[ mr_pingvin @ 20.03.2009. 14:19 ] @
U pitanju je Windows 2003 Small business server sa MS SQL 2000 ver 8.00.2039 (što bi trebalo biti SP4). Trebalo je da instaliram antivirus, povežem na ADSL ruter i tako neke trivijalne stvari. Problem je u tome što sqlservr.exe servis zakucava CPU na 100% i onemogućava rad drugih aplikacija i normalan rad uopšte, a ja baš i nemam mnogo iskustva sa MS produktima (linux korisnik ;). Tu bazu koristi neki Hotel management system za vođenje evidencije, prodaju itd.
Hteo sam da pitam da li je normalno da SQL server ovako zakucava čak i kada nije opterećen upitima i da pri tom zauzima 1.7GB ram i 3.2GB swap, i da li problem može biti u samom SQL serveru (ako postoji neki hotfix) ili je loše napisana klijent aplikacija. Probao sa da nađem na netu neko rešenje, pročitao sam mnogo kukanja ali nigde odgovora. Meni bi bilo najlakše da isključim servis i obavim svoj posao pa da ga vratim da drlja, ali ako postoji neko rešenje želeo bih da ga popravim.
[ rambo @ 20.03.2009. 21:47 ] @
Na osnovu ovoga što si rekao, ne može se jasno utvrditi problem.

Prvo idi na http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/default.aspx pa skini Process Explorer i Process Monitor. Zatim počni da pratiš šta se to tačno dešava sa SqlServr.exe procesom, pa ćeš možda uloviti krivca.

Preporučujem ti da obavezno proveriš da nemaš konflikt sa Anti-Virus softverom (pre svega vezano za Firewall) i, naravno, obavezno trebaš da znaš šta tačno radi ta aplikacija koja se povezuje sa tom instancom SQL Servera. Postoji mogućnost da se nešto dešava prilikom prvog pokretanja (replikacija, ili nešto slično), pa obavezno proveri i to.

Još jedna stvar može da bude nešto oko konfigurisanja samog Windows Servera. Pre svega sumnjam na DNS server. Pošto se radi o SBS verziji (Small Business Server), onda pomalo sumnjam na loše konfigurisanje nekih od servisa sistema od kojih možda sam SQL server zavisi. Takođe, može da bude i pogrešno konfigurisanje samog SQL Servera prilikom instalacije.

I na kraju ide standardna preporuku. Obavezno skinuti sve najnovije update-ove za Windows i sam SQL Server, jer to svakako može da reši neke od poznatih problema.

Preporuka: Ukoliko je moguće, preći na Windows Server 2008 Standard i zatim instalirati SQL Server 2008 Standard. Manje glavobolje, više fleksibilnosti.
[ mr_pingvin @ 30.03.2009. 02:39 ] @
Hvala na savetima. Skinuo sam process explorer i odmah sa video neke sumnjive procese. Stavio sa antivirus da skerina za vreme boot-a i našao je neke viruse. Izgleda da je neko "stručno" lice prenelo viruse sa usb flash. Posle čišćenja opterećenje nije prelazilo 2%, a najveći peak je bio oko 6%. Radilo je to ok dan-dva dok nije otkazao jedan od hardova, ali to je već sasvim druga priča. Može se preći i na windows server 2012 i sql server 2020 i to ništa ne bi vredelo ako neko ne zna da ga podesi. Pored takvih i sega mega bi nakačila trojanca.