[ Student ETF-a @ 21.02.2009. 19:38 ] @
MB MSI P31 NEO-F V2
VGA - nVidia 9800GT 512MB
INTEL Q8200 QUAD CORE 2.33GHZ 4MB
MEM 4 GB DDR2 800MHz
Hard Disk Seagate 1TB 32MB
DVD RW Black LG SATA
MODEM Ambient/Agere 56K PCI
KUCISTE MIDI TOWER 500W
5.1 Ch. Sound Blaster OnBoard
TASTATURA PS/2 LOGITECH OEM BLACK
MIS PS/2 LOGITECH OEM BLACK OPTICAL

Ovo kosta 600 eura. Da li je mnogo, da li treba nesto promeniti?

Planirao sam da uzmem Samsung T220HD. Da li ovag grafika moze da izvuce maksimum iz ovog monitora?
Cena monitora je trenutno 285 eura. Previse mi je da dam za inc vise jos 115 eura (Samsung T240HD). Razmislio bih mozda i o nekom drugom modelu. Neki predlog?

Pozdrav
[ Binary Mind @ 21.02.2009. 22:04 ] @
Nesto mi poznata ova konfiguracija "Intel Energy" ako se ne varam (obavestenje: Ne pominjite firme jer nije dozvoljeno). Ako si zadovoljan sa P31 plocom ispodprosecne izrade, hard diskom iz po zlu poznate Seagate-ove serije sa 32MB cachea (ceo net bruji o masovnim crkavanjima), i POTS modemom koji ne znam vise cemu sluzi, onda kupuj slobodno Da, da. Ovo sam zaboravio. Bitno je da je kuciste lepo i da su tastatura i mis Logitec. Sta je unutra je ...ehm (prociscavanje grla)... manje bitno Na kraju izvinjenje na ironiji, ali moze bolje i ujednacenije od ovoga.
[ Student ETF-a @ 22.02.2009. 09:54 ] @
Fax mi oduzima mnogo vremena tako da ga bas i nemam previse slobodnog za pracenje desavanja u IT svetu Binary Mind, hvala najlepse na savetu, bio je dovoljan da odmah odustanem od kupovine pomenute konfiguracije. Ali i svaki konkretan savet je dobrodosao. Pa da li neko ima predlog za neku konfiguraciju (ako ima neka konkretna ponuda moze poruka na pp). Recimo da bih dao oko 500 eura za masinu (bez periferija). A neki komentar za izbor monitora? Ne znam sta bih drugo mogao da uzmem u tom cenovnom rangu a da ima i TV tjuner.
[ JOJO847 @ 22.02.2009. 09:55 ] @
a za sto bi da koristis taj komp?
[ Student ETF-a @ 22.02.2009. 10:15 ] @
Taj komp ce prvenstveno biti namenjen za zabavu:) Znaci najvise ce ga koristiti mladji brat (15 godina). Znaci igrice, internet, muzika, filmovi...
[ Student ETF-a @ 22.02.2009. 13:02 ] @
Od jutros gledam raznorazne ponude i mislim da cu racunar skopiti sam!

Iskreno, razumem princip rada svake komponente ali konkretno za svaku posebno nemam pojma koliko se dobra pokazala pa se nadam da cete mi tu pomoci.

INTEL
Core 2 Duo E7400 2.8GHz 3MB 1066MHz BOX

ASUS
Intel P5QL-E

KINGSTON
4GB (2x2GB) 800MHz DDR2 HyperX

SAMSUNG
T220HD 1680x1050 px

Cooler Master Midi Elite 332 G 420W

LG DVD-RW 20x speed

Nadam se da ovakva neka kombinacija nije losa. Dajte neki komentar.
Ako bih se malo prosetao po gradu mogao bih sve ovo da uzmem za 600 eura. Tako da mi ostaje jos 300 za grafiku, hard, zvucnike, mis i tastaturu. Kuler za procesor se kupuje posebno?
Za mis, tastaturu i zvicnike dajem max 100 eura tako da grafika i hard moraju da stanu u 200 E tu mi treba konkretan predlog. Neki hard od 640 GB npr... Koji? A sto se tice grafike ama bas nemam pojma sta valja za te pare 100 eura i malo jace...

Pozdrav
[ Student ETF-a @ 22.02.2009. 16:56 ] @
Da li iko ima ne3ki konkretan savet?
[ Take 5 @ 22.02.2009. 17:14 ] @
Mogao bi, kao student ETF-a, da ponekad kriticki preispitas neke od srpskih urbanih legendi (kao npr. "Samsung T220HD je konza brate!")

:)

http://www.elitesecurity.org/t355682-0#2206983
[ Student ETF-a @ 22.02.2009. 17:29 ] @
Naravno da nisam u tom fazonu (ja koristim neki LG) ali bratu se zuri nemam ni ja pojma sto... Igraju mu se igrice verovatno... Taj t220hd nije nista spec ali meni treba nesto sa TV tjunerom... Ili da uzmem nesto drugo i kvalitetnije i da to nakacim na eksternu tv kartu ali to mi nije tako elegantno resenje...

A neki predlog za grafiku i hard...
[ Binary Mind @ 22.02.2009. 18:49 ] @
Kolika je konacna cifra do koje bi isao sa svim sto zelis da uzmes? Znaci osnovna konfiguracija + TV/FM tuner + monitor...
[ ki111er @ 22.02.2009. 18:54 ] @
za hard ti samo preporucujem preskoci Maxtor u sirooookom luku. Sto se tice monitora ne razumem zasto se razbacate toliko sa novcem ja sam kupio benQ 2200e platio ga malo jace od 12k podrzava full HD rezoluciju 1920x1080, odlicnog je dizajna, otisao sam kod drugara koji ima Samsung 22" ne znam koji model ima cudno postolje i platio ga je 35k, uporedjivali smo kvalitet slike kod njega i mene razlika je minimalna ili je nema uopste. A za TV tuner uzmi externi nije to toliko lose ima lepo dizajniranih.
[ Student ETF-a @ 22.02.2009. 20:19 ] @
Cifra koju smo planirali je oko 900 eura. Mozda bi isli i do 1000 ali mislim da za tim nema potrebe. Samo da napomenem da zvucnici, tastatura i mis kostaju ukupno 80 eura tako da mi ostaje 820 eura za mashinu i monitor. A bratu sam objasno da je prica sa Samsung-om ista kao i sa VW-om, mislim da je skapirao da deo tih para daje samo zbog imena...
Svi mi daju savet zaobidji ovo a meni treba konkretno sta valja.
Pozdrav i hvala na odgovorima
[ LuC1F3R @ 23.02.2009. 09:22 ] @
Ja imam Samsung T240 i mogu da ti kazem da konkretno valja i da su svi ljudi bili odusevljeni slikom.
[ musicmaster @ 23.02.2009. 10:27 ] @
Porazmisli opet o monitoru.. 3 puta ako treba...
Ja vetj skoro 9 meseci bjelim u ASUS 222WV 22" i mislim da "blejim" zdravo.


Kada sam ga kupovao, koshtao je nekih 16.500 dindzi (jun/jul proshle godine).
Sada se moze natji i za 12.000.
Tako sam bar chuo.
Za igrice ti ne treba bolji, bar shto se odziva tiche. 2ms.
Mnogi LG modeli npr, nemaju mogutjnost podeshavanja nazad/napred.
Mozesh da mu zabacish ekran 20 stepeni unazad i 3 stepena unapred, shto je idealno za sve,
kada se navalish ili zavalish dok gledash neki film ili hotjesh da ga postavish vishe ili nize od nosa.

Sve u svemu, posao mi je takav da moram da provodim dosta vremena ispred "slike" i to zna ponekad da bude i preko 8-10 sati.
Ochi mi nisu krvave niti me peku, crna boja je crna, nije tamno teget shto se javlja kod pojedinih DivX kompresija... jelte.
Ako izradjuejsh realistichne 3D digitalne fotografije ili si profesionalac u grafichkom dizajnu za neki loodi chasopis,
onda ovaj model otpada jer navodno kontrast mu je 2000:1.
Neki kazu da je malo, iskreno, pojma nemam o tome...

A ako si zamlata kao ja (igrice, html, muzichka produkcija, servis, photoshop-liquify i tome slichno) onda je ovaj model idealan za tebe.
Pardon, za tebe i burazera
Cena na prvom mestu.

Preostale evre (285:100 i kusur) upotrebi na GPU ili mobo, whatever.
POzz.

[ Catch 22 @ 23.02.2009. 11:08 ] @
Citat:
Student ETF-a: Cifra koju smo planirali je oko 900 eura. Mozda bi isli i do 1000....

Svi mi daju savet zaobidji ovo a meni treba konkretno sta valja.
Pozdrav i hvala na odgovorima


Evo jedne konfiguracije, koja je sklopljena kao novogodisnji poklon po zelji kupca (cene su bile aktuelne 31.12.2008)
;)

[att_img]

PS
Mislim da ti ne treba nikakav poseban cooler za CPU, jer onaj koji stize u boxu je sasvim zadovoljavajuci

Kupac je takodje prvobitno trazio Samsungov monitor, ali se "upiskio od srece" kada je dobio ovaj View Sonic VX2260WM
Citat:
Specifications: View Sonic VX2260WM
LCD
Type 21.5” wide Color TFT Active Matrix LCD
Contrast Ratio 1000:1 (typ.) ; 20000:1 dynamic
Viewing Angles 170° (H), 160° (V)(CR≧10)
Display Area 18.7" (H) × 10.5" (V) / 21.5" diagonal
Optimum Resolution 1920x1080 WUXGA
Response Time 5ms (on/off) ; 2ms (G to G)
Light Source 50,000 hrs. (typ)
Panel Surface Anti-Glare, Hard coating (3H)
Pixel Pitch 0.248mm (H)×0.248mm (V)
Brightness 300 cd/m² (typ.)
Light Source 50,000 hrs (typ.)
Color Support 16.2 M (6-bits + Hi FRC)
COMPATIBILITY
PC VGA up to 1920×1080 non-interlaced
Mac® Power Mac, up to 1920×1080
DIMENSIONS
Physical With Stand 20.2" x 16.1" x 8.2" (513mm x 410mm x 208mm)
Physical Without Stand 20.2" x 13.0" x 2.2" (512mm x 330mm x 56mm)
REGULATIONS
UL, CUL, FCC-B (ICES), CB, CE, CES-003B, VCCI , ERGO (MPR II, ISO 13406-2), TUV-S, NOM, GOST-R, HYGIENIC (20 copies), Energy Star, CCC, BSMI, PSB, C-TICK, MIC (KCC), SASO, WEEE, RoHS, Ukraine, EPEAT Silver
PACKAGE CONTENTS
ViewSonic VX2260wm LCD, VGA cable, DVI cable, Audio cable, Power cable, Quick Start Guide, ViewSonic Wizard CD
WARRANTY
Three-year limited warranty on parts, labor and backlight.
RECYCLE/DISPOSAL
The lamp in this product contains mercury. Please dispose of in accordance with local, state and federal laws.
CONNECTOR
Analog 15 pin mini D-sub×1
Digital DVI-D (TMDS, 100 ohms, with HDCP) / HDMI
Power 3-pin AC plug (CEE22)
Audio 3.5 mm Audio line-in / 3.5 mm Audio line-out
POWER
Voltage AC 100-240V (Universal); 50/60Hz (Switch)
Consumption 40 (typ.)
Eco Mode optimize 34W (typ.) / conserve 27W (typ.)
Save Mode (W) ≦1W
CONTROLS
Basic [1], [2], Power, Down, Up
OnView® Auto image adjust, Contrast/Brightness, Input select: D-SUB, DVI, HDMI PC, HDMI AV, Audio adjust: Volume, mute, Color adjust: sRGB, 9300K, 7500K, 6500K, 5000K, user color [R, G, B], Information, Manual image adjust: H/V position, Horizontal size, fine tune, sharpness, dynamic contrast, response time, aspect ratio, display mode, Eco mode, Setup menu: language, resolution notice, OSD position, OSD timeout, OSD background, sleep, Memory recall
OPERATING CONDITIONS
Temperature 32-104°F (0-40°C)
Humidity 20 - 90% (Non condensed)
WEIGHT
Net With Stand 9.1 lbs (4.1 kg)
VIDEO INPUT
Analog RGB Analog (75 ohms, 0.7 / 1.0 Vp-p)
Digital DVI-D (TMDS, 100ohms, with HDCP), HDMI
Sync Separate Sync / Composite Sync / SOG
Frequency Fh: 24-83kHz, Fv: 50-76Hz
ERGONOMICS
Tilt 20° ~ -5°
AUDIO
Speakers 2 x 1.5 watt with SRS WOW sound*
POWER MANAGEMENT
Meets ENERGY STAR® standards
WALL MOUNT
VESA 100mm x 100mm


ViewSonic Comparison Guide (pdf)

[Ovu poruku je menjao Catch 22 dana 23.02.2009. u 12:25 GMT+1]
[ Binary Mind @ 23.02.2009. 11:16 ] @
Sasvim solidna konfiguracija je ova sto ju je predlozio Catch. Bilo bi OK da upravo nju pokretac teme koristi kao orijentir za osmisljavanje svoje konfiguracije. Mislim postoje i jeftinije varijante maticnih ploca sa P45 chipsetom, manji i jeftiniji hardovi, ATI Radeon graficke kartice iz 4800 serije, standardno dobre i jeftine interne PCI Leadtek TV/FM kartice, a moze i neka jeftina noname sa Philipsovim chipset-om potpuno na zavrsava posao sto se tice TV kartica, ako zahtev nije da ima podrsku za DTV itd. Samo neki od predloga...
[ severac7 @ 23.02.2009. 11:31 ] @
ASUS 222WV 22" verovatno najbolji monitor odnos cena kvalitet
p.s moje misljenje je da asusovi modeli monitora imaju najkvalitetniji prikaz slike u odnosu na ugao gledanja
[ musicmaster @ 23.02.2009. 11:32 ] @
Citat:
Binary Mind: Sasvim solidna konfiguracija je ova sto ju je predlozio Catch. Bilo bi OK da upravo nju pokretac teme koristi kao orijentir za osmisljavanje svoje konfiguracije. Mislim postoje i jeftinije varijante maticnih ploca sa P45 chipsetom, manji i jeftiniji hardovi, ATI Radeon graficke kartice iz 4800 serije, standardno dobre i jeftine interne PCI Leadtek TV/FM kartice, a moze i neka jeftina noname sa Philipsovim chipset-om potpuno na zavrsava posao sto se tice TV kartica, ako zahtev nije da ima podrsku za DTV itd. Samo neki od predloga...


Si.

Imash Conexant i Phillips kod TV-FM tjunera.
Pitaj prodavca shta je inside.

I ne obratjaj paznju na gabarit i slike na kutijama.
Ja sam koristio neki Terminator od 1.800 dinara.
Kutija od kartice je bila kao od novog mobilnog telefona.
A unutra sve shto ti treba.
Daljinski lud kao struja, adapter na prvi pogled.... kao da je izvadjen iz fiskalne kase....
chinilo se kao da je fax/modem sposobniji od samog tjunera..
Medjutim,...

Nashao ja u roku od 5 minuta sa tim chudom 54 kanala na cable i josh 16 na "antenna"...??!
(Phillips inside)
Softver budjavo izgledao, ali zato shljakao brzo/loodo.
Kvalitet snimljanog materijala - a la 100% the same,
naravno, morash da snimash u MPEG-2...
Sve zivo od funkcija, neverovatno lepo radilo.
Channel surf, FM..
I dalje radi, zapravo.

Poklonio ga klincima u komshiluku jer vishe ne gledam TV.
[ Srđan Pavlović @ 23.02.2009. 13:35 ] @
^^ Hehe, i ja sam imao taj (Studio TV Tuner) Terminator, sad je kod mog kuma :) Dobra kartica za malo para.
Na njoj je Phillips RF7131 chip, cini mi se.

Ona konf. sto je sastavio Catch22 sasvim OK.

Sa gigabajtovom LGA775 plocom koja ima P45 chipset, solid-kondenzatore ("ultra-durable"),
i kosta tu negde izmedju tu 7 i 9 hiljada din, neces pogresiti ;) Dobra ploca je uvek bila oko 100-130
evra, tu nema sta. Na ploci ne treba stedeti. Stedi na HDD-u, uzmi manji, to uvek mozes lako dokupiti.

Dobro se secam svog favorita iz proslih dana Abit IC7 - odlicna ploca, kada je bio aktuelan Socket478.
Kostala isto nesto preko 100 evra - 105 - 107... tako nesto...

Nema dobre ploce bez jedne stoje ;)
[ Binary Mind @ 23.02.2009. 14:01 ] @
@Kernel-1

Razlika izmedju 125 evra i 105 evra koliko od prilike kosta na primer Gigabyte GA-EP45-DS3LR je taman tolika da moze da se doda za bolju graficku karticu ili "krstenu" TV/FM karticu Moram da se slozim da Gigabyte trenutno, pored ASRocka sa kojim sam najmanje radio u skorije vreme i ECS-a ima najbolje i najkvalitetnije budget P45 ploce i vidu EP45-DS3L i EP45-UD3L serije... MSI-eva MSI P45 Neo-F koja moze da se nadje za 87-88 evra, je cak i u poredjenju sa jos jeftinijim ECS plocama P45 chipseta krshina sto se tice bagovitih primeraka kojih ima podosta. Na zalost sa ECS plocama P45 chipseta sam radio kratko jer je jako malo bilo uvezeno i brzo su planule. Nisam upoznat kakva je sada situacija jer skoro iskljucivo radim sa Asusovim, Gigabajtovim i Intelovim (bas Intel) plocama i skoro u 95% slucajeva sklapam Intel konfiguracije. Jedna pozitivna svtar za Gigabyte-ove ploce u poredjenju sa ECS-ima sa kojima imam iskustva je da se ipak mogu overklokovati za razliku od ECS-ovih tzv. "Black Series" ploca koje su kao ECS-ova ekskluziva. Da ne pricam o onima sto nisu ekskluziva Za one koji vole dobre rezultate pri "stock" podesavanjima ECS "Black series" ploce su kao porucene, stim sto, kao sto rekoh, kratko ih je bilo pa su planule negde krajem prosle godine. Nove informacije o njima nemam.
[ Srđan Pavlović @ 23.02.2009. 15:14 ] @
Citat:
Razlika izmedju 125 evra i 105 evra koliko od prilike kosta na primer Gigabyte GA-EP45-DS3LR je taman tolika da moze da se doda za bolju graficku karticu ili "krstenu" TV/FM karticu


Naravno - hteo sam samo istaci da kod kupovine ploce ne treba previse stedeti,
pogotovo ako se stavljaju ostale pristojnije komponente, onda se ne uzima ploca od 50-60 evra.

Mene je samo graficka naterala cenom da umesto DQ6 moram da se zadovoljim DS3R.
No, DQ6 je tada bila (skoro) tek izasla i cena je bila zaista velika.
[ milanjel @ 23.02.2009. 15:58 ] @
@Student ETF-a

Evo imas i od mene proporuku za ASUS VW222S (22inch, 2ms, 2000:1… ) imam ga vec 9 meseci a platio sam ga 15.000 u to vreme (36 meseci garancija)

P.S. Sto se tice misa obavezno da kupis LASERSKI
[ Student ETF-a @ 23.02.2009. 18:49 ] @
Hvala puno na svim komentarima i savetima!

Upravo ste me ubedili i uzimam Viewsonic vx2260wm. Asus sa cenom od 175 eura, rezolucijom od 1650x1080 i bez DVI-a mislim na ne moze da parira Viewsonic-u.

E sada sto se tice tv tjunera. Taj monitor je planiram da se koristi kao tv ne nesto preterano ali recimo sat vremena u proseku dnevno. Znaci da to ne bude onako u prolazu da se pogleda nesto nego da moze da se fino odgleda film, utakmica, neka emisija... Mislim da sa Viewsonic-om i njegovom rezolucijom od 1920x1080 pre islo nesto slicno ovome http://news.softpedia.com/news...te-V300-HDTV-Tuner-47354.shtml.

A sada sto se tice maticne. Tu sam raspolozen da ne stedim ali to sto mi spominjete razlicite vrste soketa to mi mnogo ne znaci. Danas sam bio u jednoj "popularnoj" radnji pa smo kao sklopili nesto na brzaka da imam neki vodic a to zigleda ovako.

Intel Core 2 Duo E8500 3.1 ghz 6Mb L2 1333Mhz

ASUS socket 775 P5QL Pro Intel P43 FSB 1600

WD 640 GB 800 Mhz WS6400AAKS Caviar Blue SATA2 16 MB

KINGSTON DDR2 2x2 GB 800 Mhz

XFX VGA HD-485X-YDFC HD 4850 625 Mhz 512 MB DDR3 DUAL 800 stream processor

Lik mi je rekao da za ove komponente mora napajanje od minimum 500 W. Pa kao najbolje ti je da uzmes neko jeftno kuciste iz koga izvadis napajanje pa stavis jace. Njegov predlog je bio Blueberry CN-832BK 400 midi tower 400w i napajanje LC power supersilent 550 W LC6550...

Komentar?

Catch 22, hvala za konfiguraciju. Svidja mi se predlog za kuciste. To cu i da uzmem.

A sto se tice procesora, neki moj rezon je da sada QUAD procesori ne mogu da daju svoj maksimum ali za koju godinu ce biti u prednosti u odnosu na Dual Core. Ili mozda gresim?

Sada kada sam popricao sa mojima dosli smo do cifre od 90000 din. Znaci 30 soma dajem na monitor i tv tjuner, 7000 na tastaturu, mis i zvucnike sto znaci da mi ostaje 53000 za mashinu. To je konacna cifra a nece me mrzeti da se vozam po gradu u potrazi za najjeftinijim komponentama tako da mi ostaje da pronadjen najpovoljnije radnje pa krecem u kupovinu. Jos jedino da konacno odlucim sta cu:)



[ M-84 AB1 @ 23.02.2009. 19:38 ] @
Mala sugestija za monitor u tom cen. rangu - Samsung 2343BW, jer ima 23 incha plus ima 16:9 odnos dijagonale sto ce za filmove biti odlicno (donosi jos vece efektivno povecanje ekrana). Nisam ga jos video uzivo, ali ga ljudi hvale i zbog velicine i za kvalitet slike.
Naravno, ja Ti preporucujem da ga pogledas negde u radnji kako radi u odnosu na 22-ke, jer je ta rabota sa monitorima ipak subjektivna stvar koja zavisi od coveka do coveka.

Sto se tice TV Tunera samo da prenesem moje iskustvo sa D-SUB (dakle analognom) varijantom koju ja posedujem.
Naime posto u ovom sistemu veza izmedju Graf. kartice i monitora nije direktna nego je posrednik i TV-tuner, moze doci do blage degradacije slike kada se korisiti standardno komp, kod mene se to videlo najvise kod citanja teksta kao neka senka, neko dupliranje. (Tuner sada bleji u ormanu :D )
Posto Ti uzimas DVI monitor, samim tim imas vise mogucnosti za prespajanja i karabudzenja, tako da se valjda taj problem moze izbeci, ako ga uopste i bude.

Mala finesa za HDD, pogledaj WD6400AALS ako ima i ako je razlika u ceni nekoliko evra, prica se da je dosta tisi i za nijansu brzi, i ima 32MB buffer.

Ostalo je sve skroz, skroz po meri odabrano, tipican bestbuy za sada u tom cen. rangu :-p

POZ

PS. Sad videh za kuciste - kad se sve sracuna , koliko tacno ostaje para za kuciste?

[ Student ETF-a @ 23.02.2009. 20:24 ] @
Joj vise ne znam ni ja sta da radim... :) Hvala za predloge u svakom slucaju a sto se tice para sve se uklapa u dinar po cenama sa www.itsvet.com
[ deki999 @ 23.02.2009. 21:16 ] @
Imam sina od 10 godina.
Kupio sam aždaju od kompa pre godinu dve.
Za igrice.

Onda se neko setio i kupili smo Sony2 za igranje.
Za tu konzolu se još prave igrice.
Za igranje je VRH !!!
Samo 14000 din.

Koliko sam samo para mogao da uštedim i ne kupim komp, jer stari je još živ.
Mogu za sve da ga koristim sem jačih igrica...

Nadam se da ti nisam odmogao...treba pogledati i u tom pravcu...
[ Catch 22 @ 23.02.2009. 21:47 ] @
Pominjani monitor "ASUS 222WV 22"..." cija tacna oznaka je valda Asus WV222S(?), je totalno van konteksta cele price posto nema ni DVI ni HDMI (sto se ovde trazilo, ako se ne varam?)

Drugi pominjani monitor Samsung 2343BW je skuplji, a po karakteristikama inferiorniji od ViewSonic VX2260WM!?

Posto se bavim prodajom racunara, mogu iz licnog iskustva prilicno pouzdano da konstatujem da se Samsung vec duze vreme u zemlji Srbiji potpuno nezasluzeno "voza na staroj slavi". Nerado ga nudim zbog vrlo losih iskustava sa brojnim reklamacijama u poslednjih godinu dana.

PS
Za pokretaca teme jedan jednostavan savet: ignorisi sve preporuke koje u sebi sadrze kvalifikaciju tipa da je XYZ firma / model zakon, najbolji... i slicno, jer su takve preporuke uglavnom navijacke, subjektivne, pristrasne... (sve drugo samo ne objektivne).
;)
[ ki111er @ 23.02.2009. 21:52 ] @
Kupi recimo hard od 500gb i visak para usmeri na kvalitetno napajanje i kuciste, ne mogu da verujem da niko ali niko nije spomenuo napajanje a svi mi znamo da upravo od njega potice sve. Za grafiku se slazem OK je, mozda ustedi malo na ploci, i ne razumem cemu ona azdaja od procesora, kupi obican 2X, ne radis u 3Dmaxu i Premieru da ti treba tako zahtevan procesor, to je nekad bilo za igre a sada sve vuce GPU. Toliko od mene, neka me neko ispravi ako gresim.

I Catch 22 je u pravu kod samsunga 20%+ ti ondosi samo brand
[ Catch 22 @ 23.02.2009. 22:08 ] @
Samo da dodam, da ne skodi malo siri pogled u blisku buducnost pa onda neka usteda na maticnoj ploci odmah gubi smisao, ako se uzima u obzir i nekakav upgrade u blizoj ili daljoj buducnosti.

Npr. ako za 6 meseci DDR3 moduli postanu cenovno atraktivniji neces morati da menjas Gigabyte GA-EP45C-DS3R plocu da bi "uhvatio i taj voz"
;)




PS
Pod nazivom "KINGSTON DDR2 2x2 GB 800 Mhz" moze svasta da se dobije (vazi ista prica kao i za Samsung)
[ Student ETF-a @ 23.02.2009. 22:17 ] @
Za monitor sam odlucio, Viewsonic. A sto se tice kucista mislim da je ova varijanta kupovine kucista losijeg kvaliteta i nekog kalitetnijeg napajanja OK... Znaci za maticnu sam odlucio da to bude nesto od oko 100 eura, grafika oko 120-130 i procesor Intel E8500 ili E8400. Hard vec spominjani WD. Ram neka sada ostane na 4 GB a najverovatnije cu uzeti Kingston HyperX na 1066 Mhz.

U subotu zavrsavam sa poslednjim ispitom za ovaj semestar a onda krecem u potragu za najpovoljnijim komponentama.

Jedna napomena, nikada nisam racunara sklapao sam... Ali mislim da tu nece biti problema uz para vasih saveta (TUGA!!!! Zavrsio elektrotehnicku skolu a ne znam da sklopi racunar.. AAAAAAAA!!!!)

Fax je u onom Microsoft-ovom MSDNAA programu tako da mogu da uzmem bilo koji sistem legalno. Koji?
[ M-84 AB1 @ 23.02.2009. 22:19 ] @
Citat:
Student ETF-a:Lik mi je rekao da za ove komponente mora napajanje od minimum 500 W. Pa kao najbolje ti je da uzmes neko jeftno kuciste iz koga izvadis napajanje pa stavis jace. Njegov predlog je bio Blueberry CN-832BK 400 midi tower 400w i napajanje LC power supersilent 550 W LC6550...

@ki111er Da si pazljivije citao, video bi. :D

Procesor je dobar, a jos malo u buducnosti covek nece imati prilike njega da menja (Socket 1366), a graficku mozda hoce, a ako to uradi, E8500 ce moci da je nahrani.
Jedan hint - E5200 na 3.8GHz u paru sa HD4870 ne donosi neka poboljsanja fps-u u odnosu na dati predlog (do 10%).

Imam i jedno pitanje vezano za Samsung, slazem se i ja da se doticni vadi na ime na ovim prostorima, ali nek mi neko kaze sta mu konkretno fali?
Jel kvalitet prikaza losiji ili se cesto kvari?
Po kojim je teh. karakteristikama 2343BW inferiorniji od ViewSonica?

@Catch22 nadam se da nisam ja ubrojan u te "navijace", samo smatram da kod monitora, ne vrede samo karakteristike na papiru, ljudi imaju razlicite ukuse.
Nekima smeta D-SUB, nekom 5ms, nekom nista ne smeta, zato mislim da kolega treba da ode i da pogleda uzivo sve te monitore.
Primera radi, meni se svi "dive" za 2243NW (a znate i sami gde je on na lestvici medju ovim monitorima), i ja sam zadovoljan, doduse mozda i sto me u*enjao AU Optronics panel. :D

I da - WD6400, bilo AAKS ili AALS nisu bezveze izabrani kad su po testovima najbrzi medju HDD-ovima ove kategorije.

POZ

EDIT: Crveni sad videh da si to ti, ako hoces preko PM-a, MSN-a. faksa da ti kazem za konfu sta treba.
EDIT2: Sta cemu DDR3 kad ce covek imati Core 2 Duo u masini?


[ Student ETF-a @ 23.02.2009. 22:25 ] @
Citat:
Djordje Perovic: @ki111er Da si pazljivije citao, video bi. :D



Da nisam polozio 6 ispita u poslednjih mesec dana a onda izasao 3 dana za redom da nadoknadim izgubljeno mozda bih i video nesto, ovako slabo :)))
[ ki111er @ 23.02.2009. 22:27 ] @
Sto se tice Samsunga daleko od toga da ne valjaju ili da se kvare na kraju krajeva imas 3.god garancije sta te briga da li ce da se kvari nego ne opravdava toliku cenu. Imas jeftinije modele sa istim performansama mozda i boljljim za 15% i manje para da se nadje. Pa ako ti je bitno da ti na stolu pise Samsung ti pazari njega, meni licno je sve jedno i da ne zaboravim nemojte coveka da odvracate od kupovine Nvidine grafike, jeste da je HD4870 bolji ali je ATI i sa njima nikad nisi na cisto(drivers)
[ M-84 AB1 @ 23.02.2009. 22:29 ] @
Nisam ono rekao tebi vec @ki111er-u koji je pitao za napajanje, hehe
Nesporazum je jer svi zivi kucamo u isto vreme :)
POZ
[ Student ETF-a @ 23.02.2009. 22:43 ] @
Citat:
Djordje Perovic: Nisam ono rekao tebi vec @ki111er-u koji je pitao za napajanje, hehe

O tome ti pricam... Strasno... Idem da odmorim ap cu sutra da nastavim sa kombinovanjem...
[ Catch 22 @ 23.02.2009. 22:51 ] @
Citat:
Djordje Perovic:EDIT2: Sta cemu DDR3 kad ce covek imati Core 2 Duo u masini?

Da prevedem? (duh!)
Na toj ploci ce moci da promeni i procesor i memoriju, kad za to dodje vreme, bez potrebe da menja samu maticnu plocu...
[ M-84 AB1 @ 23.02.2009. 23:02 ] @
Oprosti ja sam, mentol, napisao Core 2 Duo a hteo sam reci Core 2.
Znaci sa sve zamenom procesora on ce ipak ostati na Core 2 arhitekturi, a doticnoj nema smisla stavljati DDR3, kad C2 nema sta da potera kroz "toliku cev".
To sam hteo reci,
POZ
[ Student ETF-a @ 24.02.2009. 09:03 ] @
I konacno bi to trebaloda izgleda nekako ovako:

INTEL
Core 2 Duo E8400 3.0GHz 6MB 1333MHz oko 150 e

ASUS
P5QL-E SOCKET 775 Pro Intel P43 oko 90 e

WESTERN DIGITAL
Caviar WD6400AAKS 640GB 7k 16MB SATA300 oko 60 e

KINGSTON
4GB (2x2GB) 800MHz DDR2 HyperX oko 50 e

XFX
VGA HD-485X-YDFC HD 4850 625 Mhz 512 MB DDR3 DUAL 800 stream processor oko 140 e

BLUEBERRY
MIDI TOWER CN-832BK-400 400 W, 12cm Fan... oko 30 e

LC POWER
SUPERSILENT 550W LC6550 oko 40 e

LOGITECH
X-230 2.1 + Ultra Flat Keyboard + RX650 Cordless Optical Mouse oko 75 e

VIEWSONIC
VX2260wm
Dijagonala : 22 "
Rezolucija : 1920x1080 px
Osvetljenje : 300 cd/m2
Kontrast : 20000 :1 oko 210 e

E sve ovo dodje negde OKO 845 eura i jedina stvar koja ostaje je TV tjuner. Znaci ako za njega dam nekih 80 eura to bi bilo to... Sve ukupno 925 eura ili onih 90000 koliko smo planirali.

Da li mislite da je to best buy ili da menjam nesto?

Malo me plasi to vezivanje monitora preko TV tjunera... Kako bi to izgledalo i da li postoji tjuner koji prima signal preko DVI-a i i sa njim ga salje na monitor?
[ musicmaster @ 24.02.2009. 12:10 ] @
Kakvo vezivanje monitora preko TV tjunera?
Monitor ubadash u grafulju, standardno..

TV antenu, satelitsku u tjuner.
Iz tjunera mali jack za zvuk u zvuchnu karticu i to je to...
Uglavnom tako ide.

Umesto ViewSonic-a, uzmi monitor koji sam ti predlozio ili tog Samsunga...
Mada, ako si se vetj nalozio na VSonic.... onda njega.

Inache, uvek ima neshto bolje i za manje para...

Nije ti lako..... znam ja to....
[ M-84 AB1 @ 24.02.2009. 15:41 ] @
Cini mi se da on hoce eksterni TV Tuner da uzme. Takozvani TV BOX..

POZ
[ Student ETF-a @ 24.02.2009. 18:16 ] @
Hajde da jos neko da komentar na konfiguraciju i da zavrsim sa tim mada i onako nema mnogo mrdanja, to je max za budzet.
E sada da prelomim za monitor i gotovo. Znaci taj TV BOX ima analogni izlaz sto znaci da je signal koji dolazi u minitora analogni. Koliko to utice na sliku?
Viewsonic ima i analodni i DVI konektor pa da li je moguce povezati TV signala na analogni a signal sa GPU-a dovesti na DVI pa birati izvor slike? Nesto ne verujem da moze... A opet ako bih dovodio signal sa graficke na TV BOX trebao bi mi neki D/A adapter? Ili ne?
[ richa @ 24.02.2009. 22:17 ] @
Sta ce ti vise komentara, uzimaj ovo sto si zadnje napisao i pjevaj... Jedino ako hoces da uzmes core 2 quad 6600, ali njega bi morao da clockujes da bi ispratio ovu graficku, a onda bi morao da uzmes i neki kuler...
Nego uzimaj ti i ovo sto si zamislio.... Samo i za ovaj procesor je grijeh da se ne klokne malo:
[ Binary Mind @ 24.02.2009. 23:05 ] @
Imam bas taj procesor (E8400). Nije nasviran ali sve jedno radi k'o zmaj. Inace ga jesam nasvirao jednom, eksperimenta radi, i potencijal za nasviravanje je ogroman, jos sa dobrom plocom, dobrim napajanjem, RAM-om i dobrim hladjenjem, pa bog da te vidi. Trenutno radi sve sto od njega ocekujem na defualtu pa ne vidim svrhu nasviravanja, sem da bi se pravio vazan po forumima, sa dokazima neverovatnih benchmarking i stress testing rezultata sto me apsolutno vise ne privlaci.
[ M-84 AB1 @ 24.02.2009. 23:51 ] @
Citat:
Student ETF-a: Znaci taj TV BOX ima analogni izlaz sto znaci da je signal koji dolazi u minitora analogni. Koliko to utice na sliku?
Viewsonic ima i analodni i DVI konektor pa da li je moguce povezati TV signala na analogni a signal sa GPU-a dovesti na DVI pa birati izvor slike?

Ako TV BOX ima samo analogni izlaz, onda je jedina dobra varijanta upravo ovo sto si naveo sa odvojenim izlazima. Nemam iskustva sa tim, pa ne mogu da tvrdim da li moze...
A kombinovanje DVI-ja u analogni prikljucak je jeres, to nemoj da radis jer si onda dzabe dao pare na DVI koji fakticki ne mozes da koristis...

I sta si odlucio za napajanje? Kuciste nek bude neko od oko 30+evra, ako si spreman da das jos malo kesa u finalnom naporu onda preporucujem ovo OCZ napajanje:
http://www.benchshop.rs/index....=com_virtuemart&Itemid=106

Jeste skuplji ali za ovakvu konfu treba i pristojno napajanje, mislim da te sa ovim nece boleti glava.

POZ

[ Arab011 @ 25.02.2009. 10:08 ] @
Citat:
Student ETF-a: I konacno bi to trebaloda izgleda nekako ovako:

INTEL
Core 2 Duo E8400 3.0GHz 6MB 1333MHz oko 150 e

KINGSTON
4GB (2x2GB) 800MHz DDR2 HyperX oko 50 e

BLUEBERRY
MIDI TOWER CN-832BK-400 400 W, 12cm Fan... oko 30 e

LC POWER
SUPERSILENT 550W LC6550 oko 40 e




???
Kućište sa napajanjem pa još i zasebno napajanje?! Pri tom, ni jedno ni drugo nije pohvalnog kvaliteta. Moj predlog, kupi neki Cooler Master i ne razmišljalj.

Drugi predlog, kupi bržu memoriju, velika je razlika između takta procesora i memorije.
[ Srđan Pavlović @ 25.02.2009. 11:58 ] @
Citat:
velika je razlika između takta procesora i memorije.


Pa sta, sad posto mu je procesor na 3Ghz, treba da nadje memoriju na bar 2,7Ghz? :)

Kakve veze ima "velika razlika u taktu procesora i memorije"?
Taktovi su svakako uskladjeni, ali ne tako kako ti mislis.

Memorija na 800Mhz je sasvim dovoljna, ali moze i ona na 1066, mada nije neka
razlika, mislim da ova na 1066 ima malo labavije latencije pa realna razlika u brzini
izmedju nje i ove na 800 sa zategnutijim latencijama nije nesto posebno.

Za kuciste + napajanje ti toplo preporucujem Antec SONATA III koje dolazi sa
ugradjenim napajanjem od 500w, koje je vrlo kvalitetno, a i samo kuciste je
visoko kvalitetno izradjeno i necujno pri radu. Oko 100 evra kosta ovo kuciste
sa napajanjem. Mislim da vredi. Imam ovo kuciste i ovo je iz licnog iskustva.
[ Srđan Pavlović @ 25.02.2009. 12:08 ] @
INTEL Core2Duo E8400 3.00GHz, 6MB L2, 1333MHz, S.775 - cena: 14573 din [ 1 * 14573 din = 14573 din ]

P5 Gigabyte GA-EP45-DS3, S-775 P45 + ICH10 1600MHZ 4XDDR2 1200MHZ - cena: 10422 din [ 1 * 10422 din = 10422 din ]

KINGSTON 4GB DDR2 800MHz (2x2GB) KVR800D2N5K2/4G - cena: 4523 din [ 1 * 4523 din = 4523 din ]

WD Caviar 250GB WD2500AAKS, Blue SATA II, 7200rpm 16MB cache - cena: 3869 din [ 1 * 3869 din = 3869 din ]

Gigabyte PCI-E GF GTX 280, GV-N28-1GH-B, 1GB DDR3, 512bit - cena: 38382 din [ 1 * 38382 din = 38382 din ]

Antec SONATA III EarthWatts 500 Watt - cena: 11004 din [ 1 * 11004 din = 11004 din ]

PIONEER DVR-216D SATA, DVD +RW -RW, 18X Dual Layer, BLACK - cena: 2010 din [ 1 * 2010 din = 2010 din ]

Ukupna vrednost racunara je 84783 dinara.

I onda sto ostane za monitor. Ovo bi bio moj izbor ;)

Mada, ovde gde sam ovo sklopio su malo visoke cene, cini mi se, da to moze i jeftinije
da se nadje na drugom mestu, pa da ostane i za monitor :)

Ako se dvoumis, tamo gde treba da stedis je:

1. Kolicina memorije (stavis 2, a ne 4GB) - jako je lako posle dokupiti jos 2 gb i nije skupo.
2. Hard disk - Dovoljan od 250GB, ako zafali slucajno prostora, jako lako dokupis jos jedan, nije skup.

Nikako ne stedeti na:

1. Ploci
2. Grafickoj karti
3. Kucistu i (pogotovo) napajanju

Ova graficka sto sam ti predlozio ima 1GB ddr3 memorije i 512-bit magistralu, blago receno zver.
Ploca je izuzetno kvalitetna sa odlicnim karakteristikama, jeste malo skuplja, ali zaista vredi. Na njoj ces
moci da "vozis" svoj procesor bez izmene kulera i sa kucistem i napajanjem koje
sam ti predlozio - na 3,4Ghz, bez ikakavih problema, da ne osetis da je overklokovan!
[ Student ETF-a @ 25.02.2009. 19:26 ] @
Citat:
Kernel-1

Gigabyte PCI-E GF GTX 280, GV-N28-1GH-B, 1GB DDR3, 512bit - cena: 38382 din [ 1 * 38382 din = 38382 din ]



Zashto?

Mislim da je pala konacna odluka. Brat je odustao od televizije u sobi tako da se uzima Viewsonic i to je to sto se tice monitora. Ali to ne znaci da se budzet nije smanjio. Bez televizije cale smanjuje budzet na 800-850 evra

Jedina dilema ostaje oko kucista i napajanja. Poslusacu vas i najverovatnieje uzeti kvalitetnije kuciste sa napajanjem i to bi bilo to.
[ Student ETF-a @ 27.02.2009. 12:23 ] @
Za malo pa da kupim Viewsonic... al' za malo Receno mi je da tog monitora nema nigde u Srbiji a ni u citavoj Evropi. Ocekuje se da stigne tek polovinom aprila a i to nije sigurno. A bas mi se svideo... Uzecu nesto sa rezolucijom 1920x1080 ali jos nisam odlucio sta...
[ Catch 22 @ 27.02.2009. 12:51 ] @
^ Ako skineš sa ViewSonic sajta njihov aktuelni pdf dokumenat "ViewSonic Comparison Guide" videćeš da tog monitora (VX2260wm) nema više u pregledu proizvoda za 2009 godinu.
Iz VX serije prisutni su od 22" modela:
VX2233wm, VX2240w, VX2262wm, VX2265wm

Možda ti prodavci, koji su ti ga obećali imaju svoj nekakav "tajni dobavljački kanal", ali nešto baš ne verujem.
Dok se ti premišljaš, nestaće mnoge od ovde predlaganih komponenata, a ti ćeš nadam se u međuvremenu završiti i master studije na tom ETF-u...

PS
Proveri ove online ponude možda budeš imao sreće(?!)
Ubuduće ću držati jezik za zubima i pustiti vas da kupujete omiljene Samsung modele, da se ne bi dešavalo da alternative, koje se uvoze u manjim količinama nestanu preko noći!
[ Student ETF-a @ 27.02.2009. 14:37 ] @
Hvala na linku. I tamo se pojavljuje pominjani model i kada sam pozvao radnju receno mi je da tog modela neam ali da stize za 2-3 nedelje... Toliko o tome...
A sto se tice mog odugovlacenja, sutra imam poslednji ispiti u ovom semestru pa sam cekao da sa tim zavrsim i da krenem sa kupovinom. Pozdrav

[ K o Z a K @ 02.03.2009. 00:50 ] @
I..... Sta si uzeo na kraju?
[ Student ETF-a @ 02.03.2009. 13:28 ] @
Malo pre sam se vratio iz radnje. Idem za sat i po da uplatim konfiguraciju. Sutra stize. A uzeo sam:

Asus P5Q
Intel C2Q Q6600 BOX
2x2GB Kingston PC800 Hyperx
NEC SATA DVDS RW
640GB WD AAKS
Asus 4850 512MB
Cooler Master Elite 420w
Samsung 2343BW 23"
Logitech Ultra-X + RX1000
Logitech X230 2.1

Komentar pa da krecem...


E da, sve to kosta 87600 RSD.
[ Catch 22 @ 02.03.2009. 13:51 ] @
^ Da ti ne kvarim ceo doživljaj, pošto si već odlučio, ali ako ikako možeš zameni taj NEC DVD-RW za bilo šta drugo (LG, Samsung, Lite-On...)
Cena bi trebalo da je ista...

;)
[ Student ETF-a @ 02.03.2009. 14:07 ] @
Ok. Ma i onako ce ta optika biti koriscena par desetina puta... Flesh od 16 GB i ADSL od par Mbps cine cuda...

Treba mi jedan savet... Koji operativni sistem?
[ Student ETF-a @ 02.03.2009. 14:12 ] @
Citat:
Catch 22: ^ Da ti ne kvarim ceo doživljaj, pošto si već odlučio


Svaki komentar je dobrodosao
[ Catch 22 @ 02.03.2009. 14:21 ] @
Za OS dilema ne postoji, osim ako ne razmisljas izmedju Windows / Linux opcije.
Instaliras ono sto je trenutno vazece (aktuelno) a to je Vista SP1.
XP je i zvanicno peznionisan, tako da za sve manje novog hardvera moze da se nadje adekvatna XP podrska... i time je automatski diskvalifikovan iz razmatranja.
:)
E sad, posto si resio da startujes sa 4GB RAMA, to bi znacilo da bi OS trebao biti 64-bit, sto mozda malkice dodatno komplikuje stvari....

PS
A bas sam nameravao da ti predlozim da se javis na PP povodom moguce nabavke onog ViewSonica o kom je ovde bilo reci, ali sad je vec kasno...
[ Student ETF-a @ 02.03.2009. 16:23 ] @
Gotovo :)

Veliko hvala za savete i komentare.

Pozdrav
[ Mystery @ 03.03.2009. 10:48 ] @
I na kraju si uzeo quad :D
Tu konfu sam i ja planirao :)
[ milanjel @ 03.03.2009. 14:17 ] @
@Student ETF-a

Kako radi masina?
[ Student ETF-a @ 03.03.2009. 20:16 ] @
Bez OS savrseno Sutra stize Windows Vista Business 64bit DVD with SP1 pa cemo da vidimo. Treba mi jos jedan savet. Na koliko particija da podelim disk i na koju da instaliram OS?
[ calexx @ 03.03.2009. 20:28 ] @
Za OS nemoj manje od 30GB mada bih preporučio bar 50GB pa i više da kasnije ne razmišljaš. Ostalo kako hoćeš, može sve u jednu, možeš da napraviš rezance po potrebi.
[ Binary Mind @ 03.03.2009. 21:29 ] @
Brojim koliko ljudi u ovoj temi koristi Windows XP i vidim da nije jos za bacanje Dok jos nisi poceo da instaliras Vistu razmisli lepo sta ti je ciniti i ne budi iskljuciv sto se tice OS-eva. Mozda ti zatreba Windows XP i posle ces morati da ga budzis kad je Vista vec instalirana (najlakse je napraviti XP/Vista dual boot kad se prvo instalira XP). Meni je XP jos potreban za neke stvari i imam dual boot XP/Vista i jos neke OS-eve kao virtuelne masine u VMWare-u. Imam masinu vrlo slicnu tvojoj, a koristim i XP pored Viste. Mislim cisto primi k'znanju da XP moze bez problema da se instalira na takvu masinu i da radi vise nego zadovoljavajuce
[ Student ETF-a @ 03.03.2009. 22:21 ] @
Brat me kaze kao naruci i XP kada je vec za dzabe, nece da skodi. Mozda se ne snadje najbolje sa Vistom pa sam narucio i XP 64bit. Sutra idem u racunski centar faxa da pokupim diskove pa kada se vratim kuci krece instalacija
[ Take 5 @ 03.03.2009. 22:47 ] @
^ Ako bude imao XP, onda se nece ni truditi da uci Vistu. Sledece godine u ovo vreme bi na toj masini trebao da bude Windows 7, a to ce onda biti jako bolna promena za brata ako do tada nije nista naucio o Visti.
Moj predlog ti je da kupis jos jedan SATA hard disk, posto stvarno danas nisu skupi. Ne mora da bude toliko velik, moze i neki WD 160GB (to je ispod 4000,00 RSD) pa se onda igraj sa operativnim sistemima do miile volje, bez potrebe da pravis dual-boot.
Licno koristim dva hdd-a 80GB SATA + 160GB SATA. Na ovom od 80GB je Vista + Windows 7 instaliran na virtuelni drajv (jedan folder i jedan fajl od 15GB na Vista disku), a na drugom od 160GB je XP (koji drzim samo jos zbog nekog starog parceta hardvera koji koristim) i svi licni dokumenti.
Svi korisnicki sistemski folderi: Documents, Pictures, Music, Videos, Favorites, Links, pa cak i Desktop su zajednicki za Vistu i XP i nalaze se na ovom vecem disku. Pored ovoga imam nekoliko verzija Linuxa na butabilnim USB flash uredjajima... tako da zabavi nigde kraja...
[ M-84 AB1 @ 03.03.2009. 23:43 ] @
Teram WinXP x64 vec par nedelja i osim sto sam morao da uzimam ADSL ruter (nema drivera za modem), i sto mi ne rade Vista teme za XP, sve ostalo je okej

POZ


[ Student ETF-a @ 04.03.2009. 20:31 ] @
Ziv je. Napravio sam dve particije, jedna je 100 GB druga oko 500 GB. Nesto sam nege procitao pa sam se malo zbunio... Ja sav software mogu da instaliram na bilo koju particiju?