[ gloginjar @ 30.11.2003. 15:27 ] @
Evo ovo je pravo mjesto da postavim pitanje u vezi elektronike. Zanima me sledeće\Može li mi ko pojasnit na kojem principu radi uredjaj koji se koristi u Medicini (Fizikalnim Terapijama)
Konkretno sam ima problema sa ledjima i iša sam na Terapije di mi spajaju one elektrode na vlažnu spužvu, i tako oživljuju umrtvlljeni živac.
Sad koja se tu struja koristi, i koje jačine-amperaže-voltaže itd?
[ salec @ 01.12.2003. 09:41 ] @
Trebalo bi da se ne sme koristiti jednosmerni napon (elektroliza nervnih završetaka!) i da napon ne sme preći 50 V (granica škodljivosti).
[ reject @ 01.12.2003. 11:16 ] @
E nemoj to sam da pravis. Bolje idi do lekara da ti
prepise terapiju, pa onda idi kod fizio terapeuta
sa pravom masinom.

To za 50v pise u knjigama, ali i manji napon moze
da napravi teske pizdarije. Sto bi reko moj komsija,
igraj se moj jarane, samo se igraj. :)

Ozbiljno, nemoj sam praviti medicinske aparate,
jer je potrebno dosta znanja da bi se izbegle
greske koje mogu biti veoma kobne.

Primer, Biba Struja:
Tu su bilje tri faze, jedan se uvati i padne.
Ja se uvatim - meni nista. Ovi me vide, kazu
nemoj Biba - poginuces. Ja se uvatim, meni nista.
Onaj ustao, ne veruje - kaze da tu struje nema
opet se uvati i padne dolje. Ja se uvatim - meni nista.
[ gloginjar @ 01.12.2003. 23:07 ] @
@reject
Pa ti si ima uzemljenje!?:-)...on je biće bio bos?

Ma šta bi mi moglo bit ako bi ako pokušam nešto napravit sa
ispravljačem(punjačem aku_baterije za auto!?:)

Na kojem principu rade one šeme kod skidanja "sala"
što svako malo reklamiraju?! ...ono za mišiće i ta "sranja"!:)
Legneš i odmaraš...a mišići ti "rade"!!!???
:-)
[ salec @ 02.12.2003. 14:18 ] @
Nećeš se tako vala odmoriti... a i posle ćeš se teško opustiti.

Jedan lik, profesor fizike u srednjoj školi (davno), ispričao nam je da je kao student ETF na sebi izvodio, verovatno pionirska, bar što se tiče tadašnje Juge, istraživanja takvog vežbanja. Pa,... čovek zaista jeste bio mišićav, ali je izgledao stalno kao u nekom grču. Možda je pogrešio dozu, ko će ga znati, a možda je postigao upravo ono što je mislio da treba...

Moja privatna ad hok teorija je da je mišićna snaga gotovo uvek dovoljna za sve što ti u životu treba, ali je svrha vežbanja da se postigne veća dinamika signala od mozga ka mišićima, ako razumete šta hoću da kažem. Sve je u glavi (i kičmenoj moždini, ganglijama, nervima, a naročito na spoju motornog živca i mišića). Mučenje mišića naponskim impulsima pojačava snagu u krajnjoj liniji, ali možda oštećuje i slabi "prijemnik" i "spojni put"?

U svakom slučaju, upala mišića ti ne gine, vežbao od svoje volje ili "na struju"!
[ reject @ 18.12.2003. 11:19 ] @
Pazi ovako, ako ti misic elektricnim impulsima teras da "radi" a da pri tom
ta komanda nije od elektricnih impulsa iz mozga, veoma je moguce da se
kasnije taj isti misic grci i "radi" bez komande mozga.
Mislim, ko jos bilduje na elektroskove?
[ salec @ 18.12.2003. 13:16 ] @
Citat:
reject:
Pazi ovako, ako ti misic elektricnim impulsima teras da "radi" a da pri tom
ta komanda nije od elektricnih impulsa iz mozga, veoma je moguce da se
kasnije taj isti misic grci i "radi" bez komande mozga.
Mislim, ko jos bilduje na elektroskove?


v. Teleshop el. mašinicu za trbušnjake. Svaka čast onim manekenima što uspevaju da zadrže osmeh na licu!
[ Gojko Vujovic @ 18.12.2003. 23:06 ] @
Nešto ste vi pobrkali, ja sam nebrojeno puta koristio tu metodu (imam
malo kvalitetniji uređaj od toga što prodaju putem televizije) i nemam
nikakve tikove ili nevoljna grčenja mišića.

Odlično je kao dopunska aktivnost normalnom trenažnom procesu, često kao
relaksacija (ima različitih programa), bezbedan je za upotrebu, itd.

Poenta je što su ti elektromišićnistimulatori sa televizije
neupotrebljivi, jedan sam uzeo i zeznuo se naravno.. pojačam ga do kraja
i stavim sve elektrode na jedan mišić i ne mogu da postignem ništa
približno nekoj jačoj kontrakciji.. više mogu da napnem mišić ovako
svojom voljom (bez obavljanja nekog rada ili pomeranja tereta) nego što
taj aparat može da pošalje pravih impulsa u nerve mišića.
[ reject @ 19.12.2003. 09:53 ] @
Ne kazem ja da ce to odma da se desi niti da je to
veoma opasno, samo kazem da nije prirodno i da
covek treba da krka sa strujom, rodio bi se kao
Biba Struja.
Posto nauka nije istrazila gomilu stvari, a medicina
nema pojma zasto se sta i kako desava u velikom
broju slucajeva, covek treba da se drzi onoga sto
misli da je ispravno. Po meni te sprave lice na
aparate za trazenje Djavola. Takve metode uticanja
na zivce se koriste kod relativno-oduzetih ljudi, da
im se povrati kontrola misica i slicno. E sad, mi zdravi
i pravi da se kacimo na struju - pa tu samo jos Djavo
fali da dodje na kavu!
I ne zaboravite, Djavo nikada ne dolazi sam, vodi i babu!
[ superbaka @ 20.12.2003. 17:22 ] @

reject nemoj da lupas!
koriste se nekoliko vrsta struja, najcesce faradejeva. i nema mnogo veze koji je napon vec jacina struje. mozes biti u kontaktu sa 30.000V koji se npr. stvaraju kad naelektrises kosu nekim plasticnim cesljem ali ce te zato samo 1A ubiti...
drugo, struja izaziva osloboadjanje acetil holina iz zavrsetaka na neuromisicnim sinapsama koji kad se veze za receptore na misicu izaziva dalje kaskadne reakcije (da ne duzim) koje se zavrasavaju kontrakcijom... ako nema struje nema ni ispustanja AcH pa zato nema ni govora o nekim trajnim grcevima... grcevi poput onih kod botulizma, tetanusa, trovanja bojnim otrovima nastaju malo drugacije a o tome u nekom drugom tutorijalu :)
da rezimiram : idi i dalje na fizikalnu i ne petljaj nista sam jer je puno parametra potrebno da se podesi i nije dovoljno samo da kupis ispravljac!
[ ToMiCc @ 27.02.2011. 19:47 ] @
Pozdrav drustvo naleteh na ovu temu i morao sam da je osvezim. Bilo je jace od mene! :)
Naime ja imam problem sa kolenima i pripojima iznad i ispod kolena.. Isao sam vise puta na elektrolizu tojes terapije strujom.. I to stvarno pomaze.. To dodje kao neki mini trening za moje pripoje i tetive.. i samim tim se jacaju ako se redovno ide na terapiju.. E sad ja sam posle nekog vremena nasao kuci neki stari massager sa onim lepljivim pipcima(radio na 9 v bateriju).. Koje stavis npr negde na telu pa onda izmedju ta dva pipka drma struja i tako napreze misice , tetive , pripoje itd.. Moglo se podesavati brzina rada i jacina.. I to mi je cak pomoglo ali je bilo malo slabo i je uredjaj ubrzo otego papke zbog jedne greske koju sam ja napravio :D ...
E sad mene zanima kakva vrsta struje se tu koristi i do koje voltaze maximum moze da se ide da to ne bude jelte stetno po moje telo
Potrebne su mi ove neke osnovne informacije kako bih mogao da pitam ovu gospodu iz dela foruma "elektronika" da mi pomognu da napravim takav uredjaj...
Znaci ja one lepljive pipke imam , volju imam ... Jos samo da znam kakvu struju i kakve jacine da koristim i mogao bih da se bacim u potraznju sheme za takav uredjaj :)
Hvala unapred!