[ nesamag @ 30.11.2003. 12:41 ] @
Sve mi je mandrake 9.1 prepoznao i super instalirao osim modema.
modem je interni US robotics 56 Host Int . Kada ga testiram u mandraku on ga ne nadje ni na jednom comu. Unace, u Windowsu je na COM3.
Pomozite ljudi ko boga vas molim111@233
Tri dana se zezam i poludeo sam ...
[ tdjokic @ 30.11.2003. 17:14 ] @
Prvo - nemoj da poludis, steta je to, pogotovu zbog tamo nekog modema.

Drugo - malo je cudno to sto pises, da ti M 9.1 nije prepoznao i instalirao modem. Zar nigde do sada nisi primetio da se svi nesto grce i muce sa modemima, ako nista drugo nalaze drajvere, skidaju ih sa mreze, instaliraju pa im tek onda Mandrake ili koji drugi Linux prepozna i instalira modem? Jedini modemi koji odmah rade su seriski, eksterni, klasicni. Njima ne treba nikakvih drajvera, nista, odmah rade.

Zato sada navali da trazis drajvere za Mandrake 9.1 za svoj modem, ako ih uopste ima, a moze se desiti da ih nema. Nisam imao prilike da radim sa USR internim modemom. Seriski, eksterni radi mi bez problema, stari model, 33.6k, on mi je rezerva.

Puno srece!
[ nesamag @ 30.11.2003. 20:46 ] @

hvala zaovo: Puno srece! - trebace mi. Ako ista uradim poljubicu kuciste tri puta.

hvala
[ Dr:Lun @ 04.12.2003. 23:36 ] @
cat /pro/pci

Bus 0, device 9, function 0:
Serial controller: US Robotics/3Com 56K FaxModem Model 5610 (rev 1).
IRQ 9.
I/O at 0xd400 [0xd407].

Radi kao lood pod Slackware 9.1
[ nesamag @ 05.12.2003. 10:02 ] @

da li to znaci d ja moram da instaliram Slackware 9.1 ?
a sta je sa Mandrakom ?
pa nije bi bas prihvatljivo nesto o cemu cujem prvi put, sta ti mislis ?
gledao sam tvoj sajt i te informacije o slackeu.

[ zAkiLi @ 05.12.2003. 11:15 ] @
Za takav (hardverski) modem nisu potrebni nikakvi drajveri.

Podesi samo da /dev/modem pokazuje na /dev/ttyS2 (ako je pod windozetom na COM3 ) i to je to...
$ln -s /dev/ttyS2 /dev/modem

Ili jednostavnije u kppp-u stavi za modem /dev/ttyS2 , napravi konekciju i zovi.
[ nesamag @ 05.12.2003. 14:51 ] @
ma ne vredi... sve sam pokusavao i nista.
/dev/ttyS2 , pa na dev/ttyS1 pa /dev/ttyS-do 9 i nista.
probao sam sa minicom i tu ga testira i tu prebacim port na S2(com3) i nece.
Boze sacuvaj!!!! Ima li neko jos neku ideju ?
[ tdjokic @ 05.12.2003. 18:46 ] @
Kako ste utvrdili da je navedeni modem hardverski?
[ nesamag @ 06.12.2003. 11:31 ] @
pa i nisam siguran da sam to uopste utvrdio. jedino sto sam na listi modema www.linmodem.org nasao da je to Winmodem. preko mimicoma sam utvrdio da je to win modem, pogledaj uputstvo na : http://www.linux.co.yu/?topic=...item=142&show=1&mode=1.
Sta dalje da radim ?
[ tdjokic @ 06.12.2003. 16:27 ] @
"pa i nisam siguran da sam to uopste utvrdio" - ovo sam pitao jer neko u diskusiji rece da takvim, hardverskim modemima ne trebaju drajveri.

Sta dalje? Treba ti tacna oznaka tvog modema, model ili slicno, pa da sa time trazis drajvere. Ima li ili nema, na zalost nemam pojma. Znam samo da za Intel 536ep postoje drajveri i modem radi dobro, pa ako ti ne uspe da nadjes drajvere za USR, razmisli i o alternativi, da se ne mucis preterano. Cena modema sa Intel 536ep cipsetom je oko 10 E.
[ nesamag @ 07.12.2003. 14:36 ] @
ma imam ja lucentov modem 56k ali... Ovu masinu sam kkupio pre 10 dana sa svim novim komponentama. Zar nije sada glupo da vadim novi modem us robotics* i fax pa da vracam Lucenta starog 3 godine ? a sta ako i ovaj stari bude zezao kao ovaj?
[ tdjokic @ 07.12.2003. 15:09 ] @
"Ovaj" te ne zeza, on uopste ne radi. NOVI Lucenti jos nemaju drajvere. STARI rade odlicno. Znaci da si sretan covek jer imas starog Lucenta! Mislim da je ovo ona cuvena adresa http://www.physcip.uni-stuttgart.de/heby/ltmodem/
[ Petra9 @ 08.12.2003. 22:23 ] @
Citat:
tdjokic:
Jedini modemi koji odmah rade su seriski, eksterni, klasicni. Njima ne treba nikakvih drajvera, nista, odmah rade.

Zato sada navali da trazis drajvere za Mandrake 9.1 za svoj modem, ako ih uopste ima, a moze se desiti da ih nema. Nisam imao prilike da radim sa USR internim modemom. Seriski, eksterni radi mi bez problema, stari model, 33.6k, on mi je rezerva.


Ja sam izgleda jedina srecnica koja ne moze da natera us robotics ext sportster 33.6 iz '95.godine da radi. Ustvari mandrake (9.0) ga uopste ne vidi! Probala sam da mu promenim port, init string, da ga zakacim na drugi port, ali ne mogu da ga nadjem u listi hardvera, i sve sto dobijam je poruka:
"kppp can not find:

/dev/ttyS0
Please make sure you have setup your modem device properly and/or adjust the location of the modem device on the modem tab of the setup dialog.
Thank You"

Switcere sam podesila na 1 i 6 gore, ostali dole, ALI MOJ MODEM I DALJE NE POSTOJI!!! Mucim se vec danima i na granici sam ludila. POMAGAJTE, PLIZ! XP ME UBIJA!!!

ps: Imam utisak da je problem trivijalan, jer sam totalni pocetnik kad su kompijuteri u pitanju. Pa ako neko moze korak po korak da mi objasni sta da radim. Thanx!
[ tdjokic @ 09.12.2003. 00:22 ] @
Pretpostavljam da u XP-u radi? Tesko mi je da nesto kazem jer kako govoris tesko da si nesto preskocila / ispustila. Sa druge strane ne poznajem Mandrake toliko. Kad pokrenes kppp setup i odes u modem/Query meni javlja da je zauzet ili da ne moze da odgovori i kad ga nema, ali nikako da ne moze da ga nadje, to je valjda specificno za Mandrake. Veoma mi je zao. Ja takodje imam USR 33.6k, dosta star, sluzi kao rezerva, a inace koristim winmodem interni Intel 536ep.

Dodatak: Jesi li to sve radila kao root ili kao user? Cini mi se da nece da krene kao user, treba jos nesto cekirati u kppp fajlu.
[ Petra9 @ 09.12.2003. 19:44 ] @
Radila sam kao root. Inace ne koristim taj modem pod windowsom, ne znam ni kako da proverim da li tamo radi. Znam samo da je mojom mami dobro sluzio.
Da li su mu potrebni driveri za XP?
Neko mi je dao ideju da proverim kablove, ali ne znam kako, a sad cu da odem u bios da proverim portove.
Thanx
[ Petra9 @ 10.12.2003. 08:41 ] @
Citat:
Petra9:
ps: Imam utisak da je problem trivijalan, jer sam totalni pocetnik kad su kompijuteri u pitanju. Pa ako neko moze korak po korak da mi objasni sta da radim. Thanx!

Da, bas tako je i bilo.
Ideja sa bios-om je upalila, samo ne znam tacno kako to da podesim. Serijski portovi su mi bili na [DISABLED], pa sam ih ja stavila na [auto]. Da li treba oba porta da omogucim? Valjda ne posto mi je prepoznao modem na prvom portu. Da li moze da ostane auto, ili da podesim na npr. F8 IRQ4 (i zasto bas taj). Inace, kad startujem wizard na kraju mi ispise poruku:

"Problem occured during configuration. Test your connection via net_monitor or mcc (sta god to bilo). If your connection doesn't work, you might want to relaunch the configuration."

Kad pokusem da se konektujem preko kppp-a, javlja mi se poruka "modem ready", a odmah za tim "initializing modem..." i sad ja ne znam da li on tu nesto radi, jer i 15 minuta nakon toga se nista ne desava, mada mi se na modemu upali lampica "terminal ready". Probala sam i neke init stringove, ali nista.
Sta dalje da uradim? Ocigledno da nemam neke velike probleme, ali pocetniku kao sto sam ja sve je problem.

[ tdjokic @ 10.12.2003. 17:55 ] @
Hajde redom.

Ako stvar radi - portove ne diraj nista, niti menjaj IRQ.

Napravila si account: kppp/setup/Accounts/New/Wizard....

Sada taj novi account uredjujes: Edit/IP - stavi Dynamic; Gateway - Default; DNS - Automatic; Login Script - obrisi. Klik na OK.

Zatim idi u Device. Mislim da je najbolje staviti brzinu modema koju stvarno ima - 33600 ili najblizu njoj.

Sada u Modem: Wait for dial tone - obrisi znak pored njega, znaci - da NE ceka; Modem Commands - ako imas staru centralu i telefon, promeni ATDT u ATDP, znaci umesto Tonskog, Pulsno biranje. Ako ti odgovara Tonsko biranje, ne moras ni da otvaras Mod. Commands. Modem volume: ne secam se kako je kod eksternog modema, da li prihvata ovu komandu. U svakom slucaju, stavi na jace, i tu i na samom modemu, da cujes da li vrti broj ili sta se dogadja uopste.

Probaj i Query modem. Tu vidis podatke o modemu, odnosno da li ga masina vidi ili ne. Obzirom da si napisala da vidis signal Modem ready, Query i nije vise interesantan u ovom trenutku.

Ako ti sa ovako podesenim kppp-om modem ne bude radio, onda nemam vise sta da ti kazem. Desava se da je i kod provajdera frka. Modem pre podne radi, posle podne pocne da daje neke errore i sta ja znam sta.
[ Petra9 @ 11.12.2003. 11:34 ] @
Uspela sam da se konektujem, problem je bio u init stringovima. Upalila je kombinacija:
init1: ATX3
init2: AT&F1&C1&D2E1QV1X4 S7=55 S0=0
Sad me nesto zeza: Cim se konektujem sve je u redu, ali nakon nekoliko minuta kao da prestane da radi. Ostanem konektovanana, ali on kao da je zamrznut.
[ tdjokic @ 11.12.2003. 12:47 ] @
Citat:
Petra9:
init1: ATX3
init2: AT&F1&C1&D2E1QV1X4 S7=55 S0=0

Izvini, gde se to vidi u kppp? Za vwdial imam priblizno pojma, ali za kppp ne znam gde se to stavlja, jer mi je uvek radio takav kakav je, pa nisam ni imao potrebe.

Citat:
ali nakon nekoliko minuta kao da prestane da radi

Tu ne znam sta da kazem.
[ Petra9 @ 13.12.2003. 14:00 ] @
Ispravka:
init1: AT&F1&C1&D2E1QV1X4 S7=55 S0=0
init2: ATX3

kppp > setup > modem > modem commands
[ tdjokic @ 13.12.2003. 17:48 ] @
Hvala za objasnjenje. Sa druge strane, to je vec ozbiljnija stvar od pukog podesavanja kppp-a. Neke vrednosti su vec u Modem commands (ATX3). Kao sto rekoh, meni je u vise distribucija radio bez ikakvih dodatnih stringova. Vrlo mi je cudno da treba dodavati nesto takvo, za sta treba dosta truda, znanja, literature itd. Mozda to namecu "kvalitet" tel.linija i provajdera? A ti kao pocetnik?
[ raxon @ 14.12.2003. 01:10 ] @
E ovako.sto se tice internog U.S. robotixa,modem je najverovatnije (99,9 %) soft, posto ja imam isti takav.Skini sa mandrake.co.yu drajvere za hsf conexant instaliraj i u kppp-u izaberi /dev/modem ili /dev/ttySFSH0 i to bi trebalo da radi,kod mene bar radi.
[ nesamag @ 14.12.2003. 21:03 ] @
jos samo ako bi mi rekao: kako da sada instaliram drajvere koje sam skinuo sa mandrakovog sajta.
sta da radim - pocetnik.


E ovako.sto se tice internog U.S. robotixa,modem je najverovatnije (99,9 %) soft, posto ja imam isti takav.Skini sa mandrake.co.yu drajvere za hsf conexant instaliraj i u kppp-u izaberi /dev/modem ili /dev/ttySFSH0 i to bi trebalo da radi,kod mene bar radi.[/quote]
[ raxon @ 15.12.2003. 22:14 ] @
Ovako ,raspakujes drajver u neki dir. udjes u isti (kao root,u konzoli naravno) i kucas "make install"
kada zavrsi kucas "hsfconfig" i to je to