[ N_L @ 16.02.2009. 15:51 ] @
UPOMOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC!

E sad, nakon sto sam to izbacio iz sebe da krenem da objasnjavam sto je problem.

Prije par mjeseci sam sastavio fini novi PC, evo config:

Processor Intel Core2 Quad CPU Q9450 @ 2.66GHz, overclokovan na 3.2ghz
Maticna Asus P5Q-PRO
RAM: 2x2GB DDr2 Gskill
HDD: 2x600gb WD
Napajanje: cooler master(kao kuciste) od 1000 cini mi se
Graficka: ati 4870x2
OS: Vista x64
Imam veliki heatsink&fan na CPU, i par fanova u kucistu. (coolermaster cosmo)

Problem je sto mi se PC randomly zaglavljuje.

U pocetku je radio fino, rijetko se u WoW-u zaglavljivao, ali kasnije sve vise i vise. U pocetku je to bilo samo wow, ali onda je pocelo ponekad i ostalo. Sada se u WoWu automatski zaglavi kad se ulogujem, ili ponekad se osjeti dobro pa posle odredjenog vremena. Instalirao sam Win XP i sve na njega radi, nikad se ne zaglavljuje. (do sad nije)
Sinoc sam igrao na Visti Left 4 Dead i jutros se zaglavio par puta kad sam upalio. Otvaram youtube video, zaglavi se PC.
Zaglavi se totalno, nista ne mogu da pritisnem. Ponekad cujem zvuk, ponekad se i on zaglavi ili nestne.

Ovo se prvo desavalo u Visiti 32 bita. Presao sam na 64, promijenio 3 verzije ali avaj, jos uvjek se desava.
Probao sam sve startup programe da izgasim(msconfig), nakon formata samo sa drajverima da upalim wow i opet se zaglavi. Overklokovan je od nedavno, i prije toga se desavalo. Mislio sam da mu fali snage ili nesto ali ne.
Pratio sam temperature, nije problem. Probao drugi ram, isto se desilo.

Ne znam sta vise da radim ljudi pomagajte. Mozete reci da totalno predjem na XP ali ja zelim da popravim ovo da sve radi kako treba.

Sta bi moglo biti? Ne svidja se vista hardwaru? Driveri visti?

Stvarno ne znam sta da probam vise, ludim. Sad zelim da prodajem dio po dio i mijenjam kako bih vidio oce li se popraviti, mada para nemam vise sve sam dao za ovaj...

help :(
[ smsoft @ 16.02.2009. 15:59 ] @
Citat:
N_L: Instalirao sam Win XP i sve na njega radi, nikad se ne zaglavljuje. (do sad nije)

Pa ako radi na XP, onda sa Vistinim drajverima nesto nije kako treba.
Ja se tu ne bih mnogo patio.....
Mozda neko ima neko drugacije iskustvo pa neka napise.
[ N_L @ 16.02.2009. 17:55 ] @
Moguce, ali koji driveri. Sve sam najnovije nasao, prvo su mi bili sa CDa i uvjek isto. Kakav driver bi ovo mogao prouzrokovat?
[ Binary Mind @ 16.02.2009. 18:05 ] @
Da li se isto tako ponasao racunar pre overkloka? Probaj da vidis sta ce se desavati pri default frekvenciji procesora. I bez lelekanja, panicnih poziva u pomoc, velikih slova i znakova uzvika ubuduce jer se sve moze resiti mirno i bez stresa...
[ N_L @ 16.02.2009. 18:25 ] @
Samo je jedna rijec velikim slovima heh

Panicim ja uvjek, ali polako pokusavam rijesit ovo. Evo par mjeseci me "ubija" polako, ali sad poce sve vise i vise da se zaglavljuje i dojadilo mi.

Isto se desavalo prije overcloka. Stavise, mislio sam da ce OC pomoci, mozda ne dobija dovoljno struje cpu ili tako nesto, ili prezahtjevni programi ili nesto slicno. Pokusavao sam vec bez OCa i nema vajde. Mogu probat opet al prije 2-3 nedelje sam pokusao pa nije pomoglo :/
[ Binary Mind @ 16.02.2009. 18:27 ] @
OK. Malo vise reci o svojim G.Skill DIMM-ovima. Mislim na specifikacije istih.

...i tacan model graficke.
[ N_L @ 16.02.2009. 19:02 ] @
http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16820231145 < memorija
http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16814121269 < graficka
[ Binary Mind @ 17.02.2009. 12:10 ] @
Reci nesto vise o tome kako si podesio memoriju posto ne spada u prosecne DDR2 DIMM module?

I ta graficka kartica zna da pravi probleme zbog Asusovih buzdevina koje se instaliraju uz drajver sa diska koji ide uz karticu. Da li koristis neki od Asusovih dodatnih aplikacija koje dolaze uz drajver?
[ N_L @ 17.02.2009. 12:20 ] @
Kako sam je podesio? Hmm, samo stavio u PC i to je to, nista nijesam drugo podesavao osim u BIOS stavio da radi na frekvenciji 9xx nesto ali sam sad stavio na auto kad sam makao OC i sve.
A nista sa CDa nije instalirano, nista ASUSovo, samo ati driver i catalyst sa sajta.

Evo jutros upalih pc i zaglavi mi se 2 puta dok sam citao nesto u Firefoxu i imao IE7 sa hotmailom upaljen...

Da se ne desava random probao bih u safe mode, ali ne mogu da pokrenem igru u njemu pa...
[ Binary Mind @ 17.02.2009. 12:43 ] @
Probaj da procesor da vratis na default a memoriju da podesis po specifikacijama sa proizvodjacevog sajta. Ovde vec ima tema koja se bavi manualnim podesavanjem napona, takta i CL-a na Asus P5Q seriji ploca:

Specifikacije tvojih G.Skill DIMM-ova:

Kapacitet: 4GB (2GB x 2)
Frekvencija: 1000MHz DDR2 (PC2-8000)
CAS Latency/CL: 5-5-5-15
DRAM Napon: 2.0~2.1 Volti
[ N_L @ 17.02.2009. 15:05 ] @
Evo sad cu probat da podesim a na sajtu memorije http://newgskill.web-bi.net/bb...eadnum&desc=asc&no=105 pise da podrzava moja ploca ovu memoriju.
[ Binary Mind @ 17.02.2009. 15:24 ] @
OK. Ali podesi je da radi prema specifikaciji. Mozda prestanu zamrzavanja.
[ N_L @ 17.02.2009. 18:37 ] @
Podesio, isto... Odma mi se u WoW i u L4D zaglavi :S
[ Binary Mind @ 17.02.2009. 18:55 ] @
Sta si konkretno uradio? Malo opsirnije opisi sta si sve podesio u BIOS-u.
[ Ha-Nocri @ 17.02.2009. 18:55 ] @
Da li si pogledao "Reliability monitor" u Visti?

"1. Click Start, click in the Start Search box, type perfmon, and press ENTER.

2. In the navigation tree, expand Reliability and Performance, expand Monitoring Tools, and click Reliability Monitor"

Sta prijavljuje da izaziva greske?
[ Binary Mind @ 17.02.2009. 18:58 ] @
I to bi bilo lepo znati...
[ N_L @ 17.02.2009. 19:07 ] @
Citat:
Binary Mind: Sta si konkretno uradio? Malo opsirnije opisi sta si sve podesio u BIOS-u.

Evo sad sam se malo vise "poigrao", smanjio sam FSB sa 333 na 332 i stavio frequency 996 (cini mi se) i DRAM voltage stavio na 2.1 i evo upalih i l4d i WoW i ne zaglavise mi se. Testirat cu jos malo kasnije "na duze staze" posto i prije je znalo da radi pola sata pa se zakuca.

Evo gledam CPU temperaturu pod maksimalnim opterecenjem (prime95 does it well :)) ~ 59 55 58 56 core temp trenutno, kad je idle oko 40. Da li je to mnogo? A u bios kad gledam temo oko 30 je

Citat:
Ha-Nocri: Da li si pogledao "Reliability monitor" u Visti?

"1. Click Start, click in the Start Search box, type perfmon, and press ENTER.

2. In the navigation tree, expand Reliability and Performance, expand Monitoring Tools, and click Reliability Monitor"

Sta prijavljuje da izaziva greske?


Od gresaka samo "Disruptive Shutdown" blabla " The computer was not shut down properly" blabla, tu izmedju pise koja je verzija windowsa i datum.
[ Binary Mind @ 17.02.2009. 19:18 ] @
Molim te napisi nesto vise od toga :) Mislim verujem ja tebi na rec da se lepo igras u BIOS-u, ali najbolje bi bilo, da ako imas foto aparat slikas sve promene sto si odradio na AI Tweaker strani BIOS-a ili da ih sve napises. Za tvoje je dobro da sto vise budem upoznat o tome sta radis :) Sta si radio sa CL-om npr.? Takodje za 45nm Core 2 Intele je najmerodavniji alat za monitorovanje temperature za sad RealTemp a ne Core Temp koji pokazuje bar 5-10 stepeni visu temperaturu od prave... Inace temperature procesora su dobre. Kako stojis sa temperaturom graficke kartice kad odradis neki benchmark poput 3DMarka ili tik posle gasenja neke igrice?
[ N_L @ 17.02.2009. 19:37 ] @
Temperatura graficke je luda, al to nije cudno posto sam citao da kod ove ide ohoho koliko.

Ne znam tacno koliko je, pogledat cu pa javljam, al znam kad manualno podesim fan da radi na nekoj vecoj brzini 60%+ temperatura je dosta manja nego kad je na auto.

A slikat cu za par minuta pa postavljam :)
[ Ha-Nocri @ 17.02.2009. 19:38 ] @
Da, nista korisno ne prijavljuje RM. A temperature za jezgra su u redu, s' tim da Real Temp deluje merodavnije kako je Binary rekao. I htedoh i ja da te pitam za temperaturu graficke. Mozes da koristis ovaj program da je opteretis 100% i da posmatras temperaturu kartice u isto vreme:

http://freestone-group.com/video-card-stability-test.htm
[ N_L @ 17.02.2009. 19:43 ] @
Za temp cpu-a takodje koristim speedfan al skinut cu i realtemp. Sad cu odradit za temp graficke a evo slike:

http://nolimit.ss.googlepages.com/bios1.jpg
http://nolimit.ss.googlepages.com/bios2.jpg


Edit:Evo radim ovaj test za graficku, temperatura je presla 80 sto duze ide to vise ide dok fan stoji na 27% i ne mrda.
Gpu clock: 507, memory clock:500mhz

Odradih benchmark i dobih rezultat samo 293!!!!!!!!!!!!! dok na njihovom sajtu pise da sa obicnom 4870 dobijen rezultat 621 na visti...

Edit: Stavih 50% fan i temperatura je oko 50c

[Ovu poruku je menjao N_L dana 17.02.2009. u 21:01 GMT+1]
[ Ha-Nocri @ 17.02.2009. 23:28 ] @
Ne znam koliko je merodavan taj benchmark, nisam proveravao. Koristio sam taj program kao stres test za graficku. Kako god, ne smes kliknuti na drugi prozor u windowsu dok je testiranje u toku jer onda graficka kartica prelazi u 2D, tj. desktop mod rada u kom su frekvencije, a samim tim i performanse, nize. Kazes da se temperatura penjala, dok fan stoji na 27% i ne mrda. Da li bi presla 80c da nisi povecao ventilator na 50%? Mozda je to bio uzrok zamrzavanju, zagrevanje? Inache, Asus ima sjajan program upravo za kontrolu ventilatora pored jos nekih dodatnih pogodnosti, koji se zove SmartDoctor. Mozes ga preuzeti na Asusovom sajtu...
[ N_L @ 17.02.2009. 23:50 ] @
Presla je 80 dok je fan bio na 27%. Onda sam ugasio, povecao fan na 50% posto je jedva Pc radio dok je test isao, i temperatura se smanjila znatno. Pustio sam par minuta i vidio da se ne penje kao prije.
I prije sam sumnjao da bi pregrijevanje moglo biti problem ali sam sa fanom na 70%+ pokusavao i nije pomoglo. Prije sam mislio da je ovaj problem vezan iskljucivo za WoW pa sam 100 cuda probao nego sad mi dojadilo, sve se vise desava pa hocu da popravim totalno. Evo od kad promijenih ono u BIOS nije se desilo, igrat cu nesto sjutra pa javljam kako je sto.

Edit: Ostavih WoW upaljen dok sam otisao da odradim nesti i naravno, zaglavio se. Stvarno ne znam sta vise da radim. Probao sam sve moguce sto sam mogao smislit. Na XPu nema problema, 4 viste sam promijenio i 32 i 64 bita pracene uvjek full formatima. Koji mu matrak moze bit stvarno ne znam. Bacio bih sad niz balkon ovaj PC, na koji sam cekao godinama i sastavljao ga fino... bah...

Ne znam sta da radim vise, sta da probam? Da li mogu kako sve drajvere da pobrisem pa da instaliram polako a da ne radim reinstall windowsa?



[Ovu poruku je menjao N_L dana 18.02.2009. u 03:47 GMT+1]
[ lord_celtic @ 18.02.2009. 06:37 ] @
Pogledaj kako stoje hladnjaci na northbridge i southbridge.
zna se desiti da fabricki nisu dobro postavljeni(prijatelju se to desilo na GB ploci).
ps. cacko si jumper kod northbridga??
[ Binary Mind @ 18.02.2009. 11:36 ] @
Hm. Jedna novija P35 Gigabyte ploca mi je stigla na sklapanje sa totalno odvojenim northbridge hladnjakom jos dok je bila upakovana (GA-P35-DS3R), mada glavna sumnja mi je jos uvek graficka kartica. Sa kojom BIOS verzijom si dobio plocu i da li si uopste flashovao BIOS? Ja sam na svojoj P5Q-E flashovao vec 3-4 puta radi nekih eksperimentisanja. Prva verzija koja je dosla s'plocom je prijavljivala previsoke temperature procesora, druga je imala sitne probleme sa mojim RAM-om (GeIL Ultra DDR2-800, CL4), dok je tek treca hackovana verzija pomogla da se svi problemi rese.
[ Binary Mind @ 18.02.2009. 12:09 ] @
Skini program CPU-Z, ako ga vec nemas i vidi koja verzija BIOSa je na ploci kao i koja je revizija chipseta. Evo ga primer:

[ Rumpletstilskin @ 18.02.2009. 12:12 ] @
Citat:
N_L: Na XPu nema problema, 4 viste sam promijenio
G-6 varijanta, ali bolje nego bacanje cele kante kroz prozor: instaliraj VMware pod XPom, poteraj vistu kao virtuelnu masinu i vidi sta se dogadja. Definitivno je problem softverski ako kazes da XP radi bez problema.
[ Binary Mind @ 18.02.2009. 13:13 ] @
Mozda je problem softverski, ali ako je problem slucajno sa ATI drajverima ili nekim Asus-ovim alatom koji zeza ispod haube, VMWare ce biti beskoristan za utvrdjivanje problema... Zato je 5X bolje da radi ovako kako je vec poceo. Ako je pravilno odradio dual boot nikakvih problema nece imati ako opet bude trebao da ponovo instalira Vistu.
[ Ha-Nocri @ 18.02.2009. 14:02 ] @
Moze se desiti da Catalyst A.I. zeza, pogotovo kada je crossfire u pitanju, pa mozes pokusati to da iskljucis. Ne vidim da ista drugo oko drajvera moze praviti problema. Eventualno mozes pokusati sa prethodnim verzijama (8.12), ali cisto sumnjam da je u tome problem. A covek rece Binary da nema nista od asusovih programa instalirano, a i da ima SmartDoctor on ne bi pravio problema jer meni nikada, ali bukvalno nikada nije, a ukljucen mi je non-stop otkada sam pazario asusovu karticu. Ubedljivo najbolji program koji sam nasao za kontrolu ventilatora i overklok pod Vistom.

GamerOSD jeste pravio problema u kombinaciji sa nekim igrama (u mom slucaju samo sa jednom, Fallout 3 pod Vistom), ali taj program je meni potpuno beskoristan svejedno, pa sam ga uninstalirao odavno...
[ N_L @ 18.02.2009. 14:05 ] @
Citat:
lord_celtic: Pogledaj kako stoje hladnjaci na northbridge i southbridge.
zna se desiti da fabricki nisu dobro postavljeni(prijatelju se to desilo na GB ploci).
ps. cacko si jumper kod northbridga??

Nista cackao nisam, niti se razumijem dobro da bih znao sta su north i southbridge i dje su lol. Evo pogledat cu kako sto stoji na maticnoj mada sve uredu izgleda.


Citat:
Binary Mind: Hm. Jedna novija P35 Gigabyte ploca mi je stigla na sklapanje sa totalno odvojenim northbridge hladnjakom jos dok je bila upakovana (GA-P35-DS3R), mada glavna sumnja mi je jos uvek graficka kartica. Sa kojom BIOS verzijom si dobio plocu i da li si uopste flashovao BIOS? Ja sam na svojoj P5Q-E flashovao vec 3-4 puta radi nekih eksperimentisanja. Prva verzija koja je dosla s'plocom je prijavljivala previsoke temperature procesora, druga je imala sitne probleme sa mojim RAM-om (GeIL Ultra DDR2-800, CL4), dok je tek treca hackovana verzija pomogla da se svi problemi rese.

Ne sjecam se tacno koja je verzija BIOSa bila ali sam updatovao s najnovijom sto sam nasao na sajtu.

Citat:
Binary Mind: Skini program CPU-Z, ako ga vec nemas i vidi koja verzija BIOSa je na ploci kao i koja je revizija chipseta. Evo ga primer:



http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=510884

Citat:
Rumpletstilskin: G-6 varijanta, ali bolje nego bacanje cele kante kroz prozor: instaliraj VMware pod XPom, poteraj vistu kao virtuelnu masinu i vidi sta se dogadja. Definitivno je problem softverski ako kazes da XP radi bez problema.

Probat cu
Citat:
Binary Mind: Mozda je problem softverski, ali ako je problem slucajno sa ATI drajverima ili nekim Asus-ovim alatom koji zeza ispod haube, VMWare ce biti beskoristan za utvrdjivanje problema... Zato je 5X bolje da radi ovako kako je vec poceo. Ako je pravilno odradio dual boot nikakvih problema nece imati ako opet bude trebao da ponovo instalira Vistu.


Nemam ASUSovog alata nista i ATIjevi drajveri sa sajta

Citat:
Moze se desiti da Catalyst A.I. zeza, pogotovo kada je crossfire u pitanju, pa mozes pokusati to da iskljucis. Ne vidim da ista drugo oko drajvera moze praviti problema. Eventualno mozes pokusati sa prethodnim verzijama (8.12), ali cisto sumnjam da je u tome problem. A covek rece Binary da nema nista od asusovih programa instalirano, a i da ima SmartDoctor on ne bi pravio problema jer meni nikada, ali bukvalno nikada nije, a ukljucen mi je non-stop otkada sam pazario asusovu karticu. Ubedljivo najbolji program koji sam nasao za kontrolu ventilatora i overklok pod Vistom.

GamerOSD jeste pravio problema u kombinaciji sa nekim igrama (u mom slucaju samo sa jednom, Fallout 3 pod Vistom), ali taj program je meni potpuno beskoristan svejedno, pa sam ga uninstalirao odavno...

Nije crossfire, 1 graficka je.

Nemam nista programa instaliranih sto bi ovo mogli izazvati.
[ Ha-Nocri @ 18.02.2009. 14:12 ] @
Jeste crossfire :-)

Imas dva GPU-a u CF-u na jednoj ploci
[ nscoyu @ 18.02.2009. 14:27 ] @
Probaj da zamenis graficku kartu,pa da vidis dali se isto ponasa.Brat mi je imao jako slican problem sa Asus-ovom 3870.
[ N_L @ 18.02.2009. 14:57 ] @
Citat:
Ha-Nocri: Jeste crossfire :-)

Imas dva GPU-a u CF-u na jednoj ploci

Aha ok, evo probah sa ugasenim catalystom.. bez promjena
Citat:
nscoyu: Probaj da zamenis graficku kartu,pa da vidis dali se isto ponasa.Brat mi je imao jako slican problem sa Asus-ovom 3870.


Nemam sa cim da zamijenim. Ne nosi mi se u servis i placa xxx eura nit mogu kupit/nabavit drugu graficku :/

Imam u drugi PC nvidia 8800gt, mozda bih mogao da probam nju u ovaj pc ali ja i dalje mislim da ovo nije hardwerski cim radi u XP :s
Ili mozda neka komponenta mrzi vistu pa zainat nece da radi
[ Binary Mind @ 18.02.2009. 15:15 ] @
Ne zezaj se sa instalcijom VMware-a u dijagnosticke svrhe. To je suvisno rasplinjavanje. Probaj sa tom 8800gt, ali prethodno deinstaliraj ATI drajvere. U BIOS-u stavi AI Overclock Tuner na [Auto] a digni manualno frekvenciju RAM-a na (DRAM Frequency stavka na AI Tweaker strani BIOS-a) 1002MHz i vidi kako ce sistem da se ponasa u toj kombinaciji. Skoro sam siguran da je graficka problem (najverovatnije problem sa drajverima), ali da bi to izolovali prvo podesi u BIOS-u da procesor bude na defult taktu, a memorija da radi prema specifikacijama tj. na oko 1000MHz (u ovom slucaju 1002MHz) a sve ostalo ostavi na AUTO. Naravno nek ostane DRAM napon od 2 ili 2.1 V i manualno podesen CL.
[ N_L @ 18.02.2009. 15:27 ] @
Citat:
Binary Mind: Ne zezaj se sa instalcijom VMware-a u dijagnosticke svrhe. To je suvisno rasplinjavanje. Probaj sa tom 8800gt, ali prethodno deinstaliraj ATI drajvere. U BIOS-u stavi AI Overclock Tuner na [Auto] a digni manualno frekvenciju RAM-a na (DRAM Frequency stavka na AI Tweaker strani BIOS-a) 1002MHz i vidi kako ce sistem da se ponasa u toj kombinaciji. Skoro sam siguran da je graficka problem (najverovatnije problem sa drajverima), ali da bi to izolovali prvo podesi u BIOS-u da procesor bude na defult taktu, a memorija da radi prema specifikacijama tj. na oko 1000MHz (u ovom slucaju 1002MHz) a sve ostalo ostavi na AUTO. Naravno nek ostane DRAM napon od 2 ili 2.1 V i manualno podesen CL.

Sad cu probat ovo sa memorjom, a sta je CL? napon cu vratit u 2.1 posto sam opet na default sve stavio.

A graficku cu promijeniti pa javljam.

Nego, hvala puno na pomoci i svemu :)
[ Binary Mind @ 18.02.2009. 15:31 ] @
Nema na cemu. Zato ovaj forum i postoji. Da bi clanovi, na dobrovoljnoj bazi, medjusobnim razmenjivanjem informacija i iskustava jedan drugom pomogli, prosirili vidike itd. Ima nas nekoliko i valjda cemo zajedno doci do nekog resenja
[ N_L @ 18.02.2009. 15:50 ] @
Ah nadam se najiskrenije. Kupio sam ovaj PC posle dosta godina, pazljivo ga sve sastavljao i sad mi muke zadaje :( Uglavnom samo wow igram i svaki put mi se zaglavi sad. Ne znam zasto je pocelo, polako rijetko kad se zaglavljivalo u WoWu, pa onda ponekad mimo. Pa sve cesce, svakih par dana, pa nekoliko puta na dan a sada svaki put kad upalim. A i mimo zaglavljivanja imam zacudjujuce los FPS u WoWu sa ovom grafickom gdje bih trebao imati 100+
Zato instalirah XP i sve radi zacudo.

A reci(te) mi ovo, ako ne pomogne ovo u bios ili zamjenom graficke isto bude, sta dalje? Maticna.., procesor mozda ne valjaju? Da formatiram pa drajver po drajver instaliram i pazljivo gledam kako sve radi? Da predjem na win7? Ili totalno da predjem na XP i predam se Visti kao gubitnik (lol). Sve mi je sad instalirano na vistu, ako formatiram izgubit cu opet dan da sve vracam, stelujem itd itd, ali kad bi pomoglo... :/

oh, i ovo mi je napajanje jer je neko pitao cini mi se http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16817171022 kablova cudo ima, jedva sam ih svezao nekako ali i dalje mi je kuciste real mess...
[ Binary Mind @ 18.02.2009. 16:13 ] @
Napajanje je dovoljno za sve tvoje komponente a jos uz to vrhunsko sa gomilom internacionalno priznatih sertifikata (OEM Enhance). Jedina mana koje se dobro secam sa njim je nedostatak on/off prekidaca :) I da se razumemo... WoW nije nikakva zahtevna igrica. Preko cega ides na internet? Ako i posle ovoga ne resimo nista idemo dalje sa dijagnostikom...
[ Binary Mind @ 18.02.2009. 16:30 ] @
...ostao sam ti duzan odgovor na pitanje: "Sta sa CL-om?" Manualno podesi vrednosti na 5-5-5-15 a da bi to uradio treba da podesis DRAM Timing Control na [Manual] umesto [Auto] :)
[ N_L @ 18.02.2009. 16:39 ] @
Na internet idem preko Wimax-a, tj on je na WAP prikacen pa preko wirelessa dobijam wimax internet.
A vec je podeseno na 5-5-5-15 al cu provjerit za svaki slucaj, evo idem restart i podesavam pa javljam za par minuta sto bude.

I nema on/off dugmeta :( a jos jedna zamjerka sto ima cuuuuudo ogromnih kablova lol


Edit: Evo stavih 2.1, 5-5-5-15 je stavljeno, sve ostalo na auto. Memorija na 1002 i opet se desilo. Tj desava se kad upalim wow, jer tako uvjek znam jeli popravljeno, jer mimo wowa se desi kad mu dodje... mogu danima da cekam.

Hoces li da napravim video da pokazem sta se i kako desi, snimim bios ili nesto? :/

Graficku cu zamijeniti kad se drugi PC oslobodi.

[Ovu poruku je menjao N_L dana 18.02.2009. u 17:52 GMT+1]
[ Binary Mind @ 18.02.2009. 18:03 ] @
Pa mozes da snimis sta se desava i da postujes. Rekao si da isto blokira i kad igras Left for dead? Jako ce bitan momenat biti kad zanenis grafiku i pocnes da testiras sa nVidijom. Ne zaboravi da otstranis ATI drajvere iz Viste pre nego sto stavis nVidiju.
[ N_L @ 18.02.2009. 18:22 ] @
L4D je blokirao kada sam imao upaljen hamachi, ugasim ga i proradi. A prije toga i evo sad radi opet sa upaljenim hamachijem.... Ne znam stvarno. Javljam kako je sve kad promijenim graficku, evo sad cu unaprijed skinuti drajvere i pripremit se...


Edit: Evo drajveri na 35%, izvadio sam graficku iz drugog PCa i spremam se za operaciju. Javljam kako je proteklo sve za pola sata kad se sve napravi :)

[Ovu poruku je menjao N_L dana 18.02.2009. u 20:57 GMT+1]
[ N_L @ 18.02.2009. 21:10 ] @
Evo sad prebacih ati karticu.
Test je prosao neuspjesno, zaglavio se PC :(

Nije memorija i nije graficka, to sam testovima ustanovio :/

sta sad? :(
[ Binary Mind @ 18.02.2009. 21:34 ] @
Hah. Kazesh sa hamchijem je zaglavljivao Left for Dead, verovatno dok si igrao online? WoW mozda zeza jer je online igrica. Sve asocira da nesto u mrezi ne funkcionise kako bi trebalo. Skini 3DMark 2006 posto on ima mogucnost da izbrane testove ponavlja koliko god puta hoces. Instaliraj taj ATI i daj mu ga po 3DMark "burn in testu" nekoliko sati :) Pri tom iskljuci racunar sa mreze. Cilj sad je da grafikju "razbijemo" od testiranja i da vidimo da li ce da pokaze znake slabosti pri jakim opterecenjima. Jos bolja ideja je da instaliras neku zahtevnu offline igricu i da je igras u najagresivnijim podesavanjima u Visti. Koji beze integrisani mrezni chip koristi P5Q Pro. Mislim da je Atheros ali ti proveri. Ima u uputstvu za koriscenje/user manualu.
[ N_L @ 18.02.2009. 21:47 ] @
3Dmark 2006 vec imam i radio sam test i sve je prezivio, mada rezultatom nijesam bio odusevljen

Jeste atheros. A sad ne mogu da se sjetim da li se ikad zaglavio dok sam igrao nesto offline. Imam osjecaj da jeste, cini mi se da kad sam igrao fallout 3 se zagalvio hmm
Znam da se zaglavljivao iz cista mira dok sam nesto citao na internetu ili tako nesto. Od sad cu biljeziti kad se zaglavi. Znam samo da se sigurno zaglavi kad god WoW upalim.
Nego prije sam koristio direktno wimax u pc i isto je bilo, sad je wireless kao sto rekoh. Imam par igara instaliranih pa cu se diskonektovati i igrati, sve na max naravno. Ali mimo WoWa moze daaaaanima da radi normalno dok se odjednom ne zaglavi tako da bih morao podosta da igram heh

Da li je moguce da je do mrezne kartice nesto? Da li bi ona zapravo mogla prouzrokovat ovo?
Prije sam nesto atheros blabla instalirao sa cda, ali zadnjeg puta nijesam pa se svejedno zaglavljuje :/

Edit: Kad sam upalio igru odma nakod loading screena, kad ulazim u meni se zaglavi. Nijesam imao ni priliku da pritisnem nesto. Ali to se desavalo samo kad je server na hamachiju bio offline(tesko objasnit sad u detalje).
Uglavnom javljam kad mi se opet zaglavi i kako. A do tada sta da radim osim igranja neke igre? Opet 3dmark?
[ Binary Mind @ 18.02.2009. 23:20 ] @
Moze 3DMark naravno i to neprekidno...
[ Binary Mind @ 18.02.2009. 23:27 ] @
...i zapamti da otkacis racunar sa mreze tokom ovog dela testiranja.
[ N_L @ 19.02.2009. 00:51 ] @
Ostavit cu ga sad do ujutro da radi sta god pa cu editovat post ako se nesto desi, mada sam ja siguran da nije do graficke cim sve radi na xp i druga je isto prouzrokovala.

[Ovu poruku je menjao N_L dana 19.02.2009. u 02:16 GMT+1]
[ Binary Mind @ 19.02.2009. 11:19 ] @
Proslo jutro Ima li sta novo?
[ N_L @ 19.02.2009. 13:31 ] @
Evo sad ustadoh, radio je ovaj test par sati i nista, ostao upaljen PC. Ali mi je rezultat dosta los, 13700 poena :s dok common system treba da ima 15700. Ovaj moj nije bas common? Pokusao sam da napravim dobar racunar :(

Uglavnom radio normalno bez interneta i evo sad cu odradit jos jedan test s internetom da vidim score opet. Sve na max stavim, AAx8, anisotropic filteringx16, 1980*1200 i slicno...

Sta je iduci korak, izgleda da ipak nije graficka? Mozda slabije radi ali nije do nje problem :s
[ Binary Mind @ 19.02.2009. 13:42 ] @
Sledeci korak je pokusaj da utvrdimo da li je problem mrezna kartica. Da li su ti racunari u kuci umrezeni, posto iz prilozenog zakljucujem da imas najmanje 2?
[ N_L @ 19.02.2009. 15:14 ] @
Na wirelss acess point se kace jos 2 kompjutera, ponekad ps3 i telefon. Al u PC je samo wireless kartica koja se konektuje na wap, mimo toga nista.

Prije je bio kabal u pc a sad wireless i isto je bilo. mozda nije network?
[ Binary Mind @ 19.02.2009. 15:48 ] @
Aha znaci ne koristis integrisanu mreznu, nego imas wireless karticu u PCI/PCI-E slotu? Koja je wireless kartica u pitanju i koji access point? Moram da idem postupno sa pitanjima pa izvini na kratkim postovima. Kad bih postavljao vise pitanja izgubili bi smo se :)
[ N_L @ 19.02.2009. 17:48 ] @
Access point: linksys wap54g
wireless card: level one wnc0500

Ali sam i koristio integrisanu mreznu(ethernet kabal direktno u pc umjesto u wap) i isto je bilo.. :(
[ Binary Mind @ 19.02.2009. 19:10 ] @
Ne moraju da budu hardverski problemi. Mogu da budu problemi vezani za drajvere ili softver od wireless kartice, ali posto sad vidim koja je kombinacija u pitanju ne verujem ni u to. Pre bih rekao da su problemi vezani za sam WoW posto vidim da mnogi ljudi imaju probleme sa WoW-om i Vistom (pogotovu 64 bit), ali ti kazes da se ponekad racunar sam od sebe zamrzne bez da radis ista. Da li je tako ili te uglavnom zeza kad pokrenes WoW? Rekao si da te je zezalo i u Left for dead. Takodje vidim da i L4D takodje pravi probleme sa Vistom. Posto vidim da ti je WoW prioritet evo linka koji ti moze pomoci sa nekim savetima. Ja ne igram WoW pa ti tu ne mogu pomoci. Zadnje sto sam igrao od tog seriala je DOTA...
[ N_L @ 19.02.2009. 20:03 ] @
Dobio sam ja odgovor od blizzarda sta da probam i imao sam svoj topic od 4-5 strana na forumu, ali nista ne pomaze.

Bez paljenja WoWa pc se sam zalgavi, zbog toga sam siguran da nije do samog WoWa. Ima doooosta topica gdje se ljudima pc zaglavljuje u WoWu, ali takodje ima jos vise gdje im se zaglavljuje mimo.

Ja bih probao da sve drajvere ponovo instaliram, moze li kako bez formata i windows reinstalla? TJ da sve pobrisem pa polako?

Mada to sam probao jednom, instalirao windows, odma WoW i par drajvera i zaglavilo se oO

Mozda bas neki od glavnih drajvera zeza ili nesto...


Sad razmisljam da totalno predjem na XP a vistu da updatujem na win7 betu i koristim samo kad mi treba directX, ne znam sta vise da radim/probam :/
[ Binary Mind @ 19.02.2009. 20:55 ] @
Polse svega sam zakljucio citajuci ponovo sve napisano u ovoj temi je sledece:

Koci u youtube (ako je samo u Visti) - mrezni problemi vezani za drajvere, ili mozda vezani za za software od mrezne kartice pod Vistom 64-bit (koristi wireless zero umesto custom software-a koji dolazi uz karticu) tj. problemi sa Windows Vistom i nekih drajvera. Opet je tu i ATI sa svojim drajverima (da li si probao da iskljucis CCC i koristis samo ATI drajver). Mozda problemi vezani za malware (viruse i ostalo sto potpada pod to ime)...

Koci WoW (samo u Visti pretpostavljam) - ili specificni problemi vezani za WoW i Vistu ili problemi nabrojeni iznad.

Koci L4D - isto objasnjenje kao za WoW plus ono za youtube. Nisam pametan... Samo sam sad siguran da su problemi iskljucivo softverske prirode i zelim ti srecu u njihovom resavanju :) U krajnjem slucaju kazes da XP radi stabilno pa mozes da ga koristis kao glavni OS dok ne vidis sta sa Vistom. Ponovna instalcija Viste sa njanovijim drajverima moze biti od pomoci. Drajvere za chipset skini sa Intelovog sajta itd. BTW koju verziju Viste koristis? Originalni source ili neku pravljenu pomocu v-lite?
[ N_L @ 19.02.2009. 21:02 ] @
Citat:
Binary Mind: Polse svega sam zakljucio citajuci ponovo sve napisano u ovoj temi je sledece:

Koci u youtube (ako je samo u Visti) - mrezni problemi vezani za drajvere, ili mozda vezani za za software od mrezne kartice pod Vistom 64-bit (koristi wireless zero umesto custom software-a koji dolazi uz karticu) tj. problemi sa Windows Vistom i nekih drajvera. Opet je tu i ATI sa svojim drajverima (da li si probao da iskljucis CCC i koristis samo ATI drajver). Mozda problemi vezani za malware (viruse i ostalo sto potpada pod to ime)...

Koci WoW (samo u Visti pretpostavljam) - ili specificni problemi vezani za WoW i Vistu ili problemi nabrojeni iznad.

Koci L4D - isto objasnjenje kao za WoW plus ono za youtube. Nisam pametan... Samo sam sad sdiguran da su problemi iskljucivo softverske prirode i zelim ti srecu u njihovom resavanju :) U krajnjem slucaju kazes da XP radi stabilno pa mozes da ga koristis kao glavni OS dok ne vidis sta sa Vistom. Ponovna instalcija Viste sa njanovijim drajverima moze biti od pomoci. Drajvere za chipset skini sa Intelovog sajta itd. BTW koju verziju Viste koristis? Originalni source ili neku pravljenu pomocu v-lite?


Youtube radi, no se desi da zakoci ponekad pa se zatekne youtube tu. Mada vise se puta desilo u youtube da se zakoci hmm

Koristim vistim wireless program, ali je upaljen levelone*ov jer bez njega kartica ne radi valjda. Najnovije drajevere imam atijeve, probao bez catalyista nije pomoglo. Malware sumnjam da je posto mi PC stiti(o) nod32, sad imam problem nece da se reinstallira pa avast, adaware i ccleaner :)

Samo u visti koci wow, zapravo samo u visti stvari koce. Vista je orginalni pirat haha

Ne znam, probat cu format i reinstall jednog suncanog dana, do tada cu izdrzat nekako. Mada sacekat cu malo pa prec totalno na Win7, izgleda obecavajuce :)

Hvala na svoj pomoci
[ Aleksandar Đokić @ 19.02.2009. 23:08 ] @
nisam citao temu od pocetka pa ne znam dal ste napomenuli coveku sta pise na sajtu:

Citat:
Pros: PLEASE!! DO NOT enable the Hyper Drive option from the Asus SmartDoctor, OR U WILL GET BACLKED OUT SCREENS, COMPLETE freezed out. This could be the problem for the people who blames about the driver issue, but for christsake! JUST MAKE SURE U DONT TURN ON THE Hyper Drive Option!!! MUST NOT!
[ N_L @ 20.02.2009. 01:22 ] @
Ne koristim taj program
[ Bojan72 @ 20.02.2009. 09:57 ] @
Pozdrav svima,da se ubacim ja malo.Evo sta bih ja probao na tvom mestu,reinstaliraj vistu,vrati sve programe i drajvere koje koristis ali nemoj wow,pa probaj kako radi.Ako je ok,problem ti je u wow-u.
[ N_L @ 20.02.2009. 18:33 ] @
Mogao bih probat to ali je stvar sto mogu da cekam danima/nedeljama da se zaglavi mimo WoWa, koji mi je najbolji pokazivatelj. Reinstallirao sam ga cudo puta, repairovao itd... Pricao sa blizzardom. Na XP ga nijesam instalirao opet vec koristim ovaj sto je na visti instaliran i radi :/
[ Binary Mind @ 20.02.2009. 20:17 ] @
Nisi instalirao WoW na XP-u? Ako nisi instaliraj ga i probaj kako radi...
[ Bojan72 @ 20.02.2009. 20:47 ] @
Bez WOW prodju dani ili nedelje dok zaglavi!!!!!!!!!!
Moja makina je zverka,mrzi me da pisem u sitna crevca sta ima,al veruj mi na rec,pa se desi da se zaglavi,tj.blokira i jedino pomaze restart,i veruj mi to nije nista cudno.Problem je kada blokira uvek na istom programu,ili kao kod tebe na igrici.
Pozz.
[ N_L @ 20.02.2009. 20:55 ] @
Ali sta kad se zaglavljuje mimo WoWa? Meni je u pocetku isao danima i nedeljama pa sad svaki put. Mozda je wow nesto u visti zeznuo, al na drugi pc sa istom vistom i istim wowom sve radi.


Nije instaliran na XP, odem na drugi hdd i pokrenem ga i sve radi fino pa ga ne instalirah ponovo :)
[ Binary Mind @ 20.02.2009. 21:15 ] @
Ozbilno probaj na problematicnoj masini WoW na XP-u... Mislim nista ne gubis ako probas.
[ N_L @ 20.02.2009. 21:16 ] @
Kk instalirat cu ga pa javljam sto bude. Vjerovatno cu javit ujutro posto mu treba barem sat da se sve instalira QQ
[ Bojan72 @ 20.02.2009. 21:17 ] @
Licno mislim da imas neki softverski konflikt.A sto se viste tice necu da trosim reci,ja sam to probao,nije mi se dopalo kako radi i vratio sam se na xp,ako ova nova 7 bude ono sto treba da bude,pozdravljam.
[ N_L @ 20.02.2009. 22:30 ] @
I ja se nadam da je softverski jer je lakse rijesit, al sam dosta puta formatirao i nece pa nece da radi. Uskoro cu opet pa cu javit sta bi...