[ Gojko Vujovic @ 18.03.2001. 13:27 ] @
Random ajde tebe direktno da pitam mada ako neko jos zna neka prica:

Upalim ja pcvt u kernelu i mislim da sve lepo podesim. Ali ima dosta problema, iako stavim da je kursor BLOCK on postaje blinking, konzola radi dosta sporije, output tokom bootstrappinga je crven (ajd to mi ni ne smeta), ne radi mis, copy and paste.. i jos par stvari.

A samo sam hteo da postignem da su sve konzole u grafickom modu, ali ne onaj 8x8 font kojim se postize 80x50 pomocu vidcontrol-a, nego pravi graficki kao sto ima preinstaliran Slakcware 7.1 (disk 2 !).

Dakle imas li ideju kako da postignem efekat slackware-a onog preinstaliranog?

Ja sam veruj mi sve man stranice vezano za to procitao ali negde gresim neam pojma gde. A i nesto mi fali sigurno ali ja tu opciju ne vidim.

Ajd spasi me muka
[ TrinitI @ 18.03.2001. 19:00 ] @
Gojko mozes li pojasniti zasta ti to sluzi ?? Podesavas graficku konzolu ili nesto tome slicno ?
[ Gojko Vujovic @ 18.03.2001. 19:09 ] @
Valjda se to tako zove nisam siguran.
Hocu kao preinstalirani slackware sa drugog diska, znaci 1024 rezolucija lepa sitna slova i da mi vise toga stane na ekran!
dosta mi je ovih ruznih 8x8 fontova u 80x50 modu..
ili 80x25 jos gore..

random mi je jedina nada ..
[ Dusan Marjanovic @ 18.03.2001. 22:38 ] @
Heh jel oces mozda da te i umesto pingvina ceka djavolce u gornjem levom uglu
[ Gojko Vujovic @ 19.03.2001. 10:01 ] @
Heh ja vec imam djavola tamo

Nego nisi razumeo necu ja da pravim nista od ovoga na slackware-u,
nego kopiram slackware..
[ TrinitI @ 19.03.2001. 13:56 ] @
Nije djavo vec deamon
Heh A jeste li podesili lepog asci deamona za screan saver ??

Gojko kako da podesim 1024x768 rezoluciju i ona lepa mala slova
[ TrinitI @ 19.03.2001. 14:02 ] @
A i netreba ti slackware sa drugog diska moze lepo da se podesi i u lilo.conf-u

[Ovu poruku je menjao TrinitI dana 03-19-2001 u 02:09 PM GMT]
[ Gojko Vujovic @ 19.03.2001. 15:19 ] @
Pa ne znam kako da se podesi zato i pitam randoma za to.
[ random @ 20.03.2001. 02:11 ] @
to sto tebi treba je konzola preko framebuffer uredjaja, koliko znam, freebsd podrzava dva nacina za prikaz sistemske konzole, syscons i PCVT, ali nisam pronasao kako da namestim visoku rezoluciju, a to je narocito cudno s obzirom da podrzava screensaver u visokoj rezoluciji i splash screen prilikom podizanja kernela.

pogledacu sada, probacu da prekompajliram kernel sa nekim opcijama da vidimo sta ce da ispadne, narocito je zanimljiv VESA800X600 flag za syscons... mozda pomocu njega i nekog malog fonta moze da se postigne trazeni efekat

btw, apgrejdovao sam na FreeBSD 4.3-BETA...
[ random @ 20.03.2001. 03:43 ] @
[malo kasnije...]
evo sta sam iscackao:
PCVT ne valja nista. sa sysconsom sam uspeo da namestim samo jedan zadovoljavajuci mod u framebuffer modu (sc to zove pixel mode). evo relevatntnog dela kernel config fajla:

Code:

device          vga0    at isa?
 
options         VESA
 
# splash screen/screen saver
pseudo-device   splash
 
# syscons is the default console driver, resembling an SCO console
device          sc0     at isa? flags 0x180
option          SC_PIXEL_MODE
option          SC_HISTORY_SIZE=1000


flag 0x80 je za vesa 800x600 mod, i zahteva SC_PIXEL_MODE i VESA opcije...
Code:

config KERNEL && cd ../../compile/KERNEL && make && make install && fastboot

zatim u konzoli podesi geometriju displeja:
Code:

vidcontrol -g 100x37 VESA_800x600

i to lepo izgleda, bar kod mene (S3 Trio 64V+, 15" monitor)
pritom
Code:

vidcontrol -i mode

daje listu modova koju graficka karta podrzava ali nisam provalio kako (i da li mogu) da izaberem neki od njih (videh tu i 1600x1200 modove). ako neko provali sistem kako odabrati proizvoljan mod, nek vice.
da bi namestio da ti se po defaultu dize ovaj gornji mod, dodaj jos u /etc/rc.conf
Code:

allscreens_flags="-g 100x37 VESA_800x600" 

(ovo cu tek sad da probam al trebalo bi da radi)

rnd()
[ TrinitI @ 20.03.2001. 18:37 ] @
Sledila sam upustva po gore navedenom redosledu i uspela sam da podesim graficku konzolu ali mi je slika suzena i nemogu da je dovedem do fullscrena I jos da napomenem da za komandu vidcontrol ne postoji switch -g !

[ Gojko Vujovic @ 20.03.2001. 19:03 ] @
Meni je kernel unistio celu bsd particiju, u sred rada je srusio X i ispisao gomilu errora i blokirao se. Posle restarta ni fsck vise ne pomaze tako da necu moci odmah ovo da probam, za koji dan..
Ubijaju me ovi kernel bugovi (microuptime() went backwards...). Da imam brzu vezu presao bih na 4.3-BETA ali ovako ne ide stvarno.
[ random @ 20.03.2001. 22:08 ] @
Citat:
TrinitI wrote:
Sledila sam upustva po gore navedenom redosledu i uspela sam da podesim graficku konzolu ali mi je slika suzena i nemogu da je dovedem do fullscrena :( I jos da napomenem da za komandu vidcontrol ne postoji switch -g :( !


pa -g ti i sluzi da je razvuces (geometry). pogledaj vidcontrol(1) za detalje...

rnd()
[ TrinitI @ 21.03.2001. 12:39 ] @
Pazi random ja nemogu da odaberem opciju -g vidcontrol mi prijavljuje da nepostoji opcija !
[ random @ 21.03.2001. 13:32 ] @
hmm onda probaj da dovuces najnoviju verziju vidcontrola iz CVSa. njegov sors se nalazi u
Code:

/usr/src/usr.sbin/vidcontrol

u stvari najbolje bi bilo da dovuces ceo src (sa sve novijim kernelom) pa da uradis make world, samo je pitanje dal imas liniju koja moze da izdrzi visesatni download i racunar koji moze da izdrzi visesatni build.

vrlo je moguce da ce se uskoro pojaviti jos dosta promena na ovom polju (razlicitih video modova i lepsi interfejs za njihov izbor, preko boot opcija). mozda vec u 4.3-RELEASE

rnd()
[ TrinitI @ 21.03.2001. 15:09 ] @
Kada izlazi FreeBSD - 4.3 RELEASE ?

I da li ima u Jugoslaviji da se nareze beta 4.3 ili barem 4.2 ?
[ Gojko Vujovic @ 21.03.2001. 15:20 ] @
Opcije -g nema u 4.2-RELEASE.

A ja sam nekako sredio onu particiju. Ali sad imam drugi problem. Nece da se digne sys kada dodam u kernel 'options VESA', samo se resetuje posle inicijalizacije tastature. Bez toga se butuje dobro ali onda ne radi onaj mod VESA_800x600, tako da ne mogu nista osim obicnih tekstualnih modova da imam. Verovatno mi kartica ne podrzava VESA 1.2, mada me cudi, diamond viper v550 je u pitanju.
[ random @ 22.03.2001. 03:28 ] @
Citat:
TrinitI wrote:
Kada izlazi FreeBSD - 4.3 RELEASE ? :)

I da li ima u Jugoslaviji da se nareze beta 4.3 ili barem 4.2 ?


ako da bog, za nedelju dana (suska se po BSD kuloarima)... 4.3-BETA nema da se nareze, jedino da povuces iz CVS-a, kao ja (procitaj sekciju handbooka "Staying Current" ako ne znas kako).

4.2 imam ja, i to cak malo noviji nego RELEASE (iz januara meseca), i mogu da ti dam da narezes.

<hvalisanje>ja sam na svojoj masini instalirao 4.1-RELEASE, i sve sam dovukao najnovije sorsove, uradio make world (i to sam optimizovao za pentiumpro), onda dovukao X, GNOME i sav potreban softver, i sve izbildovao sa istim optimizacijama. postupak je trajao 4-5 dana (noci zapravo :o))), a rezultat je jebeno brz sistem ;o)...</hvalisanje>
[ random @ 22.03.2001. 03:30 ] @
zanimljivo je da kad pisem ove poruke, cesto zapadam u digresije (ovaj tekst u zagradama ;o))... sad primetih...

p.s. Gojko, zasto ne postoji ikonica za ovaj smajli?
:o)
ubaci to.
[ Gojko Vujovic @ 22.03.2001. 09:40 ] @
[ TrinitI @ 22.03.2001. 10:43 ] @
randam ako nije tajna kako pristupas net-u ? Jer ja kad bi pokusala da cvs-upujem software preko ppp veze sa ptt-om to bi bilo nemoguce !

[ random @ 22.03.2001. 14:34 ] @
verovala ili ne, preko 28800 modema. srecom ima perioda kad je mreza dobra i onda mi se popuni celih 28800 bps (to mu dodje efektivno oko 3.5 kBps*). skinem 60-70 MB za vece, uz dobar vetar :o)). sad cemo da vidimo koliki je sors:
Code:

random@amber:/usr/home/random$ du -hs /usr/src/
299M    /usr/src/

sad tu uracunaj da je u pitanju cist tekst (kompresija barem na 40% a bogami i vise, narocioto ako startujes cvsup sa -z opcijom), kao i da se nije bas SAV sors u potpunosti promenio, znaci imas sve zajedno u vrh glave 100 MB da sinhronizujes (realno manje od toga). izmeris protok u user PPP-u sa
Code:

show physical

i vidis da li ti se isplati :o)

pozdrav,

/dev/urandom ;o)

* obratiti paznju na razliku izmedju "b" i "B"

[Ovu poruku je menjao random dana 03-22-2001 u 03:38 PM GMT]
[ TrinitI @ 22.03.2001. 18:38 ] @
Mozda i budem skidala sve zavesi od raspolozenja

Pozdrav i hvala na odgovoru !