[ Aleksandar Marković @ 28.11.2003. 11:27 ] @
Web-site ITER projekta: http://www.iter.org/



Postoji nada u uspeh - da se domognemo snage Sunca i da na Zemlji stvorimo beskrajni izvor energije... sve to eventualno uz 6 milijardi funti i pogona na jugu Francuske, tj. projekta ITER, odnosno gradnje najvećeg i najambicioznijeg fuzionog reaktora na svetu.

Biće potrebno 10 godina da se napravi, a tokom njegovog radnog veka od 20 godina naučnici će eksperimentisati sa jednom vrstom spore hidrogenske bombe aka H-bomba ili termonuklearna ili vodonična bomba ... u nadi da će iz sasvim malih količina teške vode uspeti da dobiju ogromne količine čiste energije.

- Nafta i ugalj daju hemijsku energiju oslobođenu razbijanjem hemijskih veza u obliku vatre.

- Nuklearna fisija obogaćenog uranijuma koristi energiju oslobođenu razbijanjem nestabilnih teških u lakše atome. Ali "pepeo" od reakcije fisije je radioaktivan i hiljadama godina ostaje opasan za rukovanje.

- Fuzijom - spajanjem dva atoma vodonika da bi se dobio jedan atom helijuma, pri čemu se oslobađaju ogromne količine toplote. Svakog sekunda Sunce pretvara 600 miliona tona vodonika u helijum i osvetljava i greje našu planetu, sa daljine oko 15 miliona kilometara.

Da bi se to isto izvelo na Zemlji, mora da se sakupi(e) deuterijum i tricijum - izotopi vodonika - i zagreju na preko 100 miliona stepeni Celzijusa, što je mnogo puta više nego u Sunčevom jezgru.

Na toj temperaturi teški vodonik postaje plazma, lopta subatomskih čestica koje bi trebalo da se spoje i postanu helijum uz pljusak neutrona i oslobađanje toplote.

Samo jedan kilogram teškog vodonika bi mogao da obezbedi toplotu koju danas daje 10 miliona kilograma fosilnog goriva. Uz to, ne bi bilo gasova staklene bašte, čađi, kao ni dugovečnog radioaktivnog otpada. U okeanima se sadrži sav teški vodonik koji bi bio potreban za rad takvih reaktora.

Fuziona energija bi, teoretski, trebalo da bude bezbedna jer je izazov u tome da se reakcija fuzije ne zaustavi, već održava. Ali u tome i jeste problem - ako plazma na 100 miliona stepeni Celzijusa bilo šta dotakne, to bi izašlo kao svetlost. Trik je u tome da se sićušne čestice goriva zadrže u nekoj vrsti magnetne "flaše" u zatvorenoj komori.

Onda bi trebalo pumpati eksplozije lasera na te čestice, komprimujući ih do gustine 20 puta veće od gustine olova, i u tom trenutku bi one počele da se ponašaju kao majušne zvezde, ispuštajući termonuklearne eksplozije neutrona da bi zagrejale pregradne zidove na udaljenosti od više metara.

Najveće pristalice fuzije veruju da će ona moći da se koristi u elektranama tek za 30 godina. ITER je, stoga, samo još jedna faza u istraživanju.

Pre komentara prvo pročitajte link ili tekst ka originalnom članku

http://www.guardian.co.uk/renewable/Story/0,2763,1094164,00.html

http://www.reuters.com/newsSea...amp;query=iter&x=0&y=0

http://www.reuters.com/newsArt...pe=topNews&storyID=3896052

p.s.
What is Fusion? Answer

About Fusion Reactors... Link

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 22.04.2006. u 23:56 GMT+1]
[ Ivan_BG @ 29.11.2003. 01:00 ] @
moje je misljenje da ce im kod tog projekta najteze biti da odaberu materijal koji moze da izdrzi toliko toplotno opterecenje.
[ stil @ 29.11.2003. 01:18 ] @
Takav materijal ne postoji,moraće nešto sa poljem itd.
[ Ivan Dimkovic @ 29.11.2003. 01:46 ] @
Citat:

moje je misljenje da ce im kod tog projekta najteze biti da odaberu materijal koji moze da izdrzi toliko toplotno opterecenje.


Pa plazmu ce drzati magnetnim poljem podaleko od bilo kakvog materijala... to je manji deo problema - veci deo problema je ceo proces uciniti komercijalno isplativim :) Nista ne vredi to sto ces napraviti fuziju nekoliko atoma uz trosak od nekoliko miliona dolara za svaki sekund :)
[ old @ 29.11.2003. 19:10 ] @




Zemljino magnetno polje je najbolji energetski izvor. Priča se da je Tesla pronašao put. Solarna enrgija bez potrebe za fuzijom na zemlji je takođe odlična. Nasuprot tome, sve povezano sa nuklearnim procesima, od elektrane do bombe, nedopustiv je rizik. A nije rizik nego izvesnost činjenica da ministarstvo vojske svake države ima obavezu da pretvori u oružje sve što može. Bomba se nije mogla mimoići od momenta objavljivanja formule. Svaka čast Ajnštajnu što je spise "teorije ujedinjenog polja" spalio (bila ona dokazana ili ne).



Citat:
U okeanima se sadrži sav teški vodonik koji bi bio potreban za rad takvih reaktora.


Kada nečega nema dovoljno u rekama pa čak i morima nego su potrebni okeani onda se tu radi o velikom problemu sa sirovinom. I zlata ima mnogo u okeanima pa ga uprkos vrednosti ne vade baš uspešno. (Koliko se sećam ipak je svaka voda jednako dobra za deuterijum i tricijum.)




Citat:
Da bi se to isto izvelo na Zemlji, mora da se sakupi(e) deuterijum i tricijum - izotopi vodonika - i zagreju na preko 100 miliona stepeni Celzijusa, što je mnogo puta više nego u Sunčevom jezgru.

Na toj temperaturi teški vodonik postaje plazma, lopta subatomskih čestica koje bi trebalo da se spoje i postanu helijum uz pljusak neutrona i oslobađanje toplote.



Temperatura koje, kao što sami kažu, nema ni na suncu. Naravno da nema jer toplotno zračenje u svim pravcima pri toj temperaturi praktično je nezadrživo.
Dakle, ako bi uspeli da ove izotope zagreju na preko 100 000 000 stepeni "dobitak" bi bio -- -- -- još toplote.



Projekat je toliko zreo za emisiju "biseri" da verovatno ne bi odustali ni kada bi ovo pročitali. Btw bio je jedan lik na novosadskom "teslafestu" sa patentom "hladna fuzija." I dobio utešnu diplomu za trud.



Logika se ne pita, nego "ekonomija." Neko je na tome zaradio, neko zarađuje. Zarađuje i časopis koji je to objavio. Vest je ustvari tačna.




Progres je ok. Bilo bi sve ovo ok da nije preskupo. Nešto će se usput i saznati. Za pedeset godina može i da proradi, samo definitivno nismo na pragu.


[ -zombie- @ 29.11.2003. 21:21 ] @
e stvarno secret, mogao bi malo da oladiš sa ovakvim senzacionalističnim i boombastičnim naslovima/textovima: "izmišljen perpetuum mobile", "sunce će explodirati prekosutra", "kompjuter provalio šekspira", "procesor brži od svetlosti", "naučnici otkrili da je horoskop glupost", "čovek živi od sunca i vode", ...

njima je mesto u žutoj štampi, tabloidima, zonama sumraka i slično, a ne na ESu, i naročito ne na forumu Nauka...
[ marko37 @ 30.11.2003. 15:43 ] @
Citat:
Zemljino magnetno polje je najbolji energetski izvor. Priča se da je Tesla pronašao put.

Ja ne znam kako Zemljino magnetno polje može da posluži kao izvor energije. Kao prvo to je stalno magnetno polje, kao drugo intenzitet mu je prilično slab. Kao treće, ono obavlja izuzetno važnu ulogu, te se ja ne bih baš igrao sa time.
Citat:
Solarna enrgija bez potrebe za fuzijom na zemlji je takođe odlična.

Jeste ako imaš ogromne površine čija je uloga da akumuliraju tu energiju. A to baš i nije pametno.
Citat:
Nasuprot tome, sve povezano sa nuklearnim procesima, od elektrane do bombe, nedopustiv je rizik.

Netačno, čak i fisija kao problematičan izvor energije predstavlja bolje rešenje od uglja i nafte. Nuklearna energija nije opcija, ona je jedino rešenje u budućnosti.
Citat:
Svaka čast Ajnštajnu što je spise "teorije ujedinjenog polja" spalio (bila ona dokazana ili ne).

Koliko sam ja shvatio, on nije ni završio to njegovo "istraživanje". Čak bih rekao da je sam Ajnštajn bio više reklama nego naučnik.
Citat:
Kada nečega nema dovoljno u rekama pa čak i morima nego su potrebni okeani onda se tu radi o velikom problemu sa sirovinom. I zlata ima mnogo u okeanima pa ga uprkos vrednosti ne vade baš uspešno. (Koliko se sećam ipak je svaka voda jednako dobra za deuterijum i tricijum.)

Koliko se ja sećam, nije. Tekuća u svakom slučaju nije. Ima neke veze sa dubinom i apsorpcijom neutrona iz svemira.
Citat:
Temperatura koje, kao što sami kažu, nema ni na suncu.

Što znači da i ne postoji?
Inače, ima je u Suncu, ali ne na površini Sunca.
Citat:
Naravno da nema jer toplotno zračenje u svim pravcima pri toj temperaturi praktično je nezadrživo. Dakle, ako bi uspeli da ove izotope zagreju na preko 100 000 000 stepeni "dobitak" bi bio -- -- -- još toplote.

Što i jeste princip dobijanja energije i u klasičnim centralama na ugalj i naftu, i u fisionim nuklearnim reaktorima. Toplota se akumulira u vodi, voda prelazi u paru, para pokreće turbine, itd...
Citat:
Logika se ne pita, nego "ekonomija".

Naravno. A ekonomija takođe kaže i:
a) ako potražnja raste, a ponuda opada, cena proizvoda raste (u ovom slučaju cena nafte i uglja)
b) masovna proizvodnja obara cenu (u ovom slučaju novi tip el. centrala)
A logika takođe kaže da kada jedan izvor energije presuši, moraš pronaći novi.
[ marko37 @ 30.11.2003. 15:45 ] @
Citat:
Fuziona energija bi, teoretski, trebalo da bude bezbedna jer je izazov u tome da se reakcija fuzije ne zaustavi, već održava. Ali u tome i jeste problem - ako plazma na 100 miliona stepeni Celzijusa bilo šta dotakne, to bi izašlo kao svetlost. Trik je u tome da se sićušne čestice goriva zadrže u nekoj vrsti magnetne "flaše" u zatvorenoj komori.
Onda bi trebalo pumpati eksplozije lasera na te čestice, komprimujući ih do gustine 20 puta veće od gustine olova, i u tom trenutku bi one počele da se ponašaju kao majušne zvezde, ispuštajući termonuklearne eksplozije neutrona da bi zagrejale pregradne zidove na udaljenosti od više metara.

Mislim da je novinar ovde malo "pobrkao lončiće". Konfiniranje plazme u "magnetnoj flaši", kao i sam proces održavanja fuzije je metod magnetnog konfiniranja plazme. Komprimovanje i paljenje fuzionog materijala (loptice deuterijum-tricijum) laserima uz veliku gustinu je metod inercijalnog konfiniranja plazme (fuzije). To su dva različita metoda. A što se ovog poslednjeg tiče, tu i nema "održavanja". Ubaciš lopticu, paljba laserom, konfiniranje, fuzija, energija, gotovo. Dolazi sledeća loptica i proces počinje iz početka.
Citat:
veci deo problema je ceo proces uciniti komercijalno isplativim :) Nista ne vredi to sto ces napraviti fuziju nekoliko atoma uz trosak od nekoliko miliona dolara za svaki sekund :)

Polako, polako, prvo da ga učine energetski isplativim (da dobiju više energije nego što ulože), pa tek onda možemo da govorimo o ekonomskoj isplativosti. :)
Mada po nekim studijama fuzioni reaktori (ali na bazi jonskih snopova) će brzo stići ugalj po isplativosti. Ali ne i prirodni gas.
[ Aleksandar Marković @ 08.12.2003. 09:22 ] @
Seven project members of the international thermonuclear experimental reactor on Friday postponed a decision on where to build the next-generation fusion reactor at least until Dec 20 as negotiators were divided over the Japanese and French proposals.

The seven — Canada, China, Japan, Russia, South Korea, the United States and the European Union — wrapped up a two-day meeting in Vienna on Friday and plan to meet again in Washington on Dec 20 to make the decision, negotiators said.

Link: http://www.japantoday.com/e/?content=news&cat=4&id=281268
[ Shadowed @ 30.12.2003. 02:55 ] @
Ono sa 100 miliona stepeni mi izgleda za otprilike jednu nulu previse. Osim toga nema potrebe da temperatura bude veca od one u Suncu jer se na Suncu upravo i odvija ta vrsta fuzije. Takodje se ne spajaju 2 atoma vodonika u 1 atom helijuma vec 4.

Zaista secret, gde nalazis ove podatke? Ili pises po nekom svom secanju? Inace ovakve stvari vidjam i po novinama kad su u pitanju sasvim obicne, manje revolucionarne stvari.
[ Cybernoid II @ 30.12.2003. 09:06 ] @
Citat:
Shadowed:
Ono sa 100 miliona stepeni mi izgleda za otprilike jednu nulu previse. Osim toga nema potrebe da temperatura bude veca od one u Suncu jer se na Suncu upravo i odvija ta vrsta fuzije.


U jezgru sunca je mnogo veci pritisak i koncentracija slobodnih protona i jona helijuma tako da je verovatnoca da dva jona probiju Kulonovu barijeru i dovoljno se priblize, dovoljno velika da se fuzija odvija na relativno niskoj temperaturi. U laboratoriji, za odvijanje fuzije je potrebno da joni imaju mnogo vecu kineticku energiju da bi do sudara doslo.
Za procenu temperature izracunaj potencijalnu energiju dva protona koji se dodiruju
i temperaturu koja odgovara toj energiji. Maksimum funkcije termicke raspodele energije po jonima treba da ima maksimum oko te kriticne energije.
[ Aleksandar Marković @ 30.12.2003. 12:47 ] @
Kako sam već napomnuo u prvom postu... pre bilo kakvih komentara pogledajte originalne clanke a ne samo prevode koje postujem, a koji su uglavnom samo deo istih...

p.s.
teme pronalazim na agencijskim vestima, a jedan od razloga za postovanje ove je i:
ITER would be the biggest international research project since the International Space Station.

Dodatne vesti o ITERu koji je trenutno stavljeno "on hold"

http://washingtontimes.com/upi-breaking/20031222-123602-8274r.htm
http://www.spacewar.com/2003/031224045520.5yuav1rn.html

p.p.s.
Cak se i komunisticka partija Indije bav i Iter-om
http://pd.cpim.org/2003/1228/12282003_snd.htm

p.p.p.s.
Nuklearna fuzija: kako to radi?



[Ovu poruku je menjao secret dana 31.01.2005. u 17:03 GMT+1]
[ EagleOne @ 30.12.2003. 22:06 ] @
Protoni se nikada ne dodiruju, zar ne? Pa i klasicno je to nemoguce,(ako se ne varam E=φ*q), pa je E=const*q1*q2/r,a ako je r=0, onda je E=+∞, zar ne :) ? (inace bi ga izjednacavali sa E=3/2kT, recimo).

To i jeste fazon, da svetlo ne mozes zadrzati magnetnim poljem :). Sto se tice zemljinog magnetnog polja (relativno slabog), dobro je marko odgovorio (imate li vi neke ideje kako bi ga koristili ? npr. da sibnemo provodnik od 1000km po atlantiku i pustimo da ga golfska struja vuce, a za krajeve vezemo sijalicu :)).

p.s. sta je 6 milijardi funti (od toga bar pola ElektroDistribuciji:)), sica, ako racunas da neki godisnje za vojni buzet daju po 300 milijardi-do 1 biliona/GODISNJE ! (necim tako jeftinim mogli bi kao hobijem da se bave - samo da im se cini perspektivnim, ili im ponovo fale ljudi :))

p.s.s. nije sve tako lako sa konfiniranjem plazme magnetnim poljem, poslednje sto sam ja citao (nije bilo skoro) da nijedna magnetna cisterna (prsten, cilindar...) nije bila 100% pouzdana (fluktuacije u jacini m. polja itd.), a zamislite koliko struje trosi taj elektromagnet...

p.s.s.s. secret:" ...ispuštajući termonuklearne eksplozije neutrona..." ?? OK, prevod je na brzinu, ali kakvi neutroni?
[ marko37 @ 30.12.2003. 22:51 ] @
Citat:
Shadowed
Ono sa 100 miliona stepeni mi izgleda za otprilike jednu nulu previse. Osim
toga nema potrebe da temperatura bude veca od one u Suncu jer se na Suncu
upravo i odvija ta vrsta fuzije.

Aha, samo je stvar u tome što se jonima unutar Sunca može da bleje na
manjoj temperaturi, jer im je komšiluk uvek gusto nastanjen. A za jone na
Zemlji imaš delić sekunde da dovedeš na tu temperaturu, sabiješ i da se
nadaš da će zadovoljavajući procenat uspeti da savlada barijeru i odradi
fuziju.
Čak je navedena temperatura jedna od "manjih" sa kojom se barata. To je
za deuterijum-tricijum ciklus koji je navodno najpogodniji za proces
fuzije.

Citat:
Takodje se ne spajaju 2 atoma vodonika u 1 atom helijuma vec 4.

Jok, upravo dva atoma vodonika. Zadnji put kada sam gledao u periodni
sistem elemenata Helijum je i dalje imao dva protona. :)
A evo i reakcija vodonika:
D + D -> He + n(2.45MeV)
D + T -> He + n(14.1MeV)
A valjda može i:
6D -> 2He + 2H + 2n(43.3MeV)

--
“Good judgment comes from bad experience, and a lot of that comes from
bad judgment.”
[ Shadowed @ 30.12.2003. 23:39 ] @
Spajaju se 4 atoma vodonika ili dva atoma deuterijuma (OK, takodje vodonika ali prilicno redje zastupljen izotop).
[ Cybernoid II @ 31.12.2003. 08:25 ] @
Citat:
EagleOne:
Protoni se nikada ne dodiruju, zar ne? Pa i klasicno je to nemoguce,(ako se ne varam E=φ*q), pa je E=const*q1*q2/r,a ako je r=0, onda je E=+∞, zar ne :) ? (inace bi ga izjednacavali sa E=3/2kT, recimo).


Radijus protona je odredjen dometom jake sile i iznosi R ~ 10^-15m.
Protoni nisu elementarne tackaste, vec kompozitne cestice. U svakom slozenijem jezgru gustina nuklearne materije je skoro ista, tako da se moze reci da se protoni i neutroni unutar jezgra dodiruju.
[ EagleOne @ 31.12.2003. 14:24 ] @
Citat:
Cybernoid II:
Radijus protona je odredjen dometom jake sile i iznosi R ~ 10^-15m.
Protoni nisu elementarne tackaste, vec kompozitne cestice. U svakom slozenijem jezgru gustina nuklearne materije je skoro ista, tako da se moze reci da se protoni i neutroni unutar jezgra dodiruju.
To je i bila poenta pocetne konstatacije, tj. da izvucem od nekoga vrednost za R :) (jer postoji). Da, znam nisu elementarne, dva up i jedan down kvark, united as one :) daju proton (ogradjujem se od UF-a) ... Dobro, znacenje reci dodirivanje u tom svetu nije obicno ono na koje mi mislimo, iako su fizicki iste pojave...
[ originaly @ 24.03.2005. 01:46 ] @
verovatno ce vam ovo delovati smesno ali...

ne razumem se u fiziku sem onog sto sam u skoli ucila, a i to je jadno koliko sam zapamtila...
zanima me jedna stvar, a povodim se time, sto pretpostavljam da ce neko znati da mi odgovori!

da li je moguce doci na neki nacin do TRICIJUM-a, dakle npr. kupovinom itd...
zanima me sta je to ustvari...
da je je tecan itd...

MOLILA bih odgovor...

Unapred sam VAM zahvalna...
[ Shadowed @ 24.03.2005. 14:17 ] @
Tricium je vodonik koji pored protona u svom jezgru ima jos i dva neutrona. Koliko mi je poznato na "sobnoj" temperaturi je gasovit.
Ne znam bas kako se dobija (veeoma je redak) i svakako ga ne mozes kupiti u prodavnici. U prirodi nastaje pod uticajem kosmickog zracenja kao:
2H + 2H ---> 3H + 1H
Dakle od dva deuterijuma (vodonik koji ima jedan neutron u jezgru) pod uticajem kosmickih zraka daju jedan tricijum i jedan obican vodonik.

Imas nesto teksta o tome ovde

[Ovu poruku je menjao Shadowed dana 24.03.2005. u 15:36 GMT+1]
[ Cybernoid II @ 24.03.2005. 14:29 ] @
kako se dobija? elektrolizom teske vode.
Kako se dobija teska voda? dugotrajnim procesom iz morske vode centrifugom.
[ IvanRD @ 28.03.2005. 00:07 ] @
Sve je to super i ok, ali mene zanima nesto sto se uopste ne pominje, pa je valjda svima jasno i molio bih da mi neko objasni...

Q: Kako se od tolike silne toplotne energije pravi struja?

Predpostavljam da je mozda slicno kao kod postojecih nuklearnih reaktora, ali nije mi jasno. Jel taj deo konverzije enrgije obicna parna masina onda?

Ako je, onda kako dolazis do te toplote kada je plazma izolovana magnetnim poljem?

Molim ako neko zna da napise,

Ivan
[ micto @ 01.04.2005. 22:04 ] @
Evo ja cu da ti objasnim - inace radim u elektrani. Voda se potiskuje napojnim pumpama prema kotlu gde se greje (ugalj, nuklearni reaktor svejedno) i isparava. Posto se prilikom isparavanja njena zapremina uvecava uvacava se i brzina kojom ona struji kroz cevi (para). Samim tim uvecava joj se i kineticka energija. Zatim struji preko lopatica turbine koje su u obliku avionskih krila i pretvara to pravolinijsko kretanje u rotaciono- stvara obrtni moment. Pri tom joj (pari) padaju parametri (pritisak i temperatura). Na istom vratilu sa turbinom nalazi se generator koji tu mehanicku energiju rotacije pretvara u elektricnu. Ovo ti je najkrace objasnjenje. Ako te interesuju detalji pitaj. Inace princip rada se poprilicno razlikuje od principa parne masine.

Poenta sa magnetnim poljem je da ta "fuziona vatra" ne dodiruje nikakav materijal jer je toliko vrela da ne postoji materijal koji bi taj dodir izdrzao, vec da na neki nacin visi u vazduhu i zagreva neke cevi kroz koji stuji voda a koje su udaljene od "vatre" dovoljno da se ne istope. Onda voda u tim cevima isparava itd.

[ IvanRD @ 04.04.2005. 10:34 ] @
Hvala Milane,

cenim ljude koje vole da podele znanje sa drugima.

Da li mozda znas efikasnost ovog procesa, tj. Koliko je iskoriscenje enrgije kod ovakvog konvertovanja iz toplote u struju?

Ivan
[ micto @ 05.04.2005. 21:43 ] @
Efikasnost je negde oko 33%. Znaci trecina energije koja se oslobodi sagorevanjem uglja na kraju se pretvori u elektricnu energiju dok se ostatak gubi na razene nacine.

Oko 8.5% se gubi na sopstvenu potrosnju - znaci napajanje elektrane. Zbog neidealne izolovanosti kotla kao i zbog cinjenice da sagoreli gasovi koji izlaze iz dimnjaka imaju dosta visoku temperaturu gubi se negde oko 18%. Na turbini se gubi 5-10%. Na generatoru se gubi do 5%, na izlaznom transformatoru 0.5%. Ostali gubici (vecina) su na kondenzatoru. Tu se para koja je prosla kroz sve turbine (ima ih tri) kondenzuje oslobadjajuci pritom velike kolicine toplote. To su gubici procesa i oni su neizbezni.

Efikasnost bi mogla biti veca kada bi se radilo sa visim temperaturama pare. Ona je ogranicena na 540 stepeni C jer pri toj temperaturi celik od koga su napravljene cevi kotla gubi cvrstinu. U nekim elektranama u inostranstvu radi se specijalnim celicima - temperatura pare ide i do 800 stepeni, pri tom je efikasnost bolja za oko 5%. Inace moderne evropske elektrane imaju efikasnost do 42%.

Mozda cifra od 33% izgleda mala ali je to ipak mnogo bolje od onoga sto se postizalo nekad sa parnim masinama - tad efikasnost nije prelazila 10%.
[ Stojan Trifunovic @ 12.04.2005. 00:35 ] @
Nešto mnogo prostije od fuzije, fisije i sl., a pretvara toplotnu energiju sunca ili drugog izvora toplote u mehaničku. Čak je moguća i samogradnja. Nije reč o solarnim ćelijama.

[url]http://members.aol.com/hstierhof/index.html[/url]

Direktan link na projekat motora na sunce koji daje do 30W/1m2 izloženog toploti sunca.

[url]http://members.aol.com/hstierhof/MC_SOLAR.html[/url]

Preveden na srpski jedan deo sajta na kome je solarni motor napravljen od limenki. Okreće se ali izuzetno sporo.

[url]http://www.ptt.yu/korisnici/t/r/trifunov/solrad/solrad.htm[/url]

Princip je zasnovan na tzv. stirlingovom motoru. Postoje modeli takvih motora koji se pogone energijom toplote sa dlana ruke.
[ micto @ 13.04.2005. 15:40 ] @
Citat:
projekat motora na sunce koji daje do 30W/1m2 izloženog toploti sunca


Slabo je to i vrlo skupo. Taj nacin dobijanja energije moze se koristiti samo kao alternativan nikako kao glavni.

Inace Stirlingov motor je vrlo interesantan koncept. To je teorijski najefikasniji toplotni motor, efikasnost mu ide do 70%. Medjutim problem je konstrukcija. Da bi se dobila pomenuta efikasnost potrebno je koristiti vodonik kao radni fluid pod pritiskom od 20Mpa (200 bara), a to tehnicki nije izvodljivo jer pri tom pritisku celik od koga je sacinjen cilindar propusta vodonik i postaje krt.
[ Milan Nikolic @ 15.04.2005. 15:27 ] @
Nikola Tesla je koliko shvatam bio mnogo dobar covek.
Zakljucujem da jednostavno on nije mogao da izadje na kraj sa pritiscima od strane neprijatelja “slobodne energije”.
Pored svega u njegovom zivotu je nastao period kada je javno smatran za nekog ko se umno razboleo.

Sve je pocelo koliko se secam iz jedne emisije na BK o Nikoli Tesli, kada je na svom posedu na nekom brdu u Americi, u laboratoriji ostvario primljen signal iz svemira; po njegovim recima signal je glasio: Jedan, Dva, Tri.
Nakon toga smatran je za nepouzdanog naucnika, i u daljem vremenu pocinju njegova istrazivanja ne znam bas tacno, o “slobodnoj energiji”.

Teorija da se moze iskoristiti zemljino magnetno polje za dobijanje energije je pre svega moguca samo onima koji mogu ignorisati zakon fizike.
HOCEMO LI DA POCNEMO SA PROJEKTOM ?

Imamo okruzenje, u kojem zivimo, u kojem je neprestano usmeravanje materije na dole - ka centru zemlje. Predivno zamisljena energija od strane Univerzuma. Svaka materija se okrece, odnosno sve planete su u pokretu. Takvo raspolaganje energije jedino je moguce sili koja je ucinila planetarni sistem kakav jeste. Mi na zemlji koji smo deo celokupne prirode i Univerzuma, pogotovo ljudi koji veruju u Boga Tvorca, mozemo razumeti mogucnosti koje se zasnivaju na resenjima koja ostvarujemo istrazivanjem pripremljenih mogucnosti od strane Tvorca.
Sam vid energije predstavlja izvor delovanja i dogadjanja – ne bojte se necu smarati – dakle ako izvor postoji u nama nesagledivom Svemiru, mora da postoji i na nasem svetu u obliku koji je prakticno materijalan, ali zasniva se na principima osnovne izvorne energije koja je Astronomska.
Teorija o magnetizmu koja se iskoristava za dobijanje energije je zapravo hvatanje u ravnotezu TRI tehnicke jedinice koje se podjednako medjusobno aktivisu, i tim delovanjem njihovu centralnu osnovu ( osovinu ) pokrecu u smerovima gore i dole, odnosno dva suprotna smera. Takva osnova i ako se razvlaci u dva smera ona cela ima zavisnost od zemljine teze i pada dole. Napredovanje da se dobije prvi gram usmeravanja vise na jednu stranu kljuc je “slobodne energije”. RAVNOTEZE te TRI osnove su principijalno osnovne za dobijanje energije, cija osnova ravnoteze je Njihovo prebacivanje polugama kroz sredisnju osovinu i razdvajanje na druge Dve osnove. Svaka aktivnost prabacenih strana koja je po pola aktivna na ostale Dve osnove, pravi pritisak centralnoj osovini koja je za razliku od obicnih pritisaka u jednakim ili neraspolozivim mogucnostima oslanjanja, sada moguca i velika tehnicka raspodela sila pritisaka sa jednog pravca u krajnji centralni medjusobni sklop, kako bi se fizika dovela u neaktivno vladanje nad dobijenim tezinama koje se automatski odrazuju u suprotnom smeru. Dovoljno je za pocetak dobiti miligram stanja u jednom pravcu koje je nezavisno od magnetnog zakona fizike.
Takvu spravu koja ce izgledati okrugla prepoznavace njena centralna osovina koja kao sipka viri na dve suprotne strane. Jedna strana imace pogon iz svoje osnove sama po sebi, i dovoljno je postaviti celu spravu na “vetrenjacu” koja ce se tom spravom okretati i proizvoditi struju – NEPRESTANO.

Mogucnost te energije osecaju svi proizvodjaci velikih projekata, ali neizvesno ocekuju pojavljivanje “kljuca” nacina da se ona dobije; - razlog je moguc zbog zla ljudskih pohlepa, i mogucnosti razornih delovanja trenutnih energetskih struktura politickim sredstvima. Unistavanjem odnosno ratovanjem protiv “slobodne energije”.
Gotovo stopostotna mogucnost kada bi se “slobodna energija” pripremala u - na primer Beogradu, je, da bi odredjeni krugovi zlih mocnika izvrsile akciju eksplozije atomske bombe sa posledicom optuzivanja drugih teroristickih struktura.
Nemojte misliti da sam prolupao, druzio sam se sa zlim ljudima, i znam kako reaguju zle kriminalne licnosti, a pogotovo kako bi reagovali oni koji imaju u rukama trgovinu naftom kao najvecim otrovom na svetu.

Proizvodjaci velikih projekata kao sto su Mercedes, Mitsubishi, Yamaha itd, u svojim znakovima nagovestavaju pojavu formule za “slobodnu energiju”. Yamahin znak je najpriblizniji osnovi TRI sile koje se kroz centar dele na ostale Dve. Skromno ali osnovno.

Napredovanje u takvoj tehnologiji dovesce do ostvarenja novog saobracaja koji se zasniva na kretanju u vazduhu, a bez starih pogona sagorevanjem goriva i duvanjem vazduha. Neki objekti, od kojih su i znakovi, stajace u vazduhu.

Javite mi se za projekat.
[ Ivan Dimkovic @ 15.04.2005. 16:09 ] @
Citat:

Teorija da se moze iskoristiti zemljino magnetno polje za dobijanje energije je pre svega moguca samo onima koji mogu ignorisati zakon fizike.


Odlicna ideja za pocetak, hajde da ignorisemo fundamentalni zakon prirode :-) Sigurno ce uspeti...

A, kako si zamisljao da iskoristis zemljino magnetno polje bez da tvoj generator konacno zavrsi u stanju mirovanja?

Citat:

Gotovo stopostotna mogucnost kada bi se “slobodna energija” pripremala u - na primer Beogradu, je, da bi odredjeni krugovi zlih mocnika izvrsile akciju eksplozije atomske bombe sa posledicom optuzivanja drugih teroristickih struktura.


Ma nije nego... 'ajd onda da je napravimo u New Yorku, ala bi bio kaboom, a? :)

Sta bi se desilo kad bi objavio resenje recimo, na Internetu? Zli mocnici bi poslali gigantski EMP koji bi unistio ceo Internet kako bi se zatrla sveta istina? ;-)

Zamisli ovo ... posaljes mega SPAM na svaciju e-mail adresu sa konceptom Projekta... ala bi morali da nabacaju atomki, sta bi ostalo na kraju? :-)

Citat:

Proizvodjaci velikih projekata kao sto su Mercedes, Mitsubishi, Yamaha itd, u svojim znakovima nagovestavaju pojavu formule za “slobodnu energiju”. Yamahin znak je najpriblizniji osnovi TRI sile koje se kroz centar dele na ostale Dve. Skromno ali osnovno.


Sad trcim da ulozim svoje pare na berzi - ovo je znak... :) Nisam znao i da mirovni pokret hipija i Y Company (Yahoo) imaju veze sa ovim - al uvek saznas nesto novo :)

Citat:

Imamo okruzenje, u kojem zivimo, u kojem je neprestano usmeravanje materije na dole - ka centru zemlje. Predivno zamisljena energija od strane Univerzuma. Svaka materija se okrece, odnosno sve planete su u pokretu. Takvo raspolaganje energije jedino je moguce sili koja je ucinila planetarni sistem kakav jeste. Mi na zemlji koji smo deo celokupne prirode i Univerzuma, pogotovo ljudi koji veruju u Boga Tvorca, mozemo razumeti mogucnosti koje se zasnivaju na resenjima koja ostvarujemo istrazivanjem pripremljenih mogucnosti od strane Tvorca.


A to li je :-) Pazi ovako, da bi iskoristio silu gravitacije, nesto mora tu energiju da izgubi - kapiras? ;-)
[ Milan Nikolic @ 15.04.2005. 16:54 ] @
Kapiram; o tome ti i pricam.

U vezi hipi pokreta o cemu se radi?; ili se potajno salis.

U vezi proglasavanja otkrica internetom: - jedino tako.
[ micto @ 16.04.2005. 09:43 ] @
Citat:
Milan Nikolic: Kapiram; o tome ti i pricam.

U vezi hipi pokreta o cemu se radi?; ili se potajno salis.

U vezi proglasavanja otkrica internetom: - jedino tako.


Covek je na fin nacin hteo da ti kaze da nemas pojma i da lupas gluposti. Sad ako ti to ne kapiras onda stvarno imas problem.
[ Milan Nikolic @ 16.04.2005. 10:53 ] @
Tomicu, uznemiravas i sebe...
[ Aleksandar Marković @ 20.04.2005. 23:04 ] @
Ministri zemalja Evropske unije su saopštili da će prva nuklearna elektrana sa fuzionim reaktorom biti izgradjena u Evropi, iako o tome još nisu postigli dogovor sa partnerima u ovom projektu.

Šest partnera - EU, Japan, Kina, SAD, Rusija i Južna Koreja - treba da izaberu mesto na kom će se realizovati medjunarodni projekat termonuklearnog eksperimentalnog reaktora - ITER. U igri su Japan i Francuska, ali su mišljenja o konačnoj lokaciji podeljena.

Ministri zemalja članica EU su se na sastanku, održanom u ponedeljak, složili da treba da daju sve od sebe da se dogovor postigne u roku, odnosno do jula, kao i da izgradnja eksperimentalne elektrane u Evropi mora da počne do kraja godine. Prilikom zvaničnog boravka evropskog komesara za istraživanje Janeza Potočnika u Japanu odluka nije doneta. Potočnik, medjutim, smatra da će učesnici u projektu dogovor postići uskoro.

Ministri su zatražili od Evropske komisije da ostvari još kontakata kako bi se što veći broj zemalja uključio u projekat u predvidjenom roku. Poželjno je da se niko od sadašnjih partnera ne povuče.

Potočnik je na konferenciji sa novinare najavio nastavak pregovora s Japanom, i istakao da će se oni zasnivati na odnosu prema toj zemlji kao prema "povlašćenom partneru". "Poseban odnos EU i Japana odgovarao bi stvarnosti, a mogao bi i da ubrza komercijalnu upotrebu nuklearne fuzije budući da je ova azijska zemlja nabavila neophodni materijal za projekat", smatra evropski zvaničnik.

Indija i Brazil su, po svoj prilici, zainteresovani da se uključe u projekat.

Predstavnici EU su saopštili da je projekat vredan približno 10 milijardi evra. Direktno u izgradnju reaktora biće uloženo 4,5 milijardi evra.

Očekuje se da će, zahvaljujući novom reaktoru, nuklearna fuzija postati ekonomičan izvor energije do 2050. godine. Elektrana može da bude puštena u pogon 2016. godine, ukoliko izgradnja počne ove godine.

http://www.reuters.com/newsArt...yID=8214602&type=worldNews
[ Aleksandar Marković @ 11.05.2005. 23:34 ] @
Japan i Evropska unija su na sastanku u Ženevi postigli "tehnički sporazum" o mestu izgradnje Medjunarodnog eksperimentalnog termonuklearnog reaktora (ITER), najavio je francuski ministar za nauku Francois d'Aubert.

D'Ober je izjavio da bi "uravnoteženi sporazum mogao da navede Japan da odluči da ne bude domaćin izgradnje reaktora". "Ukoliko se ovo dogodi, ITER bi bio izgradjen u francuskom gradu Kadarašu".

Ugovore za nabavku gradjevinskog materijala i sirovina bi zauzvrat mogle da dobiju japanske firme. Evropska komisija je, odbijajući da komentariše d'Oberove
tvrdnje, saopštila da će biti jako dobro ukoliko se sporazum postigne pre isteka zvaničnog roka, odnosno do jula. ITER je eksperimentalni projekat u koji su uključeni Evropska unija, Japan, SAD, Rusija, Kina i Južna Koreja.

Prvi fuzioni reaktor u svetu će, prema planu, proizvoditi 500 MW energije, a glavna sirovina biće praktičnoi besplatna - morska voda. Proces fuzije (spajanja atomskih jezgara) sprovodiće se oponašanjem uslova na Suncu - uz upotrebu izotopa vodonika, pregrejanog gasa i snažnog magnetnog polja. Prvi energetski blokovi ITER-a trebalo bi da budu pušteni u pogon 2015. godine.

http://www.newscientist.com/article.ns?id=dn7361
[ Downforce @ 12.05.2005. 17:55 ] @
@Milan Nikolic
Osnovni prirodni zakon(posto fizicke ne volis,mada je to isto):Sve tezi ravnotezi(pa i tvoja sprava).
[ Milan Nikolic @ 12.05.2005. 19:24 ] @
Jasno.
Koliko god pokusavao da prestanem sa nekom logikom a zbog logike koju moramo da prihvatamo zbog same prirode u kakvoj postojimo, na kraju krajeva ostaje mi nadanje na nesto sasvim neopisivo. Sama energija koja pokrece svako postojanje mora da ima svoju sustinu, i ako je zasigurno da je to nemoguce otkriti posto nemozemo razumeti ceo svemir odnosno vasionu i sta se zapravo desava na mestima i prostorima koji su neopipljivi za nas ovde. Ali nadam se da je izvodljivo za nas ljude makar primitivno i logicki da izvedemo mehanizam koji je kao neka otkrivena formula od te (sustine) koja pokrece sve sto postoji, jer razume se da sve sto postoji postalo je iz nicega pa zato mora da postoji osnova same energije koja je uzrok svemu sto postoji. Mnogi naucnicu su ulazili da se izrazim duboko u razmisljanja pa se vecinu njih oslonilo na pojam o Tvorcu svega sto postoji, pa verujem da se takav oslonac u naucnom razmisljanju moze koristiti slobodno i bez ustrucavanja jer su neke tajne o Tvorcu otkrivene ljudima kroz religiju. Sada u tim stvarima ostaje samo licna dilema o tome i da se izrazim licna upornost koja je uvek blizu zastranjivanju; zato se mnogi ljudi cine poludelima sto za neke jeste tako ali za neke jednostavno nije jer ko zna sta je Istina?

Koliko god okrenes formulu koju mozes da formiras od svega sto se poznaje, uvek dolazis do kraja odnosno zakucavanju u mesto koje se zove kraj; jer ne moze se nista napraviti da traje vecno makar nesto trajalo mnogo milijardi godina, jednostavno ceka ga kraj jer se sva materija postepeno pretvara u pepeo, i svemu se menja oblik i znacenje.

Moja dilema je jednostavna: Da li je moguce da postoji nacin da se od materije i mehanicki napravi formula za dobijanje aparata koji pravi silu odnosno energiju bez zavisnosti od bilo cega drugog izvan tog aparata, odnosno sam od sebe da iznosi silu dali pokreta ili pritiska uglavnom necega sto se moze iskoristiti za pokretanje bilo kakvog generatora?

Verovatno je nemoguce shodno sadasnjoj predstavi ljudskoj, ali mozda moguce neshodno sadasnjoj predstavi ljudskoj.
Jer projekat za stvaranje takvog mehanizma i aparata ne moze se postici - ako je moguce da se postigne, bez kljucne formule od koje zavisi sve sto postoji; i takva dilema sigurno postoji u svacijoj podsvesti i kod svakog i najucenijeg naucnika. Ali kljuc te formule izgleda da, dakle ako postoji, nalazi se negde koliko daleko toliko i blizu, jer se sistem postojanja Tvorca kod religioznih uveliko zna i Njegova sila koja u najdubljem verskom smislu znaci Ljubav.
Sada, pronaci – otkriti, ako je moguce, nacin da se coveku otvori takva tajna za ovaj materijalni svet da postigne zeljenu formulu za dobijanje neiscrpne energije, sigurno zalazi kao sto svi mozemo da zakljucimo u oblast psihijatrijske dijagnoze koja mora da ima ocenu bolesnog i poremecenog, jer je oblast koja se zeli otkriti nemoguca u svakom aspektu naucnog pogleda, mozda osim nekome koji ima istu simptomatiku u ovom pogledu. Znaci nemoguce je, ali za nekoga je moguce.

Kod mene je nekad moguce, nekad nije; nekad je sasvim moguce, nekad prosto nemoguce; ali koliko se formiranje osnovnog pojma o Tvorcu zasniva na realnom i istinitom sistemu u kojem se ujedno trazi resenje za projekat energetskog aparata, tolika je verovatnoca da se postigne zeljeni cilj makar se na kraju nedesi nista osim daljeg iscekivanja koje moze potrajati do same samrti pa i u najgorem ludackom/bolnickom okruzenju.

Pozdrav svima.
[ Aleksandar Marković @ 31.05.2005. 20:22 ] @
Japan je spreman da u korist Francuske odustane od ponude da se na njegovoj teritoriji izgradi prvi eksperimentalni fuzioni reaktor, u zamenu za vodeće mesto u medjunarodnom konzorcijumu koji će voditi njegovu izgradnju.

Šest učesnika u projektu Medjunarodnog eksperimentalnog termonuklearnog reaktora - Japan, SAD, Južna Koreja, Rusija, Kina i Evropska unija - sastaće se krajem juna u Rusiji da razmotre ovaj predlog.

Projekt ITER, vredan 13 milijardi dolara, treba da pokaže da nuklearna energija predstavlja obilan i siguran izvor energije, zahvaljujući kojem bi se moglo smanjiti zagadjenje koje prouzrokuju postrojenja na fosilna goriva.

Nuklearnom fuzijom se ne oslobadaju gasovi s efektom staklene bašte, a količina radioaktivnog otpada koju stvara ovaj proces je veoma mala.

Francuska i Japan već više od godinu dana ne mogu da se dogovore koja će od ove dve zemlje "ugostiti" ITER. Evropska unija, koja podržava francusku ponudu, lani je saopštila da je spremna da napusti šestočlani konzorcijum i projekat realizuje sama.
Ugovor postignut ranije ovog meseca Japanu nudi mesto generalnog sekretara u upravi projekta i pravo da u okviru ITER-a gradi objekte za istraživanje ukoliko prihvati da se eksperimentalni reaktor izgradi na francuskoj teritoriji.

Francuska planira da reaktor izgradi u gradu Kadaraš na jugu Francuske, dok se Japan zalagao da se ITER smesti u japanski gradić Rokašo.

http://www.yomiuri.co.jp/newse/20050527wo41.htm
[ Aleksandar Marković @ 28.06.2005. 20:32 ] @
Gradić Kadaraš na jugu Francuske trebalo bi da postane svetski centar u kome će "zasijati" prvo veštačko sunce na zemlji u formi medjunarodnog eksperimentalnog termonuklearnog reaktora ITER koji podražava procese stvaranja energije na zvezdama i otvara put mogućem rešenju energetske krize u svetu.

O izboru lokacije za ITER odlučeno je upravo danas u Moskvi, posle dugotrajnog nadmetanja izmedju Francuske i Japana, na sastanku učesnika u ovom projektu vrednom 10 milijardi evra, uz naknadnu ocenu francuskog predsednika Žaka Širaka da je to veliki uspeh "kako za Francusku tako i za sve druge učesnike projekta".
Evropski komesar za nauku i istraživanja Janez Potočnik je naglasio da je 28. jun ;-) - "istorijski dan u pogledu medjunarodne naučne saradnje" objašnjavajući da je "posle dugih i teških pregovora, šest učesnica u istraživačkom projektu ITER, odlučilo da reaktor treba izgraditi u francuskom gradu Kadarašu".

Šef ruske Federalne agencije za atomsku energiju Aleksandar Rumnjacev smatra da je to značajan naučni i tehnički projekat koji sprovodi celokupna medjunarodna zajednica, uz ocenu da je "krajnje vreme da se započne sa njegovim ostvarivanjem".
Ministri zemalja učesnica u projektu - Kine, Evropske unije, Japana, Južne Koreje, Rusije i SAD, odluku su potpisali u susret sastanku grupe G8 u Škotskoj, tokom kojeg će, kako se pretpostavlja, predstavnici najbogatijih zemalja sveta u okviru rasprave o energetskim problemima razmatrati i ovaj projekat.

Donošenje odluke će omogućiti da izgradnja reaktora započne do kraja ove godine, kao što je i planirano. ITER se od standardnih nuklearnih reaktora koji proizvode struju razlikuje po tome što energiju neće proizvoditi fisijom - procesom cepanja jezgara, već fuzijom - stapanjem jezgara. Ovo je pokušaj podražavanja procesa koji se odvijaju na Suncu i drugim zvezdama, a dosadašnji eksperimenti već su pokazali da je stvaranje ovih malih zvezda na Zemlji moguće.

Fuzioni reaktor ima sve preduslove da postane odlično rešenje za energetsku krizu u svetu - on može da bude gotovo nepresušni izvor jeftine energije. Za proces fuzije su, naime, potrebna laka jezgra poput izotopa vodonika deuterijuma i tricijuma, pa će gorivo za fuzioni reaktor biti morska voda. Fuzija će se odvijati na izuzetno visokoj temperaturi - jonizovani gas deuterijuma i tricijuma zagrevaće se do temperature od 100 miliona celzijusa, a za zatvaranje goriva i zadržavanje jezgara helijuma, koja će se oslobadjati u procesu fuzije, koristiće se magnetno polje. Ova goruća plazma vodonika proizvodiće 500 megavata fuzione energije za najmanje 500 sekundi prilikom svakog pokretanja. Dosadašnji eksperimenti pokazali su znatno lošije rezultate.

Dobre strane fuzionog reaktora su i te što je veoma "štedljiv" i ne ugrožava životnu sredinu. Ovakvo postrojenje instalisane snage jednog gigavata za godinu dana rada bi moglo da proizvede sedam milijardi kilovat časova energije od samo 100 grama deuterijuma i tri tone litijuma, i to bez emitovanja gasova sa efektom staklene bašte i drugih zagadjivača. Postrojenje koje radi na ugalj bi za dobijanje iste količine enregije potrošilo 1,5 miliona tona goriva, pri čemu bi se oslobodilo četiri do pet miliona tona ugljen dioksida.

Tricijum, posrednik reakcije, predstavlja jedini radioaktivni element koji je neophodan fuzionom reaktoru. Ni on, medjutim, ne spada u radioaktivne elemente čije bi deponovanje palo na teret budućim generacijama. Projekat ITER pokrenut je 1985. godine na samitu G7 u Ženevi, čuvenom po tome što su na njemu, u jeku hladnog rata, pregovarali predsednici SAD i Sovjetskog saveza - Ronald Regan i - Mihail Gorbačov. Sovjetski Savez je tada predložio i izgradnju nove generacije "tokamaka" - uredjaja koji zahvaljujući magnetnom polju omogućava pokretanje fuzionih procesa. SAD, Evropa i Japan su 1986. godine prihvatile ovaj predlog, i tako je rodjen projekat ITER.

Prve tri etape razvoja programa ITER - etapa proučavanja, detaljne izrade projekta i faza uskladjivanja tehničkih delatnosti - okončane su do 2002. godine. Razvoj projekta je zakočen 2003. godine zbog nesuglasica oko izbora mesta izgradnje. Kanada i Španija su prvo dale predloge, a potom ih povukle. Francuska i Japan nakon toga više od godinu dana nisu mogle da se dogovore da li će eksperimentalni reaktor biti izgradjen u Kadarašu, na jugu Francuske, ili u japanskom gradiću Rokašo. Posle pregovora koji su trajali 18 meseci odlučeno je da će Francuska ugostiti prestižni centar za koji se očekuje da će omogućiti otvaranje 10.000 radnih mesta. Japan će, zauzvrat, dobiti 20 odsto iztraživačkih mesta, a učestvovaće u troškovima sa samo 10 procenata.

Evropska unija će snositi 50 odsto troškova projekta, koji se procenjuju na približno 10 milijardi evra, dok će ostali finansirati po približno 10 odsto. Francuska će podržati kandidaturu Japana za mesto generalnog sekretara projekta. Ovi detalji su u načelu poznati od petog maja, kada su učesnici potpisali tehnički sporazum čije je detalje objavljivala japanska štampa. Izgradnja reaktora trebalo bi da počne tokom ove godine. Ukoliko se projekat bude odvijao po planu, reaktor bi mogao da bude pokrenut do 2015. godine, i da radi 20-ak godina. Tokom sprovodjenja projekta vrata će biti otvorena i razvoju drugih koncepata fuzionih reaktora, a namera svih istraživanja je da se 2050. godine dobiju prvi kilovati struje termonuklearnom fuzijom.

ag:
http://www.finfacts.com/irelan...publish/article_10002403.shtml
http://www.h2cars.biz/artman/publish/article_738.shtml
http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/4627237.stm
http://www.theworldforum.org/story/2005/6/28/131833/237

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 28.06.2005. u 22:10 GMT+1]
[ W.A.Mozart @ 11.09.2006. 21:44 ] @
Mislim da je ovo prilicno atraktivna i interesatna tema o kojoj bi se mnoglo mnogo raspravljati...Tako, naprijed sa komentarima,saznjanjima, idejema, misljenjima, linkovi i sl...
[ Aleksandar Marković @ 19.09.2006. 14:02 ] @


Nuklearna fuzija i ITER
[ biotech @ 19.09.2006. 14:47 ] @
ovo je vrhunski projekat, the cutting edge sto bi se reklo
svaka cast
[ Aleksandar Marković @ 28.09.2006. 19:09 ] @
Kina tvrdi da je izvela prvu uspesnu probu u svom termonuklearnom fuzionom reaktoru.

U kratkoj vesti nisu dati detalji o prirodi probe niti rezultatima. Proba je izvedena u fuzionom reaktoru Tokamak, koji je izgradjen u Hefeiu, glavnom gradu istocne kineske provincije Anhui. To postrojenje je manja verzija medjnunarodnog termonuklearnog eksperimentalnog reaktora (ITER) koji ce se graditi u juznoj Francuskoj, a koji nece biti potpuno u funkciji jos za deset godina.

Fuzijom se proizvodi cista energija koja nema za posledicu emitovanje gasova koji izazivaju efekat staklene baste i daje samo mali nivo radioaktivnog otpada. Naucnici se nadaju da fuzija moze da obezbedi jeftiniji, bezbedniji, cistiji i, prakticno, stalan izvor energije, cime bi se smanjila zavisnost sveta od fosilnih goriva i nuklearnih elektrana.

http://today.reuters.co.uk/new..._0_SCIENCE-CHINA-FUSION-DC.XML
[ Aleksandar Marković @ 03.12.2006. 22:35 ] @
http://www.novosti.co.yu/code/...est=97040&datum=2006-12-02

http://www.bbc.co.uk/serbian/n...6/11/061121_reactorparis.shtml
[ zzzz @ 11.12.2011. 23:48 ] @
Citat:
Aleksandar Marković: Japan i Evropska unija su na sastanku u Ženevi postigli "tehnički sporazum" o mestu izgradnje Medjunarodnog eksperimentalnog termonuklearnog reaktora (ITER), najavio je francuski ministar za nauku Francois d'Aubert.
Prvi fuzioni reaktor u svetu će, prema planu, proizvoditi 500 MW energije, a glavna sirovina biće praktičnoi besplatna - morska voda. Proces fuzije (spajanja atomskih jezgara) sprovodiće se oponašanjem uslova na Suncu - uz upotrebu izotopa vodonika, pregrejanog gasa i snažnog magnetnog polja. Prvi energetski blokovi ITER-a trebalo bi da budu pušteni u pogon 2015. godine.

http://www.newscientist.com/article.ns?id=dn7361


Teorijska fizika svoj razvoj zasniva na matematici i misaonim hipotezama.
Ovo je primjer kako se ne treba raditi.Čist promašaj.Razblažiće neuspjeh ovog ITER projekta otezanjem.
Nema u ovakvoj fuziji energije!
Opširnuje i zašto:
http://str.dinstudio.com/diary_1_7.html
Vidimo se za 8 godina na ovom istom mjestu.