[ eurosplet @ 23.02.2009. 19:12 ] @
pozdrav,

smije li lakat nosača na dipolu biti od željeza, naravno pričvrščen na plastični t-komad koji dalje drži antenske šipke
[ baresi @ 23.02.2009. 20:23 ] @
PozdraV!
Jel može malo više podataka: koji dipol, kakav je balun, možda slika ili bar skica.
[ eurosplet @ 23.02.2009. 21:05 ] @
pozdrav, vertikalni otvoreni dipol, nosač za njega
[ peca26000 @ 24.02.2009. 02:21 ] @
Pa plastika i jeste da izoluje od drzaca a drzac moze biti od bilo cega .
Znaci moze ali da ne dodiruje cevi od dipola.
Pozdrav
[ eurosplet @ 24.02.2009. 17:33 ] @
da da tako sam i uradio, radi fantasticno, samo mi nije jasno, cjevi sam morao srezati na po 50 cm, da bi reflexija bila = 0 , inace frq je 95, racunao sam na kalkulatoru i ispalo je da trebaju biti oko 74 cm, medjutim na toj duzini radi na 86 mhz
[ komaratz @ 24.02.2009. 18:37 ] @
A faktor skracenja antene zog debljine cijevi/sipke :)
[ yu1ny @ 24.02.2009. 19:40 ] @
Još da si od komada koaxa napavio balun, obezbedio bi max. prilagođenje i najbolje zračenje...
[ eurosplet @ 24.02.2009. 23:12 ] @
debljina cijevi je 3 cm, al nisam baš prezadovoljan sa signalom,kabel je dobar, rg214 ima oko 10 m, predajnik je original izlaz 50 ohm, malo smiješno zvuci ali mi je bolji signal bio jučer kada je radio sa brdo refleksije,kako se vozim autom po gradu šuška svakih 100m:(
[ eurosplet @ 25.02.2009. 01:11 ] @
evo ured sam poludio, ne znam sta da radim,

eh ovako, znaci digao sam antenu 2 metra više u zrak tako što sam naštiklao još 3 metra kabla. međutim dobio sam gore nego što je bilo, swr je ok, međutim signal je slabiji svugdje,

jel moguće da tri metra kabla manje ,više znaći nego dignuta antena 1-2 metra??spajao sam rg13 na rg14 konektorima

poludio sam, oticu i kupicu 10 kw pojačalo pa spojit na oluk zgrade nek bude antena
[ peca26000 @ 25.02.2009. 06:33 ] @
Citat:
Još da si od komada koaxa napavio balun, obezbedio bi max. prilagođenje i najbolje zračenje...

Citat:
A faktor skracenja antene zog debljine cijevi/sipke

Jeste i kad bi covek znao kako da to uradi ? Bas i nije za smejanje , mislim nije smesno za nekoga ...
eurosplet ako si vec resio da se bakces antenama ,mogao bi nesto vise da naucis pa nebi upao u zamku kao sada jer informacije koje neko zna namerno nedaje sto je najveca zloba.
Promeni forum to ti je moja preporuka .
[ yu1ny @ 25.02.2009. 08:10 ] @
Čekaj Peco kakva je to konstatacija "Promeni forum, to ti je moja preporuka"??? Na šta to liči?

I šta si hteo reći ostatkom svog posta?

Mnogo nas, (bar je to moj slučaj) imamo veoma mnogo posla i obaveza u privatnom životu, kada god možemo "sažvaćemo" problem ovde na forumu i pomognemo koliko možemo, međutim očigledno neznanje kolege eurosplet ne opravdava ga da ne uzme bar knigu Bože Metzgera, kao neku osnovnu literaturu o predajnicima, antenama, kablovima i sl. iz koje bi mnogo toga naučio a gde je još upotreba interneta i pretraživanja?
Neke osnove znanja o antenama, prostiranju talasa, prilagođenju predajnika na antenu moraju se naučiti, u protivnom dolazi do ovakvih problema.

Umesto ovakvih tvojih konstatacija, pošto se razumeš u problematiku molim te da čoveku potanko objasniš u čemu je problem, naravno, pošto nam je dao vrlo precizne informacije i slike postavljanja antene, načina spajanja koax-a na elemente dipola, kvalitet i starost koaksijalnih kablova, da li su konektori 50-omski i da li su pravilno zalemljeni....i na kraju da se ne zaboravi da je antena najveća ******, znate već šta, sve napraviš po crtežu i planu a ona ne radi....

Lepo je nekome rešiti problem ako je moguće, ali korisnije za njega je dati mu prave smernice u čemu leže problemi koji mogu biti vrlo kompleksni.
[ peca26000 @ 25.02.2009. 10:47 ] @
Kao sto si vec opisao zasto ne moze se doci do informacija ,to nije dobro to je izgovor i odgovor je ,da ima jos moderatora na forumu a to znaci da nisi sam .
Netreba davati ovakve odgovore kakav sam ja dao primer .
Ako vec neko nezna ili ne moze da daje konkretan odgovor onda bolje da nesto uradi a ne posle da napravi stetu kako je vec poceo .
Poceo je od tv antene do otvorenog dipola...

I sad da bi legla stvar ,moram da bunarim umesto njega da mu nadjem adekvatan odgovor, kako bi to covek mogao da uradi !

eurosplet uzmi parce kabla tog istog koaksa ,duzina kabla mora biti onoliko koliko je kompletna duzina dipola .
I sad da bi bio kompletan moram to i da nacrtam jer ja bas imam vremena ali ajde bas kad nece niko drugi !

[ yu1ny @ 25.02.2009. 10:58 ] @
(Ako sam ja razumeo ovu tvoju prvu rečenicu Peco, bog me ubio...)

Btw, malom pretragom ovog našeg podforuma našao sam bar 10 tema o predajnim FM antenama, balunu, impedansi FM antena...

Poštujte druge, koristite prvo pretragu, pa ako ne nađete baš ono što vas interesuje postavite temu, ima uvek nekog koji će rado pomoći.
[ eurosplet @ 25.02.2009. 11:33 ] @
pa ljudi pitao sam dali nadograđivanje kabla u ovom slucaju 3m moze proizvesti gubitke. A pokusao sam kupiti antenu ko finih radioamatera koji se razumiju u to"navodno", pa mi je uvalio covjek tv antenu


[ peca26000 @ 25.02.2009. 11:43 ] @
YU1NU ako vec mozes pomozi mene nije mrzelo da crtam. Mogao si bar link da das .
Eurosplet da nisam obratio paznju na dimenzije koje si tada dao i da se nisam pozabavio mojim programom , nebi mi na pamet palo da je to bas TV antena za VHF podrucje .
Nisam ja bas neki strucnjak ali slucajno bas znam neke tako osnovne stvari .
Kad nesto ne znam trazim da je sazvakano i jednostavno tako i program za odredjivanje , meru i samu konstrukciju.
Kod mene mora sve jasno da bude, tako ce i biti !
[ eurosplet @ 25.02.2009. 11:43 ] @
zaboravio sam jos reci da sam isao cak i u srbiju, nasao preko interneta u somboru covjek ima antene, kupio gp antenu za 88-108 , medjutim refleksija raZvaljuje,
[ peca26000 @ 25.02.2009. 12:18 ] @
to sto ti trazis je dosta diskutabilno jer je 20MHz raspon ,sto je mnogo mnogo je !
Da li si razumeo kako da uradis balun ?
[ eurosplet @ 25.02.2009. 17:59 ] @
da ok hvala ti, sve je jasno evo sad cu probati.

predajnik je original MAX PRO 3000+ http://www.pcs-electronics.com...tion-exciter-board-p-1317.html, kabal je 50ohm RG 214, konektori su N, zato mi nije bilo jasno zasto će prilagođenje ako je izlaz predajnika, konektori i kabal 50ohm.

Naime radi se o nekomercijalnom community radiju, imamo dozvoljenu snagu 15W, da budem jasan sve antene rade i to nije upitno, manje ili više refleksije, ali nam je bitno da iskoristimo svaki watt jer ne smijemo dizat snagu.

antena koja se pokazala najbolja do sada je bila pravljena 2 x 70 cm dipoli, kada sam htio da kupim original antena samo sam gore dobio, onda sam sa starom pokušao da je podignem jos 2 metra pa sam dodat još kabla al ni tad nije bilo bolje, čak gore.

evo sad cu pokušati po tvom crtežu da probam,


hvala još jednom
[ eurosplet @ 25.02.2009. 20:49 ] @
probao sam, ne ide ono sa balunom, sve vraca nazad, izgleda da posto su oba dipola u kratkom spoju prepoznaje kao jednan dipol pa ispadne 150 cm.

vratio sam na staro sve i radi normalno, ipak cu izgleda pojačalno uzeti ovo sa antenama je totalno bez ikakvih pravila, ispade da su bolje pravljene dvije šipke suhe bez ičega nego proracunate antene:)

hvala u svakom slucaju
[ eurosplet @ 26.02.2009. 00:40 ] @

Evo napokon sam otkrio sta je bio problem kod mene, na LP filteru je otišao jedan kondenzator promjenjivi. Tako da je non stop aktivirao swr zastitu na exciteru a ja sam mislio svo vrijeme da je bilo do antena, sto je najgore i filter i swr su na jednoj pločici, moram nabavit novi.đ


hvala svima posebno za peca26000, kojem nije bilo mrsko i nacrtati:)



pozdrav
[ pbenka @ 26.02.2009. 14:07 ] @
Ok, nadam se da ćeš promenom kondenzatora da rešiš problem. Mogu ja da dam nekoliko saveta a slažem se da se čovek mora edukovati, ne može se uvek sve dobiti na tacni sažvakano, znači knjige ili google i ima toga poprilično, jedino je problem kod početnika da ono što ima na internetu nije uvek tačno (: Dakle što se tiče montiranja antene, od toga je počelo: iako je cev na koju montiraš antenu izolovana parčetom plastike ili nekog drugog izolatora, cev može da utiče na samu antenu svojim položajem. Uostalom tako radi yagi antena, reflektor i direktori ne moraju da budu galvanski spojeni pa opet će raditi svoj posao. Antenu montiraj tako da ti cev bude što dalje od antene i pod pravim uglom. Ako je vertikalna polarizacija, onda se obično stavi na konzolu. Uticaj ostalih metalnih predmeta u okolini antene takođe može da promeni SWR antene. Što se tiče baluna, iako je antena 50 oma i kabel 50 oma, uloga baluna je da se izvrši simetriranje, odnosno da signal ne ide po spoljnom provodniku koaksa. Kod onog baluna koji peca26000 nacrtao, prva stvar je da on radi na zatvorenom dipolu, jer ima odnos transformacije 1:4. Takođe, ako se on pravi, kabl se mora skratiti, jer koaks koji koristimo ima neki plastični izolator. Ako je u pitanju RG-213, onda je koef. skraćenja oko 0.66 a ako se koristi kabl za vireless (LMR-400 i slični) onda je oko 0,82. Znači sračunaš talasnu dužinu za tvoju frekvenciju, podeliš to sa 2 i još pomnožiš sa 0.66 (RG-213) da bi dobio dužinu one petlje. Ako je u pitanju otvoreni dipol, treba ti balun 1:1. Tu je najjednostavnije rešenje da se na koaks navuče nekoliko feritnih prstenova i fiksiraju u blizini antene termo bužirom, ili da se koaks namota u prigušnicu. Googlaj malo, kjučne reči su: coax RF choke ballun. Inače, ako antena nije dobro prilagođena onda se SWR može kvariti sa promenom dužine kabla. Nadam se da su sad neke stvari jasnije.

pozdrav
[ yt1prm @ 26.02.2009. 17:47 ] @
kao st ti je predhodni kolega objasnio petlja koju ti je nacrtao peca koristi se kod 300oma dipola tj zatvorenoga tipa a kod otvorenog dipola se koristi ,,U,, koleno i petlja ili feritni prstenovi ili RF čok namotavanjem koaksijalnog kabla ili pak bazuka balun...

Kupi ili nadji antenu za difuzne radio predajnike pod imenom CIRKULAR pa da se cujes a jos bolje dve ili cetri pa ih uparis
[ peca26000 @ 26.02.2009. 18:04 ] @
Sve je drugo bolje od TV antene pa cak i zica na 74cm ...
[ eurosplet @ 27.02.2009. 22:53 ] @
evo još jedno malo ludo pitanje, al ipak ima dosta experata ovdje pa mogu mi objasniti ovaj fenomen, naime nastimao sam signal bio, nista pretjerano posebno, međutim danas je kiša pala i od tog momenta isto da sam još 50 watti dodao na exciter, signal bez šuma i jednog po cijelom gradu. kakav utjecaj vlaženje antene može imati,heh, pozdrav
[ peca26000 @ 28.02.2009. 05:01 ] @
Naravno da ima uticaja ,to znaju radiogoniometristi najbolji odgovor za te pojave .

Samo da dam odgovor za opisane balune sa feritima . Postoje razni feriti razlicite permabilnosti ,koje treba predhodno utvrditi pa uraditi balun ali ne po njemu . Tada nastaje jedan veliki problem jer SWR moze biti 1:1 ali nista na izlazu do antene (to je zamka ) ko je to radio bolje da ne daje savete za ferite jer je ipak namenski svaki ferit i treba predhodno znati koji permabilitet trazi broj zavojaka .To su vec velike komplikacije ! Moralo bi da se mnogo teorije upotrebi da se dokaze zasto to tako mora! Lakse je sa onim kablom .
Tema pomalo odlazi u off ali kad je drzac za dipol i tu je taj prikljucak ...


[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 28.02.2009. u 06:16 GMT+1]
[ eurosplet @ 01.04.2009. 18:42 ] @
dipol sam extra uradio, radi mnogo bolje neko gp koju sam imao tvorničku, vjerovatno zbog debljine šipki a i štimao sam swr tačno za moju frkvenciju, tako sto sam rezao duzinu dipola.


p.s. imam bolji rezulat sa ovim dipolom na 10 w radi bolje nego sa gp kad je pičilo 70w, jednostavno swr 0, ne pravi msetnje uređajima oko mene, sve odlično,


sad idem na yagi, imam bacanje snage nepotrebno u 3 smjera, treba mi samo u jednom,


hvala na pomoci u svakom slucaju