[ Tex707 @ 30.01.2009. 15:26 ] @
Kakvi su vam prvi utisci u vezi CATIA V6? Prvenstveno me interesuje zahtevnost sto se hardvera tice, narocito u 64-bitnom rezimu...meni deluje bolje od V5R18, da li gresim?
[ CNC SHOP @ 30.01.2009. 15:51 ] @
ne znam što reći...

kao prvo u mojoj verziji nema Manufacturinga i time je za sada "OUT"..., no ne sviđa mi se ni novi interfejs ... totalno sam zbunjen...sve je drugačije..., da odradim neku stvar trebam "pola" godine da dešifriram ikone...

čudno...ako je to samo način da se stave pod kontrolu svi "USER" , u neki PLM.... onda je DS npo mojem poprilično fulao

inače več sada ne koristim CATIA kao primarni CAD , čak ni kao višeosni CAM !!!...., jednostavno su se zapetljali u mogućim dodacima za nju , alla SMC..kiseli krastavac i sl...

sve dalje ide od one prvobitne verizije V5 koja je letila pri radu s površinama ...

imam WIN 7 (i viste) i na 32 i 64 , ali V6 je spora da se neda raditi....

to je moj dojam za sada sa 32 i 64 bitnom verzijom

o bogohuljenju s PP neču sada....
[ tubok @ 31.01.2009. 17:02 ] @
nisam jos probao novu catia-u pa ako imate linkove sa rapidshare-a mozete li ih postaviti jer trebaju i meni a i ostalima ko zeli da je proba!
Unaprijed vam hvala.
I da vas pitam vidim u drugom postu pise da je hardwerski jako zahtjevna, pa me intereresuje na kojem si to racunaru probao pa je bila spora.
i koji hardware je potreban za njen rad?
jeli primarno ram, procesor ili grafa??'
eto toliko mojoh pitanja.
poz.
[ CNC SHOP @ 31.01.2009. 21:27 ] @
nemam pojma što je važnije...

verzija je x64...

CPU 2×2,8 Ghz (AMD)
4Gb DDR800
WIN7 x64
GPU 7300 GS (možda je do nje...ali R18 i 19 se vrte bez ikakvih problema...

mislim da je u pitanju AMD...
[ tubok @ 01.02.2009. 00:23 ] @
Evo poceo sam skidati catia-u V6 x64 i cim je instaliram i vidim kakva je napisat cu svoj utisak, a takoder i to da li trza ili ne.
Kod mene je:
CPU: Quad Q6600 4x2.4GHz 8MB L2cache
4GB DDR2 800MHZ
grafa: Ati HD2600XT modana u FireGL V5600 (iako mod i ne radi nesto)
pa eto ovih dana cu i ja svoja iskustva da podjelim sa vama.
[ aleksim @ 02.02.2009. 09:50 ] @
Pokusao sam sa instalacijom V6 x64, na Vista Ultimate, ali nije mi prosla instalacija Microsoft NET.Framwork 3.0, javlja mi da ukljucim ili iskljucim Windows features on or off.Ukljucim te Windows features , resetujem racunar pokrenem instalaciju Framework-a opet i posle nekoliko sekundi opet ista poruka u vezi Windows features.Sad te Windows features-e iskljucim, ponovo resetujem racunar i pokrenem ponovo instalaciju Framework-a, i opet se ponavlja ista poruka u vezi features-a. O cemu se radi?
[ CNC SHOP @ 02.02.2009. 14:03 ] @
momene je tražila instalaciju ...jave točnije

jdk-6u11-windows-x64 http://java.com/en/download/faq/develop.xml

potraga:

http://www.google.com/search?c...pera&ie=utf-8&oe=utf-8

da bi se pokrenula instalacija...
[ Tex707 @ 02.02.2009. 15:58 ] @
Mozda ce vam zvucati infantilno, ali mene je Review Dark Mirror Ambience totalno "kupio":




Imam utisak da je manipulisanje komplikovanim sklopovima u prostoru lakse i brze nego u V5, ali ne znacajno. Ne mogu da pokrenem 3D misa, ali ni u 64-bitnim varijantama V5 mi ne radi tako da me i ne cudi...
[ CNC SHOP @ 02.02.2009. 16:22 ] @
...za renderiranje ionako koristim nezavisna rešenja...

ne vidim nikakvog napretka po tom...

mislio sam da će da se poprave neki "modul" problemi..., a oni su krenuli u drugi smer...


imam RHINO, MAX-a, i sl...tu CATY i sa pluginovima nema što da traži...

sorry..., ako ne poprave bitne stvari...ne vidim više smisao da CATY bude primarni CAD/CAM...

mislio sam su u V6 ugradili ST.., ali nema ni traga tome...

to je moje mišlenje (sabrina)
[ Tex707 @ 02.02.2009. 17:22 ] @
Pa ovo nije renderovanje vec standardni prikaz...za renderovanje treba koristiti Photo Studio koji jos uvek nisam uspeo ni da startujem :)

BTW, ne razumem zasto ti se ne dopada CATIA render...meni on izgleda sasvim prihvatljivo (primer iz V5):

[ tubok @ 02.02.2009. 18:04 ] @
kako se dobije taj rewiew dark??
Danas sam instalirao tu catia-u V6 x64 i po meni je super.
Novi izgled ali komande su iste. Samo nisam nasao photo studio (zna li neko kako se nalazi.)
kako sam vidio cini mi se prvom postu kad je rekao da catia trza i da ne ide glatko sa 4Gb rama i sve to, evo sad sam se uvjerio da nije tako.
Kod mene ide sve normalno nema zastajkivanja oko 1-2 GB rama trosi pri normalnom radu.
A ostalo cemo vidjeti.
Sve u svemu je OK.
[ Tex707 @ 02.02.2009. 18:22 ] @
View / Ambience / Review Dark Mirror

Imas li u donjem desnom uglu taskbara Windows-a ikonicu 3DLive Collaborate? Kod mene stalno stoji "Not Signed In" i kada pokusam "Sign In", samo otvori prozor "Sign In in progress" i tako stoji....na kraju se zatvori i nista se ne desi.
[ CNC SHOP @ 02.02.2009. 23:02 ] @
ako vama ne trza...

onda moram mjenjati grafičku definitivno...

inače R18 i 19 rade super...čudno

[ Tex707 @ 03.02.2009. 00:05 ] @
Ne moras.....ja imam ATI AIW X800XL i radi OK, a to je prastara kartica...

Sta kazes na CATIA Photo Studio render?
[ tubok @ 03.02.2009. 13:57 ] @
Ovo sa ovim nasim grafickim kartama radi super kad je u pitanju neki jednostavniji sklop sa manje djelova.
Ali ako se radi o nekom velikom sklopu sa ukljucenim materijalima, e onda je problem.
Samo ja ne znam sta je vaznije kod catia-e ram ili grafa i jos me zanima da li catia V5R18 32 bitna koristi sav sam ili samo 2 GB posto je 32 bitna?
I da vas pitam ima li neko linkove sa rapidshare-a za catia-u V5R18 ali 64 bitnu verzije.
poz.
[ Tex707 @ 03.02.2009. 17:44 ] @
Probao sam sklop sa 300-tinak delova i radilo je odlicno, sa sve reflekijom.

Za dobar pregled onoga sto radis i lako i precizno pomeranje, kao i dobro prikazivanje svih detalja, vazna ti je graficka kartica. RAM je bitan kada se ucitava sklop sa velikim brojem elemenata, kada se radi FEA ili renderuje. 32-bitna CATIA ce ti iskoristiti nesto manje od 3GB, a 64-bitna koliko god imas slobodno.
[ tubok @ 04.02.2009. 18:22 ] @
300 djelova, pa da to nije malo nerealno.
ja sam izmodelirao kociju i kad uvezem 20 takvih u assemblyu onda jako sporo ide.
grafa je HD2600XT.
Pa sad ne znam.
[ Tex707 @ 04.02.2009. 23:32 ] @
Nije uopste nerealno...kompletan sklop na kome trenutno radim ima oko 1850 elemenata, a evo screenshota podsklopa od tacno 331 elementa, sa sve Review Dark Mirror i 3D Accuracy Fixed na 0.01:


[ aleksim @ 05.02.2009. 08:22 ] @
Resio sa problem sa Framework-om: za Vistu je potrebna verzija 3.5, tako da sam instalirao CATIA V6
[ Tex707 @ 05.02.2009. 11:05 ] @
Odlicna vest! Sada mozes da prokomentarises kako radi u Visti Ultimate :)
[ tubok @ 05.02.2009. 13:40 ] @
E tex707 ovaj sklop od oko 300 djelova vidim da je u V6.
Da te pitam koja je graficka karta u pitanju?
jeli jaca od moje HD2600XT ?
[ Tex707 @ 05.02.2009. 16:44 ] @
Imam stari ATI AIW X800XL...ne znam tacno kakva je u uporedjenju sa tvojom karticom, ali verujem da je slabija.
[ CNC SHOP @ 05.02.2009. 17:01 ] @
petre...

reci koju verziju imaš V6 ...koliko ima MB ?

meni su moje sumnjive , nekako je premalo za

x32 776 Mb
x64 826 Mb

ovo su moje veličine iso slike
[ tubok @ 05.02.2009. 17:15 ] @
moja je 893MB x64.
i nikako da nadem photo studio i kako da otvorim vec uraden model?
pa moze li mi neko to objasniti kako ide?
poz.
[ Tex707 @ 05.02.2009. 17:50 ] @
Citat:
CNC SHOP: petre...

reci koju verziju imaš V6 ...koliko ima MB ?

meni su moje sumnjive , nekako je premalo za

x32 776 Mb
x64 826 Mb

ovo su moje veličine iso slike



Imam obe verzije, ali instalirao sam samo x64. Inace, moja je jos manja, oko 600MB, staje na 1 CD. Instalirano je oko 1.2GB. Ovo definitivno nije komplena CATIA V6, ona prava ce sigurno tek da se pojavi. U svojoj jos uvek nisam uspeo da nadjem Generative Shape Design (kao ni mnoge druge) modul, a u uputstvu ga ima. Ono sto me brine je sto u uputstvu uopste nema CAM-a...:(. Inace, u uputstvu nema ni Photo Studia.
[ tubok @ 05.02.2009. 18:03 ] @
Ako nema CAM-a onda je steta bice da se ostaje da V5.
Nisam jos dobro poceo sa tim ali mi je nezamisljivo da ga nema.
A photo studio je greska velika ako ga nisu stavili.
niko mi ne odgovori kako da otvaram radove?
poz.
[ Leruman @ 05.02.2009. 19:34 ] @
Za sve kolege koji koriste CAD programe preporucujem da izvrse soft mod grafickih kartica. Moguce je modovati kartice oba proizvodjaca ATI i Nvidia ali su rezultati visestruko bolji kod ATI kartica. Soft mod generalno podrazumeva da se umesto standadnog drajvera za graficku ubaci modifikovani drajver za profesionalne graficke koji ce omogicti mogucnosti profesionalnih grafickih. Nema nikavih promena na grafickoj sve je softverski Od ATi kartice moguce je trenutno modovati kartice do serije 3850/3850, na netu se jos uvek nisu pojavila skripte koje mogu da se iskoriste za seriju 4xxxx.

Ovo je posebno intersantno kolegama koji imaju starije ATI kartice kao sto su 2600, x800 iz kojih na taj nacin moze da se i dalje korite za rad u CAD programima.

Dosta informacije moze da se nadje na sajtu www.guru3d.com i njihovom forumu. Evo linka iz foruma sa najnovijim scriptama za ovaj postupak. Ima jos tema o ovoj porici u okviru foruma koje mogu da pomognu.
http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=275174

Ako nekome treba pomoc oko modovanja rado cu pomoci sa svojim iskustvom. Evo jedne slike iz Solida sa ukljucenim RealView prikazom dela.

[ tubok @ 05.02.2009. 19:56 ] @
e taj famozni softmod!"
kad mi je bio 32 bitni xp onda sam uradio taj softmod i uspjelo je radilo je zantno brze.
(radi se o grafickoj HD2600XT)
Ali sada mi je xp 64 bitni i to sam uradio i pokazuje mi da je fireGL V5600 ali samo pise jer je ostala potupno ista.
Nikakvog napretka kao prije.
Nista se nije ubrzalo.
Pa eto ako mi mozes kako pomoci da to rijesim?
poz.
[ Leruman @ 05.02.2009. 20:36 ] @
na linku sa foruma gruru3D ima dva scripta za XP 32 i 64. Ja sam uradio za 32 i radi, nema razloga da ne radi i za xp64
[ tubok @ 05.02.2009. 22:05 ] @
razumi da je sve to uradeno kako treba i pokazuje da je FireGL V5600 ali nema nikakve razlike u radu.
i dosta raje se zalilo po forumima u vezi toga.
[ bokisha @ 05.02.2009. 22:45 ] @
Najzad nesto korisno na forumu u zadnje vreme !!!
Smatram da je ova tematika oko modovanja izuzetno zanimljiva i moze biti od koristi svima koji se bave CAD/CAM
zato predlazem da otvorimo novu temu.
Inace, imam pitanje u vezi ovog modovanja, svojevremeno sam radio u PRO-E i nikako nisam bio zadovoljan ATI-jevim karticama zbog seckanja i kojekakvih cudesa, zato sam postao vise naklonjen nVIDIA grafickim karticama.
Ali u poslednje vreme u ponudi su se pojavile takve graficke kartice za relativno male pare pa sam poceo da se kolebam oko ATI-ja, pogotovu citajuci iskustva ljudi koji su svoje ATI kartice "modovali" u FIRE GL i time dobili prvoklasnu karticu za izuzetno male pare...
E sad, hteo bih da pitam koje su posledice tog modovanja, sta se time dobija i u kojim granicama.
Drugo pitanje, da li je ovo moguce izvesti na laptop-u i kako, na laptopu imam nvidia 8600GT sa 512 ddr2 , da li ovo vazi i za ATI kartice za notebook.

Za sada toliko, ali bice jos pitanja...

pozdrav

[ CNC SHOP @ 06.02.2009. 18:33 ] @
meni i dalje sporo vrti...ne ide...

probao x32 i x64 , WIN 7 (32 i 64) , ali isto...

no barem mi ide PP za V5 CATY i 5 axis CAM... ( ako nekoga zanima evo link http://www.youtube.com/watch?v...RLaVQ&feature=channel_page )

ovo je potpuno funkcionalni 5 axis CAM PP za V5 CATY...e sada dal će da radi pod V6....to ne znam dok nemamo i Manufacturing za istu...

na linku se radi o PP za MACH3 i SS kontroler na zadnji datum ..., no mjere se mogu prilagoditi naravno...
[ tubok @ 06.02.2009. 22:41 ] @
znaci ni ti nisi uspio da uradis softmod.
ja ne znam sta je problem kod mene.
Kad je bio 32 bitni radilo je sve i to mnogo brze ali sada samo pise da je FireGLV5600 ali je ostala ista.
[ lemiar @ 07.02.2009. 21:36 ] @
Pozz posto sam u srednjoj skoli i radiomo sa catiom da li ima negde da se nadje dobra knjiga za pocetnike o CATIA-i (5 ili 6 koliko vidim ovde po komentarima izgleda da se ne razlikuju puno)
[ tubok @ 07.02.2009. 22:21 ] @
u koju skolu ides?
koji razred, odakle si?
javi se na PM. pa cu ti poslati.
poz.
[ Leruman @ 08.02.2009. 20:56 ] @
Za kolege kojima nije uspeo patch postoje dve situacije kada moze da se desi da sistem prepoznaje profesionalnu katicu a nema povecanja brzine.
Gde tu moze da bude problem
- stavili ste novije drajvere nego sto treba - script koji su dati na linku koji sam naveo ranije rade sa verzijom drajvera 4.531.3. Za sve novije verzije drajvera nije sigurno da li ce patch raditi, zavisi od sistema do sistema ili verzije XP, kod mene samo ta verzija radi
- Kada se vrsi patchovanje fajla ati2mtag.sys ili ati2mtag.sy_ treba obratiti panju na sledece, Nakon izvrsenog patcha treba obristati verzije tog faja sa nastavcima .OLD, SY_ i ostaviti fajl sa ekstenzijom .SYS. Ako ostanu stari fajlovi u direktorijumu drajver nece raditi i nema povecenja perfomansi.

Kad budem stigao ove nedelje otvoricu novu temu sa detaljnim linkovim i podacima u vezi SofrModa kartica.
[ seriousm @ 08.02.2009. 21:31 ] @
Sto se tice V6 dali mozda znate kako da sacuvam rad tj. kod mene uopste ne postoji komanda File->"Save As"?
[ tubok @ 09.02.2009. 14:07 ] @
e super otvori temu za patchovanje pa da to uradimo.
I hajd ako ti nije problem da nam posaljes linkove odakle da downluadujemo te drajvere!-
poz.
[ CNC SHOP @ 09.02.2009. 17:53 ] @
http://www.mvktech.net/
http://www.guru3d.com/


probaj ovdje tražiti novi BIOS za karticu i flešati je...
[ Leruman @ 09.02.2009. 19:53 ] @
Trenutno nemam vremena da otvaram novu temu u vezi soft modovanja ali cu verovatno uraditi za dan ili dva.
Hocu samo da napomenem da Soft mod grafickih nema nikakve veze sa flashovanjem biosa grafickih kartica i da je u pitanju samo promena u okviru drajvera.
Moje licno misljenje je da se ne treba petljati sa flashovanjme biosa graficke, ako vam to nije neophodno, jer je to nakraci put da ostanete bez upotrebljive graficke.
[ tubok @ 09.02.2009. 20:40 ] @
i ja mislim da nema smisla flashovat grafu.
Ali samo treba pronaci prave drajvere i onda ce softmode uspijeti.,
Kao sto sam rekao kod mene pise da je FireGL V5600 ali u radu ni slicna
heh
[ aleksim @ 12.02.2009. 06:28 ] @
Da se vratimo na temu :), "pronasao" sam onaj "stari" padajuci Start meni, gde su Mechanical Design, Shape, Simulation itd, cak ima i Machining, ali samo jedan modul STL Rapid Prototyping.U donjem delu ekrana treba kliknuti na Start dugme, koje je krug zelene boje sa oznakom DS-a. Nisam izmislio rupu na saksiji, ali mozda nekom i pomogne. Inace V6 lepo radi pod Vista Ultimate, a i mene interesuje kako sacuvati neki model odradjen u V6 (Save as... gde li je?).
[ Tex707 @ 12.02.2009. 10:57 ] @
E, svaka cast...sada barem znamo kako da pocnemo da radimo...:)

Sto se sejviranja tice...ja ga nisam nasao direktno, izgleda da ona komanda skroz dole desno (Propagate) moze da ima veze sa time...pokusacu da pronadjem u uputstvu da li ima nesto o tome.
[ PlayerBgd @ 12.02.2009. 16:53 ] @
Kako se snalazi nova Catia sa Piping&Equipment Desinginom?


Kakva je standaradna baza delova u smislu cevi, prirubnica, opreme?


Je l' moze da se nosi sa ostalim alataima za tu namenu?
[ Tex707 @ 12.02.2009. 17:10 ] @
Citat:
PlayerBgd: Kako se snalazi nova Catia sa Piping&Equipment Desinginom?


Kakva je standaradna baza delova u smislu cevi, prirubnica, opreme?


Je l' moze da se nosi sa ostalim alataima za tu namenu?



Koliko vidim, modul postoji, nikada ga nisam koristio ni u V5, te ga ni u V6 probao nisam.

Postoji import 3D XML standardnih delova (barem pise u Helpu), ali nisam probao da vidim nista od toga.
[ PlayerBgd @ 13.02.2009. 17:36 ] @
u V5 je prilichno oskudno uradjeno -- slaba je standardna baza delova i opreme.


zato me intresuje kako je u V6 jer mi je Catia najlogichniji cad software...a o5 da ne skidam za dz v6, install i da shvatim da nema pumpe medju opremom :)
[ Tex707 @ 13.02.2009. 20:04 ] @
Da sam na tvom mestu, ne bih ocekivao pumpu...takve stvari ja vadim iz PartSpec-a...
[ PlayerBgd @ 14.02.2009. 15:27 ] @
bedq...ok
[ NenadR @ 15.02.2009. 15:02 ] @
Procitao sam u helpu sve sto ima veze sa otvaranjem i snimanjem i i dalje nisam uspeo da otvaram fajlove.Snima se sa propagate.Otvara se sa search ali nece da mi nadje sve fajlove.Kad se nadje fajl koji se zeli otvoriti trebalo bi da ima PLM>open ili Ctrl-O ali nema.Jedino se open pojavi kad idem na PLM>folder ali izbaci neku gresku kad probam.Isto mi izbaci gresku kad probam da napravim novi folder.Vise nemam ideja.Ako neko pronadje kako neka napise.
[ nevac @ 16.02.2009. 07:19 ] @
Imam jedno pitanje a da ne otvaram novu temu.
Da li u Catiji moze da se podesi rotacija samo na srednji taster(tockic) kao npr. u SolidWorksu a ne da moram da drzimm stisnuta dva tastera,mnogo je nezgodno ili je to stvar navike.

Hvala
[ PlayerBgd @ 16.02.2009. 10:14 ] @
nisam sada u Catiji

ali, trebalo bi da je rotacija srednji taster + _click_ desnim
[ Tex707 @ 16.02.2009. 10:56 ] @
Citat:
PlayerBgd: nisam sada u Catiji

ali, trebalo bi da je rotacija srednji taster + _click_ desnim



Jeste, ali covek pita da li mize da se podesi da bude samo srednji taster...nisam se sa time igrao jer mi ovako savrseno odgovara, mozda je moguce...

.
[ tubok @ 16.02.2009. 14:08 ] @
pa meni je lakse u catia da okrecem i pomjeram nego u solidworks-u
A razlog svega toga je navika i to u kojem programu vise radis.
meni je primarna catia pa zato mi je to lakse.
[ PlayerBgd @ 16.02.2009. 14:12 ] @
>a ne da moram da drzimm stisnuta dva tastera


koliko vidim on je skapirao da treba da _drzi_ oba tastera ja mu skrecem paznju da desni treba samo da clickne a ne da drzi....



edit: moja greska, click je za zoom...


inace i meni je Catia default i njena navigacija mi je najlogichnija&najbolja :)
[ Tex707 @ 16.02.2009. 14:31 ] @
Citat:
PlayerBgd:

inace i meni je Catia default i njena navigacija mi je najlogichnija&najbolja :)



Naravno, navikao si i razumljivo je da ti je najbolje, kod mene je isti slucaj. Nazalost, ne mogu da podesim 3D misa da radi kako hocu i sa njime se i dalje ne snalazim bas sjajno, iako je prakticna naprava ako covek uspe da sinhronizuje dobro rad obe ruke.
[ PlayerBgd @ 16.02.2009. 16:06 ] @
uhm evo skinula se nova Catia


trebalo mi je dobrih 10 min da otkirjem toplu vodu iliti gde su svi moduli...da sam chitao od pochekta temu ne bi bilo ovih problema :)


vizuelno, izlgeda jako prijatno, nasimnako, za pohvalu


konkretno, slabo sam radio u njoj. bio sam u Pipingu&Equ, piping radi malo bolje a Equ mi je stalno izbacivao errore, u smislu napravi Product, napravi ovo...nadji databe bla bla...nisam video kakva je baza...moracu da pogledma detaljni dokumentaciju da vidim sta pise


realno, glavi adut je dobita na prostoru, mada mene opak smara bilo kakav prelazak na novi interface (god damm Ribon ali to je za drugu temu:)
[ gslobodan @ 20.02.2009. 17:27 ] @
Ja sam skinuo CATIA_V6R2009 32 sa utorenta, ali nisam uspeo da je instaliram,
nije mi jasno šta znači ,,- Da biste pokrenuli CATIA V6R2009 moraš točka tzv Provider izvora podataka.
On mora biti 3D XML, Enovia ili Smart Team baze podataka.,,

Šta znači - mora biti 3D XML.

Može li mi neko napisati kratko upustvo!
Unapred zahvalan.
[ lemiar @ 15.03.2009. 20:50 ] @
Da li je moguce naci driver za EAH 3850 ASUS i da li su ti driveri testirani i koliko je vidno poboljsanje?? Da nebude neka beta verzija ili nesto sto jos nije testirano?
[ lemiar @ 15.03.2009. 20:52 ] @
Da li ima driver za EAH3850 asus i da li je testiran da nebude neka beta verzija, i da li su vidna poboljsanja??

P.S. i naravno ako je legalno da li moze da se dodje do linka za download

Molim admina da obrise ovu poruku
[ Alkemicar @ 21.03.2009. 13:58 ] @
Instalisao sam CATIA V6,ali vjerovatno je negdje nastalla greska jer kad pokusam da udjem u CATIA pojavi mi se dijalog box pod nazivom conect u kome treba nesto da upisem u kucicu za Data Source.Da je sve islo kako treba ovaj dijalog box
se vjerovatno ne bi ni pojavio.Moze li mi neko reci u cemu je ovde problem,odnosno kako da ga rijesim.
[ djadju @ 21.03.2009. 18:48 ] @
Citat:
Tex707: Naravno, navikao si i razumljivo je da ti je najbolje, kod mene je isti slucaj. Nazalost, ne mogu da podesim 3D misa da radi kako hocu i sa njime se i dalje ne snalazim bas sjajno, iako je prakticna naprava ako covek uspe da sinhronizuje dobro rad obe ruke.


Plasis me Petre, prije par dana sam narucio "3dconnexion spacenavigator"
http://www.3dconnexion.com/3dmouse/spacenavigator.php
Koji 3D mis koristis?
[ Tex707 @ 22.03.2009. 17:15 ] @
Citat:
djadju: Plasis me Petre, prije par dana sam narucio "3dconnexion spacenavigator"
http://www.3dconnexion.com/3dmouse/spacenavigator.php
Koji 3D mis koristis?


Upravo ovo imam, oko dve godine...smeta mi sto pokreti koje predmet pravi u 3D okruzenju ne prate logiku koja bi meni odgovarala...mozda tebi hoce.
[ faruche @ 15.12.2009. 08:35 ] @
pozdrav,
jedno pitanje, instalirao sam catiu v6r2009 32 i 64 bitnu. skinuo sam i dokumentaciju, ali nece da mi se instalira (preko daemon toolsa) , uvijek mi trazi da ubacim cd1.

je li dokumentacija na 2 cd - i moze li ista ici na obe verzije catie?
[ cnc-project @ 15.12.2009. 09:50 ] @
ne znam u čemu je fora kod tvoje instalacije ...no možda pomogne

inače treba instalirati jdk... ima na početku o tome

možda pomogne
[ TIihomir @ 08.01.2010. 11:58 ] @
Citat:
Alkemicar: Instalisao sam CATIA V6,ali vjerovatno je negdje nastalla greska jer kad pokusam da udjem u CATIA pojavi mi se dijalog box pod nazivom conect u kome treba nesto da upisem u kucicu za Data Source.Da je sve islo kako treba ovaj dijalog box
se vjerovatno ne bi ni pojavio.Moze li mi neko reci u cemu je ovde problem,odnosno kako da ga rijesim.



I ja imam isti problem jel moze neko da pomogne!!!
[ TIihomir @ 09.01.2010. 15:13 ] @
Resio sam problem samo je trebalo procitati.

- To run CATIA V6R2009 you have to point so called Provider Data Source. It may be 3D XML, Enovia or Smart Team databases.
For example (choosing 3D XML) press More->Add and choose this path: \Installation Folder\intel_a\resources\3DXMLModels\Sample.3dxml
choosing at the same time Connection Type as the '3DXML'.
[ cnc-project @ 09.01.2010. 15:30 ] @
još malo pa smo u europi...hehe
[ draganing @ 28.08.2011. 17:54 ] @
Postoji li normalna verzija da se moze raditi kao u v5, znam da ove gore verzije nisu dobre tj. ne moze da se snimi itd.. pa me interesuje da vi meni kazete, zato sto se nisam vise od 1 goodine bavio sa catio-om ali ali mi sada treba......, jel postoji potpuno funkcionalna verzija.
[ enigma78 @ 28.08.2011. 22:04 ] @
Citat:
draganing: Postoji li normalna verzija da se moze raditi kao u v5, znam da ove gore verzije nisu dobre tj. ne moze da se snimi itd.. pa me interesuje da vi meni kazete, zato sto se nisam vise od 1 goodine bavio sa catio-om ali ali mi sada treba......, jel postoji potpuno funkcionalna verzija.


Prijatelju, koliko ja znam za nas obične smrtnike postoji samo ova verzija 2009 za instalaciju na PC ostale su za instalaciju na server i rade u računarskom oblaku, nama nisu ni dostupne, nisu za PC. E sad, koliko sam ja uspio prokužiti V6R2009, koja je inače sva ogoljena, ipak se mogu kreirati 3D modeli i sačuvati ih i ponovo pozivati, bar sam ja našao jedan takav način, doduše indirektan, ali radi, pa ako ima kolega koji su uspjeli to isto evo mogli bi da ovdje javno razmijenimo iskustva pa da nam svima to bude od koristi.

Lijep pozdrav!
[ *mile* @ 29.08.2011. 15:17 ] @
Mozda neko zeli da procita ovu knjigu.
Morate da se registrujete da bi je skinuli.

Pozdrav.
[ draganing @ 29.08.2011. 16:52 ] @
Nema mogucnosti registracije u vrhu pise samo acaunt itd...
A sto se tice v6 jasno je meni da oni koriste sistem snimanja na mrezi ali ipak kada nekome hocete da posaljete model svi moraju da budu registrovani na tu mrezu ... itd...
[ *mile* @ 29.08.2011. 17:16 ] @
Citat:
draganing: Nema mogucnosti registracije u vrhu pise samo acaunt itd...


Ispod dugmeta "submit review" se nalazi link nesto tipa "login" ili sl.
Kada se registrujes link za skidanje se nalazi umesto tog "login" linka. Jeste, malo su ga zakomplikovali ali snacices se valjda.

pozdrav.
[ draganing @ 29.08.2011. 17:35 ] @
Znam za to ima da ukucas korisnicko ime a ispod je dijalog ako se lozinka zaboravi. Mozda sto ja koristim ff6 ne mogu da pristupim ili tako nesto...
[ enigma78 @ 29.08.2011. 20:14 ] @
Citat:
*mile*: Mozda neko zeli da procita ovu knjigu.
Morate da se registrujete da bi je skinuli.

Pozdrav.


Ja sam do te knjige došao davno, al mi nije nešto pomogla... V6-sticu (u stvari izdanje R2009) sam skužio na jedan posve drugi način, moglo bi se reći igrom slučaja, al nije baš tako jednostavno za objasniti...

Lijep pozdrav!
[ *mile* @ 29.08.2011. 22:53 ] @
Citat:
draganing: Znam za to ima da ukucas korisnicko ime a ispod je dijalog ako se lozinka zaboravi. Mozda sto ja koristim ff6 ne mogu da pristupim ili tako nesto...


Ja sam se registrovao odavno tako da nisam obrato paznju na to da su prekinuli sa registovanjem novih clanova. Dakle nije do verzije browser-a.
Evo linka za skidanje te knjige. Sifra za .rar je v6

http://www.filesonic.com/file/...ntials.9780763785161.55025.rar

Citat:
enigma78: Ja sam do te knjige došao davno, al mi nije nešto pomogla... V6-sticu (u stvari izdanje R2009) sam skužio na jedan posve drugi način, moglo bi se reći igrom slučaja, al nije baš tako jednostavno za objasniti...


Knjiga je kratka (oko 300 stranica) moze lako i brzo da se prelista... mozda nekom i pomogne. Ali posle citanja vezba, vezba i samo vezba.
[ draganing @ 30.08.2011. 10:55 ] @
Knjiga je super, samo je veliko pitanje koliko je isplativo kod nas u privredi primenjivati tako skupo CAD resenje.
[ Tex7o7 @ 01.05.2012. 14:55 ] @
Vidim da se konacno pojavila V6 R2012x. Da li je neko probao, kakvi su utisci?
[ enigma78 @ 02.05.2012. 07:00 ] @
Hvala na informaciji, u proceduri je skidanje... Takođe sam vidio da ima i nova V5 (CATIA V5-6R2012, a spominjuje je, nezvanično, i kao izdanje V5R22) i to je u proceduri, ako je neko već "pokrenuo" bilo koju verziju nek javi utiske... Drago mi je što je i V6 konačno stigla i na PC, ne samo OnLine, dobro je to za nas korisnike... Sve pohvale i...

... lijep pozdrav!!!
[ Tex7o7 @ 02.05.2012. 07:18 ] @
Pogledao sam uputstvo za instalaciju...izgleda da je potrebno imati dva umrezena racunara za ovo, mada mozda i nisam dobro razumeo.
[ aleksim @ 02.05.2012. 11:05 ] @
Tako je, potrebna su dva umrežena računara, pa ne znam ima li svrhe koristiti V6 pored CATIA V5-6R2012, obzirom na mogućnosti "nezvanične" V5R22...Ili je to sve "kvaka 22" :)
[ enigma78 @ 02.05.2012. 18:04 ] @
Mislim da ne moraju biti dva računara, međusobno umrežena, u uputstvu je rečeno dvije mašine, a to ne znači nužno i dva računara u fizičkom smislu. Mislim da se sve može odraditi pomoću virtualizacije, kreiranjem virtualne mašine, tako da na jednom fizičkom računaru imamo dvije mašine, Host PC bi u ovom slučaju trebao glumiti server a Guest PC bi trebao da bude ta druga mašina na koju se pozivaju u drugom dijelu upustva za instalaciju i na koji ćemo instalisati sam program. Mada bi bolja kombinacija bila kad bi bilo obrnuto, al u tom slučaju server neće biti prepoznat od samog programa (ako bi server bio Guest) jer onda ga program (instalisan na Host-u) neće vidjet, bez obzira na podešavanje dijeljenih foldera, cijelu virtualnu mašinu Host prepoznaje kao obični folder. Zato mislim da na Host treba instalisati servere onako kako piše u prvom dijelu upustva, a sam program na "drugoj" mašini, odnosno na virtualnoj mašini - Guest-u. Mislim da bi tako trebalo raditi!

Jedna ideja i razmišljanje, kad skinem programe i nađem vremena svakako ću pokušati tako. Ako neko pokuša prije nek javi dal radi...

Lijep pozdrav!
[ cnc-project @ 02.05.2012. 19:07 ] @
dovoljno je instalirati virtualni server kako piše na uputama i radit će na jednom PC , barem tako piše

nego ja imam problem jer nemogu pronaći 64 bitnu verziju imam SP1 64 bit , ali ne i SP0
a neču se zezati s 32 bita sada
ima li netko link gdje skinuti ?

video kako instalirati server

DSLS_SSQ_Setup_eng . pdf je još bolje ni 2Mb upute kako ima ga posvuda

[Ovu poruku je menjao cnc-project dana 04.05.2012. u 09:20 GMT+1]
[ NePitajteMene @ 03.05.2012. 14:12 ] @
Sta znam, ja imam na W7 kao hostu instaliran VMware sa XP-om kao guestom i na tom virtuelnom XP-u recimo instaliranu "matoru" V5R15

Isti "neoptimizovani", gotovo ceo trocilindricni linijski SUS motor sa blokom, klipovima, klipnjacama, radilicom (fali glava i bregasta sa razvodom i karter i oprema motora-da ima jos i ovo, nikad se ne bi okrenuo u viewportu :-))-veliki, lose komponovani Catia fajl sa "nabacivanim" features-ima (nisam ga ja radio ;p)) kad se otvori u guest OS-u jedva se rotira u viewport-u, jer iako se kao koristi OpenGL akceleracija i na guestu-on "napravi" neku "jadnu" OGL 2.1 compliant grafiku, emulira je verovatno softverski-verujem da koristi softverski rendering, a ne hardverski kao prava graficka u host OS-u, i to neuporedivo losije radi nego na native OS-u sa hardverskom grafickom kartom... i generalno citava Catia radi dosta jadnije-iako je ukljucena hardverska virtuelizacija na procesoru u BIOS-u

Dok bi recimo v5r15 "letela" na Hostu, kao sto lepo radi i novija v5r20 i sa tim velikim, neoptimizovanim fajlom

To je neko moje licno iskustvo s virtuelnom masinom i istim kompom kao hostom i guestom

Tako da je ipak mozda za "ozbiljniji" rad u V6 bolje nabaviti recimo neki Intel Atom ili Amd Brazos/Trinity baziranu platformu sa integrisanom grafikom za server, sa nekom mini ITX plocom u malom kucistu (ovo sto prodaju kao male Home Theatre PC masine za ispod HDTV-a) ili neku stariju fizicku makinu koristiti kao server, a svoju aktuelnu "zverku" kao klijent masinu za Catiju V6

Ove male kompletne makinice ionako stoje po ceo dan ispod TV-a, tihe su, ne trose puno, rade non-stop ako treba bas kao i pravi serveri, u ovom slucaju sasvim fino mogu da posluze i kao V6 server, a cene su im mozda tipa 140 jura...naravno, tu je i opcija da se sastavi od polovnih delova dovoljno "jak" server za Enoviju

Ja bih verovatno pravio takvu kombinaciju, a za testiranje svakako moze da se proba sa virtuelnim masinama, ali pitanje je kako ce virtuelni guest "terati" zahtevni program na istom hostu sa emuliranom grafickom kartom.

Uostalom, ko prvi proba, nek javi jel secka :-)

[ enigma78 @ 03.05.2012. 21:08 ] @
Može i virtuelna mašina da bude server, recimo pomoću VMware Workstation, i na virtuelnoj mašini za mrežnu konekciju izabrati samo host-only networking a na serveru staviti da pokupi adresu DHCP-om. Više o tome na:

http://arhiva.elitesecurity.or...-realnog-XP-virtuelnog-servera

U tom slučaju na virtuelnoj mašini (koja glumi server) instališemo sve kako je u prvom dijelu uputstva navedeno, a na drugu mašinu (Host-PC) instališemo sam program i trebalo bi da radi jer imamo formiranu lokalnu mrežu, sa serverom i korisnikom...



Lijep pozdrav!
[ NePitajteMene @ 04.05.2012. 02:24 ] @
Citat:
Takođe sam vidio da ima i nova V5 (CATIA V5-6R2012, a spominjuje je, nezvanično, i kao izdanje V5R22)


Ovo sam skinuo i pokrenuo na W7, radi na istoj masini, nema potrebe niti za fizicko niti za virtuelno mrezno povezivanje 2 racunara-ovo je ista stara dobra i poznata v5-ica, izdanje v5r22, a ubacili su i 6 u ime jer omogucava neka manja unapredjenja iz v6 i ljudima koji u industriji jos koriste v5, radi lakse kolaboracije i medjusobne saradnje firmi koje vec koriste sesticu i salju fajlove firmama sa peticom (kojih je jos uvek mnogo, mnogo vise)

Znaci ovo sa povlakom V5-6R2012 jeste u sustini V5R22

Ako se instalira R22 uz starije verzije na kompu (R21, R20, i nize), vodite racuna o podesavanju i putanji za smestanje onog tekstualnog Catia environment fajla da se ne bi mesale putanje, i medjusobno brljala podesavanja razlicitih release-ova V5-ice

Dakle, u sustini ovo nije V6, nego neki "prelaz", korisnicki interfejs je potpuno isti kao i u V5

Nacin dobijanja licence je kao onaj u gornjem linku sa videa, vezuje se za unikatni ID broj masine koji joj dodeljuje license server koji se prethodno instalira, nema vise js0group.dll ;-)

[ cnc-project @ 06.05.2012. 21:04 ] @
instaliram...instaliram...ali kraja nema traje li ga pa traje

Ima li netko tko je postavio SQL server x64 i digao CATY ?
Ali pravu V6 ne R22

zbog Caps lock-a sam izgubio cjeli dan ... gledam kako , ali falim na najgluplji način pa ti sada pronađi gdje je krenulo krivo

Kako vama ide ?

E sada je več previše , nikako da završi instalacija ,a da nema greške i obavezni izlazak...a sve ide po uputama...

gubim razum više..idem pobiti nešto Snajperom....da se smirim






[Ovu poruku je menjao cnc-project dana 06.05.2012. u 23:21 GMT+1]
[ SlavishaT @ 06.05.2012. 22:21 ] @
Ja se još nisam pozabavio sa V6.

Instalirao sam R22 (V5-6R2012) i imao sam sljedeći problem: ne postoji mogućnost snimanja fajlova, Save, Save As, Save Management ne postoje. Je li imao neko sličan problem? Ako kod vas radi kako treba zamolio bih da mi neko na pp proslijedi linkove od ispravne R22 i SP1 za nju - unaprijed hvala :)
[ cnc-project @ 06.05.2012. 22:56 ] @
koju verziju x32 ili x64 ?

koliko sam tražio ima SP1 za R22 x64 , ali nemogu naći SP0 ?!?
za x32 R22 nisam vidio SP1

jesi uspio instalirati SQL i da ti radio kako teeba ? na kojem sistemu ?
[ NePitajteMene @ 07.05.2012. 09:23 ] @
Citat:
SlavishaT: Ja se još nisam pozabavio sa V6.

Instalirao sam R22 (V5-6R2012) i imao sam sljedeći problem: ne postoji mogućnost snimanja fajlova, Save, Save As, Save Management ne postoje. Je li imao neko sličan problem? Ako kod vas radi kako treba zamolio bih da mi neko na pp proslijedi linkove od ispravne R22 i SP1 za nju - unaprijed hvala :)


To je to, ovo sto je leakovalo po netu je neki crap, ili SSQ nije odradio licenciranje kako treba

Nisam ni primetio ovo za sejving, samo instalirao r22 sp1 x64 verzija i pokrenuo program i radi, naravno kad videh tvoj post, otvorih neki stari fajl, htedoh da sacuvam... i nema nista od opcija za cuvanje fajlova i sejv fajl menadzmenta koji su uobicajeni u padajucem meniju File

Odmah je palo shift+del, ostajem na "svojoj" v5r20 sa visokim Service Packom, bataliti ovo

PS: A videh odmah da je nesto cudno kad se startuje program-gore u Title Baru se uvek "palilo" Catia for Student, to je koren problema nemogucnosti sejviranja ;-)

[ SlavishaT @ 07.05.2012. 22:45 ] @
Razgovarao sam sa Borom (enigma78) putem e-maila o ovim novim verzijama kada sam instalirao ovu novu R22, a pri tome nisam ni ja odmah primjetio da nedostaju opcije za snimanje.
Dok se to ne popravi tu je kako kažeš R20, kao i R21. Izašao je SP7 za R20, pretpostavljam u isto vrijeme kada i ova nova izdanja Catia-je.

@cnc-project
Instalirao sam 64bitnu R22 (V5-6R2012) u SP1 na Win7 64bit. Ima i SP1 za 32bit varijantu.
Mogu ti prebaciti torente, pošalji mi e-mail na pp

Pozdrav.
[ oeno @ 31.08.2012. 15:09 ] @
Instalirao sam R22 (V5-6R2012) ,i odradio dio vezan za registraciju sve do zadnjeg koraka,kada se javio problem.Naime kada pokrenem settings manegment dobijem prazan prozor,tako da ne mogu povezati sa .txt fajlom koju konfiguraciju zelim.Inacem koristim Win7+SP1.Svaka pomoc dobrodosla!


[ aleksim @ 14.10.2012. 22:50 ] @
Citat:
oeno: Instalirao sam R22 (V5-6R2012) ,i odradio dio vezan za registraciju sve do zadnjeg koraka,kada se javio problem.Naime kada pokrenem settings manegment dobijem prazan prozor,tako da ne mogu povezati sa .txt fajlom koju konfiguraciju zelim.Inacem koristim Win7+SP1.Svaka pomoc dobrodosla!




Imeni se isto desilo. Zna li neko da pomogne oeno-u i meni?
[ aleksim @ 27.10.2012. 23:02 ] @
Evo sam sebi da odgovorim na pitanje: prema propratnom uputstvu koje stiže sa instalacijom R22, piše da se Licenses folder iz crack foldera kopira u C:\ProgramData\Dassault Systemes. Problem je bio taj što je taj folder (C:\ProgramData) sistemski i nisam bio podesio da se takvi folderi "vide"... :). Po otklanjanju ovog, pokrenuo sam V5-6R2012, i kao što je NePitajteMene napisao, vidi se da je reč o studentskoj verziji (tako piše u tajtl baru). E sad, postoji li neka "druga verzija" u kojoj je moguće snimanje fajlova?
[ lale83 @ 22.01.2013. 06:47 ] @
Pozdrav

Nisam dugo navraćo na ovu temu, al na internetu vidim da ima Catia V6R2013. Jel imao ko iskustva sa pomenutom verzijom i dali je ovo moguće instalirati, pošto vidim da je instalacija 34 Gb.

Name: Dassault Systemes CATIA
Version: V6R2013x (64bit) Build 5522
Home: www.3ds.com
Interface: multilanguage
OS: Windows XP / Vista / Seven
Size: 34.0 Gb

Ja još uvijek koristim verziju V5 R19, jednom sam samo instalirao V6 R2009, ali kao što znate nije bila upotrebljiva
[ oeno @ 07.04.2013. 08:20 ] @
Instalirao sam SQL server i podesio prema onom video uputu,i sve je islo dobro do momenta pokretanja SQL server managemant studio kada se javlja prozor za logovanje.




Nigde u toku instalacije nije navedeno kako da dodam server na koji se treba logovati.

[ Alkemicar @ 14.07.2021. 16:29 ] @
Mozda si ti to vec uradio Slavisa T.A ja sam prije oko 5 godina imao sam instalisan program Catia V6 i nisam znao kako da ga sacuvam,ali sam kasnije vidio gdje su sacuvani fajlovi tj isao sam na close ili Save ili Save As i pojavljivao se dijalog i tu sam isao na Yes .Nisam znao oko toga programa nista posebno i ja sam taj program deinstalisao.To je bilo prije 5 godina,ali sad sam opet instalisao taj program Catia V6 i kad sam isao na Close ili Save ili Save As i pojavljivao se dljalog,a kad sam isao na Yes pojavljivala ovakva poruka:

The file protected-conect to a non protected file

i ja nisam mogao nista sacucati.

pa ako znas sta bi trebalo da se uradi

Hvala pozdrav