[ VRider @ 30.11.2003. 02:45 ] @
Citat:
Apache::Session is a persistence framework which is particularly useful for tracking session data between httpd requests...

Sistem otprilike funkcionise ovako. Pojavljuje se korisnik, proverava se da li postoji kuki koji sadrzi broj sesije, ako postoji, iz baze se uzimaju podaci vezani za tu sesiju. Ako je nova sesija, dodeljuje se ID sesiji (smesta se u kuki) i dodaje se u bazu.
Sve to funkcionise, ali ono sto mene zanima je kako se cisti baza. Sesija moze rucno (pozivanjem komande) da se izbrise. Ako se korisnik izloguje, sve je u redu, ali ako ugasi browser (bez logouta), sesija ce ostati u bazi. Sve su ideje dobrodosle.
[ -zombie- @ 30.11.2003. 04:59 ] @
svaka sesija (bi trebalo da) ima vreme poslednje posete, pa samo dodaš u kron skriptu koja će na svakih par sati da briše stare sesije (recimo, one kojima nije pristupljeno par sati).
[ VRider @ 30.11.2003. 13:04 ] @
To je i meni palo napamet. Gledao sam da li to mogu za izbegnem. Hvala.
[ Free_Sex @ 04.12.2003. 22:31 ] @
Pa ako nemas cron kod tebe na hostingu (verat :P

Onda stavis recimo u skriptu da svaki put proveri recimo kada je to poslednji put radila, a to cuvas u nekom fajlu.

I ako je radila pre vise od 30 min, sat, dva da izvrsi funkciju za to.

Otprilike bi tako nesto islo ...


Nego.

I znaci svaki put kad se poziva neka strana, ustvari se poziva skripta koja sve to generise ali pre toga i proveri sifru tj kuki ?
[ VRider @ 05.12.2003. 16:29 ] @
@Free_Sex. Tvoja ideja nije losa. Ali malo modifikovana. Ne treba da proverava kad je poslednji put radila skripta, vec da uklanja sesije koje su starije od x sati iz baze.
Drugi nacin u stvari i ne postoji. Ne postoji tu stalna konekcija, vec ona prividno traje. Korisnik salje zahtev, skripta se izvrsi i to je to. Sledeci put se ponovo izvrsava na isti nacin samo sa drugim argumentima. Svaki zahtev moze biti poslednji.
Cron mi nije problem jer imam sopstveni server, koji sam i odrzavam.
[ Free_Sex @ 05.12.2003. 23:17 ] @
Citat:
VRider:
@Free_Sex. Tvoja ideja nije losa. Ali malo modifikovana. Ne treba da proverava kad je poslednji put radila skripta, vec da uklanja sesije koje su starije od x sati iz baze.
Drugi nacin u stvari i ne postoji. Ne postoji tu stalna konekcija, vec ona prividno traje. Korisnik salje zahtev, skripta se izvrsi i to je to. Sledeci put se ponovo izvrsava na isti nacin samo sa drugim argumentima. Svaki zahtev moze biti poslednji.
Cron mi nije problem jer imam sopstveni server, koji sam i odrzavam.


Pa na to sam i mislio samo da se ne proverava svaki put cela baza .... jer ako imas recimo 100 posetilaca u svakom trenutku, koliko je to onda hitova u sekundi pa jos ako ne koristis nikakvu bazu vec flat text .... kapiras sta sam mislio ?

To sto sam ja mislio je ustvari nadgradnja za to tvoje kako nebi za svaki zahtev proveravao pored toga dali je ....

E pa ustvari si ti upravu :) Jer ako imas MySql bole te uvo. odradis select bla bla where times + x >= sada i on ti to ispise ... bolje reci odmah stavis delete select ...

A ako sve to radis iz text fajla (recimo sa perlom) pa ti ionako moras dok proveravas user/pass da prodjes kroz ceo fajl (barem dok ne naidjes na odgovarajuceg posetioca) pa ti je i usput da ovo proveravas .... mada otkud znam ako je bas frka moze da pomogne :)
[ Free_Sex @ 05.12.2003. 23:28 ] @
Jeli nego onda "prave" ciste html stranice koje su pod sifrom i ne postoje. Vec se ide na varijantu da recimo ili svaki html zamenis skriptom koja se konektuje na tu temp bazu i ako je ok pass/user da "ispise" taj fajl (html stranicu sto se tice korisnika) ?

Ili ako ne mozes da razbacujes svuda PERL scripte onda sve ide na jednu skriptu koja je u cgi-bin/ ali joj jos treba reci i koji fajl da izbaci pored usera i sifre ....
[ VRider @ 06.12.2003. 14:58 ] @
U mom slucaju jedna skripta proverava user/pass a onda u zavisnosti od zahtevane stranice poziva funkciju odgovarajuceg modula, koja generise konacni html pomocu HTML::Template i to vraca.
Naravno da je MySQL. Ko je jos lud da koristi text fajlove? Mada ti se i za PostgreSQL isto hvata. DBI je cudo!
[ Free_Sex @ 07.12.2003. 15:29 ] @
Citat:
VRider:
U mom slucaju jedna skripta proverava user/pass a onda u zavisnosti od zahtevane stranice poziva funkciju odgovarajuceg modula, koja generise konacni html pomocu HTML::Template i to vraca.
Naravno da je MySQL. Ko je jos lud da koristi text fajlove? Mada ti se i za PostgreSQL isto hvata. DBI je cudo!


Onaj ko nema MySql ili nesto drugo .... ?
[ VRider @ 07.12.2003. 17:48 ] @
Onaj ko nema MySQL ili nesto slicno (a treba mu velika i slozena baza) treba da ga instalira (ako ima sopstveni server) ili da promeni hosting. To je barem prosto!
[ Free_Sex @ 08.12.2003. 10:35 ] @
Pa ko je rekao da mu treba velika baza :) Ono 1000 - 10000 poseta dnevno trebalo bi da mod_perl moze da se izbori sa flat bazom .. ? :)

Naravno da cu da instaliram MySQL ... evo bas sam ga skinuo s neta pa da mogu normalno u lokalu da probam skripte.