|
[ iizuzetan @ 29.12.2008. 16:25 ] @
| Poprilicno sam dogurao u ucenju PHP-a ali sa velikom mukom jer na nasem jeziku jako malo ima kompletnih i lako čitjivih tekstova bilo u obliku knjiga ili onlajn tekstova. A ako i ima nekih knjiga one su prilicno skupe i kostaju i po desetak evra. Zato sam došo na i ideju i realzovao je da svoje znanje bespatno podelim sa ljudima koji tek nameravaju da počnu sa učenjem PHP-a prvenstveno da bi im olaksao život. Taj moj online besplatni tekst za učenje PHP-a se nalazi na strani http://mmance02.on.neobee.net/php . Oni koji su strucni i koji imaju vremena neka ga pogledaju pa ako uoce neke greske neka kazu. Inače još učim pa taj tekst nije konačan ali svakodnevno ću dodavati ono sto naučim. Takodje predlazem ako mozemo da se skupimo i da napravimo onlajn tutorijal sajt za ucenje PHP jezika na Srpskom jeziku. |
[ dakipro @ 29.12.2008. 16:46 ] @
Svaka cast na inicijativi, super je to sto zelis da to radis.
Evo odmah mala kritika, konstruktivna naravno 
"Ako u neki folder stavite ove oznake (<? i ?>) onda se taj folder mora završavati sa .php ".
Zapravo, radi se o fajlu. Takodje, <? je u stvari redja upotreba, <?php je cesta, da ne kazem pravilna. Ima jos nekih stvari koje su pisane kao da su defakto, a verovatno i nisu, ali da ne zakeram previse
Mozda bi ti bilo lakse da postavis Wiki, pa tu da pises, kako bi i drugi mogli da ti pomognu u pisanju i organizaciji. Nezgodno je malo ovako sve na jednoj stranici, ali je ok za pocetak, pa posle samo podelis po kategorijama, mozes cak i gledati kako je to radjeno na manualu pa usvojiti slican princip.
Nadam se da si sve ovo ti pisao, tj da ne koristis neciji text a da to nisi naglasio, ili jos gore da autor texta ne zna da ti koristis taj text 
Ne pise autor texta, pa cisto da spomenem.
Samo napred, sigurno ce nekom koristiti tvoj rad.
[ Nikola Poša @ 29.12.2008. 16:54 ] @
Mogao bi da dodash i neke linkove na pochetku te strane, neshto kao mapa sajta, koji bi vodili ka tim zasebnim delovima (div-ovima) strane, odnosno, podnaslovima. Bice mnogo bolje tako, nego da neko mora da skroluje celu tu stranicu, da bi nashao ono shto trazhi... :)
[ Jezdimir Lončar @ 29.12.2008. 17:56 ] @
Odličan tutorial, ako treba neka pomoć, tu sam...
Takođe, ako ti treba hosting PM-uj me ;)
Btw, možda ne bi bilo loše da se uradi neki CMS? Lakše bi svima bilo :)
[ mb_sa @ 29.12.2008. 18:15 ] @
Ovaj dio koji govori o OOP je preuzet iz knjige PHP i MySQL: RAzvoj aplikacija za web od autora Luke Welling i Laura Thomson, prevod kjnige je uradila Mikroknjiga.
EDIT: Cini mi se da je veci dio (ili cak sve) iz pomenute knjige.
[ iizuzetan @ 29.12.2008. 19:57 ] @
Da i tu knjigu sam citao izmedju ostalih. Naravno da se poklapaju mnogi naslovi ali mora tako, jel da? :) Ta knjiga je ogromna i mnoge stvari su pokusane da se objasne na vrlo glomazan i jako necitljiv nacim pa sam ja mnoge stvari ucio citanjem izmedju redova i zapisao ih. Naravno dacu i linkove na kojima sam skupljao znanje i nazive knjiga ali kad sve zavrsim i oblikujem. Ima jos mnogo toga sto fali, na primer sesije, manipulacija slikama, pdf fajlovima, bezbednost itd. Da mislio sam na fajl a pisao folder ispravicu, hvala.
[ Razumihin @ 29.12.2008. 20:16 ] @
Pozdrav svima. Moze li neko molim vas da mi odgovori kako se zovu oni dugmici na sajtovima koji se pojave kada se predje preko nekog dugmeta. Recimo da postoji dugme o nama i ja zelim da u toj rubrici postoje dugmici o 2007. god. i 2008. god. (lupio sam primer) i kada se predje misem preko o nama da se pojave jos ova 2 dugmeta. Drugo pitanje je kako se zove ona fora kada na vrhu strane pise sadrzaj strane, a kada se klikne na nesto onda ide na odredjeni tekst na toj istoj strani bez da otvara novu gde se nalazi to sto nekoga interesuje od pitanja koja se nalaze na vrhu? Potrazio bih nesto o tome na netu, ali jednostavno ne znam kako se to zove. Ako neko zna molim za pomoc. Unapred hvala.
[ Vladica Savić @ 29.12.2008. 20:33 ] @
@Razumihin da nisi malo omasio temu? 
Uzgred mislim da ovo trazis za prvo (oko menija) i ovo sto se tice drugog dela tvog pitanja... Mada, ako je to to nema veze sa php-om
@iizuzetan podrzavam rad, pa i ako su delici uzimani iz knjiga kako bi lakse srocio neke stvari, naravno ako nisu celi preuzimani 
...da nemas neke probleme zbog toga, mada nisam upucen oko toga, no u svakom slucaju, opet kazem, lepo sroceno ono sto sam procitao.
[ iizuzetan @ 29.12.2008. 20:50 ] @
Pa ima iz par knjiga , ne bih rekao celih delova, vec pre preradjenih. Na primer postoje i neki naslovi koje sam ja sam pisao ali bukvalno a postoje i delovi koje sam delimicno prepisao koji su po meni lepo odradjeni, ali mislim da ni jedan deo nije bas ceo prepisam. Uglavnom sam skoro sve delove skraciva, dodavao moja razmisljanja itd. Na kraju krajeva cak i da sam prepisao neku knjigu i to je velika stvar za one koji pocinju od nule jer knjigu moras da kupis a na nasem jeziku gotovo i da nema na internetu tekst na jednom mestu koji sve obuhvata. Eto recimo kad naucim PHP planiram da krenem sa ucenjem java i flash programiranje i bio bi presrecan da naletim na neki sajt koji o tim stvarima ima tekst slican mom tekstu o php, i jos na Srpskom jeziku. A to o autorskim pravima, secam se kad sam studirao profesori su kao pisali knjige a u stvari su prepisivali jedan od drugog .... znate vec kako ide :)
E DA AKO JE NEKO VOLJAN NEKA STAVI TAJ MOJ TEKST NA WIKIPEDIJU. JEDNOSTAVNO SAMO COPY PASTE PA NEKA SE RAZVIJA TEKST
[ Razumihin @ 30.12.2008. 21:05 ] @
Ma znam da nema veze, ali stvarno ne uspevam da pronadjem de je ono sto mi treba. Ali u svakom slucaju hvala velika. Ovo ce mi puno pomoci. Poz.
[ Senaid_backo @ 02.01.2009. 14:46 ] @
Neradi ti link, a volio bih da pogledam jer i sam učim php i pišem neki tutorial.
[ iizuzetan @ 04.01.2009. 11:15 ] @
sad bi trebao da radi
[ Senaid_backo @ 04.01.2009. 15:26 ] @
sada radi, svaka čast na ovakvom tutorialu, jer stvarno na netu nema ovakvih tutoriala, a da su na bosanskom, srpskom ili hrvatskom jeziku.
[ iizuzetan @ 04.01.2009. 16:06 ] @
Jos ga nisam zavrsio ali bice kompletan
[ Senaid_backo @ 05.01.2009. 15:52 ] @
Kada uradiš sve ili barem neki dio, javi, pa da pogledamo.
[ b0ris @ 05.01.2009. 16:11 ] @
Cool ovo mi se svidja.
Ja sam poceo da pravim cms za pocetnike pa posle mozemo da ga doradimo.
Poceo sam u ovoj temi ( http://www.elitesecurity.org/t348963-0#2149014) da piskaram pa ako neko zeli da pomogne slobodno nek se prikljuci.
[ eXcmp7e @ 08.01.2009. 15:06 ] @
Ovo je extra...
[ torb-d-man @ 16.03.2009. 11:25 ] @
Meni je npr. teže naći i instalirati php i šta još sve treba (te instalacije i podešavanja svega i svačega me ubijaju). Mogao bi na početku tutorijala staviti i kratak tutorijal o instalaciji (php, apache, MySql i šta je još potrebno). Lako ću ja sa sintaksom php-a, daj ti reci konkretno kako se instalira (i koja verzija,sve sa linkovima), zatim nešto malo o hostovanju (gde je provereno povoljno i jednostavno) i deploy-u php sajta (izvinjavam se ako nešto o tome piše u tutorijalu, pregledao sam nabrzinu, ali nisam primetio ništa o tome). Shvati ovo kao konstruktivnu kritiku (možda nekome zvuči drugojačije). Mislim pošto je ovo tutorijal za početnike (u koje i sebe smatram iako sam radio u ASP.NET-u) oni će i ukapirati php i sintaksu ali u kojem će alatu raditi i kako se sve to praktično (da kažem fizički) primenjuje? to nije rečeno. Opet kažem pregledao sam na brzinu i što se tiče samog jezika svaka čast ali nisam primetio ove stvari o kojima sam pričao. Pozdrav u nadi da će neko ovo pročitati i dopuniti tutorijal, ja bih bio zahvalan, aj pa tako..
[ dakipro @ 16.03.2009. 11:45 ] @
Pa instalacija servera i baza sapodesavanjima nisu bas direktno vezana za programiranje u php-u, iako je iizuzetan napisao i kreiranje baza za potrebe rada u php-u ;)
Mislim, to se resava blagom pretragom, ili xampp-om u par poteza, a editori su stvar izbora, opet, nevezani za samo programiranje.
A prakticna primena je jedino moguca kroz neke primere, sto stoji, moglo bi u narednim verzijama da bude opisano recimo, ali je to onda prenosenje necijeg znanja i nacina programiranja, sto dodje vise subjektivno nego generalno. Kao i vajarstvo, zna se kako se radi sa glinom generalno, ali svako pravi krcag po svom stilu :)
Za same pocetnike (kojima je ovaj text i namenjen) je super, a svaka nadogradnja i licne preporuke autora (oko instalacije lokalnog servera, podesavanja hostinga i preporuke, preporuke editora i sl) su sasvim na mestu, mada mislim da bi trebale jasno biti naglasene da su subjektivno vidjenje autora texta.
[ Zmaj @ 16.03.2009. 22:40 ] @
Citat: torb-d-man: Meni je npr. teže naći i instalirati php i šta još sve treba (te instalacije i podešavanja svega i svačega me ubijaju). Mogao bi na početku tutorijala staviti i kratak tutorijal o instalaciji (php, apache, MySql i šta je još potrebno). Lako ću ja sa sintaksom php-a, daj ti reci konkretno kako se instalira (i koja verzija,sve sa linkovima), zatim nešto malo o hostovanju (gde je provereno povoljno i jednostavno) i deploy-u php sajta (izvinjavam se ako nešto o tome piše u tutorijalu, pregledao sam nabrzinu, ali nisam primetio ništa o tome). Shvati ovo kao konstruktivnu kritiku (možda nekome zvuči drugojačije). Mislim pošto je ovo tutorijal za početnike (u koje i sebe smatram iako sam radio u ASP.NET-u) oni će i ukapirati php i sintaksu ali u kojem će alatu raditi i kako se sve to praktično (da kažem fizički) primenjuje? to nije rečeno. Opet kažem pregledao sam na brzinu i što se tiče samog jezika svaka čast ali nisam primetio ove stvari o kojima sam pričao. Pozdrav u nadi da će neko ovo pročitati i dopuniti tutorijal, ja bih bio zahvalan, aj pa tako..
http://www.zmajevognezdo.com/p...pache-php-i-mysql-brz-pocetak/
Pokrenuo sam blog sa ciljem da se ovakve stvari nadju na jednom mestu i to na srpskom (bosanskom/hrvatskom) jeziku. Jer na vecini foruma se ovakve teme ponavljaju periodicno i to nervira sve... najcesci odgovor na ovakve teme je: RTFM.
[ torb-d-man @ 17.03.2009. 23:19 ] @
Citat: Pa instalacija servera i baza sapodesavanjima nisu bas direktno vezana za programiranje u php-u
Ko je rekao da moraju da budu vezani (misliš zbog naslova? Mislim da je od jednog naslova bitnije ubrzati proces učenja php-a odnosno dolaženja do prave informacije). Osim toga i jedno i drugo su u funkciji učenja php-a; i jedno i drugo su za početnike.
http://www.zmajevognezdo.com/p...pache-php-i-mysql-brz-pocetak/ ..o tome vam pričam. Ono što sam hteo reći u prvom postu: nekako mi je logičnije da sve bude na jednom mestu nego da za sve posebno guglamo po netu. Skinuo sam xampp ali nisam još stigao da instaliram. Pozdrav.
[ iizuzetan @ 19.03.2009. 17:00 ] @
Prvo sto sam uradio je to da sam zakupio host u verat.net posto sam i onako nameravao da napravim funkcionalan sajt zasta mi je i bio potreban PHP. Naravno kad sam zakupio host nije mi bilo potrebno nikakvo instaliranje na kompu da bih mogao da programiram. A sto se tice pisanja programa naravno koristio sam NOTEPED. Eto to je sve a ostalo vezano za te problematike ne znam nista jer nisam se ni interesovao.
[ Zmaj @ 19.03.2009. 19:14 ] @
Citat: iizuzetan: Prvo sto sam uradio je to da sam zakupio host u verat.net posto sam i onako nameravao da napravim funkcionalan sajt zasta mi je i bio potreban PHP. Naravno kad sam zakupio host nije mi bilo potrebno nikakvo instaliranje na kompu da bih mogao da programiram. A sto se tice pisanja programa naravno koristio sam NOTEPED. Eto to je sve a ostalo vezano za te problematike ne znam nista jer nisam se ni interesovao.
Kakve veze to ima sa ovom temom? sto ovaj post nije obrisan kao i ovaj moj odgovor? Drugo zna se sta je live server i sta je lokalni i koji cemu sluzi. Ako ti bas treba okruznje koje je sto blize produkcijskom onda napravi virtuelnu masinu pa na njoj dignes lokalni server, ima na netu uputstava kako podici ubuntu web server. trece nije za pohvalu sto koristis noteped, ima na aovom forumu spoemnut toliko free editora, npr. notepad++ koji je mnogo komotniji, ali da ne zapocinjem neku novu pricu, imas forum i search pa potrazi.
[ iizuzetan @ 19.03.2009. 19:37 ] @
Citat: Zmaj: Kakve veze to ima sa ovom temom? sto ovaj post nije obrisan kao i ovaj moj odgovor? Drugo zna se sta je live server i sta je lokalni i koji cemu sluzi. Ako ti bas treba okruznje koje je sto blize produkcijskom onda napravi virtuelnu masinu pa na njoj dignes lokalni server, ima na netu uputstava kako podici ubuntu web server. trece nije za pohvalu sto koristis noteped, ima na aovom forumu spoemnut toliko free editora, npr. notepad++ koji je mnogo komotniji, ali da ne zapocinjem neku novu pricu, imas forum i search pa potrazi.
Zmaju bez nervoze. Covek pitao zasto nisam napisao objasnjenje kako se pravi virtuelni host na kucnom racunaru, i zasto nisam ubacio spisak nekih editora php teksta i programa. Ja sam mu dao odgovor zasto nisam jer sam radio na realnom serveru i koristio noteped. Ja nemam nista protiv koriscenja lokalnog servera i programa specijalizovanih za pisanje php programa ali eto ja se time nisam opterecivao i gubio vreme na tim stvarima.
[ Zmaj @ 21.03.2009. 04:44 ] @
Nisam u opste nervozan, ali ako mislis da pises php tutorijal, tekst koji je namenjen ljudima koji tek pocinju, znaci da im moras pomoci i kako da instaliraju potrebne alate... moje najvece muke na pocetku su bile naterati php da radi, i citanje php_manuala, one extended varijante i probi sto puta dok nije proradilo. Itako par puta dok na kraju nisam naisao na gotove pakete, probao ih nekoliko i zadrzao sa na xampp, nije mozda najbolje ni najgore resenje, ali bitno je da radi ono sto meni treba php i mysql. Nema svako para da kupi server, a i drugo, vrlo je ne produktivno za ozbiljan rad.
Lokalni server je i sluzi zato da ti otkucas kod, stisnes save, predjes u browser i lupis refresh. redosled operacija koji prelazak u ftp klijen, izaberi fajl za kopiranje, potvrda overwrite, cekanje na kopiranje. sve to traje dodatnih 10-15 sekundi minimum ako ne i duze, pa browser pa cekanje ddatnih 10, 15 sekundi da se osvezi sadrzaj u browseru. Zato sam i rekao da ne treba davati takve savete. jer to cekanje razbija koncentraciju. Takav nacin programiranja se radi samo kad se jure greske koje su uocene na live sajtu, za brze popravke, ali za razvoj nikada.
Drugo postoji nekoliko editora, ali sam spomenuo notepad++ kao sasvim dovoljan za pocetnika, besplatan ima syntax highlight, kakav takav code completition i to je dovoljno.... ima ovde po forumu raznih tema o tome koji je bolji editor i tako dalje. Licno mislim da je dreamweaver najbolji code completition za html/css, boljeg nema, probao gomilu, ali vecina se zabuni kadima mesovit kod, a jos ako taj kod ima php onda je ludilo. Kao odlicno resenje, a jos i besplatno, za malo naprednije korisnike je PHP Developer Tools, zasnovan na eclipse editoru. Ima odlican code completiton za php, zavrsava vam kod ponarocito kad se krene da se radi sa objektima.
php je jezik (kad se uci bez mysql), moze da se skonta za par sati, ako imas ikakvog iskustva sa programiranjem, dalje idu muke sa bazom i prosledjivanjem promenljivih. Sve ostalo je rutina, sve manje je gresaka, ponarocito sintaksnih (zaboravljenih ; i zagrada i slicnih stvari) je se greska kod ovakvih stvari ne prijavljuej u linij gde je greska. nego negde ispod.
izvinjavam se na greskama u kucanju, odo da spavam, 5.44 je...
nadam se da ce i ovo nekome pomoci :)
[ iizuzetan @ 21.03.2009. 13:02 ] @
Ok slazem se sa tobom da je lepo objasniti pocetnicima kako na svom racunaru da pokrenu PHP program, kao i da koriste napredne programe za pisanje koda. Ali ja na zalost malo toga znam vezano za tu problemaiku tako da i ako hocu ne mogu da im pomognem. A iskreno sad imam nekih precih poslova jer jedanoj firmi pravim sajt. Ako tebe zmaju ne mrzi napisi tekst vezan za tu problematiku a ja cu da prekopiram to u onom mom tekstu na internet stranici koju sam spomenuo na pocetku ove teme (naravno stavicu tvoj potpis ispod tvog teksta i tvoj sajt) .
[ mnebojsa @ 10.04.2009. 00:32 ] @
Svaka čast za trud.
[ iizuzetan @ 19.10.2009. 09:59 ] @
Dodao sam konacno i sadrzaj na stranici http://mmance02.on.neobee.net/php.htm
[ iizuzetan @ 30.11.2009. 20:47 ] @
Prebacio sam tutorijal na indeks delu pa je sad link http://mmance02.on.neobee.net
Dodao sam jos neke stvari nove, izbacio neke koje su zastarele, ispravio neke greske i tako. Sto je najvaznije sad je dizajn bolji a i navigacija pa se daleko lakse krece kroz materiju.
Uskoro pravim i HTML tutorijal. Naisao sam na mnoge zanimljive stvari u vezi HTML-a, a i sadrzace i osnovne stvari za pocetnike na lako razumljiv nacin. Kasnije pravim i tutorijal za CSS, pa za javascript, pa flash, itd. Takodje sam u jedan help za MySQL klijent nasao nevidjene dobre stvari i sveobuhvatne za MySQL pa cu i to da napisem, samo malo da proucim bolje posto je na engleskom.
Sve u svemu za koji mesec bice ekstra tutorijal.
[ Panta_ @ 01.12.2009. 10:00 ] @
Na ovom linku takodje imate dobar PHP&MySql tutorial.
[ iizuzetan @ 04.02.2010. 12:13 ] @
Evo sad sam prebacio sve na nov sajt sa hostingom od 1 GB i jos vise sam doradio teme. Teme su iste HTML, CSS, JavaScript, PHP i MySQL, DIZAJN, SEO ali jos sam dodao forum , i uskoro dadejm oko 5000 skripti i to JavaScript, PHP i to vezano za sve bitne stvari prilikom izrade sajtova, na primer raznorazni meniji, login forme, brojači pa sve do gotove neke sajtove, itd. Znači biće strava sajt ne samo za naše govorno područje nego i na globalnom nivou. Posle svega toga planiram da ga prevodim na sve jezike, engleski, ruski, kineski, spanski, italijanski, francuski, nemacki, itd.
Nakon svega toga krećem u osvajanju novih IT tehnologija, a posle toga i svih drugih tehnologija, od robotike pa sve do vodoinstalatera i molera. Znači biće tehnicki sajt za sve.
Nova adresa je: www.bubaj.com
[Ovu poruku je menjao dakipro dana 04.02.2010. u 14:20 GMT+1]
[ mitke013 @ 04.02.2010. 14:34 ] @
Svaka cast za ideju, a i sam dizajn. Mnogo mi se svidja kako si izdvojio kod od teksta.
Ali....
http://www.bubaj.com/index.php...tno-orjentisanog-programiranja
je jako los primer koriscenja php-a i html-a. Ako pocetnici to usvoje i prave programe na taj nacin, imace velikih problema da se posle snadju sa kodom. Da ne pricamo da dizajner nece ni pokusavati da zaroni u to.
Moj savet, trivijalan primer:
Code:
/ test.php fajl
<?php
$name = 'Petar Petrovic' ;
$address = 'Ulica Neznanih junaka bb' ;
require 'test.html' ; // obavezno require, NIKAKO include
// nemoj da zatvaras php fajl sa ?>
Zatim ide template fajl:
Code:
// test.html
<input type="text" value="<?php echo isset($name) ? $name : '';?>" />
<input type="text" value="<?php echo isset($address ) ? $address : '';?>" />
Na ovaj nacin, index.html se moze uspesno i za popunjavanje forme, ali i nakon validacije da ispises ponovo ono sto je korisnik uneo i obelezis greske. A posebno to sto u .html fajlu ce svaki editor da ti radi code-completition i sve ciniti mnogo preglednijim.
Kazem, ovo je samo primer, totalno bezveze, ali mislim da si ukapirao poentu.
Samo napred sa sajtom!
[ agvozden @ 04.02.2010. 18:06 ] @
jos da ti je sajt na srpskom...
mislim da treba obratiti paznju i na pravopis!
[ Nebojsa Marinkov @ 09.02.2010. 19:19 ] @
Evo danas sam počeo da koristim sajt za saznavanje koječega novog i svidja mi se. Ispunjava svoju svrhu da bude jednostavan i razumljiv.
E sad, ako si već voljan da i dalje unapredjuješ sajt predložio bih da dodaš dugmiće tj. linkove 'prethodna' i 'sledeća', ili tako nesto slično na kraju svake lekcije. Ta sitnica bi učinila korišćenje sajta znatno udobnijim.
Takodje bi bilo mogo cool-ije kada posećeni linkovi ne bi ostajali večno crveni, već da im se vrati plava boja, pa da tako uvek znaš gde si trenutno.
[Ovu poruku je menjao Nebojsa Marinkov dana 09.02.2010. u 21:33 GMT+1]
Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|