[ dgojic @ 06.01.2009. 11:03 ] @
Pozdrav

Imam problem sa svim novijim verzijama k-lite paketa, bilo da su u pitanju mega, full ili standard. Naime, nijedan od mnoštva novijih paketa koji sam probao, kada se pokrene instalacija i krene sa odabirom komponenata nema na samom dnu opciju ''register direct show filters''. I sad kada bez te opcije instaliram k-lite i odem na spisak instaliranih filtera u virtualdub-u, tamo na spisku nema ni divx-a, ni xvid-a, nema ničeg, niti se takav materijal može učitati u virtual dub. No, ako pokušam da pustim divx ili xvid iz nekog plejera, npr. media player classic, film normalno ide, slika i zvuk, i titlovi. E sad, stari k-lite, koji se zove ''klmcodec 137'' je imao tu opciju ''register direct show filters'' i kad instaliram njega sve se lepo pojavi u virtualdub-u i svuda drugde gde treba. Takođe, napominjem da je stari k-lite bio veličine oko 25 mb, dok svi ovi noviji nisu veći od 19-20 mb. Šta tu fali i kako naterati kod ovih novih paketa k-lite da se ti filteri propisno registruju, pa da ih windows prepoznaje svuda i da mogu da ih koristim u virtualdub-u? Hvala
[ Stranger2 @ 06.01.2009. 15:54 ] @
directshow je modernija "platforma" za povezivanje različitog video softvera i hardvera.
VirtualDub koristi stariju tehnologiju, mislim VFW (video for windows).

Kada instaliraš neki codec on obično ima samo svoju directshow verziju a retko kada ima i VFW verziju. VirtualDub vidi i koristi samo VFW codece. Mozda je starija verzija "k-lite" paketa imala to što ti je trebalo. mislim da opcija "register directshow filters" nema veze sa VirtualDub-om.

na primer kada instaliraš DivX for Windows dobiješ directshow verziju dekodera (koji služi da divxi možeš puštati u plejerima) i DivX codec koji služi da možeš enkodirati u DivX format u VirtualDub-u i sličnim programima.
[ dgojic @ 06.01.2009. 16:59 ] @
Hmmm....

Ne bih se baš složio, zato što sam neki divx, odnosno xvid pokušao da uvučem u dvd arhitekt, odnosno sony vegas, međutim nijedan neće da ih uvuče, već šalju poruku ''video stream could not be determined'', što će reći da im nije jasno kakav je fajl u pitanju. Sa starim k-liteom nisam imao tih problema, jer sam divx ili xvid mogao uvući i u vegas i u dvd arhitekt. Samo mi je potpuni bedak zbog toga vraćati na sistem codec pack koji je star već nekoliko godina... Ja stvarno ne mogu da verujem, šta je sa tim ljudima koji prave softver koji bi trebalo da ti olakša život a on ti samo napravi problem... Svašta...

Hvala u svakom slučaju. Ako neko ima još neku ideju...
[ Stranger2 @ 07.01.2009. 01:37 ] @
Citat:
No, ako pokušam da pustim divx ili xvid iz nekog plejera, npr. media player classic, film normalno ide, slika i zvuk, i titlovi.

to znaci da su directshow filtri u redu jer svi plejeri i pustaju video preko directshow filtra.

Citat:
neki divx, odnosno xvid pokušao da uvučem u dvd arhitekt, odnosno sony vegas, međutim nijedan neće da ih uvuče, već šalju poruku ''video stream could not be determined'', što će reći da im nije jasno kakav je fajl u pitanju. Sa starim k-liteom nisam imao tih problema, jer sam divx ili xvid mogao uvući i u vegas i u dvd arhitekt.

mislim da su i sony vegas i dvd architect neovisni o kodecima koji se posebno instaliraju. oni imaju u sebi ugradjene odredjeni paket codeca, u uputstvima pise da podrzavaju te i te formate i to j sve.

mozda taj fajl nije ispravan ili to jednostavno nije divx ili xvid vec nesto drugo.

video fajl mozes analizirati programom GSpot ili MediaInfo i oni ce ti pokazati o kojem se formatu zapravo radi.

Citat:
stari k-lite bio veličine oko 25 mb, dok svi ovi noviji nisu veći od 19-20 mb. Šta tu fali

Za ono što zaista treba korisnicima, ne fali ništa. Na primer plejer KMplayer je velicine 13 MB a u sebi ima ugradjene sve kodeke koji su zaista potrebni.


---
alternativa za kodek pakove je da instaliras sledece kodeke:

- za pustanje filmova:
ffdshow
DivX for Windows
Dscaler MPEG decoders
Haali media spliter

- za VirtualDub:
koepi xvid codec
a divx ces dobiti u divx for windows paketu

sve to mozes skinuti sa sajta www.free-codecs.com
[ dgojic @ 08.01.2009. 08:41 ] @
Ehm...

Pronašao sam rešenje. Pri instalaciji svakog codec packa od ranije pa sve do sada ja uvek prvo odem na opciju ''deselect all'', pa onda ručno štikliram ono što mi treba, jer opšte je poznato da višak instaliranih kodeka može da napravi zbrku u sistemu. Ono što sam prevideo jeste to da u novijim k-lite packovima postoji zasebni ''deo drveta'' koji se zove vfw, i u njemu gotovo identičan listing kodeka koji su već navedeni na vrhu spiska. Ja ovo, naravno, nisam odabrao, smatrajući da nije potrebno. Tek kad sam shvatio da su ovo dve odvojene stvari, tj. da treba instalirati npr. divx posebno za potrebe plejera a posebno za potrebe virtal dub-a, stvar je proradila. Sada mi se svi kodeci vide u virtual dub-u, a takođe mogu da ubacim i xvid zapis u dvd arhitekt odnosno u vegas. Pomalo bezveze, jer u starijim k-lite paketima nisi morao da štikliraš istu stvar na dva mesta - to bi se uradilo jednom i kodeci su se videli svuda gde treba.

Hvala na pomoći, Stranger2. Uputio si me u dobrom pravcu