[ yaelo @ 21.01.2009. 17:25 ] @
Živim u kraju gde često nestaje struje. Zbog toga me zanima koji file system je najstabilniji za ubuntu. Hard disk je ATA 100 80 gb. Trenutno koristim reiserfs. Medjutim na netu sam video neke textove da ovaj file system i nije baš stabilan kao ext3. Nije mi važna brzina butovanja, kopiranja i slično, več samo da radi najstabilnije što može u slučaju da nestane struje. Ne bih da mi desi ono što mi se dešavalo nekada sa fat file systemom. Ntfs na windowsu mi je bio odličan. Koji bi bio ekvivalent ntfs -u na linuxu?

[Ovu poruku je menjao nemysis dana 21.01.2009. u 21:26 GMT+1]
[ Tyler Durden @ 21.01.2009. 19:34 ] @
Mislim da ti je za to sto ti trazis najbolji i najsigurniji ext3. Ne pamtim kad mi fsck nije mogao da sredi particiju koja je u ext3 formatu, a da je tako neki problem sa nasilnim gasenjem bio.
[ momsab @ 21.01.2009. 19:59 ] @
za 9.04 se planira ext4 (unapredjeni ext3), doduse nece biti pdorazumevan al' ko mari
neki kazu da je cetvorka stabilnija i brza od trojke
[ Astral Projection @ 21.01.2009. 20:03 ] @
Citat:
momsab: za 9.04 se planira ext4 (unapredjeni ext3), doduse nece biti pdorazumevan al' ko mari
neki kazu da je cetvorka stabilnija i brza od trojke

+ ce se valjda trojka moci lagano apgrejdovati na cetvorku bez gubitka podataka...
[ nkrgovic @ 21.01.2009. 20:09 ] @
Kazu.... :)

Poslusaj prethodni post: ext3. Za ext4 pitaj ponovo za godinu-dve, do tad ti niko nece moci reci da li je stabilan :D.
[ nemysis @ 21.01.2009. 20:23 ] @
Može se prebaciti bez problema ext3 na ext4.

Ali se novi podaci pišu u ext4, dok stari ostaju kao ext3.

On ruši barijere što se tiče koliko fajla može biti velika, 16 TB. Još uvek koristi 32 bit-a ali i to će pasti.

Particija može biti najviše 1 Exabyte.

Od Kernel-a 2.6.28 je označen kao Stable, mada ima problema, posebno sa grub2, ali se na tome radi.

Ne bih rekao da je još stabilan za stalnu upotrebu, za neku particiju koja nije tako važna da.

Ima još jedna alternativa koja puno obećava btrfs.

Ovde imate test na nemačkom.

Dok nešto ne bude stvarno stabilno ja ostajem na ext3, posebno za /root particiju.

[Ovu poruku je menjao nemysis dana 21.01.2009. u 21:35 GMT+1]
[ Tyler Durden @ 21.01.2009. 21:33 ] @
Citat:
nkrgovic: Kazu.... :)

Poslusaj prethodni post: ext3. Za ext4 pitaj ponovo za godinu-dve, do tad ti niko nece moci reci da li je stabilan :D.


Ja cu da zivim opasno i uskoro stavljam ext4 na jedan manje bitan server :)
Po svim testovima koje sam do sada vidio sto se tice performansi mislim da se isplati.
[ yaelo @ 21.01.2009. 21:52 ] @
OK. Hvala na odgovorima. Korističu Ext3.
[ nemysis @ 21.01.2009. 22:46 ] @
@Tyler Durden

Možeš i da probaš btrfs i on veoma puno obećava.

Pogledaj na ovo uputstvo, mada bih ja još sačekao sa tim.
[ Tyler Durden @ 22.01.2009. 08:09 ] @
Dobro, btrfs je daleko od stabilnog i upotrebljivog FS, u bilo kakvoj varijanti a posebno za server....
[ Body Bag @ 22.01.2009. 11:17 ] @
Iskreno mnogo vise me zanima kada ce ZFS biti portovan na linux-to bi moglo biti interesantno :)
BTW portovanje se radi ali je usporeno zbog problema sa licencom-valjda ce se naci neko resenje vec
A sto se tice fajl sistema za linux sasvim je svejedno da li je to ext3 ili ReiserFS-oba se ponasaju podjednako dobro
ReiserFS je doduse nesto brzi u radu sa manjim fajlovima i uzima manje prostora na disku kao reserved space ;)
[ nkrgovic @ 22.01.2009. 13:02 ] @
Citat:
Body Bag: A sto se tice fajl sistema za linux sasvim je svejedno da li je to ext3 ili ReiserFS-oba se ponasaju podjednako dobro

Doduse reiser malo zaostaje u razvoju... kako bese "arrested development"? Ili developer? :D Uglavnom nekako mi se cini da je ispred ext-a buducnost svetlija...

A za ZFS imas Solaris 10, imas Open. Oba rade skroz fino i, osim ako nemas nesto explicitno vezano za Linux kernel, ne vidim razloga da ih izbegavas. Po meni je Solaris 10 sjajan server.
[ pisac @ 25.01.2009. 02:13 ] @
Citat:
nkrgovic: Doduse reiser malo zaostaje u razvoju... kako bese "arrested development"? Ili developer? :D Uglavnom nekako mi se cini da je ispred ext-a buducnost svetlija...


Kakvu tu ulogu igra budućnost? Ako je stabilan, stabilan je sada. Nema veze da li ga neko dalje razvija ili ne razvija, i da li "zaostaje" ili ne zaostaje. Kada (ako) bude "zaostao", onda se predje na neki "razvijeniji", i to je to.
[ IT_DooX @ 25.01.2009. 17:44 ] @
Fedora 11 ce takodje dolaziti po defaultu sa ext4 a koliko sam video useri koji prelaze sa ext3 na ext4 morace da patchuju kernel kako bi prebacili particije na novi fajl sistem...
[ nkrgovic @ 25.01.2009. 20:12 ] @
Buducnost je bitna zato sto, kad instaliram OS koji ima podrsku od 5 godina (kao CentOS) ne zelim da za 2 ili 3 godine razmisljam zasto novi kernel nema dobro implementiran reiser.... Klasicna linux prica, promenili smo X, pa onda svi treba da portuju svoj kod, a niko ne odrzava reiser, pa neko_vec uradi backport ovoga i port onoga....

Na kraju to, obicno, zavrsi u papazjaniji. E, zato je bitna buducnost, ako cu za 3 godine zbog nekompatibilnosti morati da menjam fs na serveru, gde vec stoji XXX GB.

Fedora nema veze sa time, ona ne treba da traje dugo :D.
[ pisac @ 26.01.2009. 00:58 ] @
Ne znam za tebe, ali ja periodično menjam diskove u serverima iz prostog razloga jer za iste pare imam sve više i više prostora (a stare diskove stavljam na druga zaduženja). I nije mi nikakav problem da sa bilo kog file systema predjem na bilo koji drugi file system, niti da menjam redni broj particije na bilo koji. Jednostavno butujem sa CD-a, uradim chroot, i onda podesim /etc/fstab i lilujem prepravljeni /etc/lilo.conf, i sve radi savršeno kao da je oduvek instaliran na tom disku, tom fajl-sistemu, i tom položaju particije.

Evo baš sam pre neki dan server sa nekoliko particija prebacio na novi veći disk, pri tome prešao sa PATA na SATA, sistemsku particiju prekopirao sa ext3 u reiserfs, promenio redosled particija - sistemsku prebacio sa drugog na prvo mesto (/dev/hda2 -> /dev/sda1), čak sam i /var/log i /var/spool prebacio na zasebne particije, i nisam imao nikakvih problema. Sistem radi kao da je oduvek tako instaliran.
[ Tyler Durden @ 26.01.2009. 09:57 ] @
I koliki ti je bio downtime zbog svega toga?
[ pisac @ 26.01.2009. 10:26 ] @
Particionisanje drugog diska, i kopiranje podataka (sem sistemske particije), se obavlja dok sistem radi. Downtime je isključivo vreme za koje se kopira sistemska particija, i dok se ne odradi chroot; /etc/fstab; /etc/lilo.conf; lilo; što je nekih valjda pola sata (nisam merio)
[ Miroslav Ćurčić @ 28.01.2009. 12:20 ] @
Jedno moje loše iskustvo s ext:
http://www.linuxo.org/componen...action,printpage/topic,1373.0/
[ pisac @ 28.01.2009. 19:12 ] @
Ja sam probleme imao jedino sa ext2.

Ali skoro mi je disk crkao pri vrlo kratkom nestanku struje jer mi je UPS zakazao. E, ono što je interesantno je da disk nije crkao normalno, već je počeo da pravi greške, pojavljivalo se sve više i više loših fajlova, ali pri ponovljenim čitanjima desilo bi se da nekad budu i uspešno pročitani (znači nije greška u podacima, već izgleda u glavi). Pošto nisam imao bekap tog diska, napravio sam program koji je kopirao sve podatke na novi disk, a onda bi ponavljao kopiranje za sve fajlove koji nisu dobro iskopirani. Nakon nekih stotinak krugova, svi fajlovi su uspeno prebačeni na ispravan disk.

Taj tvoj problem mi deluje nekako sličan ovome.
[ vladared @ 29.01.2009. 04:48 ] @
Prvo na top post da odgovorim,
ext 3 je po meni trenutno najbolje rešenje. Jedan mali savet. Tamo gde ti često nestaje struje, varira napon itd, najlakše je kupiti ups. On ti košta od 3000 dinara pa naviše i treba samo da ti posluži da kada krene problem, ako ništa drugo da ugasiš računar prirodno...

Citat:
pisac: Ne znam za tebe, ali ja periodično menjam diskove u serverima iz prostog razloga jer za iste pare imam sve više i više prostora (a stare diskove stavljam na druga zaduženja). I nije mi nikakav problem da sa bilo kog file systema predjem na bilo koji drugi file system, niti da menjam redni broj particije na bilo koji. Jednostavno butujem sa CD-a, uradim chroot, i onda podesim /etc/fstab i lilujem prepravljeni /etc/lilo.conf, i sve radi savršeno kao da je oduvek instaliran na tom disku, tom fajl-sistemu, i tom položaju particije.

Evo baš sam pre neki dan server sa nekoliko particija prebacio na novi veći disk, pri tome prešao sa PATA na SATA, sistemsku particiju prekopirao sa ext3 u reiserfs, promenio redosled particija - sistemsku prebacio sa drugog na prvo mesto (/dev/hda2 -> /dev/sda1), čak sam i /var/log i /var/spool prebacio na zasebne particije, i nisam imao nikakvih problema. Sistem radi kao da je oduvek tako instaliran.


Zar ti u toj konfiguraciji nije lakše koristiti LVM??? Za particije koje je potrebno povećavati, ubaciš ih u odgovarajuću lvm grupu i jednostavno kada ubodeš novi disk, prvo ga izformatiraš i onda ga samo dodaš potrebnoj grupi, ako podeliš na particije, može i potrebnim grupama. Mislim da je to extra rešenje za mesta gde relativno često je potrebno ubacivati diskove, a sve može bez sekunde downtimea ...
[ pisac @ 29.01.2009. 08:24 ] @
Downtime mi nije problem jer nisu u pitanju bitni serveri, a zamena diska mi je bolje rešenje jer stare diskove ubacujem u nove kompjutere koji nemaju potrebe za velikim kapacitetom.
[ Thetaworld @ 29.01.2009. 09:59 ] @
Stabilan sistem za nestanak struje može da bude Uninterruptible Power Supply (UPS) koji možeš da nabaviš u nekim računarskim prodavnicama, tako kad ti nestane struje, da ti ne padne sistem, već da nastavi da radi kao da se ništa nije desilo. Pitanje sistema datoteka prvenstveno treba da bude radi tvojih podataka i ako ti podaci vrijede, isplatiće ti se da potrošiš € 50 do € 100 na jedan takav UPS uređaj.

Dalje, možeš u /etc/fstab da staviš opciju sync:

Citat:

/dev/hdaX /home ext3 defaults,sync 0 2


/home direktorijum na kojoj držiš svoje lične datoteke trebaš da imaš kao odvojenu particiju, a radi sinkronizovanog pisanja na hard disk, koristiš opciju sync da bi se sva pisanja napisala odmah.

Ako je kernel preko 2.4.20, možeš da koristiš naredbu tune2fs da staviš neka namještanja na sam ext3 sistem datoteka, tako da se računaju kao "defaults", tako možeš sa:

Citat:

# tune2fs -o journal_data /dev/hdaX


jer ćeš tako, zajedno sa opcijom [sync], osigurati da se podaci pišu na najsigurniji način za ext3 sistem i da opstanu i nakon iznenadnog pada sistema. Čak i bez te komande, možeš da staviš u /etc/fstab

Citat:

/dev/hdaX /home ext3 defaults,sync,data=journal 0 2


Takav sistem će kod povećanog korištenja hard diska da bude primjetno brži.

Recimo da ne koristiš opciju sync ili data=journal, onda možeš još uvijek da postaviš vrijeme za sinkronizovanje diska na manje od 5 sekundi sa opcijom u /etc/fstab

Citat:

/dev/hdaX /home ext3 defaults,commit=1 0 2


Preporučujem da obratiš pažnju i na particiju gdje se nalazi /var jer se tamo upisuju mnogi podaci koje korisnik treba, kao recimo e-mail, ali za druge particije ostaviš sve kako jeste jer nakon pada sistema možeš uvijek da nadomjestiš neki program.
[ yaelo @ 30.01.2009. 13:49 ] @
Hvala na savetima. Razmisliču o UPS. Kakav bi UPS trebao za 19 inča crt monitor i komp sa 2 hard diska i 450 - 550 wati napajanjem?
[ pisac @ 31.01.2009. 04:46 ] @
Svaki koji ima serijski/USB izlaz za spajanje sa kompjuterom, tako da možeš da konfigurišeš kompjuter (linux) da se sam ugasi kada mu UPS javi da je nestalo struje.