[ Tomag @ 20.01.2009. 06:28 ] @
Molio bih za pomoc .

Zanima me nesto vise u vezi prava koristenja servisa google maps. Napravio bih desktop aplikaciju i u njoj bih ucitavao mape gradova preko komponente webbrowser (Delphi)
Na tim mapama bih oznacavao lokacije sa markerima. (Lokacije mojih partnera). Zanima me da li je upotreba google maspa free odnosno da li se to kosi sa autorskim pravima google maps?


hvala!
[ momsab @ 20.01.2009. 09:07 ] @
http://code.google.com/apis/maps/terms.html

koliko skapirah nakon letimicnog citanja: smes da korsitis bespaltno samo u licne svrhe i ako je svima dostupno
[ marko1981 @ 20.01.2009. 15:06 ] @
Posalji im mail, meni su ne tako davno odgovorili na slicno pitanje u roku od par sedmica. Mail adresu sam nasao na Internet stranicama GoogleMap-a, ali nisam u prilici da je sad pronadjem.

Ako se dobro secam, koriscenje servisa se placa ako predjes odredjeni broj hitova mesecno (mislim da je u pitanju granica od 50.000 hitova mesecno), a 1 hit je jednak iniciranju zahteva za 8 tajlova (mislim da se hit generise cak i ako je tajl kesiran u browser cache-u) ili jednom rutiranju i tako dalje. Broj hitova se vezuje za tvoj GoogleMap ID (ili kako se vec zove) koji se ukljucuje u liniju u kojoj include-ujes JavaScript API. Znaci, svakom klijentu bi mogao da se otvori zaseban ID cime se smanjuje broj hitova po ID-u. Cena direktno zavisi od broja hitova i klijenata, ali je koliko se secam reda nekoliko (7-8) hiljada $ godisnje za ono sto je mene tad zanimalo, a sto i nije neki veliki broj klijenata/hitova. Cak mislim da se cena donekle i "pogadja" u zavisnosti od konkretnih potreba developer-a.

Znam da nisam bas precizno odgovorio, ali se nadam da sam ti dao bar neku predstavu.


Sa jedne strane, ako sam dobro shvatio, ti neces nikome naplacivati tu aplikaciju, pa "mozda" u tom smislu ovo i nije komercijalna upotreba (a i deluje kao mali broj hitova), a sa druge strane, ipak bi je koristio za potrebe svog posla...
[ Tomag @ 21.01.2009. 08:51 ] @
da, namjeravam napraviti aplikaciju koju bih prodavao ... (porez i sve podmiriti) .. namjera mi je da korisnik koji kupi program ima mogucnost da iz svoje baze lokacija odabere jednu ili sve koje ce se prikazivati na mapi. (marker sa opisom i foto).
Koliko sam citao, postoji opcija da se moze koristiti free u privatne svrhe a i u komercijalne ako korisnik pri tome informacije koje koristi na mapi ne komercijalizira.