[ markovg86 @ 12.02.2009. 15:18 ] @
Interesuje me da li mogu da zamenim samo kuler na hladnjaku. Imam phenom x3 8450, i neki spire kuler, on vrti na 2000rpm, kad igram igricu krece da se vrti i preko 2300 rpm, temperatura procesora je oko 64 c, i vristi ko lud. Mene interesuje da li mogu da zamenim samo kuler, jer sam nasao jedan iste velicine veci broj obrtaja 2700rpm i veci protok vazduha oko 34, ovaj stari ima oko 22. Da li bih to smeo da uradim, i da li ce smanjiti temperaturu jer ima veci protok vazduha, bar malo? I da ovaj brzi je bucniji samo za 3 db.
[ Binary Mind @ 17.02.2009. 15:56 ] @
Naravno da smes ako ventilator a ne kuler pasuje na hladnjak i moze da se ushrafi bilo kako a da stoji cvrsto.
[ markovg86 @ 17.02.2009. 17:32 ] @
Da, da, ventilator... Ok, hvala puno, bacam se na posao valjda mi nece praviti mnogo problema montaza...
[ Binary Mind @ 17.02.2009. 18:15 ] @
Ako nisi vec poceo predlazem da pre bilo cega skines hladnjak sa procesora jer nije bas preporucljivo to raditi dok je hladnjak montiran na plocu... Mislim moze, ali takodje moze da dodje do nepredvidivih posledica ako nisi pazljiv... naravno to podrazumeva da imas i termalnu pastu da odradis celu operaciju po PS-u :)
[ markovg86 @ 17.02.2009. 21:22 ] @
Skinuo sam ventilator sa hladnjaka,nisam neki strucnjak, ali kad sam malo bolje pogledao kao da ne naleze dobro hladnjak i ona poluga
cak ne dodiruje celom duzinom hladnjak(bar tako izgleda). Tako da cu ocigledno morati sve da skidam. Nista kupujem termalnu pastu, pa polako... nisam nikad ovo radio ali znam teoretski kako se radi. Mozda uzmem i neko drugo hladjenje...
[ Binary Mind @ 18.02.2009. 14:04 ] @
Ako mislis na to da se hladnjak pomera kad primenjujes bilo kakvu vrstu sile to je normalno za vecinu novijih hladnjaka za AMD zbog nacina montiranja. Mozda je najbolje da sam probas da skines i da namestis hladnjak. Tako ces najbolje ukapirati kako treba da stoji. Da li se hladnjak isto namesta kao box hladnjaci za AMD procesore ili ima drugaciji nacin montiranja?
[ markovg86 @ 18.02.2009. 16:30 ] @
Nisam znao da je to normalno... Da namesta se kao amd box hladnjaci. Evo nasao sam model koji se nalazi na mom procesoru...
http://www.spirecoolers.com/main/product_detail.asp?ProdID=683 Ne znam, iskreno cini mi se da nije dovoljan, evo dok pisem poruku, temp. proc je 49 c, nista drugo nije pokrenuto, sta ce biti kad dodje leto...
[ Binary Mind @ 18.02.2009. 18:08 ] @
To nije nista bolji hladnjak nego box. Koju maticnu imas? Mozda ne prijavljuje tacnu temperaturu...
[ markovg86 @ 18.02.2009. 19:27 ] @
Gigabyte GA-MA78GM-S2H rev 1.1. Uzimanje drugog hladjenja?
[ Binary Mind @ 18.02.2009. 20:26 ] @
Da li ti je racunar parvio probleme zbog pregrevanja do sad? Drugo hladjenje ti samo treba ako ti se racunar, koci, restartuje ili gasi zbog pregrevanja procesora ili ako hoces da se bavis overklokom. U suprotnom ti bolji od tog Spire-a ne treba. Cak ni promena ventilatora nije potrebna. Mozes eventualno da flashujes BIOS, ali ni to nije potrebno, niti preporucljivo ako racunar stabilno radi. Kako kazu Ameri: "Ako radi, ne pokusavaj da ga popravis." Mozda ti maticna ploca javlja pogresne temperature, ali ponavljam ako sve radi stabilno i ne planiras nasviravanje procesora ne diraj :).

edit: Ukoliko ti smeta buka kad vrti na max obrtajima i to je opravdan razlog da se zameni hladjenje, ali budi upozoren da nema tihog vazdusnog hladjenja :)
[ markovg86 @ 18.02.2009. 21:25 ] @
Radi stabilno, nije mi pravio probleme to stoji... Sto se tice overkloka ne razmisljam o tome (do skoro sam imao amd duron na 700 mhz :) tako da...) Sto se tice buke nije toliko strasna, moze da se prezivi- habituacija rules. Ok shvatio sam nista ne diram!
Uf sad mi je mnogo lakse , neka stoji spire i teraj. Hvala puno na odgovorima i vremenu!
[ terzic @ 22.04.2009. 23:16 ] @
Gde kupiti kuler 80*80*25 sto vece brzine, 12VDC i min 0.4 A ? Stavljao sam neke od 0.19 A ali brzo crkavaju ili uspore rad.POZDRAV .
_