[ pixi018 @ 26.02.2009. 18:47 ] @
Znam da mi za povezivanje gitare na komp treba mixeta ili di-box, e sad da li ja gitaru mogu da povezem na line in na kartici i instaliram softversku mixetu? Znam da ce signal sa gitare biti mnogo slab, pa da li ce ta softverska mixeta uciniti taj signal nesto boljim ili sta? Ako sve to moze da prodje, koja je softverska mixeta najbolja?? Inace imam m-audio audiophile 2496 sound karticu...

Druga stvar, imam gitarsko pojacalo fender15g, malo, 15 w, kad povezem gitaru i pojacalo cuje se zujanje, cim dodirnem metalni deo kabla koji ulazi u gitaru zujanje prestaje, ali opet cim ga pustim opet zuji. Da li je problem do kabla ili do gitare, posto je pojacalo ok, provereno pre nego sto sam ga kupio... Sumnjam na kabl, posto je i gitara nova... Sta moze biti problem???
Hvala unapred, vama, dobrim ljudima
[ acaradio @ 26.02.2009. 19:20 ] @
Citat:
pixi018: Druga stvar, imam gitarsko pojacalo fender15g, malo, 15 w, kad povezem gitaru i pojacalo cuje se zujanje

Da li to pojacalo ima kontakt za uzemljenje na utikacu koji ide u struju...tj. da li je to suko-utikac?
[ pixi018 @ 26.02.2009. 20:52 ] @
Citat:
acaradio: Da li to pojacalo ima kontakt za uzemljenje na utikacu koji ide u struju...tj. da li je to suko-utikac?


Pa pazi, obican utikac kao i za svaki drugi aparat( recimo za kompjuter ili grejalicu) trebalo bi.... ne znam...
[ acaradio @ 26.02.2009. 22:33 ] @
Ako je kao za grejalicu ili kompjuter, to je onda suko-utikac....ako je kucno uzemljenje ispravno i pravilno dovedeno na jezicak utikaca, ne bi trebalo da se pojavljuju problemi sa zujanjem.
[ pixi018 @ 27.02.2009. 01:32 ] @
Pa recimo da probam da ga ugljucim u drugi utikac, recimo u drugoj sobi... Mislis da ce to pomoci? Mada mislim da sam ga vec ukljucivao u dva razlicita utikaca i zuji na oba...
[ acaradio @ 27.02.2009. 06:35 ] @
Mozda kontakt uzemljenja nije dobro vezan za zajednicku masu u pojacalu, a mozda nije dobro uzemljenje u kucnoj instalaciji.
[ pixi018 @ 27.02.2009. 13:22 ] @
Kad smo probali pojacalo u radnji, nije zujalo... Mada smo ga probali sa drugim kablom koji je bio tamo. Ovaj kabl je bio nov neotpakovan u kutiji. Da li je moguce da nesto nije u redu sa kablom za pojacalo? Malo mi je sumnjivo da kucno uzemljenje nije dobro, jer mi recimo hi-fi pojacalo ne zuji (ako to uopste ima veze). Uostalom kako proveriri uzemljenje u stanu.... hm Samo problemi! :-/
[ acaradio @ 27.02.2009. 22:38 ] @
Citat:
pixi018: Da li je moguce da nesto nije u redu sa kablom za pojacalo?

Kabl moze da pogorsa taj problem, ali to sto si pomenuo da zujanje prestaje kada dodirnes zice ukazuje da do pojacala najverovatnije ne dolazi uzemljenje.

Citat:
Malo mi je sumnjivo da kucno uzemljenje nije dobro, jer mi recimo hi-fi pojacalo ne zuji

Mini hi-fi uredjaji ne koriste kontakt uzemljenja jer nije potreban, dok kvaliteniji i kompleksniji uredjaji imaju ali u vecini slucajeva i neces primetiti bilo kakvo zujanje kada je u pitanju linijski signal (ako su kablovi iole kvalitetni) cak i ako kontakt uzemljenja nije prikljucen, jer se radi o vecim nivoima signala.
Ulaz na gitarskom pojacalu je mnogo osetljiviji od linijskog i barata sa niskim nivoima signala, zato je vise podlozan sakupljanju raznih elektromagnetnih smetnji i "prljavstina".
Inace, dodatne smetnje se pojavljuju ako se u trenutku dok sviras nalazis blizu CRT televizora ili monitora ili ako ti je rasveta napravljena od fluoroscentnih svetiljki.

Citat:
Uostalom kako proveriri uzemljenje u stanu

Uzmi od nekoga digitalni instrument i proveri da li imas napon (220 V) izmedju faze i kontakta uzemljenja.