[ dusanissimus @ 04.01.2009. 22:28 ] @
resio sam malo da se poigram
hocu da uvedem wireless internet. sa istim nemam nikakva iskustva!
zapravo sustina je da mi treba jeftin internet a najjeftiniji koji sam nasao je 128k wireless
e sad
odabrao sam i wireless operatora koji ima AP na 850m vazdusnom linijom od mene.
vertikalna elevacija je oko 2-3 stepena, zanemarljivo...
naravno posto se vise igram nego to radim izozbiljski ocu da prodjem sto jeftinije sa opremom pa me interesuje par sitnica.
1. mogu da ustedim lepe pare ne koristeci spoljno kuciste za ruter ako koristim antenski kabl od oko 1.8-2m. da li bi to smtalo kvalitetu veze?
2. da li bih ista dobio koriscenjem 802.11n rutera, a posebno me interesuje da li je eventualno moguce, a pretpostavljam da nije samo ne znam zasto da jednu antenu (ako na primer ima 2) koristim za prijem interneta a drugu za rutovanje signala po stanu? (i znam koliko sam lupio glupost)3.
3. ako bih zeleo, a zelim da imam wireless vezu u stanu da li mi trebaju 2 wireless rutera, 1 ruter i 1 AP (i koji sta treba da radi?) ili 2 AP?
4. ako pak kupim samo 1 spravicu (iz finansijskih, privremenih razloga), da li koristim ruter ili Ap ya popovezivanje sa provajderom?
5. koja vrsta antene mi treba za ovako sto i sa kolikim pojacanjem?
spravice koje maneravam pazariti su
AP: TP link TL-WA601G
Wireless router: TP link TL-WR642G
i na kraju mala napomena nisam preterano motivisan niti raspolozen na igranje sa mikrotik routerima i slicnim spravicama.
[ Marko Enter @ 05.01.2009. 10:19 ] @
El imas opticku vidljivost do bazne stanice , ako imas mrezasta antena od 19 dB ce da radi lepo
ap koji si naveo da uzmes moze , i treba ti i UTP kabal i koaksijalni 1 m od antene do AP , i jedan majstor da poveze to ako nenznas ti , struja isto treba da se dovede do ap , to se radi obicno kroz UTP kabal , zato ako neznas to da radis bolje dovedi majstora


pozdrav Marko
[ dusanissimus @ 05.01.2009. 11:03 ] @
AP ce stajati unutra. srtujau ima u vidu produznog kabla
antenski kabl ce biti fabricki, provucen kroz rupu u prozoru pa zaliven silikonom zbog promaje :)
sto se tice opticke vidljivosti apsolutno je savrsena.prozor stana je u visini predajnika, tako da prakticno elevacije nema :)
da sam dosao do majstora ne bih se uopste baktao sa ovim nego bih uveo adsl...ili SBB...mogu oba...cilj projekta je da ponesto jos naucim o wirelessu...IGRAM SE BRE!
fala na dobrima namerama ali mi nisi odgovorio ni na jedno pitanje osim sto si mi potvrdio sto znam i sam da je ovaj ruter dobra spravica, uostalom moja iskustva sa tp linkkom su jako jako pozitivna :)
za sugestiju za antenu hvala
[ dusanissimus @ 08.01.2009. 14:16 ] @
nema daalih sugestija?
anyone?