[ drinski67 @ 05.02.2009. 12:58 ] @
Pokusali smo da instalisemo Small Business Server 2008 Premium (http://www.microsoft.com/sbs/en/us/editions-overview.aspx) u Evaluation rezimu (pre kupovine da ga isprobamo). U paketu su prava za instalaciju Windows Server 2008 Standard na 2 masine (ili jedna masina i druga virtuelna) i SQL Server 2008 Standard, sa 5 CAL za.

Nismo uspeli da instalisemo SQL Server 2008, jer instalaciona procedura zahteva da deinstalisemo Microsoft SQL Server 2005 Express Edition Advanced Services . Kada pokusamo da postupimo po uputstvu ustanovimo da nema nacina da se to deinstalise jer nema nikakvog traga u Add/Remove programs da je uopste bilo sta od SQL servera instalisano.

Prilikom instalacije SBS 2008 sam se instalise (bez nase zelje i cekiranja) SQL Server 2005 Express Edition i SQL Server 2005 Embedded Edition. U Svemu smo postupili prema uputstvu za instalaciju (http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc794697.aspx). S obzirom da vec postoje 2 SQL Server masine i ne dozvoljavaju da se deinstalisu jer sluze za interne potrebe operativnog sistema, SQL Server 2008 Standard bi bila treca instanca sto mi se cini kao lose resenje jer je SBS 2008 Premium ogranicen na max 4GB RAM (a imace 3 SQL servera)...

Trazili smo po forumima i saznali da su se i drugi sreli sa nasim problemom, ali nismo nasli resenje. Zvali smo Majkrosoftovu kancelariju u Beogradu i oni nam nisu nista pomogli (ne daju podrsku za evaluation verzije, samo kad se kupi proizvod). Napravio sam paralelu sa kupovinom automobila a da se pri tome ne provoza bar jedan krug ali nije vredelo.

Majkrosoftovoj podrsci sam postavio pitanje: kad kupimo proizvod sta se podrazumeva pod podrskom:
1. Dajete uputstva telefonom i ako to ne pomogne nikom nista ili
2. Dajete uputstva telefonom, pa ako to ne pomogne, onda remote assistance ili donosenje racunara odnosno sve sto je potrebno dok se problem ne resi...

Oni su odgovorili da pod 1. I to se odnosi na podrsku na engleskom jeziku doduse bez naplate troskova telefoniranja.

Ja svakom svom klijentu dajem podrsku do poslednjeg daha. Sve sto je potrebno: telefon, remote assistance, dolazak na lokaciju i nocenje pored racunara bez vode i hrane do resenja probema... Microsoft - ne. On samo podrzava telefonom na engleskom jeziku.

Za sada nismo uspeli da instalisemo SQL Server 2008 Standard na Small Busines 2008 Premium i ovim putem trazimo vasa iskustva i resenja...

[mod:promenjen naslov]

[Ovu poruku je menjao mmix dana 05.02.2009. u 14:25 GMT+1]
[ mmix @ 05.02.2009. 13:25 ] @
Nema potrebe da dupliras poruku u tri potpuno novezane teme, mozes da zapocenes i svoju.

Sa tim u vidu, sta je zapravo pitanje ovde?
[ drinski67 @ 09.02.2009. 23:16 ] @
Pitanje glasi:

Kako instalisati SQL Server 2008 for SBS na operativni sistem Small Business Server 2008 Premium, kada u instalacionoj proceduri trazi da deinstalisem komponente SQL Servera 2005, a ne pise nigde kako da se to uradi (na uobicajenom mestu Add/Remove programs nema ni traga ni glasa o tom dodatku).

[ bosko978 @ 24.02.2009. 10:46 ] @
ja kad sam hteo da sklonim srever 2005 morao sam da formatiram hard, ako neces to da radis potrazi na netu kako rucno da sklonis server 2005 pogledaj link http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms180973(SQL.90).aspx

, mislim da su ti to jedina dva resenja