[ Brain raider @ 06.03.2009. 20:42 ] @
Imam lokalnu mrezu i u kojoj se trenutno nalaze 10 racunara svi su pod XP-om a 11. je tzv server na kome je instalirano Freelancer
San Andreas
Bettlefiled 2
I to za sada radi tu i tamo dobro.

Problem nastaje kod spajanja mreza tako da ce sada biti vise od 50 racunara sto XP sto VISTA sto LINUX
A gde ima vise ljudi ima i vise prohteva tako da na novom serveru treba da bude
Freelancer
San Andreas
Bettlefiled 2
Bettlefiled Vietnam
Call of duty 2
Call of duty 4
Counter Strike

E sada mene interesuje koja masina treba da bi ovo moglo da tadi i koji OS jer ce biti preko 50 racunara

I naravno interesuje me na sta treba jos da obratim paznju kod postavljenja ovakvog servera?

HVALA
[ Sapphire @ 06.03.2009. 23:31 ] @
Vecinom za server je potrebna veoma jaka konekcija, a posto se radi o LAN-u, najveci problem je u startu rjesen.
Sto se tice OS-a na serveru, mislim da moze bilo koji, ali to opet zavisi da li su sve navedene igre dostupne na potencijalnom OS-u. Posto ti linux moze dati samo prednost administracije sistema, a ti ces sve vec potrebno imati u konzolama dedicated servera igara, prijedlog je za Win. server, jer ce na njemu barem sve igre raditi.
Sama konfiguracija servera mora biti jaka procesorski i u kolicini RAM memorije, jer ces vjerovatno imati 5-6 dedicated servera ukljucenih u isto vrijeme. Za neke odredjene vrijednosti nisam siguran, ali srednji dual-core procesor i 2GB RAM-a bi trebali i vise nego odraditi posao.

Da samo na kraju napomenem da ovi komentari ne dolaze od nekoga sa nekim posebnim iskustvom u tome, pa se malo dodatno raspitaj, a i ovdje ce vjerovatno jos netko dati misljenje. Pozdrav!
[ Brain raider @ 07.03.2009. 07:38 ] @
Ja planiram da sklopim ovakvu masiniu za server:

MB - M2N68-AM SE
CPU -AMD AM2 Athlon™ 64 X2 Dual-Core 5600+ Windsor 64 Bit 2.8GHz 2x1MB HT2000MHz 90nm 65W BOX
RAM - 2x1gb
i neki sata HDD mislim da nece biti veci od 80gb jer nece ni trebati.

A Sto se OS-a tice planirao sam 2003 Server

Ali bih ipak voleo da neko od iskusnih prokomentarise
[ Miroslav Cvejić @ 08.03.2009. 12:40 ] @
Citat:
Brain raider: Ja planiram da sklopim ovakvu masiniu za server:

MB - M2N68-AM SE
CPU -AMD AM2 Athlon™ 64 X2 Dual-Core 5600+ Windsor 64 Bit 2.8GHz 2x1MB HT2000MHz 90nm 65W BOX
RAM - 2x1gb
i neki sata HDD mislim da nece biti veci od 80gb jer nece ni trebati.

A Sto se OS-a tice planirao sam 2003 Server

Ali bih ipak voleo da neko od iskusnih prokomentarise


RAM je bar sada skoro džabe pa stavi 4GB i nemoj da zanemariš hard nikako, bar 2*160 u stripe obavezno.
[ Brain raider @ 08.03.2009. 18:26 ] @
Mislis na RAID0?

[ Binary Mind @ 08.03.2009. 18:49 ] @
Da. Stripe je RAID0...
[ Brain raider @ 08.03.2009. 20:02 ] @
malo me buni to sto bi sa RAID0 dobio brzinu a mislim da je brzina vec dobijena time sto ovaj server ne ide na net vec kombinacija kabl/wireles

ako nije problem da mi malo pojasnis sta dobijam sa RAID0?
[ Miroslav Cvejić @ 08.03.2009. 20:19 ] @
Dobijaš to da učitavanje mapa sa harda ide brže i da usko grlo ne bude hard.

Pokrenute aplikacije (dedicated game serveri) će raditi brže.
[ Brain raider @ 08.03.2009. 21:45 ] @
Ahaaaa

e sad mi je jasno.
Na ucitavanje mapa nisam ni racunao jer ja igre ne igram mozda po nekad Freelancer ali cu i njega da batalim jer preseljenjem na novi server necu moci da prenesem save failove tako da mi se ne krece opet sa onom biciklicom od 2000. :)

E jos jedno pitanje da ne otvaram novu temu.
Cemu da se posvetim za File Sharing Server?
Tu pretpostavljam da je brzina HDD-a bitna ali takodje mislim da ce Dual Core 2.2ghz i 2x1Gb da zavrse posao
za njega trenutno imam WD 2x500gb ali planiram kupovinu jos dva.
E sad sta mi mozes reci na sta da obratim paznju kod ovog servera?


HVALA
[ Binary Mind @ 08.03.2009. 22:56 ] @
Da li si mozda razmisljao o necemu poput ovoga kao o soluciji za file sharing server? Ima i kod nas da se nadje. Sto se tice racunara, ne treba ti jak racunar za file sharing server (mozes da prodjes sa najjeftinijim procesorom, nekom jeftinom mATX plocom i ne vise od 1GB RAM-a[moze i vise ako hoces ali stvarno nije potrebno]). Ja bih jedino jos uzeo PCI SATA RAID kontroler karticu koja podrzava RAID 5 i tako vezao 4 harda u RAID5 (striped RAID with parity) posto si pomenuo da vec imas 2 harda od 500GB i planiras da uzmes jos 2... Mislim da je NAS poput onog sa linka prakticno resenje, ali to sve zavisi od onoga sto zelis da postignes. Posto ova tema ima tendencije da prevazidje HW aspekt (takodje relevantna za deo ES-a koji se bavi mrezama) molim da se drzimo hardverskog aspekta ako je to moguce...

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 09.03.2009. u 01:17 GMT+1]
[ Brain raider @ 09.03.2009. 10:39 ] @
Sta dobijam primenom RAID5?
I kako se on aktivira? U biosu?
[ Binary Mind @ 09.03.2009. 12:44 ] @
Svaki hardverski RAID controller ima svoj BIOS pomocu koga se konfigurise. RAID5 (poznat i kao niz sa rotirajucom parnoscu) je neka vrsta objedinjavanja brzine koju pruza stripe (RAID0) i sigurnosti podataka koju pruza mirror (RAID1). Da bi funkcionisao potrebno je najmanje 3 harda. Na 2 harda se salju rastavljeni (striped) podaci, dok se na treci hard upisuje informacija o parnosti (parity bit). Svi hardovi u ovakvom nizu mogu se koristiti i za upisivanje parity bita i za striped podatke pa zato i drugi naziv tj. Rotating parity array ili niz sa rotirajucom parnoscu. Ova vrsta RAID niza je najfleksibilnija, dosta se koristi za file i print servere i predstavlja najbolji balans cene, performansi i sigurnosti podataka od svih RAID nizova. Naravno ako budes koristio 4 harda za RAID5 totalni kapacitet svih hardova ce biti jednak n-1, gde je n ukupan broj hardova sa istim kapacitetom. Ipak je bolje nego RAID1 gde se 2 harda istog kapaciteta npr. 500GB vide kao jedan od 500GB, a isto je bolje od RAID0 gde nema pariteta, i kad jedan disk ode, ode i ceo niz zajedno sa podacima Kao i svaka vrsta jefinije solucije ova vrsta RAID-a ima i svoje mane, ali ne bih vise o tome. Za vise informacija o RAID nizovima obrati se kolegama koji odrzavaju mrezne forume jer njih verovatno vise cimaju na poslu za takve stvari Takodje je i net jako dobar izvor informacija.
[ Brain raider @ 09.03.2009. 13:53 ] @
Hvala na odgovorima
Mislim da sam dobio sve sto mi treba od informacija

Kada odradim fizicko-tehnicki deo posla postovacu jer verujem da ce neke ljude interesovati rezultati