[ madmax69 @ 17.03.2009. 10:01 ] @
Pozdrav,
Imam u planu da napravim vjetrenjaču koja bi mi poslužila kao pogon za vodenu pumpu za navodnjavanje voćnjaka, pa bi mi sva iskustva (ako ih ko ima) da napravim istu dobro došla.
Hvala
[ yu1ny @ 17.03.2009. 21:15 ] @
A da možda pročitaš ovu temu: http://www.elitesecurity.org/t...ace-za-proizvodnju-el-energije
[ guja011 @ 17.03.2009. 21:18 ] @
nemora uvek preko struje. one prastare su imale polugu na ekscentru osovine vetrenjače pa se to mrdanje koristilo za klasičnu mehaničku pumpu.
[ Darko Nedeljković @ 17.03.2009. 22:28 ] @
I voda moze sama sebe da pumpa, ako je u pitanju reka.
[ mirkokg @ 17.03.2009. 23:41 ] @
Bajo evo ti konkretnog odgovora, masina tog tipa je principski prosta ali nemoj da te to zavara, treba je lepo osmisliti ovo po meni nije losa ideja za vetrenjacu i gornji mehanizam koji rotaciono kretanje pretvara u translatorno. Stim sto je moguce da ces ti morati da napravis i neki reduktor, a ne direktno da spregnes ali to ces eksperimentalno utvrditi.

http://www.youtube.com/watch?v=oyzHDr891vQ

Kada nesto slicno ovome napravis ostaje ti da zakacis nazovi klipnjacu, odnosno neko vratilo (neka bude lako da nebi pravilo veliku inerciju naprimer plasticna cev) gornji mehanizam se vezuje osovinicom to ti je jasno iz snimka u zemlju postavi plasticnu cev, napravi klip takodje mozes plasticni sa gumenim semeringom i na klipu napravi klapnicu ili neki nepovratni ventil po svojoj zelji njega vezi takodje sa klipnjacom i to je to. Naravno sve to treba napraviti da radi znaci probati vise puta i prepraviti mehanizam da odgovara tvojoj nameni. Ovde imas link na kome je princip rucne pumpe isto to pravis samo sto ti je ruka vetar, srecno...

http://images.google.com/imgre...mp%26hl%3Den%26sa%3DG%26um%3D1
[ permag @ 22.03.2009. 09:07 ] @
Odlična tema! Moraš biti dovoljno dosledan svom imenu da bi to ostvario.

Vetrenjače sa ekscentrom, kakve su nam poznate iz filmova, (Aermotor), zahvaljujući svojoj robusnoj konstrukciji, preživele su vek i dan danas se koriste i proizvode sa neznatnim izmenama. Čak se i njihova efikasnost meri na isti način kao nekad: koliko grla stoke može da napaja! Osavremenjavanje je krenulo u pravcu izbacivanja reduktora a postavljanja kontratega radi lakšeg pokretanja. Zanimljiva je i ideja sa delta krilima po obodu (Dutch delta 16), lakše konstrukcije a veće efikasnosti. Pogodne su za ravne terene, postavljaju se iznad bunara, ali su prevelik zalogaj za samogradnju.

Verovatno jedina ovakva vetrenjača na ovim prostorima, rđa rastavljena u Institutu za kukuruz, a postolje i rep se vide sa autoputa kod Zemun polja.

Možda je interesantniji drugi tip vetrenjače koji proizvodi komprimovan vazduh (Airlift, Koenders, Superiorwindmill), bilo klipnim ili membranskim kompresorom postavljenim direktno na turbinu. Prednost je slobodniji izbor lokacije za vetrenjaču koja može da bude i do 100 metara udaljena od izvora. Problem može da bude dubina bunara i zamzavanje, a često se koriste upravo za sprečavanje zaleđivanja ribnjaka i obogaćivanje kiseonikom.

Na kraju, moguće je vetrogeneratorom i PV pločama obezbediti napajanje pumpe, ali pretpostavljam da to nije tvoje pitanje.

Koju ideju ćeš slediti zavisi od tvojih i uslova na terenu: brzina vetra, dubina džepa i bunara, visina rezervoara, upornost i spretnost. Da ne bi kasnije bio razočaran, VAŽNO JE da svi delovi sistema budu usklađeni odnosno da nema predimenzionisanih elemenata. Daj još neki podatak, pa da razmatramo, pre nego što kupiš Slap!

[ andro79 @ 22.03.2009. 09:41 ] @
Citat:
guja011: nemora uvek preko struje. one prastare su imale polugu na ekscentru osovine vetrenjače pa se to mrdanje koristilo za klasičnu mehaničku pumpu.

Gujo odlican savet,zasto bi pretvarao energiju vetra u elektricnu pa ponovo elektricnu u mehanicku kad ces na kraju imati smo gubitak te energije tokom pretvaranja....(sto bi rekao pokojni Beni Hil : Preskoci posrednika-sala) .
Ozbiljno evo primera kako je vrlo malo energije moguce upotrebiti za pumpanje vode(http://www.veljkomilkovic.com/rucnaPumpa.htm),e sad ti bi mozda mogao energiju vetra nekim ekscentrom da preneses na klatno......
pozdrav
[ muscorp @ 13.06.2011. 09:12 ] @
Pozdrav,
Jes da je tema zamrla, ali evo jednog pozitivnog primera koji je realizovan kod nas to jest u Deronjama.

http://www.youtube.com/watch?v...rU&feature=player_embedded
[ shadow88 @ 15.06.2011. 21:44 ] @
ako kruzno kretanje pretvorimo u translatorno, a to trenslatorno nakacimo na kruznu plocu ciji je centar cvrsto spojen sa osovinom klatna onda cemo sigurno dobiti zeljeni rezultat, naravno lakse je samo napraviti klackalicu vezanu za klip na kojoj je proracunati kontra teg...

proizvodnja struje panelom takodje ima smisla jer bi se moglo klatno oscilovati sa dva elektro magneta i dva granicna prekidaca sto bi bilo super stedljivo a klatno bi ostalo u amplitudi posle jednog pokretanja rukom cisto da odradi prvi granicni prekidac i ukljuci elektromagnet da odgurne klatno ka drugom elektromagnetu gde bi ukljucio drugi granicni prekidac pa bi drugi elektromagnet opet gurnuo klatno ka prvom elktromagnetu, naravno na osovini klatna bi morala biti kraca poluga na kojoj bi bio montiran stalni magnet koji bi elektromagneti gurkali jedan ka drugom, i ne bi trebala velika snaga panela za ovako nesto....

svakako moze da se napravi i mala vetrenjacica , ne mora biti visoka 10+ metara, sve zavisi od vetra, a rezervoar bih izdigao 2-3m iznad zemlje kako bih dobio prirodnim padom pritisak dovoljan za zalivanje....

problem nastaje zimi zbog zamrzavanja pumpe, ali nije problem ispustiti vodu preko zime...