[ aki94 @ 02.01.2009. 18:18 ] @
Potrebna mi je pomoc!
imam dosta vhs kaseta koje bi prebacio na dvd! posedujem pentjum IV medju prvima!
ako moze savet koju tv kartu da kupim ili je bolje kucni dvd rezac!
hvala na pomoci i pozdrav!
[ despot77 @ 02.01.2009. 23:40 ] @
Mislim da ti je jeftinija opcija TV karta, cjene su 30 do 50 evrića, a kućni DVD rezač je daleko skuplji... ja sam prije godinu dana svu svoju kolekciju VHS prebacio na DVD, tad sam i nabavio TV kartu: WinFast TV2000 XP Expert, koja je uz pomoć starog videorekordera solidno obavila posao... naravno ne očekuj čudo, kvalitet zavisi najviše od samih VHS kaseta...
[ Stranger2 @ 03.01.2009. 10:43 ] @
ovako
Kucni DVD rezac snima u malo nestandardan format DVD-a pa kasnije moze biti problema sa reprodukcijom na drugim uredjajima a pogotovo moze biti problema sa kopiranjem tih diskova. Bilo je vec par tema o kopiranjju takvih diskova... uglavnom tesko ili nemoguce...
iz tih razloga ti svakako preporucujem TV karticu.

Za pocetnike najbolje je da uzmes model sa hardverskim MPEG enkoderom. Takve konvertuju TV signal u MPEG-2 (kompatibilan sa DVD-om) u samim cipovima i tako ga predaju kompjuteru. Pri snimanju taj MPEG-2 video se prakticno samo belezi na hard disk. Ne opterecuje procesor pa su takve kartice pogodne i za slabe kompjutere. Prednost je sto je kvalitet ujednacen i 100% znas da je kompatibilno sa DVD-om pa od snimljenih MPG fajlova mozes napraviti standardni DVD u bilo kojem programu za DVD authoring.
Od takvih kartica koje mozes naci kod nas preporucujem Leadtek WinFast PVR3000 Deluxe. U dosta radnji se moze naruciti ako je i nemaju. Cena je oko60-80 evra a to nije previse za ono sto nudi.


Ako nisi pocetnik pa znas da se snadjes i sa karticama koje snimaju softverski onda opet preporucujem neki od Leadtekovih modela. Mozda bas ovu sto je preporucio despot77
[ aki94 @ 03.01.2009. 15:43 ] @
HVALA!!!HVALA!!!

puno na pomoci i savetima!
odluka je pala uzimam tv kartu samo jos da vidim koju? pa vas molim kao iskusne da mi preporucite model,najbitnije mi je da uspesno prebacim vhs kasete na dvd!
win fast pur 3000 deluxe leadtek? ili nesto bolje u cemu je razlika? jos jednom hvala!

srecni Vam praznici! pozz.aki94

[Ovu poruku je menjao aki94 dana 03.01.2009. u 16:53 GMT+1]
[ Stranger2 @ 04.01.2009. 04:22 ] @
Citat:
win fast pur 3000 deluxe leadtek? ili nesto bolje u cemu je razlika?

pa za to sto tebi treba nema bolje mozda samo jeftiniju ako ti je novac problem.

Razlika je u tome sto je Leadtek WinFast PVR3000 Deluxe laksa za upotrebu, ne optrecuje kompjuter pri snimanju pa mozes dobro sa njom raditi i na dosta starim kompjuterima. Za gledanje TV programa ova kartica je takodje na vrhu po kvalitetu.

Ostale kartice su malo jeftinije ali zavise od softvera i snage kompjutera.

u svakom slucaju ne uzimaj nikakvu karticu za koju nisi cuo da je neko preporucuje jer se mozes dosta razocarati.
[ aki94 @ 08.01.2009. 12:34 ] @
ok,odluka je pala kupujem ovih dana leadtek 3000 i cim malo udjem u stos javljam utiske!
jos jednom hvala despot77 i strenger2 na savetima!
Zelim Vam srecnu novu 2009 pozz.
[ aki94 @ 28.01.2009. 08:54 ] @
evo kupio sam tv kartu i naravno zadovoljan sam sto se tice tv i fm stvarno je super slika! e sad za prebacivanje moram malo da se obrazujem posto sam pocetnik!
ako ima te jos neki savet ili tutorijal kako to sve otprilike ide molim za malu pomoc, ne bi da vas smaram ako je neko dokon a ima savet neka pise!
u svakom slucaju hvala strengeru2 i despotu 77
veliki pozdrav!
[ despot77 @ 28.01.2009. 12:38 ] @
Citat:
aki94: evo kupio sam tv kartu i naravno zadovoljan sam sto se tice tv i fm stvarno je super slika! e sad za prebacivanje moram malo da se obrazujem posto sam pocetnik!
ako ima te jos neki savet ili tutorijal kako to sve otprilike ide molim za malu pomoc, ne bi da vas smaram ako je neko dokon a ima savet neka pise!
u svakom slucaju hvala strengeru2 i despotu 77
veliki pozdrav!


Pa pošto si nabavio TV kartu, još ti treba video rekorder, scart ili činč kabal za povezivanje, softver može i onaj koji ti je došao uz TV kartu, ja sam sa njim odradio posao, povežeš to sve, pustiš kasetu na videu, nađeš sliku na kompu, i snimaš materijal na HDD, poslije vršiš obradu materijala ako je potrebno...
To ti je ukratko, malo pročačkaj po forumu, ima još sličnih tema, a vjerovatno Stranger2 ima više iskustva...
[ aki94 @ 30.01.2009. 21:58 ] @
povezao sam video i slika je super i ton, medjutim kad snimim na HDD i pustim snimak ton ima dosta jak sum.
predpostavljam da treba nesto da se nasteluje pre prebacivanja na HDD inace ostalo je ok.
Ako moze savet i oko toga pa Vas vise necu opterecivati do sledeceg problema hau?
jos jednom hvala despotu77 na podrsci, za sada mi ovo ide ok! pozz!
[ Stranger2 @ 04.02.2009. 00:15 ] @
problem sa sumom moze biti ako nije dobro podesen opcije oko audio ulaza. U snimanju zvuka uvek posreduje zvucna kartica pa te opcije uvek malo odskacu od ostalih. negde gde stoje opciej za audio, treba da izaberes otprilike nesto ovako:

Audio input: realtek ili drugi naziv zvucne karice (mozda ima da se izabere "Default") Line input: Line-in


zvuk od videorekordera do TV kartice treba biti spjen pomocu činč kablova crvenog i belog. spaja se u Tv karticu ako ima ulaze. Ako nema onda u "Line-in" konektor od zvucne karte. Moras imati mali adapter da bi ta dva činča pretvorio u mali stereo džek utikač koji ide u "Line-in"

TV kartica mozda ima poseban kratki kabal kojim se audio sa TV kartice premoscuje na "Line-in" od zvucne kartice.

Dakle dobro pazi da li si zvuk ukljucio u "Line-in" konektor. Ako si ukljucio u mikrofonski konektor onda moze biti suma. moze cak i da pregori taj ulaz.


Citat:
činč kabal za povezivanje

činč kablove ces prepoznati po bojama. obicno ide snop Beli, Crveni i Zuti kabal zajedno. Žuti je composite koji prenosi video signal. Jos bolje je ako umesto zutog composite kabla mozs koristiti S-Video kabal. Pretpostavljam da TV kartica ima S-Video ulaz (okrugli sa cetiri iglice).
Zvuk ide neovisno o video kroz beli i crveni kabal...




Koju TV karticu si kupio?
[ aki94 @ 07.02.2009. 11:54 ] @
kupio sam tv leadtek win fast pvr 3000 sve radio ok znaci imam fm,tv daljinski radi, slika je fina problem je izgleda oko stelovanje zvuka! kad prebacim na hdd nemam vise suma ali se cuje samo na jednom zvucniku i dosta slabije!
cinceve sam spojio i prilikom gledanja tv ili dok ide video sve je ok ali kad snimim posle toga imam taj problem!maticna ploca je starija P4B-M i tamo sam stavio na jedino mesto u koje je mogao da stane djek a ispod sitnim slovima pise aux a u upustvu pise auxwhite
-left audio channel
-ground
-ground
right audio channel to se nalazi na ploci i spojio sam sa tv kartom?ja mislim da je ok spojeno
[ aki94 @ 07.02.2009. 21:56 ] @
E evo uspeo sam stelovanjem da snimim na hdd tv program sa odlicnom slikom i tonom! sad idem dalje...
mnogo ste mi pomogli kako strenger2 tako i despot77, sta reci po 100 puta hvala na podrsci! zadovoljan sam sa karticom ok skroz!
[ Stranger2 @ 08.02.2009. 00:09 ] @
drago mi je da si zadovoljan

Imam jos par saveta za najveci moguci kvalitet:
- ako i video i recorder i Tv kartica imaju S-Video prikljucke onda kupi S-Video kabl duzine 1,5m (ne duzi) malo kvalitetniji. da cena bude otprilike 10 evra.
zvuk se i dalje spaja sa dva cinca Crvenim i Belim.
- Video odmakni otprilike 1m od kompjutera(taman toliko koliko kablovi dozvoljavaju)
- iskljuci elektricne uredjaje u sobi dok presnimavas.
- nemoj u sobi kliktati na bilo kakve prekidace. ni paljenje ni gasenje svetla.

*tako ces spreciti sum i potencijalni gubitak kvaliteta.

Citat:
tv leadtek win fast pvr 3000

zvuk za ovu karticu se moze spojiti na dva nacina:

A) mozes spojati ulaz u dzekove od maticne ploce (tj. ugradjene zvucne kartice)

B) Posebnim kablom se unutar kucista TV kartica poveze sa odgovarajucim konektorima na maticnoj ploci. To ti mora spojiti neko ko ima iskustva sa tim malim konektorima na maticnoj ploci.
I onda dalje sve funkcionise preko onog snopa kablova koji vire iz Tv kartice. Znaci jednostavno, zuti cinc u zuti cinc, beli u beli i ne mozes se zabuniti.


Sta si izabrao kao format snimanja i sta ima od ponudjenih?
Posto kartica ima ugradjen hardverski MPEG-2 enkoder onda bi trebao da izaberes naravno MPEG-2 ali mozda ima jos koja dodatna opcija koju mozemo da ti objasnimo.
[ aki94 @ 09.02.2009. 17:40 ] @
Strenger2!poslusacu vase savete! kao i uvek mnogo mi znace sobzirom da sam pocetnik!

inace logicno mi je bilo a i verovatno sam i procitao tako da sam stavio na MPEG-2 Good quality a vidim da ima normal i optimal kvality zatim se tu jos pojavljuje MPEG-1 isto u tri kvaliteta zatim uncompressed avi,MPEG-4,hardware MPEG-1,MPEG-2, VCD, hardware super VCD, hardware DVD,VCD,super VCD,DVD!

vidim da postoje i fina stelovanja kako slike tako i tona ali i ovo je dosta za pocetak, bitno mi je da presnimim svoje VHS kasete pa polako cu jedno po jedno da savladjujem.... pa nikad se ne zna mozda jednog dana i bude nesto od mene ha!za sada mora korak po korak.cim budem naleteo na problem da me izludjuje javljam se sigurno a do tad zdravi bili!
[ Stranger2 @ 09.02.2009. 23:16 ] @
Trebas da izabees MPEG-2 to si dobro odabrao.
Opcije good optimal, normal... govore koliki ce biti bitrate i koliko ces velike fajlove dobiti.
Kvalitet treba biti otprilike takav da na DVD stane maksimalno 2 sata videe. To mozes proveriti stopericom. Drzi snimanje ukljuceno tacno 10 minuta, snimak treba biti velicine izmedju 300 i 400 megabajta velicine. Tako ce biti prosecnog DVD kvaliteta.

Ako ti treba veci kvalitet za neke posebno vazne snimke, koristi jos jaci kvalitet. Tako ces dobiti vece fajlove pa ce na DVD stajati manje minuta videa.

Ako ces od tih snimaka praviti DVD, onda koristi program DVD Styler http://www.dvdstyler.de/
besplatan je. DVD Styler sluzi da bi u njemu napravio meni i dovrsio pripremu DVD-a. Ne bi trebalo biti problema, cim naucis kako se radi proces bi trebao biti jako brz jer je tvoja kartica vec pripremila video u format spreman za DVD.
[ aki94 @ 13.02.2009. 10:28 ] @
HVALA-
HVALA!

stvarno su mi znacajni Vasi saveti, vec sam poceo da vezbam u programu Ulead VideoStudio 10 i ide fino!nego sad imam problem sa video rekorderom! verovatno cu morati da potrazim drugi! jer le problem sa glavom! u glavnom isprobao sam uz pomoc komsije i za sada je sve ok! ostalo je samo da narezemo dvd i da ga isprobamo!
veliki pozz za sve od mene!
[ Stranger2 @ 13.02.2009. 13:07 ] @
nisam siguran da li ce ulead Video Studio raditi rekompresiju snimljenih MPG fajlova. Zato ti preporucujem bespolatni DVDStyler za izradu DVD-a jer on ne prepravlja video nego samo doradi nesto i napravis meni itd.

tvoja kartica je specificna po tome sto ona unutar svojih cipova vec kreira MPG fajl i samo ga prosledjuje na hard disk zbog toga programi za capturing videa nisu potrebni. Cini mi se da ni ulead video studio nije potreban jer on isto radi klasican capturing sa obicnih TV kartica koje windowsu salju nekompresovani digitalni video signal. Tvoja kartica salje digitalni video signal kompresovan u MPEG-2 kompatibilan sa DVD-em pa nikakva dodatna kompresija ili konverzija nije potrebna. Ako bi slucajno ukljucio dodatnu kompresiju samo bi izgubio kvalitet i vreme a potpuno nepotrebnio.

Nauci samo da radis u DVDStyleru...

--
jos jedna stvar:
Ako treba da izbacis neke delove snimka iz tih MPG fajlova a DVD Styler to ne moze onda fajlove prethodno iseci programom MPEG Streamclip koji je upravo za to namenjen. MPEG Streamclip takodje ne dira kvalitet nego samo brise pojedine frejmove.
[ aki94 @ 13.02.2009. 19:47 ] @
sta reci?
poslusacu Vas savet kao sto se vidi iskustvo je Vase ogromno!