[ Catch 22 @ 15.01.2009. 01:35 ] @
Sudeci po ovom clanku: Seagate Barracuda drives failing en masse? lose vesti za vlasnike hard diskova Seagate Barracuda!
Pitanje je koliko ce tih diskova na kraju zavrsiti na nasem trzistu?!?

Citat:
A chronic firmware problem is triggering failures in Seagate's current-generation Barracuda 7200.11 hard drives, according to owners in the company's forums, NewEgg buyers and elsewhere. The disk series, particularly the 1TB model, reportedly suffers from a bug triggered on boot that incorrectly locks up the drive as a protective measure and prevents the system from recognizing the storage from then onwards. The problem appears tied to firmware from drives issued in Thailand but isn't exclusive to models from those factories.
[ ranikolahdd @ 15.01.2009. 09:00 ] @
ti diskovi se vec odavno kod nas, imali smo preko 10 takvih do sada.
Resenja postoji ali jako komplikovano i skupo, mada se u najvecem broju slucajeva podaci mogu izvuci.
Oni kojima podaci nisu bitni imaju 3 god garancije, i mogu da menjaju diskove ako treba na 3 dana...
Oprezno
[ Binary Mind @ 15.01.2009. 12:36 ] @
Shhh! It's a secret. Meni otisla 2 u roku od 2 nedelje a do tad radila bespreklorno i brzo. Na oba se kvar manifestovao identicno. U pitanju su Seagate Barracuda 7200.11 od 500GB. Rade odlicno dok rade a onda od jednom, bez ikakve najave upalis racunar, kad ono blago tebi, i jos ako padaci nisu backupovani...

@Catch 22

Da nemas slucajno ovakav Seagate? Ako imas odmah backup

PS: Ovde na ES-u sam bio advokat Seagate hardova (velika greska), ali sad sam advokat redovnih backupa podataka, bez obzira o kom se hard disku radilo. 2 za 2 nedelje je mnogo cak i za Seagate.
[ StORM48 @ 15.01.2009. 20:49 ] @
Imao je Seagate takvih epizoda u prošlosti.

I danas se jasno sećam "lepote" izražavanja koja mi je izbijala kroz usta, kada mi je riknulo 4 one čuvene "čokoladice" u firmi (oni super-tanki Seagate-i od 1.1GB, ne sećam se tačno da li je bio iz Medalist serije ili je imao zasebno ime). Tada je u buljucima vraćano na desetine diskova dobavljačima i svi su umirali "iznenada, posle par nedelja/meseci rada". Proizvodnja je ubrzo prekinuta i ništa nalik na "čokoladice" više nije izlazilo iz Seagate-a.

Istorija se ponavlja.

Mada eto - od Nikole smo čuli da ni drugi ne briljiraju, tako da... backup i samo backup.

Pozdrav
[ Catch 22 @ 15.01.2009. 21:30 ] @
Citat:
Binary Mind: @Catch 22

Da nemas slucajno ovakav Seagate? Ako imas odmah backup :)

Nemam, imam jedan Hitachi i jedan Maxtor, a na poslu WD i Hitachi.
Seagate je bio pojam kvaliteta u pionirskim danima, moj prvi hard na 286 masini je bio Seagate 41MB (megabajta!), medjutim vrlo brzo sa pojavom diskova od neshvatljivo velikih 120MB (megabajta!) i vecih izbcili su nekoliko katastrofalno losih serija, pa je dugi niz godina Seagate na ovim prostorima vazio za firmu koju treba izbegavati. Jedva su nekako uspeli da povrate poljuljani ugled, kad ono medjutim... :(
Povremeni propusti i lose serije su se desavale svim proizvodjacima, ali mislim da je Seagate sampion.
Licno sam imao veoma lose iskustvo sa jednim Quantum diskom iz nekakve njihove "ekstra elitne serije", koristio sam dva identicna diska od 20GB i jedan je nepovratno ispustio dusu odmah po isteku garantnog roka (tada bilo 12 meseci), spopao ga je cuveni "click of death" simptom i otisao je u vecna lovista... tako da stvarno pravila nema, osim pomenutog zlatnog pravila o redovnom backupu.

PS
Koliko sam uspeo da primetim, diskovi u brand name racunarima (Compaq, Dell, IBM...) koji su stizali jedno vreme ovde polovni, sa zavidnom kilometrazom, nisu nikada crkavali iz cista mira. Bar ja nisam sretao takve, a i oni sa ponekim bad sectorom su bili veoma retki.
[ ajdeBre @ 15.01.2009. 22:26 ] @
Citat:
StORM48: ...riknulo 4 one čuvene "čokoladice" u firmi (oni super-tanki Seagate-i od 1.1GB, ne sećam se tačno da li je bio iz Medalist serije ili je imao zasebno ime). Tada je u buljucima vraćano na desetine diskova dobavljačima i svi su umirali "iznenada, posle par nedelja/meseci rada". Proizvodnja je ubrzo prekinuta i ništa nalik na "čokoladice" više nije izlazilo iz Seagate-a...

Nije Medalist, imao je neko zasebno ime, i veliku sjajnu belu nalepnicu. Meni su takva 3 komada skviknula od ekstremnog pregrevanja. Od tada zaobilazim Seagate u sirokom luku.
[ Catch 22 @ 18.01.2009. 23:18 ] @
Da budemo nepristrasni na kraju, evo i zvanicne reakcije i preporuke od strane Seagate:

Firmware Recommendations for Seagate Drives
Citat:
Welcome, Seagate hard drive owners. A number of Seagate hard drives from the following families may become inaccessible when the host system is powered on:

Barracuda 7200.11
DiamondMax 22
Barracuda ES.2 SATA
SV35

Once a drive has become affected the data becomes inaccessible to users but the data is not deleted. Seagate has isolated this issue to a firmware bug affecting drives from these families manufactured in December 2008.
...

The following are potentially affected models:

Barracuda 7200.11
ST31000340AS
ST31000640AS
ST3750330AS
ST3750630AS
ST3640330AS
ST3640630AS
ST3500320AS
ST3500620AS
ST3500820AS
ST31500341AS
ST31000333AS
ST3640323AS
ST3640623AS
ST3320613AS
ST3320813AS
ST3160813AS

Barracuda ES.2 SATA
ST31000340NS
ST3750330NS
ST3500320NS
ST3250310NS

DiamondMax 22
STM31000340AS
STM31000640AS
STM3750330AS
STM3750630AS
STM3500320AS
STM3500620AS
STM3500820AS
STM31000334AS
STM3320614AS
STM3160813AS

...


Ostatak uputstva na gornjem linku.
;)
[ Binary Mind @ 19.01.2009. 00:42 ] @
I ja sam to video, ali na zalost koliko sam imao prilike da vidim na Seagate forumu to je jos uvek mrtvo slovo na ekranu :) Ja sam svoje zamenio za WD5000AAKS hardove i za sad sve dobro funkcionise. Jedino mi je zao jer su ovi Seagate hardovi bili brzi i tisi. Savet onima koji imaju ove Seagate hardove je da ne gase masine, dok se eventualno ne pojavi taj firmware update, i dok ih ne update-uju, jer se otkazivanje ovih diskova desava pri paljenju racunara (power cycle count)...
[ kubur @ 18.02.2009. 01:35 ] @
Bas lepa tema al je videh tek kada mi je zatrebala i kada je vec kasno.

Moj hdd je doziveo pomenuti on/off krah, da li neko zna sta sada? Da li je moguc update firmware-a sada ili neka jednostavnija solucija od zamene elektronike? Bitni su mi podaci koji su ostali na njemu tako da i ako je hdd u garanciji ne menja mi se za nov.
[ gsimon @ 18.02.2009. 03:55 ] @
1. Sada nije moguc update firmware-a

2. Zamena elektronikene pomaze...

3. Servis za spasavanje podataka...pa potom moze na garanciju
[ kalimero 011 @ 18.02.2009. 07:41 ] @
Možda sam ja izolovan slučaj, ali kod mene ni update firmware-a nije pomogao... Barakuda 500G, kupljena u septembru sa problematičnim SD15 firmware-om. Što Binary reče, radila savršeno, brza, hladna (uostalom, kao i n Barakuda pre nje u poslednjih... dosta godina). Posle izbijanja na videlo problema i praćenja Seagate-ovog sajta urađen update na SD1A (na svu sreću drugi po redu, prvi je ubijao ove diskove od 500G) i posle jedno desetak dana počinju problemi. Naime, sporadično (najviše kod paljenja) bios ne prepoznaje ovaj disk. Posle nekoliko pokušaja disk se vidi u bios-u, ali dešava se zamrzavanje i u toku rada na računaru (čini mi se najčešće dok je disk još hladniji, na početku rada). SMART i Seagate tools ne javljaju nikakve greške. Elem, ne gine mi backup i reklamacija... Mislim da je konačno vreme za promenu brenda, a pošto nisam u toku sa drugim proizvođačima (vidi gore - Seagate već godinama) ima li neko preporuku (WD, Hitachi, kakvi su Samsung diskovi)?
[ kubur @ 18.02.2009. 11:28 ] @
Citat:
gsimon: 1. Sada nije moguc update firmware-a

2. Zamena elektronikene pomaze...

3. Servis za spasavanje podataka...pa potom moze na garanciju


Koliko sam citao na nekim forumima zamena elektronike ne pomaze, takodje na oficijelnom sajtu pise da povratak podataka snosi seagate, al mi se ne salje disk na mesec dana, ipak da li znate ko je zvanicni uvoznik za Srbiju?
Takodje sam nasao topic sa uputsvom za "ozivljavanje" modela sa ovim greskama, malo elektronke, mnogo zivaca i rizika pa nisam siguran koliko se isplati...
The Solution for Seagate 7200.11 HDDs (final and revised version):
[ Binary Mind @ 18.02.2009. 13:36 ] @
Znam ko je zvanicni uvznik za Srbiju ali tu informaciju dobijas na PP posto pominjanje firmi nije dozvoljeno na ES-u. Ne isplati se da pokusavas "ozivljavanje" sam u svakom slucaju ako nemas iskustva i alat koji u ovom slucaju uopste nije jeftin. Ja bih poslusao gsimona u slucaju da su ti podaci jako bitni.
[ kubur @ 18.02.2009. 13:48 ] @
Nisu mi bas toliko bitni podaci da bih placao cifru od oko 300e i mada znam da je gsimon u pravu jer je takve osetljive poslove najbolje i najisplatljivije poveriti profesionalcima.
Alat za koji sam nasao preko koga je moguce ispraviti mu ovu softwersku gresku, koliko sam citao, i nije bas skup tj reda je do 10e al rizik je na meni.
[ Binary Mind @ 18.02.2009. 13:53 ] @
Ne pisem o tim improvizacijama koje jesu jeftine, nego o pravom profesionalnom alatu za popravku hard diskova i vadjenje podataka koji stvarno dosta kosta.
[ kubur @ 18.02.2009. 14:04 ] @
Razumeo sam te da si mislio na profy alate, izvini, verovatno se ja nisam lepo izrazio jer trazim samo resenje konkretno za svoj problem, ne i za sve ostale diskove. Resenje koje sam nasao (postovao sam link prethodno) nije mnogo komlikovano a dosta ljudi je zahvalno jer je uspelo. Od zvanicnka iz tehnicke podrske su me uputili da se obratim svom maloprodajnom prodavcu jer oni kazu nemoja pojma o ovom bug-u, tako bi bilo u krug i od toga smatram da nema nikakve koristi.
[ Majstor_Pućko @ 18.02.2009. 15:00 ] @
Da li je nekome riknula Barakuda iz 2007? I koliko su one podlozne kvarovima? Ili je u pitanju samo najnovija generacija?
[ Binary Mind @ 18.02.2009. 15:26 ] @
@Majstor_Pućko
Koji model? Ja uglavnom imam pozitivna iskustva sa 7200.10 serijom iz tog vremena.

@kubur
Slobodno mozes da probas na taj nacin koji je opisan na msfn ako si sakupio delove, medjutim ako nesto ne uradis kako treba ode hard Lepo je objasnjeno ali opet ako nemas prethodnog slicnog iskustva... da ne pisem dalje

[ Majstor_Pućko @ 18.02.2009. 15:35 ] @
Model je: ST3250620AS
[ Binary Mind @ 18.02.2009. 16:21 ] @
To je odlican hard kao i 7200.10 modeli od 320GB.
[ Majstor_Pućko @ 18.02.2009. 20:10 ] @
@Binary Mind:
Hvala na informaciji.
[ selters @ 18.02.2009. 20:35 ] @
Da li je ST3250310AS u grupi rizicnih? Molim za odgovor.
[ Binary Mind @ 18.02.2009. 20:44 ] @
ST3250310AS spada u starije Barracuda 7200.10 diskove i nema ovaj bug... Samo modeli sa 32MB cache-a su potencijalno rizicni.
[ selters @ 18.02.2009. 21:04 ] @
@Binary Mind:
Hvala.
[ radojko2 @ 18.02.2009. 21:44 ] @
A šta sa factory repaired seagate diskovima koje ugradjuje jedna firma iz Beograda? reč je o 250gb 7200 i daju na papiru 2g.garancije.reklamirati ili ne?
[ Binary Mind @ 18.02.2009. 22:01 ] @
Ako rade kako treba zasto ih reklamirati? Nisu sigurno iz bagovite 7200.11 serije...
[ radojko2 @ 18.02.2009. 22:15 ] @
Valjda zato što se prodaje nesto što je popravljano i ima nižu nabavnu cenu,a kupcu se prodaje kao novo i po punoj ceni.otisla je mašina a mislim da je 7200.10 bila je na instalaciji pa sam primetio.
[ Binary Mind @ 18.02.2009. 22:30 ] @
U tom slucaju valja probati za reklamacijom, mada koliko znam i Seagate u nekim slucajevima daje factory repaired primerke kada se direktno preko njih vrsi RMA. Lose sam razumeo sta si hteo da kazes a i pitanje je malo off topic jer nema nikakve veze sa ovim novim Seagate-ovima sa firmware bugom...
[ X4rd4S @ 18.02.2009. 22:51 ] @
Evo kad ste ih ovako nahvalili da i ja jos malo nadodam: Prije jedan mjesec kupio sam Seagate Baracuru 500 GB, 32MB cache i potpuno je riknuo poslije par sedmica,posto je bio nov i imao sam garanciju sad sam dobio novi Maxtor takodje 500 GB, 32 Mb cache, ali poceo je da otkazuje,komp mi vec plavi ekran izbacuje, testiranje mhdd-om pokazuje par losih sektora,tako da opet moram traziti zamjenu. U svakom slucaju izbjegavajte ovu budalastinu sto nazivaju hard disk jer ce te vise puta u sedmici dici sistem nego zamjenuti carape na nogama.

Ne znam da li je pravo mjesto.ali sta preporucujete u zamjenu za ovaj (naravno da nije nista iz seagatea) ?

[ Binary Mind @ 18.02.2009. 23:17 ] @
WD5001AALS (Caviar Black 32MB cache) ili Hitachi Deskstar P7K500 (16MB cache) ako hoces isti kapacitet... Hitachi je jeftiniji ali sve jedno neznatno sporiji od ovih Seagate-ova. Brzi je od svih WD Caviar Blue hardova.
[ X4rd4S @ 19.02.2009. 06:09 ] @
Pa iskreno kapacitet mi vise i nije toliko bitan, vec samo kvaliteta diska i naravno rok trajanja :)

A kakvi su Samsung diskovi, da li su ista bolji u odnosu na WD i Hatachi ?

Hvala
[ Binary Mind @ 19.02.2009. 10:27 ] @
Rok trajanja kod hard diskova je relativna stvar. Najbolji hard disk je onaj sa backup-om... Od sada vise ne mogu da kazem da postoji tako nesto kao hard disk sa dugim rokom trajanja jer sam imao prilike da vidim da su svi hardovi bez obzira na klasu, data interface i proizvodjaca crkavali pre ili kasnije. Najgore je kad crknu tik pred isticanje ili tik posle isticanja garancije. Tad se ljudi najvise nerviraju.

Kupovanje hard diskova je lutrija. Mozes da dobijes dobar primerak koji ce trajati godinama a mozes da dobijes skart koji ce crci u roku od nedelju dana.
[ kalimero 011 @ 19.02.2009. 10:46 ] @
Citat:
posto je bio nov i imao sam garanciju sad sam dobio novi Maxtor takodje 500 GB, 32 Mb cache, ali poceo je da otkazuje


Da, ovo jeste problem. I moja Barakuda je još 4+ godine u garanciji i sigurno će biti zamenjena, ali najverovatnije opet za problematičan disk. A čemu hard disk od 500G ako treba da razmišljam da li će sutra opet početi da pravi probleme? Sinoć sam opet duže vreme visio na Seagate-ovom sajtu i, koliko vidim, definitivno nije problem samo kod mene, javljaju se mnogi kojima i novi firmware (SD1A) pravi probleme. Što je najgore, sve više verujem da u ovom slučaju nije problem samo do firmware-a, već i sa hardware-om kod cele serije 7200.11. Tome u prilog govori i ponašanje Seagate-a koji katastrofalno reaguje i to ne može da bude slučajno. Čini mi se da idu logikom da maksimalno zataškavaju buku i da su odavno shvatili da je jedino rešenje zamena svih diskova što u ovoj (SEKA) situaciji ne mogu sebi da priušte. Ovo je, naravno, samo moje nagađanje, a ukoliko nije tako onda je Seagate totalno podbacio u svakom pogledu. Šta god bilo, prežaliću bačene pare za ovaj disk i verovatno probati ovaj Hitachi koji preporučuje Binary Mind. Backup se podrazumeva, najstrašnije kod ovog problema sa Seagate-om je to što backup praktično ne vredi ništa ako su svi diskovi iste serije... Šteta za Seagate...
[ Binary Mind @ 19.02.2009. 11:16 ] @
@kalimero 011

Imas paravo da trazis zamenu za Seagate koji si reklamirao a da nije Seagate. Ja sam to odradio i dobio 2 WD-a.
[ kalimero 011 @ 19.02.2009. 13:55 ] @
^

Stvarno? Nisu ti učinili, nego je to regularna procedura? Mislim, vrlo će me obradovati ako je to tako, a kako onda prodavac to reguliše sa svojim dobavljačem?
[ Goran Mijailovic @ 19.02.2009. 14:41 ] @
Dobice od Seagate-a dva nova harda koja ce prodati i to je od prilike to.
Mislim na prodavnicu.
[ Binary Mind @ 19.02.2009. 14:41 ] @
Lepo. Sve se da resiti ako znas sta hoces Kako dobijes zamenu za neku komponentu koje nema vise na lageru kod prodavca a vise nema ni kod dobavljaca? Evo Goran me preduhitri i lepo je objasnio ukratko Sve se da resiti da svi budu zadovoljni. I ti, i dileri, i dobavljaci (ponekad ima vise ruku tzv. dobavljaca)
[ Goran Mijailovic @ 19.02.2009. 16:24 ] @
Naravno ja sam dao najprostiji moguci primer.
[ kalimero 011 @ 19.02.2009. 16:34 ] @
Citat:
Kako dobijes zamenu za neku komponentu koje nema vise na lageru kod prodavca a vise nema ni kod dobavljaca?

Citat:
Dobice od Seagate-a dva nova harda koja ce prodati i to je od prilike to.

Ma OK, ali diskova za zamenu ima (i plašim se da će sve više Barakuda biti na lageru), a ova druga varijanta ne znam koliko se isplati Seagate-u (oni na kraju sve to izfinansiraju, jel'). Ali probaću u svakom slučaju, hvala na informaciji :)
[ Catch 22 @ 19.02.2009. 21:42 ] @
^ "...just for the record"
Wikipedia: Maxtor
Citat:
Maxtor Corporation was an American manufacturer of computer hard disk drives founded in 1982 and acquired by Seagate in 2006. As of December 2005, just prior to the acquisition, Maxtor was the world's third-largest manufacturer of hard disks. It now operates as a subsidiary of Seagate

...


Quantuma je kupio Maxtor (koji je tada bio na losem glasu), Maxtora je kupio Seagate...

History repeating...

;)
[ Majstor_Pućko @ 19.02.2009. 22:03 ] @
Ne znam zaista, ranije nisam slusao mnogo prica o otkazivanju diskova. Ja na mom prvom kompu imam Quantum Fireball lct 15, koji predpostavili ste ima 15GB, i radi i dan danas, i vecina starijih racunara koje vidjam imaju hardove iz prve ugradnje. A danas cujes: malo,malo, pa rikne nekome hard, i to uvek ispod 5g starosti. Cini mi se da industrija polako pocinje da j*jari u pogledu kvaliteta, onako prostim recnikom receno.
[ kubur @ 20.02.2009. 23:51 ] @
Samo da uputim da sam uspesno "oziveo" svoju barakudu nakon bug-a firmware-a (nije se video u BIOS-u, mada je isti slucaj ako ga BIOS prepoznaje a prikazuje da je 0MB,...), ukoliko je nekome potrebna pomoc za isto neka se javi.
[ Goran Mijailovic @ 21.02.2009. 00:51 ] @
Citat:
Majstor_Pućko: Ne znam zaista, ranije nisam slusao mnogo prica o otkazivanju diskova. Ja na mom prvom kompu imam Quantum Fireball lct 15, koji predpostavili ste ima 15GB, i radi i dan danas, i vecina starijih racunara koje vidjam imaju hardove iz prve ugradnje. A danas cujes: malo,malo, pa rikne nekome hard, i to uvek ispod 5g starosti. Cini mi se da industrija polako pocinje da j*jari u pogledu kvaliteta, onako prostim recnikom receno.


Meni je riknuo lct 10 posle nekoliko dana, zamenio sam ga za manji od 6.4GB koji je crkao par dana po isteku garancije, tako da sto se Quantuma tice sve najgore. Onda ih je kupio Maxtor (imao sam slim line Maxtora od 10GB koji je godinama radio ispravno) i postao je los, cuveni Maxtori od 80GB su crkavali samo tako (i taj mi je jedan crkao). Maxtora je kupio Seagate i evo odmah problem sa diskovima, Seagate je ranije bio pojam bas kao i Maxtor pre kupovine Quantuma.
[ Majstor_Pućko @ 21.02.2009. 12:53 ] @
Onda sam ja imao ludacku srecu, pa nije riknuo jos. Ali meni se i dalje cini da danas hardovi cesce riknjavaju, ili se mozda samo vise prica o tome?
[ alagor2000 @ 21.02.2009. 13:12 ] @
Isti precnik ploca, mnogo veca gustina zapisa po ploci
i vise ploca u jednom disku !
Nije cudo sto vise stradaju :)
[ Binary Mind @ 21.02.2009. 13:39 ] @
@kubur

Znaci rizikovao si i isplatilo se. Svaka cast Samo jos da vidimo da li je to i trajno resenje.
[ kubur @ 21.02.2009. 15:32 ] @
@Binary Mind

Isplatilo se naravno, sa ulozenih 550din i dosta nervoze, al uspelo je. Nije trajno resenje, samo je ispravljena trenutna greska, tj. moguce je da ce se opet desiti al sam bar backup-ovao bitne podatke. Treba da updejtujem firmware mada koliko sam citao ni poslednji firmware nije bas stabilan i pouzdan.
[ Binary Mind @ 21.02.2009. 15:58 ] @
Ja sam imao tu srecu da su mi najbitniji podaci bili sacuvani i na drugim hard diskovima sem ta 2 Seagate-a koje sam uzeo, pa cim su prestali da rade kako treba (ne mogu da kazem da su se nacisto pokvarili posto se zvanicno radi o firmver bagu koji je moguce ispraviti), nisam ni razmisljao sta cu sa njima da radim Odmah sam ih odneo na reklamaciju i ne kajem se.
[ kubur @ 21.02.2009. 21:42 ] @
Licno sam imao ok iskustava sa Quantumovim diskovima od 2 i 4.3 GB, lose sam prosao sa polovnim Maxtorovim, prethodni WD je takodje bio sasvim OK i pouzdan pa se nisam nadao bagu ovog. Iz tog iskustva i nisam bas pravio redovan bekap podataka, natavno ima osam neke rezerve al ne dovoljne i stoga mi je bilo bitnije da "ozivim" ovaj od garancije i zamene za nov, bio sam spreman da uzmem identican i pokusam zamenom PCB-a. Druga stvar da samom zamenom za nov opet ne dobijam pouzdanu stvar pa mi je nekako lakse kada znam sta posedujem, koliko na to mogu da se oslonim i eventualno otklonim gresku. Sto se inace konkretnog modela tice, njegovim radom sam zadovoljan, tih je, brz, brzine pristupa, citanja i upisa su mu solidne, temperaturu mu i ne kontrolisem jer sam postavio solidan hladnjak.
[ TDK @ 24.04.2009. 18:43 ] @
Imam problem sa Seagate barracuda 1TB 7200.11 FW SD15 jer comp ne prepoznaje HDD.
HDD je u garanciji ,ali su mi najvazniji podaci...

Moze li detaljnija pomoc kako bih spasao fotografije i ostale vazne podatke.

TDK
Unapred zahvalan

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 05.05.2009. u 00:22 GMT+1]
[ TDK @ 25.04.2009. 00:44 ] @
Jedno VELIKO HVALA!
I ja sam dosao do ovih informacija,ali mi mnogo znaci tvoja potvrda da je ova operacija uspela.Situacija mi je skoro identicna sa tvojom,sa tom razlikom sto ja imam oko 600GB slicnog sadrzaja.Razmotricu situaciju,pa cu odluciti sta mi je najpametnije da uradim.U svakom slucaju moracu da se opametim i sve od sada odmah da rezem na DVD.
Ako mi bude potrebna pomoc-javljam se.
Jos jednom HVALA za trud!

TDK
[ ranikolahdd @ 04.05.2009. 09:49 ] @
ovo je bilo zabranjeno zadnji put kad sam ja proveravao.
al ako nije, ja sam uradio preko 10 od nove godine, i najtezi su oni koji nastanu prilikom upgrejdovanja frmwarea...
znaci ako je disk affected prvo backup!
[ Binary Mind @ 04.05.2009. 11:56 ] @
@ranikolahdd

Mislis da su najtezi problemi sa affected Seagate hardovima kod kojih je prethodno vrsen upgrade firmvera? To je korisna informacija. Ma znao sam da sam dobro postupio momenta kad sam svoje slogirane Seagate-ove zamenio za WD hardove Da kucnem u drvo (kuc, kuc ), oba rade savrseno, dobro su hladjeni (bitno za WD hardove), ali sve jedno sav vazan backup drzim na vise mesta da se ne bih posle kajao Koga jednom ujede zmija i gustera se plasi

Pozdrav.
[ ranikolahdd @ 04.05.2009. 12:15 ] @
ma nisi se usrecio Seagateima ima leka zna se problem i sve.
Wd nema "zvanicnih" boljki ali su mnogo tezi za rad mnogo losije izrade i kvaliteta. U toj bitci sigejt je mnogo bolji i pored ove greske.
Najveci je problem kada usled upgrejdovanja firmwarea pukne disk. E to je muka.
Ovo drugo...tu i tamo
[ Binary Mind @ 07.05.2009. 21:31 ] @
Od pojave SATA disakova uvek sam preferirao Seagate hardove nad WD-ovim, pa sam iste savetovao kao najbolju kupovinu, bar sto se tice mainstream serija za kucne konfiguracije. Ova "affected" serija je nadam se samo prolazna epizoda kod Seagate-a.
[ Marenović Slaviša @ 07.05.2009. 23:21 ] @


I naravno, kuda ce ta "affected" serija - gurni je u Srbiju, nek se oni sa njom ....


[ ranikolahdd @ 08.05.2009. 08:18 ] @
ma da svi protiv nas....
[ akifrcaki @ 09.05.2009. 13:57 ] @
pomagajte

vec dva dana se mucim da povratim podatke sa 1Tb barakude "bez rezultata" BIOS ga ne vidi https://static.elitesecurity.org/angry.gif

@kubur ako znas resenje pomagaj posto vidim da si imao sl.problem
[ akifrcaki @ 09.05.2009. 14:17 ] @
bitno mi je da povratim HD filmove.....,a posle cu nekog da nateram da pojede ovo kilo gvozdjurije

filmovi mi ne vrede 200e kolko traze zelenasi za skrljani friware

ko zna resenje jeftino plz PM
[ kubur @ 09.05.2009. 20:16 ] @
Citat:
akifrcaki: :( pomagajte

vec dva dana se mucim da povratim podatke sa 1Tb barakude "bez rezultata" BIOS ga ne vidi https://static.elitesecurity.org/angry.gif

@kubur ako znas resenje pomagaj posto vidim da si imao sl.problem



Nakon oporavka svog diska uradio sam kratak manual, sa svojim i slikama preuzetih sa foruma gde sam i nasao resenje problema.
Izvoli moje uputsvo:
http://rapidshare.com/files/22...arracuda_0_LBA___BSY_error.pdf

Napominjem da naravno ne snosim nikakvu odgovornost u slucaju crkavanja, a ako ti bude potrebna jos neka pomoc slobodno se javi.
[ akifrcaki @ 10.05.2009. 07:20 ] @
@kubur
The file could not be found. Please check the download link.
to je sve sto otvori na RapidShare :(
[ Catch 22 @ 10.05.2009. 10:11 ] @
^ ?? Kako ne radi link, evo skinuo sam ga za 2 sekunde.
PS
Moglo je to da se okaci i ovde uz poruku, posto je manje od 1MB
;)
[ akifrcaki @ 12.05.2009. 17:28 ] @
radi odavde aki iz emaila ne radi lol


@kubur imam problem sa CA 42 na 1 kraju je 2,2v na 2gom. 3.2v pri konekciji mi ispisuje hieroglife dal je do CA42 ?
sta chiniti?
[ akifrcaki @ 12.05.2009. 21:21 ] @
RESEN PROBLEM :)

obavezno na CA42 kablu povezati masu na hdd(to je treci pin ) zatim ukoliko ga ne prepozbaje bios izolovati papirom motor hdd-a,a ako je lnb 0 tj.hdd 0b izolovati data konekciju sa chvrstim diskom tj.plasticni konektor ispod ploche hdd-a sto mozda nebi bilo lose ubaciti u onaj tvoj tutorijal @kubur
@kubur HVALA na trudu mnogo si pomogao :)
[ galahad @ 12.05.2009. 22:18 ] @
Evo josh jednog sretjnog korisnika i vlasnika Baracuda 500G ST5000320AS... Crche danas, bez po pardona... Nadam se da tje uskoro da se oporavi zahvaljujutji ovom i uputstvima sa neta :)

Hvala kubur na trudu :)
[ pilemalo @ 20.05.2009. 23:02 ] @
Imam samo jedno pitanje u vezi postupka (u pitanju je BSY).
Na ploci ima dva konektora, za motor i za glave.

1) Kada se kaze da se stampana ploca odvoji od diska, da li se misli samo na kontakte sa motora ili samo glave, ili oba?

2) Isto i kod vracanja ploce na disk, da li treba samo da se poveze kontakt sa motorom ili glave ili oba?


Hvala unapred...

(ps. imam trenutno CA-53 kabel, ali kontam da taj ne valja, pa cu kupiti CA-42. Ako je neko slucajno probao sa 53kom i upalilo je, neka javi)

Pozz.
[ akifrcaki @ 24.05.2009. 22:01 ] @
@pilemalo
ako je bzy poturis parche papira pod motor (izmedju kontakta motora i ploche) i pratis postupak kao na tutorijalu
[ pilemalo @ 29.05.2009. 02:30 ] @
Zaboravih da javim jos pre koji dan. Disk je proradio...znaci neverovatno! :)

Aj uzdravlje ljudi i hvala!

Pozz
[ kubur @ 29.05.2009. 08:38 ] @
Citat:
pilemalo: Zaboravih da javim jos pre koji dan. Disk je proradio...znaci neverovatno! :)

Aj uzdravlje ljudi i hvala!

Pozz


Pa lepo, drago mi je ako vam je moje uputstvo bilo od pomoci!

Poz
[ vozdratebra @ 16.06.2009. 12:54 ] @
Posedujem jedan od ovih problematičnih modela, ali se problem kod mene javlja nešto drugačije...
Počelo je tako što mi je izbacio plavi ekran, a da pritom ništa nije rađeno na njemu. Na kraju ništa nije pomagalo pa sam odradio reinstalaciju sistema. Od tada čim pokrenem skidanje sa neta na particiju predviđenu za to on počne da krči i izbaci plavi ekran, restart ne pomogne jer tada prijavi da ne postoji hard disk. Tek gašenjem i paljenjem na glavno dugme opet vidi hard i normalno uđe u Windows. Isti problem je počeo da se javlja i sa particijom gde je sistem. Pregledao sam ga nekim programima i potvrdilo se da između ostalog ima bed sektore... Naravno idalje pri restartu prijavljuje da ne postoji hard, a tek na gašenje i ponovno paljenje ga pokaže...
E sada više ni sam nisam siguran koliko ovo ima veze sa problemom na ovoj temi jer nisam našao da se nekome još ovo dešava, ali meni kao da su ova dva problema usko povezana. Inače sve je radilo savršeno do pre par dana kada se javio prvi put plavi ekran...
Da li neko imao slično iskustvo?

[Ovu poruku je menjao vozdratebra dana 16.06.2009. u 14:59 GMT+1]
[ Binary Mind @ 19.06.2009. 02:04 ] @
Ovo vec nije vezano za FW bug o kome je ova tema. Taj disk, ako je pod garancijom, nosi na rekalamaciju.
[ PeXy-89 @ 15.10.2009. 19:20 ] @
Uspešno sam oporavio hard disk (ST3500320AS) od BSY greške. I nakon toga Update-ovao sam Firmware na SD1A koji sada izlazi na modelima iz '09 god.
Već 2 nedelje hard radi perfektno i brzo kao i pre nego što se pojavila greška!
Zanima me kakva su iskustva drugih koji malo duže koriste ove modele hard diskova nakon odrađenog Fix Firmware Bug-a?

I naravno Hvala @kubur i ostalima na savetima! :)
[ Smarame @ 28.12.2009. 02:43 ] @
Ja sam moj Seagate baracuda 7200 rpm od 750 GB kupio 11. Februara i tek tri dana nakon toga skapiram za ovaj problem. Obisao sam gomilu foruma i neki kao ma radi evo vec godinu i sve ok itd.Elem pre 10 dana ukljucio sam comp i nista.Odem preko drugog sistema i uopste ne vidi ovaj hdd.Odnesem u servis na reklamaciju da bi me sutra zvali i rekli da uopste nema struje i da je mrtav.Izgubio sam dosta podataka jer nisam sve bekapovao a jos sam i na gubitku 30 eura jer posto nema u radnji adekvatnog diska za zamenu trazio sam pare.11.Feb samm ga platio tacno 100 E a oni su mi vratili kako zakon nalaze po poslednjoj ceni po kojoj ga prodaju a to je 7200 dinara.Znaci,od mog vise od 7 godina omiljenog seagate sada je to maxtor koji zna se kako je skoncao.Uzdigao se iz pepela i opet ce u pepeo.Sad prelazim nevoljno na WD ali sta da se radi.
[ shele92 @ 28.12.2009. 12:56 ] @
Kupio sam pre tacno godinu dana externi hard 750gb seagate i radio je do letos i onda riknuo,skinuo sam odavde uputstvo kako da popravim i kanio se 3 meseca i na kraju kupio sve sto mi treba od kablova i tih dzidzabidza da popravim,tamo ima objasnjeno kako se popravljaju dve greske ja sam naravno zaboravio koja je moja i skopcao ga na racunar na kome je vista instalirana kad gle cuda hard radi,ja ga kasnije ukljucio u racunar sa xp opet nece i probao ga na win7 i naravno radi,tako da ni sam vise ne znam sta da mu radim,nece da potera defrag a kaze i da ima par bad sektora ali radi sve za sada,videcemo dokle
[ Smarame @ 28.12.2009. 13:09 ] @
Iskreno bolje ga vracaj dok je pod garancijom jer ne radi na XP.Ja vise ne uzimam seagate jer to vise nije ta firma vec maxtor koji je zbog ovakvih stvari i bankrotirao.Za sada cu se drzadi WD mada sam uzeo jesenas seagate baracudu od 1TB model koji nije na listi i prekjuce mi se dogodilo upravo sto i sa ovim koji sam vratio nije hteo da podigne sistem.Znaci ocita sve i kad treba da digne sistem nista.Probam nekoliko restarta ista prica.Prebacim preko biosa na drugi siste drugog HDD normalno digne.To je vec znak da i ovaj ima neki bad sector i ne znam vise gde da pravim bekpe kao da mi se zivot zagorcava od HDD-ova!
[ bobe84 @ 12.01.2010. 16:55 ] @
Offtopic je, ali
Zanima me da li je neko uzimao ovaj harddisk: Barracuda 7200.12 ST31000528AS i kakva su iskustva sa ovom serijom...
Da li ima problema sa FW-om koliko se greju/cuju/pouzdanost...
[ Smarame @ 13.01.2010. 20:00 ] @
Iskreno,ja sam u septembru uzeo taj HDD.Nije na zvanicnoj lizti afektiranih FW.Imao je neka dva baga pri dizanju sistema koja su mi se dogadjala i za ovim koji sam vratio a koji je sa liste afektiranih.Ja ga ukljucim i nece da digne sistem.Ocita sve i nista.Crno.Restart nista.Dignem sa drugog sistema pa onda opet sa njega i podigne.Temperatura je ok izmedju 26 i 30 uzimajuci u obzir uslove sobne temperature i tvog internog hladjenja.Tako da ne znam ali ja ti preporucujem da uzmes WD jer je sada mnogo bolje kotiran da ne kazem najbolji.Posebno ako je to black edition HDD SATA2 7200 1TB WD Caviar Black WD1001FALS, 32MB 5 godina garancije sto je posle duzeg vremena odsustvovalo sa naseg trzista,mislim na 5 godina garancije.Cak mi jedna radnja u Cacku rece da nije iskljuceno da stigne i sa originalnnim pakovanjem a ne oem ali sve jedno,neki uvoznici daju na sve black edicije bilo kog kapaciteta 5 godina garanciju pa je negde to koliko toliko indikacija da je dobar. Inace na hardverskim stranim forumima ga bas nahvalise. Cena mu je oko 7800 RSD.
[ Catch 22 @ 13.01.2010. 21:34 ] @
Možda zato što je "afektiran", umesto "obuhvaćen listom..."?
[ Smarame @ 15.01.2010. 04:30 ] @
Nisam bas shvatio da li je to ironija ali meni je sve to isto afektiran i bad sectorima i problemi s FM.
Samo hocu HDD koji ce biti stabilan kak je to nekad bbio seagate :)
[ karabaja89 @ 17.01.2010. 23:24 ] @
Ljudi, jel u redu serija 7200.12 ? Da li neko ima iskustva sa njom?
Trebam uzeti jedan takav disk, al ne znam šta da radim...
[ TUFA @ 23.01.2010. 15:32 ] @
Maxtor DiamondMax 22 1TB STM31000340AS sam kupio kod prijatelja koji ima registrovanu firmu , platih ga 100 eura .Spakujem ga Chieftec Black Box ( http://www.chieftec.com/blackbox-b.html ) Koristih ga tako nekih 3-4 meseca , i vise se jednog dana nije upalio . Vratim prijatelju HD , on prosledi u tu veleprodaju , veleprodaja u servis . I tako cekah odgovor 35 dana . Odgovor je glasio : " HD je prestao sa radom zbog strujnog udarahttps://static.elitesecurity.org/angry.gif " , sto podrazumeva da garancija na tu vrstu kvara NE VAZI !! Iako moj racunar i pomenuti eksterni uredjaj najnormalnije radi posle samog ekcesa sa HD-om !! Znaci slike , podaci , filmovi i jos stosta je ostalo zarobljeno u HD-u kome elektronika NE RADI https://static.elitesecurity.org/frownsquare.gif!!! Kako ih izvuci iz HD-a ?? Od garancije sam digao ruke , i sad trazim elektroniku za taj HD !!
Ko ima taj HD , koje bio slicne " SRECE " kao ja , a da je ispravna elektronika neka javi !!!
Hvala unapred !!!!!!!!!!
[ Maverickso @ 26.01.2010. 10:50 ] @
500G ST5000320AS
i meni je zveknuo juce takodje..
prvi uzroci ,kopiras sa dvd ja na hdd nesto i odjednom ceo win pocne da cvici ..mis pocne da stuca, sistem pocne da se cudno ponasa.
posle brisanja particije hdd je neupotrebljiv.nemozes ga vise formatirati.jedini nacin je low lvl format.a i onda radi veoma kratko vremena 4-5 dana
serviser mi vraca hdd nazad kada sam uradi low lvl format....problem ostaje..

[Ovu poruku je menjao Maverickso dana 26.01.2010. u 12:49 GMT+1]
[ dulemars @ 17.03.2010. 11:07 ] @
Uspesno sam vratio nekoliko Seagate Barracuda hard diskova iz mrtvih metodom koja je ranije spomenuta (terminal pristup HDD-u), ukoliko zelite da to uradim i vama (za sitne pare :P ), javite mi se na [email protected] ili 063/85-95-385.

A ako vas mrzi da placate mene, lemilicu u sake i konstruisite sami RS232-TTL adapter i srecno :)
[ TUFA @ 18.03.2010. 07:01 ] @
Eeeehhhhhhhhhhhhh , da si se javio makar 3 dana ranije , mogli smo pricati na tu temu !!!!!!
Posle meseci traganja i traganja za nekim resenjem , vezanim za moj HD , ja sam na kraju odustao i HD zamenio za WD od 500Gb + DVDRW !
Ipak sam nesto izvukao , i to sam se tesio dok nisam video tvoj post, ali u svakom slucaju hvala .
Ako uspem da vratim stari HD , javicu ti se .
Pozdrav
[ dulemars @ 26.03.2010. 09:11 ] @
Da nemas jos uvek elektroniku sa njega? Treba mi da spasim jedan na kome je stvarno otisla dodjavola, PC nece ni da se ukljuci kad ga nakacim na sistem, plocica negde ima kratak spoj. Segate ST3500320AS, SD15 firmware.
[ miki022 @ 04.04.2010. 13:11 ] @
18.01.2010 kupio nov komp sa seagate hardom od 640gb 32 mb i posle urednog formatiranja i instalacije xpsp3 posle par sati mirovanja upalim i ne vidi mi hard a poruka...reboot and select proper boot device or insert booot media...sve sam pokusao i nista i zamena sata kablova i update biosa sve zivo.Posto je u garanciji poslajem ga i oni mi posalju nov isto seagate i ja se taman ponadao problem resen kad ono isti problemi...izgleda da su bas ti hardovi felericni.Trazicu wd ako budu hteli da mi zamene.
[ Smarame @ 05.04.2010. 04:12 ] @
Taj problem traje vise od godinu dana.Ja sam moj kortistio 8 meseci i crko.Vratili mi pare posto nista nisu ikmali osim jos neka 2 seagate koja su na crnoj listi sa bad firmverom. Koji je to model koji si uzeo? Oba su isti ili? Interesuje me da li je na listi na kojoj su od te zapremine bili "ST3640330AS","ST3640530AS",ST3640323AS i ST3640623AS? Cisto statistike radi jer ako su iz neke druge serije onda je to totalno otislo u haos.
Ono sto je necuveno je da nasi uvoznici sa kojima sam licno u nekoliko navrata razgovarao i dalje uzimaju ove serije i tako blate svoje a i poverenje radnji u kojima kupujemo.
Ja sam na kraju velike jurnjave uzeo WD 500GB Black edition koji su skuplji,retko su se nalazili a ono sto primecujem je da su dosta bucni i da se recimo vise greju taj od 500 GB vise se greje od ovog seagate od 1TB.
Kako ce dalje bibti ne zna se ali ocigledno da inkorporiranjem maxtora seagate ide stopama ove do tada najsabilnije marke HDD koja je zbog slicne stvarti i bankrotirala.
[ miki022 @ 06.04.2010. 19:45 ] @
Ta dva harda koje sam imao oba imaju oznaku seagate ST3640323AS iz te felircne serije su.Obecali su mi WD 500gb valjda ce biti ok.Na ovom seagate ST3640323AS windows xp nije hteo ni u ludilu da radi ali windows 7x64 je i radio ali je znao blokirati iz cista mira.
[ sale83 @ 21.05.2010. 12:35 ] @
Meni je isto crkao jedan HDD od Seagate 7200.11 Firmware SD15 ST31000340AS pre mesec dana koji je jos od garancijom. Prvo sma se raspitivao da mi povrate podatke ... kad sam cuo koliko traze za povratak bukvalno sam se pomirio i resio da vratim HDD tj da zamenim za novi posto je pod garancijom. Tako sam kontaktirao lokalnog dilera po preporuci seagate ali oni mi nisu odgovorili na moj zahtev. SVA SRECAAA STO NISU ODGOVORILI jer u medjuvremenu sam naisao na ovaj LINK:

Seagate 1TB BSY error fix 7200.11 Firmware SD15 ST31000340AS
http://www.youtube.com/watch?v=29FztWJVxbM
koji mi je pomogao da porvatim sve podatke tj da poprvaim HDD.


Sad samo treba da uradim upgrade firmware.:)

Ukoliko imate problema sa HDD slobodno pokusajte da porpavite sami HDD. 100% ce te uspeti u tome ;)

Poz
Sale


[ Smarame @ 21.05.2010. 22:23 ] @
Da ti kazem ovaj nacin koji se vidi na video je neverovatan.To mi lici na zbunjivanje softvera hahaha. U svakom slucaju ja sam samo par dana posle kupovanja tog HDD saznao na netu za gresku tako da sam ceo backaup imao na drugom disku osim onoga sto je bilo na desktopu.Tako da mi je i da sam video ovo sto je malo van mojih mogucnosti da otvaram HDD ja bih vratio disk jer je pod garancijom. U svakom slucaju vrlo interesantan pristup resavanja problema.Posebno sto je povracaj podataka jednak ceni hdd lol
Pozz
[ bttp @ 25.05.2010. 07:20 ] @
Citat:
Smarame: Kako ce dalje bibti ne zna se ali ocigledno da inkorporiranjem maxtora seagate ide stopama ove do tada najsabilnije marke HDD koja je zbog slicne stvarti i bankrotirala.

Ja imam 2 Maxtora, jedan star 9 godina (40GB EIDE) i jedan star ne znam, 5 godina (160GB SATA, kupljen nakon preuzimanja od strane Seagate-a) i oba rade besprekorno. Doduše ovaj manji sam prodao pre par meseci, ali verujem da i dan danas radi. Ovaj noviji ima Samsung elektroniku (barem tako piše na onim čipovima što se vide ispod) i radi pouzdano. Meni su riknjavali Quantum Fireball diskovi, jedno 2 komada u životu, i jedan Hitachi je bio neispravan odmah po kupovini pa sam ga zamenio za taj Maxtor i evo šljaka i dan danas.

Kod nas još uvek ne postoji izbor hard diskova. Ne možeš da uđeš u radnju i kažeš oću taj i taj disk već si primoran da uzimaš ono što imaju. Ja nigde ne mogu da nađem Toshiba 2,5" sata hd za laptop, a baš njega hoću.
[ Smarame @ 25.05.2010. 16:19 ] @
Pa da vec smo apsolvirali propast seagata-a od spajanja maxtora.Meni je prosto neverovatno da to ljudi iz seagate ne vide ili je verovatno vec neka proracunata igra u pitanju. Secam se da je kako maxtor tako i seagate davao 5 godina garancije. Onog momenta kada su smanjili garanciju bila je indikacija da nesto ne rade kako treba. Sada pored seagate novi mi je WD Black edicija i garancija na nju je 5 godina.Ne znam kako i koliko ce trajati ali je uzasno bucan i znacajno se zagreva sa svojih 500 GB u odnosu na ovaj seagate baracuda od 1TB sto nije bas logicno da duplo manjeg kapaciteta greje vise za nekih 4-5 stepeni a operativni je na segate.
Ovu Toshibu 2,5" kao sto si skapiprao neces naci ovde bar u neko dogledno vreme.Mada mozda da vidis ko uvozi pa mozda mozes da narucis ako bas njega hoces.
[ bttp @ 25.05.2010. 19:12 ] @
Da hoću baš njega, jer ga već imam u laptopu i radi potpuno nečujno i bez ikakvih vibracija, kao da je SSD. Nažalost ima samo 160GB jer kad sam kupovao lap, imali su model koji sam hteo samo sa tim (najmanjim) diskom, a meni se nije čekalo dal će dobiti sa većim pa sam uzeo ovaj.

Naravno 160GB mi je malo, pa sam u međuvremenu uzeo eksterni 250GB i još sam gurnuo neku SDHC mem karticu na koju sam junction-ovao neke sistemske foldere, da što više mesta oslobodim :)

Ipak hoću da stavim unutra veći disk, ali nigde nema Toshiba. Burazer je iz istih poriva kupio neki WD tu kod nas i kad ga je stavio u laptop, ovaj je počeo maltene da poskakuje u ritmu HDD-a. Naravno odmah ga je vratio i uzeo pare natrag.
[ janko.84 @ 19.06.2010. 09:22 ] @
Nameravam da kupim novi HDD pa je u uzi izbor usao
SEAGATE ST3750528AS BARRACUDA 7200.12, 750GB, 7200RPM, SATAII, 3.5", 32MB.
Da li neko ima iskustva sa ovim HDD-om i da li i on takodje
spada u neku od rizicnih Seagate serija?Hvala
[ Smarame @ 19.06.2010. 15:43 ] @
Za sada na stranim forumima nisam naisao na probleme HDD koji zelis da kupis.Uglavnom problemi su vezani za 11. generaciju ovog brenda. Ja imam ST3750528AS BARRACUDA 7200.12. i odlicno radi,uopste nije bucan niti se greje obzirom na kapacitet. Po informacijama koje sam dobio od nasih prodavaca nisu imali rreklamacije na ovaj HDD tako da bi se reklo da mozes da pazaris.Mada, svikli na silne gafove Seagate nikad se ne zna.Ja kao veliki fan poslednjih 7 valjda godina iskljucivo sam kupovao seagate a sada sam probao WD black edition od 500 GB i mogu ti reci ne da se greje a o buci da ne pricam.Ali bitno mi je samo da regularno radi i nema bagove kao i garancija na 5 godina.
Znaci moje misljenje je da je ova dvanaesta generacija ok pa je mozes uzeti.
[ janko.84 @ 19.06.2010. 16:50 ] @
Ok.Hvala.Pogledacu jos malo i mozda sacekati jos nekog
da napise svoje iskustvo al' to je to najverovatnije.
[ Tulex @ 03.09.2010. 00:58 ] @
Pozz svima,
Kao i mnogima ovde i meni je pre nekog vremena otkazao Seagate od 500GB ST3500320AS.
BIOS vise ne moze da ga prepozna.
Nabavio sam sve sto je potrebno za opravku diska (CA-42, torx 6 srafciger, itd), ali imam sledeci problem:
Cim prikljucim HDD na napajanje racunar mi se ugasi. Znaci ne mogu ni doci do onog dela sa terminalom.
Inace ako je racunar ugasen i napajanje je spojeno na HDD racunar se moze upaliti,
znaci problem je samo kod prikljucivanja diska "na zivo".

Da li je jos neko imao ovakvih problema, jel propustam nesto?
[ akifrcaki @ 07.09.2010. 06:44 ] @
resenje ti je da nabavis napajanje od nekog za externi hdd...kupovina istog ti se ne isplati
[ Tulex @ 07.09.2010. 07:19 ] @
Pozzz,
Samo da javim da sam juce uspeo da resim problem.
Problem je bio u slabom, jeftinom napajanju. Jedan kvalitetan Cooler Master je resio stvar.
Posto se konacno upalio prvo sam backup-ovao sve,a onda sam istestirao disk sa "Short Dst" i "Long Dst" testom.
Pukao je na Long-u, pa je sledeci korak reklamacija diska.
[ sslazio @ 10.12.2011. 18:18 ] @
Prijatelj mi se javio sa diskom (barracuda 7200.11 od 1 TB, model ST31000333AS, fw: LC15), nakon restarta bios ga ne prepoznaje...

Uspio sam "oziviti" disk pomocu kuburovog upustva, hvala mu puno.

Ako uspijem uraditi update firmwarea sa stranice firmware update, koliko se mogu pouzdati u taj disk?

Sta mi je ciniti?


Hvala
[ Tulex @ 11.12.2011. 01:02 ] @
Prvo obavezno odradi one Seagate testove pre update firmware-a, ima neki long i short test. Ako ti oba testa prodju bez greske onda mozes da ubacis novi firmware.
Ako nadjes gresku pri testu, a HDD je pod garancijom, to bi trebalo biti dovoljno da ga reklamiras i prebacis loptu na servisere da oni odrade update firmware-a.
Medjutim, ako nemas vazecu garanciju, a to je bila moja situacija, Seagate tool nudi opciju da pokusa da popravi tu gresku koju nadje. Meni je nasao samo jednu i to na onom Long testu. Popravio je tu gresku, proverio sam par puta i na kraju uradio update firmware-a.
I dalje koristim taj HDD kao primarni i nemam nikakvih problema sa njim. Naravno, sad sve redovnije backup-ujem.
[ sslazio @ 11.12.2011. 08:20 ] @
Znaci, i kod tebe je bio ovaj disk, sa ovim firmwareom?
[ Tulex @ 11.12.2011. 13:39 ] @
Ne, kod mene je disk Seagate Barracuda 500GB ST3500320AS, ali cim si uspeo da ga popravis znaci da je problem bio isti.
[ Smarame @ 11.12.2011. 15:27 ] @
Meni je jedan 11.generacije od 1TB crkao posle osam mesecei.Uzeo sam drugu barakudu 12 generacije i uzmem neki dan neki program za pracenje HDD i kaze mi da ima 150 losih sectora a "zdravlje"-Health samo 26%. Naravno savetuje me da bekapujem podatke i ako je moguce vratim prodavcu HDD medjutim.Proverom iz win7 ultumate kaze mi da je hdd dobar. Ono sto je indikativno da nije dobar je da u tom istom HDD programu druge dve Barakude i dva WD black su 100% efikasnosti i zdravlja. To sam otkrio upravo posle dva meseca od isteka garancije.Radi se o Barakudi ST31000528AS. Sa njega sada ide samo OS ali nista vise ne skladistim od podataka sto je apsurdno da mi skoro 800GB na HDD stoji prazno.
[ Binary Mind @ 13.12.2011. 14:05 ] @
@ Smarame

Sta kaze Seagate-ov Sea Tools za problematicni Seagate?
[ Smarame @ 13.12.2011. 16:39 ] @
Pravo da ti kazem nisam testirao timptrogramom ali evo sad skidam pa cu videti.
[ Smarame @ 14.12.2011. 03:35 ] @
@Binary Mind
Evo danas sam procesljao sa Setools sve opcije osim onu advance.Svuda mi kaze da je sve u redu. Advance nisam hteo jer prvo nisam imao vremena posto bi potrajalo oko 4 sata a drugo na njemu mi je trenutno OS pa uz verovatnocu da bi mi obrisao OS nisam hteo dok ne uradim na drugom HDD instalaciju.Iako je taj software za HDD ilegalan ne bi trebalo da sve diskover prikazuje 100% OK samo ovau baracudu ne.I jos kad vidim da mi odbrojava dane koliko ce jos raditi kosa mi se digla na glavi. Sad ne znam sta da mislim.Imam dva "konzillijuma", jedan iz OS i ovaj Stools koji kazu da je sve OK a ovaj kaze da imam 150 bad sectora.
U svakom slucaju sve sam podatke bekapovao,da ne kazem izbrisao sa ovog drajva pa ako crkne sta da radim. Osim toga prilikom bzopletog iskustva sa predhocnim koj je riknu posle 8 meseci a nisam pre toga video listu modela 11. generacije na sajtu Seagate ovaj nisam nasao na toj listi posto su kao sredili taj bag u generaciji 12. mada se to nikad ne zna.U dogledno vreme cu ici na taj advance scan mada me nervira upozorenje da moze dovesti i do prestanka rada HDD-a. Ova dva WD black imaju garanciju 5 godina (secam se dobrih vremena kad je i seagate imao istu garanciju i ta dva diska mi savrseno rade vec godinama.WD je bucan a najveca zamerka je sto se uzasno greje.Jedan od 500GBima visu temperaturu od ovog SG za 6-7 stepeni a duplo je vece zapremine od WD. Vise covek ne zna sta da radi sa tim HDD-ovima i koji da uzme jer sam cesto na mnogim forumima i bukvalno svi brendovi imaju kvar i mrtvilo. Nije mi problrm da uzmem novi HDD ali su mi podaci problem jer ispada da moram da imam nekoliko backau-a da mi se sve ne bi nekim slucajem izgubilo.Kakvo je vreme doslo nista nije sigurno.
[ Binary Mind @ 14.12.2011. 07:49 ] @
Ako Sea Tools (DOS verzija) kaze da je sve u redu, onda je sve u redu Sea Tools je odlicna stvarcica. Ne obracaj paznju na Sentinel, Active SMART, HD tune i ostale programe. Ako ima logickih gresaka sto je moguce Sea Tools ima Repair opciju. Bolje je da koristis bootabilnu DOS verziju nego Windows verziju. Sto se hard diskova tice, tacno je da su kvarljiva roba i da je jedini pouzdan hard disk onaj koji ima backup.
[ X Files @ 14.12.2011. 07:52 ] @
Sad videh ovu temu... Bolje da nisam :)


Imam 2 x 1.5T Seagate Baracuda, SATA III. Nadam se da neće otkazati.

A imam i jedan od 1T, najverovatnije SATA II.

(moraću da pregledam oznake serije)
[ Smarame @ 15.12.2011. 05:03 ] @
@Binary Mind
Uh pravo da ti kazem nikada u zivotu nisam usao u DOS niti znam kako se tamo ulazi i sta se radi :)))
[ Binary Mind @ 15.12.2011. 16:31 ] @
Izvolte. Sve sto ti treba se nalazi ovde. Procitaj tutoriale, skini aplikaciju, narezi i vozi
[ Smarame @ 21.12.2011. 05:51 ] @
@Binary Mind
Hvala drugar na linku za tools. Sada je procenat helth pao na 25 a odbrojavanje do umiranja HDD-a je palo ispod 80 dana. Sutra cu najverovatnije da uradim iz DOS-a chek ali mislim da mu nema pomoci. Ne znam koliko moze da popravi losih sektora i da li ce to imati ikakvog efekta na krajnji ishod. Naravno upozorenje u manualu da moze doci do potpunog prestanka uredjaja nije me obeshrabrila jer i onako sam ga vec otpisao.
Javicu sta je bilo
[ noteexpert @ 24.02.2015. 09:36 ] @
Da nema neko da bi mi prodao pokvaren ST3500620AS trebaju mi glave od njega? Ako ima moze porukom na PM
[ ranikolahdd @ 05.04.2015. 21:25 ] @
pa pokvaren ima pokvarene glave unutra?
[ Ljubo46 @ 21.04.2015. 22:54 ] @
Najbolji su samsung harddiskovi. evo ih dva kod mene koji se vrte još od 2000-te znači 15 godina. sve ostalo je pocrkalo osim njih.

Nego pre dve godine bacih pogled u kontejner u nekom malom gradiću u slovačkoj (privuklo me nešto svetlucavo) kad ono seagate barracuda st31000340as od 1tb !!
Brže bolje ga prikačim kad sam došao kući i radi sve ok, pun snimaka sa neke security kamere. Formatiram ga, počnem da ubacujem neke veće iso instalacije i stade sve zamrze se komp. sa nekim disk scan surface iz dosa vidim bad sektore na 16gb 33gb 98gb i malo teže očitavanje na 195gb, a ovo ostalo sve ok tako da sam ga odrezao da prvih 200gb ne vidi a ovih 800gb pustio u funkciju i radio je savršeno do prekjuče. Ne vidi ga bios iz čista mira.. e sad je pitanje dal može da se oživi preko hyper terminala jer je odsečeno prvih 200gb.
[ ranikolahdd @ 22.04.2015. 09:52 ] @
disk ne zna da li ima ili nema particiju, to je stvar operativnog sistema.
Ako mislis da se igras po firmwareu particije nisu nesto sto treba da te brine
[ Ljubo46 @ 26.04.2015. 19:54 ] @
Da se pohvalim da sam popravio i ja danas moj hdd Seagate baricu 7200.11 od 1 tb firmware sd15 pa da kažem redosled i iskustva

Kabal DKU-5 (braon-tx, narandzasta-rx, crna-gnd)
Windows 7-64bit drajver za kabal preko win update
hyperterminal iz win xp dva fajla (hypertrm.exe i hypertrm.dll)

com port u mom slučaju br11 namestim brzinu i kaže unable to open com port. Restart pc.
konektujem hdd sa kablom dku-5, uštekam napajanje na hdd, sačekam da se motor sam ugasi na hdd i upalim hyperterminal i konekcija je ok nema više greške.
kucam ctrl-z i nema odaziva, kucam ctrl-z još jedno 10-tak puta i ništa. umesto odaziva od hdd dobijam čudne simbole Ÿÿ →→→•••€— a nigde nisam omanuo sa kablovima, sve je tačno povezano.
Onda prekinem vezu u hyperterminalu i kliknem call za ponovno uspostavljanje veze i dobijem odaziv od hdd ono F3 T> :)
e onda je sve po uputsvu išlo bez greške da ne ponavljam. Inače moj kabal nema 3,3 volte izmedju tx i gnd nego 0 volti, jedino ima izmedju rx i gnd 3,3v

Dal sad može da se abgrejduje firmvare a da ne treba da se radi backup ili mora da se sklone podaci sa njega ?

Pozdrav borci.