[ Mv2Player @ 09.03.2009. 15:07 ] @
Na ovom kao i na drugim forumima, nasao sam kako se pravi back up imenika, poruka i podataka iz telefona, ali nigde nisam mogao da nadejm da li je uopste moguce napraviti celokupan back up symbian sistema? Da li postoji program za telefon kao sto su programi za kompjuter - Acronis true image, Norton ghost i mnogi drugi?
Znaci, software za symbian ili rucni postupak kojim ce se dobiti image file cele memorije telefona (i kartica, particija C, particija E itd...) tako da ako ti virus unisti telefon ili iz nekog razloga (prenatrpanosti softwera) symbian "zakuca" ili jednostavno "pukne" ili uspori, da ti mozes za par minuta vratiti sve kako je bilo pomocu ranije odradjenog back up-a. Time bi izbegao ponovno instaliranje svakog programa, igrce, svako setovanje, pravljenje konekcija, rasporeda ikonica itd.
Ukratko da li postoji program tipa Acronis ali za symbian telefone ili nacin da se rucno odradi back up u vidu image file?
Ja sam negde procitao da jednostavno prekopiras ceo sadrzaj memorijske kartice ili memorije na HDD ali nisam siguran da time mozes da obuhvatis sistemske fajlove a pogotovu ne mozes videti samu memoriju telefona koja se i na telefonu ne moze videti bez programa kakvi su x-plore ili fexplorer
[ Pici man @ 09.03.2009. 22:27 ] @
Na ranijim sistemima S60v1 i S60v2 je bilo moguće izraditi kopiju sistema telefona prosto iz menija samog telefona tj., opcija memorijske kartice "kopiraj mem. tel." i nakon toga kompletan sadržaj te memorijske kartice jednostavno preko Card reader-a na PC-u iskopiramo kao vid backup-a celog sistema za kasnije vraćanje ako nešto krene po zlu. Poželjno je da je na PC-u štiklirana opcija "show hidden files ...".
Backup se naravno radio tako što se obavezno na sveže formatiranu MMC karticu(FAT sistem) sve lepo sa PC-a ponovo kopira i nakon ubacivanja kartice u telefonu iz menija samog telefona tj., opcija memorijske kartice odabere "rekonstru. sa kartice" i sve je tu kao i pre nakon restarta telefona!
Odlična fora, instaliraš tonu proverenih aplikacija, izvršiš sva podešavanja, ... ubaciš potrebna dokumenta i td., i td. ... i kada sve radi u najboljem redu lepo backup kao gore i uživanje.

Nažalost, noviji sistemi poput S60v3 i S60v5(ujedinjeni S60 i UIQ) su zaštićeni i bukvalno sistemskim folderima i parametrima na "C" nema pristupa. Što samo znači da opcija iz menija samog telefona tj., opcija memorijske kartice "kopiraj mem. tel." nije vredna pomena. Čak su zbog te zaštite mnogi proizvodjači aplikacija bezbrižno stavljali registarske ključeve na "C" svijih programa bez ikakvog skrivanja ili čak kriptovanja jer su bili sigurni da korisnici nemaju pristupa sistemskim folderima kao na S60v1/v2 sistemima. Nakon tkz. "hakovanja" pojedinih telefona omogućen je uvid i u te sistemske foldere i naravno i sami proizvodjači aplikacija više brinu o sigurnosti, no nećemo o tome ...

Što se tiče backup-a S60v3 sistema nakon hakovanja tj., sa uključenom opcijom "CapsOff" treba probati jer ja zaista nisam ni razmišljao o tome(do pisanja ovog teksta), iako sam par puta zaista gubio vreme instalirajući ponovo sve aplikacije tj., kako se i navodi u gornjem tekstu "instaliranje svakog programa, igrce, svako setovanje, pravljenje konekcija, rasporeda ikonica itd.," usled pada sistema ...
Princip je isti kao i na S60v1/v2 telefonima, samim tim, izvolite pa javite da li radi. Trenutno sam izradio rezervnu kopiju sistema sa uključenim "CapsOff" i tkz. image fajl "Backup.arc" iznosi celih 33.2MB na memorijskoj kartici. Odgovor da li ovo funkcioniše uslediće u slučaju kada mi sistem na telefonu bude bio u padu, jer sada ne bih da eksperimentišem kada je sve u redu ... ipak je ovo S60v3 sistem ...