[ starkg @ 14.03.2009. 22:42 ] @
Nadjoh zanimljiv pc prijemnik,radi i 1700Khz,ne smeta mu kompjuter,imali neko informacije sta je ovo?



http://www.youtube.com/watch?v=AswhIHZ8Hr8



http://www.microtelecom.it/perseus/


A evo uputstva

http://www.speedyshare.com/517610230.html




Ovde moze da se nadje,a nevide cenu nigde.....

http://microtelecom.it/perseus/distributors.html

[Ovu poruku je menjao starkg dana 15.03.2009. u 10:42 GMT+1]
[ radio pirat @ 15.03.2009. 09:45 ] @
Radi se o SDR prijemniku (software defined receiver).Taj iz priloga je jedan od boljih ali i skupljih.Icom PCR-1000 je po ceni najpristupacniji , cini mi se negde do 500e.Evo linka prema Tasinom sajtu gde imas vise verzija slicnog prijemnika koi nekosta vise od 30-40e da sam napravis (cena bez lokalnog oscilatora).
http://yu1lm.qrpradio.com/
Inace youtube prilog je dao SWL , prijemni amater sto se bavi slusamjem AM stanica , da bi se pohvalio dalekom stanicom.Za nas Evropljanje Texas je najdalji u Americi i treba slusati preko celog Americkog kontinenta sto predstavlja problem radi velikog broja stanica.Kod njih srednji talasi nisu u izumiranju kao u Evropi.Frekvencija od 1700Mhz nije nelegalna kod njih. U pitanju je takozvani X band gde emituju samo lokalne stanice manje snage dakle i mnjeg dometa sto predstavlja doticnom SWL amateru veci uspeh i zadovoljstvo.
[ starkg @ 15.03.2009. 13:10 ] @
Da da ,razuneo sam hvala na linku.Pozdrav
[ gnarfoleon @ 15.03.2009. 23:28 ] @
Samo da ispravim kolegu, PCR-1000 NIJE SDR vec obican prijemnik koji se kontrolise preko PC-a.

Inace od pre par dana sam ponosni vlasnik Elektor 05/07 SDR-a http://www.elektor.com/magazin...ware-defined-radio.91527.lynkx
Mrzelo me da sam pravim (a verovatno i ne bih umeo) pa sam narucio ovaj vec sklopljen.
Radi lepo, hvata neke Kineze, Italijane i Turke ali nece radio Beograd 3 na 1008 khz :( . Pretpostavljam da je zbog sobne antene.

Sto se tice smetnji, ne mogu bas da procenim ali cini mi se da ih ima prilicno, sto od kompa, sto od samog uredjaja. Ipak, kad imas "na dlanu" 44khz
lako mozes da izdvojis ono sto ti treba.

Ja sam totalni pocetnik kada su sve ove radio zezalice u pitanju, ali ovo sa SDR-om mi je prilicno zabavno :)
[ starkg @ 18.03.2009. 11:41 ] @
http://www.amqrp.org/kits/softrock40/
[ radio pirat @ 20.03.2009. 16:39 ] @
Najnovija informacija,
nas clan foruma RADAR mi javio danas da se cuo sa autorom SDR prijemnika , Tasom , i dobio info o vrlo skorom izlasku kompleta za sastavljanje u kitu.Za sada cena nije poznata.
[ starkg @ 20.03.2009. 21:15 ] @
Hvala na obavestenju i javi kad ima nesto ,pozz
[ RADAR669 @ 10.04.2009. 22:55 ] @
Ja narucio delove pa cu da experimentisem malo na ovu temu-kad dobijem na vremenu posto ga u zadne vreme bas i nemam
[ peca26000 @ 12.04.2009. 20:36 ] @
Nesto mi ovakvi prijemnici cudni nemaju MF i detektor prema zvucnoj kartici ?

Direktna konverzija ako sam dobro video nekoliko shema ?

Koji softver se koristi za ovakve prijemnike ali da su slobodni ( slabo se razumem u softver )

Sto se tice konstrukcije ovakvih prijemnika moze to dosta jednostavnije da se uradi , nije bas zgodno dovlaciti spoljni oscilator , mnogo kablova i opet nije preko softvera zadana frekvencija , zato nevidim svrhu za kompijuterom .
Ako moze neko da opise malo jasnije kako to radi .
[ RADAR669 @ 13.04.2009. 17:58 ] @
Jeste direktna konverzija , mf netreba , sto se bolja zvucna kartica ima , to su bolji rezultati prijema

ovde sve pise a vezano je za prostiju verziju sa gornje seme ( tinysdr )---

L1C2 - its the most simple band pass filter, tuned to the necessary frequency. To achieve better selectivity it would be better to have more complex band pass filter. There are many different variants on the internet to choose. It is interesting, that it is possible to make a receiver even without any band pass filter, but due to simplicity this not recommended.
Signal from antenna goes to double mixer (diodes D1-D4), at the same time signal from VFO is provided with different phases - 0 and 90 degrees. Just after mixer signal goes to PC soundboard. There are no low frequency amplifiers before PC plug. Audio amplification is done by PC soundboard, therefore it is recommended to use PC microphone jack, not Line-in.
VFO is made using the simplest circuit I can remember. Transistor T1 is of any type p-n-p one. Max working frequency is only important factor.

Materials

Diodes any type of 1N4147, 1N4148, 1N4154, also is it possible to use exUSSR made KD503, KD522, KD521. L1 has 4+10 turns of 0.15 mm copper wire (I used silk covered, but this not necessary), 4 from the ground. L2 - 16 turns of the same wire, L3 3 turns of the 0.25 wire on the top of L2.
C1 value depends on the antenna used and can be selected for best performance. Also can be avoided totally.
Phase transformer values depends on the receiver frequency and should be calculated. Formula: C6=1/(2*pi*f*R), where f - VFO frequency, R - R2 resistor/2. Presented values are for 80 meter band.
Key point for the receiver performance is PC soundboard. Therefore soundcards recommended for the SDR-1000 (M-Audio Delta 44 and Delta 66) would be best performers, also several Creative products would be acceptable. But I used this receiver with several onboard audio chips (mainly AC'97), and they are OK. One of the main aspects is soundcard 16-bit or 24-bit, 16-bit allow to use 48 kHz range of band, 24-bit - 96 kHz - almost full old 40 meter band with same VFO setting.
Tuning

Some tuning is required. At the first with the help of oscilloscope tune your band pass filter, after with frequency counter - VFO for the selected frequency - this will be your band center. These are not critical you can tune receiver for highest sound and necessary ham radio station after second step.
Second step is to make phase transformer give necessary difference in phases. Connect twin input oscilloscope to points A and B, and choose the value of the R2 until you will have circle on the screen. Perfect circle means 90 degrees difference. I have read several times on the internet and in periodicals that it is impossible to make SDR based on analog devices, because 90 degrees difference with less than 1 degree can not be achieved. This could be true for high performance receivers (our is not such), and today we have software which can correct phase differences.


[ RADAR669 @ 13.04.2009. 18:23 ] @
Svrha kompjutera je ta da kad se aktivira softver centar prijema je na sredini ekrana a u zavisnosti od zvucne kartice koja se koristi moze da se pomera frekvencija u plusu i u minusu.
Naprimer ako je zvucna kartica 24 bita prijem moze da se pomera 96khz a centar prijama je na sredini - vrsta prijema se bira na softveru LSB,USB,AM.
Vfo treba da radi na cetiri puta vecoj frekvenciji od prijemne a dosta o ovome je objasnjeno na Tasinom-YU1LM sajtu.
Softvera slobodnih ima , ja sam trazio pod (SDR Software free) i skinuo neke.
Nejbolji koji sam skinuo je (M0KGK SDR Decoder).
[ peca26000 @ 13.04.2009. 19:45 ] @
Da ja sam sumnjao da je u softveru cela filozofija to jest cela obrada signala .
Sad mi palo na pamet da nesto i probam sa ovim tvojim softverom i da dovedem nesto spolja na zvucnu karticu i da vidim sta cu ja to da dobijem , neka podela i konverzija hm . Gledao sam ja vec taj sajt Sinise Tasica ali nisam ovo bas skapirao malo je uvrnut taj engleski , znam ima i na srpskom ali nije ovako kako si ti jasnije opisao .
A probacu i sa nekim improvizovanim prijemnikom pa cu da vam javim kakve zanimljive stvari nudi softver , jer sam prijemnik nije uopste bitan koliko je bitan taj balansni signal koji posle obradjuje softver !
Toliko sam razumeo i tog engleskog teksta ,pise da se obavezno ubaci na mikrofonski ulaz a ne na lin-in ako sam to shvatio tako ? Taj engleski mi mozak stvara u pihtije ocu reci zamrzava mi pamet ... uf bre sto bi nasi ode rekli :)
[ starkg @ 13.04.2009. 20:10 ] @
Ma cela svrha ovog mog prvog posta je bila a haha smejacete mi se,da dodjem do prijemnika koji radi dobro na 1700-1900Khz da nema smetnje a jos na pc-u mislim zbog brda mogucnosti,pa posto pratim it industriju,reko verovato postoji nesto u radio oblasti sto se moze u prijemniku raditi digitalno mislim na neki cip koji se razvio i doneo neku revoluciju,neznajuci da postoji sdr i sta je to,palo mi je napamet da tragam i dosao do onog prvog prijemnika,ma lepo je imati na pc-u zbog kontrole,ako to bude radilo ok barem i za kratke talase pravimo,i eksperimentisemo.Pozdrav

Posto ste vi daaalekooo strucniji praticu sta radite pa da uzivamo u hobiju hehe kad se ima vremena.Veliki pozdrav za sve vas..........


edit a ovaj softver i prijemnik je samo za onaj opseg frekvencija...

[Ovu poruku je menjao starkg dana 13.04.2009. u 21:27 GMT+1]
[ RADAR669 @ 13.04.2009. 20:54 ] @
Da cela caka je u softveru ali treba ispostovati i prijemnik zapamti da vfo treba da radi na cetiri puta vecoj frkvenciji od zeljene za prijem tj on ustvari odredjuje pseg za prijem.

Samo za ovaj prostiji ( tinysdr ) vazi da se prikljucuje na MIC IN a za ( zetasdr ) i ostale uvek se koristi LINE IN ulaz.

Izmedju prijemnika i kompjutera nesme da se ubacuje nikakvo predpojacanje i slicno umesto oscilatora sa BC177 moze serijski preko zavojnice Tr2

evo podaci-----

Tr2 - 10 turns primary with 0.25 wire and 2-3 secondary one. Oscillator any type and company. Just frequency is important.
[ RADAR669 @ 13.04.2009. 21:09 ] @
Starkg nisam ti ja neki strucnak samo volim da experimentisem i nadogradjujem tehniku.
Delice sam narucio al nikako da stignu negde je nesto zapelo , mislio sam da uradim onaj ( zetasdr ) sa integralcima al nije na odmet i ovaj prostiji samo mi treba vremena pa sta uradim javicu

pozdrav
[ peca26000 @ 13.04.2009. 22:25 ] @
Probao sam ono najprostije na 455KHz i nije to to ... AM katastrofa sa softverom ''Recivers kgksdr''
Davaj-te neki jos slobodni softver imam muke sa takvom pretragom softvera . Dal ovde ima nesto dobro vasa preporuka http://f4dan.free.fr/sdr.html
Dok to nebude radilo na 455KHz necu uopste da drzim to u komp.
Vec imam sve napravljeno imam kod sebe generator funkcija od 3Hz-1.3MHz a imam i izlaz od MF-a koji nije konvertovan tako da mi fali softver ali ...

[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 13.04.2009. u 23:36 GMT+1]
[ RADAR669 @ 13.04.2009. 23:45 ] @
E sad nisi mi jasan na sta konkretno mislis?
ti hoces da softverom vrsis demodulaciju iz 455khz ili pre tog MF455khz?

Na tom M0KGK mozes da udjes u opcije odabers podopciju frekvencije i uneses zeljenu frekvenciju koju potom sacuvas.
A posle to sto si sacuva biras tu pored opcije za startovanje prijema
[ peca26000 @ 14.04.2009. 04:07 ] @
Ha vidi u koliko sati pisem ovo, probo ja i 455KHz i to ne moze neradi dobro tako . Bas sam odvojio vremena da to probam .
Sad imam 1 BC182 na bazi imam kalem pa antena a u emiter sam stavio generator , rzultati su sledeci. Samo jake difuzne stanice prolaze na kolektor ostalo je tiho sa puno shuma i to je samo dobra zamisao .
Softver radi skinuo sam SDRadio verzija1.00 i isto radi , nebitno je sto je 7MHz na njega ispisano , drugi je gde se moze zadati frekvencija MOKGK SDR Dekoder i na njemu isto nema veze koju sam frekvenciju upisao .
Sve sto je na spektralnom analizatoru izaslo to je ono sto moze da se cuje kad ima slika strminu , to znaci da je neki signal prisutan , tako sam lakse i stelovao ulazno kolo za antenu .
Promena frekvencije je na generatoru spolja , to sam hteo da izbegnem ali je vise prijemnik predvidjen za telegrafiju , pa je spekralni prikaz odlican za takvu namenu !
Moguc je i prijem AM signala i postoje signali sa 2 boka na spektralnom analizatoru. FM nisam uspeo da nateram da radi ...
Ako je neko nesto konkretno probao ,neka napise ponesto ako nece sve ,jer to sve je nazalost na engleskom kog nevolem.
[ RADAR669 @ 14.04.2009. 15:05 ] @
Ja nisam zasad prikljucio nista na softver da bi probao kako radi , cekam da mi stigne materijal sto sam narucio pa cu da uradim ono gore navedeno .
Pravim za prijem 80 metra opseg posto imam antenu za tu frekvenciju.

Kad uradim javicu sta sam postigao.

pozdrav.
[ peca26000 @ 14.04.2009. 21:10 ] @
Radi to odlicno za SSB i CW ja sam to sinoc experimentisao samo treba dosta stabilan oscilator . Snimao sam jutros sta sam slusao ali sam odusto od snimka jer nije zanimljiv, pa sam to sve spakovao i rasturio jer mi zauzima mesta , mnogo kablova okolo i.... Iznenadjujuce dobar za 80 metarski opseg lepo se cuje . Konkretno LSB 3725KHz veoma daobar .
Za tu svrhu je odlican , jedino mi se nesvidja sto nema menjanje frekvencije nego je to spolja na uredaju , ima sirinu frekvencije koje se inace na obican prijemnik nevide zbog spektralnog analizatora , moguce je videti koga sve ima na frekvenciji sa razmakom od nekoliko KHz lep je prikaz i moze se odabrati na taj nacin frekvencija .
Bilo koji primer ovog prijemnika ce raditi samo je bitna antena sa dobrim pojacanjem i odredjena frekvencija kristala ili generatora Tada se ukuca ta frekvencija u softveru i ima se onda pregled te frekvencije u tom rasponu koji spektralni analizator pokaze , na taj nacin postoji to menjanje frekvencije koji je idealan za SSB i CW . Netreba ocekivati previse od ovakve vrste direktne konverzije prijemnika !

Konkretno meni treba ELF prijemnik za ekstremno niske frekvencije , zanima me meteorologija ove bolesti na VF frekvencijama sam prelezao i ne bih se njima vracao , moje interesovanje je ispod 100KHz sve iznad je samo bolest i zracenje

Poslusajte ovo sto je NASA snimila , meni se bas dopada .



[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 14.04.2009. u 22:41 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 14.04.2009. u 22:43 GMT+1]
[ RADAR669 @ 14.04.2009. 23:48 ] @
Bas tako slazemo se pogotovo za to da netreba ocekivati previse od DC prijemnika.
Ovo ispod 100khz ELF sta je to sta tu ima - kako se prave ti prijemnici i koliko je to komplikovano???

A zanimljivo jeste.
[ peca26000 @ 15.04.2009. 00:10 ] @
Dosta je zanimljivo ali opet taj engleski mi neda mira !

Ima dosta opisanog za ELF prijemnike jos sam pocetnik ali nebih ovu temu da offujemo , napravi ovaj prijemnik sa ovim chipovima mislim da ces biti prezadovoljan i ja sam sinoc inprovizovao pa je radilo , celu noc sam se drndao sa tim i na kraju hahaha rasturio to sve i zapakovao u delove .
Mozda sam trebao da napravim neki snimak ali ima po netu dosta toga da se nadje , radi kao prava KT stanica ima takav shum kao da je heterodinski prijemnik , uz to ima jako dobra ona funkcija da kad slusas nesto jako slabo digitalno obradi i izvlaci iz shuma cak koliko toliko razumnu cujnost , sto obicne stanice nemaju takvu obradu , barem ja nisam video da imaju ...

[ ELFI @ 15.04.2009. 20:57 ] @
Pozdrav Peco za tvoje ideje ima resenje u elektoru 02/2001
DC-1800 Khz AM dosta savremene konstrukcije kao i 03/2004
DRM MP-4 prijemnik 0,5-22 Mhz.
Koliko se secam i Winradio je imao neke zanimljive mogucnosti
Ali sta ces tako nisko jedino da slusas vremensku prognozu ili
Podmornice mada se nesto secam oko toga samo ne znam gde sam to video
Ne nadjoh na mojoj stalazi dal bese elektor ili Funk amater ko ce ga
Znati nisam vise u tim vodama na zalost.......Pozdrav svima..
[ gnarfoleon @ 16.04.2009. 12:39 ] @
Za ELF moze da se koristi i samo zvucna kartica! Prikacis antenu na Line-In, ukljucis Winrad i to je to!
Uhvatio sam nekoliko whistlera, jos neke cudne stvari, a mozda i neki beacon ali nisam siguran.
Jednog dana kad postavim neku normalnu antenu i nabavim 192khz zvucnu probacu ponovo.
[ peca26000 @ 16.04.2009. 17:31 ] @
Takodje pozdrav i tebi @ELFI nisi bio davno ovde . Ja malo nekad zakasnim sa odgovorima , ali mislim da ce dobro doci ovaj tvoj info za @starkg .
Sto se mene tice moze ovo od @gnarfoleon ali da napomenem jos koji put , sa engleskim sam los i treba mi dosta vremena , mada brzo skapiram ali kad su neki detalji onda je to bas problem .
Nesecam se tacno na kojoj temi mi je neko spomenuo ELF prijemnik i ja sam samo u pretrazivacu ta tri slova ukucao , kad ono izaslo brdo informacija od NAS-e uh odosmo u totalni off teme . Ajde malo pripomogni @starkg . Volim i ja slusati KT stanice , preko kompjuterskog prijemnika bas je pravi izazov .
Pozdrav
[ ELFI @ 16.04.2009. 19:58 ] @
Tu sam ja ponekad kad ne lunjam po belom svetu hi.
A za ove tehnikalije postoji lep sajt Kubanskih radio amatera
malo engleski malo ruski ali ima brdo sema cini mi se krasnodar ili tako nesto
stavicu ga kad ga nadjem a da u google kucaj VLF prijemnik ima gi razni.
[ starkg @ 16.04.2009. 20:20 ] @
Hvala sima na odgovorima,pa istina jeste zanimljivo preko pc-ja ima mogucnosti i nema se sta kazati ovo ce biti buducnost,nekad sve gradjeno glomazno a sad sve stalo u recimo jedno ic tda7000,dobro primer je slucajan ali smanjenjem procesa izrade cipova pojacice se u neko dogledno vreme integrisani sdr prijemnik koji ce biti odlicnih mogusnosti i to sve u jednom ic,naravno i jos malo elektronike kako bi to sve radilo stabilno i kvalitetno,jasno mi je da ima prijemnika skupljih i uzeo bi ih ja ali tesko vreme doslo nema se para za nesto 500e i vise,za sad je tako....Veliki pozdrav i budno pratim sve vase postove.


He a idemo na niske frekvencije da ostvarimo prenos elektricne energije na daljinu,videcete jos malooo (:


Evo linka koji objasnjava kako radi Winrad softver

http://www.rkntesla.org.rs/WINRAD%20PREVOD.pdf

[Ovu poruku je menjao starkg dana 16.04.2009. u 21:40 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao starkg dana 16.04.2009. u 21:41 GMT+1]


http://www.winrad.org/

[Ovu poruku je menjao starkg dana 16.04.2009. u 21:44 GMT+1]
[ peca26000 @ 17.04.2009. 19:00 ] @
Nesto mi pada na pamet da probam sa jednim NE612 integralcem ima odma resen lokalni oscilator i ima cak balansni izlaz .
Tako napravljen prijemnik bi uprostio izradu celog prijemnika . Mogao bi da bude i drugaciji prijemnik sa LM733 i on ima balansni izlaz ali nema mesac . To bi bila teza varijanta ali jeftinija sa vise delova ?

Citat:
U jezgru, on prihvata deo od maksimalnih 96 kHz koji dolazi iz kompleksnog miksera u formi dva
signala, I i Q, koji se dovode na zvucnu kartu u PC


A ovaj tekst me je naterao da tako i razmisljam oko ona dva izlaza I,Q samo sto ja prvi put nisam tako koristio u experimentisanju . Imao sam samo 1 tranzistor i spolja generator (oscilator)
[ RADAR669 @ 17.04.2009. 22:29 ] @
He he - znaci nije samo meni to palo napamet?
Ja sam razmisljao da probam sa NE602 al posto mi konacno stigose delici za semu sto sam prilozio uradicu po toj semi.
Kasnije nije na odmet da se experimentise i sa necim drugim.
[ starkg @ 18.04.2009. 20:27 ] @
Evo sta je gospodin Rastko Ilic napisao za sdr koristi svakako,pozdrav


http://www.cet.co.yu/CETcitaliste/CitalisteTekstovi/1034.pdf
[ peca26000 @ 19.04.2009. 22:20 ] @
Citat:
Standardno rešenje je
postaviti filtar između antene i pojačavača, ali to onda smanjuje
fleksibilnost radija – a u tome je, u stvari, cela poenta softverskog
radija. Realni softverski radio ima dva ili tri analogna "kanala"


Sta je u ovom citiranoim tekstu hteo da konkretno opise gosn Rastko Ilic , to bas nije jasno ako zelimo odredjeni opseg .
Jer cinjenica da sirokopojasni filter ne daje neko zavidno pojacanje , pa cu ovakvo misljenje u svakom slucaju da demantujem kao korisnu informaciju za one koji su pocetnici .
Po principu ''prvo skoci pa reci hop'' ja sam jedan korak napravio pa znam da izgleda sasvim drugacije od onoga sto je on opisivao konkretno sto se tice prijemnika . (hardver i antena)
Da skratim: jasniji slucaj je kad se proba nekoliko varijante ovakvog prijemnika i nadje se vec najbolje resenje po rezultatima .
Rezultati su dobri sto se tice samog prijemnika jer sama izrada nije koplikovana i tako nesto napravljeno stedi dosta para ali zivaca ne !
Konkretne projekte koje cu ja uraditi , bice na ovom forumu na volji svima koji to zele da naprave ali samo u onom smislu na koji nacin budem ja hteo da to radi.

Moze se postici jako dobar rezultat sa TCA440 goniometrom za 3,5MHz i jedan detalj bi bio ,trafo koji bi se prikljucio umesto slusalica od 1,5K naravno odma se tako i dobije balansni izlaz od NF trafoa . Takav trafo ima postojeci iz malih baterijskih i starih tranzistora , samo treba utvrditi eksperimentom koji bolje radi pobudni ili izlazni za ovakvu namenu .
Samo pravljenje ovakvog prijemnika sa TCA440 je neisplativo jer prelazi 1500din. ! Steta bi bila da se samo koristi ovakav goniometar koji je vrhunski da se ne iskoristi za SDR prijemnik .
Pozdrav
[ starkg @ 20.04.2009. 09:16 ] @
Citao sam mislim da razumem sta kazes,a sto se tice cene da bude i 40e nije strasno pa koliko kostaju ova cuda 500e pa nagore,dobro ima i oni tasini,ali bas cekam da vidim kad budes nesto uradio ja cu sigurno da pravim veliki pozdrav Peco..
[ peca26000 @ 20.04.2009. 23:56 ] @
Meni je pre nekoliko precesljanih sajtova i uputstva , bilo nejasno o cemu se tu radi , pa uporedjivanjem stranih natpisa i domacih objasnjenja dolazim do vema jasne situacije .
U sam softver necu mnogo da ulazim jer nisam strucan za softver koji je isto vazan a vise je opisao Rastko Ilic vise nego dovoljno za obicnog korisnika koji se ne razume u hardver . Sto se tice hardvera i samog uredjaja , experimentisanja tuakvu materiju poznajem da cim vidim napisan tekst da pise odlican prijemnik uz to ima sirokopojasni ulaz za antenu , to cak ne zelim da opisujem jer moze nastati lose tumacenje .

Tasic Sinisa ima poprilicno veliki uredjaj ali svako treba da ima svoje misljenje , prema svojim potrebama .

Cena nekih cuda 500e ne znam o kojem je uredjaju rec da je toliko skup , jedino ako nije namenski kao radio uredjaj a ne kompijuter ? Mnogo je i ako je namenski cak i nov !

Ono sto budem pravio za sebe da mi odgovara , to cu i da predlozim vama ,jer cu davati snimke koji ce to potvrditi .
Naravno gledacu da sto manje delova ima i da cena nije preterana za sve .
Za NE612 treba 250din.
Kristal za odredjenu frekvenciju ,neki raspon cene od 20-60din po komadu .
Jednu losu stvar na samom pocetku sam primetio da usled slabog pojacanja sam softver daje neki shum , koji dosta podseca na klasican prijemnik sa vise shuma nego sto je potrebno . Uradicu ono sto je najtrazenije 1,8MHz i 3,5-4MHz sa potenciometrom vrsiti pomeranje kristala i varikap diode , tako razmisljam da bih izbegao spoljne dodatne uredjaje koje licno mene nerviraju !
Posle cu pokusati da nateram FM da radi , usta ja sumnjam ali sad nebi to jer to je ipak softver koji to mrsi ...

[ starkg @ 21.04.2009. 17:22 ] @
Aha to je ovo,pominje se i kao SA612A

http://bertrik.sikken.nl/bat/pdf/ne612.pdf

ili

http://www.nxp.com/acrobat_download/datasheets/SA612A.pdf

[ ELFI @ 21.04.2009. 20:09 ] @
Ajd pokusajte da objasnite sta u stvari vi hocete da napravite
koji opseg koja modulacija ili su samo programi bitni nece biti
velike vajde od samih programa bez hardvera ali ako imate vremena
pogledajte recime program radioCom sta on moze ili JvFaks...
[ peca26000 @ 22.04.2009. 13:06 ] @
Evo o cemu se radi i kako da se to pojednostavi , idemo redom od antenskog ulaza i ima primer na prikacen fajl od YU1LM to cu u toku dana ili veceri da probam .
Radi prijemnik SA612N odlicno cak moze i kalem umesto kristala :) sad trenutno experiment je na 3,6MHz i svidaja mi se kako radi , shemu cu vam ovde prikaciti tek kad to bude dobro i finalno odradjeno a plocicu neka radi ko kako voli ,ja sam radio na univerzalnoj ...

ELFI probacu i ove softvere sto si naveo sve dolazi u obzir da se proba jer ja experimentisem koji softver daje dobre rezultate .
starkg evo za prijemnik koji najmanje koci komp i ima najmanje shuma je softver SDRadio .


Evo slike kao dokaz da radim nesto ! Bice veceras i audio zapis .

[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 22.04.2009. u 14:20 GMT+1]


[ starkg @ 22.04.2009. 13:20 ] @
Imam ga hvala na informacijama.
[ peca26000 @ 22.04.2009. 13:26 ] @
Mozeli komentar neki u vezi ovako uradjenog prijemnika sa univerzalnom plocicom
[ starkg @ 22.04.2009. 14:18 ] @
Pa lepo,znaci radi ok dobro ko hoce moze da spakuje u kutiju i sta znam ovako deluje fino znaci on je za 3.6 jel ista verzija ce biti za 1.8 ili ima prepravki,i naravno ako moze sema (: ako ne snacicu se ovako hahaha......
[ peca26000 @ 22.04.2009. 14:36 ] @
Ne ne , pa temu i jesi otvorio da bi dosao do seme ja mislim .
Naravno bice i za 1.8 ali sa promenom frekvencije ima dosta prepravke , ako me neko preduhitri nek stavi semu da probam , moze sve da koristi .
Nadam se da cu veceras uraditi za 1,8 ali prvo da napravim snimke za 3,725 lsb .
Kompletiracu shemu kad bude to 100% dobro , dotle nek ljudi kace ovakve verzije sa NE612 ja nisam sinoc nasao ima ali je QRP ovaj SDR sa ovako malo delova mi je bas zanimljiv.
Mozda ako stignem veceras da nacrtam i shemu.
Pozdrav
[ starkg @ 22.04.2009. 14:57 ] @
Ma polako kad stignes i ovo je dovoljno za svaku pohvalu,ok beta verzija jos uvek, ma okaci lsb,sto da ne ako imas volje da snimas,moze i uzgred kakvu antenu koristis za taj prijemnik mislim na 3.5,tvoja varijacija ili neku od klasicnih...
[ peca26000 @ 22.04.2009. 16:43 ] @
Antena ima 40m i kabl RG58 hladni kraj je u tavanu i prikaceno uzemljenje a vruci prema zgradi od 30m visoko .
Spremicu podatke za kalemove i shemu ali bih ja to sve da probam pre nego izlozim sta sam radio .
Pozdrav
[ starkg @ 22.04.2009. 18:33 ] @
Evo nesto ovako nije na srpskom ali... ispod elektronske cevi je ima sema i sa njom....



http://www.jogis-roehrenbude.d...DRM-Audion/EL95-DRM-Audion.htm
[ peca26000 @ 22.04.2009. 18:44 ] @
Oho to sa lampom bi trebalo probati . Ovo drugo sa NE612 tako sam radio samo ima izmene u antenskom delu ja imam 3 pink zavojnice za 3,5MHz i stavio sam kalem pa da poslusamo kako to zvuci .
Oscilator je uradjen sa zavojnicom , nisam koristio kristal tako cu i crtati shemu . 40 zavojaka zica 0,3mm 6-10uH sa feritom na telu 5mm ,dalje podaci za ulazne kalemove su u rasponu
5-7uH ovi podaci su za opseg 3,6MHz
A sad idem onu varijantu za 1,8 sa feritnom antenom .
[ starkg @ 22.04.2009. 20:34 ] @
Saka cast peco odlicni snmci pa imas odlican prijem,ma idi.E ovo vredi odlicno je.Pozdrav
[ peca26000 @ 22.04.2009. 20:35 ] @
Ovako to izgleda za 1,8


Ta zuta stipaljka je antena .
[ starkg @ 22.04.2009. 20:38 ] @
Odlicno nema ni smetnji od pc-a na 3.725 samo ostaje da se vidi kako se ponasa 1.8,Zanimljivo i 3.725, najbolje napraviti oba zasebna i onako nije preterano skupo.

A pa odlicno je i na 1.8 nemogu da verujem,fantasticno hehe znam koji je "studio" pa i ovde dobar prijem cek jel to ferit ili antena ona dugacka......
[ peca26000 @ 22.04.2009. 21:09 ] @
i jedna i druga sve radi . Evo i seme u predhodnom postu. Nastavicemo neki drugi put . Na svakom prijemniku kako tako od 20:00-4:00 h ima dobar prijem.
Pozdrav
[ starkg @ 27.04.2009. 10:51 ] @
Evo jos jedne gradnje sa ne 612 samo ovo je drugacije, i ima ovaj zn414 koji kazu sadrzi medjufrekventni pojacavac i detektor posle toga ide u nf pojacalo.....Medjutim ne znam koliko stvarno ima uticaja....

[ peca26000 @ 27.04.2009. 11:27 ] @
E ovo je slicno onome sto sam ja radio , samo sto mora MF i detektor da se izostavi jer ne moze tako da radi , program i zvucna kartica rade taj posao.

Bitan detalj je oscilator i ulazni antenski deo na 1 pin i 2 pin tu bi trebalo udesavati antenu kako ko ima uslove !
Uslovi mogu biti na 50 oma koaks kabl ili samo zica , tad se pravi drugacije ulazno kolo za nekih 300 - 500 oma i to je dosta bitan detalj jer od toga bas i zavisi kako ce primati !

Prakticno , bilo koji takav ulazni stepen praviti od neke dobre stanice ili cak uzeti od samog postojeceg prijemnika , ima vise nacina uraditi ovakav prijemnik .

(Kenwood stanice imaju dosta dobro resen antenski ulaz prijemnika , sa definisanim bandom koji zelimo da slusamo ali je ulaz 50 oma ,takvi podaci za gotove kalemove imamo bar specifikaciju na shemama koliko je neka zavojnica uH , i to dosta olaksava neka resenja koja su fabricka )
Vredi pokusati ja sam nekoliko puta tako radio jer me mrzelo da racunam i trazim vec sto ima , izreka je u tom slucaju "da ne izmisljam toplu vodu" :) i bolje naci neki merac za induktivnost kalemova i uraditi tako lako uz to i probati sve moguce sto je ponudjeno i tako se postizu rezultati . (ovo lici na ono vec sazvakano i reseno unapred :)
Pozdrav
[ starkg @ 27.04.2009. 12:02 ] @
Da hvala ovo je ko hoce bez kompjutera klasican radio prijemnik.Pozdrav.