[ darko_d @ 06.03.2009. 08:07 ] @
Napravio sam tonski zapis mobilnim telefonom. Problem je u tome sto su glasovi koje sam snimao u pozadini, neko kaze da je to i smimanje kroz vazduh, prostor. Cuo sam da razgovor iz 'pozadine' moze da se izvuce Sound Forge-om ali mi to ne polazi za rukom. Da li neko moze da mi pomogne bio bih mu zahvalan.
[ draganmi @ 07.03.2009. 09:21 ] @
Citat:
darko_d: Napravio sam tonski zapis mobilnim telefonom. Problem je u tome sto su glasovi koje sam snimao u pozadini, neko kaze da je to i smimanje kroz vazduh, prostor. Cuo sam da razgovor iz 'pozadine' moze da se izvuce Sound Forge-om ali mi to ne polazi za rukom. Da li neko moze da mi pomogne bio bih mu zahvalan.


Postavi gate na određeni nivo koji će skinuti deo šuma, a potom proteraj fajl kroz kompresor koji će da izdigne nivo tiših delova snimka u odnosu na njegov prosečan nivo.
Moraš da eskperimentišeš sa vrednostima.
[ darko_d @ 09.03.2009. 06:46 ] @
hvala ti, delimicno sam uspeo, nastavljam da pokusavam
[ draganmi @ 09.03.2009. 07:44 ] @
Citat:
darko_d: hvala ti, delimicno sam uspeo, nastavljam da pokusavam


Možeš na kraju da probaš i sa EQ, da pojačaš opseg 1khz-4khz (opseg govora) za nekolicinu dB (ne preko 6 dB), a da istovremeno suzbiješ ostale frekvencije, ako ima i pozadinske buke, a ne samo govora.
[ mikiproticic @ 08.05.2009. 20:13 ] @
Nisam zeleo da otvaram novu temu a stvarno sam laik sa materijom sređivanja audio materjala. Imam sličan problem : materijal snimljen u velikoj gužvi čuje se buka, muzika i ko zna sta jos. mene interesuje dijalog koji je takođe snimljen ali je nerazumljiv usled buke i sumova. Interesuje me da li postoji neki program koji automatski vrsi obradu audio matrejala i normalizuje to jest uklanja sumove i buku iz pozadine. pokusavao sam sa gornjim programom ali kako sam totalni laik ne ide uopste.

Unapred zahvalan !!