[ bigguy @ 03.02.2009. 09:09 ] @
Nadam se da neko poznaje statisticke metode vise nego ja pa mi moze pomoci u vezi jednog statistickog problema :)

Rec je o odredjivanju postojanja povezanosti izmedju subjektivne ocene kvaliteta slike i realnog kvaliteta slike. Naime, imam 5 ispitanika koji su ocenjivali jednu istu sliku pre kompresije i nakon kompresije. Tehnicki gledano imali su na raspolaganju isti monitor i iste tehnicke uslove i pritom nisu znali koja je koja slika, odnosno nisu znali koja je pre a koja posle kompresije. Sada bih hteo da dokazem (naravno ako postoji, a u slucaju da ne postoji opovrgnem) povezanost izmedju ocena koje su ispitanici dali i kvaliteta slike. Napomenucu samo da su nekada ocene za kvalitetniju sliku bile nize od ocena kompresovane slike.

Da li je ovo moguce ispitati i u slucaju da je moguce koji bi neparametarski test koristio za ovu analizu? Takodje, kako bi trebao ove podatke organizovati u tablici?
[ holononi @ 25.05.2009. 09:06 ] @
Neka su atributi (boja, intenzitet, jasnoća, ...) koji se ocenjuju A1, A2, ..., Ak a ocene posmatrača respektivno O(1,1), O(1,2), ..., O(1,k), O(2,1), ..., O(5,k). Tada se može odrediti srednja ocena . Ove ocene se mogu "poboljšati" uvodjenjem "težina" odnosno "važnosti" pojedinog atributa pa bi tada bilo , gde su Wj, j=1 ,..., k, težine atributa.

S druge strane potrebna je "nepristrasna" ocena kvaliteta slike posle kompresije u odnosu na nekompresovanu. U tom cilju je najjednostavnije uzeti neku sumu rastojanja pojedinih piksela slike nakon kompresije od piksela nekompresovane slike. U slučaju da se boje piksela pre i posle kompresije podudaraju tada je rastojanje nula inače je neki broj x>0 čije je odredjivanje malo komplikovanije ali nije nerešivo. Naime, kako su boje piksela slike rezultat mešanja osnovnih boja (RGB) tada se x dobija kao recimo suma odstojanja pojedinih komponenti boje. Jedno rešenje za nepristrasne ocene je ocenjivanje tima eksperata po atributima A1, ..., Ak.

Na kraju se moraju dovesti u medjusobnu korelaciju "nepristrasne" ocene i ocene koje su odredili posmatrači. U slučaju da se koriste statističke metode, tada je potreban uzorak većeg broja ispitanika koji bi davali svoje ocene a što bi se uporedjivalo sa "nepristrasnim" ocenama. Takodje, dovodjenje u korelaciju ocena je moguće primenom fazi logike.