[ RapiX @ 24.01.2009. 22:39 ] @
4GB mi se čini kao preveliko ograničenje, šta se dešava kad baza predje 4GB?
Da li to znači da posle par meseci korišćenja "besplatne" microsoftove baze treba ili kupiti SQL Server ili preći na neku drugu besplatnu bazu, kao što je mySQL, stim što taj prelazak nije nimalo jednostavan.

Recimo koristio sam SQL server express bazu dok sam učio programiranje, napravio sam neke aplikacije za koje su se zainteresovale neke mušterije, i sad sam u nedoumici da li da im kažem da kupe licencu za SQL Server ili da im ubacim SQL Express koji će koristiti dok podaci ne popune 4GB.



[Ovu poruku je menjao mmix dana 25.01.2009. u 01:13 GMT+1]
[ mmix @ 25.01.2009. 00:15 ] @
Nema potrebe da nastavljas poruku iz 2005-e godine, postavi novu ako hoces nesto da pitas.

Inace, zivo me interesuje sta je u toj bazi kad ti ocekujes da ona predje 4Gb? Jer do sada jos nisam video da je nekome ko drzi 1Gb+ baze bio problem da iskesira za punu verziju SQL-a.
[ RapiX @ 25.01.2009. 13:18 ] @
Planiram da u bazi cuvam slike proizvoda, slike radnika, iako planiram da kompresujem te slike ocekujem da ce velicina baze kad tad dostici 4GB
[ rambo @ 25.01.2009. 19:00 ] @
Viđao sam baze sa stotinama hiljada zapisa (čak i sa BLOB poljima (tekst i slike)), ali nisam video da je ijedna od njih prelazila veličinu od 4GB.

Što se tiče SQL Server Express, više trebaš da brineš o drugim ograničenjima, tipa broj konekcija i slično, jer, kao što reče mmix, ko god da očekuje da će mu kapaciteti Express verzije biti nedovoljni, svakako je spreman da plati za punu verziju koja nema ta ograničenja.

Ako je takva veličina baze zaista realna, onda treba proveriti nekoliko stvari.

Prva i najbitnija stvar je, naravno, struktura same baze, odnosno organizacija tabela i relacije između njih. Ovde pre svega mislim na normalizaciju.

Druga stvar je korišćenje formata (slika) koji su inicijalno kompresovani, čime se značajno dobija na uštedi. Ovde apsolutno preporučujem korišćenje slika u PNG i JPG formatu.

Treća stvar je periodično "čišćenje" baze, što podrazumeva Shrink funkciju (uklanjanje suvišnih zaostalih podataka), arhiviranje i prebacivanje starih podataka iz aktuelne u neku drugu bazu i (po potrebi) brisanje starih nepotrebnih podataka.
[ sallle @ 27.01.2009. 00:41 ] @

png format nije kompresovan.

Mozes da razmisljas u smeru da ce kako baza bude rasla, ms izbaciti neku novu verziju sql servera koji ce imati veci kapacitet za express verziju.
il da pokusas da razbijes podatke na nekoliko baza, pa u dal-u da handlujes koja baza se gadja...(razvoj ovoga bi mogo kostati manje od sql servera)
[ mmix @ 27.01.2009. 11:12 ] @
Citat:
sallle: png format nije kompresovan.


Mali off, ali jeste kompresovan, kombinacija deflate (ZIP) algoritma i filterskih funkcija. Pogledaj ovde pod compression: http://www.ddj.com/architect/184409587?pgno=4
[ Fedya @ 27.01.2009. 15:46 ] @
Jos jedan mali off :)
Mozda je bolje resenje da slike cuvas na file system-u a u bazi cuvas samo putanju do slike.
[ sallle @ 28.01.2009. 00:14 ] @
@mmix
u pravu si... (ja sam se zapravo presaltao na kvalitet)