[ radredidisciplina @ 30.12.2008. 10:41 ] @
Da li vise volite progressive ili interlaced scan? U kojim situacijama i
zasto?30p deluje vise kao 'film' ali da li je stvarno bolji ili smo se
samo navikli na takav izgled videa?

Zasto se 60i forsira,da li je stvarno bolji sa high motion scenama?Zar
holywood ne koristi motion blur da takve scene izgledaju dobro i u
24p.Nisam jos samo shvatio kako se pravi taj motion blur,postprodukcija?
Dajte neke ideje.
[ Cileinteractiv @ 30.12.2008. 11:45 ] @
Pozdrav. Osnovna ideja u tome je kojem mediju je namenjen video, za televizijsko emitovanje koristi se interlaced, DV kamere snimaju interlaced i sva DVD izdanja koja se mogu kupiti na kioscima su takodje interlaced. Progressive obicno pravimo kada konvertujemo nesto u divx/xvid, mkv odnosno h/x264, ti klipovi se uglavnom gledaju na kompjuterima a kompjuteri imaju progressive sliku i tome prilagodjavamo video pri kompresiji...
Ima i kamera koje snimaju u progressive da bi se postigli razni efekti koje si spomenuo, od takvih snimaka opet kada kreiramo na primer mpeg2 Pal interlaced taj efekat :film" ostaje iako je video u stvari interlaced?!
[ Fac Ut Vivas @ 31.12.2008. 11:36 ] @
Interlace označava naizmenično iscrtavanje poluslika na CRT televizorima. Televizijska slika je podeljena u dve poluslike (field-a) i prvo se na ekranu iscrtava prva linija, pa treća, peta itd. Parne se preskaču i iscrtavaju se u sledećem prolazu i popunjavaju prazninu koja je ostala posle prvog field-a. Ova tehnologija se oslanja na svojstva fosfora i ljudskog oka tako da mi vidimo jednu celu sliku.

Sama pojava interlace-a je bila iznuđena ograničenjima tehnologije u ranim godinama televizije. Jedno od ograničenja je to da se slika morala osvežavati na frekvenciji struje, tako da zbog toga imamo 60i odnosno 60Hz u Americi a 50i/50Hz u Evropi. Kako tadašnji televizori nisu bili u mogućnosti da iscrtaju više od 200 linija za dato vreme osvežavanja, primenom interlace-a se dobilo duplo više linija tj. 400.

Kada se ovo uzme u obzir jasno je da je interlace korišćen na zato što je napredniji i bolji od progresive-a nego zato što drugačije nije moglo. Nažalost tehnologija i dalje živi tako da se čak i u HD tehnici koristi, npr. HDV kamere imaju opciju snimanja u 1080i formatu. U ovom slučaju interlace se koristi samo zbog uštede bandwitha.

Ja lično mrzim interlace i u poslu mi je samo probleme zadavao, i najviše bih voleo kad bi svi mogli da pređemo na LCD televizore i 1080p. Realnost je drugačija i činjenica je da ćemo još dugo, dugo da gledamo interlace-ovane kanale u našem etru.

A što se konkretno tvog slučaja tiče, kao što reče Cileinteractiv, sve zavisi gde ćeš ga gledati. Ako imaš LCD logično je da na njemu gledaš progressive video, ako ćeš te snimke gledati na starom CRT televizoru onda će taj video u svakom slučaju biti interlace-ovan. Mislim da ti je najbolje da probaš taj progressive mod na kameri pa da vidiš kako to radi. Uporedi sa drugim modom i vidi jednostavno šta je tebi bolje.

Poz.
[ Shon3i @ 08.01.2009. 22:59 ] @
Citat:
i sva DVD izdanja koja se mogu kupiti na kioscima su takodje interlaced.
Ne znam odakle ti ova informacija? koliko je meni poznato i iz mnostvo DVD-jeva koji su prosli kroz moje ruke, a kupljeni su na kiosku, svi do jednog su bili 25p. Retko koji je bio 25i
[ Cileinteractiv @ 09.01.2009. 00:01 ] @
Možda sam suviše uopštio sopstveno iskustvo kao montažera koji je radio za neka izdanja koja se prodaju na kioscima. Ja sam morao slati interlaced.
[ Shon3i @ 09.01.2009. 14:05 ] @
Jel govorimo o domacim ili stranim filmovima?? I da li jedan distributer kada dobije original snimak sme da rekomresuje?? Ovo sam pitanje par puta postavljao ljudima sa domace scene i niko nije mogao da mi da adekvatan odgovor.
[ Cileinteractiv @ 09.01.2009. 21:51 ] @
Govorim o domaćim izdanjima koja se sticajem okolnosti štancuju i u inostranstvu. Slao sam Interlaced i niko ništa nije prigovarao, posle mene su montažeri poslali progressive pa su morali ponovo da kompresuju i menjaju u Interlaced. Mada, isti taj progressive su slali i na TV emitovanje pa niko nije pravio problem, tako da je sa stanovišta struke svejedno ali ljudi su ljudi i svašta zahtevaju, pogotovo što je autoring rađen opet kod nas u nekoj trećoj firmi. Ko zna ko je šta tu hteo...
Zavisi od ugovora, verovatno imaju mogućnost da uslužno rade rekompres i autoring za klijente ali ugovor može biti i takav da moraju samo da umnože dobijen primerak.