[ djyova @ 08.01.2009. 22:31 ] @
Moze li mi neko objasniti osnove funkcionisanja Wireless Community mreze? Kako se finansira takva mreza, da li je potrebno registrovati neko udruzenje, na kojoj opremi i frekvencijama je pozeljno raditi... Dakle sve sto bi neko ko hoce da podigne ovakav tip mreze trebao da zna.
[ Strale @ 09.01.2009. 00:16 ] @
http://www.bgwireless.net/
[ djyova @ 09.01.2009. 14:51 ] @
Ok. Znaci najbolje je registrovati udruzenje. Sta je sve za to potrebno?

Ajd da kazem sta mi je (nama) konkretno na umu. Ima nas desetak koji se povezujemo na internet preko bezicnih provajdera. To sve funkcionise ocajno jer smo udaljeni od najblize pristupne tacke nekih 3 kilometra. Takodje su tu i cene koje biju po usima. Na toj lokaciji nema ni ADSL-a (niti se zna kad ce ga biti), niti ima kablovske. Dosli smo na ideju da kod jednog drugara koji je u centru uzmemo ADSL 16Mb, da ga "prebacimo" do nase periferije, i onda bezicnim putem tu konekciju podelimo na ravne casti. Takodje bi mogli da pustimo i medjusobnu razmenu preko te mreze, i kasnije sve ostalo sto moze da ide. Za povezivanje bi iskoristili vec postojece antene koje nam sad sluze za pristupanje raznim bezicnim provajderima.

Ovu temu sam postavio jer me zanima kada bi tako nesto uradili, da li bi neko mogao da nam zabrani da na ovaj nacin delimo internet, i da nam "ugasi" nasu pristupnu tacku. Takodje me zanima da li bi ADSL provajder mogao da nam obustavi isporuku interneta, jer imamo desetak kompova u mrezi. Da li bi ako osnujemo udruzenje gradjana u neku ruku bili zasticeni?

Jos jedna stvar koja je bitna je koja je sve oprema potrebna? Dakle ADSL prikljucak bi bio na nekih 3 kilometra udaljen od pristupne tacke. Sta nam sve treba da bi mogli da ostvarimo ovu ideju, i koliko bi nas to sve kostalo?
[ Sleepless_mind @ 10.01.2009. 07:01 ] @
http://wireless.uzice.net/uput...ty-mreza-kako-je-napraviti.htm
[ Predrag Supurovic @ 10.01.2009. 08:58 ] @
Ne morate registrovati udruzenje. Ono vam ni za sta ne treba. Wireless mozete da napravite i bez toga. Udruzenje vam treba ako cete da trazite sponozre, uspostavlajte saradnju sa lokalnom samoupravom, drugim udruzenjima i slicno.

Cak i da regiustrujete udruzenje ne smete internet link da zkupite u ime udruzenja, jer ako to uradite pa delite internet onda to udruzenje iam status internet provajdera pa morate da se registrujete, trazite licencu (i d aje placate ako je dobijete). Ako internet deli fizicko lice, ono ne mora da se registruje.

Takodje, udruznenje ne sme da u okviru mreze distribuira nikakv servis. Ak ozelite neki loklani server on mora biti u vlasnistvu nekog fizickog lica. Ako je u vlasnistvu udruzenja opet ono ima status internet provadjera i mora da ima (i placa) licencu.

Sto se tice deljenja Inteneta to morate da vidite sa provajderom od koga uzmete link. Vecina provajdera svojim standardnim ugovorima ne dozvoljava to sto zelite da uradite, pa je potrebno da sa provadjerom nacinite poseban ugovor u kome ce vam dozvoliti da tako delite Internet. U suprotnom, ako uradite deljenje Interneta koje nije po ugovoru, provajder moze da vam u boljem slucaju iskljuci internet link a u gorem, da zavrsite na sudu. To treba ozbiljno da shvatite jer se u Srbiji desavalo i jedno i drugo.

Sto se tice linka na 3 km to se radi rutinski. Stavi dve antene po 17dB na oba kraja i dva bridza i to je to.

[ bachi @ 10.01.2009. 10:18 ] @
Da dodam, pošto se koristi NAT ruter, provajder nikako ne može da zna koliko vas ima iza tog rutera, jer on vas sve vidi kao jednog korisnika.

Ali, uvek ostaje mogućnost da nekome vaša krava smeta, pa da vas isti prijavi, tako da nikome ni reči o tome. :)
[ Strale @ 11.01.2009. 01:19 ] @
Ja nisam ni kod jednog adsl provajdera video na sajtu da zabranjuju deljenje neta, za eunet, sezampro, verat i telekom znam sigurno da ne zabranjuju.

A gde se vi nalazite, mozda bi mogao da vam odradim mrezu pa da se dogovorimo oko cene
[ Sleepless_mind @ 11.01.2009. 03:32 ] @
Ni na jednom sajtu ne pishe, ali pishe u ugovoru koji se potpishe sa provajderom.
[ bachi @ 11.01.2009. 11:05 ] @
SBB nudi, posebne, FLAT ISP pakete, po deračkim cenama. :)

Ali opet, ISP to nikako ne može da zna, sem ako vas neko ne prijavi.
[ djricky @ 11.01.2009. 16:18 ] @
Citat:
bachi: Ali opet, ISP to nikako ne može da zna, sem ako vas neko ne prijavi.


pa nije bas tako... ako bas hocu, mogu da proverim bez vecih problema...
[ bachi @ 11.01.2009. 16:34 ] @
Ček, kako? Ti vidiš ip adresu od mog rutera i mac adresu od tog rutera. Kako možeš znati koliko uređaja se nalazi iza mog rutera? Može i na PP. :)
[ djricky @ 11.01.2009. 17:25 ] @
dump saobracaja, analiza (DPI)
generalno, niko se ne obazire preterano...
[ bachi @ 11.01.2009. 19:47 ] @
Ok, ali, šta znam, takav uređaj ti treba postati nekako sumnjiv da bi analizirao pakete. Teško da će 5 osoba iza NAT rutera biti sumnjiva toliko da bi tebi tamo zasvetlela lampica?
[ Strale @ 11.01.2009. 21:02 ] @
Ma ajde ko ce vas kontrolisati, ko ce da gubi vreme na kontrolisanje loze vas ovi
[ Predrag Supurovic @ 11.01.2009. 22:49 ] @
Provajderi wireless community smatraju konkurencijom (ma koliko to besmisleno bilo) te su itekako zainteresovani za neovlasceno deljenje protoka.
Najmanje tri mreze u Srbiji su imale ozbiljnih problema zbog toga.
[ djyova @ 12.01.2009. 04:46 ] @
Dosta su mi oni tekstovi sa Uzica razjasnili neke stvari.

Ok, wireless provajderi ce svakako videti nasu pristupnu tacku, ali kako mogu uopste znati od kog provajdera uzimamo ADSL? Ajde da uzmemo na primer ovakvu situaciju. Link postavimo na zgradu u kojoj uopste nema ADSL-a, a kablom vucemo ADSL od par zgrada dalje. Kako mogu da znaju od kog provajdera vucemo ADSL?
[ Predrag Supurovic @ 12.01.2009. 08:12 ] @
Wireless COmmunity je po svojoj prirodi otvorena za sve zainteresovane. Najmanji je problem ubaciti coveka da to istrazi.

No, razmisljas u pogresnom smeru. Nije poenta kako da prevaris provajdera nego da radis legalno.
[ djyova @ 13.01.2009. 01:58 ] @
Ako napravimo internu mrezu nas 10, a kacimo se na net preko jednog ADSL-a, da li je to legalno ili ne? Posto predpostavljam da je odgovor ne, da li bi bilo legalno ako ja u kuci imam 10 kompova u mrezi, a svi ti kompovi izlaze na net preko jednog ADSL-a? Pitam ovo jer ako nije legalno povezati vise kompova, zasto onda neki provajderi daju rutere sa cak 4 izlaza?
[ bachi @ 13.01.2009. 08:04 ] @
Postoje porodice koje imaju 2 kućna računara + n laptopova. :) Razlika između ADSL modema i ADSL rutera je 5€, a još ruteri po pravilu rade bolje nego modemi, tako da nema razloga da ih ISP ne deli.

Legalno je deliti vezu unutar kuće i poslovnog objekta, sve drugo nije.

Kažem, uzmite taj link, izdelite i ćutite. :)
[ Predrag Supurovic @ 13.01.2009. 08:08 ] @
Citat:
djyova: Ako napravimo internu mrezu nas 10, a kacimo se na net preko jednog ADSL-a, da li je to legalno ili ne? Posto predpostavljam da je odgovor ne, da li bi bilo legalno ako ja u kuci imam 10 kompova u mrezi, a svi ti kompovi izlaze na net preko jednog ADSL-a?


A ne vidis razliku izmedju toga da imas 10 racunara u kuci i da povezes deset kuca sa po jednim racunarom? Naravno da provajderu ovo drugo nije po volji.
[ Strale @ 13.01.2009. 15:15 ] @
Joj al ste vi ljudi paranoicni, ja sam svoju konekciju bio pre nekoliko meseci delio na 10 racunara u mrezi pa nikom nista, sad sam bio iso u telekom da podnesem zahtev za paket 16 Mbit i rekli su mi da moze da se deli. Nas cetvorica ima da ispijamo tih 16 Mbit ko blesavi
[ djyova @ 14.01.2009. 04:22 ] @
@Predrag Supurovic

Ne kazem ja da ne vidim razliku, ali postavlja se pitanje kako ce provajder da zna da li su ti svi kompovi u kuci, ili su u razlicitim kucama. ;)
[ bachi @ 14.01.2009. 08:30 ] @
Tako što neko može da vas prijavi. :) Da ne filoSofiramo u nedogled: o toj kravi da se ne zna i onda niko neće poželeti da ta krava crkne, a ona će živeti srećno i veselo i davaće puno mleka.
[ djyova @ 14.01.2009. 22:09 ] @
Ok. Tako ćemo i uraditi. Inače svi koji ćemo biti u mreži smo u neku ruku ortaci, tako da od toga da će neko prijaviti nema ni govora.

E sad još da vidimo šta nam treba od opreme. Šta preporučujete? Da li bi jedna omni antena i neki bolji ruter završili posao, i koje bi nam vi savetovali da uzmemo? Kažem jedna omni antena i jedan ruter, jer smo nekako sračunali da će nas najmanje koštati oprema ako na to mesto gde uzimamo ADSL postavimo i pristupnu tačku.

A inače dok smo još bili zagrejani za Wireless Community, registrovali smo i jedan lep domen, pa pošto nam više ne treba, možda bi nekog drugog zanimao.

Domen je inače: Wireless Network - www.WiNet.info

Više informacija za zainteresovane ovde: http://www.elitesecurity.org/p2167350