[ MarkoBalkan @ 16.03.2009. 19:45 ] @
Pa ako kolega Bogdan može malo pisati o ovome.

i o feature-a koji će se nalaziti u novim verzjama.
[ bogdan.kecman @ 17.03.2009. 11:12 ] @
za ono sto je "planirano" uvek mozes da vidis http://forge.mysql.com/worklog/ tu su svi planirani taskovi ..

:)

1. ispravke bagova
2. ubrzanje

realno, sto se 5.x tice, to je sto je, sada je tu samo ispravka bagova, novih feature-a u 5.x nece biti (to se ne desava posle beta faze)

6.x nije jos beta tako da features jos uvek ulazi i izlazi .. osnovne stvari koje donosi 6.x su

1. bolja windoze podrska (native winapi funkcije za rad sa fajlovima - izbacuje se posix deo posto windoze imaju veliki problem sa posix kompatibilnoscu) - dakle nece visi biti onog limita od 2048 fajlova
2. online backup
3. prosirena replikacija
4. dodatne interne funkcije potrebne za profiling
5. redizajniran rad sa mutexima, neke operacije nece vise blokirati ceo sistem (npr sada drop table blokira ceo sistem dok se tabela ne dropuje)

to je to ... dodatno su tu neki storage engine-i koji ce ili nece uci u 6.0 .. falcon i marija ... falcon je full transactional engine, maria je za sada samo crash safe storage engine (dakle samo ima deo sa logovima i pri nestanku struje ima "log" da moze da se izrola na stabilno stanje za razliku od sadasnjeg myisam-a ali nije transakcioni engine) - mozda dostigne transakcioni stage uskoro....

ima jos dosta "noviteta" ali je sada malo nezgodno vreme posto mi je blago zabranjeno o nekim stvarima da pricam posto se cuvaju za UC koji treba da bude u aprilu ( http://en.oreilly.com/mysql2009/public/content/home ) tako da se cuva sto vise "novosti" za UC :)

EDIT: ipak je neko video tako da ce ovaj deo morati da ostane za posle UC-a
**************censured** censured** censured** censured** censured** censured** censured** censured** censured** censured** censured**
censured** censured** censured** censured** censured** censured** censured** censured** censured** censured** censured** censured**
**************

Ovo su prilicno "uopstene" stvari ... ako te zanima nesto konkretno pitaj ... ima konkretno cik stvari koje se planiraju .. sve koje imaju "definiciju" mozes videti na WL strani (link u vrhu posta) .. za ostale, pitaj :)


[Ovu poruku je menjao bogdan.kecman dana 17.03.2009. u 17:40 GMT+1]
[ MarkoBalkan @ 17.03.2009. 13:26 ] @
Citat:
bogdan.kecman

dodatno postoji smor sa ugovorom mysql-a i oracle-a oko innodb-a tako da ne znam u kom je stanju nas interni innodb patch... realno, ovi nasi developeri su patchnuli innodb tako da je cca 4x brzi od svega dostupnog (ukljucujuci innodb sa google patch-om) i to radi "svuda" .. problem je sto po prethodnom ugovoru mi ne smemo da patchujemo innodb tako da je sada pitanje da li ce taj patch ici online ili ce ici samo u drizzle ili ... nemam ideju .. sve u svemu .. znacemo do UC-a



u kojoj će doći verziji mysql taj innodb koji je 4x brži?

ili je već uključen?

[ bogdan.kecman @ 17.03.2009. 13:57 ] @
EDIT: nema tog 4xbrzeg ... vise informacija "drugi put"

[Ovu poruku je menjao bogdan.kecman dana 17.03.2009. u 17:38 GMT+1]
[ tarla @ 22.03.2009. 13:58 ] @
Nego jel istina da je IBM zainteresovan da pazari SUN ? Time bi i MySQL opet išao na doboš :)

[ bogdan.kecman @ 22.03.2009. 19:47 ] @
Citat:
tarla: Nego jel istina da je IBM zainteresovan da pazari SUN ? Time bi i MySQL opet išao na doboš :)


http://mysql.crsndoo.com/wp/2009/03/imb-zainteresovan-ili-nije/

zvanicno, stav firme je "no comment" ... ja sam moj licni napisao tamo ... mi se jos nismo (skoro niko od nas) navikli ni na sun, ogromne su razlike u nacinu rada, sun ima ogromni birkoktratski balast etc etc ... neki merger sa ibm-om bi doneo .... ja se licno bojim samo jos osipanja tima ako bude tog mergera sa ibm-om .. a sto se mysql-a kao mysql-a tice, mi smo uvek imali odlicnu saradnju sa ibm-om (mnogo bolju nego sa sun-om) i IBM je uvek i redovono placao da mysql uvek ispravno radi na ibm serveima (i aix-u)... svi aix serveri koje imamo ( a nema ih malo ) su pokon od ibm-a etc etc ... e sad, sa 200M minusa koliko sun pravi zadnja dva quarter-a (MySQL grupa pravi plus svaki quarter, jos nismo bili nijedan quarter u minusu - ne ostvarujemo vise zacrtani rast od 50% godisnje ali daleko od toga da smo ijedan mesec bili u minusu) preklopljenom tehnologijom (serveri), nemam ideju zasto bi uopste IBM isao takvim putem .. moguce da je sve to patka no ja kapiram da "gde ima dima..."

sto se tice dobosa, ne znam da li da izignorisem taj smajli ili ne .. ali realno, mysql je dual licence open source sistem gde sve i da firma koja kupi mysql grupu zeli da ga "ugasi" ne moze .. dovoljno je ljudi koji rade na istom sistemu koji nece prestati... zatvaranje mysql grupe bi samo dalo prednost perkoni ili askmonty grupi "mysql za dzaba" da nastave da razvijaju kod ... onaj ko bi (a obe firme imaju resurse za to) ponudio bolje uslove bi dobio sve developere, konsultatnte i pratecu tehnicku postavku u paketu i mogao bi da nastavi rad tako da ne verujem da ce bilo koja firma (posebno ne IBM koji dan danas propagira kako je za entry level IBM+MySQL odlicna kombinacija ) - zo, ja se za posao ne bojim :) .. bojim se da ce, kao sto rekoh, ako se to desi, opet jedno 10% ljudi da ode (u perkonu, u askmonty, u nsn, ericsson, google ...) a da ce onima koji ostanu biti opet smor navikavanja na nove procedure (sa IBM-om nisam radio ali kapiram da su im procedure isto smorene kao u sun-u - i da su samo komplikovaniji sa vecim birokratskim balastom, nikako "jednostavniji")...
[ tarla @ 22.03.2009. 20:49 ] @
Citat:
bogdan.kecmanhttp://mysql.crsndoo.com/wp/2009/03/imb-zainteresovan-ili-nije/
sto se tice dobosa, ne znam da li da izignorisem taj smajli ili ne ..


Kasno sam vidio da si već pisao na svom blogu oko toga ali da napomenem da pod "dobošem" nisam mislio ništa loše niti sam nekome želio zlo... Mislio sam na činjenicu da će u tom slučaju ponovo doći do "brojanja spajalica" a te procedure znaju poprilično ići na živce ljudima tehničke struke / inžinjerima ....

Poz
[ bogdan.kecman @ 22.03.2009. 21:08 ] @
Citat:
tarla: Kasno sam vidio da si već pisao na svom blogu oko toga ali da napomenem da pod "dobošem" nisam mislio ništa loše niti sam nekome želio zlo... Mislio sam na činjenicu da će u tom slučaju ponovo doći do "brojanja spajalica" a te procedure znaju poprilično ići na živce ljudima tehničke struke / inžinjerima ....


ma znam da nisi mislio nista lose, zato nisam "izignorisao" :D .. a to za "brojanje spajalica" .. vec spomenuh par puta ... booooooliiiiiiiiiiii .. dakle prelazak u SUN je "tek zavrsen" .. otprilike do pre mesec dana smo "peglali" procedure da bi uspeli da nekako iskomuniciramo sa njima kako treba ... ja jos uvek ne filtriram mailove kako treba (mailing liste u SUN-u nemaju u hederu list-id niti bilo koji nacin da filtriras mail po listi, a subscribeovan sam na preko 200 internih listi !!!) tako da.. kao sto napomenuh ... ako to bude, ja se bojim da ce bar jos 10% ljudi da ode (otislo je skoro 50% ljudi posle akvizicije od strane sun-a) ...