[ gogi100 @ 24.01.2009. 14:14 ] @
dobio sam poziv od prijatelja da dodjem da mu pogledam racunar, nece uopste da upali. Rekao mi je da je pre dva dana nesto puklo u racunaru i nece uopste da se upali kad se pritisne dugme power. Kad sam otvorio kuciste video sam ATX napajanje sa 20 pinova zabodeno na plocu koja ima 24 pina. Ja sam odmah posumljao na napajnje, nisam imao uredjaje da probam da li je napajanje ispravno ili ne. Otisao sam do prodavnice uzeo drugo napajnje atx ali sa 24 pina. utaknuo u kompjuter ali opet nist. u cemu moze miti problem? Na ploci sam gledao kondezatori na njoj nisu nabrekli. Da li je moguce da ploca trazi i pored toga sto je na njoj 24pinska uticnica atx napajnje sa 20 pinova, kao sto je bilo pa zbog toga racunar nece da radi? da mozda nije nesto sa plocom? ploca je asusova chipset via za procesore amd sempron 2800+. da nije mozda ploca nekako zamrla, pa je treba pobuditi, da mozda ne postoji neki trik?
hvala
[ Binary Mind @ 24.01.2009. 16:10 ] @
Nece uopste da pali sa drugim napajanjem ili se pali ali se ne budi? U svakom slucaju treba izvaditi plocu iz kucista i nastaviti testiranje na zivo (tzv. karton dijagnostika). Ne bi bilo obezbediti jos koje ispravno napajanje pride (primerak za testiranje ukoliko je napajaje koje je kupljeno DOA).
[ gogi100 @ 26.01.2009. 00:05 ] @
nece da se upali uopste ni sa novim napajanjem. sutra cu testirati napajanja sa zicom na napajanu iz zelenog konektora u crni pa prikljuciti napajanje na 220V. mozete li mi malo detaljnije objasniti testiranje ploce tzv. karton dijagnostika?
hvala
[ PCS @ 26.01.2009. 05:36 ] @
Tkz. "karton" dijagnostika znaci sledece. Iz kucista se izvadi maticna ploca sa procesorom (i kulerom naravno) i postavi na neku kartonsku kutiju. Ubode se samo memorija i graficka karta. Prikljuci se napajanje i ukljuci se spajanje konektora na ploci, vidi uputstvo za maticnu plocu.
[ gogi100 @ 26.01.2009. 05:43 ] @
to bi otprilike znacilo da se zaobidje prekidac koji se nalazi na kucistu za paljenje?
[ Catch 22 @ 26.01.2009. 07:54 ] @
^ ... koji uglavnom i nije klasičan prekidač, za razliku od onog koji se nalazi na nekim kućištima pozadi na samom napajanju.

PS
"Karton dijagnostikom" se eliminišu dodatni eventualni problemi, koji mogu da nastanu ako matična ploča nije pravilno postavljena u kućište (spoj sa masom na nepredviđenom mestu i slične stvari...)
[ gogi100 @ 26.01.2009. 13:32 ] @
kompjuter je radio ok do ovog kad je sve puklo.
[ Binary Mind @ 26.01.2009. 20:53 ] @
Zato ga rasklopis da pokusas da vidis kad se manifestuje kvar. "Karton" dijagnostika je idealna za to.
[ SASA M. @ 27.01.2009. 00:02 ] @
Paljenjem "na zivo" neces dobiti sliku ako nije ploca ta koja je startovala napajanje. Pregledaj dobro plocu jer to sto je "puklo" prvo treba potraziti.
[ gogi100 @ 27.01.2009. 05:49 ] @
testirao sam staro napajanje koje je radilo pre nego je komp prestao da radi ( zica u rupicu gde se nalazi zelena zica i zica u rupicu gde se nalazi crna zica na 20 pinskom konektoru za napajanje,a moleks konektor u CD-ROM) i ono ne radi. Zatim sam testirao novo napajanje koje sam kupio, istom procedurom koju sam koristio i za staro napajanje i ono radi. Izgleda da je neki problem sa plocom
[ Binary Mind @ 27.01.2009. 09:04 ] @
To opet ne mora da znaci. Moze biti i ploca i RAM i procesor... Sve treba detaljno istestirati i treba obezbediti provereno ispravne rezervne komponente ako je nesto od osnovnih komponenata koje idu u plocu za osnovnu "karton" dijagnostiku (napajanje, ploca, procesor, RAM, graficka pod pretpostavkom da je monitor ispravan) pokvareno.
[ Marko Enter @ 27.01.2009. 09:18 ] @
Desava se da i novo napajanje nije dobro , pogotovo ta kineska , nema veze sto kad ga ti utaknes u 220v da ono radi , mora se opterretiti necim i onda videti koji su naponi,
i ajde kao sto kazu predhodnici izvadi plocu napolje samo pazljivo, i eliminisi deo po deo , za pocetak pogledaj napajanje


pozdrav Marko
[ gogi100 @ 28.01.2009. 07:28 ] @
novo napajanje sam opteretio. Na molex konektor zakacio sam CD-ROM i on radi. To bi otprilike znacilo da napajanje koje imam novo radi
[ Marko Enter @ 28.01.2009. 11:46 ] @
Ajde vadi onda sve napolje

pozdrav Marko
[ matrixdejan @ 08.12.2009. 17:26 ] @
Moze li mi ko detaljnije objasniti,koji je sledeci korak "KARTON" dijagnostike,posle vadjenja iz kucista...Imam problem,kad se pali piuce,nece da se upali monitor,ram i napajanje sam provjerio rade,moguce da je graficka ili maticna,ako imate neku prepostavku,javi te mi...

Unaprijed Hvala...
[ Binary Mind @ 08.12.2009. 19:24 ] @
Pogledaj ovu temu...
[ matrixdejan @ 09.12.2009. 10:43 ] @
Mnogo Hvala...

Uradio sam kako je objasnjeno...Nema slike na monitoru opet...Ali sam Stavio novu Graficku ASUS EAH4830 2GHz DDR3;Upali se i piuce no stop,a na monitoru mi se pojavi poruka crvenim slovima "YOU HAVE NOT CONNECTED THE POWER CABLE TO TOUR VIDEO CARD.PLEASE REFER TO THE 'GETTING STARTED GUIDE' FOR PROPER HARDWER INSTALLATION.

PS!

Ja mislim da je riknula maticna,ali zelim tvoje konkretno misljenje?


HVALA.
[ Binary Mind @ 09.12.2009. 10:48 ] @
Koja je maticna u pitanju?
[ richa @ 09.12.2009. 10:57 ] @
Citat:
matrixdejan: Mnogo Hvala...

Uradio sam kako je objasnjeno...Nema slike na monitoru opet...Ali sam Stavio novu Graficku ASUS EAH4830 2GHz DDR3;Upali se i piuce no stop,a na monitoru mi se pojavi poruka crvenim slovima "YOU HAVE NOT CONNECTED THE POWER CABLE TO TOUR VIDEO CARD.PLEASE REFER TO THE 'GETTING STARTED GUIDE' FOR PROPER HARDWER INSTALLATION.

PS!

Ja mislim da je riknula maticna,ali zelim tvoje konkretno misljenje?


HVALA.


Da li si spojio tu graficku na napajanje jer nije dovoljno samo da se sa ploce napaja, nego moras da je prikopcas na dodatni pci prikljicak od napajanja. Ako napajanje nema taj pci prikljucak, onda potrazi ovakav molex
[ matrixdejan @ 09.12.2009. 11:08 ] @
MATICNA JE ASUS P5KPL...Pa sta mislis....
[ matrixdejan @ 09.12.2009. 11:09 ] @
Hvala na savjetu za MOLEX,posle sam na posao...Pa cu da vidim ima li mu spasa...
[ Binary Mind @ 09.12.2009. 13:24 ] @
Ako nisi spojio taj dodatni PCI-E napojni kabl sa grafickom karticom tu je najverovatnije problem...
[ richa @ 09.12.2009. 13:47 ] @
Po ovome sto mu izbacuje "YOU HAVE NOT CONNECTED THE POWER CABLE TO TOUR VIDEO CARD.PLEASE REFER TO THE 'GETTING STARTED GUIDE' FOR PROPER HARDWER INSTALLATION" je sigurno do toga, i mora da prikljuci graficku na taj 6-pin konektor.
[ Binary Mind @ 09.12.2009. 14:01 ] @
Fala bogu da mora da priljuci taj kablic za dodatno napajanje ako kartica ima adekvatan konektor. To spada u osnovne stvari koje se lako preko interneta mogu prevideti kad se radi virtuelna dijagnostika. Ja mislim da je problem vec resen zahvaljujuci richi...
[ matrixdejan @ 09.12.2009. 14:50 ] @
Nabavio sam MOLEX...Sastavio opet isti problem...Nece da se upali monitor...A piuce kao da se u BANCI oglasio alaram ,Posto sam sve uradio tj.ispitao...Dolazim do zakljucak da je maticna odradila svoje... Ako ima jos neko misljenje...

HVALA momci oko savjeta...
[ Binary Mind @ 09.12.2009. 17:58 ] @
Kako si spojio taj dupli molex produzetak sa napajanjem? Ako jedan nece da radi spoji oba molex konektora sa napajanjem (najbolje ako moze na 2 posebne grane, a ako ne onda na jednu ali oba konektora). Nadam se da si 6-pin PCI-E napjni konektor spojio sa karticom.
[ matrixdejan @ 10.12.2009. 09:49 ] @
Ima samo jedan konektor....Dobro je spojen,jer sam nabavio novo napajnje na kome ima MOLEX,ne pojavljuje se vise poruka koja ja bila prije...samo nece da se upali...Beep-uje,ne znam vise sta da radim jedino,da probam novu maticnu...
[ Catch 22 @ 10.12.2009. 10:04 ] @

Citat:
This cable is used to provide extra 12 volt power to PCI Express expansion cards. PCI Express motherboard slots can provide a maximum of 75 watts. Many video cards draw significantly more than 75 watts so the 6 pin PCI Express power cable was created. These high-power cards draw most of their power from the 12 volt rail so this cable provides only 12 volts. These are sometimes called "PCI Express cables". They are also occasionally called "PEG cables" where "PEG" stands for PCI Express Graphics. If your power supply doesn't have a 6 pin PCI Express cable then you can use the adapter shown above on the right to convert two 4 pin peripheral cables into a PCI Express cable. If you use an adapter then be sure to plug the 4 pin peripheral connectors into separate cables coming from the power supply. If you plug them both into the same power supply cable then you are drawing all the power of the PCI Express connector through a single 18 gauge wire. You can usually get away with that but there's no reason to do it.


[ boxxter @ 10.12.2009. 10:18 ] @
Ako pijuce ko alarm u banci,ja mislim da ti je otisao slot za ram memoriju na maticnoj xD.
[ matrixdejan @ 10.12.2009. 10:21 ] @
Svaki sam probao...Na svaki isto...Jedino rjesenje je cekic pa u njega...
[ boxxter @ 10.12.2009. 10:29 ] @
Ne razumes.Dovoljno jedan slot da ti je otisao, i dovidjenja, prijatno.Ne moze jedan da crkne, a ti da ustekas u drugi kao da nista nije bilo.Mada bi bilo lepo :D.
[ matrixdejan @ 10.12.2009. 10:38 ] @
Znam...Kako ide svi za jednog jedan za sve DiMM je bas komplikovan xexe...Moracu kupovati novu maticnu...Postoji li mogucnost popravke tj.zamjene jednog od njih...
[ boxxter @ 10.12.2009. 10:40 ] @
Ne : ).Tj, postoji, al treba da nadjes nekog da se bakce sa tim, i za koje pare.I opet nije to-ustekas drugi i gotovo.Ima tu svasta jos nesto :P.
[ matrixdejan @ 10.12.2009. 10:45 ] @
Jeste,jeste,sto bi se mucio i opterecivao ako nadjem gdje novu maticnu,do isprobam cudan je ovaj hardwerski svijet,uvijek nesto zeza

Hvala ti na ovim divnim savjetima
[ boxxter @ 10.12.2009. 11:02 ] @
Nema na cemu, Dejane.Nadam se da ces naci jeftino plocu, i da je samo to problem.
[ TijanaR @ 10.12.2009. 11:03 ] @
Izvinite sto se mesam, ali ako pijuce postoji nesto sto se zove
Bios beep codes
odlican je za dijagnostikovanje jer pisti, od pr., cim dobije ikakvo napajanje
po broju beep-ova i rasporedu istih mozda uspes da dijagnostikujes sta ne valja
[ matrixdejan @ 10.12.2009. 11:04 ] @
nadam se da je ona ako ne bude Cekic u nju i cao xexe...Vec sam nasao posto nabljavam robu preko distributere...
[ boxxter @ 10.12.2009. 11:12 ] @
Citat:
TijanaR: Izvinite sto se mesam, ali ako pijuce postoji nesto sto se zove
Bios beep codes
odlican je za dijagnostikovanje jer pisti, od pr., cim dobije ikakvo napajanje
po broju beep-ova i rasporedu istih mozda uspes da dijagnostikujes sta ne valja


Ne pijuce, nego pisti ko alarm u banci :D.I ne moras da se izvinjavas sto se mesas, samo se ti mesaj.Svaka pomoc je dobrodosla :).
[ boxxter @ 10.12.2009. 11:15 ] @
Citat:
matrixdejan: nadam se da je ona ako ne bude :D Cekic u nju i cao :D xexe...Vec sam nasao posto nabljavam robu preko distributere...


Ma verovatno je to, cim ti izbacuje tu poruku na monitoru, i skici ko prase. A probao si sve drugo.Mozda je taj drugar probao da doda malo sd ram-a u slot za ddr :P.
[ matrixdejan @ 10.12.2009. 11:29 ] @
XEXE...nema vise one poruke,jer sam spojio MOLEX,a kad nije bio spojen onda mi je izbacivao....Ali nema nista drugo bez maticna,sve sam ispitao...Novo napajanje,Ram,Graficka,CMOS CISTO,vadio bateriju...Jedino MAticna...nema nista drugo...Cujemo se kasnije...Ako rijesim ovo..