[ JimRainor @ 05.03.2009. 23:44 ] @
Citat:
Beograd -- Pacijent tvrdi da je na operaciji srčane aorte u beogradskoj državnoj bolnici ostao bez zdravog bubrega. Doktor koji ga je operisao demantuje optužbe.


http://www.b92.net/info/vesti/...03&dd=05&nav_id=348470

Da li mislite da je ovako nesto zaista moguce? Ne interesuje me politička diskusija, teorije zavere, ili bilo šta slično, samo da li je moguće nekom izvaditi bubreg a da on ne primeti ožiljak ili nešto i da se tek utvrdi za godinu dana? Ima li još neko medicinsko objašnjenje?

[ StORM48 @ 05.03.2009. 23:49 ] @
Nije moguće.

Pozdrav
[ Ivan Dimkovic @ 06.03.2009. 00:02 ] @
Citat:

Pacijent Srećko Ranković pre operacije srčane aorte imao je levi bubreg, što se na dokumentu Ministarstva zdravlja o lečenju u Kliničkom centru Srbije jasno vidi.


Dakle, imao je bubreg - sada ga nema (osim ako se nije rodio sa jednim bubregom a ovi iz klinickog centra nisu ni radili pregled a napisali da ima 2... ;-)

Samo je pitanje kako je taj bubreg onda nestao...

Postoji samo 3 nacina:

1*. Da je bubreg izvadjen za vreme te operacije - doca je rekao da je u pitanju prosirenje srcane i trbusne aorte... ako je seckao blizu ove druge, mogao je lepo da zahvati i bubreg, nije to bas tako daleko :)

2. Da je bubreg izadjen posle operacije i dokumentacije gde pise da ima 2... e, ako je taj bubreg izvadjen u Srbiji - nemoguce da o tome ne postoji evidencija, osim ako nije vadjen u nekoj backyard "privatnoj klinici" :)

3. Pa, naravno, zavera - dokaz da UFO zaista postoji, eto coveku izvadili bubreg a da nije ni provalio... kud ces bolji dokaz

--

Inace, za *1 - sve i da se to pokaze kao tacno sto je vec... nadrealno, cisto sumnjam da je u pitanju bila neka prodaja ili slicno - daleko je vise verovatno da je neko nesto za*rao i da je kao posledica bubreg morao napolje... A kako bi postedeli coveka nerviranja, to mu nisu rekli :)
[ žutokljunac @ 06.03.2009. 00:04 ] @
Kad je 25 soma evra u pitanju, sve je moguće!
[ Ivan Dimkovic @ 06.03.2009. 00:10 ] @
Hajde da pogadjamo sta je u pitanju - pa ako razjasne da vidimo ko je bio u pravu :)

Meni opcija sa omaskom prilikom operacije deluje primamljivo, mislim... znajuci ko sve ide na taj medicinski fax... :) Opet, i ti mudro zboris - 25K eur-a je cudo ;-)
[ Horvat @ 06.03.2009. 00:13 ] @
nigde ne pise da nema oziljak
ili je meni promaklo?
[ Flo33 @ 06.03.2009. 00:13 ] @
Da je bubreg atrofirao i da nema svrhu i da se smežurao i da se i ne vidi na snimku. (˝stručno objašnjenje˝)

Update: ako sam pogodio, hoću es majcu. ( može i prošlosezonski model)
[ žutokljunac @ 06.03.2009. 00:18 ] @
Kladim se da toga ima. Kad su se devedesetih maltene legalno prodavale vize za 2200 nemačkih maraka, i u to su bili uključene strane diplomate, mislim glupo poređenje, ali za lovu se sve radi. A pošto je Srbija jedna od najsiromašnijih zemalja u Evropi, vrlo je verovatno da se ovo dešava. Mene je strah da odem kod lekara, ili da prelazim granicu i pričam sa carinicima, ili da me zaustavi policija. Sve je korumpirano. A i ova kriza. he he... tužno. Najbolje je otići od ljudi i živeti u prirodi kao bambi.
[ Flo33 @ 06.03.2009. 00:20 ] @
Citat:
žutokljunac:  Najbolje je otići od ljudi i živeti u prirodi kao bambi.
Pa da budeš bunda jeleni karleuši
[ EmilijaV @ 06.03.2009. 00:21 ] @
Citat:
JimRainorhttp://www.b92.net/info/vesti/...03&dd=05&nav_id=348470

Da li mislite da je ovako nesto zaista moguce?

Nije moguce!

A taj B92 me svakim danom sve vise fascinira s glupostima i primecujem da se polako pretvara u PINK! Svako moze za svaku glupost da ih pozove i oni brze-bolje naprave senzaciju od kojekakve budalastine.

Zamislite sledecu scenu: doktor coveku pri operaciji aneurizme izvadio bubreg, brzo ga (onako krvavog) gurnuo u kesu od Maxi-ja, istrcao iz operacione sale (a krv curi posto je kesa busna )... Naravno, sve to pred ocima ostalih ljudi koji ucestvuju u operaciji, a njih nije bas malo pri tako teskim zahvatima. Onda brzo otrcao do Kalenic pijace i utopio bubreg. Pri tom niko nije uradio tipizaciju tkiva i sl. radnje, koje bi u slucaju (trgovine na Kalenicu) bile nesto tipa izdavanja garantnog lista na kupljenu robu.

Na kraju, da se taj lekar oseca krivim ne bi sam dosao na taj isti B92 i ispricao o cemu se radi. Da sam ja na njegovom mestu, ja bih tu budalu tuzila!!!
[ Flo33 @ 06.03.2009. 00:24 ] @
A koliko ljudi učestvuje u takvoj operaciji?
[ žutokljunac @ 06.03.2009. 00:25 ] @
Od bambija se ne prave bunde nego keks. Mnogo stresna vremena. Kao što kaže Šojić: " Amerika kuburi s´budžeti, japanska se berza ljulja kao mala barka na uzburkanom okeanu... "
[ commissar @ 06.03.2009. 00:25 ] @
A fiskalni racun?
[ Ivan Dimkovic @ 06.03.2009. 00:29 ] @
Citat:
EmilijaV
A taj B92 me svakim danom sve vise fascinira s glupostima i primecujem da se polako pretvara u PINK! Svako moze za svaku glupost da ih pozove i oni brze-bolje naprave senzaciju od kojekakve budalastine


Hm, a ovo? Jel i ovo budalastina:

Citat:

Pacijent Srećko Ranković pre operacije srčane aorte imao je levi bubreg, što se na dokumentu Ministarstva zdravlja o lečenju u Kliničkom centru Srbije jasno vidi.

Posle godinu dana, zbog povišenog pritiska, javio se lekaru na VMA. Tada mu je rečeno da mu je pritisak povećan zbog toga što nema levi bubreg, što je lekar i napisao na otpusnoj listi.


Mislim, ovde se radi o 2 zvanicna dokumenta, i to jedan od Ministarstva zdravlja... Znas kako, to ne moze nikako da bude budalastina - jer moze da bude samo jedno od ovoga:

1. Ozbiljna stvar - ako je cela ta prica tacna
2. Totalna nestrucnost lekara VMA - ako su mu napisali da ima 1 bubreg umesto 2
3. Totalna nestrucnost klinickog centra - ako su napisali da ima 2 bubrega umesto 1, recimo ako je rodjen sa jednim
4. Krivicno delo falsifikovanja zvanicnih dokumenata i defamacija lekara klinickog centra od strane pacijenta

Ovaj, sta je tacno po tebi od ova 4 "budalastina" ?! Meni uopste ne deluje budalasto, vec vrlo ozbiljno - sta god da je u pitanju.
[ žutokljunac @ 06.03.2009. 00:32 ] @
Ali Srećko Ranković...
[ Flo33 @ 06.03.2009. 00:34 ] @
@ Dimković, da se kladimo u gajbu Jagodinskog piva da će obrazloženje biti kao što sam napisao par postova gore?
[ EmilijaV @ 06.03.2009. 00:36 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic
Meni opcija sa omaskom prilikom operacije deluje primamljivo, mislim... znajuci ko sve ide na taj medicinski fax... Opet, i ti mudro zboris - 25K eur-a je cudo ;-)

U pravu si ti za te koji upisuju medicinski fax, ali ovde je u pitanju neka vrlo slozena operacija, gde su valjda bile dve aneurizme (nekako spojene, ako sam dobro razumela). Ti koji zavrsavaju fax preko veze i ne kapiraju o cemu se tu radi, stoga se valjda ni ne upustaju u takve poduhvate, nego se drze onih prizemnijih tehnika lecenja.

A koliko znam, ovde je u pitanju vrhunski strucnjak, koji valjda spada u sam svetski vrh u toj oblasti. Stoga, ako je bubreg zaista izgubio funkciju (sto je nalogicnije objasnjenje) i pri tom se smezurao, pa ostao neprimecen na UZ, moguci razlog je da je to normalna posledica takve operacije. Covek (dr) je lepo objasnio na tom istom b92, da to bio jedini takav slucaj kod nas! Aneurizma je bila jako blizu bubrega.

Pre je dileja taj lik sa VMA koji je navodno primetio da nema bubrega, a nije umeo (ili nije hteo) da objasni kako je do toga moglo da dodje. I da li je uopste doslo, ili je bubreg tu samo ga on iz nekog razloga nije video...
[ Ivan Dimkovic @ 06.03.2009. 00:43 ] @
@Flo33,

Eto vidis... gajbu si vec dobio hehe :)

@EmilijaV

Kao sto vidis, sta god da je od toga - ozbiljna je stvar. Kako god okrenes, ko god da je ovde krivac (KC/VMA/Pacijent), skandalozno je :(

Ipak mislim da je vest totalno... kako se kaze, newsworthy, nije bas budalastina ;-)

Citat:

A koliko znam, ovde je u pitanju vrhunski strucnjak, koji valjda spada u sam svetski vrh u toj oblasti. Stoga, ako je bubreg zaista izgubio funkciju (sto je nalogicnije objasnjenje) i pri tom se smezurao, pa ostao neprimecen na UZ, moguci razlog je da je to normalna posledica takve operacije. Covek (dr) je lepo objasnio na tom istom b92, da to bio jedini takav slucaj kod nas! Aneurizma je bila jako blizu bubrega.


I niko nije primetio da mu je bubreg otkazao/otkazuje, pretpostavljam da je taj covek imao kontrole posle operacije !?!!??!

Takodje, niko mu nije rekao da postoji potencijalna opasnost od toga?

Nista od toga ne zvuci "normalno", EmilijaV... zvuci vrlo zabrinjavajuce, stavise.
[ EmilijaV @ 06.03.2009. 00:43 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Mislim, ovde se radi o 2 zvanicna dokumenta, i to jedan od Ministarstva zdravlja... Znas kako, to ne moze nikako da bude budalastina - jer moze da bude samo jedno od ovoga:

1. Ozbiljna stvar - ako je cela ta prica tacna
2. Totalna nestrucnost lekara VMA - ako su mu napisali da ima 1 bubreg umesto 2
3. Totalna nestrucnost klinickog centra - ako su napisali da ima 2 bubrega umesto 1, recimo ako je rodjen sa jednim
4. Krivicno delo falsifikovanja zvanicnih dokumenata i defamacija lekara klinickog centra od strane pacijenta

Ovaj, sta je tacno po tebi od ova 4 "budalastina" ?! Meni uopste ne deluje budalasto, vec vrlo ozbiljno - sta god da je u pitanju.

Ko je proverio ta zvanicna dokumenta? I da li je neko isao da razgovara sa doticnim lekarom na VMA? A doktor koji je obavio tu komplikovanu operaciju se sam javio.
U predhodnom postu sam dala svoje misljenje o mogucoj nestrucnosti tog lekara na VMA. I sa UZ treba znati raditi, u to sam se licno uverila (doduse iz mnogo banalnijeg razloga).

A visok pritisak se moze imati iz mnogo razloga...
[ Ivan Dimkovic @ 06.03.2009. 00:47 ] @
Pa kao sto rekoh, ako su "zvanicna dokumenta" lazna - onda je u pitanju vrlo gadno krivicno delo i vrlo bezobrazan atak na tog doktora... Radi se cak o vise krivicnih dela, falsifikovanja, vredjanja licnosti i dela, pokusaja prevare... you name it :)

Citat:

U predhodnom postu sam dala svoje misljenje o mogucoj nestrucnosti tog lekara na VMA. I sa UZ treba znati raditi, u to sam se licno uverila (doduse iz mnogo banalnijeg razloga).


I to objasnjenje je isto tako skandalozno, nista manje od ostalih... VMA je vodeca zdravstvena institucija u toj Srbiji, da li je moguce da doktori tamo nisu u stanju da uoce... bubreg?

Okreni-obrni, nije "PINK budalastina", vec nesto sto i te kako zahteva istragu i sto otrkiva VRLO NEUGODNU STVAR - sta god da je u pitanju.

Cenim da su mediji uradili odlicnu stvar sto su objavili ovo - jer kakav god epilog da ova prica ima, u pitanju je stvar koja je vise nego dovoljno velika za medijsku paznju.
[ EmilijaV @ 06.03.2009. 00:51 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic
@EmilijaV

Kao sto vidis, sta god da je od toga - ozbiljna je stvar. Kako god okrenes, ko god da je ovde krivac (KC/VMA/Pacijent), skandalozno je :(

Ipak mislim da je vest totalno... kako se kaze, newsworthy, nije bas budalastina ;-)

Slazem se ja da je newsworthy, ali da li si cuo na koji nacin je sve to receno? Bez ikakve provere i argumenata, vrlo neprofesionalno (gledala sam)! Prva vest na udarnim Vestima da je nekom coveku neki lekar ukrao bubreg!

Pa ispade da svako svakoga u ovoj zemlji moze za bilo sta da optuzi, bez ikakve predhodne (bar i osnovne) provere i da to prodje bez posledica. Znaci li to da sutra svaka budala, zeljna publiciteta, moze da se pojavi na b92 i da isprica da je njemu neko izvadio jetru npr.? I da pri tom rusi ime i ugled nekog coveka ni krivog ni duznog?
[ EmilijaV @ 06.03.2009. 01:05 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic
Cenim da su mediji uradili odlicnu stvar sto su objavili ovo - jer kakav god epilog da ova prica ima, u pitanju je stvar koja je vise nego dovoljno velika za medijsku paznju.

Uradili bi oni odlicnu stvar da su je profesionalnije odradili. Kao sto vec rekoh, bez ikakve provere su to plasirali kao udarnu vest. Kao da su bili tog trenutka gladni neke senzacije, jer se nista u Skupstini znacajno nije desilo (niko nije dizao noge i sl. gluposti )! Ipak mislim da se tako ne radi. Veruj mi, gledala sam i prva reakcija mi je bila: "Sta ovi lupaju danas?" Da je cela stvar uradjena bolje, verovatno bi i reakcija prosecnog gledaoca bila ozbiljnija.

Citat:
Pa kao sto rekoh, ako su "zvanicna dokumenta" lazna - onda je u pitanju vrlo gadno krivicno delo i vrlo bezobrazan atak na tog doktora... Radi se cak o vise krivicnih dela, falsifikovanja, vredjanja licnosti i dela, pokusaja prevare... you name it

Pravo da ti velim, nisam stekla utisak da je u pitanju smisljeni atak. Pre nespretnost tog coveka koji je prijavio taj "slucaj". Delovao mi je kao neki neuki jadnicak kojem su razni lekari napunili glavu kojekakvim medicinskim izrazima i dijagnozama i koji ni sam nije znao sta da misli. A pri tom je bio uplasen! Pa se odjednom, onako zbunjen, nasao u centru medijske paznje...

A na novinarima je bilo (kao sto vec rekoh) da tu pricu uoblice i kanalisu na pravi nacin, a ne da sve deluje kao najobicniji trac.
[ Ironije @ 06.03.2009. 08:17 ] @
Citat:
Flo33:
A koliko ljudi učestvuje u takvoj operaciji?

Minimum: Operator, asistent, instrumentarka, anesteziolog i anesteticar. Ovo je kod rutinskih operacija pod opstom anestezijom.

Citat:
Da je bubreg atrofirao i da nema svrhu i da se smežurao i da se i ne vidi na snimku.

Ovo je i my guess, odnosno pretpostavljam da ce ovo biti "objasnjenje" na kraju, mada bi u tom slucaju taj na VMA koji je radio UZ trebao da izgubi licencu, jer ne moze bubreg toliko da atrofira da se resorbuje i nista ne vidi na UZ-u. Moguce da je UZ radilo nedovoljno obuceno lice, koje je videlo oziljak od operacije a. abdominalis, koji je identican kao kod operacije bubrega (i jos nekoliko drugih operacija), i po automatizmu pomislilo da je izvadjen bubreg.

Citat:
Ivan Dimkovic:
3. Totalna nestrucnost klinickog centra - ako su napisali da ima 2 bubrega umesto 1, recimo ako je rodjen sa jednim

Nemoguce, kada se radi takva operacija na umetnuti deo abdominalne aorte se prisivaju mnoge arterije koje ishranjuju okolno tkivo i organe, od kojih je mozda i najveca a. renalis koja snabdeva bubreg krvlju, koja u slucaju da pacijent nema bubreg od rodjenja ne bi ni postojala. Ne verujem da bi operatoru promaklo tako nesto.

Citat:
Meni opcija sa omaskom prilikom operacije deluje primamljivo, mislim... znajuci ko sve ide na taj medicinski fax...

Nemoj da se vredjamo :) Salu na stranu, faks moze da upise ko god hoce, ali zacudio bi se da vidis ko ga sve zavrsava !
[ EmilijaV @ 06.03.2009. 17:34 ] @
^ Hvala ti sto si strucno objasnio ono sto sam i ja pretpostavljala. A i svaki normalan covek, mislim...

Evo dela iz danasnjeg izvestaja:
Citat:
Protest lekara zbog Davidovića

Zaposleni Klinike za vaskularnu hirurgiju KBC Srbije i Lekarska komora Srbije protestovali su zbog "napada na hirurga Lazara Davidovića".

Zaposleni te klinike Instituta za kardiovaskularne bolesti Kliničkog centra Srbije "najoštrije protestuju zbog javnog linča koji je juče doživeo prof. dr Lazar Davidović i svi lekari sa njim zajedno", kaže se u saopštenju lekara Klinike.

U saopštenju se tvrdi da su na najbrutalniji način objavljene teške optužbe na njihov "rad, etičnost, profesionalnost i moralnost".

"Bolesnik koji je javno izjavio da su mu na Vojnomedicinskoj akademiji rekli da nema jedan bubreg, pre četiri godine je primljen na našu kliniku zbog pucanja trbušne i grudne aorte i hitno je operisan jer mu je bio ugrožen život", saopštavaju lekari KBC-a.

Oni dodaju da je urađena operacija jedna od najvećih operacija u celoj hirurgiji, koja je povezana sa stopom smrtnosti od 80 odsto, a koja se rutinski i uspešno može uraditi, osim u KBC Srbija, u još pet ustanova u Evropi.

Tim povodom lekari KBC-a očekuju da se o tom slučaju odmah oglase Ministarstvo zdravlja i Lekarska komora i preduzmu sve mere da se zaštiti ugled Kliničkog centra Srbije i profesora Davidovića.

I Lekarska komora Srbije ocenila je da je sramotno da je vrhunski lekar Davidović doveden u situaciju da se pred kamerama brani od optužbi da je bolesniku izvadio bubreg i da se insinuira da je trgovao tim bubregom.

U saopštenju se navodi da svako ko je prosečno obrazovan zna da se za transplantaciju traže zdravi organi.

"Znači li to da će svaki hirurg ubuduće morati da strahuje da će se pacijent kojeg uspešno operiše javiti posle više godina sa odštetnim zahtevima ili tužbom zbog navodnih krađa i preprodaja drugih okolnih organa", navodi se u saopštenju Lekarske komore.

Komora je istakla da je spremna na saradnju sa organima države o ovom slučaju, ali će i reagovati uvek kada se radi o kleveti, povredi časti i ugleda lekara.


Ceo tekst procitajte ovde: http://www.b92.net/info/vesti/..._category=12&nav_id=348634

Mislim da je potpuno ispravno pokrenuti tuzbu protiv onih koji ovako neodgovorno ruse neciji ugled! Neko gradi ime i karijeru 30 godina, pa dodje neki dileja i to sve srusi za 2min.! Strasno!!!

Edit:

Sad slusam dragog nam ministra Tomicu. I koliko mi god nesipatican bio, ovog puta moram da se slozim s njim! Rekao je: "Ovo je pravljenje tiraza na ljudskoj nesreci."



[Ovu poruku je menjao EmilijaV dana 06.03.2009. u 18:54 GMT+1]
[ a1200 @ 06.03.2009. 18:55 ] @
Matematika je jasna sinko, dva puta nista su nista,
dakle, crva (bubrega) nikad nije ni bilo...


...
Umesto sto prave dramu, sto covek ne ode, lepo sve sa novinarima, na najbolji moguci skener ili ultrazvuk, i da onda sa par strucnjaka dodju do zakljucka sta se dogodilo (ako je atrofija, to bi sigurno moralo da se vidi - naravno, posto znaju sta traze)... glupo je licitirati sa karijerama i ugledom lekara (koji generalno, iz licnog iskustva, jesu VRLO potkupljivi i otvoreno traze mito... svaka cast onih 10% koji jos nisu presli na ovaj rezim rada)
[ EmilijaV @ 06.03.2009. 19:37 ] @
@a1200

Upravo je direktor VMA to i predlozio coveku. Malopre sam ga gledala, opet na b92... A doticna televizija mi deluje da pokusava da se izvuce iz blama.
Ponudio mu je preglede na najboljem skeneru, razne analize, lekare i jos sto-sta (ne umem da ponovim, nisam iz te struke).

Onda je covek i objasnio da nefrolog, koji ga je samo ambulantno pregledao nije kompetentan da radi na UZ i da takve zakljucke moze da donosi samo urolog.

Na kraju, u ovoj zemlji svako moze da osnuje neku NVO i da blati svaciji ugled. Ja se slazem s tobom da su lekari generalno potkupljivi u ovoj zemlji, ali ovde se ne radi o guranju koverte u dzep, nego o mnogo tezim optuzbama! Koje btw, uopste nisu logicne!
[ trfgyuiktgufvh @ 07.03.2009. 21:33 ] @
Citat:
Pa ispade da svako svakoga u ovoj zemlji moze za bilo sta da optuzi, bez ikakve predhodne (bar i osnovne) provere i da to prodje bez posledica. Znaci li to da sutra svaka budala, zeljna publiciteta, moze da se pojavi na b92 i da isprica da je njemu neko izvadio jetru npr.? I da pri tom rusi ime i ugled nekog coveka ni krivog ni duznog?

Citat:
Neko gradi ime i karijeru 30 godina, pa dodje neki dileja i to sve srusi za 2min.! Strasno!!!


Apsolutno se slazem! Od kad se desilo slucaj Nenic/Milovancev citam samo Politikin zabavnik. Da podsetim, isto je lekar (mozda i nas najbolji, za koga se otimaju bolnice u Usa) optuzen za eutanaziju, ubistva, eksperimentisanje i ko zna sta sve ne a za to je saznao iz novina na godisnjem odmoru jer su svi novinari potrcali da ga proglase monstrumom (kriv dok se ne dokaze suprotno) a onda je sazvao konferenciju na kojoj je sa suzama u ocima molio novinare da rade pogodite sta - pisu objektivno... Samo su jedne lokalne novine objavile da je oslobodjen svih optuzbi.


btw, sto se tice ovog slucaja, ko sto neko napisa, stvarno su im imena "simbolicna", i pacijenta i lekara:)
[ oporavak u banji @ 08.03.2009. 01:09 ] @
Emilija i trfgmnlsdfpfv daj molim vas ne patetisite ... ovde se radi o zemlji u kojoj su lekari zasticeni kao roze pande na kvadratice, a da ih je ostao samo jedan par... ovo je zemlja u kojoj apsolutno ne postoji sistem, mehanizam, aparat za evaluaciju rada lekara ... ovo je zemlja u kojoj nikada ni jedan lekar nije zakonski snosio krivicu zbog propusta u radu.

da li je to normalno, jeste samo u jednoj logickoj konstrukciji, a to je da nas lece bezgresni bogovi, a posto jedino takva logika podrzava stanje stvari na papiru, oni se upravo tako i ponasaju. a tu su posebna kategorija hirurzi !
ja ne pricam na pamet, familijarno sam okruzen lekarima raznih specijalizacija i znam kako stoje stvari...

sigurno ste gledali X tv serija o bolnicama, urgentinm centrima itd. i primetili ste da se lekari plase i najmanje prituzbe pacijenta u slucaju loseg lecenja, lako se gube licence, plate, padaju otkazi, bivaju suspendovani. uvek ce lekar stati iza kolege, ali tamo negde postoji sistem zastite pacijenta i lekara. kod nas ne postoji !

da postoji, ovakvi slucajevi ne bi morali da kukaju po novinama i televiziji, ne bi se pravili skandali i punili tabloidi, vec bi njihovi problemi bili reseni u okviru sistema. ali sistema NEMA. najvecu stetu trpe upravo pacijenti.
a, kvalitetni lekari trpe na najrazlicitije nacine zbog cinjenice da losi i korumpirani bez problema opstaju.

inace i lekari (kvalitetni i nekorumpirani) imaju brdo problema u ovoj zemlji, ali to nije tema...

ja ne tvrdim da je ovome neko ukrao bubreg i prodao, postoje jos 3-4 verovatnija scenarija koja treba ispitati i utvrditi krivica. koji god scenario se izabre krivac ce biti neki medicinski radnik, a ne pacijent.
u slucaju da je bezgresan, karijeri ovog lekara nista nece faliti, jos ce biti u plusu od odstete koju ce mu isplatiti. dok ovaj covek misteriozno osta bez bubrega koji mu niko ne moze vratiti.


svi smo mi u redu za taj operacioni sto, samo je pitanje vremena kada cemo tamo stici. pitanje je da li zelite da se ovakvi slucajevi guraju pod tepih, kao sto se to oduvek kod nas radi ?
[ trfgyuiktgufvh @ 08.03.2009. 11:56 ] @
tacno je sve osim:

Citat:
u slucaju da je bezgresan, karijeri ovog lekara nista nece faliti, jos ce biti u plusu od odstete koju ce mu isplatiti


samo ce svi na pomen njegovog imena i slicnih tema pomisliti na lekara koji je "ukr'o bubreg" jer se tako pominjalo u raznim kuririma, presovima, blicevima i ostalom djubretu

Kakvo drustvo takvo i zdravstvo
[ EmilijaV @ 11.03.2009. 03:31 ] @
Je l' ste culi vesti?
http://www.b92.net/info/vesti/..._category=12&nav_id=349279

Onom nesrecniku je uradjeno vestacenje na VMA i ispostavilo se navodno da ima oba bubrega!!! A ona histericna zena iz one NVO sad prica da ce da se trazi naknadno vestacenje u Becu! A trazeno je da vestacenju prisustvuju mediji i advokati! Mislim, stvarno.... koji cirkus!

E sad, ako se sve ovo ispostavi da je tacno, da li ce neko da odgovara za blacenje onog doktora? Hoce li neko bar javno da se izvini? I kako ce b92 da se izvuce iz svega sto je sam zakuvao? Ovog puta su stvarno preterali sa svojim senzacionalistickim izvestavanjem.
[ gajo2 @ 11.03.2009. 06:50 ] @
Lekar treba da tuzi i coveka i ovu zenu pa da ljudi razmisle sledeci put pre nego sto krenu da ruse neciji ugled.
[ StORM48 @ 11.03.2009. 09:48 ] @
Ja bi mu sad za kaznu izvadio oba bubrega i to malo mozga što ima, kao odštetu za nanet duševni bol i neverovatnu štetu celokupnom zdravstvu.
Nisu oni svetionici morala, da se razumemo, ali treba imati granice u plasiranju gluparija kakva je ova.

A ovu ženu... e nju bih prodao u belo roblje.

Da citiram samog sebe s početka teme: "Nije moguće".

Pozdrav
[ Ivan Dimkovic @ 11.03.2009. 09:54 ] @
A sto napadate tog coveka? Njemu su lekari iz istog tog VMA rekli da ima jedan bubreg i napisali nalaz...

U pitanju je obican covek, sigurno pojma nema o medicini - sigurno se slogirao kada je to cuo. Sta bi ste vi uradili? Prihvatili sudbinu i rekli, ***i ga - imam jos jedan bubreg, nek ide zivot?

Znaci ako neko treba da bude tuzen za pocetak je VMA.

Kao sto rekoh - kakav god epilog ove price bio, strasno je. Strasno je da odete kod doktora i da vam on kaze da nemate bubreg. Da li uopste neko odgovara za to sto kaze/napise?

Citat:

Lekar treba da tuzi i coveka i ovu zenu pa da ljudi razmisle sledeci put pre nego sto krenu da ruse neciji ugled.


Ako taj covek nije falsifikovao nalaz - i ako mu je VMA stvarno ranije napisao da NEMA jedan bubreg...

Izvini, a sta je onda taj covek kriv? Sto se obratio novinama sa papirima od lekara, jer u Srbiji sve ide super preko "regularnih instanci"?


[ žutokljunac @ 11.03.2009. 11:10 ] @
Citat:
StORM48: Ja bi mu sad za kaznu izvadio oba bubrega i to malo mozga što ima, kao odštetu za nanet duševni bol i neverovatnu štetu celokupnom zdravstvu.

Ako mu izvadiš oba bubrega, nemaš potrebe da mu vadiš i mozak. A štetu kojem zdravstvu? Onom kod kojeg već 20 godina ne možeš ni zub da popraviš ako nemaš pare da platiš. Duševna bol. Sav sam se naježio.

Je l´ova Emilija ona iz AGK Narodni Front? To ko što pre neki dan neko reče, pa nisu lekari ludi da dolaze posle posla na porođaj za 10 000 dinara, kad ovako uzimaju 500€. More...
[ flylord @ 11.03.2009. 12:26 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: A sto napadate tog coveka? Njemu su lekari iz istog tog VMA rekli da ima jedan bubreg i napisali nalaz...


Ivane da li si ti video sta pise na nalazu? Jer moze da pise: Pacijent nema bubreg, a isto tako moze da pise: Pacijentu se ne vidi levi bubreg na ultrazvuku.
Ogromna je razlika u znacenju, a mozes da ga tumacis kako hoces
[ Ivan Dimkovic @ 11.03.2009. 13:03 ] @
@Flylord,

Citat:
Posle godinu dana, zbog povišenog pritiska, javio se lekaru na VMA. Tada mu je rečeno da mu je pritisak povećan zbog toga što nema levi bubreg, što je lekar i napisao na otpusnoj listi.


Sta bi ti uradio da odes na VMA, koja spada u najjace medicinske ustanove u Srbiji i da dobijes ovakav odgovor? Otisao bi u neku privatnu adaptiranu sobu po "second opinion" ?!

Za ovakve stvari se pucaju velike pare u drugim zemljama - cisto kao info onima koji bi da tuze ovog nesrecnika pa jos pominju i nekakav "dusevni bol" srpskog zdravstva.

Covek je uradio jedinu stvar koju prosecna individua u Srbiji moze da uradi - da se obrati medijima. Jedino tako covek moze da ocekuje da se cuje ono sto prica, bez da plati par hiljada EUR advokatima.

Citat:
StORM48
Ja bi mu sad za kaznu izvadio oba bubrega i to malo mozga što ima, kao odštetu za nanet duševni bol i neverovatnu štetu celokupnom zdravstvu.


Jel ovakvom gore zdravstvu? Koje izbacuje ovakve "dijagnoze" ? Jos ispade nesrecnik i kriv :)

A dusevni bol... no comment.... valjda kada ti kazu da ti nedostaje bubreg treba da im kazes hvala i da se bacis sa 10-tog sprata, da ne smetas "naprednom srpskom zdravstvu" :)
[ StORM48 @ 11.03.2009. 14:14 ] @
Znam da dobijaš čir kad neko nepristrasno stane u odbranu nečega, ali ovde činjenice govore drukčije:

Za Tvoju informaciju, u javnost je ta stoka izašla sa izjavom da su lekari Kliničkog Centra Srbije izvadili bubreg tom idiotu, a to je shvatio tek nakon godinu dana(!??), pri čemu časa nije časio da optuži jedne, iako su su drugi krivi, AKO su uopšte krivi, jer u dijagnozi stoji ono što je pomenuo Flylord!

Dakle, u pitanju je čist "rekla/kazala" zahvat, gde svako može da iskenya šta mu se prohte, bez imalo želje/ideje da se u međuvremenu raspita i proveri u čemu je stvar i da li "slučaj" uopšte postoji.

Izvini, ali to što nam je zdravstvo u teškom q***, ne znači da svako može da lupi šta god poželi i to bez ikakvih posledica, jer to nekome nanosi štetu.

I pored svega toga, jako je jadno i bedno generalizovati stvari i kompletno zdravstvo, zbog nedela pojedinaca, proglašavati za nekakav šljam! Dokle bre tako, bez ikakve odgovornosti i sve u fazonu "ma samo smo se šalili, puj-pike-ne važi?!

I nije ta praksa vezana samo za zdravstvo. Svojevremeno smo takve afere imali i sa gigantima prehrambene industrije, kao npr. Crvenka (slatkiši sa salmonelom, koji su na kraju ispali "greška"), pa onda Carnex (ista priča, za koju kasnije nisu dobili ni izvinjenje, a kamoli materijalno zadovoljenje i nadoknadu zbog milionske štete koju su u međuvremnu pretrpeli).

Mora se bre, jednom za svagda, prestati sa takvim podmetanjima i podizanjem neviđene medijske prašine, a bez ikakve provere, a sve da bi se neko razapeo na krst! Da je prvi put, pa 'ajde, ali ovo već postaje degutantno, a dokaza u epilogu - nigde!

Pozdrav
[ Ivan Dimkovic @ 11.03.2009. 14:20 ] @
Citat:

Znam da dobijaš čir kad neko nepristrasno stane u odbranu nečega, ali ovde činjenice govore drukčije:


?!

Ja sam samo procitao vest u kojoj lepo pise da je coveku VMA izdao otpusnu listu u kojoj pise da ima zdravstvenih problema zbog nedostatka jednog bubrega.

I da je to coveka motivisalo da se obrati medijima.

Mediji su od toga napravili spektakl - ali to ne menja cinjenicu da je taj covek bio prepusten milosti i nemilosti potpuno nestrucnih lica koja su mu izdala dijagnozu koja je katastrofalna, i za koju treba da odgovaraju!

Citat:

Za Tvoju informaciju, u javnost je ta stoka izašla sa izjavom da su lekari Kliničkog Centra Srbije izvadili bubreg tom idiotu, a to je shvatio tek nakon godinu dana(!??), pri čemu časa nije časio da optuži jedne, iako su su drugi krivi, AKO su uopšte krivi, jer u dijagnozi stoji ono što je pomenuo Flylord!


Covek tj. "idiot" po tebi je to "shvatio" kada se obratio LEKARIMA VMA radi potpuno nevezane stvari - i koji su mu REKLI DA IMA PROBLEME ZATO STO NEMA JEDAN BUBREG I TO NAPISALI U OTPUSNOJ LISTI - izvini, sta je tu cudno, ili nenormalno? Kako se to ranije "shvata" ako nisi doktor interne medicine ?

Covek se zalio na potpuno nevezanu stvar, otisao kod doktora i to ne bilo kog nego u VMA, hej.. - dobio odgovor da je to zato sto nema bubreg...

WTF? Sta je trebao da uradi?

I, zasto je taj covek "idiot" ?

STA BI TI URADIO?!??!

Citat:

I pored svega toga, jako je jadno i bedno generalizovati stvari i kompletno zdravstvo, zbog nedela pojedinaca, proglašavati za nekakav šljam! Dokle bre tako, bez ikakve odgovornosti i sve u fazonu "ma samo smo se šalili, puj-pike-ne važi?!


Tebi doktori koji tvrde da nemas bubreg koji imas, i to napisu u otpusnoj listi nisu sljam? Koliko ovakvih slucajeva ne dodje do medija?

Wow... mislim stvarno... WOW, kako ga nije sramota sto se drznuo da digne frku - idiot bezobrazni :)
[ a1200 @ 11.03.2009. 14:21 ] @
Pa sada treba da odgovara "pametnjakovic" koji mu je rekao da nema bubreg... u ostalom, kakva je to ustanova (elitna bolnica VMA?), u kojoj nestrucan kadar moze da daje dijagnoze da li neko ima ili nema bubreg? To dovodi u pitanje i ostale nalaze ove ustanove - jer bubreg je nesto sto se fizicki vidi... mogu zamisliti kakve kardinalne greske se prave u raznim 'nalazima'

Al' dobro, ovo je Srbija, tako da ne sumnjam da niko nece biti odgovoran...
voda je usla u koaksijalni kabl...

P.S. ja kad god sam imao neki medicinski problem u porodici, trazio sam misljenje barem 2 lekara, pritom da oni ne znaju jedan za drugog... i vrlo cesto sam dobijao veoma razlicite dijagnoze i rezultate, i to kod 'privatnika' (nazovi-strucnjaka), koji imaju svoje prakse, a preko dana su nacelnici ili neko m*do u drzavnoj sluzbi...

korupcija, lopovluk, javasluk, nerad... Srbija™
[ StORM48 @ 11.03.2009. 14:25 ] @
@Ivan Dimković
Ne! To se zove zamena teza.

Rekao sam: ako je neko kriv, onda je to taj pajser sa VMA, koji VALJDA ima ime i prezime, pa nek' njega provlače po novinama i TV emisijama, a ne da etiketiraju ceo KCS, zbog jednog idiota!

Ima li profesije na svetu, gde se greške ne dešavaju!?

I šta bih ja uradio? Pa ništa, iz momenta bih otišao kod advokata, raspitao se šta mogu da uradim, pa u zavisnosti od toga, uputio se na neku drugu kliniku, pa bila ona i neka prčvarnica u Donjem Strnjikovcu, za drugo mišljenje, ako ne i treće. Kad budem potpuno siguran da je to tako kako je napisano, presavio bih tabak i verovatno biste me videli na TV-u.

Svakako ne bih, k'o mlad majmun, na jedan izleteo pred kamere (prethodno se posavetovavši sa onom glupačom koja ne zna gde je šuplja) i kukumavčući krenuo da kenyam kako mi ukradoše bubreg, jer nekome na taj način mogu da upropastim život, a da možda zaista nije kriv!

Alo bre čoveče, pa zar razumnoj osobi ne bi palo na pamet da su možda (ali samo možda) zamenjeni kartoni, te da je neko nešto pogrešno napisao? Samo ta sumnja bi bila dovoljna da ga odvede na dodatnu proveru. Ali nije, jer je glup k'o drvo!

Pozdrav
[ Ivan Dimkovic @ 11.03.2009. 14:30 ] @
Vidis, StORM48,

Jedini razlog zasto se OVAJ KATASTROFALNI PROPUST LEKARA VMA diskutuje i MOZDA spreci u buducnosti je zato sto je taj "idiot" pozvao medije i napravio frku. I to je dobilo kakav takav epilog samo zato sto je dokacio neku drugu "doktorsku velicinu" ...

Da nije bilo toga, taj covek bi dobio "onu stvar" od VMA sa sve advokatima, za koje treba, btw.., imati novac - i ti to jako dobro znas - njegov bubreg ne vredi ni prebijene pare u bilo kojoj drugoj konstelaciji u Srbiji.

To je ona nezgodna istina koju svi ovde znaju, onaj mali "slon" u sobi koga ne primecujemo. Taj covek je uradio jedinu prakticno dejstvujucu stvar u "pravnoj" Srbiji posto je saznao zastrasujucu vest da mozda nema bubreg - a to je medijski skandal. Jedino tako je uopste neki tamo veciti ministar zdravlja proveo i jedan miliseknud razmisljajuci o problemu tog coveka. U bilo kom drugom slucaju bi taj covek poljubio prva vrata ispred zgrade Vlade Srbije. Mozda bi dobio i batine od obezbedjenja.

Ti zaista mislis da je taj nesrecnik uzeo nekog levog advokata, za svoju platu/penziju i tuzio VMA - da bi to ikad napustilo najnizu sudsku instancu posle 2-3-5 godina?

Hahaha nemoj da se zezamo, znas ti to jako dobro - mozda bi jos dokazali da je lud ili da bubrega nikad nije ni bilo ;-)

To mu dodje "inconvinient truth".. a mozemo da se pretvaramo da nije tako i da pricamo kako treba angazovati advokate, ono skroz profi... ko u "Ally McBeal" - odmah deluje, dobio bi milione odstete - VMA bi skroz pukao, jos bi imali i konferenciju za stampu pred TV kamerama ispred suda... how yes no :)
[ StORM48 @ 11.03.2009. 14:43 ] @
Brate... Ti pričaš u fazonu "šta bi bilo, kad bi bilo", a ovde je situacija poprilično jasna: čovek je imao bubreg, optužio nekog da mu je izvađen, na kraju se ispostavilo da je bubreg ipak tu i šta sad? Niko nije kriv?

E pa neće biti!
Nije bitno da li bi imao šansi protiv VMA na sudu. Poenta je da je istu medijsku gungulu mogao da proizvede/izazove, tek nakon što bude siguran da mu je bubreg zaista izvađen. Ali ne, lakše je bilo podići prašinu (ili oluju?), a da uopšte nije siguran šta priča!

Voleo bih da vidim kako bi Ti reagovao da neko nastrada zbog nekog Tvog proizvoda, Tebe razapnu na krst i onda se najednom sete da ustvari taj neko nije stradao zbog Tvog proizvoda, nego iz nekog sasvim levog razloga.

Nema veze što Te je firma najurila, tužilaštvo Ti preti giljotinom, bitno je da se uteruje medijska pravda...

Zanimljivo...

Ne prođe post, da negde cinično ne pomeneš Srbiju™, a zapravo podržavaš kaubojske metode uterivanja pravde. Sve dok se konfliktne situacije bilo koje prirode ne uteraju u pravne tokove, dotle ćeš Ti moći da stavljaš "trademark" pored imena ove države, a ovde pišeš kako je u Srbiji jedino tako moguće nešto postići.

Očigledno.

Pozdrav
[ Ivan Dimkovic @ 11.03.2009. 14:52 ] @
Citat:

Brate... Ti pričaš u fazonu "šta bi bilo, kad bi bilo", a ovde je situacija poprilično jasna: čovek je imao bubreg, optužio nekog da mu je izvađen, na kraju se ispostavilo da je bubreg ipak tu i šta sad? Niko nije kriv?

E pa neće biti!


Brate... covek je otisao na VMA zbog problema sa pritiskom, a oni mu rekose da nema bubreg usput i da je to razlog za njegove probleme.. i napisase mu tu na otpusnoj listi. Mislim WTF :)

Posto taj covek NIJE doktor, vec samo obican covek koji je otisao na pregled u "eminentnu medicinsku ustanovu u Srbiji", ne mozes ga kriviti sto je poverovao nalazu VMA (i ja bih, i ti bi verovatno), i sto se obratio televiziji pokazujuci te papire jer je totalno zatecen i zaprepascen.

Takodje nisam video da je taj lik direktno optuzivao nekog, vec je samo zahtevao objasnjenje sta se zapravo desava sa njegovim bubregom.

To sto su mediji spekulisali - oni mogu i da odgovaraju za to ako to predstavlja defamaciju - uzgred, ne sumnjam da ce doca sa Klinickog Centra zahtevati odstetu na ime defamacije. I to je njegovo pravo, koje niko ne dovodi u pitanje.

Citat:
Voleo bih da vidim kako bi Ti reagovao da neko nastrada zbog nekog Tvog proizvoda, Tebe razapnu na krst i onda se najednom sete da ustvari taj neko nije stradao zbog Tvog proizvoda, nego iz nekog sasvim levog razloga.

Nema veze što Te je firma najurila, tužilaštvo Ti preti giljotinom, bitno je da se uteruje medijska pravda...


Nema problema - osteceni doktor iz klinickog centra uvek moze tuziti medije, sto ne sumnjam da hoce. Kao sto rekoh.

Sto uopste ne pere VMA, koje ovom nesrecniku duguju mnogo toga sad - a pogodi sta ce cova da dobije od njih... NISTA

Taj blam koji se desio zbog njegovog obracanja medijima je jedina stvar koja im se desila - isrkeno i to je nesto.

Citat:

Zanimljivo...

Ne prođe post, da negde cinično ne pomeneš Srbiju™, a zapravo podržavaš kaubojske metode uterivanja pravde. Sve dok se konfliktne situacije bilo koje prirode ne uteraju u pravne tokove, dotle ćeš Ti moći da stavljaš "trademark" pored imena ove države, a ovde pišeš kako je u Srbiji jedino tako moguće nešto postići.


Kaubojske metode? Obracanje medijima sa otpusnom listom VMA u kojoj pise da nemas bubreg koji ti NIJE izvadjen nije nikakva "kaubojska metoda" - vec jedini nacin da nesto uradis u zemlji Srbiji. Uzgred, to ti dozvoljava pravo na slobodu govora.

Mozemo mi da se igramo Ally McBeal, kao sto rekoh, ali ako zaista hoces da budes realan i objektivan - nema druge opcije nego da se slozis da kao nesrecna zrtva loseg zdravstva nemas drugi izbor nego da dignes medijsku frku. Sve ostale metode su potpuno neefektivne.

Ili, nema problema - mozemo da ne vidimo slona. I da kazemo "pu, idiot bezobrazni neevropski - umesto da plati tim advokata i da ceka 20 godina na presudu naseg reformisanog sudstva kako tamo neki Dimkovic ne bi stavljao (TM) pored Srbija" ... :-) Ok ok...
[ mrkii @ 11.03.2009. 16:15 ] @
Po meni odgovorni su:

- Najodgovornije je Udruženje za zaštitu pacijenata "Re-akcija" koje je jedva docekalo slucaj "kradje" bubrega i osulo paljbu bez dodatne provere. Toliko je gresaka lekara da uopste nema potrebe da iznose u javnost ipak neproverene podatke (po meni izvestaj lekara sa VMA je morao da bude doooobro proveren sto uopste nije bio problem, jedan dan gore-dole). Ko ce od sada ozbiljno da ih shvata?
- B92 (drugi po odgovornosti) koji se upecao kao som na udicu bacenu od udruzenja jedva cekajuci da budu glavni i ekskluzivni u medijskoj halabuci koju su nanjusili (na kraju su pojeli go...). Nisu oni vise ni O od ozbiljne televize kakvu je pamtimo.
- Doktori na vma (treci po odgovornosti) koji su olako pustili pacijenta koji je tvrdio da nije vadio bubreg. Trebali su da izvrse dodatna ispitivanja. Ne bi me cudilo da nisu ozbiljno shvatili onog smusenjaka od pacijenta. Tezak propust. Ipak, propust nije doveo u opasnost pacijenta tako da u celoj prici ima vecih gresnika. Setite se da su u celoj prici najvise nastradali lekari koji su ustvari spasili pacijenta.
- Pacijent koji je trebao i sam malo da razmisli i potrazi drugo misljenje lekara (Ivane, to bi bio moj drugi izbor, a tek treci medijska halabuka). Cova je poverovao da su mu ukrali bubreg ali mu nije palo na pamet da je neko lose pogledao ultra zvuk. Inace meni nikada nije bilo jasno kako oni nesto uopse vide.

Dakle, nema nevinih. Svi su se izglupirali samo tako.

[ Ivan Dimkovic @ 11.03.2009. 16:22 ] @
Citat:

- Pacijent koji je trebao i sam malo da razmisli i potrazi drugo misljenje lekara.


Hm, ja nisam bas siguran u ovo mrkii - hajde da je u pitanju neka mala privatna klinika, ili neka leva bolnica iz nekog sela, ali ipak taj VMA ima neki ugled kao vrlo dobra zdravstvena ustanova...

Cenim da bi dosta ljudi imalo poverenje u njih i bilo bi im tesko da traze negde drugde misljenje kada od VMA nema autoritativnije institucije :(

Zato mislim da ima nesto dobro u celoj ovoj prici - a to je da ce ljudi ipak imati malo manje poverenja u misljenja "eminentnih institucija" i mozda ce za neke stvari traziti vise misljenja.

Ako nista drugo - cela ova stvar pokazuje da se neke stravicne greske provlace i da obicno prodju neprimecene osim kada dodju do medija.

Naravno, u celoj ovoj prici je takodje ostecen i doktor iz Klinickgog Centra, koji je sasvim savesno izvrsio operaciju - ni kriv ni duzan se nasao u novinama - zbog toga bi trebalo da tuzi medije koji su ga doveli u vezu sa nekom navodnom kradjom organa. Mediji bi trebali to da plate, bas kao sto i VMA treba da plati svoje nesavesne dijagnoze - ***ote neko bi mogao da umre od infarkta da mu saopste tako nesto @#()*

Opet, probajte svi da se stavite u kozu coveka koga su ovako "provozali" - pre nego sto ga nazovete idiotom ili bezobraznikom - coveku su na VMA saopstili sokantnu vest, i on tvrdi da je pokusao da stupi u kontakt sa klinickim centrom, gde su mu NUDILI PENZIJU (ako je to sto prica istina) - sta bi ste vi onda mislili da vam neko ponudi penziju za cutanje???

Radi se o bubregu pobogu... a da vam neko nudi penziju, pa to bukvalno vristi koliko je sumnjivo - zaista ne znam kako uopste nekoga cudi sto je covek trazio pomoc od organizacija i medija...
[ EmilijaV @ 11.03.2009. 16:32 ] @
@žutokljunac
Citat:
Je l´ova Emilija ona iz AGK Narodni Front? To ko što pre neki dan neko reče, pa nisu lekari ludi da dolaze posle posla na porođaj za 10 000 dinara, kad ovako uzimaju 500€. More...

Boze sacuvaj da sam ja sa GAK "Narodni front", ali i to je vrlo diskutabilno. Mislim, ta odluka o legalizovanju korupcije je strasna, ali treba da znamo da nas narod VOLI da "casti" lekare, pa se oni ljudi na to lepo navikli! Ne mogu se oni bas uvek kriviti. Cesto ljude niko ne tera da nose lekarima poklone, ali oni to sami rade. A sto se porodjaja tice (zensko sam pa znam), kod najveceg broja porodjaja lekar nije ni potreban, nego samo babica. Porodilja nije bolesnica, a trudnoca nije bolest! Sve je to jedan normalan i prirodan tok! Ako je zena snob, pa hoce da se pohvali da ima svog lekara - neka brate plati, pa nek' se dzekira. Ja sam se porodila bez ikakve veze, bila je prisutna samo dezurna lekarka i sve je proslo u najboljem redu!

A sad da se malo vratim na temu...


@Ivan Dimkovic

Vidim da u celoj ovoj diskusiji branis tog coveka koji je napravio ovaj skandal... A da ja tebe nesto pitam. Da li ti pratis sta se sve desavalo od pocetka?

Da li si procitao da je tom istom coveku pregled na VMA bio zakazan za jun 2008, ali se on iz nekih, samo sebi poznatih razloga uopste nije pojavio? Zasto se nije pojavio? Nego tek onda kad mu je skocio pritisak. A to je moglo da se desi i zato sto je jeo masnu 'ranu preko zime.

Da li znas da je kod ovakvih operacija skoro pa normalna stvar da neki organ ne profunkcionise? I to se ne ne smatra greskom, nego normalnom posledicom, jer je u pitanju jedna od najtezih operacija u medicini! Dosta sam rasprava procitala na ovu temu i svi ljudi od struke se u tome slazu.

Znaci, verovatno se desilo da bubreg usled nedovoljne prokrvljenosti sam VREMENOM atrofira. To se ne vidi odmah posle operacije, nego se prati postoperativni tok. A posto ovaj covek NIJE ISAO NA KONTROLE, to nije ni mogao da zna. Kad je posle XY vremena to saznao, brze-bolje je nasao neku anonimnu NVO da baci drvlje i kamenje na lekare.

Da izvinete, meni ovo najpre lici na srpska seljacka posla! Mislio covek da ce sad da se ovajdi za dobre pare ako optuzi lekare da mu je nestao bubreg, he, he...
[ mrkii @ 11.03.2009. 16:46 ] @
Citat:
da je u pitanju neka mala privatna klinika, ili neka leva bolnica iz nekog sela, ali ipak taj VMA ima neki ugled kao vrlo dobra zdravstvena ustanova

Ljudi kada su bolesni pocnu da veruju i u boga (a bili ateisti), i u vanzemaljce, i u prorocicu Vandu, i cudovitoj Persi iz Gornje Socanice. Nestao mu bubreg a on poverovao lekarima (ma bili oni i sa VMA)? Ne interesuje ga misljenje drugog lekara? Bice da se ustvari obradovao i zaleteo za parama kao sto kaze EmilijaV. A Udruzenje i B92 ispali magarci obicni (zahvaljujuci svojoj pohlepi za senzacijom a ne radi pravde i istine, bas njih briga).

Citat:
i on tvrdi da je pokusao da stupi u kontakt sa klinickim centrom, gde su mu NUDILI PENZIJU (ako je to sto prica istina)

U to verujem jos manje, cova zeleo da naduva pricu.
E sad su na mojoj listi odgovornosti mesto promenili VMA i pacijent:

1. Udruzenje
2. B92
3. Pacijen
4. VMA
[ StORM48 @ 11.03.2009. 16:46 ] @
^Jasno k'o dan...

Pozdrav
[ a1200 @ 11.03.2009. 17:01 ] @
Ja sam imao "iskustva" sa GAK "Narodni front" - iskljucivo zato sto nisam zeleo da rizikujem sa sudbinom zene i deteta... a ne zato sto "volim da castim"

I mogu da kazem da ako nemas vezu, jednostavno ih Z.A.B.O.L.E. - tj. ide se po nekom automatizmu ako je sve OK sa trudnocom - dok ako kojim slucajem imate bilo kakvu komplikaciju, to ih ne interesuje, tj. gledaju kako da te skinu sa k****, prebace drugom doktoru, ne dobijas inekcije koje trebas (recimo za ublazavanje bolova), doktor/doktorka nema vremena za tebe, sestre su neljubazne, nema kreveta da te prime itd... kad se podmaze, totalno druga prica, cak mozes da dodjes da vidis zenu odmah posle porodjaja (sto je inace direktor ustanove strogo zabranio).

...
Korupcija u zdravstvu je tolika, da bi se prostim popisom "pokretne i nepokretne imovine" i troskova koje doktori imaju (putovanja, gde im studiraju deca itd.) doslo do neverovatnih otkrica. Al' policija nema tefter i olovku izgleda...

[Ovu poruku je menjao a1200 dana 11.03.2009. u 18:58 GMT+1]
[ a1200 @ 11.03.2009. 17:08 ] @
Jos nesto... iskustvo sa KBC Dragisha Mishovic...

jedan clan porodice zesce bolestan, doktor kaze da treba da se uradi skener... naravno nema nista slobodno - prvi sledeci termin za 6 meseci (sto je za taj tip bolesti razlika izmedju zivota i smrti), naravno pitamo koliko kosta jer se iz ponasanja lepo vidi da covek ustvari trazi lovu... e onda je moglo za 3 dana.

To je "nase" zdravstvo.

Ne znam kako onog Tomicu Milosavljevica nije sramota, kad slusam njegove izjave, prosto izgleda kao da zivim u Shvetskoj a ne u Srbiji... sramota

...
Evo sad ovom coveku nisu videli bubreg, i josh mu napisali nalaz gde je uzrok njegovog stanja isti taj "nepostojeci bubreg"... neverovatno
[ Ivan Dimkovic @ 11.03.2009. 17:34 ] @
Citat:
mrkii
Ljudi kada su bolesni pocnu da veruju i u boga (a bili ateisti), i u vanzemaljce, i u prorocicu Vandu, i cudovitoj Persi iz Gornje Socanice. Nestao mu bubreg a on poverovao lekarima (ma bili oni i sa VMA)? Ne interesuje ga misljenje drugog lekara? Bice da se ustvari obradovao i zaleteo za parama kao sto kaze EmilijaV. A Udruzenje i B92 ispali magarci obicni (zahvaljujuci svojoj pohlepi za senzacijom a ne radi pravde i istine, bas njih briga).


Mrkii, i ti i ja znamo da novine i mediji uvek imaju jedan cilj - senzaciju, a ne "pravdu i istinu" - fora je da je dobro kada se interesi medija poklope sa interesima "pravde i istine" - inace, ocekivati da se komercijalni entiteti poput medija bave "pravdom i istinom" je cista utopija. Fora je da mediji svojom zeljom za senzacijom mogu biti korisni drustvu jer ce vrlo rado objaviti stvari koje mogu biti kompromitujuce.

Medjutim, da se vratimo na ovog coveka - cini mi se da njega JESTE interesovalo misljenje drugog lekara jer, po njegovoj prici, on je posle VMA nalaza da nema bubreg otisao u klinicki centar gde su, po njegovim recima, oni nudili penziju.

OK, ti mislis da je on to izmislio - i da mu je glavni motiv bio profit...

Moguce, a mozda i ne... svasta se radi za pare. Medjutim, pokusaj sebe da stavis u polozaj tog coveka, i zamisli ovo:

- Imas povisen pritisak, odes na VMA da vide sta ti je, a oni ti kazu da nemas bubreg i napisu da je to razlog tvojih problema
- Ti se sokiras (cuj sokiras... ono 'fali ti bubreg...), znas da si operisan pre godinu dana i pomislis na najgore, odes u tu ustanovu
- Oni te tamo odjebu kazu da nisi normalan i da su na VMA budale, da je sve OK i da nema razloga za brigu
- Tu moze doci taj deo o penziji, ali hajde da ga preskocimo... kazes da je to izmisljotina

Sta bi ti uradio onda? Kako bi se osecao?

Ja bih uradio isto sto i ovaj covek - zakucao bih na vrata svih medija, jer ne kosta nista a proizvodi daleko veci efekat od advokata i sudjenja koje traje godinama. Meni su moj bubreg i moje zdravlje vazniji od ugleda svih tih doktora i "doktora" zajedno - jednostavno takva stvar kao sto je za*** VMA ne moze da ostane na tome. ne zaboravi da u tom momentu, taj covek uopste NIJE NI IMAO POJMA DA LI IMA BUBREG ILI NEMA!!! Znaci, sigurno je mislio na JOS GORU varijantu od ove koja se ispostavila

Ne znam... meni se u celoj toj prici najvise krivim cini VMA, jer ocigledno imaju debele propuste u svom radu kada mogu tako nestrucno da dijagnostifikuju nedostatak bubrega kao opravdanje za odredjeno stanje koje pacijent ima...

No, svako ima pravo na svoje misljenje. Ali jedno je sigurno - to nisu cista posla, kako god da se okrene :(
[ StORM48 @ 11.03.2009. 17:38 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Opet, probajte svi da se stavite u kozu coveka koga su ovako "provozali" - pre nego sto ga nazovete idiotom ili bezobraznikom - coveku su na VMA saopstili sokantnu vest, i on tvrdi da je pokusao da stupi u kontakt sa klinickim centrom, gde su mu NUDILI PENZIJU (ako je to sto prica istina) - sta bi ste vi onda mislili da vam neko ponudi penziju za cutanje???

Radi se o bubregu pobogu... a da vam neko nudi penziju, pa to bukvalno vristi koliko je sumnjivo - zaista ne znam kako uopste nekoga cudi sto je covek trazio pomoc od organizacija i medija...


Prosto me sablažnjavaš koliko si neinformisan i koliko se ne trudiš da obraćaš pažnju na konkretne reči...

Dakle, na listi ne piše "Pacijent nema bubreg", nego piše da se "bubreg ne vidi", što znači samo to - da doktor nije video bubreg, što ostavlja sumnju u relevantnost takvih navoda. Isto kao kada se na biopsiji ispostavi da neka bolest nije registrovana. To NE znači da je nema, nego prosto - tada, u tom trenutku - NIJE PRIMEĆENA. To konkretno znači da se ispitivanja moraju ponoviti i verujem da bi mnoge stvari bile jasnije da je IDIOT otišao na pregled zakazan prošle godine.

Stvar druga, "pokušao da stupi sa Kliničkim Centrom, gde su mu nudili penziju".... Bože me sakloni... barataš poluinformacijama sa bukačkih sajtova/medija i onda ih interpretiraš u istom bukačkom maniru... Penzija se nudi UVEK, kada postoji osnov da je neki zahvat/operacija bitno promenilo radne sposobnosti osobe, a operacija aorte spada u NAJTEŽE i NAJGORE MOGUĆE narušavanje te sposobnosti i zbog toga se takve stvari nude.

Šta bih ja mislio? Pa sigurno ne bih bio glup ko drvo, nego bih se detaljnije raspitao o čemu se radi, pre nego li prevrnem državu naopačke.

A i generalno mi je zanimljiv taj stav "on je rekao"... To je čista "rekla/kazala" akcija i realno, šta ga sprečava da pred kamerama kaže kako su mu "pretili smrću ako otkrije da su dosad prošvercovali 950 bubrega (više levih nego desnih) i jedno par stotina kila Uranijuma 235"?

Pozdrav
[ Ivan Dimkovic @ 11.03.2009. 17:41 ] @
Storm,

Ovo je ono sto sam ja procitao - nisam video listu, ako si je ti video - molim da je okacis ili postavis link:

http://www.b92.net/info/vesti/...03&dd=05&nav_id=348470

Citat:

Posle godinu dana, zbog povišenog pritiska, javio se lekaru na VMA. Tada mu je rečeno da mu je pritisak povećan zbog toga što nema levi bubreg, što je lekar i napisao na otpusnoj listi


Ovde pise da "TADA MU JE RECENO DA MU JE PRITISAK POVECAN ZBOG TOGA STO NEMA NEMA LEVI BUBREG, STO JE LEKAR I NAPISAO NA OTPUSNOJ LISTI" - nema nista dvoznacno u ovome sto pise na linku koji sam okacio.

Dakle, ili B92 laze - ili ti ne govoris istinu - a to je, na srecu, vrlo lako utvrditi ako posaljes link ka toj listi. Ako B92 laze, onda sam i ja vrlo pogresno informisan i onda se izvinjavam - nista namerno, jednostavno je to jedini izvor informacija o ovoj vesti koji trenutno imam.

Citat:

Prosto me sablažnjavaš koliko si neinformisan i koliko se ne trudiš da obraćaš pažnju na konkretne reči...


Umesto sto se "sablaznjavas na moju neinformisanost", mislim da je daleko vrednije za ovu diskusiju da me (nas) informises, da li bi se slozio?

Citat:

Stvar druga, "pokušao da stupi sa Kliničkim Centrom, gde su mu nudili penziju".... Bože me sakloni... barataš poluinformacijama sa bukačkih sajtova/medija i onda ih interpretiraš u istom bukačkom maniru... Penzija se nudi UVEK, kada postoji osnov da je neki zahvat/operacija bitno promenilo radne sposobnosti osobe, a operacija aorte spada u NAJTEŽE i NAJGORE MOGUĆE narušavanje te sposobnosti i zbog toga se takve stvari nude.


Nude mu penziju posle godinu dana i kada se zalio da nema bubreg po pisanju VMA? :)

Da upotrebim tvoj stil - "tek su se tada setili posle godinu dana?" , a? :-))) Hm...

Citat:

A i generalno mi je zanimljiv taj stav "on je rekao"... To je čista "rekla/kazala" akcija i realno, šta ga sprečava da pred kamerama kaže kako su mu "pretili smrću ako otkrije da su dosad prošvercovali 950 bubrega (više levih nego desnih) i jedno par stotina kila Uranijuma 235"?


Covek je jedan od protagonista - potencijalna ostecena strana. Ne znam kakav ti stav imas, ali citiranje potencijalno ostecene srane u diskusiji je sasvim normalna stvar, bas kao sto smo svi citirali i drugu stranu koja je objasnila da prilikom takve operacije moze doci do atrofiranja bubrega... Mislim, sasvim normalna stvar, zaboga.

Koga da citiram ako ne coveka koji tvrdi da je ostecen? Njegovu babu?
[ EmilijaV @ 11.03.2009. 17:57 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic
Citat:

Posle godinu dana, zbog povišenog pritiska, javio se lekaru na VMA. Tada mu je rečeno da mu je pritisak povećan zbog toga što nema levi bubreg, što je lekar i napisao na otpusnoj listi

de pise da "NEMA LEVI BUBREG, STO JE LEKAR I NAPISAO NA OTPUSNOJ LISTI" - nema nista dvoznacno.

Aman, je l' ti citas SVE vesti???

Covek se javio TEK posle godinu dana na kontrolu!!! A sta je radio ranije? Valjda se posle tako teske operacije na kontrole ide redovno! Ko zna sta je moglo da se desi za godinu dana?

Drugo: VMA nije izdao nikakvu otpusnu listu, jer je pregled na kome je navodno utvrdjeno da nema bubreg bio AMBULANTNI! Znaci, covek nije lezao u bolnici, nego je samo dosao na najobicniji pregled jer je imao povisen pritisak!
[ Ivan Dimkovic @ 11.03.2009. 17:59 ] @
Izvini,

Ali ovde pise:

Citat:

Posle godinu dana, zbog povišenog pritiska, javio se lekaru na VMA.


Ovde pise da se javio na VMA zbog povisenog pritiska - to koliko vidim nema veze sa kontrolom? Da li mozes da nam bacis link gde se tvrdi da nije isao na redovne kontrole?

Neko ovde onda debelo laze ;-)

Citat:

Drugo: VMA nije izdao nikakvu otpusnu listu, jer je pregled na kome je navodno utvrdjeno da nema bubreg bio AMBULANTNI! Znaci, covek nije lezao u bolnici, nego je samo dosao na najobicniji pregled jer je imao povisen pritisak!


Kakav god da je bio pregled ocigledno je dobio neki papir na kome stoji nesto, zar ne? Da li je to "otpusna lista" ili neki drugi termin, mislim da nije toliko bitno koliko je bitan sadrzaj toga.

Ili su mediji objavili pricu bez uvida u bilo kakvu dokumentaciju... sto je malo cudno, zar ne?
[ mrkii @ 11.03.2009. 18:00 ] @
@Ivan Dimkovic

Razumem ja sta hoces da kazes. I ja kazem da su lekari na VMA pogresili. Lekari non stop grese i to treba sankcionisati.

Ali u trenutku kad je utvrdjena istina (bubreg je tu) glavno pitanje je kako je moguce da takvu laz bez ikakve dodatne provere iznese Udruzenje za zastitu pacijenata i B92.
Da li je tim debilima palo na pamet da su mozda LEKARI VMA pogresili i da LEKARI koji su navodno ukrali bubreg imaju neko objasnjenje? Lekari su sa jedne i lekari sa druge strane. Proveri ko je u pravu pa onda optuzuj.
[ Ivan Dimkovic @ 11.03.2009. 18:03 ] @
To je tacno - optuzivati bilo koga za kradju bubrega je cist kriminal, tj. defamacija. I za to bi trebalo naplatiti debele kazne.

To udruzenje je izgubilo kompas ako pokusava da progura tu tvrdnju, i treba ih osisati sa kaznama.
[ EmilijaV @ 11.03.2009. 18:19 ] @
Citat:
Ivan Dimkovicvde pise da se javio na VMA zbog povisenog pritiska - to koliko vidim nema veze sa kontrolom? Da li mozes da nam bacis link gde se tvrdi da nije isao na redovne kontrole?

Neko ovde onda debelo laze ;-)


Pa receno je u nekom od izvestaja tog istog b92, samo ne mogu da se setim kog dana su tacno to rekli, pa ne mogu da nadjem link. Ako naletim, stavicu ga. Inace, izvestavali su o tome i svi ostali mediji, danima bruje BAS o tome, tako da me cudi da nisi i sam cuo.

Ali ne mogu da razumem da taj covek nije isao na redovne kontrole! Pa nije operisao krajnike, aman, nego ANEURIZMU! Pa i krajnike da je operisao, morao bi da ode posle na bar neku kontrolu.

A za godinu dana je bubreg mogao da atrofira usled neprokrvljenosti. I to je normalna posledica tako teske operacije. Jednostavno - kolateralna steta, ali je zivot sacuvan. A uspesnost tako teskih operacija je samo 15 - 20%. Mislite o tome!!!

Citat:
Ivan Dimkovic:Ili su mediji objavili pricu bez uvida u bilo kakvu dokumentaciju... sto je malo cudno, zar ne?

Bice najpre da je to u pitanju. Ovde je dozvoljeno svakome da prica sta hoce i da blati koga hoce, sve pod firmom DEMOKRATIJE I LJUDSKIH PRAVA! A posebno jos ako sve je upakovano u oblandu neke NVO!
[ a1200 @ 11.03.2009. 18:25 ] @
Mene interesuje da li je neko objavio konacnu dijagnozu, tj. da li covek ima normalan ili atrofiran bubreg?
(mediji su preneli vest da je bio na pregledu)
[ Slobodan Miskovic @ 11.03.2009. 18:30 ] @
http://www.b92.net/info/vesti/..._category=12&nav_id=349472

Citat:
Bajec: Skinuta senka sa KCS
11. mart 2009. | 13:04 | Izvor: Beta
Beograd -- Direktor Kliničkog centra Srbije Đorđe Bajec kaže da je izveštajem VMA o zdravlju Srećka Rankovića skinuta senka sa profesionalnosti i stručnosti timova KCS.

On kaže i da ta ustanova neće nikoga tužiti. Konzilijum VMA juče je pregledao Rankovića i ustanovio da nisu tačne tvrdnje Udruženja za zaštitu pacijenata "Re-akcija" i samog pacijenta da je posle operacije trbušne aorte u Kliničkom centru Srbije 2005. godine ostao bez levog bubrega. Oni navode da on ima oba bubrega, ali da se jedan osušio.

"Ovaj slučaj bi trebalo za ubuduće da posluži kao primer da se bez konkretnih i proverenih činjenica ne izlazi u javnost", naveo je Bajec.

U pisanoj izjavi dostavljenoj medijima, direktor KCS poručio je Rankoviću da su vrata te ustanove širom otvorena i da će i ubuduće pratiti njegovo zdravstveno stanje.

U saopštenju Kliničnog centra preneta je i izjava doktora Lazara Davidovića, koji je operisao Rankovića.

"Sve što sam imao da kažem vezano za taj slučaj već sam rekao u tri navrata. Prvi put je to bilo 2005, kada sam zajedno sa mojim kolegama pacijentu spasao život ovom najtežom vaskularnom operacijom. Svi mi gospodinu Rankoviću kao i svakom pacijentu želimo sve najbolje", naveo je Davidović.

Taj lekar je podsetio i da je pre godinu dana samoinicijativno pozvao inspekciju Ministarstva zdravlja, kao i da je sve detalje o slučaju već pre nekoliko dana saopštio na Televiziji B92 i da više neće davati izjave.

"Nadam se da će nam svima ovi nemili događaji zbog kojih sam i kao lekar i kao čovek ogorčen, poslužiti za nauk", naveo je Davidović.
[ a1200 @ 11.03.2009. 19:16 ] @
Znaci klasican slucaj nebrige pacijenta (nije ishao na kontrole) + nestrucnosti onog ko je radio pregled na VMA.
Mediji nasli dobru pricu, i bez dublje provere okrivili nevinog doktora... dok je pravi krivac na VMA ostao nekaznjen.
[ obucina @ 11.03.2009. 21:23 ] @
Koliko sam razumeo, ovom Rankoviću je na nekom nalazu napisano da se na ultrazvuku ne vidi bubreg, a ne da ga nema. Zatim je takav nalaz neko ko nije hirurg, i nije stručan i ovlašćen da daje takvu dijagnozu (primera radi, ortoped se sigurno ne može potpisati na dijagnozu neurološke bolesti), protumačio kao nema bubrega. A onda je to ovaj nesrećni Ranković protumačio kao ukrali mi na operaciji, što je na ivici SF-a, a krvi i skandala žedne nevladine organizacije i pojedini mediji su to protumačili kao organizovano otimanje organa u operacionoj sali i digli halabuku. Organizaciju i sve odgovorne pojedince koji su lanisrali ovu suludu priču treba odvaliti od svake moguće kazne kojom se mogu kazniti. Od širenja lažnih vesti do odšteta lekaru, pacijentu i KBC.
[ Ivan Dimkovic @ 11.03.2009. 21:31 ] @
Mislim da ne postoji "kazna" za to. Jedini nacin je da se uradi privatna tuzba.

Najpravednije bi bilo da klinicki centar tuzi svakog ko je tvrdio da se radi o kradji organa, a da pacijent tuzi VMA za krajnje nesavesnu dijagnozu...

Na zalost, mislim da od svega toga nece biti nista - ta NVO ce nastaviti da uzima pare od svojih finansijera, mediji ce nastaviti sa skandalima, a pacijent sigurno nece dobiti ni filera za "dijagnozu"...
[ mrkii @ 11.03.2009. 21:31 ] @
Zakljucak:

- Lekari KBC su cisti
- Lekari VMA su bili u pravu (bubrega nema - osusio se)
- Udruzenje za zastitu je zasralo
- B92 je zasrao
- Pacijent je glup, neodgovoran, zavodljiv i eventualno povodljiv za parama.
[ EmilijaV @ 11.03.2009. 21:57 ] @
Citat:
obucina: Koliko sam razumeo, ovom Rankoviću je na nekom nalazu napisano da se na ultrazvuku ne vidi bubreg, a ne da ga nema. Zatim je takav nalaz neko ko nije hirurg, i nije stručan i ovlašćen da daje takvu dijagnozu (primera radi, ortoped se sigurno ne može potpisati na dijagnozu neurološke bolesti), protumačio kao nema bubrega. A onda je to ovaj nesrećni Ranković protumačio kao ukrali mi na operaciji, što je na ivici SF-a, a krvi i skandala žedne nevladine organizacije i pojedini mediji su to protumačili kao organizovano otimanje organa u operacionoj sali i digli halabuku. Organizaciju i sve odgovorne pojedince koji su lanisrali ovu suludu priču treba odvaliti od svake moguće kazne kojom se mogu kazniti. Od širenja lažnih vesti do odšteta lekaru, pacijentu i KBC.


Upravo tako nekako! Koliko se secam, nefrolog ga je pregledao, a on uopste nije kompetentan za UZ nalaze, nego je to hirurg - urolog.
I niko nije rekao da bubrega nema, nego da - se ne vidi na UZ. A to nisu iste stvari!

Citat:
Ivan Dimkovic: Mislim da ne postoji "kazna" za to. Jedini nacin je da se uradi privatna tuzba.

Najpravednije bi bilo da klinicki centar tuzi svakog ko je tvrdio da se radi o kradji organa, a da pacijent tuzi VMA za krajnje nesavesnu dijagnozu...

Na zalost, mislim da od svega toga nece biti nista - ta NVO ce nastaviti da uzima pare od svojih finansijera, mediji ce nastaviti sa skandalima, a pacijent sigurno nece dobiti ni filera za "dijagnozu"...

BRAVO! Najzad i ti vidis o cemu se radi. Nekad stvarno mislim da ti je jedini cilj da ides nekome uz dlaku i nista vise...

A sto se kazne tice - potpuno se slazem s tobom. Medjutim, direktor KCS je dao izjavu da nece nikoga tuziti. Vidis, ja bih tuzila i tog Rankovica, a posebno tu NVO. Jer ako nastave da tolerisu ovakve stvari, ko zna sta ce kome jos na pamet pasti!

Ipak mislim da je tom jadniku neko rekao da moze u celoj stvari da uzme lovu, samo ako dokaze da mu je bubreg ukraden.
[ Ivan Dimkovic @ 11.03.2009. 22:12 ] @
Citat:

BRAVO! Najzad i ti vidis o cemu se radi. Nekad stvarno mislim da ti je jedini cilj da ides nekome uz dlaku i nista vise...

Ipak mislim da je tom jadniku neko rekao da moze u celoj stvari da uzme lovu, samo ako dokaze da mu je bubreg ukraden.


Nope, ni najmanje - jednostavno mislim da je u celoj prici >I< taj covek ostecen - sto je misljenje identicno validno kao i tvoje, da je u pitanju neki beskrupulozni lik koji hoce pare. Stavise uopste ne mogu da razumem zasto se a-priori tom coveku stavlja na teret da je navodno prevarant u pokusaju, kada sam potpuno siguran da bi SVAKO sa ove rasprave upao u sok da mu se u VMA saopsti da nema bubreg i da bi bio JAKO besan na doktore i momentalno trazio obestecenje na sve moguce nacine. Nemoj da se lazemo, lako je tudjim q gloginje mlatiti kada nije vas bubreg u pitanju ;-)

Niko nikad nije ni dovodio u pitanje da je doktor koji je vrsio operaciju takodje ostecen jer je na njega, bez razloga, osuta paljba i optuzbe za trgovinu organima - to je necuveno. Taj doktor ima sve razloge da trazi obestecenje, i mislim da je JAKO LOSE to sto je on najavio da ce odustati od tuzbe - na zalost, time se samo daje za pravo raznim NVO-ovima da nastave da rade kako rade.

MEDJUTIM, za razliku od tebe, ja zaista nemam ama bas ni jedno opravdanje za rad VMA i smatram da su oni glavni krivac za sve ovo (za razliku od vas koji krivite coveka koji je potpuni medicinski laik i kome su lekari sa "eminentnog VMA" sasuli da mu je pritisak povisen jer mu nedostaje bubreg) - da covek nije dobio pogresnu dijagnozu da je razlog njegovog povisenog pritiska bubreg koga nema, ne bi ni bilo nikakve medijske pompe niti cele ove ujidurme. Sta god da je u pitanju a) dijagnoza nekvalifikovane osobe na VMA ili b) pogresna dijagnoza kvalifikovane osobe ... to je sramotno za takvu instituciju, i to zahteva odstetu.

U pitanju je ocigledna nestrucnost - bas kao sto je i u pitanju beskrupuloznost doticne NVO koja i dalje gura svoju SF pricu sto je totalno neprihvatljivo i za svaku kaznu. Trebalo bi iznaci ko je finansijer/sponzor te VMA i predociti mu da mozda baca svoje pare.

Ja, za razliku od tebe, takodje, nemam razloga da branim ni jednu stranu (iako poticem iz "doktorske porodice" tj. majka mi je doktor, nemam ama bas ni jedan razlog da tu profesiju u Srbiji specijalno branim posto vrlo dobro znam cega sve tu ima)

@mrkii

Citat:

- Lekari VMA su bili u pravu (bubrega nema - osusio se)


Mislim da lekari VMA nisu bili u pravu - jer da su dali strucnu dijagnozu oni bi morali dijagnostifikovati da je bubreg tu ali da je atrofirao (a ne da ga "nema") + pacijentu bi objasnili da je razlog atrofiranja najverovatnije operacija na aorti, jer bi morali da znaju njegovu medicinsku istoriju. Time bi vrlo verovatno sprecili eskalaciju cele ove stvari.

Ovako su pacijenta stavili u vrlo stetnu situaciju i ostavili NJEMU da proverava sta mu je sa bubregom - sto je jako neodgovorno+ kao sto se vidi, moze imati vrlo lose posledice po mnoge nevine ljude (kao sto je doktor koji je operisao pacijenta)


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 11.03.2009. u 23:25 GMT+1]
[ flylord @ 11.03.2009. 22:40 ] @
Ivane, ali mi ne znamo da li je lekar stvarno pogresio, ako lekar nije video nesto na UZ, jedina greska (ako ju je stvarno i napravio, a nemam mnogo poverenja u medije), je sto nije konsultovao jos nekog lekara i sto nije na pravi nacin saopstio pacijentu da ne vidi bubreg.

jednostavno, besmisleno je da optuzujes bilo koga ako ne znas sta se tacno desilo, ne znas dijagnozu, niti sta je tacno lekar napisao i rekao.
Lako je mogao da bude ovaj scenario:

Lekar: ne vidi vam se bubreg, morate kod hirurga na kontrolu, zakazujem ti za 7 dana kontrolu kod urologa/vaskularnog hirurha ne bitno
pacijent: AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

pacijent ode kuci, pozali se porodici/prijateljima kako nema bubreg (a ne kako se bubreg samo ne vidi), i neko mu kaze za neku tamo NVO. I on tamo ode (i usput zaboravi da treba da ode na jos jednu kotrolu) i placno im kaze da mu je nestao bubreg a imao ga je pre operacije. Zakljucak, ukrali su mu ga.

dalje znas sta se desilo.
[ EmilijaV @ 11.03.2009. 22:55 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ja, za razliku od tebe, takodje, nemam razloga da branim ni jednu stranu (iako poticem iz "doktorske porodice" tj. majka mi je doktor, nemam ama bas ni jedan razlog da tu profesiju u Srbiji specijalno branim posto vrlo dobro znam cega sve tu ima)

Ne branim ja ni jednu stranu, veruj mi! Kao i ti znam cega sve ima u toj struci. Da ti ne kazem samo da mi je najbolja drugarica 2000. umrla na najobicnijem porodjaju (bila zdrava i prava) greskom lekara, a sama je bila lekar, iz lekarske je porodice, muz joj je bio lekar i imala je sve moguce veze!!! Njenu trudnocu je vodio poznati Prof. Dr. Prema tome, ne moras tu nista da mi dokazujes. Uostalom o tom slucaju su isto pisale novine, digla se svojevremeno velika prasina i na kraju je pojeo vuk magarca. U stvari, anesteziolog je dobio neku minimalnu kaznu! A direktno je DOKAZANO da je greska njegova! I to vrlo banalna, a ispala kobna.

Prema tome, tu se slazem ja s tobom...

Citat:
Ivan Dimkovic: Nope, ni najmanje - jednostavno mislim da je u celoj prici >I< taj covek ostecen - sto je misljenje identicno validno kao i tvoje, da je u pitanju neki beskrupulozni lik koji hoce pare. Stavise uopste ne mogu da razumem zasto se a-priori tom coveku stavlja na teret da je navodno prevarant u pokusaju, kada sam potpuno siguran da bi SVAKO sa ove rasprave upao u sok da mu se u VMA saopsti da nema bubreg i da bi bio JAKO besan na doktore i momentalno trazio obestecenje na sve moguce nacine. Nemoj da se lazemo, lako je tudjim q gloginje mlatiti kada nije vas bubreg u pitanju ;-)

Ne kazem ja da je bezkrupulozan tip u pitanju, niti da je prevarant u pokusaju, nego ako bas hoces moje iskreno misljenje, obican primitivac, kome je neko napunio glavu, a on video da mozda moze da ucari lovu, ako mu je bubreg ukraden!


@bold, red

A opet te pitam: sto taj isti tip nije godinu dana isao na kontrole? To bi bilo normalno raditi i posle najobicnije operacije, a ne posle ovako teske! Zar ne? Pa se posle kao cudi sta ga je snaslo! I kako ga je snaslo!

Citat:
Ivan Dimkovic: Niko nikad nije ni dovodio u pitanje da je doktor koji je vrsio operaciju takodje ostecen jer je na njega, bez razloga, osuta paljba i optuzbe za trgovinu organima - to je necuveno. Taj doktor ima sve razloge da trazi obestecenje, i mislim da je JAKO LOSE to sto je on najavio da ce odustati od tuzbe - na zalost, time se samo daje za pravo raznim NVO-ovima da nastave da rade kako rade.

U ovome se potpuno slazem s tobom! Trebalo bi stvar isterati do kraja i podneti tuzbe!

Ovako mi deluje da lekari nece da se dize prasina oko ove gluposti, jer nekim naknadnim istrazivanjem bi se moglo jos sto-sta otkriti! Onda bi tek mozda neki pravi skandali isplivali na povrsinu, a to pokusavaju da izbegnu.

Citat:
Ivan Dimkovic:MEDJUTIM, za razliku od tebe, ja zaista nemam ama bas ni jedno opravdanje za rad VMA i smatram da su oni glavni krivac za sve ovo (za razliku od vas koji krivite coveka koji je potpuni medicinski laik i kome su lekari sa "eminentnog VMA" sasuli da mu je pritisak povisen jer mu nedostaje bubreg) - da covek nije dobio pogresnu dijagnozu da je razlog njegovog povisenog pritiska bubreg koga nema, ne bi ni bilo nikakve medijske pompe niti cele ove ujidurme. Sta god da je u pitanju a) dijagnoza nekvalifikovane osobe na VMA ili b) pogresna dijagnoza kvalifikovane osobe ... to je sramotno za takvu instituciju, i to zahteva odstetu.

Aman covece! Niko njemu nije rekao da bubreg nema, nego da se ne vidi na UZ! A to su dve razlicite stvari! UZ cesto ne pokaze sve, nije to samo ovde slucaj.



[Ovu poruku je menjao EmilijaV dana 12.03.2009. u 03:20 GMT+1]
[ EmilijaV @ 12.03.2009. 03:06 ] @
Nadjoh sad na jednom drugom forumu sta se tacno i kojim redosledom desavalo. Pa cu da citiram:
Citat:

1. Vaskularni hirurg Lazar Davidović 2005. hitno operiše rupturiranu torako-abdominalnu aortu pacijenta Srećka Rankovića.
2. Krajem 2007. ili početkom 2008. u okviru dijagnostike visokog arterijskog pritiska Ranković odlazi na pregled kod nefrologa na VMA. Nefrolog mu radi UZ abdomena i izdaje nalaz u kome stoji "bubreg se ne prikazuje".
3. Rankoviću je na VMA urađena scintigrafija na kojoj je viđen samo desni bubreg. Ni na scintigrafiji se levi bubreg ne prikazuje.
4. Rankoviću je sredinom 2008. na VMA zakazano snimanje skenerom na koji se on ne odaziva.

5. Početkom marta 2009. Jasmina Lehlajtner, predsednica NVO koja se bavi pravima pacijenata, javno na B92 objavljuje kako se sumnja da je pacijentu Rankoviću bubreg "nestao" tokom operacije.
6. Hirurg Davidović javno odbacuje insinuacije.
7. Ranković traži da se uradi dodatna dijagnostika ali ne u KC Srbije već na VMA.
8. Dom zdravlja dostavlja dva uputa Rankoviću, jedan za KCS, jedan za VMA.
9. Ranković odlazi na VMA gde mu rade snimanje multi-slajs skenerom. Konzilijum lekara obavlja pregled i konstatuje da levi bubreg postoji ali da je atrofirao.
10. Ranković i Lehlajtner nisu zadovoljni i traže dodatnu ekspertizu "u Beču".


Obratite paznju na 3. i 4. Pazite! Coveku se bubreg ne prikazuje. Znaci, niko nije nigde naveo da ga nema. U medicini se verovatno ovakva formulacija koristi ako postoji mogucnost da se nesto samo ne vidi iz nekih razloga. Npr. gasovi su vrlo moguc razlog!

Razlog zbog cega se ne vidi bubreg izgleda ni lekarima nije jesan, jer nigde u dokumentaciji nije navedeno da je odstranjen. Pa (Ne)Srecku zakazuju snimanje skenerom, koji je pouzdanija metoda u ovom slucaju. To se sve desava na toliko ispljuvanom VMA, koji ja nemam ama bas nikakvog razloga da branim!

I na tom snimanju se kreten nije pojavio!!!

Sad, ili je tip totalna, neodgovorna budala, ili je sve smisljeno uradio da bi imao bar neki argument da optuzi lekare iz KCS za nestanak bubrega? Ako je ovo drugo tacno, onda je moje jedino objasnjenje da ga je na to nagovorila ona NVO histericna zena (ili neka rodbina i prijatelji ), verovatno nadajuci se da ce iz cele ujdurme moci da se izvuku neke pare!

Da li bi iko od vas PRI ZDRAVOJ PAMETI ovako postupio? Da postoji sumnja da vam bubrega nema (a da ste pri tom ozbiljan, najtezi bolesnik), zakazu vam dalje analize, a vi se jednostano - NE POJAVITE???
[ stil @ 12.03.2009. 07:48 ] @
Uopste ne vidim razlog zbog kojeg bi coveka nazivala takvim imenom. Naime, kod nas postoji dve vrste lekara . Oni koji kad ih posetis popricaju sa tobom u smislu istorije bolesti, simptoma, sta dalje i tako. I oni drugi koji skoro da ne kazu ni dobar dan, pogledaju nekakve papire zvrljnu nesto necitkim rukopisom i zdravo. To za mene nije lekar . Pretpostavljam da je u ovom slucaju odvojeno dva minuta vise da se coveku objasni o cemu se radi (u ravni nekoga ko nije iz te struke) svega ovog ne bi bilo. Covece kako bi se ti osecala kada bi otisla kod drugog automehanicara posle generalne kod prvog zbog toga sto nece da "vuce" i on ti kaze da ti je onaj prvi izvadio kataklinger :) Razumes :)
[ Laza80 @ 12.03.2009. 10:08 ] @
Čekajte. Sve se ovo dogodilo 2008 godine? Ja sam mislio da se to dešavalo ovih dana.
[ flylord @ 12.03.2009. 10:14 ] @
@stil njemu niko nije rekao da mu je iko izvadio bubreg. Samo da se on ne vidi i da treba da ode na skener da se to utvrdi . Znaci doktor nije bio siguran i hteo je da proveri (kao sto sam ja u prethodnom postu i napisao)

@laza80: da...
[ cozmo_im @ 12.03.2009. 10:19 ] @
Normalna stvar je da se nesto ne vidi na ultrazvuku.

Imam neke nacelnike izvesnih zdr. centara ovde u porodici (centri su u Vojvodini) i bubreg se nije video na UZ, to je sasvim moguce i desavalo se i ranije. Coveku je receno da se NE VIDI bubreg i koliko znam zakazane su mu kontrole (a on nije isao). Dakle ne da ga nema, vec se NE vidi, a on je verovatno u panici odregaovao kako je odreagovao i zakljucio da bubrega nema. Pri tom NIJE otisao na zakazane kontrole! Po meni, to jeste opravdano (da se on uspanici), svako bi se uspanicio da mu lekar na UZ kaze tako nesto, ali je morao da ode na zakazane kontrole i da sve to proveri.

Meni supruga kad je bila trudna, desavalo se cak i na 4D UZ da se nesto NE vidi kako treba, zavisi od svega i svacega, tako da je to normalno za takvu vrstu pregleda.

E sad, ta NVO je iskoristila neduznog lika koji se uplasio i zeznula se u proceni jer nisu isli na pregled. Hteli su svoj momenat slave ali im se to obilo o glavu. Da su bili ozbiljni, tog jadnog coveka bi prvo pregledali kako treba pa onda u akciju.

Covek stvarno nije kriv, jer ko se od nas razume u medicinu i takva dijagnoza nije nimalo prijatna (zvuci kao da nemas bubreg) ali se ti rezultati pisu bas tako, tim jezikom koji je razumljiv lekarima specijalistima a ljudi se uspanice kad citaju te nalaze.

Elem, treba pustiti coveka na miru, savetovati ga da REDOVNO ide na preglede (i vanredno ako mu je nesto sumnjivo) i skinuti ljagu sa lekara, a ove iz NVO malo opametiti nekom novcanom kaznom.

B92 kao i svaka medijska kuca uvek plasira bombasticne vesti, to im je poso...
[ stil @ 12.03.2009. 11:41 ] @
@ flylord :) Ok. Ja sad malo uprostavam stvari. Nisam dobru analogiju napravio . Dakle odes kod drugog servisera posle generalke kod prvog zbog toga sto slabo "vuce" . I ovaj drugi, koji radi inace u istoj firmi ti kaze ne mogu da nadjem kataklinger a on je jedan od mogucih uzroka kvara. Sta ti prvo padne na pamet ? Ja bi prvo pomislio < u ma**** *u > i otisao bi kod treceg da proverim. Pa tek onda dalje. Ovde je bilo preskakanja koraka i kod lekara (obican razgovor sa pacijentom - pa cak zapisati naredne korake i uputstva kako sta) i kod njega sto nije prvo proverio na nekom nezavisnom mestu (mada to sigurno kosta).
[ flylord @ 12.03.2009. 11:59 ] @
da, ali, ociglidno, lekari nisu napravili nijednu tehnicku gresku, nego gresku u komunikaciji (koja je izrazito bitna kad je u pitanju odnos lekar - pacijent). A NVO je samo podgrejao stvar
[ EmilijaV @ 12.03.2009. 23:41 ] @
Citat:
stil: Uopste ne vidim razlog zbog kojeg bi coveka nazivala takvim imenom. Naime, kod nas postoji dve vrste lekara . Oni koji kad ih posetis popricaju sa tobom u smislu istorije bolesti, simptoma, sta dalje i tako. I oni drugi koji skoro da ne kazu ni dobar dan, pogledaju nekakve papire zvrljnu nesto necitkim rukopisom i zdravo. To za mene nije lekar . Pretpostavljam da je u ovom slucaju odvojeno dva minuta vise da se coveku objasni o cemu se radi (u ravni nekoga ko nije iz te struke) svega ovog ne bi bilo. Covece kako bi se ti osecala kada bi otisla kod drugog automehanicara posle generalne kod prvog zbog toga sto nece da "vuce" i on ti kaze da ti je onaj prvi izvadio kataklinger :) Razumes :)

Pa kako drugacije da nazivam coveka koji toliko ne vodi racuna o svom zdravlju, pa posle na nagovor neke anonimne NVO pravi skandal bez razloga?

Sto se ostalog tice - slazem se s tobom. Ja mislim da u nasem zdravstvu postoji javasluk kad su obicne, rutinske stvari u pitanju. Ja sam negde iznad opisala slucaj moje drugarice koja je bukvalno ubijena kad je imala najobicniji carski rez. Posle slusamo o onoj devojci koja je umrla na operaciji cukljeva, pa neko od operacije slepog creva itd...

Ali mislim kad su ovako komplikovane stvari u pitanju, kao ova operacija aneurizme da su lekari ipak odgovorniji i da prate postoperativni tok. Uostalom, ne radi se to svaki dan i ne rade te operacije bilo koji lekari! Ipak je to i neki njihov licni uspeh i njima samima ide u prilog da se kaze da je operacija bila uspesna. A zamislite tek kad je prosek uspesnosti tih poduhvata u svetu samo 20-25%?
[ dmauka @ 13.03.2009. 16:15 ] @
Nikako mi nije jasno zasto toliki ljudi studiraju taj medicinski fakultet kada na prvu "gresku" treba da budu obeseni javno na Terazijama? Mora da su neki veliki mazohisti?
Koliko ljudi je izginulo zbog pijanih automehanicara pa ni jedna radnja nije zatvorena? Niko odgovarao?
Po mom skromnom misljenju, hirurzi su jedini lekari koji nesto i odrade. Sec i gotovo.
Ima gresaka, dobro, ali bas bi me interesovala statistika oko doktorskih gresaka i pilotskih gresaka, recimo...

Sto se vremena provedenog sa pacijentom tice, znate li da je lekarima u drzavnim ustanovama propisana NORMA! Znaci, dodje ujutru, ukljuci traku i sad treba svakom pacijentu da potanko objasnjava uz pomoc jarkih bojica i pustanje edukativnih filmova zasto nije mogao sinoc da kaki? Mislim, pacijent. Zato postoje privatne klinike pa se caska do mile volje.

Sto se tice analogije sa kolima, rekao bih da je situacija ovakva. Dosao covek kod automehanicara sa jugicem starim 40 leta koji je mogao da baci za dan dva, ovaj mu uradio generalku na racun poreskih obveznika, tj. dzabe i sad jugo ne vuce bas kao ferari...sram da bude automehanicara...