[ wasssup @ 18.02.2009. 14:38 ] @
Planiram da kupim novu graficku karticu, sa 1 Gb memorije jer imam 22" monitor pa bi malo vise momorije. I najisplativije mi je da uzmem 4850, jer je odnosom cena/performanse odlican! A sada tu nastaje dilema, kog proizvodjaca da uzmem?!
Nasao sam
asus 4850 1Gb ddr3
gainward 4850 1Gb GS
palit 4850 1Gb sonic
gigabyte 4850 1Gb
I sta od ovoga da uzmem,sta?! Dobro bi mi dosla vasa misljenja, iskustva.... Koju i zasto? A mozda i neki eventualni predlog! Hvala unapred!
[ BBS @ 18.02.2009. 15:11 ] @
Bitno ti je da eventualno mozes da probas i vratis karticu. Ranije sam imao problema da uparim Asusovu karticu sa Gigabyte plocom (cak i posle flesovanja ploce)
[ wasssup @ 18.02.2009. 15:44 ] @
Pa imam asus plocu.... Pa koja je od ovih najbolja? A logicno da bi se asusova grafa najbolje uparila asus plocom,valjda!
[ Ha-Nocri @ 18.02.2009. 17:22 ] @
ASUS Radeon EAH4850 Matrix deluje kao najbolji izbor. Ja ne znam da li ovih kartica ima kod nas i koja im je cena, ali deluju zaista mocno.
[ wasssup @ 18.02.2009. 17:53 ] @
Pa da, ali je sa 512 Mb(http://www.asus.rs/products.as...amp;model=2667&modelmenu=1), a ja hocu 1Gb....
[ BBS @ 19.02.2009. 01:27 ] @
Odaberi asusovu da ne razmisljas posle
[ wasssup @ 19.02.2009. 13:48 ] @
Pa i ja mislim da bi mi to bilo najpametnije... Hvala u svakom slucaju!
[ Ha-Nocri @ 19.02.2009. 19:13 ] @
Ne bi ti savetovao da uzimas asus 4850 1g jer je sistem hladjenja los i vidim da se ljudi zale da im je kartica pretopla. "Matrix" je potpuno druga prica, ali kako neces verziju sa 512MB onda uzmi drugog proizvodjaca. His 4850 1g ima dobro hladjenje recimo.

[Ovu poruku je menjao Ha-Nocri dana 19.02.2009. u 20:25 GMT+1]
[ wasssup @ 19.02.2009. 22:34 ] @
Pa tesko da cu moci da nabavim his... Jer zivim u manjem mestu. Neku od onih iz prvog posta bih bez problema mogao da nabavim! A ne razumem sto se zale na asusov glaciator kuler? Je imam potpuno isti na 3850 512Mb cijim radom sam potpuno zadovoljan, ne cuje se, a kartica ne prelazi 50-60 stepeni u full loadu. Ja mislim da je potpuno isti i na 4850. Sad, mozda se ona vise greje pa doticni kuler ne moze da je ohladi na manjem broju obrtaja.
[ Ha-Nocri @ 19.02.2009. 23:51 ] @
I ja imam Asus, 3870 doduse, upravo sa tim sistemom za hladjenje. Pri loadu i velikom OC-u meni temperatura ne prelazi 80c, ali se ocigledno 4850 mnogo vise zagreva.

Palit sonic i Gainward GS su mnogo bolji, bar sto se temperatura tiche...
[ wasssup @ 20.02.2009. 10:24 ] @
Citat:
Ha-Nocri:
Palit sonic i Gainward GS su mnogo bolji, bar sto se temperatura tiche...
A sto se drugih stvari tice?
[ musicmaster @ 20.02.2009. 11:50 ] @
Normalno je da ima 512 mb jer radi se o DDRII ili DDRIII (zavisno od proizvodjacheve volje) Hyper memoriji,
shto govori da je 512 x 2 = 1024....

DDR = double data rate kao i kod standardne RAM memorije,
s' tim shto su dodali i G ispred DDR i ko zna koji josh djavo koji ni meni nije jasan..



Shto se tiche grejanja same kartice,
to zavisi i od chipa na m.plochi i od kutjishta i od "istroshenosti" ili dosadashnjih sati rada samog PSU-a (napajanja).
U prevodu, ne mora da znachi da tje se kartica grejati i kod tebe ako se greje kod nekog drugog.

A taj 4850 ima 55nm izradu, koliko mi se chini, shto bi se reklo - shtedisha.

Razmisli malo. Hard disk, northbridge i CPU imaju svoju dis. toplote shto itekako utiche na samu grafichku.
Isto tako i grafichka karta i njene "vatre" se shire dalje, jelte...

Shto znachi..

Ako imash dovoljno struje (misllim da ti ne treba vishe od 400W) za recimo CPU u 45nm izradi, jedan hard disk, jedan DVD-RW,
dve dodatne PCI komponente i taj model Grafichke, nek' bude Asus,
i igrash naslove tipa: Bioshock, Overlord, Call Of Duty, Far Cry 2, Need For Speed, Medal Of Honnor, itd, itd......
Ta grafichka kartica netje prelaziti 60 stepeni chak ni posle 5-6 sati "silovanja".
60 stepeni za grafichku karticu je kao za tebe 28 u hladu.
Don't worry.

A kada upalish Crysis Warhead ili Assassins Creed ili X3, shta ja znam (igrice koje traze Quad CPU), pa nashtelujesh i AA i Filtering i teksture do kraja, itji tje i preko 60,
shto opet ne treba da te zabrinjava.
Kritichna temperatura je od 90 stepeni pa na vishe.

A tada dolazi do automatske redukcije performansi (sam chip to radi) i isto tako do "shtekanja",
tako da ja ne vidim mesta za strah ovde....



[Ovu poruku je menjao musicmaster dana 20.02.2009. u 13:02 GMT+1]
[ Ha-Nocri @ 20.02.2009. 12:25 ] @
Citat:
wasssup: A sto se drugih stvari tice?


To su sve iste kartice u sustini i razlika u performansama ne bi trebala da bude veca od 2-3%...
[ wasssup @ 20.02.2009. 12:48 ] @
musicmaster, hvala na detaljnom odgovoru! Imam 400 ili 450W(nisam siguran) codegen(bilo je uz kuciste), i imam 1 hdd, jedan opticki uredjaj, procesor u 65nm, graficka i to bilo to... nemam drugih komponenti. Imam i jednu 12 ventilator, ali on ne trosi uopste mnogo. I sve temperatire su ispod nekog "normalnog" nivoa. Sa 3850 prilikom igranja gta IV gpu na grafickoj je bio 60 i neki stepen, posle nekoliko sati igranja! I ja stvarno ne znam sta da uzmem... Najradije bi asusa jer sam ovom sadasnjom zadovoljan u potpunosti! Ali asusova ima Takt procesora: 625 MHz, a memorije 1986 MHz. Dok gainward ima 700/2000, a palit sonic 685/2000. Jel se oseca ta razlika u praksi(625MHz naspram gainwardovog 700MHz)? A cene su im odprilike iste,oko 17000.
[ musicmaster @ 20.02.2009. 13:14 ] @
Preporuchujem Asus-a iz sledetjih razloga:

Prva plocha (trajala 5.5 godina, josh uvek radi!) ASUS P4S533-x
Na njoj bio celeron od 2ghz klokovan na 2.8 chitavih 4.5 godine.
Posle toga doshao P4 @ 2.2 i sve shljakalo lepo.

Sad to gledam da uvalim negde jer sam pazario sledeje:

ASUS P5KPL-CM,
ASUS ATI HD 4650
Intel E5200
i 3 GB ddrII.

Kao i sa prvom konfiguracijom,
problema - NEMA.
Mashina mi je stabilna, gladna i otje josh, josh, josh...

Da sam imao malo vishe para,
nagurao bi 4870 ili to shto ti pikash...
Ali, jbg.

Neko je imao problema sa ASUS-om, neko nije.
Ja nisam.

Shta josh da ti kazem?
Probleme moze da ti pravi ne AMD kao CPU i ono shto je u njemu "utisnuto",
nego sama plocha i kontrolerska logika.
To je ono shto prca AMD procesore i dovodi do nekih "shtrajkova" unutar samog kutjishta,
gde mali patuljci obrtju pedale....



Imaj i to na umu.

Ako te nervira par Mhz gore/dole,
imash u samim drajverima Ati overdrive,
pa gruvaj.

Inache, veruj mi da nije presudno.

Ovo singl slot chudo koje ja imam 4650,
je slabije i sporije od tvog favorita,
a u realnosti je PERFEKTNA!

Veliku ulogu igra i sama kolichina ram memorije i L2cache kod procesora.

Pa ti sad vidi....

[Ovu poruku je menjao musicmaster dana 20.02.2009. u 14:26 GMT+1]
[ wasssup @ 20.02.2009. 14:06 ] @
Pa u pravu si.... I ja furam asus-a vec 10tak godina i nijedan, ama bas nijedan problem nisam imao! Dobro sad sa ovom plocom sto mi je sam imao problema, ali to sam ja sam zajebo bios, tako da... A to mi je vec duze gledam za zamenim amd za intel a samim tim i plocu, ali i ovo radi radnju pa ga jos ne diram! Ali graficku cu da "osvezim". Asus, ili gainward. Ali mislim da ce ipak asus jer je sve u njegovu korist! Hvala puno na odgovorima!
[ Ha-Nocri @ 20.02.2009. 14:55 ] @
Jel se ovde prica o grafickim karticama ili o svacemu po malo? Kako-god, to resenje za hladjenje na Asusu je losije nego na His-u, Gainwordu GS i Palitu, tu nemam nikakvih dilema. Sta sada, ako je Asus u pitanju sve mora biti savrseno?! "Matrix" su upravo izbacili zbog problema koje su imali sa zagrevanjem.

A razlika u megahercima izmedju grafickih ne treba da te brine jer je to najmanji problem podesiti. Maximalne frekvencije na koje mozes overklokovati ove tri kartice su vrlo slicne. Razlika je samo sto su neke u startu (fabricki) overklokovane, a neke nisu.
[ wasssup @ 20.02.2009. 15:05 ] @
Citat:
Ha-Nocri:
Sta sada, ako je Asus u pitanju sve mora biti savrseno?!
Pa naravno da ne, ali u nasim slucajevima jeste! Ali po cemu je toliko losije? Jedino ako se bas toliko vise greje od 3850 pa i da kazes da je neodgovarajuce. Opet kazem, na 3850 sam potpuno zadovoljan hladjenjem! Ne zelim da osporavam tvoje tvrdnje, ali hocu konkretno da znam, da se ne zeznem u kupovini.
[ Comrade @ 20.02.2009. 22:15 ] @
I ja planiram da kupim ovu karticu, ali mislim da je trenutno mnogo skupa. Mozda bi bilo bolje sacekati nove ati chipove i pad cena...
[ wasssup @ 20.02.2009. 23:37 ] @
Pa za samo nekoliko dana cena je cak porasla za 1000-2000(kako gde)! Mozda nije lose da se saceka malo, da se cene staloze.
[ Binary Mind @ 21.02.2009. 13:23 ] @
Gospodo Asus, koliko god da je dobar proizvodjac maticnih ploca (U poslednjih desetak godina uzimam samo Asusove ploce, ali one malo skuplje posto su low budget varijante realno krsh kao i kod svih ostalih proizvodjaca.) toliko su svi ostali proizvodjaci koje je wasssup nabrojao kao alternative bolji bar sto se tice ATI grafickih kartica nego Asus. Ja imam Asusovu plocu koja spada u bolje mainstream ploce (P5Q-E) i Gainwardovu ATI HD 4850 i to leti, a bogami se i greje momacki sto osecam kada 3 Cooler Masterova ventilatora 12-ice koja izbacuju vazduh pocnu da bljuju topao vazduh kad igram Crysis Warhead. Gainward kartica koja je trenutno u mom vlasnistvu nije Golden Sample, ali je hladjenje ekstra (doduse bez hitpajpova kao kod Golden Sample). Palit Sonic koja je u konkurenciji za kupovinu u ovoj temi je realno slicno resena kartica kao i Gainward Golden Sample (fabricki nasvirane sa vrhunski resenim hladjenjem) a i Gigabyte nije los ako je onaj sa velikim bakarnim Zalman-ovim hladjenjem. Ta tvoja Asus ploca ce sigurno raditi sa Gainwardovom i Palitovom karticom koje su izmislile graficke kartice za Asusovu sto se tice kvaliteta izrade. To govorim iz licnog iskustva u praksi sa ovim karticama a sve sam ih imao u rukama i pre 4-5 meseci kad su bile samo u varijanti sa 512MB RAM-a i ove nove... Za Gigabajtovu takodje ne vidim zasto ne bi radila posto sam i njih stavljao na Asusove ploce i nije bilo problema... Sve 4 kartice koje su ovde nabrojane imaju 1GB GDDR3. I na kraju obavestenje za neupucene: "I Palit Microsystems ltd. (Gainward je Palitovo vlasnistvo) i Gigabyte trenutno imaju bolje high-end ATI kartice nego Asus." Kad bi ste samo mogli da ih poredjate jednu pored druge i uporedite na oko kako su izvedene sve bi vam odmah bilo jasno. Posto sam ih sve drzao u rukama za mene nema dileme. Palit (tu svrstavam i Palitovu i Gainwardovu karticu), Gigabajt pa tek onda Asus. Toliko.

Znam da ce biti ogdovora: "Ali meni nije radila GigaByte kartica sa Asusovom plocom!!!", ali to sastavni deo ovakvih foruma. Sta da vam kazem osim niste imali sretje Zao mi je sto moram da vam razbijem iluzije o Asusu kao proizvodjacu grafickih kartica na ovaj nacin, ali eto... jesam Asus-ovac ali samo i iskljucivo sto se tice maticnih ploca. Za sve ostalo, sto se tice osnovnih PC komponenata postoje bolja resenja...
[ musicmaster @ 21.02.2009. 13:54 ] @
Otprilike tako.

Ja sam lepo i napisao da je neko imao problema sa Asusom, neko ne.
Opet, ja nisam.
Ni sa prvom plochom, ni sa drugom plochom a ni sa gr. karticom.

A ako tjemo o najboljem proizvodjachu Ati kartica, to je HIS.
Zashto?

Pa zato shto ta firma ne proizvodi nishta drugo nego samo ATI grafichke i tachka.
Znachi usko fokusirani samo na Ati proizvode.

I moraju biti najbolji.
Po nekoj logici.

Mada, koliko je zdrave logike ostalo u ovakvom ekonomsko i profitabilno korumpiranom svetu...
Zaista je dobro pitanje...


[ musicmaster @ 21.02.2009. 13:59 ] @
@wassup

Evo ti link.

http://www.hisdigital.com/un/product2-31.shtml

Mislim da je bolje reshenje od bilo kojeg razmotrenog do sad.
[ wasssup @ 21.02.2009. 14:15 ] @
Hvala Binary Mind! Upravo to mi je i trebalo, necije licno iskustvo! Citajuci tvoj post sam izbacio asusa. A sta ti mislis o his-u?
@ musicmaster gledao sam to, ali mi je ova zanimljivija http://www.hisdigital.com/un/product2-30.shtml . Ali gde da je nabavim? Jel ima neki on line shop koji salju post expressom i da ima ova IceQ 4 sa 1GB memorije? Ako ne moze ovde na forumu, neka mi neko pusti pp sa adresom tog sajta, bio bih zahvalan! Hvala svima na odgovorima!
[ musicmaster @ 21.02.2009. 14:21 ] @
Koliko se setjam, ****** su bili jedni od uvoznika .

********

Proveri.

Mod edit: Nije dozvoljeno navoditi imena domacih firmi, kao ni linkovati do sajtova istih.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 21.02.2009. u 15:44 GMT+1]
[ wasssup @ 21.02.2009. 14:24 ] @
Znam za ******, ali mrka kapa. Imaju gainward, msi i zotac cini mi se.....

Mod edit: Nije dozvoljeno navoditi imena firmi.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 21.02.2009. u 15:35 GMT+1]
[ musicmaster @ 21.02.2009. 14:26 ] @
Imaju i HIS, malopre pogledao.
Skini maloprodajni cenovnik.

Zovi i pitaj.
[ Binary Mind @ 21.02.2009. 14:33 ] @
@musicmaster

Mislish? Razmisli malo bolje... To je referentni model ATI Radeon HD 4850. Takve su bile sve ATI Radeon HD 4850 kartice kad su se tek pojavile. Ovo je vec bolje, mada sa njima se jos nisam susreo pa ne mogu da kazem nista first hand:

[ wasssup @ 21.02.2009. 14:34 ] @
Pazi stvarno! Haha, sta ces kad ne gledam sve.... Ali ipak nemaju 4800 seriju his-a... Ali za svaki slucaj cu nazvati! Hvala! A neki jos sajt...?
Edit: Samo pitanje je da li mogu da nabavim negde tu his karticu... Dosta sam neodlucan... Ali mi je gainwardov najzanimljiviji model! Samo moram prvo da prodam moju 3850, vec sam trebao, ali je otkazao kupac...

[Ovu poruku je menjao wasssup dana 21.02.2009. u 15:46 GMT+1]
[ musicmaster @ 21.02.2009. 15:00 ] @
Ne morash da mi pushtash linkove, pregledao ja to dobro.

U chemu je poenta kod mog predloga sa SINGL slotom?

Poenta je u tome da tje i sa jednom i sa drugom karticom da poigra - AMA BASH SVE.
ATI 4650 i to ASUS (moj sluchaj) tera Crysis Warhead na HIgh u 1024*768 (auto aspect)....
Tu igricu inache nisam ni igrao duze od 2 sata, chisto htedoh da vidim shta tje da se desi na monitoru,
jer mi je muka od GI-JOE sranja i "Weapons Of Mass Destruction" itd.

Kao shto rekoh - prezadovljan.

Razlika izmedju ICE-Q 4 i singl slot reshenja je u 3-5 frejma, a obe hotje da isteraju i vishe nego dovoljno.
I jedna i druga se greju. Fazon je u tome dal' se ili chuju ili ne chuju.
Ovaj Asus kod mene radi sa napajanjem od 350W.
I pitanje je koliko zaista troshi.

Ja recimo imam 2 PCI slota pored jednog PCI-E.
Da sam stavio dual-slot grafulju, ne bi bilo mesta za drugu mreznu, trebaju mi dve jelte,
jer je Audigy 4 neophodan....

Ako imash vishe od 2 PCI slota ili koristish sve ostalo integrisano, nema da se sekirash u bilo kom sluchaju.



[ Binary Mind @ 21.02.2009. 16:30 ] @
Znam kako izgleda tvoja ploca... Tebi dual slot graficka ne pije vodu nikako osim ako hoces da se pozdravis od jednog PCI slota, ali je takodje istina da se modeli sa referentnim hladjenjem puno vise greju od ovih sa bolje resenim dual slot hladjenjem, mada se i to da resiti dobrom ventilacijom (citaj skupljim i prostranijim kucistem sa vise mesta za vece ventilatore i to ne bilo kakve vec one sa vecim RPM radi boljeg strujanja vazduha). Moj ATI se posle 2-3 sata igranja Krize, GRID-a, GTA4 itd. zagreje do 67-68ºC. BTW ne malo referentnih modela, kupljenih prosle godine se sada vraca na servis upravo zbog pregrevanja. Referentni Palit-ov single slot model koji sam testirao proslog leta kada se tek pojavio se u Chieftec-ovom kucistu grejao preko 90ºC pri igranju Grid-a, iako je sa strane bio postavljen brz vent koji je duvao u nju (kasnije stavljen da izbacuje vreo vazduh ali je efekat bio isti). Ostale komponente su bile MSI P35 Platinum, 4GB Geil Black Dragon, LC Power napajanje od 600W itd. Cinjenica je da se referentni modeli ATI HD 4850 kartica puno vise zagrevaju nego ovi sa boljim hladjenjem i da im je potencijalni zivotni vek kraci ako se ne obezbedi jako dobra ventilacija u kucistu (citaj ne toliko jeftina investicija. Kuciste od 30-ak evra ne pije vodu o ovom slucaju.).
[ Srđan Pavlović @ 21.02.2009. 16:44 ] @
Moj predlog ili Gigabyte ili Gainward. Sto se hladjenja tice, za GPU su i dozvoljene vise
temperature nego za CPU, tako da uzmi i to u obzir. Recimo, ova moja 8800GTX (nvidia)
se greje "u leru" na nekih 65-70c, a posle 2 sata Crysisa ide i do 85-90. No, za nju je deklarisano
da ce da radi do 120 stepeni C ;) - tako da se i ne brinem nesto posebno...
Doduse, ovo je bilo letos, a sad sam na Linuxu, vise se i ne igram, niti pratim temperature,
zadnji put kada sam cuo bila sta iz svog kucista je bilo dok je jos bio windows na masini i
kada se igrao Crysis :) Sada mi je temp graficke verovatno oko 65-70 max... (cim se ne pojacava ventilator)

Za sve te nove i jake graficke nemoj puno da brines, one su projektovane da "voze" na 90C bez ikakvih problema,

Sto ne znaci da toliko treba da bude stalno! Sto se mene tice, ja sam zadovoljan temperaturom od
65-70c, pa i do 80 - nista joj nece biti, a ova opterecenja velika i nisu toliko cesta i dugotrajna...

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 21.02.2009. u 17:56 GMT+1]
[ Binary Mind @ 21.02.2009. 16:47 ] @
Sve preko 90ºC uopste nije dobro. Mislim moze ali... Ja se cak jezim temperatura iznad 80ºC ako ce kartica biti cesto eksploatisana pri tim temperaturama.
[ wasssup @ 21.02.2009. 17:18 ] @
Ljudi mnogo ste pomogli i bas vam hvala! Pala je odluka na palit/gainward(zavisi sta budem mogao lakse da nabavim). Sad me samo muci da prodam 3850....
[ musicmaster @ 21.02.2009. 17:19 ] @
Ne, pazi sad ovako,...

@wasssup

Nemoj da uzimash nishta, ni Asus ni HIS ni Gainward ni MSI ni ABIT ni Chaintec..
Sachekaj lepo da se pojave quad-gpu reshenja koja tje biti spakovana u posebno eksterno kutjishte sa posebnim napajanjem od 1.5 kw i da te vidi bog..
Pa i kada budesh kupio bilo koju karticu, ti tjesh da se poigrash sa njom mesec dana i posle toga tjesh da se vratish na stare rabote,
koje obavljash sa trenutnim reshenjem.

Zashto bi bacao pare na bilo shta kad vidish i sam da je sve to jedno te isto, sa veoma malo razlike.
Na kraju krajeva, nije li krizno doba?


Shalu na stranu....

@Kernel-1

Chovek pita za 4850...
Gainward ili Gigabyte vole da posluju sa nVidijom vishe nego sa konkurencijom,
koliko sam mogao do sada da zapazim.
Mozda i nisam zapazio dobro,
svaka ispravka dobro doshla.

Besides, chovek otje da pobegne od 80, 90 pa i 120 stepeni,
ne zeli da se greje pomotju kompjutera...
[ Srđan Pavlović @ 21.02.2009. 19:26 ] @
^^ naravno da se bezi od 90c, samo kazem da ne treba da panici ako se
pri velikim opterecenjima i nekim trenucima popne i na toliko, nece joj biti nista.

Naravno, temperature od 50-65c za graficku su mnogo dobre. GPU nije CPU.
[ Slavuj iz Mrcajevaca @ 21.02.2009. 23:49 ] @
http://it-review.net/article/h...byte_HD4850OC_1GB_review&2

Ako odlučiš da kupiš ovakvu, radiće ti na 35 stepeni u IDLE-u i na 56 posle tročasovnog 100% LOAD-a, onog čupavog sranja iz ATT-a, dok je u sobi 20°C, +/-1°C.

Ni u jednoj igrici do sada nije prešla 53°C. Igrao 45 minuta ili 3 sata, temperatura je ta. Od decembra prošle godine.

Ja koristim model sa 512MB na ploči Asus P5Q Pro, i zaista ne znam geografski položaj izvora predrasuda o neuklapanju komponenti različitih proizvođača.

Kad bih znao, prvi bih ga zapušio.

Pa, valjda baš zbog tog uklapanja i postoje neki standardi, u ovom slučaju PCI-E x16. Je l' ?

Nemoj da razmišljaš puno, samo nađi neku sa Dual-Slot hlađenjem kako ne bi radila na 105 stepeni i smrdela kao leš.

I, razlika u igrama između 512MB i 1GB bi možda bila oko 5% na 1920x1200, a možda 10% na 2560x1600 ili tako nešto.

Nemam predstavu na koji bi drugi način ta sa 1GB memorije još mogla da nadmaši ovu sa 512, pa neka me neko ko zna, ispravi.

[Ovu poruku je menjao Slavuj iz Mrcajevaca dana 22.02.2009. u 01:03 GMT+1]
[ wasssup @ 22.02.2009. 01:06 ] @
Uuuu bre, vi ste se bas angazovali, i bas vam hvala! :) Slavuj iz Mrcajevaca, ja sam dosta citao po netu, i ljudi koji se time bave su pricali da se razlika izmedju 1Gb i 512Mb na grafi oseta pri 1680x1050, na manjim ne, ali na ovoj da.
musicmaster, i ja se ponekad stvarno zapitam da li se isplati da kupim novu graficku, pa cas mislim da treba da kupim, cas da ne... Naravno ne cekam sa 4 jezgra :) , nego onako, da li je vredna investicija..
[ Slavuj iz Mrcajevaca @ 22.02.2009. 09:03 ] @
Razlika postoji, nema dileme, ali je toliko mala da bih čak i ja rekao da nije vredna skoro 20% veće cene te karte sa više memorije. Možda je, na toj rezoluciji, +2-3fps u određenim igrama, tipa Crysis i Far Cry 2, koje su ionako pravljene za decu do 7 godina i krajnje su zaglupljujuće, ali ih mnogi "testeri" uzimaju kao merodavne za merenje nekih performansi karata koje testiraju.

Inače, po internetu sigurno možeš naći da je neko, ko je stekao doktorat fakulteta za informacione tehnologije, došao do zaključka, u svojoj profesionalnoj laboratoriji, da je 486 na 66MHz u stvari isplativija kupovina od Quad Core-a na 3GHz, iako to na prvi pogled ne izgleda tako, još kad se uključi Turbo, pa Quad tu nema šta da traži...



Vidi sam šta ti najviše odgovara, a ako bi već platio ~30 eura više za tu sa 1GB, onda razmotri i 4870, Gainward Golden Sample, koja radi "za sve pare".
Oko 30% je efikasnija u igrama od 4850 i omogućiće ti duže vreme nerazmišljanja oko pokretanja igara na max detaljima.

Za bodove po nekim testovima ne znam, niti me zanimaju, jer su merodavni nizašta.

Nadam se da sam bio od pomoći.
[ wasssup @ 22.02.2009. 10:11 ] @
Pa pravo da ti kazem razmisljao sam o 4870, ali je tosta skuplja.... 24,25000. A da bi me na duze staze osigurala, sigurno bi! Evo gledam i 3870 koja se jos uvek koliko-toliko drzi. I 3850 se drzi, ali ne kao 3870. Jedino da sacekam neki pad cena. Ali ni to mi ne ide u korist, jer ja hocu da prodam 3850 i uzmem nesto jace. A kako cekam sve vise gubim na ceni. Pojeftini 4870, ai ja izgubim na ceni i opet sam na istom.... Nisam pametan sta da radim... E hvala puno za odgovore, bili ste od velike pomoci!
[ Srđan Pavlović @ 22.02.2009. 12:52 ] @
Prodaj sto pre svoju karticu da joj dalje ne pada cena!

Onda odmah dodaj novaca koliko je potrebno i uzmi neku 4xxx kartu, ako ces vec ATI-ja.
Sto neko gore rece nije toliko bitan proizvodjac (sve ce one da rade), ali nekih
razlika ima, nekome znace, nekome ne.

Znam kako je kada treba da uzmes novi hardver, pa polako navlacis pare -
u pocetku bude 15000 za graficku, onda 18, i na kraju das 25 ;)
Slicno je bilo i kod mene, krenuo sam od neke 9500GT, i na kraju za graficku dao 42.000 din,
a ustedeo na procesoru i HDD-u - sto se pokazalo pametno, jer sada se 8800GTX tesko nalazi,
i dalje dobro drzi cenu, i dalje je jaka kao zemlja na performance skorovima. Da sam uzeo jaci
procesor (neki jaci Quad), a 9500GT grafiku (koja je tad bila BestBuy), sada bih u celini imao
mnogo slabiju masinu.

Stisni malo, uzmi jaku graficku, neces se pokajati! :)
[ wasssup @ 22.02.2009. 13:14 ] @
Pa to mi je sada najbitnije, da je prodam dok jos mogu koliko-toliko da uzmem za nju. Ipak nisu 6-7000 za bacanje! MOram negde da dam oglas, jer u radnji koja radi odkup mi skroz ubiju cenu...
Citat:
Kernel-1:
Znam kako je kada treba da uzmes novi hardver, pa polako navlacis pare -
u pocetku bude 15000 za graficku, onda 18, i na kraju das 25 ;)
Pa daj boze da bude tako :) Hvala na lepim zeljama! I ja sam isto prilikom kupovine malo ustedeo na procesoru i HDD-u i jos uvek drzi vodu!
[ Srđan Pavlović @ 22.02.2009. 15:13 ] @
Citat:
jer u radnji koja radi odkup mi skroz ubiju cenu...


ma na servise zaboravi, oni oce da otkupe, ali zato totalno
potcenjuju sa cenama, ali zato kada oni uvaljuju polovno, onda
lupaju po usima sa cenama ("uglavnom" je tako, samo da se ogradim)...
nadji nekog poznanika kome treba i koji ce ti ponuditi neku OK, realnu lovu za to.
[ wasssup @ 22.02.2009. 15:25 ] @
Pa da samo tako mogu dobit pristojnu cenu. Nasao sam ja jednog prijatelja, ali mu je iskrslo nesto i odkazao mi je, i sada moram da trazim nekog drugog....
[ richa @ 22.02.2009. 22:51 ] @
Po meni je totalno nepotrebno uzimati 4850 sa 1gb DDR3 memorijom.
Razlika izmedju 512mb i 1 gb je skoro zanemarljiva (mozda 2-3 frejma), a bogami je skuplja.
Moja preporuka ti je da uzmes ati 4850 512mb ddr3 (gainward ili palit(koju licno posjedujem)) a ostatak koji ustedis da kupis neko napajanje koje ce tu graficku moci da nahrani. Koliko mi se cini negdje si spomenuo da imas codegen kuciste sa napajanjem koje je doslo uz njega.
U tom kucistu je vjerovatno neko KUNG-FU napajanje koje nece moci lepo da gura tu grafu, zato tu razliku u cijeni prebaci da kupis neko kvalitetno napajanje, tipa Lc Power 550W koje ima vec od 30-35 eur.
[ bleya 2 @ 23.02.2009. 19:22 ] @
pa koliko ja znam na asus ploce naj grafe se uklapaju na primer asus en9600gt 512mb/256bit to je primer svakako ima i jacih.

mod edit:obrisani suvisni uzvicnici...

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 23.02.2009. u 21:48 GMT+1]
[ Binary Mind @ 23.02.2009. 21:02 ] @
@bleya 2

Em si opsednut uzvicnicima, em lupetas. Smanji malo dozivljaj... Vec sam te upozorio da cu da brisem svaki post sa suvisnim uzvicnicima i naravno, sem onog posta gore, koji opet ostavljam kao primer, posto je tema posecena, odrzacu rec...
[ wasssup @ 23.02.2009. 22:38 ] @
Citat:
richa: Po meni je totalno nepotrebno uzimati 4850 sa 1gb DDR3 memorijom.
Razlika izmedju 512mb i 1 gb je skoro zanemarljiva (mozda 2-3 frejma), a bogami je skuplja.
Moja preporuka ti je da uzmes ati 4850 512mb ddr3 (gainward ili palit(koju licno posjedujem)) a ostatak koji ustedis da kupis neko napajanje koje ce tu graficku moci da nahrani. Koliko mi se cini negdje si spomenuo da imas codegen kuciste sa napajanjem koje je doslo uz njega.
U tom kucistu je vjerovatno neko KUNG-FU napajanje koje nece moci lepo da gura tu grafu, zato tu razliku u cijeni prebaci da kupis neko kvalitetno napajanje, tipa Lc Power 550W koje ima vec od 30-35 eur.
Ali na dosta foruma sam procitao da se mnogo bolje snalazi sa vecim rezolucijama model sa 1Gb memorije.... Na kojoj ti rezoluciji igras? Jer ja sve igre igram na 1680x1050, sve ispod toga na mom monitoru je bezveze i igrati.... Nije bas kung-fu napajanje, ali nije ni daleko! Na njemu pise codegen 400W i ispod naravno made in china. Ali do sada je sve guralo kako treba, bar ja tako mislim! Ali znam da 4850 trazi vise struje od 3850.... Mozda ti to i nije losa ideja za 512Mb verziju i napajanje, ali ja sam se bas nalozio na verziju sa 1Gb... :)
[ Binary Mind @ 23.02.2009. 22:57 ] @
Moraces da promenis napajanje, ako hoces da uradis taj upgrade. Minimalno neko "krshteno" (ne kung fu u koje spada i Codegen) od 500W.
[ wasssup @ 23.02.2009. 23:05 ] @
A koje napajanje biste mi preporucili po "normalnoj ceni"? Malo idem u off, ali i to je ustvari bitno za moj izbor kartice...
[ Binary Mind @ 24.02.2009. 11:01 ] @
Koja je to "normalna" cena koju bi bio spreman da platis za napajanje po tebi? Neki minimum je izmedju 50 i 60 evra tj. napajanja kao sto su LC Power napajanja iz Super-Silent, Titan, Green i slicnih serija od 550 - 600W (mozda pravih 400-420W ako i toliko sto je u svakom slucaju dovoljno) ili najjeftinija Thermaltake TR2 Power napajanja do 500W (max. kvalitetnih 450W). Sve ostalo je nepotreban rizik. Ovo je vec off topic kao sto si rekao. Recimo da su informacije o kojima treba da razmisljas jer ako bude diskusije i o napajanju tema ce biti prebacena u podforum "PC Konfiguracije".
[ wasssup @ 24.02.2009. 15:24 ] @
Pa da na tu neku normalnu cenu od oko 50 e sam mislio(lc power super silent 600w). Nego me sada muci sto to dosta premasuje sumu koju sam planirao da izdvojim.... Ali smislicu vec nesto... A jel istina da je za 4870 potreban bas dobar procesor da iz nje izvuce max? Moze li amd 5000+ na 3.12 Ghz da joj da dobru podrsku, ili je da kazem "slab" za nju? Izvinite ljudi na ovolikom smaranju i neodlucnosti! To zato sto hocu da kupim, a da se posle ne kajem i da moze da gura igre neko poduze vreme...
[ richa @ 24.02.2009. 19:32 ] @
Kao sto sam ti rekao, nije velika razlike izmedju te dvije karte...
Ja sa svojom igram FC 2 sve na very high i 2xAA, fps je negdje oko 35 na rezoluciji 1680x1050...
Za napajanje mozes da uzmes ono sto sam ti predlozio (LC power) ili http://www.itsvet.com/proizvod.../comp_comp_powersupply/326/278 da te ne boli glava poslije...
[ Comrade @ 05.03.2009. 15:18 ] @
Snižene cene HD4800
Kompanija ATI je odlučila da snizi cene svoje Radeon HD4800 serije u pokušaju da pripremi put i dobrodošlicu za skoro predstavljanje rebrendirane GTS 250 od strane kompanije nVidia. Prema dostupnim informacijama, cena modela HD4870 će biti snižena za $50 dok će HD4850 koštati $129. Ova sniženja bi na snagu trebalo da stupe u toku ove nedelje a ovim sniženjem cena nove kartice kompanije nVidia će se suočiti sa jakom konkurencijom sa ATI-jevim jeftinim proizvodima srednjeg kvaliteta. Međutim, za sada još uvek nema vesti o sniženju cena za kartice ATI dual GPU HD4800 serije, HD4870 X2 i HD4850 X2 koja mnogi željno očekuju.
[ wasssup @ 05.03.2009. 15:31 ] @
Samo dal' ce ovi nasi to ispostovati? Valjda moraju? Znaci super sto jos nisam kupio, cekam sad to snizenje!!! :)
[ Binary Mind @ 05.03.2009. 16:26 ] @
Ja sam svoj Gainward ATI Radeon HD 4850 kupio krajem proslog leta kad su cene bile 120 i kusur evra Ako ATI snizi cene HD 4850 na 129$ to znaci da ce ovde biti snizene na oko 130 evra, sto opet, kad se pogleda unazad nije nikakvo snizenje. Govorim sa svog stanovista, tj. stanovista kupca koji za svoj ATI potrosio mozda i manje para nego sto ce neki standardni ATI Radeon HD 4850 sa 512MB GDDR3 kostati posle snizenja.
[ wasssup @ 05.03.2009. 17:38 ] @
Pa i to sto kazes.... Uopste ne razumem ove cene, dal' je t zbog evra? Bukvalno na svaki dan-dva se promene ceni i to ne bas za malo i uopste nisi pametan kada da kupis da li da cekas da pojeftine i da se molis bogu da ne poskupe ili da odmah kupujes....
[ Binary Mind @ 05.03.2009. 17:58 ] @
Moj je savet da kupujte kad vam nesto stvarno zatreba a kad imate para da to kupite i gotovo Ova godina mi ne mirise na dobro sto se tice cena hardvera...
[ wasssup @ 05.03.2009. 18:36 ] @
Imas pravo. A ova godina ne mirise dobro po nicemu, a pogotovu ne po hardveru.... Nazalost