[ nopo @ 05.03.2009. 13:19 ] @
Pošto nema naznaka da bi proizvođači mobilnih telefona u dogledno vreme mogli da u opciji za Writing language za pisanje SMS-a ubace srpsku ćirilicu kao što je podržana makedonska, bugarska ili ruska ćirilica, grčki alfavit ili hrvatska latinica hteo bih nešto pitati.

Koliko je to komplikovano i da li je moguće da se napiše aplikacija u Džavi (Java) koja bi bila nešto poput aplikacije "Kirilica" (http://www.facebook.com/apps/a...amp;id=55839494198&ref=s)?

Za one koji "mrze" Facebook: po analogiji ta aplikacija treba da omogući ispisivanje srpskih ćiriličnih slova iako telefon podržava samo engleski alfabet za pisanje, takav tekst bi korisnik dalje uz pomoć copy/paste mogao da prebaci u odeljak za slanje poruka...

[ biske86 @ 22.02.2010. 13:26 ] @
I ja sam zainteresovan za ovako nešto. Ima li nekih naznaka..
[ sms na cirilicii @ 19.07.2010. 10:00 ] @
Ja sam poceo sa razvojem takvog programa, koji radi na svakom MIDP 1.0 J2ME telefonu, sa WMA podrskom, na telefonima od 2003. godine. Naravno, pravi mi probleme na nekim modelima telefona, i neophodna mi je vasa pomoc pri testiranju da bi program postao upotrebljiv na svim telefonima. Ova probna verzija je poslala poruku sa jednog samsunga :) Inace raspored karaktera je abvgddjezzijklljmnnjoprstcufhccdzs, ali se slovo ne kuca odmah vec nakon pritiska #. Ovo je dovoljno dobro resenje za test verziju, inace vec sam napisao resenje za automatsko kucanje.

Sta sam ovde napisao? Napisao sam JAVA program za mobilne za slanje sms poruka na cirilici, skinite ga sa http://mojsms.webs.com i ostavite na sajtu ili ovde komentar o tome da li radi na vasem mobilnom, bez toga ne mogu da uspesno napravim ovaj program!

Kako se instalira na vas telefon?

Unesite u svoj mobilni internet browser link http://mojsms.webs.com/programsms.jad za Nokia telefone, ili http://mojsms.webs.com/programsms.jar za telefone na kojima link za .jad fajl ne pokrece instalaciju. Telefon ce vas pitati da instalirate aplikaciju, vi pristanite, i prenece se 7.5 kilobajta preko interneta u vas mobilni :) sada imate MobileApplication1 aplikaciju medju vasim java aplikacijama, pokrenite je, napisite poruku, i posaljite je i dozvolite aplikaciji da salje sms kada vas mobilni telefon pita za dozvolu.

I toliko! Ukoliko MIDP 2.0 telefoni ipak zahtevaju poseban fajl sa dozvolama za slanje sms poruka, postavicu i verziju za MIDP 2.0 javu :)


[Ovu poruku je menjao sms na cirilicii dana 19.07.2010. u 21:09 GMT+1]
[ sms na cirilicii @ 09.08.2010. 21:17 ] @
Trenutno se slovo otkucava pritiskom na taster # na telefonu, ne automatski kao kad pisete sms ili kucate tekst na mobilnom.

.jad fajl je bio lose napravljen, sada je ispravljen,

Neophodni su vasi odgovori o tome da li program radi ili ne radi da bi program napredovao. Do sada sam dobio jedan odgovor. Da ponovim, neophodno je da vas telefon podrzava javu midp 1.0 i WMA api dodatno, ovu informaciju mozete dobiti na sajtu proizvodjaca, ili postavite pitanje ovde. Nokia 3510i ne podrzava WMA api i ne moze da posalje sms iz java programa.
[ cccc7 @ 28.08.2010. 20:07 ] @
Moj telefon Nokia 6170 kaže da ne podržava program.
A volio bih da piše ćirilicom.
Pozdrav
[ Dragutin DA @ 18.09.2010. 09:28 ] @
Moj telefon Nokia 2610 takodje ne podrzava ovo. Mislim da koristi MIDP 2.0 pa ne bi bilo lose da postavis tu verziju da probam.
Pozdrav
[ sms na cirilicii @ 19.10.2010. 09:51 ] @
Problem je ispravljen i program sada radi na svim telefonima sa podrskom za javu midp i wma! Problem je bio u konfiguraciji web servera...
Program je uspesno testiran na Nokija telefonima!

Postavljena je i WAP stranica da bi mogli da instalirate program i na telefone koji podrzavaju samo WAP 1.2, na adresi http://razgovor.awardspace.info

Sledeca verzija ce imati punu podrsku za ekran osetljiv na dodir i za tastature, za sada je ta podrska eksperimentalna, takodje ce biti napravljena verzija za telefone koji imaju java midp 1.0 i nemaju wma, takodje sa podskom za tastature i ekran osetljiv na dodir, koja ce sluziti samo za unos teksta.

i dalje mozete posetiti mojsms.webs.com da bi ostavili svoje komentare autoru, iako vas i razgovor.awardspace.info vodi na istu stranicu sa ne-mobilne verzije pregledaca!
[ milanpavke @ 28.10.2010. 13:44 ] @
Uopste ne radi link za skidanje!?
[ sms na cirilicii @ 28.10.2010. 19:07 ] @
Na koji link mislite?

Direktni linkovi za .jad i .jar fajlove iz prvog posta na temi, na serveru mojsms.webs.com vise nisu aktuelni, zato sto je taj server pravio probleme prilikom instalacije.

Na stranici razgovor.awardspace.info, ili mojsms.webs.com su novi, ispravni linkovi! Ukoliko zelite da direktno unesete link u telefon, bez posete stranici, instalacija za MIDP 2.0 je na adresi http://razgovor.awardspace.info/cirilicnismsjad.php
[ sms na cirilicii @ 10.11.2010. 09:03 ] @
Nova verzija podrzava kucanje u vise redova, tri nacina kucanja koji se biraju iz menija koji aktivirate na dugme dzojstika, i najzad posebna verzija za telefone koji ne podrzavaju slanje poruka iz programa, Nokia 3510i npr.

Preuzmite na svoj telefon sa stranice http://razgovor.awardspace.info , program je jos uvek besplatan za koriscenje u privatne svrhe.

Podrska za telefone sa ekranom osetljivim na dodir jos uvek nije potpuna, nisam nacrtao tastaturu koju pritiskate vec klizanjem po y osi ekrana birate slovo :) mozete da koristite i standardnu soft tastaturu koju vecina telefona sa ekranom osetljivim na dodir prikazuje na nacin kao da imate obican telefon.

Podrska za tastature radi, ali slova sh, c', dj cete na vecini tastatura kucati pritiskom na numericke tastere kao na obicnoj telefonskoj tastaturi.
[ sms na cirilicii @ 10.11.2010. 15:02 ] @
Inace, stariji telefoni za koje na sajtu proizvodjaca pise da ne podrzavaju slanje poruka iz java okruzenja cesto imaju novije firmware verzije koje dodaju tu mogucnost. Pokusajte zato na ovim telefonima prvo da instalirate punu MIDP 1.0 verziju, a onu za MIDP 1.0 bez WMA instalirajte ukoliko ne radi predhodno navedena. Ne preporucujem da placate za izmenu firmware, niti da radite to sami.
[ cccc7 @ 16.11.2010. 16:58 ] @
Pomoz Bog.

Uspio sam da instaliram program na Nokiju 6170.
Hvala, majstore.
Jedino što sam morao da preimenujem "cirilicnismsjar.php" u "cirilicnismsjar.jar". Ubacio sam ga preko USB-kabla. Ali ne mogu da otkucam velika slova!? I ne mogu da pomjeram kurzor po poruci? Ako bi i to moglo, onda svaka čast.

Pozdrav

Mihailo Jelić
Šamac
[ sms na cirilicii @ 18.11.2010. 14:53 ] @
Za cccc7: Bog ti pomog'o! Odlicno sto ste uspeli da prevazidjete problem! Slovo se pretvara u veliko pritiskom na dzojstik pravac gore, vraca nazad u malo slovo dzojstik dole. Ubacicu i automatsko veliko slovo posle tacke i caps lock funkciju da stalno pise velika slova u sledecoj verziji. Sto se tice problema sa .php ekstenzijom umesto .jar, ne mogu trenutno da ga resim, zahteva placeni host koji ce mi dopustiti da pristupim .htaccess fajlu i dodam mime tipove za ekstenzije .jad i .jar, kad stavim samo .jad i .jar fajl ne radi ni na jednom telefonu, ovako radi na vecini... Cak sam mislio do sad, da radi na svim telefonima. Hvala na pomoci u unapredjivanju programa! :)

Pomeranje kursora sam pokusao da dodam ali mi je kod toliko neobjektno orjentisan da nisam uspeo :) To ne obecavam za sledecu verziju :)

Sto se tice problema sa instalacijom, dodacu zip fajl sa .jar i .jad fajlovima i uputstvo da ljudi instaliraju rucno ukoliko ne radi, dok ne uplatim neki host... posto sam do sada imao 0 narudzbi za koriscenje u poslovne svrhe i uopste, to ce biti kada napravim program dovoljno primamljivim da ga kupi dovoljan broj ljudi koji vole svoj jezik i svoju kulturu. Kad napravim verziju za Makedonski? :)

Za Dejana Lozanovica: Ja sam implicitno trazio pomoc, za J2ME i MIDP OTA sto jeste Java, a sad sto se ovo pretvorilo u korisnicko uputstvo, nisam ja kriv :) Posto je u pitanju opsta tema, nisam stavio izvorni kod, zato sto on i nije problem, vec konfiguracija OTA Provisioning procesa i to na serverskoj strani... Ja serverski kod nisam ni imao. :)
[ cccc7 @ 18.11.2010. 15:03 ] @
Zašto mi se poruke otkucane ćirilicom prebacuju u latinicu na ovom forumu?
[ calexx @ 18.11.2010. 15:56 ] @
Možda zato što nisi pročitao pravilnik.
[ sms na cirilicii @ 18.11.2010. 17:11 ] @
Iz istih razloga iz kojih ne mozete da pisete cirilicom na telefonu bez mog programa! :)
I da ste procitali pravilnik, i dalje bi vam bile preslovljavane poruke, to nije razlog.
Pozdrav!
[ calexx @ 18.11.2010. 17:16 ] @
Naravno da bi ali bi znao zašto je tako. ;) A recimo ja mogu da kucam poruke na mobilnom i bez tog programa, dovoljno je samo da u telefonu postoji nešto tipa ... jezik pisanja poruka: ćirilica ... pa će da radi. ;)
[ milanpavke @ 30.11.2010. 18:47 ] @
Svaka cast za trud!
Samo jos uvek je jako tesko za pisanje, jer se ne prebacuje kursor automatski na sledecu poziciju (a druga dva moda su prakticno neupotrebljiva, kod drugog se samo prva dva slova sa svake tipke mogu otkucati, a kod treceg je ogromna brzina menjanja slova).
Zar nije moglo bez stavljanja slova na tipke 0 i 1?
Raspored slova na samim tipkama je nepovoljan, npr. slovo M bi se moralo nalaziti kao prvo na tipki 5 ili 6.
Zatim nedostaje dvotacka medju znakovima.
[ sms na cirilicii @ 02.12.2010. 00:08 ] @
za calexx:
To je isto kao da kazete logorasima u koncentracionom logoru u vasem gradu 1941. "niko vas ne sprečava da izađete, nemojte da bežite... dovoljno je samo da uradite nešto tipa... dođite do kapije i otvorite je... i slobodni ste dečki ;)"

Razlog iz kog na telefonima nema podrske za nas jezik, i iz koga je na ovom forumu ZABRANJEN srpski jezik politikom koju je odredio vlasnik, je isti. Ali oni nisu ni implementirali, a vi zabranjujete, fale jos samo bodljikava zica, nemacki ovcari i bajadere, sto je ujedno i razlog sto bas na ovom forumu promovisem program.

Cilj programa je da na SVAKOM telefonu pruzi mogucnost pisanja na svom jeziku. Zato se i mucim da napravim 3 verzije... zato sto zvanicni writing language cirilica ne postoji za telefone koji nisu iPhone, i verovatno Android, sa razlogom koji nije tehnicke prirode.

za milanpavke:
Automatsko prebacivanje u drugom modu ide posle 300ms, to ce da bude podesivo u sledecoj verziji. U trecem modu isto tako, ukoliko stvarno idu neverovatnom brzinom, to nije zeljeno ponasanje... Jel se menjaju brze od 3 u sekundi? Raspored je azbucni, ali umesto da stavim 4 slova na svaku dirku kao na ruskom rasporedu, stavio sam 3... I uklapa se mnogo bolje nego sto sam mislio, pogadjam vecinu slova bolje nego na latinici, jedino to m malo smeta :) Ukoliko vam polozaj slova m bas toliko smeta, napravicu raspored gde je duplirano na dirki 6. Poenta je da necu da rasporedjujem nasa slova u abecedu, a ukoliko je vama zgodnije da budu po 4 slova, i to cu da dodam, zajedno sa ruskom cirilicom. Za drugi mod treba malo inteligentnije da se napravi da se prilagodjava brzini kucanja samo, ali za pocetak ce biti dovoljno podesavanje. I moze da se doda da produzeni pritisak u prvom modu kuca izabrano slovo ili broj po izboru, ali mi se cini da ce to da nervira, drzanje dirke po sekund za svako slovo. Mada nervira i ovo sada po malo :)
Stavicu raspored slova u pozadinu, to ce da pomogne sa rasporedom. I to cu da stavim da se podesava... Hvala na dobro promisljenim predlozima!
[ calexx @ 02.12.2010. 08:28 ] @
Ne branim ja ništa, tako je odlučeno i primenjuje se. Nešto drugo je važnije u svemu ovome, da li telefon koji prima poruku uopšte može da prikaže ćirilicu a još važnije ... ko bi koristio ćirilicu kada ne koristi ispravno ni latinicu? Ti u prethodnoj poruci ne koristiš ni srpsku latinicu kako bi trebalo a tako rade mnogi, da ne kažem većina. Kako onda očekuješ da će da se makar malo potrude da kucaju na ćirilici kada su lenji da upotrebe i ovih deset naših latiničnih slova?
[ stil @ 02.12.2010. 17:49 ] @
Zanimljiva aplikacija. Meni je baš fora da je sad koristim kad je niko ne koristi. Ukratko. Navikao sam da sms-ujem na latinici sa našim slovima na N79 i intuitivno tražim odgovarajuće slovo na onom mestu gde je bilo latinično odnosno tamo gde je obeleženo na tastaturi. Puno mi vremena oduzima dok ne nađem gde se slovo nalazi. Ukoliko želiš lak prelazak sa jednog pisma na drugo moraćeš da se odrekneš azbučnog redosleda. Dalje. Naravno ona # me ubija. I na kraju Ne može da otvori imenik kad želim da šaljem već moram ručno da unosim broj.

Pozdrav.
[ bttp @ 02.12.2010. 19:31 ] @
iPhone ima srpsku ćirilicu po defaultu :) I često je koristim, ne samo za SMS, već za unos teksta u bilo kojoj aplikaciji.

Šteta je što imenik ne podržava sortiranje po azbuci, odnosno sortira ih on azbučno, ali ispod latiničnih unosa (pod nedefinisano #).

Mada za to bi možda bilo potrebno promeniti jezik interfejsa u Srpski, što ja nisam spreman da učinim jer sam navikao na Engleski. Tako da možda i nije do telefona već do mene :)
[ cccc7 @ 02.12.2010. 21:42 ] @
Pročitao sam Pravilnik, ali nigdje ne piše zašto ne može ćirilica na ovom forumu.
[ stil @ 02.12.2010. 23:09 ] @
Nemoj skretati sa teme. Vlasnik sajta je tako odlučio. Može sutra da ga prebaci i na japanski (naravno, neće) ali kažem. Forum je namenjen širem krugu ljudi i zbog ukidanja barijera koje se tiču pisma (potpuno razumljiva odluka). Poz.
[ nopo @ 03.12.2010. 12:28 ] @
Citat:
Ne branim ja ništa, tako je odlučeno i primenjuje se. Nešto drugo je važnije u svemu ovome, da li telefon koji prima poruku uopšte može da prikaže ćirilicu a još važnije ... ko bi koristio ćirilicu kada ne koristi ispravno ni latinicu? Ti u prethodnoj poruci ne koristiš ni srpsku latinicu kako bi trebalo a tako rade mnogi, da ne kažem većina. Kako onda očekuješ da će da se makar malo potrude da kucaju na ćirilici kada su lenji da upotrebe i ovih deset naših latiničnih slova?

calexx


[ calexx @ 03.12.2010. 12:49 ] @
Samoupravljanje je daleko iza nas a i društvena svojina. Gazda je mogao i da zabrani da se poruke pišu bez naših slova pa bi i tvoje bile brisane što nije uradio pa mnogi tako pišu, uključujući i tebe. Ne znam kako neko može da traži ćirilicu kad i latinicu ne koristi ispravno.
Naravno da verovatno svaki novi telefon može da primi ćirilicu, jedino što nemam običaj da pišem poruke novim telefonima koji mogu da se kupe ili onim tek kupljenim. Ja i dalje poznajem mnoge koji koriste stare telefone pa ne bih hteo da nagađam kome će kako da se prikaže. Dovoljno je bilo što je pre nekoliko godina bilo slučajeva da su mi se javljali neki čiji telefon nije mogao da čita naša latinična slova ... ali ti verovatno ni njih ne koristiš.
[ nopo @ 03.12.2010. 13:10 ] @
[ calexx @ 03.12.2010. 14:35 ] @
Valjda je i ovde dozvoljeno lečenje zaposlenih a nešto ne verujem da će Danci da koriste ćirilicu. Ali ako je u pitanju lečenje, onda slobodno koristi to jedno od službenih pisama.
[ nopo @ 03.12.2010. 14:56 ] @
Ja sam govorio o državotvornom jeziku.

U Danskoj se ima pravo na lečenje.
U Danskoj se ima pravo koristiti državotvorni jezik.

U Srbiji se se ima pravo na lečenje.
U Srbiji se nema pravo koristiti državotvorni jezik.

Verovatno ne znaš da Ustav srpski jezik propisuje da se može pisati samo ćirilicom. Takođe ne znaš da se Pravopis srpskog jezika štampa isključivo na ćirilici.

Pokazao si koliko si sitna duša sa ovom rečenicom: "Ali ako je u pitanju lečenje, onda slobodno koristi to jedno od službenih pisama".
[ calexx @ 03.12.2010. 15:14 ] @
Kakav primer, takva i rečenica. A kada Pravopis odluči da ćirilica mora da se koristi, onda će da bude obavezna. Mogao je vlasnik da odluči da poruke moraju da se pišu samo velikim slovima ili samo malim, mogao je da odluči da mogu da se pišu samo na engleskom ili francuskom jeziku, kome se to ne sviđa ne mora da piše a niko ne može da traži neka svoja samoupravna prava.
Da li se raspravljaš o ovome kada ideš da registruješ auto a oni ti daju tablice na latinici?

Ovo ipak nije za ovaj deo foruma, potraži neki gde se raspravlja o ovome pa tamo nastavi, meni nije interesantno.
[ Cp6 @ 03.12.2010. 22:02 ] @
A/lu B/lACHuK je oBgje IIocTaBuo IIpol`PAM Koju IIPEC/lOB/bABA ´hupu/luu,y - 3AlllTO?
[ sms na cirilicii @ 08.12.2010. 20:59 ] @
Cirilicom zeli da pise svaki Srbin koji zeli da ocuva kontinuitet i smisao svojih misli u odnosu na svoju istoriju i licna lepa osecanja prema svojoj porodici, ali i na hune i turke koji njegov narod istrebljuju uspesno od 9. veka.

Pismo od rimljana, sa posebna slova za juzne slovene, ustaski je artifakt, i svako pisanje tim SFRJ pismom predstavlja prihvatanje Jasenovca, Bljeska, Oluje, sakacenja hriscana u koloseumu i ostalih uspesnih vatikatolickih zlocina i pridruzivanje u njihovom skrivanju. No ands, ifs or buts. (Eng.) Kada citiram izmisljeni citat ustase iz 1941. u svrhu isticanja njegovih vlasnika pisem tim pismom :)

ASCII je neutralniji za koriscenje pri nedostatku podrske za neciju nameru da bude ono sto jeste ili tehnicke mogucnosti za crtanje srpskih slova, podseca na C64, BBS, bombardovanje 1999. a postoji i program koji preslovljava ovakvu latinicu u pravilan srpski zapis.

Problem mog programa je sto podrzava samo srpski, a ne i srbski. Vuk Stefanovic Karadzic je pisao srbski pre nego sto mu je projekat dobio sredstva od evropske unije. Vuk Stefanovic Karadzic je kasnije vise radio na stvaranju SFRJ nego sto je radio na zaokruzivanju srbskog pismenog prostora, stalno u austriji nikad u jugoistocnoj srbiji. Pogledajte nacin na koji je zapisao Prostonarodnu slavenoserbsku pjesnaricu pre korporativno sinergijskog kriznog staba za tranziciju srbskog u srpski http://digital.nb.rs/collection/st-vuk

Srbski zapis ce biti citljiviji Rusima, Belorusima i Ukrajincima. Srbski zapis ne izaziva naklapanja o tome da je neki rekao da se sad pise ovako zato sto je drug stipe njemu dao stafetu i odluceno je, nemas ti pravo ni da pomislis ko je rekao onom sto mu je drug stipe dao stafetu da to odluci.

Srbski zapis - uskoro na vecini mobilnih telefona :)

I Cp6 je dao lepo resenje za telefone koji ne prikazuju unikod sms, svi GSM telefoni sada ce moci da prime poruku napisanu na cirilici. I ovako svi prikazuju, osim pojedinih SonyErricson koji ne prikazuju malo c, lj, nj koje cemo da resimo srbskim zapisom :) svi mobilni koji imaju wap ili javu imaju i unikod, a i vecina nokija i slicnih koji nemaju citaju unikod. Tesko je naci ispravan telefon koji ne podrzava cirilicu i kodiranje unikodom.

Sto se tice iPhone telefona, tek od 3.1 verzije OS, citao sam. Zato sto izracunali da ce Google da stavi, pa ce Srbi da kupuju Google a ne iPhone zato sto ima srpsku tastaturu, masovno. Srbi, da kupuju nesto, da bi pisali na cirilici. I ja sam se isto prevario :)
[ stil @ 09.12.2010. 02:42 ] @
Meni se sviđa ono što je radio Vuk St. Karadžić al' ti ga brate pretera. Živi u sadašnjosti a ne u prošlosti.

[Ovu poruku je menjao stil dana 09.12.2010. u 09:27 GMT+1]
[ Filip.ue @ 05.01.2011. 00:33 ] @
Prvo bih zeleo da ze zahvalim autoru programa na ulozenom trudu. Bukvalno sam ceo dan pokusavao da posaljem poruku cirilicnim pismom, kopao po raznim sajtovima, ali nisam uspeo... Ovo me je spasilo... :)

Inace, program radi na Nokiji 2626 i SE P1i.
[ cccc7 @ 09.01.2011. 10:12 ] @
IIpeg/la)l(eM ga HaIIpaBuMo /lucTy Mo6u/lHux Koju IIogp)l(aBajy IIpol`paM:

Nokia 6170
Nokia 6111
Nokia 6500s
Nokia 2626
Sony Ericsson P1
[ aladaar @ 12.11.2016. 12:40 ] @