[ Yuuupiii @ 04.02.2009. 11:30 ] @
Interesuje me koja je sve potrebna papirologija, da bi se konacno dobila dozvola za nadgradnju stanova?! Trazila sam po netu, al nikako da sakupim sve podatke... Hvala unapred!
[ Java Beograd @ 04.02.2009. 11:55 ] @
Eeeeee ...
Kada bi ti to neko rekao - morao bi da te ubije ! Šta bi ti ? Spisak potrebnih dokumenata ? I onda da lepo po spisku sve pribaviš, i dobiješ dozvolu ?! Gde ti živiš, šečeru ? Pa onda bi svi mogli tako - skupe dokumentaciju - i gotovo ! Počnu da grade !

Once upon a time, i ja sam mislio da stvari tako funkconišu. A onda sam shvatio šta znači "građevinska mafija", "korupcija opštinskih službenika", shvatio sam zašto se žale oni stranci, koji su imali suludu ideju da nešto u Srbiji grade, (nedajbože sagrade fabriku !)

Dakle, kao prvo: kompletan zakon koji bi pokrio oblast građevinarstva ne postoji. Ali zato postoji gomila zakona, prastarih, starih i novih, od kojih svaki parcijalno pokriva neki deo, a usput se za oko 75% problematike preklapaju. Ali, takođe postoji i mnogo uredbi republičke vlade, i još mnogo veća gomila uredbi lokalne vlasti. I onda postoje neke opštinske odluke, koje se kače na oglasne table po opštinama.

Čemu sve ovo ? Da se poštenim ljudima, kao što smo ti i ja, potpuno onemogući da nešto legalno sagrade, dograde, pregrade.

Vremenom sam shvatio, postoje dva glavna putića, za rešenje problema:

A) Ako to što gradiš ne mogu da sruše - gradi nelegalno ! Ne mogu ti ništa, a legalizovaće se jednog dana. A i ako se ne legalizuje, baš te briga, bar imaš životni prostor

Ako to što gradiš mogu i 'oće da sruše, pa ti svakako treba građevinska dozvola, opet imaš dve varijante:
B1) Da se obratiš nekoj projektantsko-izvođačkoj firmi koja je "ispekle zanat" i može ti sredidi dozvolu, u nekom razumnom roku od oko godinu dana
B2) Da na neki način saznaš koga u opštinskoj birokratiji treba da potplatiš (i koliko) i da dobiješ dozvolu u roku od dva-tri meseca.

Moja malenkost je izabrala varijantu A. Tebi peporučujem varijantu B1.

Good luck, i neka ti je Bog na pomoći !

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 04.02.2009. u 13:10 GMT+1]
[ Java Beograd @ 04.02.2009. 12:03 ] @
Uzgred, zapitaj se zašto je 90% sagrađenih porodičnih kuća u Srbiji, u zadnjih petnaestak godina - nelegalno ? Jesu li to svi Srbi prešli u kriminalce ? Jok, izbrali su, kao i ja, varijantu A. Brža, bolja, jeftinija.
[ Yuuupiii @ 04.02.2009. 12:07 ] @
Ma sve ja to znam, i znam da je i tesko dobiti tu dozvolu, al od neceg mora da se krene! I znam da taj prces jaaaaaako dugo traje... Ljudima, koji su radili nadgradnju do mene, je trebalo 4 godine da dobiju dozvolu! Uzas!
[ acatheking @ 04.02.2009. 12:56 ] @
Logicno je da pocetna pitanja uputis opstini na kojoj hoces da radis nadgradnju.
Prvo trebas da vidis da li je prema urbanistickim uslovima za tu lokaciju dozvoljena nadgradnja.
Ali u ovoj usranoj drzavi bolje je da krenes nelegalno pa sta ti Bog da.
[ Java Beograd @ 04.02.2009. 13:50 ] @
Dobro, možeš da probaš i sama. Naravno, počni od opštine, vrata gde piše: "građevinske dozvole". Oni te odmah upute kod urbaniste i tako redom ...

Ali, pazi, svejedno moraš da imaš projekat urađen i overen od strane sertifikovanih projektanata. Ti ljudi su svakodnevno do guše u tim govnima od propisa, svakodnevno obijaju vrata opština, urbanista i slično. Oni znaju na kojoj opštini šta treba, šta ne treba, šta je bitno, šta nije. Najiskrenije ti savetujem da potražiš neku takvu projektantsko-izvođačku firmu, i da počneš od njih. Možda mogu da uz određenu nadoknadu osim projekta odrade i taj posao.
[ Java Beograd @ 04.02.2009. 13:55 ] @
A kakvu nadogradnju hoćeš da uradiš ? Na porodičnoj kući ili na stambenoj zgradi ?
[ aleksandaraleksandar @ 04.02.2009. 14:36 ] @
ima i dobrih vesti.

za razliku od ostalih, neki su ovde imali iskustva sa nadogradnjom.

prvo ti trebaju potpisi stanara koji u zbiru čine 51% kvadrature stanova u zgradi (ne nužno više od pola stanova).
to se overi u opštini.
od tada, za svaki papir koji treba da dobiješ od opštine važi samo jedno pravilo: ako opština ne odgovori u roku od 15 dana, smatra se da je pozitivno rešeno za tebe.
ima i jedna fora koja može da ti koristi, od svakog od tih dokumnata imaš foru 6 meseci da pribaviš sledeći dokument (to je situacija ako nemaš novca na gomili).
nakon toga se pribavlja GUP ili DUP (generalni ili detaljni urbanistički plan, nisam siguran).
onda ti treba plan nadogradnje (od nekog arhitekte sa pečatom).
zatim slede 4 dozvole: vatrogasci, telekom, edb i vodovod (svaka po 10000 dinara). oni izdaju saglasnost da ima tehničkih uslova , a i da nema opet je svedjeno. kasnije ćeš morati opet da platiš da "spojiš" sve ovo sa starim stanom.
izdaje se dozvola, od opštine, za gradnju koja važi do kraja sezone (novembar 2009).

dodju majstori i voila.
dodje inspektor da vidi da li je sve u skladu sa planom arhitekte. nisu strogi.

i posle nastavljaš da radiš na uređenju iznutra.

to je to
[ Yuuupiii @ 04.02.2009. 16:51 ] @
Hvala puno Aleksandre! Ako nije tajna, koliko je Vama trebalo da dobijete dozvolu? :)
[ Mister_rap @ 04.02.2009. 17:43 ] @
Ima jedna narodna: "Para vrti đe burgija neće"!

Citat:

B2) Da na neki način saznaš koga u opštinskoj birokratiji treba da potplatiš (i koliko) i da dobiješ dozvolu u roku od dva-tri meseca.


Ja bih isao na ovu varijantu....
[ aleksandaraleksandar @ 05.02.2009. 08:16 ] @
Citat:
Yuuupiii: Hvala puno Aleksandre! Ako nije tajna, koliko je Vama trebalo da dobijete dozvolu? :)


nekoliko dana.
[ Java Beograd @ 05.02.2009. 08:33 ] @
@Aleksandar
Nekoliko dana ?! "Nekoliko" je u običnom govoru opis za brojeve veće od 3 i manje od 10. Dakle, počeo si proceduru u ponedeljak ujutro, i u petak popodne imao u rukama dozvolu za nadogradnju. Ako nije tajna, u kojoj si opštini tražio ovu dozvolu ?
[ Yuuupiii @ 05.02.2009. 08:49 ] @
Stvarno, u kojoj opstini?! :) Pa ljudima trebaju godine da dodju do dozvole! Eh, kad bi to tako bilo, par dana samo... Pa svi bi se onda upustali u taj "poslic"! :)
[ aleksandaraleksandar @ 05.02.2009. 11:17 ] @
ajmo redom. vi mislite na vreme potrebno da se skupe sve dozvole - 2 godine.
ali rekoh vam o čemu se radi.

druga stvar: mene nikada vreme potrebno za dozvole ne bi omele u naumu da li da pravim stan ili ne.
[ acatheking @ 05.02.2009. 11:18 ] @
Nekoliko dana za celu proceduru? Legalim putem? Nema sanse kolega :)
Pa samo se odgovor iz Sekretarijata za urbanizam za Akt o urbanistickim uslovima ceka najmanje 30 dana.
Zatim ide arhitekta koji radi podloge, idejno resnje, statiku... pa dok to neko iz opstine ne pregleda ipak treba vremena za to.
Ovo je samo deo procedure...
[ Yuuupiii @ 05.02.2009. 11:41 ] @
2 godine da, al par dana nikako... :)
I naravno da me nece vreme spreciti u izgradnji stana, znam u sta se upustam... Puno zivaca i strpljena ce trebati dok dobijem sve dozvole, pa na kraju sa majstorima... Al sta da se radi, sto se mora-nije tesko! :)
[ Java Beograd @ 05.02.2009. 12:32 ] @
Citat:
aleksandaraleksandar: za razliku od ostalih, neki su ovde imali iskustva sa nadogradnjom.

Da, neki su stvarno imali iskustva sa nadogradnjom. Ja samo sa gradnjom.
[ nnovakovic82 @ 07.09.2009. 12:03 ] @
Aleksandre,

pošto vidim da si prošao kroz sve to, dali si zidao jedan stan ili više i dali postoji neka razlika što se tiče administracije taksi itd?
[ aleksandaraleksandar @ 07.09.2009. 13:42 ] @
jedan stan, tačno onoliko koliko se poklapa sa mojim postojećim stanom.
za više nam je bila potrebna saglasnost susednog stana, mada nisam siguran da to tako ide.
da smo dobili potpise za više, mogli bi i više.

ali nismo jer nije fer, a i nismo imali para.
[ VeraVera @ 29.04.2010. 09:35 ] @
Aleksandre, tek sad sam videla ovu temu, a i prvi put se javljam.
Molim te, ako možeš da mi odgovoriš da li si stanarima u zgradi koji su ti dali saglasnost morao da isplatiš i neku novčanu nadoknadu.
Ja imam nameru da nadzidam stan iznad svog stana, a i komšija pored mene takođe. Zgrada ima ukupno 4 stana i i 2 vlasnika koja treba da nam daju saglasnost i traže svaki po 5000 eur i normalno da finansiramo rekonstrukciju celog krova. Predlog nas investitora je bio da finansiramo krov, fasadu, gletovanje i krečenje stepeništa, što bi bilo od zajedničkog interesa, ali onih insistiraju na pomenutoj sumi. Da lije taj zahtev realan ili nije.
Takođe molim i druge forumaša sa sličnim iskustvima da ih uznesu.
[ acatheking @ 29.04.2010. 09:52 ] @
Ja krecem da adaptiram tavanski prostor i prosao sam daleko daleko jeftinije sto se tice nadoknade prema skupstini stanara. Stanari nisu trazili nikakvu nadoknadu, zgrada ima 19 stanova.
Ako radis sve legalno, racunaj da ti za papirologiju, (pre nego sto postavis prvu ciglu) treba oko 5000 EUR (glavni projekat, razne takse, lopovska taksa za gradjevinsko zemljiste...) Ovo je gruba procena za povrisnu od oko 50 kvadrata. Kad dodas na sve to i ovih 5000 EUR, vidi da li je isplativo.
[ aleksandaraleksandar @ 29.04.2010. 11:28 ] @
ćao vera,

ne. na dokumentu je bilo jasno naznačeno da nikakva protiv usluga neće biti obavljena.
ako zgrada ima 4 stana, onda su donja dva bez terase. jel' tako? znači da vas dvoje imate više od 50% kvadrature zgrade.
poenta je da nije potrebno 50% potpisa, nego potpisi koji pokrivaju 50% kvadrature.
[ acatheking @ 29.04.2010. 11:50 ] @
Upravo tako, sto kaze imenjak
Ako vasa dva stana imaju vise od 50% ukupne povrsine svih stanova u ulazu, ne moras nikakav dogovor da sklapas sa vlasnicima preostala 2 stana. U krajnjoj varijanti, ako vam je zbirna povrsina ispod 50%, dovoljno je da vam samo jedan od njih da saglasnost, i ustedis 5000 EUR
Svakako morate da oformite Savet Zgrade(Stanara), ne moze Skupstina stanara, jer imate manje od 10 stanova u ulazu, i sa Savetom zgrade pravite ugovor o ustupanju tog prostora za adaptaciju. Kroz taj ugovor ces definisati koliko kome sta placas (pomenutih 5000 EUR).
[ VeraVera @ 10.05.2010. 08:08 ] @
Aleksandre i Acatheking hvala na odgovoru i predlozima, vrlo su korisni!
Pošto ste i sami krenuli u nadgradnju, da li ste pravili računicu ukupnih troškova? Da li znate orijentaciono koliko izađe kvadrat završenog stana zajedno sa svim taksama koje su, kako reče Acatheking, oko 5000e. Ili znate orijentacionu cenu gradnje po fazama (grubi građevinski radovi sa postavljanjem krova, drvenarija i instalacije, malterisanje, podovi i sl.). Znam da cena zavisi od vrste materijala i opreme, ali sigurno postoji neka prosečna cena za prosečnu gradnju.
[ aleksandaraleksandar @ 10.05.2010. 08:21 ] @
ne znam, ja sam vodio deo troškova. a imao sam i rekonstrukciju postojećeg stana. i radio sam spoljnu izolaciju oba stana.
imam utisak posle svega što sam prošao, da ove nadgradnje nije bilo da bih definitivno zapalio odavde.
prosto se divim ljudima koji kupuju sve i svašta za 2000€ po kvadratu.

[ acatheking @ 10.05.2010. 08:33 ] @
Ja sam za grubu gradnju (skidanje krova, zidanje spoljasnjih i unutrasnjih zidova, novi crep, nove letve, podascavanje krova, razbijanje neke izolacione kosuljice na celom tavanu) dobio ponudu od 12500 EUR (80 kvadrata bruto povrsine je potkrovlje). Posle cu korak po korak da zavrsavam sve ostalo.
[ Mordred @ 30.11.2010. 15:09 ] @
Koji Zakon ili dokumenat definiše da je potrebna saglasnost 50% površine+1kvm?
Sa više strana sam dobio istu informaciju, ali niko ne zna gde i kada je to zvanično propisano.
[ cacca @ 25.09.2012. 15:59 ] @
I mene zanima sta tacno znaci vise od 50 posto povrsine zgrade? Npr ako je 50 posto 900 kvm, da li je vise od toga 901 kvm?Matematicki je tako.