|
[ Paramecijum @ 19.02.2009. 02:43 ] @
| Problem koji me zadesio potpuno mi je neshvatljiv.
Elem, imam tri SATA diska u kompu i hteo sam da dodam četvrti.
Pošto slobodan kabl za podatke nije mogao da dohvati do mesta gde sam zamislio da stavim disk, a jedan koji je bio već priključen jeste, ja sam im zamenio mesta računajući da je to običan kabl za podatke i da on služi samo da prenosi iz tačke A u tačku B.
No, izgleda da nije tako.
Onda je počela igranka.
Neki se diskovi vide, neki se ne vide, nekima može da pristupi nekima ne može.
Da bih shvatio šta se događa, isključio sam sve i počeo da ubacujem jedan po jedan.
Praktično nijedan nije hteo da radi (Sistem mi je na odvojenom IDE disku i radi bez problema)
Na kraju sam pokušao opet sve da vratim u prvobitno stanje, ali kako nikakonisam mogao da pogodim kombinaciju kablova, to i dalje nije radilo.
Onda sam odneo jedan hard disk na drugi kompjuter i tamo ga je video tek posle aktivacije u DiskMenadžeru ali je ujedno Disk Menadžer video i ona dva diska koja su bila udaljena 5 metara i nikada nisu bila ni blizu tom drugom sistemu: video ih je ali je prijavljivao da ne može da im pristupi.
Potpuno ludilo.
Posle sati i sati zajebancije, sve sam doveo u red osim jednog hard diska i tu nastaju problemi.
U podizanju mi je prijavio da treba da čekira disk, pa ga prvo nisam pustio da to radi ali onda nije hteo da čita taj disk i posle sam mu dao da radi i on je prijavio neku gomilu podataka da nisu u redu i prepravio ih je; no, da ne dužim, tada sa užasom shvatam da je on na jednom disku postavio strukturu direktorijuma i fajlova sa drugog, ali naravno ničemu ne može da se pristupi.
Da li je iko čuo za ovakvo ponašanje hardvera i ima li tu sada leka pošto nijedan od programa za spasavanje podataka neće ništa suvislo da uradi: ili prijavljuju da je sve u redu ili prijavljuju da ima hiljade fajlova za vratiti, ali da su svi prepisani 100% i d ane mogu da se vrate. Da se razumemo, on mi pokazuje da su na ovom disku podaci sa drugog diska. A taj drugi disk na sreću radi normalno sa tim istim podacima.
Da li je moguće da je on negde iz keša izvukao pogrešne podatke za hard disk, tj, na očekivanom kablu nije bilo ono što je on smatrao da treba da bude pa mi je upisao taj drugi raspored ili otkud znam šta je moglo da se desi... ali imam ukupno jedan disk koga ne znam kako da oporavim.
|
[ Binary Mind @ 20.02.2009. 13:38 ] @
Koja ploca je u pitanju? Nesto malo vise podataka o konfiguraciji ne bi bilo na odmet da bih barem neki od nas shvatili kako je do ovoga moglo doci.
[ JOJO847 @ 20.02.2009. 14:11 ] @
Hm, definitivno ce nam trebati podatak koja je ploca i koji disk je koji sata port prikljucen.
Nacelno, kad prikljucujes disk tj vise njih; prvo prekontroliras u BIOS-u dali se svi vide, koji im je BOOT redoslijed a onda u windowsima. My computer nije mjerodavan nego koristi disk managment.
Ako zelis vidjeti sto je na kojem disku, najbolje je prikljucivati samo jedan po jedan disk u komp, a ako sumnjas da win brljavi (da ne radi chkdisk kod podizanja jer on oce zeznut podatke) preporuka je OS dizati s nekog live CD-a koji cita NTFS/FAT32
[ Paramecijum @ 20.02.2009. 16:44 ] @
Nije problem do ploče, ta tri diska su radila na tom kompjuteru godinama bez problema.
Ploča je Asus P5W DH Deluxe.
Ali saznao sam nešto što nisam znao.
Bili su prijavljeni kao dinamički, a onda se među njima stvara neka uzajamna veza i vrlo su osetljivi na promenu mesta.
I dalje nemam rešenje za ovaj problem; razni programi za vađenje vide uglavnom razne stvari; meni je problem što nikako ne uspevam da preskočim fat tabelu u skeniranju diska; svaki program vidi lepu fat tabelu i onda po njenim instrukcijama nađe 212 Gb podataka koji su neupotrebljivi jer su pokupljeni po krivim instrukcijama.
Čak i programi koji kao skeniraju podatke na disku prikazuju da nalaze fajlove koji su upisani u fat tabelu, a ne one koji stvarno postoje.
Na kraju će ovo verovatno završiti u nekom servisu, samo sam se nadao da mogu sam pre toga da to odradim.
Moja ploča iz nekog razloga, kod ubacivanja novog diska uopšte ne nudi mogućnost da bude običan ili dinamički, odmah ih postavlja kao dinamičke.
I to je izvor problema.
Dinamički disk se ponaša drugačije i nelogično... evo, on ima 320 Gb, 212 upisanih podataka i 95 obrisanih; kada skeniram obrisani deo, dobijam prave podatke koji su bili na tom disku, a kada skeniram deo koji nijeobrisan, zbog pogrešne fat tabele daje papzjaniju.
Kako da prespojim i eliminišem fat tabelu jer je očigledno da su svi podaci na svojim mestima, samo nemam načina da im pristupim?
[ Binary Mind @ 20.02.2009. 21:07 ] @
Sretao sam se sa takvim "problemima" pre u praksi, ali sam pre nego sto bi bilo kakve podatke poceo da prebacujem na hard koji je automatski u Disk managementu inicijalizovan kao dynamic volume, bez drugih ponudjenih opcija, u nekom drugom programu poput Paragon Partition Managera i sl. bih prebacio isti u basic i isparticonisao po potrebi ili zelji vlasnika kada bi racunar stigao radi dodavanja novog hard diska po servisima gde bih radio u datom trenutku. Tako se posle izbegavaju ovakvi problemi na koji si naleteo. Sad je vadjenje podataka sa tog harda pod velikim znakom pitanja jer kad prsne dynamic volume to uooopste nije dobro (za pivo  )...
[ Paramecijum @ 21.02.2009. 22:40 ] @
Da li neko u stvari ume da mi objasni tačno koja je razzlika između osnovnog i dinamičkog diska?
[ Binary Mind @ 22.02.2009. 15:08 ] @
[ Paramecijum @ 22.02.2009. 19:31 ] @
Realno, sve može da se nađe na guglu, pa shodno tome ovakve diskusije nemaju nikakvog smisla.
[ Binary Mind @ 22.02.2009. 19:34 ] @
OK. Onda je diskusija zavrsena sto se mene tice...
[ Paramecijum @ 09.03.2009. 22:36 ] @
Epilog je sledeći: onaj disk sa fotografijama uspeo sam potpuno da revitalizujem sa programom http://www.artplus.hr/adapps/eng/dpr.htm . Nestvarno dobar program za vraćanje fotografija, radio mi je disk od 320Gb osam dana i našao oko 200000 jpg-ova među kojima su praktično bile sve fotografije koje su mi trebale, tj. za koje nisam imao beckup.
Toliko o tome.
E, sad dolazi na red drugi disk... 750Gb, jedna particija; i njemu nije dobro, iako nisam to odmah shvatio.
Toliko sam bio skoncentrisan na ovaj disk sa fotografijama da ništa drugo nisam gledao, a pošto sam ih poskidao sa sistema nisam odmah proverio sve do skoro. Na njemu su mi AVI fajlovi koje bih voleo da dobijem jer ima dosta rada u njima, grebovanje sa videa i takve stvari, stotine radi posla koji može da se uradi ponovo, ali radije ne bih ako ne budem morao.
Dakle, situacija je sledeća: disk je takođe upisao sebi pogrešne podatke, prikazuje da je 250Gb i da ima 450Gb neparticionisanog prostora, plus izlistava direktorijume i poddirektorijume od drugog diska, isto kao i ovaj prethodni.
Svako skeniranje diska nudi neprekidno da vraća podatke koji na tom disku uopšte i ne postoje, kao i prethodni slučaj.
Ni sa jednom programom (GetDataBack, Easy Recovery, Magic Recovery) ne uspevam da se probijem do toga da mi skenira sadržaj bez obzira na FAT tabelu; svi stalno izlistavaju direktorijume i fajlove koji stoje u fat tabeli a ne stvarno stanje pre havarije.
Puštao sam da ovi programi rondaju po njemu danima, ali uopšte mi ne nalazi te velike AVI fajlove.
Stalno mi, kao i u slučaju prethodnog diska, nudi fajlove koji ne postoje i koje naravno ne može da otvori.
Zapravo, voleo bih program koji bi sa AVI fajlovima radio isto što i ovaj programčić sa fotografijama; lagano slagao džinovsku slagalicu u savršene fajlove.
[ bakara @ 09.03.2009. 22:49 ] @
Citat: JOJO847: preporuka je OS dizati s nekog live CD-a koji cita NTFS/FAT32
A ^^^ ovo nisi ni pokusao?
Mnogo je jednostavnije i efikasnije.
Mali disk mali problem, veliki disk veliki problem 
[ Paramecijum @ 09.03.2009. 23:32 ] @
S obzirom da iščitavanje i vraćanje podataka traje bar nekoliko dana, a verovatno i više od 15 u ovom slučaju, problem mi je da to bude sistem koji ni za šta drugo neće moći da se upotrebi.
Potpuno sam siguran da su svi podaci još uvek na samom disku u nedirnutom obliku, samo treba da vidim kako da ih pokupim.
Neobično mi je to da kada se npr. EASY Recovery pokrene da traži RAW fajlove bez obzira na postojeću listu direktorijuma i fajlova, on i dalje iščitava ono čega nema a ne ono čega bi trebalo da bude.
Isti problem sam imao sa ovim drugim diskom i fotografijama, svi ovi najpoznatiji programi za vraćanje su stalno videli fatamorgane, tek ga je onaj programčić koji sam pomenuo odradio kako treba i video ono čega je na disku bilo: fotografije.
[ bakara @ 10.03.2009. 21:49 ] @
Ti ono kao da nisi procitao sta sam gore napisao?
Ne treba tebi recovery program, vec taj disk prikljuci na neki drugi OS i izvuci podatke najnormalnije.
Smem da se kladim da se taj disk na OS X vidi ko dobar dan 
[ Paramecijum @ 11.03.2009. 10:45 ] @
Mogu i to da uradim, ali potpuno ne vidim smisao jer taj disk ima u sebi podatak o lažnoj particiji i nepostojećem neparticionisanom prostoru i svaki program i OS koji mu pristupi iščita to i ne ide dalje.
Ne uspevam da iščitam podatke direktno sa harda uz ZANEMARIVANJE informacije koju disk ima sam o sebi.
[ bakara @ 11.03.2009. 20:52 ] @
Citat: Paramecijum: Mogu i to da uradim, ali potpuno ne vidim smisao...
Samo ti probaj i ne trazi dalji smisao, i iznenadices se koliko windows ume da bude glup 
[ Paramecijum @ 22.03.2009. 19:14 ] @
Samo da kažem da Mac ništa nije video; možda bi neki njegov recovery program uspeo, ali to su dani i dani smaranja.
No, problem je nenadano rešen sa hirens boot cd pa u okviru njega prosoft media tools.
[ Paramecijum @ 01.04.2009. 18:50 ] @
E, sad, pošto sam rešio problem sa ovim velikim hardom (od 52 bitna video fajla, imam 49 u besprekornom stanju i još tri u nekim parčićima), odlučio sam da ga neko vreme koristim za testiranje programa koji izvlače podatke. I upoređenje rezultata.
Ipak su različiti slučajevi različiti, a ista polazna situacija daje mogućnost za precizne procene o sposobnosti programa.
I evo prijatnog iznenađenja. File.Scavenger.v3.2 se mnogo bolje snašao sa velikim video fajlovima (preko 2 Gb) nego ijedan drugi program.
Ali i on izgleda ima granicu na oko 4Gb jer znam da sam imao bar deset fajlova velikih između 5 i 8 Gb, a nijedan se nije pojavio u celosti. Svi ga uredno iseku, s tim što neki programi naprave froncle, a ovaj File.Scavenger ih je isporučivao u 2-3 dela.
Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|