[ christofer @ 14.03.2009. 14:05 ] @
S obzirom da mi je na starom kompu riknula maticna, doslo je vreme da se uzima novi....od starih komponenti ostavicu samo monitor, mis i tastaturu....a i to privremeno... nisam bas racunao da cu morati ovako u frci da kupujem, al dobro
sve u svemu radim na sledecim programima...max, acad, archicad, ps.....znaci od projektovanja, preko reneringa...
kuciste sam mislio thermaltake ili cooler master....
maticnu plocu nemam pojma koju....verovatno intel...ali stvarno ne znam koji model
procesor q6600, ili ako se isplati da dam malo vise q9400.....nisam vec siguran za i7
hladjenje bi verovatno uzeo iste marke kao i kuciste...samo ne znam da li obicno ili vodeno
HDD verovatno wd ali da li neko obicno pa npr 2X750 GB(caviar npr....) ili velociraptor( ili raptor) ali u tom slucaju eventualno u kombinaciji sa nekim od 750+ gb obicnim
ram 4gb min
graficka po preporuci sa foruma

budzet..... u principu od 700 do 1000 e.... nisam planirao sad kupovinu pa moram da se snadjem ali opet s druge strane ne bih neko privremeno resenje vec neku konfiguraciju koja ce da traje....
thanx unapred
[ Achilles82 @ 14.03.2009. 18:55 ] @
Pitanje je koliko volis igrice da igras? Jer to je bitna stvar, i dosta utiche na budzet. Ukoliko te igre ne zanimaju, onda mozes da uzmes neku solidnu graficku kartu recimo 9800gt za 110 evra, i za ostatak para uzmes core i7 :) , stim da bi onda cela konfa kostala oko 1000 evra. Mada stvarno, ako ce ikom core i7 da koristi, koristice tebi.

Imas i malo jeftinije varijante, medju kojima cak i phenom II X4, koji uopste nije los, ja mislim da je bolje to uzeti nego Q6600, ali to je vec tvoj izbor.


Core i7 konfiguracija:


Maticna ploca:Gigabyte GA-EX58-UD3R (200 evra)
Procesor: Core i7 920 (270 evra)
Ram memorija:2 x 2GB DDR3 OCZ 1600MHz Platinum (115 evra)
Graficka karta:Asus EN9800GT (mozes opusteno da uzmes i Palit ili Gainward) (110 evra)
Hard disk:SATA2 1.5TB SEAGATE, 7200rpm, 32MB (140 evra)
DVD:Bilo koji SATA (20 evra)
Napajanje:LC power Titan 560W (65 evra)
Kuciste:E to uzmi po izboru. Meni je sve to kanta za komp obicna. (80 evra)


Ovo je sve ravno 1000E. Mozes u principu da ustedis jos malo, recimo na hard disku... uzmes 1TB, i jos 40ak evra ustedis.




Ako ti je ovo preskupo, imas i drugu varijantu.


Maticna ploca:Asus P5Q-E (135 evra)
Procesor:CPU Core 2 Quad Q9550 (260 evra)
Ram memorija:2 x 2GB DDR2 Geil PC1066 Plus (60 evra)
Graficka karta:Asus EN9800GT (mozes opusteno da uzmes i Palit ili Gainward) (110 evra)
Hard disk:SATA2 1.5TB SEAGATE, 7200rpm, 32MB (140 evra)
DVD:Bilo koji SATA (20 evra)
Napajanje:LC power Titan 560W (65 evra)
Kuciste:Izaberi sam neko (80 evra)


Ovo je oko 870 evra.Q9550 je malo skuplji, ali ima 12mb kesh memorije. Ako ti je preskup, mozes da uzmes i Q6600, i onda bi bilo jos 100 evra jeftinije, mada po meni Q9550 se isplati.



Imas jos varijanti. Ovo sam sve podrazumevao da nisi neki gamerski freak, pa graficka karta nije bas naj najbolja, ali je i dalje odlicna. Imas takodje i Phenom II x4 varijantu da je ne kucam sad, jer mi deluje da te AMD nesto ne interesuje... mada ako zivis od tog kompa, ako se bavis animacijama, 3d grafikom itd... i ako imas kesha, kupi ti lepo Core i7 :)
[ JOJO847 @ 15.03.2009. 06:36 ] @
Ako je namjena ono sto si napisao, u sklopu budzeta bi ti predlozio graficku karticu iz serije nvidia quadro koje su radjene za ovo sto ti treba a ne neku gaming karticu, hdd nikako seagate jer s doticnima su trenutno samo problemi, radije neki hitachi, hladnjenje neka ostane box cooler od intela (radi dobro svoj posao i nema potrebe da se trose novci na drugi), maticna ploca nemora intel ali mora intel chipset :)
[ christofer @ 15.03.2009. 12:12 ] @
@Achilles82
ok,recimo da prihvatim varijantu sa i7... jako me vuce jer nebi da moram da radim nadogradnju za pola godine a ako uzmem nesto drugo onda bih morao i novu plocu....i da, sigurno necu clockovati...tako da i s te strane ne znam da li mo je isplativo...ali dobro...
sta raditi sa kucistem i napajanjem u tom slucaju....iskreno malo me plasi varijanta sa slabijim kucistem i napajanjem..imao sam to vec ranije i 2 puta mi je chieftech napajanje crklo.(losa struja u zgradi)
i da , ne mogu da nadjem tu maticnu plocu(GA-EX58-UD3R) koju si preporucio na itsvet.com.....gde uopste ima da se kupi kod nas?
@JOJO847
mislis da hladjenje ne treba bolje?

[Ovu poruku je menjao christofer dana 15.03.2009. u 13:42 GMT+1]
[ bleya 2 @ 15.03.2009. 12:37 ] @
evo ovako moja preporuka ce ti sigurno znaciti i istestirana je i nema problema sa njom!
maticna:Gigabyte GA-EX58-UD3R ili neka malo jaca
procesor:cori7
ram bi ti preporucio ne ispod 6gb a moze cak i 8gb!
cooler master napajanje i kuiste i dodatni cooler isto masterov da bolje hladi nekih 600w ili 650w e sda moja preporuka ti je ako imas dovoljno para da uzes vodeno hladjenje jer se niko nije pokajao ko ga je kupio!
naravno 2x dvdrw neki 22x
graficka:moja preporuka ti je gforce 9900gtX2 tesko se nalazi ali grafa sabija i dosta je brza uzmi 2x 1gb 2x 512 bit sa duplim kulerom!
pa ti odluci mi smo ti dali neke savete.
[ Achilles82 @ 15.03.2009. 13:20 ] @
Citat:
JOJO847: Ako je namjena ono sto si napisao, u sklopu budzeta bi ti predlozio graficku karticu iz serije nvidia quadro koje su radjene za ovo sto ti treba a ne neku gaming karticu, hdd nikako seagate jer s doticnima su trenutno samo problemi, radije neki hitachi, hladnjenje neka ostane box cooler od intela (radi dobro svoj posao i nema potrebe da se trose novci na drugi), maticna ploca nemora intel ali mora intel chipset :)



Iskreno setio sam se i ja toga, moj rodjeni brat se bavi time i ima quadro graficku kartu, ali ona je skupa djavo i po para. I sad se postavlja pitanje, sta je bolje da uzme. Quadro graficku, slabiji quad core proc i sporija ram memorija, ili solidna graficka (9800GT) i core i7 konfiguracija. Ja mislim da mu je bolje druga varijanta.

Sto se tice hard diska, ja ga imam, nemam nikakvih problema. Ako ti nesto znas sto ja ne znam okej. Mada meni su svi hard diskovi isti iskreno. Hitatchi, Western Digital, Seagate, Maxtor.... isti djavo.


Citat:
bleya 2: evo ovako moja preporuka ce ti sigurno znaciti i istestirana je i nema problema sa njom!
maticna:Gigabyte GA-EX58-UD3R ili neka malo jaca
procesor:cori7
ram bi ti preporucio ne ispod 6gb a moze cak i 8gb!
cooler master napajanje i kuiste i dodatni cooler isto masterov da bolje hladi nekih 600w ili 650w e sda moja preporuka ti je ako imas dovoljno para da uzes vodeno hladjenje jer se niko nije pokajao ko ga je kupio!
naravno 2x dvdrw neki 22x
graficka:moja preporuka ti je gforce 9800gtX2 tesko se nalazi ali grafa sabija i dosta je brza uzmi 2x 1gb 2x 512 bit sa duplim kulerom!
pa ti odluci mi smo ti dali neke savete.



Slazem se sa tobom, cak si odlicno rekao i za ram memoriju, i to sam isto mislio da mu predlozim, ali gledam... ako mu zatreba, lako ce da kupi. 3x2gb rama na 1600mhz mu kosta 150 - 160 evra. I obavezno da kupi brzu memoriju kada vec ima ddr3, jer ddr3 na recimo 1066mhz je sporiji od ddr2 na 1066mhz.


Jedino sto se sa tobom ne slazem ne gforce 9800GX2. To je totalno zastarela graficka karta. A vise ni nema da se nadje nigde. Ako ce vec da uzima tu klasu, onda bolje nek uzme GTX 285, jer brate sta ce mu za 3d studio max zverina od karte kao sto je recimo GTX 295 (sa 2 jezgra)? Ja mislim da ce 9800gt savrseno posao da mu odradi, mada moze da uzme i evo recimo 9800 GTX+, kosta oko 160 evra. Ili ako bas hoce nesto bolje, mozda GTX 260... mada vise od 9800 GTX+ stvarno ne vidim poentu da uzima jace. Po meni je to bacanje para, pogotovo ako ne igra igrice.


Citat:
christofer: @Achilles82
ok,recimo da prihvatim varijantu sa i7... jako me vuce jer nebi da moram da radim nadogradnju za pola godine a ako uzmem nesto drugo onda bih morao i novu plocu....i da, sigurno necu clockovati...tako da i s te strane ne znam da li mo je isplativo...ali dobro...


Pazi ti i da uzmes slabiju varijantu, Q9550, ne bi morao da nadogradjujes skoro, kakvih crnih 6 meseci. A core i7 tek? Sa tim si miran dugo dugo....

Citat:
christofer:
sta raditi sa kucistem i napajanjem u tom slucaju....iskreno malo me plasi varijanta sa slabijim kucistem i napajanjem.imao sam to vec ranije i 2 puta mi je chieftech napajanje crklo.(losa struja u zgradi)


Sto se tice chiefteca.... ne znam koje si imao. Chieftec ima jeftinija napajanja malo, AB serija (videces, model se zove recimo 550AB za 550W), i to su losiji modeli dosta. Serija 14c je najbolja njihova, i prilicno povoljna. Za 100 - 110 evra mozes da uzmes 750W napajanje 14c, koje je odlicno. Ja sam ti preporucio LC power jer je skroz povoljno, a znam dosta zadovoljnih korisnika. U imtelovoj radnji, lik koji radi tamo mi je rekao da imaju jako malo reklamacija na to napajanje (pogotovo taj model 560w Titan).

Samo mesas jednu stvar. Napajanje je okej, ali kuciste... to je skoro pa nebitno. Mislim ima kuciste bolje svoje prednosti (recimo moje ima gumene drzache za hard diskove, tako da ublazava vibracije dok radi, i uopste se ne cuje ma koliko buchan bio hard disk), imas razne varijante, ali kuciste je obicna kanta za komp, nista drugo. Napajanje je druga stvar, zasebna kupovina.. ali kuciste? To je vec vise stvar izgleda. Cak i da uzmes najjeftinije kuciste za 25 evra (mada greota uzeti najjeftinije kad vec tolike pare dajes za komp, ali cisto dajem primer), ti i tu mozes da stavis 2 fana od 80mm, i da ti hladjenje unutra bude sasvim okej.

Sto se tice lose struje... to je vec problem. Jer burazer je imao isto sr*nje, i isto su mu crkavale komponente, pa je na kraju kupio kao neki stabilizator nemam pojma. I on bukvalno pojacha struju. Ja stvarno ne znam kako se to zove, ali velika je masina, recimo 80cm visine, 40cm shirine, 80cm duzine. I dosta je skupo platio, recimo 700 evra POLOVNO, ali on je uzeo ono... mozes da ukljucis u to kompjuter, sporet, TA pec itd... uopste mu nije bio potreban toliki (kako se vec zove), tako da verovatno ima da se kupi manja verzija i jeftinija naravno.

Citat:
christofer:
i da , ne mogu da nadjem tu maticnu plocu(GA-EX58-UD3R) koju si preporucio na itsvet.com.....gde uopste ima da se kupi kod nas?


Gledaj na pcberzi. Imas na nekoliko mesta. Fora je sto su ploce za core i7 (x58 chipset) skupe u tri lepe. I ovo je zapravo jedna od jeftinijih ploci, sto ne znaci da je losa naravno, sve su one vrhunske.
[ christofer @ 15.03.2009. 13:56 ] @
eo ovako nesto bih otprilike uzeo:

kuciste cooler master mystique 632s 750 w (ima odmah i napajanje tako da ije losa varijanta) - 190 e
maticna Gigabyte GA-EX58-UD3R (ipak sam je nasao :) ) - 200 e
procesor i7 - 260 e
ram 2 x 2GB DDR3 OCZ 1600MHz Platinum - 115 e (dokupio bih za krajem godine jos verovatno, ali da li ce sad ok raditi sa ovim? )
hdd hitachi 1 TB sata300 - 95 e
hladjenje cooler master vodeno - oko 50/60 e (mozda se ipak odlucim za klasicno)
graficka Asus EN9800GT -110 e (uzeo bih mozda 9900gtx2 ali ne znam cenu, postoji quadro koja je autocad reccomended ali cena ubija mislim da je preko 300 e :( , a to mi malo puno sada da dam)
summa sumarum 1030 e.... tolko bih mogao da izvucem love, ali pod uslovom da konfiguracija radi stabilno, tj da adekvatno iskoristim i7 ( prvenstveno zbog rama i graf)
[ christofer @ 15.03.2009. 14:02 ] @
@Achilles82
sad sam video za ram....ako je razlika izmedju 4 gb i 6 gb oko 30-40 e mozda i to dokupim...videcu..jos sredjujem finansije
[ Achilles82 @ 15.03.2009. 14:37 ] @
Citat:
christofer
hladjenje cooler master vodeno - oko 50/60 e (mozda se ipak odlucim za klasicno)


Kakvo crno vodeno hladjenje. Pazi, bolja hladjenja za procesor se uzimaju SAMO i SAMO ako overklokujes procesor. Ako se ne bavis time, a rekao si da se ne bavis time, nema NIKAKVE potrebe ni za kakvim hladjenjem boljim, a kamoli vodenim. Box kuler ce savrseno da ti odradi posao. Dobro hladi, nije buchan.

Citat:
christofer
graficka Asus EN9800GT -110 e (uzeo bih mozda 9900gtx2 ali ne znam cenu, postoji quadro koja je autocad reccomended ali cena ubija mislim da je preko 300 e :( , a to mi malo puno sada da dam)


Ma nema te druge karte, ne prodaje se vise, i da ima da se nadje preskupa je. Uzmi 9800gt, u najboljem slucaju 9800gtx+.


Citat:
christofer: @Achilles82
sad sam video za ram....ako je razlika izmedju 4 gb i 6 gb oko 30-40 e mozda i to dokupim...videcu..jos sredjujem finansije



Samo obavezno uzmi barem 1600mhz.
[ christofer @ 15.03.2009. 15:55 ] @
@Achilles82
ok, kontam za hladjenje......i verovatno i uzmem box kuler
graficku jos ne znam, mozda se i ispruzim za gtx+
a ram sam i kontao ocz 3x2gb 1600 mhz - oko 150 e
malo po malo cifra prelazi 1000 e ..... sta cu....zao mi da zbog male razlke uzmem losije komponente ....
[ mperisic @ 16.03.2009. 14:03 ] @
Citat:
Achilles82: Samo obavezno uzmi barem 1600mhz.


Ja imam informaciju da i nije neka razlika u brzini izmedju recimo 1333 mhz kolika je u ceni, od pre par meseci. Mada mozda su sada cene drugacije.
[ Achilles82 @ 16.03.2009. 17:28 ] @
Citat:
mperisic: Ja imam informaciju da i nije neka razlika u brzini izmedju recimo 1333 mhz kolika je u ceni, od pre par meseci. Mada mozda su sada cene drugacije.


Cene su dosta pale. 4gb 1600mhz DDR3 ram memorije kosta oko 110 evra. To sam mu rekao jer DDR3 ima vece latence, i ako je sporija DDR3 memorija onda od te DDR3 memorije nece imati nikakve koristi, a osim toga ako vec uzima DDR3 neka barem iskoristi prave mogucnosti te memorije.
[ christofer @ 16.03.2009. 19:42 ] @
dobio sam par ponuda i par jos cekam da mi posalju...
zasad sigurno uzimam:
kuciste cooler master mystique 632s (imao sam ponudu za chieftech bx-02b-b-sl ali mi je prvo bilo iskreno atraktivnije a po kvalitetu su tu negde)
maticna Gigabyte GA-EX58-UD3R
procesor i7 2,66 ghz
ram 3 x 2GB DDR3 OCZ 1600MHz Platinum
hdd hitachi 1 TB sata300
hladjenje cooler master box (u jednoj ponudi imam varijantu da doplatim 2500 din da uzmem vodeno...tako da kontam da to nije lose)
graficka msi EN9800GT (mozda i gaimward 9800 gtx+ doplata 4000 din - ista ponuda kao i za vodeno)
napajanje chieftec imam ponudu za aps 750 c a135 750 w (oko 9000 din) ili da trazim bolje iz cft chieftec serije (turbo serija)koja bi trebala da je kvalitetnija a maltene isto kosta....ili da nadjem neko cooler master?
[ Achilles82 @ 16.03.2009. 20:45 ] @
Citat:
christofer
hladjenje cooler master box (u jednoj ponudi imam varijantu da doplatim 2500 din da uzmem vodeno...tako da kontam da to nije lose)



Ja stvarno tebe ne kapiram. Mislim.... jel ti znas zasto se uzima vodeno hladjenje uopste, pa i neki malo bolji kuler? Ako neko hoce da overklokuje procesor, pa da moze vise da ga overklokuje nego ostali. Eto to je jedini razlog. Ti si rekao da se overklokom ne bavis. Tebi nije potrebno NIKAKVO hladjenje za procesor, izuzev coolera koji dobijas kad kupis prc.


Jedino FAN za to kuciste sto hoces, posto ne znam da li se dobija fan uz to, ili se naknadno kupuje. Ali samo to, i nista vise. Kakvo crno vodeno hladjenje... bacanje para samo nista drugo.
[ christofer @ 17.03.2009. 01:56 ] @
@Achilles82
znam da mi ne treba, ne verujem da cu ikada overklokovati......ali kad mi je razlika izmedju box i vodenog kulera 2500 din....onda racunam da i ne bacam bog zna koliko para....a svakako ce mi racunar raditi cesto dugo(pod tim podrazumavam nekad i dan, dva bez gasenja) i da ce se procesor i druge komponente grejati jer ce biti opterecen sa vise zahtevnih programa tipa max, cad.....al dobro....kontam sta mi pricas...i da su mi neke stvari nepotrebne....al kontao sam nije lose imati :) ...al opet bespotrebno sto ti kazes..i necu uzimati na kraju.... i hvala na iscrpnom odgovoru

ostaje mi jedino dilema oko napajanja.... da li aps ili cft serija chieftec-a?
...i da.... vidim da cesto ljudi na itsvet-u preporucuju hdd wd od 640 x2... koliko je to brze od moje varijante hitachi od 1 tb, nesto kao vrti na 15k rpm kad su u raidu?! ili ja nisam razumeo....ipak je samo 20 e razlike

[Ovu poruku je menjao christofer dana 17.03.2009. u 03:19 GMT+1]
[ Achilles82 @ 17.03.2009. 03:03 ] @
Citat:
christofer
ostaje mi jedino dilema oko napajanja.... da li aps ili cft serija chieftec-a?


Pa ako hoces da se otvoris malo vise za napajanje, uzeo bih onda chieftec 750W 14c. Mada ti i nije potrebno toliko napajanje u principu... mozes da uzmes i ovo lc power titan 560w, kosta oko 40 evra jeftinije od chiefteca.

Citat:
christofer
...i da.... vidim da cesto ljudi na itsvet-u preporucuju hdd wd od 640 x2... koliko je to brze od moje varijante hitachi od 1 tb, nesto kao vrti na 15k rpm kad su u raidu?! ili ja nisam razumeo....ipak je samo 20 e razlike


Iskreno, meni su svi hard diskovi isti. Svi daju 3 godine garancije, svi su Sata 2... ja licno uvek uzmem najjeftiniji. U mom slucaju to je bio samsung 750gb 32mb.
[ christofer @ 18.03.2009. 19:00 ] @
ostaje jos samo pitanje kucista da li cm mystic 632 (skroz aluminijumsko) ili 632s (delimicno celik...ali i teze nekih 4kg)....mozda zbog vibracija teze...ali aluminijum valjda bolje zbog temperature, tj regulacije iste... i da 632 s ima valjda i IEEE 1394 / intel hd port a 632 samo IEEE 1394.... koliko je ovo uopste korisno imati?!
[ christofer @ 19.03.2009. 20:26 ] @
u radnji gde sam planirao predlozili su mi umesto 9800 gtx+ neku novu 9800 gts ali je kao prednost sto ima 1gb rama umesto 512....kakva je ovo kartica uopste..izgleda da je to samo rebadged gtx+ ?!....
i da ...cena je skoro ista.....
p.s. ostaje pitanje za kuciste...full aluminijum ili kombinacija celika i aluminijuma?