[ djpero.84 @ 23.01.2009. 15:05 ] @
Zamolio bih vas da prokomentarisete koliko bih bilo ok naplatiti ovaj program u VB:

Program sluzi za pracenje potrosnje lijekova po ljekarima , znaci:

- unos, brisanje, pregled pacijenata
- unos, brisanje, pregled ljekara
- unos, brisanje, pregled lijekova
- forma za izdavanje recepata:
* unos potrebnih podataka, izracunavanje (nesto slicno kao forma za izdavanje racuna)
- izvjestaji x 4
- migriranje vec postojecih podataka iz druge baze
- backup i ostale sitnice u programu.



Hvala unaprijed!

[ reject @ 23.01.2009. 16:26 ] @
Ako ga radis za jednog doktora, mnogo.
Ako se moze primeniti u svakoj ordinaciji, manje.
[ ventura @ 23.01.2009. 18:17 ] @
Ako pitaš koliko naplatiti takav program, očigledno je da ga trebaš uraditi za džabe, a na osnovu toga ćeš sledeći put znati koliko tačno naplatiti neki drugi program.
[ reject @ 23.01.2009. 22:33 ] @
Imas i opciju da doktoru napravis to za dzaba, pri tom od njega saznas sve
sta te zanima, tako da to stvarno radi kako treba i bude korisno ljudima koji
bi ga kupili. Onda doktoru ponudis procenat da umesto tebe valja softver
drugim doktorima.
[ djpero.84 @ 26.01.2009. 09:53 ] @
Moze se primjeniti svagdje, naravno, nego, pitam za vase misljenje jer sam ja vec odredio cifru pa cisto da uporedim.

Hvala u svakom slucaju!!!
[ IpAsOfT @ 26.01.2009. 13:14 ] @
Ako nije tajna, koju si cenu odredio.
Jel moze neki screenshot, da vidimo kako izgleda program.
[ Bobicak @ 26.01.2009. 14:52 ] @
nekih stotinjak eura, i naravno procenat da doktor dalje valja program...
[ djpero.84 @ 04.02.2009. 09:16 ] @
Ja radim samo za njih, neradim za druge doduse, jer nisu toliko informatizirani, jos je sve rucno:

Program sam naplatio 450€


[ dava @ 04.02.2009. 10:16 ] @
A da li tvoj program ima mogucnost importa sifarnika 'lijekovi', 'usluge', 'Kategorije osiguranja' i 'dijagnoze' koje fond zdravstva povremeno kaci na svoj sajt. Isto tako bi trebao da ima i slanje izvjestaja ili faktura fondu zdr zavisno od sklopljenog ugovora sa tom zdr ustanovom?
Recimo DZ Kozarska Dubica (;)) napravi ugovor sa fondom i sve usluge koje su dogovorene ugovorom ona salje kao izvjestaje, a sve ostalo kao fakture.
[ Treechko @ 15.02.2010. 01:12 ] @
Ne bih otvarao novu temu, i onako je pitanje vezano za prodaju software-a.
Mozda ce malo glupo zvucati, ali ja ne znam kako bih se iz reklamirao? Ako neko moze da ispise svoje iskustvo sa reklamiranjem.
Inace neki ovakav program nije problem za uraditi. Za prodovanicu, kafic, apoteku... jedna baza podataka, malo nasminkas, neka racunica i 450€ u dzep.
I osim toga ja sam maloletnik, imam 16.5 god. cuo sam da mogu da uradim program i onda odnesem u neku radnju koja radi s racunarima i da oni mogu da prodaju program za mene i onda im ja dam neku proviziju. Bio sam da pitam to sa radnjom oni kazu nema problema samo ti nadji kupca.
Dal moze nekoliko saveta vezanih za prodaju i reklamaciju verujem da ce mnogim pocetnicima pomoci (naravno pocetnicima u prodaji ne u programiranju). Hvala unapred.
[ Marko_L @ 15.02.2010. 03:08 ] @
Pa generalno gledano, reklamiranje softvera je kao i reklamiranje bilo kog drugog proizvoda... dakle možeš da ga reklamiraš na radiju, televiziji, malim oglasima, po web sajtovima koji nude te usluge, kao i putem svoje web prezentacije, napraviti promociju ili angažovati neku marketing agenciju da odradi za tebe, a možeš i da pokušaš da ponudiš svoj softver preko prijatelja koji poznaju nekog vlasnika prodavnice, kafića, apoteke ili za šta si već napravio program... sve zavisno od toga koliko para možeš da uložiš u marketing. Naravno, ubedljivo najbolja reklama su zadovoljni korisnici tvog softvera koji će ga preporučiti drugima.
[ ventura @ 15.02.2010. 08:45 ] @
Ako ne znaš koliko da naplatiš program (svoj rad), to znači da treba da ga uradiš za džabe.
[ Marko_L @ 15.02.2010. 08:51 ] @
To si već rekao prošle godine
http://www.elitesecurity.org/p2176894
A ko tada nije razumeo, neće ni sad :)

Inače, kad smo već ponovo pokrenuli temu, najsmislenije je program naplaćivati bazirano na ceni sata. Dakle, prvo proceniš koliko tvoj sat košta, a zatim napraviš računicu (recimo pod uslovom da si procenio da tvoj sat košta 10 evra, a da je izrada programa trajala 30 dana).

Sledi:
1 sat = 10 evra
1 dan = 8 sati
30 dana = 8 * 30 = 240 sati
cena programa = 10 evra * 240 sati = 2.400 evra

To je naravno full cena kada se prodaje softver kao softver, tj. kada se prodaju autorska prava na softver (što uključuje source code, dokumentaciju, itd.)

Ako se prodaje licenca, onda se koriste drugačije metode. Treba se uzeti u obzir da li takvog softvera ima na tržištu, po kojoj ceni se prodaje, kakvog je kvaliteta u odnosu na ono što mi želimo da pustimo u prodaju, zatim uraditi istraživanje tržišta i videti kakva je potražnja za takvim softverom i koliko licenci bi moglo da se proda po kojoj ceni (treba ciljati na onih pomenutih 2.400 evra koje bi zaradili prodajom softvera, a sve preko toga je bonus), pa onda na osnovu toga formirati neku cenu u koju još treba uključiti i održavanje, tj. tehničku podršku.

Naravno, sve ovo je jako uprošćena računica koja važi za nekoga ko softver razvija samostalno i pod uslovom da već ima svoj računar, sav potreban softver, radi u kući gde inače plaća struju, vodu, internet... itd. Ako se radi o firmi, pa još ako ima više radnika, onda u cenu treba da uđu i troškovi kao što su plate, infrastruktura, prostor... ali da ne širimo sad priču.

[Ovu poruku je menjao Marko_L dana 15.02.2010. u 10:55 GMT+1]
[ Treechko @ 15.02.2010. 13:44 ] @
Jos jedno malo pitanje.
Koristim Windows XP SP3 koji nije legalan. Ali je krekovan i prolazi test validacije. Da li je moguce da me uhvate sa tim?
[ Marko_L @ 15.02.2010. 14:10 ] @
Ta mogućnost uvek postoji, ali je malo verovatno ako si freelancer.
[ Shadowed @ 15.02.2010. 18:47 ] @
Pa dobro, prodas program i kupis licencu za Windows :)
[ Treechko @ 15.02.2010. 22:56 ] @
Hehehe hvala vam na savetima.
[ bttp @ 15.02.2010. 23:35 ] @
OS manje više, ali razvojno okruženje treba da ti je legalno. Ako koristiš Visual Studio, onda to baš i nije beznačajna stavka (tj. izdatak). Doduše sada postoje neke lajt varijante, studentske ovoono, koje su prisupačnije. Full Visual Studio košta mnogo, ne znam tačno, ali mislim da je sigurno više od $1000 (ako je MS Office Professional više od $500).

Neka me neko ispravi ako grešim.

P.S. Evo pogledao sam.

Visual Studio 2008 Standard - $300

Visual Studio 2008 Professional bez MSDN - $800

-||- sa 1-godišnjom MSDN PRO pretplatom - $1200

-||- sa 1-godišnjom MSDN Premium pretplatom - $2500

http://www.microsoft.com/visualstudio/en-us/howtobuy/default.mspx
[ biske86 @ 16.02.2010. 00:54 ] @
Ako nije tajna koliko vremena si izgubio na ovaj program? Tu mislim na prikupljanje zahteva, kreiranje baze, aplikacije, testiranje i izradu dokumentacije. Interesuje me jer sam radim neke ovakve manje projekte. Eto sad trenutno treba da radim neki englesko srpski rečnik u javi po narudžbini i mislim da naplatim oko 1000evra. Ima tu dosta posla jer mi se reči nalaze u .rtf fajlu pa sam morao da odradim konverziju podataka u bazu, baš sam se namučio tek sad treba da razmišljam kako da te podatke iz baze rasporedim. Da li da ih stavim u neku embeded bazu, da li da ih stavim u lucen ili u običan txt fajl. Treba izmeriti gde je naveća brzina. Ili možda da za svako slovo napravim po jedan fajl.. Ima tu mnogo odluka. Posle toga ide interfejs, pa dodatni zahtevi od naručioca, testiranje....Sve ovo mislim da će da mi oduzme oko 3 meseca tako da se pitam da li se isplati raditi tako jeftino..Trenutno samo pokušavam da steknem što više iskustva u programiranju i vođenju projekta tako da mi novac nije mnogo bitan..
Pored ovoga svoj praktično prvi projekat koji sam radio bio je informacioni sistem biblioteke i njega sam radio tačno 4.5 meseca. Tu podrazumevam skupljanje zahteva, izradu informacionog modela u bpwin-u, izradu šeme baze podataka u erwinu, izradu baze podataka u Access-u zatim u istom alatu kreiranje upita, formi, izveštaja i brdo koda za pretraživanje ograničavanje korisnika, i takođe izradu dokumentacije (to je u stvari diplomski ali je svakako više nego kompletna dokumentacija). U ovih 4.5 meseca nisam uračunao neko ozbiljnije testirnje upotrebljivosti i efikasnosti. Mislim, sistem radi ali sigurno da može još da se doteruje. I sve to sam ponudio svima besplatno na korišćenje (može se skinuti na ovom forumu, u podforumu Access kao i u podforumu Baze Podataka). Pošto živim u jednom malom mestu na Kosovu i Metohiji ponudio sam direktoru biblioteke da mu implementiram sistem i on se pozitivno izrazio o toj ideji ali nismo pričali o ceni, tek treba da mu predstavim kako program radi. Nešto razmišljam da neka cifra između 500 i 1000 evra bi došla u obzir. Ako baš tvrdi pazar dao bih i za manje (ne manje od 400 evra) ali ipak tu ima dosta posla oko uvodjenja tog sistema a otežavajuću okolnost mi predstavlja to što nisam testirao program u realnom okruženju. Ali jednom kad implementiram i kad zvanično počne sistem da radi onda je to veliki dobitak jer onda mogu da odem u osnovu i srednju školu i da i njima ponudim ovaj sistem. Ako pretpostavimo da sam prethodno prodao za 400 evra onda i njima moram za 400 evra jer će oni sigurno čuti da sam ih prevario i uzeo im više para nego što sam ovom prethodnom uzeo, ipak je to malo mesto :) Posle toga mogu da odem u bilo koji grad i da ponudim ovaj sistem koji je idealan za manje i srednje biblioteke. Mogu i da pitam rodjake, prijatelje, poznanike da mi se raspitaju po njihovim mestima da li su biblioteke zainteresovane za otkup ove baze podataka pa ako jesu da odem i predstavim program itd. Pričam samo šta bi moglo da se desi. Moguća je i malo drugačija situacija. Da dodje neka veća biblioteka i da napravi konkurs za izradu baze podataka za biblioteku. Javim se na konkurs ponudim recimo da odradim za 8000 do 10000 hiljada evra. Pošto sam odlično upoznat sa svim procesima u bibliotekama onda uzmem pa prepravim bazu tako da odgovara konkretnoj biblioteci i za to izgubim još oko mesec dana.Pri tome okupim još par ljudi koje znam da su dobri programeri, jer ipak ovako veliki projekat ne može jedan čovek da radi a i postoje vremenski rokovi koji ne smeju da se probiju. Pri tome bazu uradim u besplatnom mysql a interfejs uradim u javi (takođe besplatnoj) i za pravljenje interfeja potrošim još oko mesec dana. Na kraju za tako veliki sistem sigurno moram da izgubim još oko mesec dana za uvođenje i testiranje. Eto to je sada oko 8 meseci rada. Oko 5 meseca samostalno i oko 3 meseca zajedno u timu. Pod ovim se misli na 8 meseci ozbiljnog rada (čitaj ne izlazim iz kuće).

Ovo su samo dve tehnike za prodaju. Ukoliko se ide na masovnu prodaju onda se program daje za manje pare a ako se radi po narudžbini onda je tu cena mnoo0oogo veća.

I umalo da zaboravim a što je možda najbitnija stavka kod prodaje softvera je održavanje. Tu se moraju stvari postaviti u korenu, mora se tačno precizirati šta je obaveza prodavca softvera a šta ne. Jer kupci su često informatički nepismeni i na kraju kad se sve odradi onda dođu i kažu e samo još ovo mi ubaci. Ja kažem: "Nismo se to dogovorili" a on će meni:"Pa ja sam mislio da se to podrazumeva". Zbog ovoga treba u proces razvoja sistema, od početka pri projektovanju uključiti nekog ko će jednog dana koristiti ovaj sistem. Ukoliko se pojavi greška koja se tiče normalnog rada aplikacije onda je programer dužan to da otkloni ali ako korisnik traži neku dodatnu uslugu na programu onda to treba debelo naplatiti zato što kad se jednom sistem napravi, ispravke se teško čine. Mougće je ali se gubi mnogo vremena, mnogo više nego da je taj zahtev postojao na početku kad je vršeno projektovanje sistema.

Usput, koju si bazu koristio ako nije tajna?
[ Treechko @ 16.02.2010. 01:35 ] @
Koristim obican Visual Basic 6, legalan je tj. besplatan se moze skinuti sa Microsoft-ovog sajta. A i ima sasvim dovoljno stvari za jedan solidan program, bar meni odgovara.
[ Marko_L @ 16.02.2010. 06:48 ] @
Citat:
OS manje više, ali razvojno okruženje treba da ti je legalno.

Možeš li da malo pojasniš ovu tvoju izjavu ? Iz kog tačno razloga je bitnije imati legalno razvojno okruženje, nego legalan OS ? Ako gledamo iz čisto moralnog ugla, onda je podjednako nemoralno koristiti nelegalni OS i razvojno okruženje, jer i u jedno i drugo je neko uložio trud, vreme i novac da bi ih razvio. Ako gledaš iz ugla upotrebljivosti u smislu da bez razvojnog okruženja ne možeš da razvijaš softver, pa treba da ga platiš, isto važi i za OS, jer bez tog OS-a ni razvojno okruženje neće raditi. Ako posmatraš iz ugla legalnosti, u smislu kontrole od strane inspekcije, opet nema logike, jer ako neko dođe da ti kontroliše legalnost softvera, proveriće i razvojno okruženje i OS, čak šta više, prvo se gleda dal imaš legalan OS, pa onda sve ostalo. Dakle, u čemu je tačno ta razlika između OS-a i razvojnog okruženja koja čini da je bitno imati legalno razvojno okruženje, a OS ne ?
Citat:
Ako koristiš Visual Studio, onda to baš i nije beznačajna stavka (tj. izdatak). Doduše sada postoje neke lajt varijante, studentske ovoono, koje su prisupačnije. Full Visual Studio košta mnogo, ne znam tačno, ali mislim da je sigurno više od $1000 (ako je MS Office Professional više od $500).

Neka me neko ispravi ako grešim.

Evo odmah da te ispravim. Ako već hoćeš da diskutuješ o nečemu, onda ne bi bilo loše da se prvo informišeš o onome o čemu pričaš. Prvo, ovde se priča o VB6 (Visual Basic 6), a ne o Visual Studiju 6, niti bilo kom drugom Visual Studiju. Kada se radi o Visual Basicu 6 (i uopšte Visual Studiju 6), on se već odavno ne prodaje na tržištu, a odnedavno je MS i zvanično ukinuo podršku za njega. To naravno ne znači da je VB6 sada besplatan i da se može koristiti bez licence, već se jednostavno više ne može kupiti kod MS distributera. Jedini način da se danas dođe do legalne verzije ovog razvojnog okruženja jeste ili putem odgovarajuće MSDN pretplate u kom slučaju se dobija mogućnost downloada sa MS-ovog sajta, odgovarajući registracioni ključ i naravno trajna licenca ili kupovinom na aukcijskim sajtovima tipa Ebay gde neke firme prodaju licence koje su im ostale na zalihama ili pojedinci koji su na neki način došli do licence, a ista im više ne treba. Cene se kreću od 30, pa sve do 400 i kusur dolara, sve zavisi na šta naletiš i od koga kupuješ.

Što se tiče Visual Studija 2008, kada si ga već pomenuo, stvar je mnogo jednostavnija, jer se radi o razvojnom okruženju koje se nalazi u slobodnoj prodaji i može se kupiti bilo koja verzija, a kao bonus postoji i besplatna verzija koja se zove Express (dakle ne lajt ovoono) i u kojoj se bez problema mogu ravijati komercijalne aplikacije i prodavati.

Dakle, generalno gledano, mislim da je uopšte i smešno pričati o legalnom softveru kao nekakvoj značajnijoj stavci, jer se danas može biti legalan za male pare. OS kao OS se može kupiti u prodavnici za stotinak evra ili pak pazariti na aukcijskim sajtovima za cifre tipa 30-40 evra (recimo XP se toliko kreće, a može se naći i za manje). Istina, na tim aukcijskim sajtovima se obično mogu naći OEM licence, koje bi po pravilu trebalo da idu uz hardver, a ne da se kupuje posebno, tako da ta metoda možda i nije 100% legalna, barem sudeći po tumačenju MS-a i USA zakona, ali pošto ovo nije USA, uopšte nije neuobičajena situacija da se i u prodavnicama računara može kupiti OEM licenca bez ikakvog pratećeg hardvera, tako da, šta znam, odlučite sami. Ono što je sigurno, jeste da inspekcija kada dođe u kontrolu, traži da na kućištu postoji COA nalepnica i da se broj sa nje slaže sa onim u računaru (ako se i ne slaže, isti se vrlo lako menja editovanjem registry baze ili korišćenjem softvera tipa KeyFinder, a nijedno ni drugo ne spada u ilegalne radnje) i to se smatra legalnim softverom, tako da ako je cilj da se bude legalan u očima inspekcije, ova metoda je sasvim ok. Sa druge strane, ako je cilj da se bude 100% u sakldu sa zakonom (i to američkim) i da se postupa 100% u skladu sa mišljenjem MS-am onda ovu metodu ne treba koristiti, već ili kupiti OEM licencu zajedno sa novim računarom ili pak neku ne OEM licencu.

Što se tiče razvojnog okruženja, stvari stoje isto. Ako hoćemo VB6 ili VS6, imamo varijantu MSDN pretplate (što uopšte nije loš deal, jer se dobija dosta za male pare, a licence koje se dobiju u toku trajanja MSDN pretplate su trajne i ne ukidaju se po isteku pretplate i tu se ne dobija samo razvojno okruženje, već zavisno od vrste pretplate, mogu se dobiti i Windows OS i Office i još neke MS alatke) ili kupovinu na Ebay-u i drugim aukcijskim sajtovima, a ako hoćemo VB ili VS 2008, imamo varijantu kupovine kod MS distributera ili korišćenje bespltane Express verzije koja je sasvim dovoljna za bilo kakav rad.

Dakle, kada se sve sabere i oduzme, ako hoćemo da radimo legalno softver za Windows, to može da nas košta od 30-40 evra (varijanta Windows XP preko aukcije + VS Express) ili više hiljada evra (varijanta Windows 7 Ultimate + Visual Studio 2008 Team Suite ili MSDN pretplata), pa sad svako prema svojim potrebama i mogućnostima. U svakom slučaju, sigurno se može početi i sa ovom prvom varijantom, a to je smešna cifra s obzirom da se vraća višestruko već od prvog napisanog komercijalnog softvera, pa posle u slučaju potrebe, može da se pređe i na skuplje verzije.
Citat:
Koristim obican Visual Basic 6, legalan je tj. besplatan se moze skinuti sa Microsoft-ovog sajta. A i ima sasvim dovoljno stvari za jedan solidan program, bar meni odgovara.

Kao što sam već objasnio, nije besplatan, već se može skinuti sa MS-ovog sajta ukoliko smo MSDN pretplatnici.