[ lazemi @ 23.11.2003. 21:43 ] @
Uzeo sam MB ASUS P4P800 Deluxe 865PE. A sad sto uzeti dalje?
Koja graficka kartica. Po ceni mi se nesto mota ASUS ATI Radeon 9600SE/TD 128MB (150eura). Sta mislite?
Koji procesor? Znam da treba podrzavati Hyper Treading i da bude na 800Mhz, ali dali treba da obratim paznju i na neke cifre modela ili sve je standardno.
Koji DDR RAM? Momentalno imam jednu PQI 512 na 400Mhz ali dali da uzmem jos jednu takvu pa da iskoristim taj Dual 400Mhz, ili ....??? Vidim po forumu nesto se spominju neke Hiper X memorije jel treba i meni nesto takvo da bih dobio nesto vise?
Sta je bolje uzeti:2 HDD Maxtor 7200 2MB na 133 Mhz i iskoristiti RAID koji ova ploca nudi ili jedan HDD SATA 120 GB 7200 8MB, pri cemu cjenu koju trebam platit je otprilike tu negdje. Sada imam Segate Baracuda 60 GB na 7200 ATA 100 kad bih uzeo i jedan SATA HDD sto mogu ocekivati od takve kombinacije? Osnovna nemjena ovog racunara kojeg hocu sastaviti je video montaze.
I na kraju koja DVD przilica? Jeli dobar izbor DVD R/RW +- TEAC DV-W50D ili za ove pare (200 eura) ima i boljih??
Hvala!
[ sasa15 @ 24.11.2003. 02:12 ] @
Sto se tice graficke koju si naveo slobodo je uzmi ako je SE.
Sto se procesora tice, a bavis se video montazom, nece ti praviti problem nijedan
iznad 1800Mhz.Ako imas kesa pazari jos 512 mb memorije,a da li je ona Hipex ili VR
danas ne mozes uzimati u obzir jer je zahtevnost programa i igara pre svega u
kolicini memorije.Slobodno uzmi jos jedan HD od 80GB.Uzmi taj DVD.
[ KCD @ 24.11.2003. 03:44 ] @
Ako imas $ uzmi 2.4c ili jace, moze (ali nece bas svaki) da se overklokuje na 3.01 i da radi savrseno. Moj 2.4 (533) radi cak na 3.22. Kod video montaze do izrazaja dolaze herci tako da je bolje sto vise jer znaci brze :-)

Graficka je odlicna
Ako se odlucis za S-ATA kazu da Maxtor-ovi i nisu bas..."najbolji" mada nisam provjerio jer mi ploca ne podrzava.
[ SoulFly @ 24.11.2003. 09:33 ] @
Citat:
sasa15:
.Ako imas kesa pazari jos 512 mb memorije,a da li je ona Hipex ili VR
danas ne mozes uzimati u obzir jer je zahtevnost programa i igara pre svega u
kolicini memorije.


`ajde sad ti to meni lepo pojasni!?...po tebi Hyper je izmishljen onako bezveze i nema razlike? ....daj dokaz tvojoj tvrdnji ili ...pssssst!
[ lancia88 @ 24.11.2003. 12:50 ] @
Pozdrav,
vidim da se pominje video-montaza ali ni slova o HW-u za montazu. Bio bih zahvalan ako bi mi neko pojasnio o kakvoj vrsti montaze je rec. Ukoliko se montazom stvara DVD u DIVX varijanta, da se iskljucim jer to rade gotovo sve masine. Ako je rec o montazi u kojoj se unosi materijal, obradjuje i u vidu MPEG2 zapisa izbacuje na DVD ili VHS itd. onda da malo pojasnimo stvari. Dakle, u video montazi ce retko graficka kartica doci do izrazaja (jedna moja montazna masina koristi Velocity1000 sa 8 MB) jer se smisao montaze nalazi u procesoru (CPU i procesor na montaznoj kartici) a ne u grafickoj karti. Ona sluzi vecinom za prikaz slike koju naprave pomenuti procesori (izuzetak postoji kod Matrox-a 2000 i 2500RT koji oslanja rad i na G200). Dalje, kolicina memorije nece u montazi pokazati gotovo nista posle prvih 256MB (ne znam koja bi bila granica ali u praksi izmedju 128 i 256 je ogromna razlika a 256 i 512 skoro nikakva) tako da verovatno ni razlike u memoriji koje su nepobitne nisu u praksi primetne u procesu montaze, naravno, ako ne dodajemo 3D animaciju gde je to kljucna stavka kao i graficka kartica. CPU je bitno da bude tzv. puna varijanta, dakle ne Duron ili Celeron. AMD pruza u montazi mnogo vise ali i nosi i nesto vise nestabilnosti pa ko kako voli. Na kraju osnovno: Kako se bilo ko misli upustati u montazu bez montazne kartice? Bavim se tim poslom godinama, kao prodavac HW-ra sam opremio neke televizije i dosta studija i pojedinacnih korisnika, imam svoj studio i retko se usudjujem da koristim softverske kodeke umesto montaznih kartica. Nisam pristalica bacanja viska novca na najnovije komponente jer se recimo neki Titanik radio na tehnoloski prevazidjenim i zastarelim masinama a mi sada treba da jedan rodjendan prosaramo tekstom i dodamo par efekata, izbacimo nepotrebne detalje i za to bacamo pare na nanovije tehnologije! Iz iskustva Vam svima naglasavam da za video montazu ne morate bacati pare na tako skupe komponente vec se samo oslonite na iskustva nekog od nas koji to radimo. I izvinjenje na skretanju sa teme ako je termin montaza upotrebljen kao sinonim za virtual dub i ostale DIVX kreacije. onda sam stvarno nepotrebno zamarao korisnike foruma
Pozdrav
[ lazemi @ 24.11.2003. 19:50 ] @
Pa dobro, poznato mi je da za profesionalne video montaze treba montaznu karticu. Ali zbog njene visoke cjene odlucio sam taj isti iznos bacit na jacoj masini. E sad ako neko ima vise iskustva oko daljoj konfiguracii nek da svoje misljenje, da dovrsim posao koi sam zapoceo (sastavit dobru masinu).
[ sasa15 @ 25.11.2003. 01:19 ] @
Citat:
SoulFly:
Citat:
sasa15:
.Ako imas kesa pazari jos 512 mb memorije,a da li je ona Hipex ili VR
danas ne mozes uzimati u obzir jer je zahtevnost programa i igara pre svega u
kolicini memorije.


`ajde sad ti to meni lepo pojasni!?...po tebi Hyper je izmishljen onako bezveze i nema razlike? ....daj dokaz tvojoj tvrdnji ili ...pssssst!



Pogledaj na intrenetu malo vise o memoriji i videces da je obicana VR
brza za 0.5 ns po Clok Time i 5 ns po Ratio, a da Hipex ima brzi BUS
pa je bolja za dvoprocesorske ploce.Isti slucaj imas i kod RDRAM memorije.
To nama nije toliko potrebno ukoliko ne radimo na Star Wars filmu.