[ bachi @ 05.01.2009. 20:04 ] @
Cilj mi je da na jednom mestu imamo spisak pilićarskih ISPova. :) Pod "pilićarski" spada to da li ograničavaju P2P protok, da li onemogućavaju neke servise, da li korisnicima ne daju javnu IP adresu i ostalo.

- KBC Net - www.kbcnet.co.yu - onemogućavaju da koristite bilo koji SMTP server za slanje emailova sem njihovog. Blokirano je korišćenje tcp 25 porta

- Ikom - http://www.ikomline.net/ - kod njih je nemoguće dobiti javnu IP adresu, već dobijate iz privatnog opsega, a isti nisu raspoloženi da vam otvore bar jedan port.

- Beocity - http://www.beocity.com/ - ograničavaju P2P saobraćaj / brzine downloada su mnogo niže nego kod ostalih

- NeoBee - http://www.neobee.net/ - ograničavaju P2P saobraćaj / brzine downloada su mnogo niže nego kod ostalih

- SBB - http://www.sbb.rs/ - Internet je nekome majka, nekome maćeha (meni je, 'falim te, majka), ali nemaju news server, a često imaju problema sa POP3 i SMTP serverom za slanje pošte. Takođe, nemaju IMAP.

- PTT KDS - http://www3.ptt.rs/usluge/index.php?id=kds - Osim što kablovski internet uopšte ne prati ADSL ponudu, morate sami da kupite modem.

- MadNet - http://www.madnet.rs/ - kod njih je nemoguće dobiti javnu IP adresu, već dobijate iz privatnog opsega, a isti nisu raspoloženi da vam otvore bar jedan port.

- Lastbajt - http://www.lastbajt.com/internet/ - IP adresu dobijate iz privatnog opsega, a za 300 dinara mesečno je moguće dobiti statičku javnu IP adresu.

Ovo je od mene, vi ostali slobodno dopunite ovu temu. :)


[Ovu poruku je menjao bachi dana 07.01.2009. u 14:38 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao bachi dana 07.01.2009. u 14:38 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao bachi dana 07.01.2009. u 14:40 GMT+1]
[ calexx @ 05.01.2009. 20:48 ] @
Čini mi se da je sve ovo zbog prvog na spisku. ;) Gde onda spadaju provajderi koji ne dozvoljavaju nikakvo korišćenje mejla ako nisi konektovan kod njih ili eventualno dozvoljavaju samo web mail? Tu su i ADSL provajderi koji imaju skuplje pakete koje manje limitiraju i jeftinije koje guše po potrebi. Neki to rade zvanično (Beocity i Eunet) a većina kao nema pojma o čemu se radi.
Sada mnogi imaju uslove za ADSL a provajdera ima koliko hoćeš pa može da se bira.
[ Jbyn4e @ 05.01.2009. 20:55 ] @
Ovo je vise spisak nepovoljnosti po provajderima. Ja mogu, osim gore nabrojanog, samo da kazem za ptt:
www.ptt.rs
- ne dobija se NIKAKVA e-mail adresa
- stranice web sajta o adsl-u vrlo neazurne (kod njih je jos uvek najveci paket zvanicno 2Mb/s)
- nema razlicitih adsl paketa (kao npr. kod EUnet-a), nema prepaid adsl paketa
- kablovski internet katastrofa paketi, sa max 512/256 Kb/s

I mogu da primetim sta sam video kod drugih provajdera:
www.madnet.rs
- privatne ip adrese za pakete, mogucnost javne kod najskupljih paketa,nedefinisano da li staticne
- skupi paketi u odnosu na druge (recimo KBCnet ima jako puno opcija sto mi se svidja).

www.artcommunication.rs
- jako los sajt, neinformativan
- nema bas puno paketa

www.sbb.rs
- jako mali izbor paketa, nema paketa sa vecim uploadom od 512Kb/s osim prepaida gde ide do 1Mb/s (niti ga je moguce dobiti na zahtev firme)

Necu ni da pisem o manjim provajderima npr. wireless usluga kao npr. LastBajt http://www.lastbajt.rs/, a nemam ni previse vremena da se sada time bavim, neko drugi ce vec dopuniti...

P.S. Sto se mene tice (posto vec pominjemo KBCnet) - doticni ima jako lepu i raznovrsnu ponudu, kao i odlican sajt sto se tice preglednosti (ali malo se previse zale njihovi korisnici).
[ Ivan Dimkovic @ 05.01.2009. 21:19 ] @
Sto se ISP-ova i maila tice... iskreno, ne bih NIKAD koristio e-mail od ISP-a, iz prostog razloga sto se ISP-ovi relativno cesto menjaju a e-mail zelim da mi bude isti godinama.

Osim toga, ako vec pricamo o pilicarskim ISP-ovima - boga pitaj koliko ce oni da postoje. Ako PISP ode u vecna lovista, sa njim ide i vasa e-mail adresa.
[ bachi @ 05.01.2009. 21:32 ] @
@calexx - Slobodno navedi takve. Je l' beše EUNet najgori u tom smislu? Šta oni tačno ne dozvoljavaju? Da proveravaš svoj mail sa tuđih linija, sem ako si van Srbije? Tako nešto bilo?

Ja sam naveo ove za koje sam siguran šta im fali. :D

Mislim da Infosky sličnu stvar brani, tj. možeš da proveravaš poštu samo ako si nakačen na njih, ali nisam 100% siguran.



@Ivan D.

Slažem se... in.rs Domen 414 dinara. Google aps besplatan. :) Naravno, tu je i @gmail.com
[ savo26 @ 05.01.2009. 21:43 ] @
Evo ovako da odgovorim i moja malenkost,
U vezi Ptt-a:
-nije tacno da ne daju e-mail,koristim njihove usluge oko 6 meseci I mail mi radi bez greske
- postoje popusti i kod Ptt-a samo sto su oni vezani za duzinu koriscenja njihovih usluga
-u vezi kvaliteta usluga , jednom recju to je to ,koliko para toliko muzike!

A sada paljba po EUnetu (izdrzao godinu dana kod njih)
-postoje popusti i razni paketi i kvalitet usluga je OK ali van radnog vremena tj da budem precizniji ako imate 1024/128 to imate od 17 casova do 09 casova narednog dana i to radi bez greske. Od 09-17 casova radnim danom imate osakaceni internet tj. placate 1024/128 a u praksi imate 512 i manje down.Jos su bolja njihova objasnjenja ovih pojava: 1. ADSL nema garantovani protok
2. Prica o agregaciji, mada sam privremeno prelazio na gold pakete i
naravno ista prica
3. I najzesce objasnjenje je da sve sekretarice po firmama piju kafu od
09 casova i skidaju postu i zato je protok smanjen

Eto toliko od mojih licnih iskustava !
[ calexx @ 05.01.2009. 21:55 ] @
Eunet ne dozvoljava nikakvo korišćenje mejlova ako nisi konektovan kod njih, osim webmail ali iz inostranstva (ili nekim obilaznim putem). Mislim da i Verat dozvoljava samo webmail ako nisi kod njih. Eunet i Beocity imaju nekoliko tipova ADSL usluge samo što Beocity otvoreno piše da su za p2p samo oni skupi dok Eunet to objašnjava na sličan način kao i Rapidshare, oni koji daju više para su prioritet.

Od ostalih mi sad pada na pamet kablovski Jotel koji ne daje javne IP adrese a i uopšte nije pratio ova povećanja pa je sada baš skup.

Sezam ima malo ograničenje kod slanja poruka ako nisi kod njih, mora da se definiše alternativni password i onda to lepo radi ali to ne znaju svi pa možda neko pomisli da ne može.

Neću da navodim one sa kojima imam dobro iskustvo ili one sa kojima nemam nikakvo, od pominjanih imam još sa SBB-om ali vrlo retko koristim taj mail pa ne znam kako radi.
[ staticInt @ 05.01.2009. 22:06 ] @
www.3dnet.rs Skupi paketi, ocajna infrastruktura i los net.

www.panet.rs Ocajni paketi, losa podrska.

http://www.donet.co.yu/ Isto krs paketi, podrske nema a infrastruktura je prosek i imaju samo wireless pristup

http://www.bisinter.net/ Jos jedan pilicarski provajder koji je skoro isti kao svi ovi ostali
[ crews_adder @ 05.01.2009. 22:10 ] @
Citat:
bachi: @calexx - Slobodno navedi takve. Je l' beše EUNet najgori u tom smislu? Šta oni tačno ne dozvoljavaju? Da proveravaš svoj mail sa tuđih linija, sem ako si van Srbije? Tako nešto bilo?


Jeste EUnet najgori u tom smislu, u pravu si. Mada su se dosetili i otisli korak dalje, pa tako ako hoces da citas mejlove sa adrese @eunet, a pristupas sa nekog drugog a domaceg ISP-a, moguce je, ali uz nadoknadu po svakom prenetom MB podataka:

http://www.eunet.rs/cms/view.php?id=2288


[ optix @ 05.01.2009. 22:20 ] @
YUBC isto ima neke mamurije sa pristupom mail-u. POP i SMTP rade samo sa njihovih pristupnih linija (adresa), webmail za @yubc.net domen takodje samo sa njihovih linija, ali za @adsl.yubc radi sa bilo kog provajdera. Sajt im je isti kao i pre 10 godina cini mi se Sve ostalo je doduse vrlo ok sa njima.

Verat podrzava skidanje mail-a preko POP-a ako se ukljuci SSL. (ali SMTP ne podrzava autorizaciju...)

[ Marko Cukalac @ 05.01.2009. 22:56 ] @
Citat:
optix: YUBC isto ima neke mamurije sa pristupom mail-u. POP i SMTP rade samo sa njihovih pristupnih linija (adresa), webmail za @yubc.net domen takodje samo sa njihovih linija, ali za @adsl.yubc radi sa bilo kog provajdera. Sajt im je isti kao i pre 10 godina cini mi se :) Sve ostalo je doduse vrlo ok sa njima.


ADSL radi preko bilo kog ISP-a, za Dial-Up ne radi u Srbiji (u inostranstvu radi), posto je previse bilo spama prema nasoj mrezi.. i ovo se pokazalo kao najbolje resenje.. malo glupo ali jbg.. i ja nisam za to da se od provajdera oslanja na email.. uzmes domen + hosting i to je to :)
[ optix @ 05.01.2009. 23:13 ] @
Ima tu i onaj timeout sa POP pristupom koji nekad (sa kilavog dialup-a i gomilom mail-a) ume da bude vrlo nezgodan, tako da ako se prekine konekcija nema pristupa POP-u narednih 10,15 ili kolko vec bese minuta
btw. Sto se spama tice, jeste probali smtp sa autorizacijom?

Ali, kao sto rekoh, sve ovo je manje bitno, ostale vaznije stvari rade ok.

[ Jbyn4e @ 05.01.2009. 23:15 ] @
Citat:

U vezi Ptt-a:
-nije tacno da ne daju e-mail,koristim njihove usluge oko 6 meseci I mail mi radi bez greske

Hm, to prvo nigde ne pise na sajtu, a drugo - uzeli smo jedno 5 adsl-ova na firmu u periodu od godinu i po (a poslednji pre mislim vise od pola godine) i nijednom nam niko nije nikakve podatke za mail dao. Ne kazem da mozda oni nisu otvorili te mailove, nego da nam niko nikad nije nijedan ni ponudio.

Opet, imamo svoj domen i svoj mail server, pa nam to nije ni od kakvog znacaja.
[ zzviktor @ 06.01.2009. 00:45 ] @
Po meni su eunet pilicari jer ako nisi kod njih placa se skidanje e poste sa
njihovog naloga, to je bas bas jadno!!!! E RATELE kome ti dajes dozvolu za
nerad...
[ Catch 22 @ 06.01.2009. 01:18 ] @
Kako sam u vreme koriscenja DialUp konekcije bio prinudjen da iz prakticnih razloga otvorim naloge kod vise ISP tako su mi ostale jos uvek aktivne email adrese sa kojih bez ikakvih problema jos uvek skidam postu i sada kada koristim telekomov ADSL

Radi se o mail nalozima:
@Eunet.rs
@PTT.rs
@Verat.net
@Panline.net
@Neobee.net

Ceo trik je u ovome
[att_img]

Takodje direktno iz email clienta (Outlook Express / Windows Mail) skidam / saljem postu:
@yahoo.com
@gmail.com
@ymail.com

Zanimljivo je da je PTT ranije redovno brisao sve naloge koji su ostali bez uplacenih sati duze od 90 dana, sto izgleda vise nije slucaj(?)

PS
@zzviktor: To sto si naveo, nije patent Euneta jer to rade i neki drugi provideri. Npr. Neobee.net, kod kojih cak ako vise nemas uplacenih sati nije uopste vise moguce skinuti postu.
[ Ordamir @ 06.01.2009. 01:43 ] @
M ako mene pitate ima ih dosta, ako ne i svi, ja koristim telekomov adsl i sat-traktov cable, kod drugog imas sva obecanja pa opet nista

Kao i mnogi korisnici stcable - a tako i ja imam problema npr na sajt koji prvi put vidim probam da se registrujem, i kaze mi da je sa ove ip adrese vec neko registrovan, pf

Ja prosirujem listu sa SAT-TRAKT
[ stonex @ 06.01.2009. 01:54 ] @
Citat:
Catch 22: Kako sam u vreme koriscenja DialUp konekcije bio prinudjen da iz prakticnih razloga otvorim naloge kod vise ISP tako su mi ostale jos uvek aktivne email adrese sa kojih bez ikakvih problema jos uvek skidam postu i sada kada koristim telekomov ADSL

Radi se o mail nalozima:
@Eunet.rs



Jao brate hvala ti puno , proverio sam postu na Eunetu u poslednje dve godine od kako nisam kod njih !
[ SASA M. @ 06.01.2009. 05:49 ] @
Mozda je bolje da se naslov promeni u ne-pilicarski isp, ocigledno da ih ima malo ili ih nema?
[ bachi @ 06.01.2009. 09:01 ] @
Malo li ih je?
[ Slobodan Milivojevic @ 06.01.2009. 09:29 ] @
Ja bi na spisak dodao: http://www.telekom.nadlanu.com...i/Usluge.aspx?ac=solo&br=9

Jer oni bas i ne umeju da konfigurisu svoju mrezu. Kad mi se ADSL rekonektuje i ppp server mi dodeli IP iz opsega: 77.46.164.0 - 77.46.255.255, ja mogu da pristupim samo p-t-p serveru, ali nikako dalje. To je nesto osnovno sto treba da radi, a ipak ne radi uvek.
[ zzviktor @ 06.01.2009. 09:45 ] @
Svi isp koji ne daju da se mail gleda sa drugih isp ili sa mobilne mreze bez
uslovljavanja su obicni pilicari, jer kompanija koja ne moze da obezbedi
mail server vec tera svoje korisnike na besplatna resenja ne zasluzuje
dozvolu da bude isp. Samo je u zemlji Srbiji moguce takvo pilicarenje od
strane nazovi ozbiljnih kompanija,to da neko koristi vas mail je svojevrsna
reklama za providera!!!
[ calexx @ 06.01.2009. 11:29 ] @
Sve ovo može da se posmatra i iz drugog ugla. Zamisli da imaš nalog kod recimo Euneta i pola sata na njemu (kao recimo ja, malopre sam proverio). Uz to imam par naloga što na SBB što na (drugom) ADSL-u sa nekoliko Mbps. Onda ja lepo koristim Eunet mail (ostalo mi od ranije, što je uglavnom i najčešći razlog) pa pravim ogroman protok Eunetu. Na njihov račun, naravno. Možda je to bilo pomalo preterano u vreme dial-upa mada je i tada bio neki protok i neki mnogo manji link koji je korišćen ali u ovo vreme ... ja mogu da napravim stotine gigabajta mesečno a onda saberi hiljade korisnika koji rade slično. Da li će Telekom da pristane da ne naplati taj saobraćej Eunetu?
Mobilni je drugo pa sam uvek za to da se dozvoli svaki pristup odatle.

Oni koji daju besplatne mejlove imaju prihod sa druge strane pa mogu da budu takvi kakvi su. Kome ovo smeta može vrlo brzo da se prebaci na neki free nalog i da obavesti sve kojima to nešto znači. Ili da izabere tog provajdera.
[ DeathStar @ 06.01.2009. 19:13 ] @
Čekaj ova teme je više nego smešna.

Vi zaista mislite da postoji na svetu provajder koji vam nudi SVE ztašta vama zine guzica? Idete skrajnosti u krajnost.
[ bachi @ 06.01.2009. 20:22 ] @
Nije smešna. Ovde će biti spisak svih mana svih ISPova, a na korisnicima je da se odluče koji je ISP najprihvatljiviji za njih.

[ mmix @ 07.01.2009. 12:53 ] @
AKo hocete da uradite ovo kako valja onda mora da se uradi neka uporedna tabela i da se odrzava na prvoj stranici shodno nadolazecim informacijama na temi,ovako ce ovo brzo da se pretvori u spit-fest i izgubice se smisao, a tema je itekako korisna. Meni je npr vazno da znam koji provajderi blokiraju outbound TCP 25 jer ja imam svoj POP/SMTP server bas iz razloga da mi email ne zavisi od dobre volje provajdera.
[ bachi @ 07.01.2009. 13:18 ] @
Planirao sam da editujem svoj prvi post čim se prikupi dovoljno informacija, zato sam i pustio da tema krene, znajući da se može pretvoriti u opšto pljuvanje. :)

Cilj jeste da iz tog pljuvanja isfiltriram(o) ono što je realno, a višak poruka da obrišete. :)

Ako neko koristi neki ISP koji blokira pristup neki servisima, neka to i kaže, ljudi treba da znaju, pa shodno tome, da procene da li im taj ISP odgovara ili ne.

Editovao sam prvu poruku.

[Ovu poruku je menjao bachi dana 07.01.2009. u 14:39 GMT+1]
[ mmix @ 07.01.2009. 14:08 ] @
Pa evo vam mali doprinos, za testiranje P2P mahinacija imate Switzerland Network Testing Tool od EFF-a. Ima tu i drugih mahinacija kao sto bandwidth throttling na flat paketima

Inace, suzdrzite se od prozivnja i defamacije, nije vas nijedan ISP uvredio licno pa da uzvracate uvredama, sasvim je dovoljno da se iznesu cinjenice o mahinacijama i ogranicenjima bez prozivanja pa da se napravi poredjenje, ta tabela je odavno trebala da bude formirana i ljudi upoznati sa istom posto smo mi daleko i od pomena net neutrality-a a kamoli od nekog upotrebljivog watchdog-a koji bi stitio prava korisnika. Jedini nacin da sprecimo ISPeve da nas podkradaju je da glasamo novcanicima i da uskratimo placanje onima koji se ponasaju bahato i neprofesionalno.

[ mmix @ 07.01.2009. 14:30 ] @
btw, ako se nesto nije promenilo od jula kad sam prestao da koristim njihove usluge, Madnet je koristio bandwidth throttling mehanizme koji su isli do skracivanja linka od 50% tokom download-a koji traje duze od 10-ak minuta (vise detalja u ovoj temi).

[ ponline @ 09.01.2009. 00:43 ] @
Bandwidth throtling, i P2P limitiranje do nekih granica je naj osnovnija stvar za uspesne ISP-ove, Oni koji to ne rade nece imati dobru uslugu za ostale aplikacije koje zahtevaju real time komuniciranje.
Neko ce reci neki provajder ne primeti se da uradi throtling ili limitiranje, u tome je stos, da se to uradi a da se ne primeti.

Ako hocete internet bez ikakvih limitiranja registrujte firmu, i kupite internet direktan pristup kod telekoma koji sada (hvala bogu nesto jeftinije) kosta oko 300euro za 2mbps.
Kako to?? Ne se isplati??!!
OK onda razumem vas, onda kupite neki profi paket od 4000+ din kod nekog ozbilnog provajdera, i ne mojte da trazite 2mbps 100% CIR za 1300 dinara.
Ne znam ko ovde pilicari, ISP-ovi ili?



[ Marko Cukalac @ 09.01.2009. 07:50 ] @
potpisujem :)
[ calexx @ 09.01.2009. 09:18 ] @
Citat:
bachi: Valjda je svima jasno šta znači kada te ISP limitira. To znači da ako si platio na primer 1Mb flat, a preko P2P mreža ne može da skidaš sa, na primer 50% te brzine što si platio.

A najgore pilićarenje je kod ADSLa. Mislim, kakav je bre to protok od 1024Kb, kada realno imaš 20% manje od toga. Znam, znam, overhead, ovo ono, ali to nije izgovor, mogu da setuju modeme na +20% na tu brzinu i da to onda zaista bude 1024Kb, a ne 820Kb.
Preteruješ ali sigurno i sam znaš da je tako.

Dobro znaš da ako platiš 1Mb to ne znači da imaš garantovanu brzinu, ne znači i da imaš 50% te brzine.

Zna se šta znači ADSL 1024 i tu nema nikakvih intervencija. Ako ti je 1024-15% malo, ti lepo uzmi 2048 pa ćeš da imaš dovoljno. Ili misliš da je bolje rešenje da provajderi nude friziran 1024 po 15% većoj ceni? Da je tako, onda bi se javljali oni koji hoće pravih 1024 za manju cenu. Kao što i dalje neki hoće 256, 128, 64 i slične brzine. To što neki nisu upoznati ili jesu ali im odgovara da se bune je nešto drugo. Kao što se svakih par dana pojavi poruka u kojoj neko kuka kako mu hard nema onoliko bajtova koliko on misli da ima.

Po ovome još ispada da su Beocity i Eunet najpošteniji jer imaju u ponudi pakete koji garantuju brzinu i one koji će da budu ograničeni po potrebi. Mislim da je to ono što tražiš, uzmeš p2p paket i onda se s pravom buniš ako ne radi.

Čak pomalo (ali pomalo) mogu da razumem i one koji ne nude javne adrese ali to lepo napišu u cenovniku pa kome ne odgovara može da ih preskoči. Samo me nervira kad napišu velikim slovima da daju dinamičke ili statičke, valjda da neko pomisli da je to sveCki. Mada toga ima oduvek, prvo mi pada na pamet slučaj sa pojačalima od 1000W ili sa frekventnim opsegom od-do ... za one koji će da se navuku na (ipak tačnu) poluinformaciju.

A ako se ne slažeš sa mojim mišljenjem, predlažem ti da počneš da se baviš ISP-om pa ako ponudiš garantovanih 1Mbps za 1400, momentalno prelazim kod tebe. Kao i ogroman broj drugih.
[ mischo @ 09.01.2009. 09:50 ] @
Ako je ATM header krađa, da li su onda i IP, TCP ili UDP,... headeri krađa? Realno ni to nije "koristan" deo podataka!
[ optix @ 09.01.2009. 10:25 ] @
Osim sto je ATM header fiksan u odnosu na velicinu celije.
[ Zekica @ 09.01.2009. 12:36 ] @
@mischo: A ako pogledamo ovako:
Prodaje se usluga pristupa Internetu brzinom od 1024kbps u downstreamu - što bi trebalo da znači da brzina prenosa IP paketa (pošto je IP Internet Protocol) bude 1024kbps, a PPPoE i ATM su tu samo da omoguće prenos IP paketa od pristupnog servera do korisnika. To znači da bi trebalo da sa 1024kbps korisnik IP pakete prenosi brzinom koja je jednaka nezavisno od toga da li je pristupna tehnologija ADSL, *DSL, DOCSIS ili neki bežični pristup.

Ovo što se dešava kod nas na ADSL-u je ustvari kao kad bi neko prodavao Jogurt koji je sa ambalažom npr 100g a od toga je 15g samo ambalaža, a to se nigde ne radi (jer postoje različite ambalaže za pakovanje istog proizvoda, pa je potrebno da korisnik zna da ako kupi 100g neto jogurta, dobije 100g jogurta nezavisno od toga kakva je ambalaža).
[ bachi @ 09.01.2009. 12:51 ] @
Citat:
mischo: Ako je ATM header krađa, da li su onda i IP, TCP ili UDP,... headeri krađa? Realno ni to nije "koristan" deo podataka!

Pazi, može se gađamo izrazima do sutra, poenta priče je da kada platim 1Mb, ja hoću 1Mb, a ne ~850Kb. :) Kada kupim Milku od 100 grama, ja imam 100 grama čokolade, ne 80 grama. Na IP, TCP, UDP headere ne možeš da utičeš, ali možeš da da namestiš da se modem sinhronizuje na 1228Kb, a ne na 1024Kb, kako bi korisnici imali pun download. Ali ne, ovako odgovara i telekonju, ali i ISPovima naravno, a nas ko šiša. Ali pilićari su pilićari.

I kod SBB isto ima gubitaka, ali mnogo manje nego na adslu.


@Calexx - Možda se ne razumemo. Naravno da su se ISPovi ogradili da to nije garantovana brzina, ali ja pričam o samoj ADSL tehnologiji, jer su inicijalni gubici idu i do 20% od deklarisane brzine. A plus na to onda i ide ono što ne mogu da garantuju.

1Mb = 128KB/s. E sad, kod SBBa je to 120KB/s, na ADSLu je oko 105KB/s. Znači 15KB manje u startu. Što znači da je 4Mb na SBBu ~480KB/s, a 4Mb na ADSLu je 420. Razlika je u 60KB! Malo li je na ovu skupoću? :)

Na to sam mislio.

Edit: Ja ovo "maksimalni protok" shvatam da barem jednom u danu ćeš dostići tih ~1Mb, a ne da nikad u životu ne pređeš 850Kb. :)

[Ovu poruku je menjao bachi dana 09.01.2009. u 14:04 GMT+1]
[ mmmilan @ 09.01.2009. 13:32 ] @
Citat:
bachi
Takođe, platiš net, kao moj kolega sa posla, kod Ikoma, a oni ti uvale IP adresu iz privatnog opsega sa kojom možeš da se slikaš, jer ne možeš ništa da skidaš sa rapidsharea, kad hoćeš na chat, kaže too many users, emule može, ali samo sa lowIDom, a to je smrt za tu mrežu, torrenti rade obogaljeno.

Neki korisnici kažu da ih čak i google vidi kao pretnju, odnosno kao nekog BOTa koji zloupotrebljavaju servis, pa moraju da kucaju sliku sa CAPTCHA-e da bi nastavili pretragu, jer ih ima dosta iz jedne ip adrese.


Jeste, ja sam to napisao u jednoj od tema ovo za gugl i za sve se slazem s tobom u vezi ikoma ali u jednom ne mogu da se slozim a to je da torrenti rade lose.
Cak sta vise, torenti rade fenomenalno.
Video sam kod dosta ljudi na raznim isp-ovima rad torenata i to jednostavno ne moze da se poredi. Torenti kod ikoma zakucavanju na maksimumu, uvek.

PS
isekao sam deo citata koji nema veze s ikom-om.

PPS
ne radim u ikom-u

Pozdrav
[ bachi @ 09.01.2009. 13:50 ] @
Ok, radio ne radio u IKOMu, ovo što si napisao može biti tačno, jer je torrent takav protokol da i nije toliki problem ako nisi connectable.

Kad kažem obogaljeno, mislim na to da unconnectable peer dobija mnogo manje pažnje u swarmu, nego connectable peer, što ako se koristi privatni trackeri ne predstavlja problem, ali kada je veliki swarm i/ili ima dosta unconnectable peerova, onda može biti problem.

Naravno, unconnectable peer nikako ne može da uspostavi vezu sa unconnectable peerom, dok unconnectable peer može inicirati vezi ka connectable peeru i ostvariti protok.

Nažalost, emule nema te sreće, odnosno, dobiješ lowID i dočekaš penziju dok dođeš na red za skidanje.

Citat:
Biti iza firewall-a ne znači da nećete biti u stanju da šaljete podatke, to samo znači da drugi peer-ovi ne mogu da iniciraju konekcije ka vama. U slučaju da konekciju inicirate vi, sve je u redu, ali u slučaju da je i drugi peer takođe iza firewall-a, nećete uopšte biti u mogućnosti da sa njim ostvarite konekciju.

[size=4]Kakvu razliku to pravi?[/size]

Ako ste iza firewall-a, peer-ovi na koje ste konektovani trpe veći load nego što bi bio slučaj da niste iza firewall-a, i kao rezultat toga, imaćete znatno slabiji download.

Sledeći grafikon predstavlja torrent swarm sa 12 peer-ova, od kojih su 6 iza firewall-a (predstavljeni crvenom bojom), i 6 sa otvorenim portovima (plave boje). Svaki od plavih peer-ova ostvaruje konekciju ka preostalih 11, a ovi ostali dele svoj upload između proseka od oko 8 drugih peer-ova. Svaki crveni peer ostvaruje konekciju sa 6 drugih, a ostali dele svoj upload na 11 peerova svaki.



To znači da, u swarm-u sa podjednakim brojem firewall-ovanih i peer-ova sa otvorenim portovima, peerovi sa otvorenim portovima primaju 2.4 puta više podataka u odnosu na one koji su iza firewall-a!

Nažalost, veliki je broj firewall-ovanih peer-ova, te se lako može desiti da vaš swarm više liči na ovaj, prikazan na grafikonu dole. U takvom swarm-u, sa 10 peer-ova iza firewall-a i samo 4 sa otvorenim portovima, peer-ovi sa otvorenim portovima imaju i do 7 puta više prenosa.



Dakle, naravoučenije ove priče je jednostavno, otvorite vaše portove ako želite najbolji mogući ratio!

TorrentLeech
[ calexx @ 09.01.2009. 16:49 ] @
Citat:
bachi: @Calexx - Možda se ne razumemo. Naravno da su se ISPovi ogradili da to nije garantovana brzina, ali ja pričam o samoj ADSL tehnologiji, jer su inicijalni gubici idu i do 20% od deklarisane brzine. A plus na to onda i ide ono što ne mogu da garantuju.

1Mb = 128KB/s. E sad, kod SBBa je to 120KB/s, na ADSLu je oko 105KB/s. Znači 15KB manje u startu. Što znači da je 4Mb na SBBu ~480KB/s, a 4Mb na ADSLu je 420. Razlika je u 60KB! Malo li je na ovu skupoću? :)
Znam ja na šta si ti mislio ali je to tako i to nije izmislio naš Telekom i naši ISP. U svakom slučaju, cena za ovaj postojeći paket je takva kakva jeste, mogu oni da ponude i 15% brži paket za 15% veću cenu. Sada su ove cene za ove pakete, o njima se tačno zna kolika je brzina i koliki su gubici pa kome ne odgovara, ima i drugih ponuda.
[ mmix @ 09.01.2009. 23:14 ] @
Pazi calexx, sve sto ti pricas je Ok, retko ko je ovde pas'o travu, bar ovde svi znamo kakvim se mahinacijama sluze ISP-ovi da bi marketinski zamazali oci raji i prodavali maglu i negde to mora da popusti i nesto mora da se prelaze i ukrade kad se roba ne prodaje po realnoj ceni. Ali to nije moja krivica kao potrosaca i analogija sa cokoladom je savim na mestu i ako trzisna inspekcija kaznjava proizvodjace koji za 20% slazu na ambalazi cokolade, sasvim sigurno treba da kazne i ISP koji slaze za 50%. A ako vec ni od koga ne mozes da dobijes 100g cokolade onda je sasvim validno pitanje koliko grama dobijes od kog prodavca, posto je prelazak sa jednog na drugog prodavca smaranje i gubljenje vremena (a meni i zestok napor da ponovo izmenjam sve rupe na firewallima klijenata) red je to znati, zar ne? Bez saznanja o tome koliko se i sta uskracuje konkurencija se svodi na jos vece smanjivanje cena i jos vece uskracivanje, a samo zarad toga da bi neki ISP-ovi opstali iako nisu sposobni za konkurenciju kvalitetom usluge. Pa kad znamo koliko kod koga kosta gram i sa cime je sve cokolada onda je lakse i razvrstati po kvalitetu.

Postoje razni "kreativni" nacini da se u ISP industriji uzmu pare a da se uskrati usluga i posto ne postoji nijedna institucija niti udruzenje niti bilo kakva obaveza da se te mahinacije objave makar i sitnim slovima na dnu ugovora mi efektivno kupujemo macku u dzaku. Potreban je neki mehanizam da se sve to postavi u perspektivu narocito danas kad se javna upotreba internet-a svela ga citanje maila, facebookovanje i gledanje XXX slika. Ja recimo ni kod jednog ISP-a nisam video ni po kojoj ceni ponudjen paket npr prilagodjen jednom profesionalcu kojem je internet potreban za posao i kome je upload isto toliko vazan koliko i download

Ja sam recimo sa tog bandwidth throttlinga na madnetu presao na eunet-ov adsl, pomirio se sa losim uploadom (sto nije eunet-ova krivica) i za sada sam zadovoljan. U 2 nocu sam dobio tehnicku podrsku i resio problem, ej, u 2 nocu, meni sokantno za ovu zemlju. A pre nisam ni tokom radnog vremena mogao da dobijem bilo kakav odgovor. I postoji razlika izmedju zasicenosti zbog agregacije i namernog ogranicavanja download-a i to se lepo vidi na badnwidht dijagramima i od kad sam presao na adsl nemam to diskriminaciono usporavanje linka (osecao sam agregaciju tamo negde oko 8 uvece, narocito vikendom, ali reda usporenje od 10%, od nove godine ni toliko, 24/7 imam konstantnih 412kb/s na 4mbit linku).
[ calexx @ 10.01.2009. 08:47 ] @
Ja obično budem opširan kad nešto pišem a to se često pogrešno shvati. Hteo sam da kažem da ne smatram krađom to što ADSL ima ~15% overhead, tako je valjda svuda i to je poznato. Ne smatram krađom ni to što brzina koja se pominje u paketu nije uvek tolika pa su mi pomalo dosadne poruke tipa ... plaćam 1Mbps i hoću da mi uvek bude 1Mbps. Čak mi je normalno da provajder ima neka ograničenja za korišćenje mejlova i napisao sam zašto tako mislim.

Ovde bi trebalo da se piše o drugim detaljima. Pošto brzina ne može da bude garantovana, bitno je kako to provajder rešava. Može 1Mbps da podeli na 16 delova a može i na mnogo više. Može da ograniči neke usluge manje ili više i to bi trebalo da se prijavljuje. Neki provajderi su se zaleteli da niskom cenom privuku što više korisnika pa pošto su to uglavnom mlađi kojima internet manje služi za neki posao a više za cuclanje, takav provajder će prvi da dođe u situaciju da mora da ograničava protok. Neki su malo većim cenama izbegli takve korisnike (a razlika je smešna, jedno-dva pića u kafiću) pa im je uglavnom usluga sasvim OK.
Možda je problem i što kod nas provajderi nemaju detalj o fer korišćenju koji vrlo često postoji kod ostalih. Kada većina troši 100% linka, neko mora to da oseti.
Meni recimo ne smeta prelazak kod drugog provajdera ako ovaj počne da radi loše. Na početku ću sigurno da se raspitam ali niko ne može da garantuje da vrlo brzo neće da promeni način poslovanja. Onda idem dalje a neću da kukam kako nisam zadovoljan i neću da tražim da neko to reši za mene. Bar sada ima dovoljno ponuda.
[ bachi @ 10.01.2009. 10:31 ] @
Citat:
calexx: Ja obično budem opširan kad nešto pišem a to se često pogrešno shvati. Hteo sam da kažem da ne smatram krađom to što ADSL ima ~15% overhead, tako je valjda svuda i to je poznato. Ne smatram krađom ni to što brzina koja se pominje u paketu nije uvek tolika pa su mi pomalo dosadne poruke tipa ... plaćam 1Mbps i hoću da mi uvek bude 1Mbps. Čak mi je normalno da provajder ima neka ograničenja za korišćenje mejlova i napisao sam zašto tako mislim.

Ne smeta meni što je 15 - 20% overhead, ali mi smeta što to nigde u ponudi ne piše. To što je "svuda u svetu tako", ne znači da je to onda po defaltu normalno, zar ne? :)

Neka lepo napišu u svojim ponudama, znate, ovde piše da ćete dobiti 1Mb, ali ćete, u stvari dobiti 850Kb i to je ok, ljudi tačno znaju šta će dobiti. Na paketu od 16Mb, gubici u startu su bre oko 3Mb/s. Zar je to malo? Grubo rečeno, oni te kradu za 3Mb i to je po tebi normalno. :( To nije paket od 16Mb, nego od 13Mb i sve što želim(o), jeste da tako i napišu.

Malo smo se udaljili od teme, ali neka, i dalje pozivam da se ljudi jave da li im neki ISP ograničava neki servis.

Što se emailova tiče... Kvote za inbox kod domaćih ISPova su uglavnom male, tako da ne znam kakav to protok može da korisnik pravi sa tih 10Mb kolika mu je kvota, ali dobro, zahvaljujući gmailu i google apsu, zaista ne vidim potrebu da se koristi email od ISPa, ma kakav god da je - gmail je bolji. :)
[ calexx @ 10.01.2009. 10:49 ] @
Ma da, a sledeće pitanje je ... a šta je to Mb? ADSL je takav, koga zanima, neka se raspita pa će da sazna. Jednom davno sam bio u mts korisničkom servisu i čiča sedi i buni se što sms poruka ima ograničenje od 160 slova a to mu nisu rekli kada je kupio karticu. Nisu mu rekli ni da u podzemnom neće da bude dostupan pa je došao da se buni a mislim da je rekao i da će da ih tuži zbog obmane. Džabe što su mu objašnjavali da se zna koliko slova može da bude u sms poruci, nisu mu rekli i gotovo.

Što se emailova tiče, nisam se nešto raspitivao za kvote, znam da je kod mnogih ograničenje za jedan mail reda 5MB ali ne znam kolika je ukupna kvota. Znam i neke domaće ISP kod kojih je to 1GB a znam i neke koji dozvoljavaju jedan mail do 25MB i nemaju ukupni limit. Svejedno, neko može (ne kažem da hoće ali karikiram da budem jasniji) da ima svakodnevnu razmenu od pomenutih 10MB koje će naravno redovno da briše. Ja čak pod normalnom upotrebom podrazumevam redovno brisanje a ne skladištenje ... uglavnom, sve bi to išlo na račun ISP koji to ne mora da prihvati.
[ bachi @ 10.01.2009. 11:21 ] @
Ni ne treba da prihvati, samo da napiše da mailovi mogu da se koriste samo sa njihovim linijama, a ako ne idu preko njihovih, ili ne mogu uopšte da se koriste, ili može, ali košta toliko i toliko, što je ok.

KBCNet isto tako treba da napiše da ne možete da koristite ni jedan smtp server, sem njihovog i to je ok. A ne da platiš 9000 dinara za opremu i još, ne daj Bože platiš 5 meseci unapred da bi 6. dobio besplatno, da bi tek onda shvatio da od kuće ne možeš da koristiš sopstveni smtp server.

Isto važi i za IKOM, kod njih se vežeš godinu dana i saznaš da si popio adresu iz privatnog opsega, a nigde nije pisalo na sajtu...

Evo nešto čime bi Slobodan Marković mogao da se bavi. :)

Ovo sa SMSovima ti baš i nije dobra analogija, što dobro znaš. :)

Pogledaj cenovnik telekoma. Stoje te brzine koje stoje, nigde ne piše nikakav overhead, nigde ne piše da ta brzina nije zagarantovana. Čak ne stoji brzina do 2Mb, samo brzina 2Mb.

Ono što mene brine nisu ti ISPovi koji jedva čekaju da pronađu 1001 razlog kako da ti smanje protok, mene zabrinjavaš ti, a i svi ostali koji to smatrate da je normalno da platiš 1Mb, a dobiješ 850Kb, da platiš 16Mb, dobiješ 13Mb. :)

Naravno, sad može ići tvoj reply, pa moj reply i tako u krug, tebi će i dalje biti normalno što te kradu, meni će biti nenormalno što kradu, tako da baš i ne vidim smisao ove rasprave. :)
[ telemajstor @ 11.01.2009. 09:34 ] @
U ovoj raspravi Calex vs Bachi u poslednjih nekoliko postova slažem se potpuno sa Calex-om.
Ograničenja tehnologije nisu ni za kakvu analizu pod pojmom "pilićarenje" niti bi tu ikakava inspekcija imala posla po sistemu reklamiram 100 a dobijem 85 a tako je praktično svuda u zemljama koje navodite kao primer. Mislim da sam jedino kod velikog BT-a video da svoj osnovni servis ADSL 8Mb najčešće reklamiraju "up to 8Mb" što upravo pokazuje da on ne može da obezbedi svuda iste uslove (pitanje kvaliteta i dužine last mile parice). Uostalom nedavno sam pročitao jedan izveštaj o kvalitetu broadband konekcije u UK (www.digitaltveurope.net/news_a...ge_uk_broadband_speed_revealed) gde se lepo vidi prosek u jednoj izuzetno razvijenoj telekomunikacionoj zemlji pa ne bi dalje da komentarišem tu temu.
Calex je lepo rekao da je za mnoge ISP-ove problem što nema publikovane "fair usage" politike za rezidencijalnu broadband ponudu što je uglavnom produkt razvijenog tržišta i što se niko ne usuđuje da to uradi prvi u ovoj zemlji pa na kraju oni koji se ljute što ne dobijaju maks protok uvek i u svako doba i troše teoretski maks naizgled u pravu iako je to poptuno suludo imajući u vidu cenu čistokrvnog simetričnog Interneta. Lepo je rekao da je pravo pitanje koliko ISP zapravo računa ili dizajnira svoju agregaciju ali tu sam retko gde našao podatak negde na Internetu osim po nekim analizama i iskustvima drugih koje se prenose usmeno. Tačnije ranije na manjim paketima ih je još i bilo ponegde (Telekom je recimo računao zakup protoka prema ISP-ovima u odnosu 1:30 pre godinu dana) ali od kako su osnovni paketi postali veći to je izgubilo smisao i sve je prešlo u sferu marketinga. Na svakom od vas je da to tumači kako hoće naravno ali budite realni prvo i svakako će opet zavisiti od vaše last mile konekcije i uslova.
Dakle tema treba da se usredsredi na te neke neobjavljene limite u servisima ili politikama ili komentare objavljenih. I tu je Bachi spomenuo neke propuste veoma dobro !
[ mmix @ 11.01.2009. 09:45 ] @
Ja ne kontam zasto je transparentnost rada IPS-ova problem? Za ADSL je mozda kod nas siroko poznata stvar da je svima "skracen" za overhead zato sto samo telekom kontrolise i odredjuje to. ISP za koji sam ja radio na Bermudama (Logic) je kontrolisao svoje circuite i kad uzmes 1.5Mbps dobijao si 2Mbps link sa capingom na ruteru na 1.5mbps, znaci nije svuda tako samo je ovde svuda tako. I to je takodje savim ok dok god se to zna i dok ti kao korisnik imas informacije na osnovu kojih da doneses smislenu odluku. Raspitas se pa saznas? Pa gde to da uradis kad svi kradu pa niko nece ni da prizna koliko i kako ti da saznas npr koji nivo agregacije ISP koristi? Mozda je to naucna fantastika utvrditi tacno bez da se ogresis o jednu stranu, ali neke stvari kao sto je blokiranje outbound portova je nesto sto je lako utvrditi, kao sto je lako utvrditi.
[ Reignman @ 27.02.2009. 01:47 ] @
http://pflog.net/dsl_overhead/
[ bachi @ 27.02.2009. 10:30 ] @
Ozbiljno?
[ Mrki brk @ 27.02.2009. 15:36 ] @
A jel spada u pilicarenje to sto mi iz telekoma kazu da ne mogu da mi daju user name i pass za ruter da ne bi kao nesto pokvario i cackao, pa mi time prakticno brane otvaranje portova i sl. Jos kaze momak iz podrske da zna da sam pronasao admin sifre negde ali on ne moze da mi bilo sta prica o forwardovanju portova i sl.
To je za mene klasika pilicarenja, umesto da mi lepo kaze i podesi jer hocu da npr. igram (hostujem) neku igru... A o torentima da ne pricam sad.

Citat:
Od ostalih mi sad pada na pamet kablovski Jotel koji ne daje javne IP adrese a i uopšte nije pratio ova povećanja pa je sada baš skup.

Daje jotel javne adrese a i od skoro su menjali i cene.
[ calexx @ 27.02.2009. 17:26 ] @
Ovo je verovatno prilično novo jer pre nekoliko dana nije tako pisalo, moja poruka koju citiraš je ipak od pre dva meseca. U svakom slučaju dobar potez, sada im je ponuda sasvim u redu, nadam se da je i ostalo dobro.

To što Telekom ne daje podatke je verovatnije zato što njihova podrška nije baš upućena u temu pa im je to tabu. Oni čak imaju i dobru odstupnicu, username i password su u firmveru pa se svako čačkanje rešava tvrdim resetom. Ipak, to se odnosi na tvoje PPPoE podatke a ne na ruter što znači da forvardovanje može da se odradi ali ne i pravljenje druge konekcije ili promena modema. Koliko znam, sada ipak podatke šalju poštom pa i to nije neki problem. A da svakome objašnjavaju forvardovanje ... bilo bi previše.
[ Schmidt @ 27.02.2009. 20:27 ] @
Samo bih rekao da napadi na ISP-ove jer ne dozvoljavaju konekcije na port 25 van svoje mreze, nemaju nikakvog smisla. ISP to ne radi da bi uskratio svoje korisnike vec da bi ih zastitio. Bilo kakva konekcija na port 25 mimo ISP mreze je u 99% slucajeva SPAM. Korisnik pokupi virus i njegov racunar se pretvori u spam robota koji salje spam tako sto pravi direktne konekcije na port 25. Rijetki su slucajevi da korisnik ima svoj SMTP server pa ga koristi za slanje maila. Cak i u tom slucaju, moras imati fiksnu adresu ili otvoriti svoj mail server da prihvata RELAY sa kompletnog dinamickog poola tvog providera. U tom slucaju svi koji znaju da imas SMTP server mogu koristiti tvoj mail server za slanje SPAM-a ili jednostavno za slanje regularne poste.
Nakon sto zarazeni korisnici posalju svoj spam slijede prijave na razne blackliste i vremenom provider postaje spamer friendly, njegov mail server gubi ugled u svijetu, sve lakse njegov mail biva odbijen odgovorom "go away spamers". I sta onda? Onda se korisnici zale kako im je ISP spamerski pa ne mogu poslati ljudski mail?
Bottom line, primjedba za remote port 25 ti nije na mjestu. Ako imas svoj mail server onda napravi SMTP autentikaciju, koja ne radi na portu 25 i koristi svoj mail server kako hoces i odakle hoces.
[ bachi @ 27.02.2009. 21:38 ] @
Ne moraju oni da misle toliko baš na mene. :D

Anyway, ok je i to, ali da postoji exception list, pa kada ga ja zovem i kažem, oću da pristupam tom i tom serveru, da onaj tamo sa druge strane kaže - ok.
[ mmix @ 27.02.2009. 22:15 ] @
Schmidt, pobrkao si loncice, pricamo o outbound portu 25, ne o inbound. Prvo se raspitaj malo o tome kako funkcionise SMTP servis, ne mozes nikako da se zarazis time sto imas otvoren port 25, mozes samo da zarazis druge ako si dovoljno glup da te zombiraju. A vecina ljudi koji rade sa internetom nesto malo vise od facebooka i gledanja pornica uglavnom imaju svoj domen i hostovani mail server ili cak kompletne dedicated ili colo servere. To uopste nije naucna fantastika i sta vise sve je jeftinije. Ja svoj server drzim u vankuveru i meni treba outbound 25 da bih slao mailove sa svojih domena, tako da itekako ima smisla.
[ Schmidt @ 28.02.2009. 00:40 ] @
Procitaj jos jednom sta sam napisao. Ako ti smeta sto ti je ISP blokirao port 25 onda na svom mail serveru podigni SMTP-AUTH. Zar je moguce da sam toliko nejasno napisao? Korisnik ne biva zarazen time sto ima otvoren port 25, vec na neki drugi nacin, nebitno koji. Onog trenutka kad pokupi virus njegov racunar postaje mail server koji pravi outbound konekcije na port 25 i salje spam.
[ Sleepless_mind @ 28.02.2009. 07:12 ] @
Citat:
bachi: Ne moraju oni da misle toliko baš na mene. :D

Anyway, ok je i to, ali da postoji exception list, pa kada ga ja zovem i kažem, oću da pristupam tom i tom serveru, da onaj tamo sa druge strane kaže - ok.


Kod KBCnet-a postoji exception list, pa kad ti zovesh, onaj tamo sa druge strane ti bash to i kazhe :)

Citat:
mmix: Schmidt, pobrkao si loncice, pricamo o outbound portu 25, ne o inbound. Prvo se raspitaj malo o tome kako funkcionise SMTP servis, ne mozes nikako da se zarazis time sto imas otvoren port 25, mozes samo da zarazis druge ako si dovoljno glup da te zombiraju. A vecina ljudi koji rade sa internetom nesto malo vise od facebooka i gledanja pornica uglavnom imaju svoj domen i hostovani mail server ili cak kompletne dedicated ili colo servere. To uopste nije naucna fantastika i sta vise sve je jeftinije. Ja svoj server drzim u vankuveru i meni treba outbound 25 da bih slao mailove sa svojih domena, tako da itekako ima smisla.


To je ipak josh uvek nauchna fantastika, bar u Srbiji. Vecina korisnika ovde spada u tu prvu grupu (facebook, myspace i ostalo). Na zhalost :|
[ Schmidt @ 28.02.2009. 11:48 ] @
Samo sam nastojao da objasnim da blokiranje odlaznog porta 25 uopste ne smeta nijednom korisniku koji ima svoj domen a pomaze jako mnogo u sprecavanju spama.
Dakle, ako imam svoj server negdje npr. u Americi podesicu ga da mogu slati mail sa njega.
Tu postoje tri rjesenja:

1. Dok god saljem mail na domene za koje je taj server zaduzen to nije problem. Medjutim, kad hocu taj server da iskoristim da bih slao mailove u cijeli svijet onda moram podesiti RELAY i u njemu navesti sa kojih adresa ce server dozvoliti RELAY. Ako kod svog providera nisam uplatio fiksnu ip onda na mail serveru moram dozvoliti RELAY sa cijelog dinamickog poola mog providera. To mi naknadno otvara rupu u serveru, odnosno svi korisnici mog ISP-a mogu koristiti moj server za slanje maila/spama.

2. Ako uplatim fiksnu IP onda je problem iz prve tacke rijesen i server nije open RELAY. U tom slucaju imam problema ako mi ISP brani outgoing port 25.

3. Ako na svom mail serveru podesim SMTP-AUTH onda sam rijesio i prvu i drugu tacku. Server nije open RELAY (dozvolice slanje mail samo ako se user autentikuje prije toga), a posto se SMTP-AUTH odvija na portu 587 nemam problema sa zabranom ISP-a. Takodje, ne moram placati fiksnu IP.

Zakljucak: ISP me nije uskratio za uslugu, samo me je natjerao da to uradim kako treba. I da se opet vratim na svoj prethodni post, napadati ISP jer je zastitio sebe i korisnike je neposteno.
[ mmix @ 28.02.2009. 15:10 ] @
Nije te naterao da stvar uradis kako "treba" vec kako oni hoce, postoji fina razlika. Ako su oni toliko pametni, sto oni ne koriste alternativni port za svoj mail relaying? Mozda zato sto SMTP-AUTH ne radi generalno izmedju dva SMTP servera?

I SMTP-AUTH sasvim fino radi i na portu 25 i auth-relay je jedan od mehanizama koji ja koristim da zastitim svoj mail server od zloupotrebe (pored spf i DKIM tako da svako moze da proveri da li emailovi dolaze sa mojih domena), ali je naivno ocekivati da ce SMTP-AUTH da te zastiti blacklistinga ako si ISP, sve je vise zombija koji koriste hackovane email naloge da spamuju preko porta 587 tako da ce oni koji blokiraju 25 uskoro poceti da blokiraju i 587, kakvo ces opravdanje onda da im osmislis? I ne koriste svi email klijenti i relay-i SMTP-AUTH, niti je Outlook jedina email 'alatka'. IP filtered SMTP relaying je sasvim legitiman ne-open relaying mehanizam.

Ali kad ja ovde na svom kompu radim kod koji radi bulk email sa lokala i koji ne mogu da testiram ni na jednom ISP-ovom mail serveru zbog daily kvote i ne mogu da testiram na svom serveru jer mi blokiraju portove, iako je lista recepient adresa kontrolisana i nije SPAM, onda to meni pravi glupe migrene kao i svaki put kad me service provider bilo koje vrste tretira kao morona. To je kao da ti EPS iskljuci struju zato sto misli da si glup i da ces da se ubijes njihovom strujom tako sto ces da gurnes ekser u utikac ili jos bolje dodje i zavari ti sve potrosace u utikace i pokrije preostale da ne mozes da povredis sebe i druge. Jel bi to voleo? Sto ne? O istoj stvari pricamo.

Niko meni internet ne daje za dzabe, pa da ne gledam poklonu u zube, ja placam taj internet iz dzepa i mene njihova opravdanja o SPAM kontroli ne interesuju jer ja NISAM deo tog problema, ja sam MUSTERIJA koja nije SPAMER i koja PLACA, nema porta 25, nema PARA. Sad sto su takva vremena dosla da je internet omasovljen do te mere da vecinu korisnika ne interesuje nista sem facebooka i pornica pa se ISPevi i ne plase mnogo za svoje prihode jer ce uvek biti onih kojima mogu da prodaju muda za bubrege, ali minimum sto bi trebalo da omoguce je da ih zovem i da im kazem da nisam moron i da mogu slobodno da mi puste port 25 (kao sto vidim gore, KBC to radi)

Cela ta borba protiv SPAMa preko IP blacklistinga je postala smesno neproduktivna i ometajuca normalnim korisnicima i dovela je do niza veoma glupavih ogranicenja kod ISP-eva (od blokade porta 25 do forsiranja hosetera da koriste "smarthosts" idiotluke sto me kostalo podosta para za migracije) a uopste ne proizvodi nikakav pozitivan pomak jer do mojih servera i dalje stizu tone spam-a koji ne stizu sa zombiranih masina vec sa "legitimnih" mail servera treceg sveta ciji vlasnici ne znaju ili se prave ludi kako da nameste kontrolisani relay.
[ Schmidt @ 28.02.2009. 21:41 ] @
Radi se bas o tome. Na jednog korisnika koji nije spamer dolazi 1000 korisnika koji su spameri u neznanju. Ono sto mozes prigovoriti ISP-u je to sto ne zele da rijese tvoj problem jer nisu dovoljno fleksibilni. Ali, koliko vidim, KBC ti nudi bas to. I oni blokiraju port 25 ali ti dozvoljavaju da zatrazis exception. Po meni, ne bih rekao da je blokiranje remote porta 25 nesto lose. Lose je ako ISP nema fleksibilnu politiku u vezi sa takvim potezom.
[ Slobodan Milivojevic @ 01.03.2009. 10:33 ] @
A da li u pilicarenje spada Telekom ADSL sa svojim HG520s/i ruterima?

Naime, u pitanju je wireless. Svaki taj hg520s/i ima wireless. Default podesavanja su da se mreza zove hg520s ili hg520i (u zavisnosti da li je u pitanju POTS ili ISDN), i da je mreza otvorena. Ovo se ne moze promeniti, sem ako korisnik ne zna username i password za pristup konfiguraciji rutera preko web interface-a. Te podatke telekom ne daje svojim korisnicima.

Manje mene briga sto ce neko da mi trosi internet (i to ce naravno da mi smeta), ali zamislite da imam share-ovano nesto na mrezi i da sam slucajno stavio da je omogucen pristup svima. Neko se konektuje na moj hg520 i obrise mi sve? Sta mislite o ovome? Po meni je to pilicarenje najvece.
[ mmix @ 01.03.2009. 11:26 ] @
Da, bre

Ti HG520 uredjaji koje dele ljudima su skroz otvoreni prosto za neverovati. Mada moja sestra recimo je dobila papir na kome ima telekom/telekom user/pass za ruter koji je low-level user na ruteru i preko kog sam joj preimenovao SSID i ubacio authentikaciju, pretpostavljam da je i na ostalim uredjajima isti u/pass (ali je to otprilike sve sto mozes sa tim userom, sve ostalo je zakljucano a admin user/pass ne daju), ali defacto masa ljudi ima otvorene rutere, skoro svuda kuda prodjem sa HTC-om vidim neki HG otvoren Zato ja volim svoj modem/ruter, dam iz dzepa ali bar znam admin lozinku a uz DDWRT imam polu-profi platformu
Nevezano za telekom ali vezano za tu tematiku, bilo mi smesno, neka riba koja je ovde u Pancevu predstavnik EUnet-a me jurila dve nedelje nakon aktivacije usluge da dodjem i uzmem eunetov modem i odbijala da veruje da ja imam svoj modem i kako ja smem da koristim svoj modem i odakle meni modem Kad sam joj rekao da zove centralu u beogradu i da im kaze da ja necu da uzimam na revers nista valjda je zvala pa su joj rekli da oladi, al zamalo da mi konfiskuje moj modem i mozda posalje muriju na vrata
[ cooler84 @ 01.03.2009. 11:39 ] @
s h i t...Slobo verujem da dosta ljudi znaju sifru pa da podese ovo (zakljucaju mrezu bar ili filtriraju po mac adresi....) whatever...sto im ne kazes pass :P ...pozzz
[ Slobodan Milivojevic @ 01.03.2009. 11:47 ] @
Nije fora u tome da li cu ja njima da kazem ili ne, ta sifra se nalazi ovde na forumu i toliko puta je pominjana, fora je u tome sto oni ne daju user pass.
[ cooler84 @ 01.03.2009. 11:50 ] @
yap....problem je upravo TO! ...
[ mmix @ 01.03.2009. 12:00 ] @
Pa i jeste, jedna je stvar kad korisnik sam lose sebi podesi wireless security a drugo je kad ti neko da komad opreme koji u startu predstavlja security hole i za koji ti je potrebno IT znanje da bi sebe osigurao. Ja polazim od moje sestre, ona nije IT ekspert ali ima u kuci urmrezena dva kompa i IPTV/internet preko telekoma i LAN je namesten tako da se sharuju fajlovi i stampac. Ubacivanjem tog rutera svi ti sharovani elementi su dignuti na wireless bez njenog znanja.
[ crews_adder @ 01.03.2009. 18:48 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: A da li u pilicarenje spada Telekom ADSL sa svojim HG520s/i ruterima?

Naime, u pitanju je wireless. Svaki taj hg520s/i ima wireless. Default podesavanja su da se mreza zove hg520s ili hg520i (u zavisnosti da li je u pitanju POTS ili ISDN), i da je mreza otvorena. Ovo se ne moze promeniti, sem ako korisnik ne zna username i password za pristup konfiguraciji rutera preko web interface-a. Te podatke telekom ne daje svojim korisnicima.


Za to bi trebalo da postoji resenje:

user: admin
pass: ztonpk


Inace, jos jedan pilicar, posle EUnet-a je i BeoCity.net. Kao i EUnet, blokiraju pristup BeoCity web-mejlu sa drugih provajdera.

Znaci, jos jedan provajder gubi musterije (koje ga besplatno reklamiraju, a i jos mu placaju za to).