[ Iznogud @ 15.01.2009. 10:55 ] @
Neko od 100-tinak klijenata zloupotrebljava internet i mrezu,slusa radio i vuce video sa interneta. Jel postoji nacin da se ovo kontrolise, radi monitoring..ili bilo sta sto bi pomoglo da suzbije.
U mrezi postoji Cisco Pix 515e (jel neko zna nacin da se u real-time vidi na pix-u koji host sa interne mreze najvise koristi internet bandwidtha????)
[ acatheking @ 15.01.2009. 11:51 ] @
Ja sam to radio na malo drugaciji nacin. Ne znam jesi li ogranicen samo na koriscenje tog PIX-a.
Svim korisnicima sam pokupio MAC adrese i na posebnom ruteru (MikroTik) podigao HotSpot sa MAC autetifikacijom. Korisnik i ne zna da je ulogovan.
Nakon toga iz analize accounting podataka (koji se salju u RADIUS bazu) se vidi koliko je odredjeni korisnik tj MAC adresa napravio saobracaja.

Za jednostavnije resenje ne znam :)
[ Marcony @ 16.01.2009. 08:16 ] @
ISA server sa Bandwidth dodatkom...
[ Iznogud @ 19.01.2009. 15:52 ] @
A kako da ogranicim/zabranim korisnike da ne idu na sajtove tipa..youtube, sextube..xxxtube...znaci gomila sajtova koji sadrze video materijal? Stavio sam zabrane na neke IP adrese tipa rapidshare i youtube...ali toga ima gomila i prakticno je nemoguce na taj nacin to zabraniti.
Da li neko ima iskustvo sa ovim? Kako se boriti? "Pojedose" mi bandwidth....

[ Ivek33 @ 19.01.2009. 16:25 ] @
Citat:
Iznogud: A kako da ogranicim/zabranim korisnike da ne idu na sajtove tipa..youtube, sextube..xxxtube...znaci gomila sajtova koji sadrze video materijal? ....
Ako znaš web adrese tih stranica , postavi ih u HOSTS file. Mislim da tako radi i SpyBot S&D samo što on "reže" određene zlonamjerne web adrese

[ optix @ 19.01.2009. 17:11 ] @
Imas li neki ruter u toj mrezi, ili samo taj PIX?

@Ivek
To nije resenje jer je poenta ogranicavati saobracaj sa centralne lokacije (rutera npr.).

Mada, ako ima DNS server koji klijenti koriste onda bi tako nesto mogao da uradi +da zabrani upite ka bilo kom drugom DNS-u. A ako ima DNS server, ne vidim sto ne bi imao i ISA i sl... :)

[ nkrgovic @ 19.01.2009. 17:25 ] @
Kupovati ISA server je notorna glupost, bar po meni, da bi video ko trosi bandwith. Taj PIX sigurno moze da statistike o protoku pljucka externom syslog serveru. Instalira bilo gde u mrezi neki sitan comp sa Linux-om, BSD-om, Solarisom... i eto mu statistika. Uzme cacti da mu nacrta grafikone i imace sve statistike koje ga zanimaju.

Za content filtering, tu je google. Ima gomila resenja, pocev od onih cisco-vih koja su jako dobra, ali moguce skupa, pa do raznih proxy-ja koji mogu da rade na istom tom linuxu/solarisu.
[ acatheking @ 19.01.2009. 18:01 ] @
Nisam radio sa PIX-om nikada ali pretpostavljam da moze:
napravis access listu koja zabranjuje saobracaj ka TCP 80 osim za jednu ip adresu.
Na toj IP adresi podesis MikroTik sa podesenim proxy-jem i na njemu mozes da definises
koji sajt ce biti blokiran. Korisnicima samo podesis da web saobracaj ide kroz taj proxy.
[ nkrgovic @ 19.01.2009. 18:48 ] @
Zasto bi instalirao MT, kad moze da instalira neki normalan Linux, pa da uz proxy dobije i mrtg, i jos sta vec pozeli... ?
[ optix @ 19.01.2009. 19:43 ] @
Za nadgledanje se slazem da mu ne treba, ali za kontrolu saobracaja ipak mora da ima jos neku spravu.
[ nkrgovic @ 20.01.2009. 11:59 ] @
Ma slazem se da mu treba jos nesto - naravno zavisno da li hoce Cisco ili neko drugo resenje, ali ne mislim da je MT to resenje. Sve jedno ce mu trebati neki *nix za syslog i mrtg, pa kad ga vec ima, onda je po meni to najlogicnije mesto da radi i content filtering....
[ dzenadc @ 17.03.2009. 15:50 ] @
Ja imam slican problem ili isti problem. Dali je to moguce sa CISCO ASA 5505 Firewallom? Trebam napravit odedjeni content filtering. Dali to na mom Firewallu moze i kako??? Gdje to podesavam?
[ igor.vitorac @ 17.03.2009. 16:03 ] @
Citat:
dzenadc: Ja imam slican problem ili isti problem. Dali je to moguce sa CISCO ASA 5505 Firewallom? Trebam napravit odedjeni content filtering. Dali to na mom Firewallu moze i kako??? Gdje to podesavam?


http://www.cisco.com/en/US/pro...ech_note09186a008084de0c.shtml
[ pereubu @ 20.03.2009. 07:20 ] @
Ja sam cuo ovde na internetu da ima dude program sa mikrotika i on radi ako ga skines sve osim merenja bandwith-a. Ako hoces onda moras da imas taj ruter a on je oko mislim oko 200 evra ne vise. J asam imao problem sa tim dudeom da je pingovao i pokusavao telnet onako bez veze, ali je to mozda sto ja imam specijalno kolo.

Verovatno treba da se konfigurise. Neki momak n aovom forumu zna sve oko tog podesavanja i zadovoljan je.
[ bora61 @ 01.04.2009. 07:31 ] @
Kupi lepo software Ca Gateway security, kao sto ga imamo u firmi i milina.
Nema sta nije u stanju da uradi.

[ sudyxor @ 28.05.2009. 09:46 ] @
ASA 5505 nema web filtering, treba ti sledeća platforma u seriji
U principu ja na juniper firewall-u npr. postavim korisnika (ip adresu) u posebnu polisu pa posmatram količinu saobraćaja po toj polisi - najelegantnije rešenje, sav predloženii dodatni hardver/softver je onda nepotreban :)
[ rinoel @ 05.08.2009. 16:52 ] @
Hi, zasto ne uradis nesto ovako:

access-list 101 deny tcp host source-ip host destination-ip eq www
access-list 101 permit ip any any
[ Module001 @ 06.08.2009. 15:55 ] @
Ako imas Cisco PIX i zelis nadgledati koje se internet stranice posjecuju...

Jedan od nacina je:

- postavi inspecting na interface koji je usmjeren na korisničku mrežu
- uključi "inspektiranje" dns requesta (alerts)
- usmjeri syslog promet na syslog server
- za svaki DNS request poslan van tvoje mreže, PIX izbaci syslog sa IPem DNS requesta
- postavi Kiwi syslog na server iz razloga što on ima u sebi mogućnost prevođenja adresa i izbacuje ti output u obliku klasičnih tekstualnih adresa, snima log po datumima
- inače syslog često izbacuje hrpetinu teksta... ovaj inspecting ti izbaci jednu liniju po jednom DNS requestu. Lako je čitljivo, nije jako velik problem snaći se čak i za veliki broj korisnika.

Možeš na taj način imati uvid u popis internet stranica koje se najviše posjećuju.
[ dhcp_max @ 04.09.2009. 15:37 ] @
Instaliraj na nekoj linux mashini nms software koji odgovara tvojim zahtevima. Instaliraj netflow modul i zavrsio si sve sto ti treba.