[ dreadknight @ 26.02.2009. 13:53 ] @
Malo sam krenuo da jurim po muzickim radnjama, ali mi napricase svasta u vezi mikrofona. Dakle, treba mi neki mikrofon i sve propratno sto bi mi eventualno trebalo da to prikacim na racunar. Voleo bih i da neko malo detaljnije objasni sta je sta u vezi mikrofona i te propratne opreme, ili da neki link. Zapravo trazim resenje za jednu stvar. Snimam na obican mikrofon za komp, ono polukruzno tanko, sa bubicom na kraju. I sad to se snimi jako tiho, skoro necujno. Tako da to pojacavam, uz to pojacavanje se javlja sum, koji donekle u audition-u kroz noise reduction moze da se zakine, ali na primer glas se pri tome dosta izmodulise i zvuci malo ko iz bureta. A tarabuka i djembe isto poprilicno lose se cuju, mislim da oni imaju dosta harmonika u opsegu koje taj mikrofon ne hvata. Kao prvo voleo bih da se resim tog pojacavanja i noise reduction-a, tj. da snimi relativno glasno ono sto se cuje u sobi...tj ono sto se cuje na mestu gde je postavljen..., sto dosta unistava, a i bilo bi lepo da mikrofon uhvati malo vec opseg frekvencija. Neke preporuke, sta raditi, a da opet ne potrosim mnogo para (recimo 100,200e)?
[ acaradio @ 26.02.2009. 18:17 ] @
Mikrofon koji trenutno koristis nije namenjen ni za kakva snimanja, vec iskljucivo sluzi za voice-chat i slicne oblike glasovne komunikacije preko interneta. Iz njega izlazi tanak, los i izoblicen zvuk. Zatim, mikrofonski ulazi na zvucnim kartama su veoma losi...i tu se cela prica oko takve varijante snimanja zavrsava.

Mada vec u nekoliko tema postoje razne preporuke za pocetnicki nivo kucne produkcije, evo na brzaka:

Kondenzatorski mikrofon - AKG Perception 120 (oko 100 evra) ili M-Audio Nova (slicna cena)
Mikseta - Behringer Xenyx 802 (oko 50 evra)

Trebalo bi da imas i neku iole kvalitetniju zvucnu kartu, da bas ne koristis integrisani audio....mada, moze se poceti i bez toga.

Sto se snimanja "svega sto je u sobi" tice (i to odjednom), to je malo komplikovanije izvesti. Da bi uhvatio sve, trebalo bi ti vise mikrofona ili eventualno jedan sa kruznom karakteristikom, a da pritom protorija bude akusticki veoma dobro tretirana.
Ako snimas jedan po jedan instrument, onda nema zime :)
[ dreadknight @ 27.02.2009. 20:02 ] @
Kad si vec pomenuo Behringer...postoji neki njihov podcaststudio paket, danas sam naleteo bas, koji ima kao neki USB interface, neku malu miksetu i mikrofon i slusalice i sve to za oko 100evra. Jel neko ima neka iskustva s tim?
[ acaradio @ 27.02.2009. 22:20 ] @
To je kompaktno i lepo osmisljeno, ali nemoj da ocekujes bilo kakav kvalitet iz toga. Bice nesto bolje od onoga sto imas, ali moje licno misljenje je da nije vredno kupovine.