[ axone @ 19.03.2009. 17:56 ] @
Citat:
Šabac, Beograd -- Rasim Ljajić kaže da se razmatra osnivanje fonda za pomoć socijalno ugroženima u koji bi zaposleni sa primanjima iznad 50.000 dinara uplaćivali po 300 dinara.

http://www.b92.net/info/vesti/...v_category=9&nav_id=351004

Do jaja, sada ce svi gledati da deo(onaj preko 50,000) plate dobijaju na ruke, jos manje novca za drzavu.

A mogli bi od sebe da krenu pa onda po potrebi da uvode ovaj porez, ovako izgleda(ne samo izgleda vec jeste)
da nas hebu u zdrav mozak,i otvoreno potkrad(uck)aju.
U nedoumici sam, dali da placem ili da se smejem..
[ Miroslav Jeftić @ 19.03.2009. 18:22 ] @
Zbog 300 dinara? Stvarno, suma od koje se vrti u glavi. Mada, mogli bi da preusmere novac od TV pretplate u taj fond, taman bi bilo tih 300 dinara i dve muve jednim udarcem.
[ StORM48 @ 19.03.2009. 18:26 ] @
Pa naravno - nemaju mooda da ojade one koji su ovu državu orobili za milione i milijarde, pa im lakše ovako - "linijom manjeg otpora".
Vidim da je "Robinhudovski sindrom" opšte prisutan poslednjih nedelja - svi se nešto upinju u humanitarna davanja, ali iz tuđih džepova.

Nema veze što je administracija od 2000. godine porasla 350% (sa 8.000 na 28.000!), što sebi plate dižu u nebesa, što su svi odreda članovi barem po jednog, a neki i više razlih UO i tako dalje...

Pozdrav
[ jablan @ 19.03.2009. 18:32 ] @
Eto, još jedan novi Fond, još par stotina novih radnih mesta u državnoj administraciji! ;)
[ Ivan Dimkovic @ 19.03.2009. 18:45 ] @
Pa da, tako i treba - to je sustina socijalno odgovorne drzave i anti-teg liberalnom kapitalizmu hihihi :)
[ Laki_Gen @ 19.03.2009. 18:52 ] @
Vec vidim Vojvodu kako se grohotom smeje u Hagu.
"Lepo sam vam ja govovio, povez na sve zivo".
Na to sto ste Beogradjanin, na ulazak i izlazak iz zemlje, na strane tablice, za malog Marka....

Ima i ona druga vjest:
http://www.b92.net/biz/vesti/s...03&dd=19&nav_id=350962
Citat:
Otvaranje prve prodavnice za siromašne pod znakom je pitanja jer sindikati i trgovci, navodno, nemaju pravo da dele kupce i izdaju kartice o socijalnom statusu.


[ axone @ 19.03.2009. 18:52 ] @
@Miroslav
Nije problem u tih 300/500 dinara, mada i tu mozemo dadiskutujemo, npr.:

- zasto 50,000, zasto ne 150,000din?
- Da li je plata jedini kriterijum bogatstva nekog lica?
- sta sa viskom stanova u necijem posedu, akcije(koje mogu mnogo da vrede) u portfoliju.


Slazem se da je taj porez jedan nacin pomaganja najsiromasnijima, ali zar ne bi bilo bolje da
se krene od nekih vaznijih koraka pa onda nametnuti taj porez ako ovo prvo ne uspe.

Par sugestija od kojih bi moglo da se krene:

- Smanjiti dravnu administraciju 20-30-40%, ostalima smanjiti plate 10-20%
- ostro suzbiti-smanjiti crnu/sivu ekonomiju, vise ljudi ce onda doprinositi u drzavnu kasu
- Uvesti strozije kriterijume(ili ih primenjivati ako vec postoje) u drzavnim firmama/institucijama oko
korisenja privilegija i sluzbenih vozila/mobilnih/stvari

I taj fond ce biti pod stalnim nadzorom vise institucija, pare ce ici samo najsiromasnijima, niko drugi nece
zavlaciti ruke u taj robinhudovski fond, jel' tako?

god speed!
[ Miroslav Jeftić @ 19.03.2009. 20:16 ] @
Vala ako je 300 i ako će nekom da pomogne neka im je prosto, nije vredno nerviranja. A kad dođu idući izbori (kad-tad) već će da dobiju svoje. Doduše, sve je manje partija za koje se može glasati, ako je uopšte ostala neka.
[ Marko_L @ 19.03.2009. 21:47 ] @
Naravno da nije problem u 300 dinara... ali... 300 za to, 400 za rts, ekološka taksa... samo ređaj... pitam se za šta li služe porezi kad mimo njih uzmu još toliko...
[ ajdeBre @ 19.03.2009. 21:55 ] @
Pre 7-8 godina neko od domaćih političara (nažalost ne mogu da se setim ko) je na TV-u citirao nekog starog švedskog premijera koji je izjavio nešto u stilu: "Prosto je neverovatno koliko toga građani mogu da progutaju, ako im se servira na kašičicu...".


Citat:
Miroslav Jeftić: ...sve je manje partija za koje se može glasati, ako je uopšte ostala neka.
Odavno nema nijedne.
[ Flo33 @ 19.03.2009. 22:05 ] @
Trepča radi, Beograd se gradi
[ Goran Rakić @ 19.03.2009. 22:11 ] @
Ja predlažem Vladi da organizuje obuku o kriznom PR-u za ministarku finansija. Njene izjave redovno imaju različite interpretacije i mediji se naravno zalete na najsenzacionalističku verziju. To nema veze sa njenom stručnošću, nije bilo razloga da se bavi takvim stvarima ranije. Međutim sada posao kojim se bavi i okolnosti od nje to zahtevaju.
[ EmilijaV @ 19.03.2009. 23:05 ] @
Pa je l' videste danas Francuze? Da, ali tamo postoji izgradjena gradjanska svest!

A sta mi radimo? Cutimo i trpimo! Ali u FR postoje sindikati koji rade svoj posao, a ovi kod nas su korumpirani, kao i svi ostali. Negde sam procitala da su svi predsednici sindikata u nekim upravnim odborima, primaju za to dobre nadokanade... Pa zasto bi se oni deranzirali i trudili da prosvetle narod?
[ eee @ 20.03.2009. 09:56 ] @
300 dinara je Ljajicev predlog cini mi se. Ostali politicari "prizivaju" procenat. A niko da se izjasni koliki. To je veci problem.
[ cozmo_im @ 20.03.2009. 12:30 ] @
Neki pominju 5% od neto primanja. Pominju 80.000 din kao osnovicu.

Medjutim tu ima vise problema:

- Ako neko ima troclanu porodicu i jednog zaposlenog (recimo otac samo radi a majka nema posao i imaju dete) i taj prima 80.000 din, on mora da plati 4000 din (ako bude 5%) - i niko ne uzima u obzir da taj covek sam izdrzava porodicu, odnosno da im je to jedini prihod. A za to vreme dvoje njih rade za po 70.000 din (ukupno 140.000 din), ne ulaze u taj porez, a nikog ne izdrzavaju recimo!

- Poslodavci ce i to izbegavati (osim ako ne bude islo na teret zaposlenog da sam uplacuje) jer ce prijaviti manje plate a ostatak isplacivati kroz bonuse, prekovremeno ili na ruke. Samim tim mnogo manje poreza ide drzavi.

U sustini, ako vec hoce nekom da pomognu najbolji je Ljajicev predlog, uzimati recimo 300, 600, 900, 1200... din od plate zavisno od visine primanja (kao sto je predlozio: na 50.000 - 300, na preko 100.000 - 600 i tako redom...). Mada ja mislim da je sve ovo za nivelisanje platnog deficita... koji je vec godinama ogroman - vise trosimo no sto zaradjujemo... ali to se mora resiti na drugi nacin a ne uzimanjem posteno zaradjenog novca od gradjana.
[ Darko Nedeljković @ 20.03.2009. 23:38 ] @
Meni nije jasno kako se niko ne seti da poveca PDV... mozda sto bi rekli Leslie i Sopocanac, ne da im "uvoznicki lobi"...
Evo sta bi se desilo povecanjem PDV-a sa 18% na 25%:
Sva strana roba poskupela bi za 6%. Domaci proizvodjaci mogli bi od tih sredstava da dobiju 6% subvencija, pa da cena ostane ista. Ono sto pretekne, bio bi lep dodatak za budzet. Domaca roba bila bi konkurentnija, pa bi privreda zivnula. Oni kojima je Srbija bitno trziste bi morali ovde da investiraju u proizvodnju i da zaposle neke radnike.
Koliko mogu da primetim, jedini los efekat bismo primetili kad odemo u prodavnicu - strana roba bi kostala 106 umesto 100 dinara. Ali, jasno je da mi moramo preuzeti na sebe jedan deo tereta krize, na ovaj ili onaj nacin, pa zasto da to ne bude ovaj, koji ima ovako dobre posledice?
[ EmilijaV @ 21.03.2009. 00:16 ] @
Citat:
Darko Nedeljković: strana roba bi kostala 106 umesto 100 dinara.

Toliku razliku u ceni najveci broj nas ne bi ni primetio. Ja prva! Jer cene najcesce dnevno rastu za po par dinara.

Po onome sto sam pratila, Vlada jeste razmatrala povecanje PDV-a, ali ideja nije prihvacena.

A slicnu ideju sam procitala skoro. Elem, (ako ga se neko seca) Ante Markovic je dao intervju nekom hrvatskom listu i rekao da bi to za Hrvatsku bilo resenje (potpuno primenljivo i kod nas), ali da zna da njega niko nece slusati.

Inace, slicne stvari je radio svojevremeno u EX YU...
[ pitikovski @ 21.03.2009. 00:26 ] @
Citat:

Vlada jeste razmatrala povecanje PDV-a, ali ideja nije prihvacena.

Pa naravno, cak i da je ta ideja dobra , takav potez bi im uzdrmao mandat a to nije dobro za njih a sto nije dobro za njih jelte...nije dobro ni za nas.
Pa oni kada bi imali resenje za izlazak iz ove "krize" a da je to cena gubljenja njihovih fotelja, nema sanse da bi to sproveli, pa nece valjda protiv sebe.....pa i njihova deca vole da jedu cokoladu.
[ eee @ 21.03.2009. 09:37 ] @
Akcize, porez, kako god, na duvan, alkohol i benzin. Po par dinara na paklicu, litru, litru.
[ Darko Nedeljković @ 21.03.2009. 11:26 ] @
U vezi naslova teme, podsetio bih na global rich list:
[att_img]

Sa tolikom platom spadamo u 14% najbogatijih ljudi na svetu, znaci jesmo bogati, hteo to neko da prizna ili ne.
[ jericho1405 @ 21.03.2009. 15:42 ] @
Citat:
Darko Nedeljković: Domaca roba bila bi konkurentnija, pa bi privreda zivnula.

Tuzno, al' istinito. Drzava se apsolutno ne trudi da zastiti i unaprijedi domacu proizvodnju. U redu je imati trenutne poreze na uvoz proizvoda koji se nikako ne proizvode, ili kojih nema dovoljno, u nasoj drzavi. Al' je presmijesno da, recimo, uvozimo vodu, i da cijena takvog uvoznog artikla bude konkurentna, cesto, i mnogo niza, od domaceg proizvoda. Gdje je tu interes drzave, i podrska domacoj proizvodnji?

Mnoge drzave zapadne Evrope, naravno, i SAD, vec uveliko realizuju, ili razmisljaju o realizaciji ideje protekcionizma. Sve su to veliki izvoznici i proizvodjaci, al' bez obzira, "povlace" se sa svjetskog trzista, tj. pokusavaju da se apsolutno okrenu domacoj proizvodnji i konzumaciji domacih proizvoda kako bi se recesija sto lakse prebrodila. Mi nemamo veliku industriju, i nismo, gotovo, nikakvi izvoznici, al' to ne znaci da ne treba da se zastiti i podstakne postojeca proizodnja. Jednostavno, neophodno je razliku u cijenama domacih i uvoznih proizvoda zastiti porezom na uvoz.

Medjutim, posto je ovo iscasena i naopaka politika, onda mozemo ocekivati da se voda i dalje oporezuje isto, al' ce zato, recimo, elektronika da se oporezuje vise, bez obzira sto vodu proizvodimo, a elektronske uredjaje ne.

[Ovu poruku je menjao jericho1405 dana 21.03.2009. u 18:44 GMT+1]
[ EmilijaV @ 21.03.2009. 16:49 ] @
Citat:
jericho1405: Tuzno, al' istinito. Drzava se apsolutno ne trudi da zastiti i unaprijedi domacu proizvodnju. U redu je imati trenutne poreze na uvoz proizvoda koji se nikako ne proizvode, ili kojih nema dovoljno, u nasoj drzavi. Al' je presmijesno da, recimo, uvozimo vodu, i da cijena takvog uvoznog artikla bude konkurentna, cesto, i mnogo niza, od domaceg proizvoda. Gdje je tu interes drzave, i podrska damacoj proizvodnji?


Ali mora da se zastiti interes Miskovica i sl. bratije! Zasto bi njima bilo u interesu da se zastiti domaca proizvodnja kad su oni uvoznici svega i svacega?
[ dmauka @ 21.03.2009. 20:08 ] @
Porez na "visoka" primanja je zacetak uravnilovke.
Ocigledno kapitalizam polako ustupa mesto komunizmu...nije vazno koliko radis, dobices isto kao i svi.

...ma gde sam zaturio partijsku knjizicu...
[ vladd @ 21.03.2009. 20:15 ] @
Rad na crno, visak administracije, namesteni tenderi, rasipanje para na konfor funkcionera ne sme da se redukuje, nego cemo da proglasimo velikom platom 600 evra...

Ne mogu da verujem kakvi retardi raspravljaju o resavanju krize, bar da smo mi na forumu retardi, nikakva steta, ali ekonomisti...i drustvance koje upravlja drzavom, nije ni cudo sto policija sve cesce ubija, nervoza raste..

Poz
[ Goran Aničić @ 22.03.2009. 10:07 ] @
Još jedno zamazivanje očiju javnosti "brojnim aktivnostima Vlade u borbi protiv SEKE" - em je broj onih sa zaradam iznad proseka jako mali u odnosu na broj zaposlenih, em je "porez za bogate" samo simboličan. Nikada neće srazmerno oporezovati veće ili velike zarade jer bi time pogodili sebe ;)
[ m4rk0 @ 22.03.2009. 21:10 ] @
Od svih glupih nacina da se od naroda uzmu pare ovaj je najgluplji.
[ Andjela-salon @ 23.03.2009. 18:27 ] @
Ljudi mnogo je bre tih 300din
A sta ćemo sa provizijama koje su uzeli nasi političari te njihove provizije se kreću od milion eura pa do 5 miliona itd.
Samo da se oroči jedna provizija od tih smradova bilo bi para za sirotinju.
Čekajte ljudi zar mi koji primamo po 25,000 mesečno u dve rate nismo sirotinja.
Sad sam se uplasio pola od 50 je 25 kome ja treba da uplatim 150 dinara
[ Kosuth @ 23.03.2009. 18:38 ] @
E,sad će ovi sa poljskim klozetima da budu u velikoj prednosti u odnosu na ostale...

Brže i lakše će da ZAMAŽU MOTKE...

biće veeeelika potražnja...

i to uskoro...
[ barakuda111 @ 23.03.2009. 22:26 ] @
Citam nesto ovih dana, izgleda da ce se oporezivati svako ko ima vecu platu i penziju od 20 000din, a nesto se prica i 17 000 din. Znaci ljudi, potreban je jedan generalni strajk svih ljudi u srbiji. Da stane bukvalno cela drzava, ili da jednostavno svi zajedno podignemo nogu i pustimo da nas coban osisa.
[ Nabukodonosor @ 23.03.2009. 22:46 ] @
Gde si to procitao?!
[ Horvat @ 23.03.2009. 23:31 ] @
hoce i svaki list wc papira s kojim obrises dupe oporezovati?
[ Marko_L @ 24.03.2009. 01:22 ] @
E ako dođe do toga, tu već ima rešenja :)
http://www.svastara.com/saveti/?savet=1
[ Marko_L @ 26.03.2009. 17:50 ] @
Mislim da treba promeniti naslov teme u "Imate platu 12.000 din ili više" Niste ni znali da ste bogati!!!!"

Citat:
Država je presekla - svi građani Srbije koji imaju primanja - plate i penzije iznad 12.000 dinara privremeno će plaćati solidarni porez od šest odsto u narednih 18 meseci, saznaje „Blic”. U susret novom stendbaj aranžmanu sa Međunarodnim monetarnim fondom, koji bi danas u Vladi Srbije trebalo da bude ozvaničen, vlast je donela odluku da je vreme za poresku reformu, pa će tako biti podignut i neoporezovani limit za primanja sa 5.000 dinara na 12.000 dinara, a u pripremi je i promena poreza na zarade, imovinu, honorare…


a izgleda da je su rešili da oderu i freelancere

Citat:
Veći nameti za honorare
Izmenjena poreska politika odnosila bi se najverovatnije i na honorare i prihode od samostalnih delatnosti (poljoprivrede…).
Razmatra se i smanjenje limita za godišnji porez na lične prihode građana sa 1,2 miliona na 600.000 do 800.000 dinara.


Cela vest na: http://www.blic.rs/temadana.php?id=85165
[ kelja @ 26.03.2009. 18:07 ] @
To je socijalno odgovorna vlast, tako se bori s krizom!!!

Ne znam zasto, ali imam utisak da od nekoliko losih mogucnosti/odluka, oni uvek izaberu/donesu: najgoru, najgluplju, najnepravedniju, najiritantniju, onu koja ce izazvati najvece ogorcenje i gnev.
I gotovo sam siguran da to rade NAMERNO.

Posto je ovo forum na kom se psovke ne tolerisu, ne mogu, nazalost, da izrazim odusevljenje ovom odlukom, na jedini adekvatan nacin. :(
[ boccio @ 26.03.2009. 18:30 ] @
Odlicno, ovo sve vise pocinje da lici na MAXMAGNUS
[ Slobodan Miskovic @ 26.03.2009. 18:37 ] @
Vec vidim smanjenje belih zarada i uvecanje crnih :) Onaj ko je do sada ima 50 000 ima da predje na 11 999 + 38 001 na ruke...ko tu gubi izracunajte sami :)
[ germanchc @ 26.03.2009. 18:58 ] @
Ovde je neko mnogo bistar , pre nekoliko meseci pljuste izjave da se plate i penzije nece smanjivati pa onda se neko seti nece se smanjivati ali cemo uvesti porez na njih od 6% ili ma koliko....sto bi neko reko "nije sija nego vrat" :(
[ BokasaTzar @ 26.03.2009. 19:37 ] @
Živeo Superhik (otimač para siromašnima i pomagač bogatih) !!!

Bando nepravedna, pa jel Miškoviću da uzmu !? ili sebi?!

Samo linearna poreska stopa Srbina spašava!
[ stsung @ 26.03.2009. 20:13 ] @
Drugim rechima, gospoda koja su u vladi bezochno lazhu, i ne pada im napamet da narodu koji su ih izabrali polazhu rachune. Sad ide pricha i da ce smanje zaposlene u opshtinama tako shto ce im dati pola miliona otpremnine plus 15000 po godini stazha - eto gde ide ta "solidarnost" ... ko je od gomile otpushtenih radnika u privatnom sektoru ovo dobio? Govorka se u subotu u 12 da ce da bude protest ispred vlade - ako ga RTS ne bude prenosio vec umesto toga budu ishli koncerti, onda znamo da se apsolutno nishta promenilo nije i da je onaj DOS iz 2000-te zaista bilo od DoceOpetSloba.

p.s. Za one koji ne znaju, tokom velikih demonstracija u Beogradu 5. 10. 2000, RTS je pushtao neke klasichne koncerte, kao da se nishta ne deshava.
[ barakuda111 @ 26.03.2009. 23:50 ] @
Citat:
stsung:p.s. Za one koji ne znaju, tokom velikih demonstracija u Beogradu 5. 10. 2000, RTS je pushtao neke klasichne koncerte, kao da se nishta ne deshava.


Srecom sada imamo internet za sirenje informacija. Samo treba da se nadje neko sa mobilnim telefonom koji ima kameru.

A ako ti lopovi na vlasti ocigledno sve ovde nas zezaju, zasto bi mi imali bilo kakve solidarnosti prema drzavi. Ove svinjarije koje su svakim danom sve gore oterace sve ljude da se bave poslom na crno. Nema PDV-a, nema poreza na budale... f*ck serbia
[ Nenad1234BGD @ 27.03.2009. 00:30 ] @
Kako u sto kracem roku obavestiti sto vise ljudi da dodje na protest u subotu?
[ Horvat @ 27.03.2009. 09:40 ] @
sad sam cuo na radiu,svim ljudima kome su plate vece od 16 000 [ili 12,ali mislim da je 16] ,6% se skida I IDE U JEBENI BUDZET!!!!

edit: IDIOTI!!!!!!
DEBILI
DOPUNITI PRIDEVE!!!!!!!!!!
kako sam uzjeban!
Citat:
Vlada oporezovala sve čega se setila
Autor: Danijela Nišavić, Bojana Stamenković | Foto:V.Lalić | 27.03.2009. - 05:00
Vlada oporezovala sve čega se setila

Danak ekonomske krize i novog aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom podneće svi građani Srbije - bogatiji više, siromašniji manje. Vladin program za ublažavanje posledica ekonomske krize podrazumeva i uvođenje privremene naknade za sve zarade i penzije od šest odsto od maja, kao i povećanje neoporezovanog limita na 12.000 dinara. Kako bi prikupila prihode koji nedostaju, država je pribegla povećanju dažbina za sve što je procenila kao luksuz, a Poreska uprava intenzivnije će kontrolisati obveznike.

Sve u svemu, bez obzira na svest o tome da ovakve mere mogu izazvati socijalne nemire, Vlada Srbije se odlučila za kombinaciju, s jedne strane - smanjenja troškova administracije za 67 milijardi dinara, a s druge - povećanja prihoda od oporezivanja za 34 milijarde dinara. Ministarstvo rada i socijalne politike, kako je saopšteno, priprema određene mere kako bi se izbegle socijalne tenzije.
Premijer Srbije Mirko Cvetković juče je rekao da je ekonomska situacija u Srbiji ozbiljna, ali da Vlada ima program za ublažavanje posledica ekonomske krize. Na konferenciji za novinare povodom sklapanja aranžmana sa MMF-om, on je kazao da će država biti „uzor štednje” i da će preduzimati mere koje će obezbediti uštede kod svih budžetskih korisnika.
- Ove godine budžetski deficit će biti 190 milijardi dinara umesto planiranih do 50 milijardi dinara. Država će, da bi se to smanjilo, 100 milijardi dinara nadoknaditi povećanim prihodima i smanjenim rashodima, tako da će ostati manjak od 90 milijardi dinara, što je tri odsto bruto domaćeg proizvoda - naglasio je Mirko Cvetković.

Privremeni porez od šest odsto
Kako je najavila Diana Dragutinović, ministarka finansija, biće zamrznut fond zarada i penzija. Takođe, umesto 5.980 dinara, neoporeziv deo zarade iznosiće 12.000 dinara. Svi zaposleni i penzioneri plaćaće privremenu naknadu na zarade i penzije od šest odsto. Ovaj porez važio bi do okončanja krize.
Zaposleni u državnoj službi sami bi snosili ovaj namet, dok bi zaposleni u privatnim preduzećima ili sindikati trebalo da se dogovore sa poslodavcima kako će raspodeliti teret novog poreza.
- Privremena naknada od šest odsto odnosiće se i na autorske honorare, prihode na osnovu ugovora o delu, dividendi i učešća u dobiti - rekla je ministarka Dragutinović.
Odustalo se od ideje da se ponovo vrati porez na štednju. Narednih nedelja uporedo sa rebalansom budžeta biće doneti i propratni zakonski propisi. Očekuje se da bi ove mere počele da se primenjuju od početka maja.

Povećanje poreza na imovinu
U poreskom paketu planirana je i promena Zakona o porezu na imovinu. Kako je objasnila Diana Dragutinović, predviđeno je da će se stambeni prostor “iznad nekog standarda od 60 kvadrata dodatno oporezovati”.
- Naročito će se oporezovati posedovanje luksuznih dobara, kao što su automobili velike kubikaže - najavila je ministarka, a i ovom slučaju primena bi počela od maja.
Uporedo s tim, kreće i rigoroznija kontrola Poreske uprave.

Više novca za investicije
Kako je najavio potpredsednik Vlade Mlađan Dinkić, predviđena je veća podrška privredi, odnosno više novca za subvencionisane kredite preduzećima. Suma za kreditiranje biće udvostručena.
- Infrastrukturni projekti su odgovor na recesiju. Politika zapošljavanja odnosiće se na javne radove - kaže Dinkić.

Zabrana novog zapošljavanja
Zabrana bi se odnosila na nova radna mesta u republičkoj, pokrajinskoj i lokalnoj administraciji po bilo kom osnovu. Bez obzira na to da li je reč o stalnom radnom odnosu, na određeno vreme, ugovoru o privremenim i povremenim poslovima, ugovoru o delu ili radu preko omladinske zadruge.
- Ova mera juče se našla i na razmatranju u Vladi. Onaj organ koji želi da zaposli nekog novog radnika, mora pre toga da otpusti nekog drugog - objasnio je Mlađan Dinkić.
U skladu sa racionalizacijom troškova, u planu je i smanjenje broja regulatornih tela kojih trenutno ima 102 (redukcija broja agencije, na primer).

Kresanje troškova
Planirano je i ograničenje službenih putovanja u inostranstvo, osim u slučajevima kad sve troškove snosi organizator. Iz budžeta će se finansirati isključivo službena putovanja od izuzetnog državnog značaja (kao što su pregovori sa međunarodnim organizacijama, bilateralni pregovori sa drugim državama). Takođe, biće zabranjeno korišćenje ugostiteljskih usluga na teret budžeta, osim protokolarnih obveza prema međunarodnim organizacijama. Drugim rečima, kako je slikovito objasnio potpredsednik Dinkić, “svako će plaćati kafu iz svog džepa”. Predviđena je i zabrana kupovine službenih vozila osim za potrebe inspekcija čije je mesto van sedišta organa. Obavljaće se i stroga kontrola i ograničenje korišćenja službenih vozila. Takođe, biće smanjeni troškovi korišćenja službenih mobilnih telefona.

Javna preduzeća - dobit u budžet
Ubuduće će javna preduzeća morati da sto odsto svoje dobiti uplaćuju u budžet. Očekuje se da će tako biti ostvaren efekat od pet milijardi dinara. Oko četiri milijarde dinara biće ušteđeno i smanjenjem troškova Fonda za zdravstvo.



izvor


jebeni iditoti


[Ovu poruku je menjao Horvat dana 27.03.2009. u 11:04 GMT+1]
[ Black_eyed @ 27.03.2009. 10:18 ] @
Samo polako, prvo progutas 6% a onda za jedno 3-4 meseca 10%....zaba se polako kuva...
[ Horvat @ 27.03.2009. 10:21 ] @
ne vidim da su njima smanjili bonuse,povecali cene u "kaficu" skpustine,izbacili "budzetske voznje",vanredne "sednice" i ostala sranja...
[ cozmo_im @ 27.03.2009. 10:43 ] @
Da li ce vam skinuti od plate ili ne, zavisi od poslodavaca, ali sam u jednoj vesti procitao da kod privatnih preduzeca ce to preuzeti samo preduzece (tu obavezu). E sad da li ce poslodavac onda reci da smanjuje plate, to zavisi od toga kakav vam je poslodavac.

Inace, nece smanjenje biti 6%, vec 3,73%, posto je sad neoporezivi deo plate 12000 din a ranije je bio 5000 din, tako da sa te strane je lakse poslodavcu, ali se preko toga uvodi dodatnih 6%, sto kad se izracuna na neku platu od oko 50.000 din iznosi ispod 4% novih nameta.

Ovo je apsolutna glupost inace. Trebali su da skresu plate direktora javnih preduzeca i budzet bi se napunio mnogo brze i mnogo vise.

Mada se ne stedi tako sto se krese od plata... ali drzava je bankrotirala pa daj sta das.
[ stsung @ 27.03.2009. 11:16 ] @
Na zhalost, suvishe je velik procenat nepismenih i neobrazovanih u Srbiji da bi postojala neka shire rasprostranjena i racionalna svest kod stanovnishtva - koliko juche ili prekjuche je bila vest kako se u skupshtini bune da hoce vece plate ali da je zamrznuto za ovu godinu tako da nishta od toga. Svakome normalnom je jasno da kada bi u privatnoj firmi nosio zhutu boju (pardon cedevitu) da polijesh bivsheg direktora, kada bi odbijao da radish tako shto lupash u stolove, kada ne bi dolazio na posao, i na kraju, kada zadati posao ne bi odradjivao, da ti jednostavno nema nikakve buducnosti i da sve chemu bi mogao da se nadash jeste otkaz - u drzhavnim ustanovama je ovo sasvim obrnuto - takvo ponashanje im daje za pravo da trazhe vece plate. I narod to guta - veruju lazhnim obecanjima, jer na zhalost nisu dovoljno obrazovani da misle svojom glavom i izadju iz te ljushture jeftinih politichkih malverzacija. Striktno gledano, tu zaista i vazhi ono - kakav narod takva i vlast.

Za mene je recimo bilo porazhavajuc epilog 2000-te godine nakon demonstracija - osobe koje su nas upropashtavale proteklu deceniju nisu pohapshene niti im je sudjeno zbog izdaje (takvo ponashanje prema sopstvenom narodu se samo mozhe nazvati izdajom, nema drugog naziva) - a koga su uhapsili ... direktora RTS-a jer je terao ljude da rade iako je znao da ce biti pogodjena zgrada ... a shta je sa chelnicima SPS-a, tadashnjeg Jula, ministara i cele te kompanije ... glavni vinovnik je uhapshen tek posle 6 meseci, dok su ostali strugnuli put Rusije. Zato danas imamo te iste ljude kao Dacica za ministra policije (totalan apsurd!!!), Nikolic i SRS prave pravu ujdurmu na bazi nekog neprijateljstva, iako su se do malopre ljubili itd.

@cozmo_im ... za razliku od drzavnih preduzeca gde radio ili ne radio dodje ti isto jer je narod glupav pa to trpi, a budzet placa, privatna preduzeca ako ne rade, ne mogu da isplate nikakve zarade, jer im novac ne pada sa neba. Svedoci smo i pre ovoga da su neke firme poskracivale radna vremena i nachinile razne korake kako ne bi dolazilo do otpushtanja radnika, jer inache ne bi imali izbora, i za takve firme (a kojih je plashim se jako puno u Srbiji), i 1% je puno, jer novca jednostavno nema. I u budzhetu izgleda nema - ali oni se dosetili, raspalice dodatan porez ... samo shto sumnjam iskreno u efekat - ako novca nema, onda ga nema, a ova vlada i ceo drzhavni aparat toliko enormno troshe, da sve da pouzimaju sve od naroda, posle godinu dana bi bankrotirali. I tu je kljuchna stvar - ovde nema nikakve rechi o nekom "solidarnom porezu" ... solidaran porez je za one kojima je zaista potreban jer im je egzistencija (zhivotna, a ne politichka) ugrozhena, a mi ovde vidimo da ce da se "solidarishu" i penzioneri i trudnice na bolovanju i svi sa primanjima preko 12 000 (shto ce reci: svi - ko danas josh mozhe da zhivi sa 12 000?) ... a to "solidarisanje" jeste ni za shta drugo vec za odrzhavanje preskupog drzhavnog aparata, jer istima ni na kraj pameti ne pada da izvrshe reformu - da se ne bi zamerili jedni drugima da sluchajno im ne pootpushtaju rodbinu koja nishta ne radi. Jadnici, nece moci da voze blindirane audije - zaista im je ugrozhena egzistencija. Nadam se da ce protest sutra i zazhiveti, a ja cu lichno i otici, bez obzira shto me to ne pogadja previshe - znam vishe onih koje ce pogoditi - vreme je da se ovo reshi.

Svako dobro svim dobrim ljudima.
[ Horvat @ 27.03.2009. 11:27 ] @
jedna poveca nejasnoca u vesti ovoj mi je sto "sto posto prihoda jp ide U BUDZET"
da li to znaci da ce cistoca i zelenilo citavu svotu placati "budzetu",a ne ulagati u nove kante za smece?
da li to znaci da subotica OPET nece dobiti precistac,jer ce "prihod" otici u "budzet"?
da li to znaci da se groblja nece povecavati jer "prihod" ide u "budzet" ?
da li to znaci da kad se sjbe bus ,nece se moci popraviti,jer "prihod" je otisao u "budzet" ?

[namerno pod navodnicima prihod i budzet,prihod jer je upitno sta smatraju prihodom,a budzet jer je budzet = dzepovi "vladinik cinovnika"]

@cozmo,da zavisi od velicine plate,ali i 0,1% dodatno u DZEP im je previse
uzimaju kredite,zbog tih kredita,pod opravdanjem seke [iako je nema jos,resice oni da je bude,bas s ovim "delima"] i onda uzimaju od "obicnog" naroda...

a ovo za privatnike,koliko sam shvatio,mozes da biras,da li ce ti gazda skresati platu i sam uplatiti,ili ces dobiti pun iznos,pa ti posle uplatiti [moguce da sam pogresno razumeo]

@stsung,naravno,i trudnicama i onim na bolovanjima [pravim] i penzionerima koji kresu kraj s krajem,svima treba [po njima] skresati primanja
samo da bi oni trosili gorivo,imali stotine "savetnika",primali bonuse za brisanje du**** i ostala sranja...
[ cozmo_im @ 27.03.2009. 11:45 ] @
Citat:
Horvat: a ovo za privatnike,koliko sam shvatio,mozes da biras,da li ce ti gazda skresati platu i sam uplatiti,ili ces dobiti pun iznos,pa ti posle uplatiti [moguce da sam pogresno razumeo].


Ne, nego je ostavljen prostor za dogovor - da li ce poslodavac da to pokrije tako sto ce on platiti ili ce ti odbiti od plate.

Drzava nista ne proizvodi i to je glavni problem, pukla je proizvodnja, nema izvoza, veca potrosnja od proizvodnje, firme se prodaju sumnjivim tenderima, sve propalo i nema sta tu da se prica...
[ Horvat @ 27.03.2009. 11:56 ] @
da,a ovi grabe zadnje pare i parice sto mogu...

hoce biti nesto od protesta??
[ RonJ @ 27.03.2009. 13:19 ] @
Vreme je da Dzo pali bager
[ kelja @ 27.03.2009. 13:20 ] @
Sta je, bogatuni? Frka, a?

[ cozmo_im @ 27.03.2009. 13:38 ] @
Tesko da je ovde neko bogatun... da jesmo, odavno ne bi bili na forumima... a pogotovo ne bi drljali o temama kao sto je ova.

Osim ako nisi bio sarkastican, jer ako tako gledamo onda smo svi bogatasi sveCke klase...

Aj begajte s teme svi sto imate plate ispod 12000 din...ne spadate u nasu klasu!!!!

Kakav dres od drzave kad si bogatas s 12001 dinar ahahahaha...
[ tdusko @ 27.03.2009. 13:48 ] @
Neverovanto je da se odmah nakon odluke o uvodjenju poreza solidarnosti na sajtu vlade Srbije pojavljuje oglas za novih 55 radnih mesta u raznim ministarstvima. Znaci, gradjani ce da se "skupljaju", a vlada ce da se siri. Super!
[ Horvat @ 27.03.2009. 13:59 ] @
^^ti to zezas?hajde daj link ako nije problem

a u citiranoj vesti pise,da ni vlada ne sme nikog novog da zaposljava osim ako ne da nekom otkaz,sumnjam da su se ponudili ad otpuste nekog ;)

@kelja,dobra satira ;)

edit:sta je s ovim narodom??/
svi cute?!?!
jedino blic je preneo vest,fox je preneo blicevu vest...b92,beta,lokalne vesti [rts jos i da razumem...]...svi cute!??!
novinari cute,obican narod cuti...odgovara ovo svima?!?!?!

ne tako davna tema je bila po svim televizijama,sada,svi cute??


[Ovu poruku je menjao Horvat dana 27.03.2009. u 15:26 GMT+1]
[ Agent Smit @ 27.03.2009. 14:27 ] @
sta, tek sad ste ukapirali da nas ova kao i sve vlasti pravi indijancima i potkrada...protest??samo ne znam ko će da protestuje??
kako god okreneš svi koji protestuju posle sednu u iste te fotelje i opale po starom...
ne mogu da verujem da nisu promenili državni aparat posle 5. oktobra, bilo je sjaši kurta da uzjaše i kurta i murta zajedno...
umesto da su se desile neke korenite promene, oni seli u fotelje i opal po starom, računaju valjda dok je nama dobro nema zime, pa nek traje koliko traje..setite se Krišta??šta je bilo sa tim??ništa..a koliko ima takvih likova još...a sve su to likovi koji su dobro profitirali na našim šetnjama...oni, koji su bili perjanice petooktobarskih promena..samo su navukli odela i seli u audije..sramota!
a sad će lepo i porez da opale po svima pa da vidiš...
[ cozmo_im @ 27.03.2009. 14:38 ] @
Citat:
Horvat: ^^ti to zezas?hajde daj link ako nije problem
a u citiranoj vesti pise,da ni vlada ne sme nikog novog da zaposljava osim ako ne da nekom otkaz,sumnjam da su se ponudili ad otpuste nekog ;)


Vest je prva na B92:

http://www.b92.net/info/vesti/..._category=11&nav_id=352437

"U sred krize Vlada zapošljava
27. mart 2009. | 15:12 | Izvor: B92
Beograd -- U trenutku kada je objavila da neće biti zapošljavanja novih službenika u državnoj upravi, Vlada je objavila konkurs za 55 radnih mesta."
[ Horvat @ 27.03.2009. 14:40 ] @
hvala,...znaci u roku od 5 min su ubacili to,bas sam bio gledao ,i trazim i trazim,o ovome sa blica i ovome o zaposljavanju,a nema,onaj bramec sta li je je bio top vest...
[ Nabukodonosor @ 27.03.2009. 14:53 ] @
Neka neko promeni u nazivu teme sa 50.000 na 12.000. Strasno! Ali lepo je rekao onaj cini mi se belgijski politicar "prosto je neverovatno koliko je narod spreman da proguta samo ako mu se servira na kasichicu".
[ Horvat @ 27.03.2009. 14:56 ] @
do sada je na kasikicu,sada su poceli bagerima da trpaju g**** u usta gradjana,a stanovnici i dalje vicu "hvala,moze jos?" ...

dzo javi se,castimo gorivom ,dok jos nije poskupilo...
[ Flo33 @ 27.03.2009. 15:23 ] @
Danas sam prošao pored Vlade Srbije (samo me pravopis tera da pišem velikim slovima) , i ispred na trotoaru je bio vozni park od minimum 2.000.000 €. I sa najmanjom kubikažom od 3l (ograđujem se od onih što nemaju napisano iza na gepeku zapreminu, možda 30% vozila).

I off topic, jel oni smeju da se vozaju po trotoarima i da parkiraju? Bar na papiru šta piše?
[ gajo2 @ 27.03.2009. 16:18 ] @
Jel ima nesto o onom planu da se broj ministarstva smanji na 15?
[ Horvat @ 27.03.2009. 16:49 ] @
bice da ce povecati za 15 >>
[ Nabukodonosor @ 27.03.2009. 16:54 ] @
Citat:
Flo33: Danas sam prošao pored Vlade Srbije (samo me pravopis tera da pišem velikim slovima) , i ispred na trotoaru je bio vozni park od minimum 2.000.000 €. I sa najmanjom kubikažom od 3l (ograđujem se od onih što nemaju napisano iza na gepeku zapreminu, možda 30% vozila).

I off topic, jel oni smeju da se vozaju po trotoarima i da parkiraju? Bar na papiru šta piše?


Sve oni smeju. Kad smeju u pratnji da ubiju coveka zbog prebrze voznje sto ne bi smeli da se parkiraju na trotoaru.
[ Srđan Pavlović @ 27.03.2009. 17:55 ] @
Nemojte iskaljivati bes, odnosno - izduvavati se ovde na forumu.

Jel nije bolja varijanta cuvati bes u sebi i za umanjenu platu kupiti
dizel za bagere? Vidim, opet ce da rade... a i slazem se da se ovde
vise nema za koga glasati.
Oh, kako bih voleo da nas neko okupira. Recimo Amerikanci.

Mada, i pod okupacijom se zna ko prolazi najbolje... jbg, sto bi reko
Pirandello u jednoj od svojih pripovetki - "on nije bio covek toga kova..."
[ Horvat @ 27.03.2009. 18:34 ] @
evo na reteseu
[ BokasaTzar @ 27.03.2009. 18:48 ] @
Bahatost - nekako mi se ta reč vrti po glavi i nikako da je izbacim iz misli.

Ceo život mi zasraše političari.
[ Horvat @ 28.03.2009. 00:20 ] @
evo i ovo iz dnevnika retesea,sto mi je jako cudno,jos i na naslovnoj stranici...

da ne citiram sve,pogledajte link


inace,nesto mi je jako cudno mali odziv ljudi na ovu temu...
[ Nabukodonosor @ 28.03.2009. 11:54 ] @
Evo juce slusam da ce da uvedu sada i porez svakome ko ima stan/kucu vecu od 50 kvadrata, jer se to racuna kao luksuz. Strasno!
[ Horvat @ 28.03.2009. 12:13 ] @
ma na sve ,kazem,samo na wc papir fali da uvedu,jebeni debili!!

uvode "solidarni" porez na kucu,auto,platu,penziju,... a to jer uzimaju pomoc od mmf-a od 3 MILIJARDE eura,to garant da imaju od cega da kupe sebi nove vile i aute
[ burex @ 28.03.2009. 13:37 ] @
Citat:
Evo juce slusam da ce da uvedu sada i porez svakome ko ima stan/kucu vecu od 50 kvadrata, jer se to racuna kao luksuz. Strasno!

Baš interesantno... Naći će se neke porodice od 6-10 članova koji žive strpani u tih 50 kvadrata pa će oni ispasti kao neka luksuzna imerijalistička gamad...
[ Nabukodonosor @ 28.03.2009. 16:24 ] @
Da, na tv-u ih je bas napadao neki lik, ne znam ko je, koji je rekao kako nije isto 50m2 u centru BG-a u kojima zivi jedna osoba i 50m2 u Lazarevcu gde zivi 5-6 clanova porodice. Ma usrana drzava, sta drugo reci. Izabrali smo sami ovu vlast i mozemo da kukamo samo na sebe, ni na koga drugog. A kolika smo marva, nista me ne bi zacudilo da na sledecim izborima ponovo ove iste izaberemo, kao sto smo i Slobceta birali nekoliko puta iako nam je slicne stvari radio. Bas bih voleo sada da cujem hiljade onih "pametnih" koji su su nas sve ubedjivali kako su ovi najbolji, kako treba njih da izaberemo. Zalost.
[ jericho1405 @ 28.03.2009. 16:36 ] @
Lopovska posla, lopovska drzava. Na zalost, sve ovo je vjerovatno samo pocetak i uvertira u ono sto nam slijedi. Jadan ce biti gradjanin ove drzave kada dodje "dan otplate". Tesko da ce drzava/narod da otplati ovaj kredit koji je, uzgred, podignut sa ciljem, navodne, "stabilizacije" trenutne situacije, odnosno, polozaja drzavnih funkcionera. Apsolutno ih nije briga sto ce drzava da dozivi, gotovo, neizbjezan krah na kraju. Bitno da ce oni tada vec biti "bivsi", i da ce se brckati u nekom dalekom moru. Vjerovatno ce doci vrijeme kada ce rijetki zeljeti da prihvate funkciju drzavnog sluzbenika, tj. da ce odgovorna funkcija postati vruc krompir kojeg ce svako da izbjegava :).

Za sada narod samo bleji, al' polako ce poceti i travu da jede, bas kako dolikuje pravim ovcama.
[ Horvat @ 28.03.2009. 16:51 ] @
Citat:
Nabukodonosor: Izabrali smo sami ovu vlast i mozemo da kukamo samo na sebe, ni na koga drugog.

errr...sve je to isto ;)
ne postoje "drugi" ,svi su gamad
svi gledaju samo svoje dzepove i kako sto vise pokrasti narod
ni jedan nije rekao necu da idem blindiranim autom
ni jedan nije rekao idem busom do skupstine/vlade
ni jedan nije rekao idem peske ;)

ne treba da bude "na vlasti" da pokaze da je ZA NAROD

jedino sto bi jedni drugi mozda malo opet da se kolju ;)

a slobini su opet na vlasti...

@jericho,pa da,rusija ce dobiti jos jedno 100njak milionera ,a narod ce biti jos ogoljeniji ...
[ vladd @ 28.03.2009. 17:28 ] @
Citat:
Horvat: errr...sve je to isto ;)
ne postoje "drugi" ,svi su gamad
svi gledaju samo svoje dzepove i kako sto vise pokrasti narod
ni jedan nije rekao necu da idem blindiranim autom
ni jedan nije rekao idem busom do skupstine/vlade
ni jedan nije rekao idem peske ;)

ne treba da bude "na vlasti" da pokaze da je ZA NAROD



Nije bas ni ovo resenje, mnogo je otuzno, demagoski, ulizicki.

Nije vazno da li neko iz uprave koristi sluzbeni auto ili se gura sa masom kojekuda, mnogo je vaznije da zna i razume svoj posao i da ga radi.

A to trenutno nije slucaj, odnosno, dugo desetleca nije bio slucaj, ali je trenutno najjezivija kombinacija nesposobnosti, lazi i otudjenosti, i to u velikoj meri.

Poz

P.S.
@gajo2
Potpuno je nevazno da li postoji 15 ili 17 ili 27 ministarstava, jeziv je problem sto 400000 ljudi radi u drzavnoj upravi. Na ovolicku zemlju.
Vise ministarstava moze da znaci da je zemlja u prelaznom rezimu sa dosta problema, ali ne znaci i kod nas. Ministarstva sluze za namirivanje najbrojnije koalicije na planeti.
[ Horvat @ 28.03.2009. 17:41 ] @
nije vazno,ali je vazno kada kresu svima redom ,tj direktno kradu platu,kada da bi otisli od kuce do skupstine uzimaju neke "sasava" cifre [treba platiti gorivo,vozaca,sekuritateu,svalerku...] i jos pride odu u skupstinu i seru g****
miniraju na sve nacine sednice,vecaju o potpuno nepotrebnim stvarima,a koje su potrebne miniraju
naravno nemaju ni z od znanja materije [imaju 100ine "savetnika"]

samo se dobacuju ministarstvima i titulama,te je ovaj specijalac za finansiej,te za vojsku,te za policiju,a ni jedan nema nikakva iskustva,skole ili bilo sta da vodi tako nesto...potpuno se tu slazemo

[ jericho1405 @ 28.03.2009. 19:48 ] @
Problem se nece sam od sebe rijesiti. Narod ceka da lopovi smijene lopove. Trenutno pasivno raspolozenje gradjana najvise odgovara, upravo, vladajucim strukturama koje obilato koriste takvu svijest naroda. Prerasli su u profesionalne lopove. U pocetku su to bile nesigurne nelegalne radnje, mala kraduckanja i slicne stvari. Pa kada su primijetili da se, apsolutno, niko ne obazire na to, odlucili su da nastave istim putem, samo krupnijim koracima.

Sve i da dodje neki mladi entuzijasta, on ne moze, gotovo, nista da promijeni. Jednostavno, mora da se prilagodi takvom sistemu gdje svi pljackaju drzavu koliko im to funkcija dozvoljava, il' da prihvati ulogu objekta kojeg treba udaljiti. Dakle, kada dodjes na polozaj i vidis kako tvoj kolega raznim pronevjerama i zloupotrebama sluzbenog polozaja pljacka milione eura, moras biti jako glup, pa da i ti ne radis nesto slicno, tj. da samo posteno obavljas svoj posao i sjedis na istom mjestu kao i kolega za neku "bijednu" platu od par hiljada eura...

Potrebno je mijenjati stvari iz korijena. Potrebno je banditima jasno dati doznanja kako to vise ne moze tako, kako je to jako pogresno i kako ce proci svako ko pokusa da za*ebava narod kad mu to padne na pamet.
Hoce li i dalje cijela nacija da radi za par lopova? Oni mogu na ovakav nacin da podizu poreze do besvijesti. Sto, siguran sam, i hoce. Kada ce narod vec jednom da shvati da tu nesto nije u redu, i kome on to zapravo daje toliki novac od svoje bijedne plate? Gdje je granica? Jadan smo mi narod...
[ Nabukodonosor @ 29.03.2009. 16:00 ] @
http://www.blic.rs/temadana.php?id=85723
[ BokasaTzar @ 29.03.2009. 20:15 ] @
Citat:
jericho1405: Lopovska posla, lopovska drzava. Na zalost, sve ovo je vjerovatno samo pocetak i uvertira u ono sto nam slijedi. Jadan ce biti gradjanin ove drzave kada dodje "dan otplate". Tesko da ce drzava/narod da otplati ovaj kredit koji je, uzgred, podignut sa ciljem, navodne, "stabilizacije" trenutne situacije, odnosno, polozaja drzavnih funkcionera. Apsolutno ih nije briga sto ce drzava da dozivi, gotovo, neizbjezan krah na kraju. Bitno da ce oni tada vec biti "bivsi", i da ce se brckati u nekom dalekom moru. Vjerovatno ce doci vrijeme kada ce rijetki zeljeti da prihvate funkciju drzavnog sluzbenika, tj. da ce odgovorna funkcija postati vruc krompir kojeg ce svako da izbjegava .

Za sada narod samo bleji, al' polako ce poceti i travu da jede, bas kako dolikuje pravim ovcama.


Ovce se mogu koristiti i za mužu, šišanje, klanje, dranje, je**nje .....

u zavisnosti šta (i kada) naši ‚‚kontraverzni biznismeni‚‚ narede ekipi za koju ste sami glasali.

Vidim da provejava mišljenje tipa ‚‚nemamo bolje političare‚‚ ??!!??
a tu smo pričicu slušali i od Slobe.

Samo gledajte u Salvador, Ekvador, Kolumbiju, Brazil i ostale banana države.
Tamo taj sistem traje već više od 100 godina, pa nikom ništa.
I oni nemaju alternativne političare.
[ Nabukodonosor @ 29.03.2009. 20:42 ] @
Pa mislim da mi u ovom trenutku nemamo alternativu, tj. bolje od ovih lopova, jer su i ovi ostali isti. Ako ti mislis da su neki bolji, onda nisi nista bolji od svih ovih koji su pre nekoliko godina govorili kako su ovi najbolji i bolji od ovih prethodnih.
[ anon142305 @ 29.03.2009. 22:08 ] @
Hm, izgleda da ipak odustaju: http://www.blic.rs/temadana.php?id=85840
[ Horvat @ 29.03.2009. 22:16 ] @
napokon malo "lepe" vesti
vide da nije narod toliko zamazan...
sad jos da priznaju koliko ce skidati ;)
i sta ce sve smanjiti...
[ BokasaTzar @ 30.03.2009. 02:54 ] @
Citat:
Nabukodonosor: Pa mislim da mi u ovom trenutku nemamo alternativu, tj. bolje od ovih lopova, jer su i ovi ostali isti. Ako ti mislis da su neki bolji, onda nisi nista bolji od svih ovih koji su pre nekoliko godina govorili kako su ovi najbolji i bolji od ovih prethodnih.


Ne bih mogao da polemišem sa stavom ‚‚nemamo bolje - pa da ne diramo ništa‚‚ jer onda dajemo blanko ček ovima da sprovode šta hoće, bez obzira na rezultate rada tj. stepen zadovoljstva nas ovaca.

A to je osnovni uzrok propasti naslednih dinastija - nedostatak konkurencije na vlasti.
Zdravo je po naš interes da imamo kuku i motiku u špaizu, onako vežbe radi!

Sad baš čitam da su se malo prizvali pameti, to im u šuplje glave sigurno nije došlo difuzijom i osmozom
[ a1200 @ 30.03.2009. 03:49 ] @
@BokasaTzar

Upravo tako (kad bi Srbija bila iole normalna zemlja).

Samo sto u Srbiji postoji problem - tj. kad ti nazovi "novi" zasednu u iste fotelje, oni jednostavno amnestiraju staru garnituru (pokradeno se ne vraca i niko u prethodnoj vlasti ne odgovara za ucinjeno - vidjeno posle 5 oktobra). To je izgleda precutni dogovor, jer ko zna sta bi sve isplivalo kad bi poceli medjusobno da se optuzuju i ciste... dokazi stoje po raznim fiokama i sa jedne i druge strane, a svi su debelo "omastili brk"...

Da je drugacije, itekako bi pazili sta rade, jer bi promena vlasti znacila kraj karijere i odlazak na robiju za mnoge.
Vrana vrani oci ne vadi

P.S. Mozemo samo da se "nadamo", da ce sa eventualnom promenom vlasti, neko u ovoj zemlji napokon odgovarti za nesto... onda ce valjda poceti da se gleda i na to kako se ponasa dok si na vlasti/funkciji, jer kolo srece se okrece...
[ BokasaTzar @ 30.03.2009. 10:43 ] @
Citat:
a1200:
P.S. Mozemo samo da se "nadamo", da ce sa eventualnom promenom vlasti, neko u ovoj zemlji napokon odgovarti za nesto... onda ce valjda poceti da se gleda i na to kako se ponasa dok si na vlasti/funkciji, jer kolo srece se okrece...


Političari će ipak morati da uključe sve tri sinapse u glavi u pravcu razmišljanja ‚‚kako da mojim ovcama bude bolje?‚‚

jer ma kako im izgledala monolitna fasada o uzajamnom ne otkrivanju lopovluka, neko od njih će kad tad popustiti,

pritisnut našim besnim blejanjem.

Jer ekonomska situacija se neće skoro promeniti nabolje!
[ Lesli Eldridz @ 30.03.2009. 11:41 ] @
Bre, svi nesto kukaju na tu krizu, sto bre neko ne obnjasni u cemu se sastoji ta kriza, ovde mislim, pustite svet? Ja koliko znam, ovde se i tako nista ne proizvodi, osim hrane, a i to se pola uvozi. Mozda se nesto i proizvodi pa se izvozi, ali to je na nivou statisticke greske te je prema tome navazno. Sta se ovde to proizvodi, pa je sad svetska kriza, i sad je kao nestalo trziste za to recimo u Francuskoj, gde smo mi to izvozili, pa smo mi sad nesto osteceni? Da cujemo. Ko ce to ovde da propadne i zasto? 50 miliona firmi za "ketering" i ovi sto duvaju balone? I treba. Ja mislim da je u Srbiji to zakukavanje o krizi samo jos jedan primer onoga "vid'la zaba kako potkivaju konje pa i ona digla nogu" i samo zato sto je to fensi, sad smo mi kao deo sveta, pa je svetska ekonomska kriza, pa je onda kriza i kod nas. Ko se kako pojavi na radiju ili na TV, more i na ulici, samo brblja "svetska kriza, svetska kriza...". Nije nego. A i u svetu sto je kriza, evo placem, placem, jao kuku, vise nece moci da menjaju kola na svakih pet godina, nego samo na osam, i nece moci da idu na Bali da suncaju debelo meso nicim izazvani, nego ce morati da se zadovolje "unutrasnjim turizmom" . Da im nisam u kozi.

Nemoj da me neko pogresno razume, ovaj porez sto su hteli da uvode ili ce da ga uvedu je budalastina, kad bi mene neko pit'o ja bi odr'o wannabe bizmismene, oni su i tako u istoj zlocinackoj organizaciji kao ovi wannabe politicari, sve je to ista bagra, pa nek se medjusobno drpaju ako im je malo to sto vec kradu, a sirotinju, proletere pa i lumpen proleterijat neka ostave na miru, ali gde je ta kriza ovde? Sto ce morati da otpuste ovih milion koje su preko veze primili po opstinama? Sto ce 93 milijarde cevabdzinica, 60 triliona kafica i 1000 hiljada milijardi kladionica da se zatvore? To nije kriza, to je prelazak na normalno stanje. Onda ce mozda badavadzije da se dozovu pameti kad vise nema gde da sede i zgubidane po ceo dan.
[ cozmo_im @ 30.03.2009. 11:48 ] @
Kriza u Srbiji se ogleda u sledecem:

- Svi distributeri i zastupnici bilo koje strane kompanije (i pored odlicnih rezultata u Srbiji) su smanjili budzete za 50% zbog svetske krize - bez obzira sto u Srbiji svi posluju kako treba, njihove filijale u mnogim EU zemljama a pogotovo u Ukrajini i Rusiji beleze ogromne gubitke i svaki dolar/euro im je potreban. Naprimer - Avon je recimo puko u Ukrajini katastrofa, sve pare iz Srbije (gde posluje odlicno) usmerava u Ukrajinu, Rusiju i USA a ovde ce da smanjuju zaposlene i plate!! Bukvalno efekat bumeranga. Isto je i sa Niveom recimo, zatim Kraftfoods, Coca Colom, US Steelom - ma bukvalno sa svima koji znace nesto na ovom trzistu.

Kad oni smanje budzete 50% ne ulazu u Srbiju vise toliko novca kao ranije, dakle automatski je na osnovu poreza i slicno, 50% manje davanja u drzavnu kasu... i eto krize dok si reko keks.
[ Lesli Eldridz @ 30.03.2009. 11:59 ] @
Znaci, u sustini, nema vise priliva iz inostranstva, to jest leba bez motike, samo valjas neku robu a para kaplje (osim doznaka od dijaspore, to je konstanta, toga ima) i to je njima kriza. I onda umesto da krenu da nesto rade da bi izasli iz te krize, mislim, ko nema sta da jede valjda uzme pa nesto radi, sta znam, sadi krompir za sebe, ili eventualno uzme da krade da bi imao da jede, oni kukaju. A ovakvi geniji imaju jos genijalnije ideje od kukanja kako da se resi nasa kriza:

Citat:
Iz vremena socijalizma i doba populizma Srbija je nasledila široku, skupu i neracionalnu mrežu zdravstvene zaštite i obrazovnog sistema. Svako selo moralo je da ima dom zdravlja i osnovnu školu (pa makar nju pohađao samo jedan đak), a svaka varoš srednju školu i bolnicu


http://www.politika.rs/rubrike/uvodnik/Nema-se.sr.html

Hajde, ovo za ove po opstinama i te skole gde je jedan djak to se slazem da se zatvori i otpusti to sto je primljeno bez potrebe, ali sta fali ovom konceptu sto sam citirao? Nego sta treba, iz varosi da idu deca u srednju skolu u dva - tri grada koja u Srbiji postoje, a za lecenje od nekih da kazemo obicnih bolesti da idu jos dalje? A zasto? Da bi nekoliko baraba koji su bolesni u glavu mogli da napune svoje dzepove. More mars. Ovde su se zbog takvog stava vazda dizale bune, pa ce opet ako treba, verovatno, ne da cu ja da je dizem, samo kazem sta ce da bude. Umesto da ove barabe koje su opljackale zemlju podnesu teret te njihove takozvane krize, jer i tako oni 99% od svega toga sto udje preliju u svoje dzepove pa iznesu iz zemlje, ovaj ce da zatvara bolnice i skole i ambulante po varosima i selima i tako resi krizu. Sve sam suv genije, kao i obicno u Srbiji. I to malo sto su izasli iz divljastva bi da sami razbucaju i uniste. Sacuvaj boze.
[ Horvat @ 30.03.2009. 12:39 ] @
milka puca?odakle to??

mada mi i za koku tesko poverovati,ali tek u milku tesko verujem da ce puknuti ;)
[ BluesRocker @ 30.03.2009. 14:06 ] @
Citat:
a svaka varoš srednju školu i bolnicu

Ovo je tesko lupetanje. Nije istina da svaka varos ima bolnicu, niti je jednostavno napraviti negde bolnicu. Troskovi su ogromni, a da ne pominem nedostatak strucnog kadra. S druge strane, ne vidim sta je problem sto svaka varos ima srednju skolu.
[ Lesli Eldridz @ 30.03.2009. 14:22 ] @
Citat:
Horvat: milka puca?odakle to??

mada mi i za koku tesko poverovati,ali tek u milku tesko verujem da ce puknuti ;)

Ma ne puca nista, nego vidis da se kriza sastoji u tome sto su iz centrale smanjili budzet za 50% ovima u vukoebinama kao sto je Srbija, pa sad ovi sto tamo rade nece vise imati platu 1000 evra nego bednih 700, a reklame nece ici 80 puta dnevno, nego samo 30 puta. Vidju krize, prava strahota. Sve su to gluposti. Ovde se jos uvek ne primaju zaradjene plate nego "licni dohodak" koji se razrezuje djuture, i to i kod privatnika i u drzavnom sektoru, niti se zna ni kolika je kome satnica, ni koliko je radno vreme, ni koliko kosta prekovremeni rad, ni nista, oni nasli da pricaju o krizi. To sa krizom ti je ovde samo najobicnije pomodarstvo i nista vise. A tzv drzava koja je potrosila budzet zaposljavajuci milion rodjaka po opstinama i troseci pare na gluposti ne sme da trazi pomoc od svojih drugara i gazdi "kapitalista" , pa hajde udri na sirotinju i proleterijat, sve jedno da li je taj porez od 6% ili ce da bude nesto drugo, da se Vlasi ne sete. Ono, ima i termin za tu spregu drzave i krupnog kapitala, tako im Benito Musolini svima pomogao. Kakva kriza koji bakraci, neko smislio kako da opljacka zemlju jos vise, kao onaj iz Jula sto je uvezao pistaljke kad su bile one bune, pa ih rasprodao onima sto setaju protiv njega. Kakva to kriza moze da bude u tim varosima koje ovaj pominje i gde bi da zatvara srednje skole, kad one nisu ni videle razvoj od kad je umro drug Tito? Pusti ih u djavola, sve lazu i samo pale masu da bi imali opravdanje za kradju. Ne veruj nista nikome, i sta god da smisle, buni se protiv toga. Nek im pomognu "preduzetnici, industrijalci i domacini" sto da im pomazu svi ravnopravno, kad svi ravnopravno nisu ni ucestvovali u podeli plena. Taj ko se vise omastio sad neka vise vrati, sta tu, zna se kako je oduvek bio red kad se ide u gusare.
[ cozmo_im @ 30.03.2009. 14:53 ] @
Citat:
Horvat: milka puca?odakle to??
mada mi i za koku tesko poverovati,ali tek u milku tesko verujem da ce puknuti ;)


Ne puca kod nas, vec na velikim trzistima im drasticno pada prodaja. Recimo kozmeticki proizvodi su urnisani na velikim trzistima kao Ukrajina, Rusija... prodaja kafe takodje je u padu, uglavnom prodaja sve robe (tehnicke, automobila, kozmetike, slatkisa, sokova, kucne hemije...) koja se ovde reklamira i valja je dosta pala u tim zemljama a to odnosi strahovite novce i donosi gubitke tim kompanijama pa spasavaju budzete tako sto ovde kresu budzet za 50%. Recimo i HP je isto uradio, bez obzira sto ovde dobro stoji - sve pare idu u centralu.

To znaci za nas - manje reklamiranja, distribucija manje kolicine proizvoda, manje marketinskih aktivnosti (velike sume novca za drzavu su u pitanju jer se od toga sliva velik deo PDV-a), manje posla za zaposlene - manje plate, manje poreza drzavi, neke firme sve obustavljaju u smislu marketinga.

To onda povlaci sa sobom paniku, pad kupovne moci, manju zainteresovanost za kupovinu, staje trziste nekretnina jer ljudi se automatski plase za buducnost i ne ulaze u kredite - dakle manje para bankama, drzavi i slicno.

Zacaran krug.

A mi posto proizvodimo jedno veliko NISTA i zavisimo od uvoza i stranih kompanija - naravno da cemo da puknemo po svim savovima iako te firme dobro stoje ovde - pare se slivaju u centralu.
[ Horvat @ 30.03.2009. 17:32 ] @
razumem da puca auto industrija jer imaju stotine hiljada automobila na lageru,a ljudima skresane plate/dobili otkaz,pa naravno da ce izbaciti automobil iz kupovine
razumem i nove nekretnine
ali jednu cokoladicu /flasu soka,e to mi je vec tesko poverovati...

a koliki udeo prodaje kraffoods ima u doticnim mestima? [i sta oni prodaju sem milkinih proizvoda?]