[ nesh_bros @ 11.03.2009. 14:49 ] @
Kad uzmem ok sliku,
otvorim je u PS, ok je i dalje..

al kad je sacuvam bude malo mutna.. ne puno ali primetno..

Sve zivo sam gledao, i cim sam ovde, nemam ideju..
neko?
tnx

----------------------------------------------------------------
nije blur, odmah da kazem..
[ koska @ 11.03.2009. 15:09 ] @
malo je nejasno to "mutno"

ali ako snimas kao jpg onda stavi kvalitet da ti bude max, tj. 12
i nemoj da snimas u PNG/GIF formatu (osim ako nemas razlog za to) zbog ogranicenja boja

[ zaraza @ 11.03.2009. 15:36 ] @
Ako je snimas kao JPG, razlog je u kompresiji.
Kada hoces da sacuvas fajl, u file dialogu potrazu opciju "Quality" i postavi je na zeljenu vrednost....najbolje na 100%.
[ nesh_bros @ 11.03.2009. 15:50 ] @
U pravu ste nisam lepo objasnio..

Nije u tome fora sto vi pricate, naravno da se kompresuje...i ostalo..
vec, isti postupak radi kolega na svom kompu i ja na mom..

Dobijam taj mutniji prikaz..
[ Ice_Tea @ 16.03.2009. 15:55 ] @
nemoguce... ako je snimis pod 100% quality pod .jpg nebi trebalo biti apsolutno nikakve razlike...

mozda je problem u necemu sta si radio na slici...

znaci "Save for web" 100kvaliteta u .jpg i to je to... sigurno je to neka sitna greskica kod tebe, pogledaj malo bolje...
[ nesh_bros @ 17.03.2009. 08:14 ] @
Verujte mi.. sve sam pregledao 100 puta..

Ne znam.. da nije do monitora? loopam sad..
jer kad otvaram sliku imam ono pitanje.. zadrzati podesavanja monitora.. ili ne..
[ skemamen @ 17.03.2009. 12:27 ] @
Sta je "zadrzi podesavanje monitora"?

Da nemas ti problem sa profilima u Phoroshopu, mada ni to ne bi trebalo da bude problem?!
Ono "zadrzi podesavanje monitora" me samo zbunjuje... jel' ti sliku stavlja (e sad ja lupam) u rezoluciju monitora ili sta? Nije mi jasno... daj slikaj to sto ti kaze pa okaci da vidimo...
[ nesh_bros @ 17.03.2009. 12:31 ] @


Da nije ovo, loopam sad.. jer vise ne znam sta mozed da bude..
[ skemamen @ 17.03.2009. 12:34 ] @
To je ono o cemu sam malopre rekao, profili u Photoshopu koji ti nikako ne mogu zamutiti sliku, znaci nije do toga.

Aj mi napisi rucno sta tacno radis... znaci primer:
1) File open, otvoris sliku (taj i taj format);
2)...
3)...
[ nesh_bros @ 17.03.2009. 13:51 ] @
Ako mislis da ce to pomoci:

1) prevucem sliku u PS da se otvori
2) Izbaci mi ono obavetenje - stisnem ENTER - tj prva opcija
3) Uzmem zoom -> zoomiram sta mi treba
4) Uzmem crop -> isecem slicicu kolika mi treba
5) Save for web -> jpg, gif.. -> 60% kvalitet..

Kazem, isto radi covek na drugom kompu, ne ide..

[ koska @ 17.03.2009. 14:17 ] @
problem ti je u cropu... imas predefinisane dimenzije... kad izaberes crop, idi na clear gore na toolbaru
[ skemamen @ 17.03.2009. 15:38 ] @
Slika ti nikad nece biti dobra ukoliko od velike slike cropujes mali deo, sem ukoliko prethodno ne povecas rezoluciju do iznemoglosti... Ili vec napravis novi dokument / sliku pa taj izabrani deo stavis u nju, podrazumevajuci da ti je u novoj slici adekvatna rezolucija...

Taj lik sto pored tebe isto radi i dobija drugi rezultat, to me vec cudi... Negde postoji razlika u vasem radu, siguran sam! Ili u "preferences" podesavanjima...
[ Skandy @ 17.03.2009. 18:18 ] @
Koskin predlog za crop ima smisla, a meni upada u oci i ovaj detalj:
Citat:
Uzmem zoom -> zoomiram sta mi treba
Koliko zumiras taj detalj ( u procentima)?
[ nesh_bros @ 18.03.2009. 08:33 ] @
Ovako:

1) koska
Meni je nekad potrebno da izkropujem 20px sa 15px recimo.. ako odem na clear.. to mi se gubi..
Elem, pokusao sam da izaberem deo sto hocu da kropujem, kao lejer.. pa ono: image -> crop.. o5 isto..

2) skemamen
Jasno mi je da nece, al covek gledao kako radim.. kaze isto! i ne vredi.
Gde su preference podesavanja?

3) Skandy
Ne znam stvarno.. nekad zumiram poprilicno.. toliko da mi slicica koju hocu da kropujem 20x20px recimo, zauzima trecinu 19incnog monitora..
Nisam stavrno obracao paznju na %.

Saljem sliku sta se desi kad izaberem crop - da nije nesto u ovim podesavanjima gore?

[ koska @ 18.03.2009. 09:25 ] @
hajde postavi screenshot posle ovog cropa... kada je slika mutna...
pre toga stisni ctrl+alt+0 da bi stavio zoom na 100%
[ Skandy @ 18.03.2009. 17:04 ] @
Citat:
nesh_bros:...slicica koju hocu da kropujem 20x20px recimo, zauzima trecinu 19incnog monitora..

Sliku od 20x20px, koliko god da pokusas da zumiras bice mutna. Kazi nam jos za sta koristis slicice tih dimenzija?
[ skemamen @ 19.03.2009. 06:25 ] @
Podesavanja su ti na padajucem meniju Edit / Preferences, ali ne verujem da tu treba bilo sta raditi. 20 x 20 px je stvarno malo, osim ako taj lik kome to uspeva radi sa 20 x 20 milimetara?!
[ nesh_bros @ 25.03.2009. 12:47 ] @
Da nema slucajno veze sa ovim?


Recimo, da mi monitor daje los prikaz, generalno svega, i onda kad kropujem.. ?
Sta znam..
[ Skandy @ 25.03.2009. 17:19 ] @
A da probas da napravis jedan test? Uzmi Crop Tool i zadaj dimenzije 800px x 600px, cropuj i sacuvaj i reci nam sta se desava, da li je i dalje mutno?
[ nesh_bros @ 26.03.2009. 09:00 ] @
Proceni sam..

[ koska @ 26.03.2009. 09:25 ] @
meni je ovo ok... ajd okaci neku od tih "mutnih"
[ ksrele @ 26.03.2009. 11:01 ] @
Poz
Nemam mnogo iskustva sa ovim problemom konkretno, ali mislim da znam o cemu se radi.
Imam nekoliko mogucih razloga problemu:
1. Kada zoomiras sliku koji filter ti je podesen?
2. Da li obojica radite po pixelima ili milimetrima?
3. Da skratim prva dva pitanja, postavi nam slike zoom prozora i tvoj i od tog kolege da uporedimo podesavanja, osim ako si i sam siguran da problem nije tamo.
-----
4. Problem u profilu za monitor vrlo verovatno. Profil za monitor ne cuva samo informaciju o intenzitetu boja (gama, kontrast...) vec i (ako je u pitanju CRT monitor) i kako ce snop pasti na povrsinu ekrana, koliki ce biti pixel. Nadam se da ovde nisam pogresio i da nemam pogresne informacije, neka me neko strucniji ispravi.

5. E sad, ajde ti nama samo objasni da li si se ti igrao sa tim podesavanjima profila monitora u Windows-u?
6. Koji monitor imas?
7. Ako se nisi igrao sa profilima koji ti je profil aktivan u Windows-u? Ako mozes ucitaj sa CD-a za monitor originalni profil za taj tvoj monitor.
8. Iskljuci Adobe Gamma.exe program koji se pokrece na pocetku.
9. Resetuj profile u Photoshopu (ovo zaista nemam pojma kako se radi ali sam jednom uradio pa cu pokusati posle da istrazim kako pa ti javljam)

10. Da li mozda koristis neki dodatni program za menjanje rezolucija (PowerStrip ili neki drugi clocker za graficku)? Ako koristis neki od ovih programa vrlo verovatno je da ti je taj program promenio profil i on se nekako ne podnosi sa PS-om...


Ajd polako vidi pa resi nesto od ovih pitanja.
[ Skandy @ 26.03.2009. 11:30 ] @
Spisak potencijalnih problema moze biti zaista velik. Moje licno msljenje je da se u tvom slucaju radi o previse uvelicanom monitorskom prikazu (zoom), suvise male slike (20 x 20px).
[ skemamen @ 27.03.2009. 20:59 ] @
Onaj ko me ubedi da 20 x 20 pixela moze da prikaze sliku koja nije mutna, ja mu kupujem Audija R8...!

Prvi deo postavke pitanja ima problem - lik na drugom kompu radi isto i izlazi mu drugi rezultat - NEMOGUCE...! Negde se rad / podesavanja razlikuju...