[ misk0 @ 21.03.2009. 16:28 ] @
Interesuje me malo pojasnjenje o ovoj tehnologiji.
Kod nas (u CH) od prije nekih godinu dana prodaju ADSL+ sa mogucnoscu prenosenja telefonske linije zajedno sa ADSL prikljuckom. U smislu da ne moras vishe placati pretplatu za telefonski prikljucak vec placas nesto vishe ADSL ali imas i telefon. VoIP - logicno.
E sad, kupim ja to za firmu i internet shiba bez problema (brzo i sve super).
Pokusam spojiti 2 asteriska (jedan na toj liniji, jedan na drugoj lokaciji) i NEMA SANSE.. i vidim na toj drugoj lokaciji (gdje imam leased line) da dobijam neke cudne SIP headere ... tipa 10.100.241.2 (local IP opsezi). I posumnjam da nesto nije OK i okrenem provajdera i dobijem sledece objasnjenje:
To 'non aggregated' znaci da postoje zapravo 2 data 'kanala' - jedan za internet sa javnom IP adresom a jedan za VoIP i digitalTV (ovo za TV pretpostavljam) koji mi nije tako dostupan vec se koristi samo za ta 2 servisa i njima (provajderu je dostupan).
Takodje su mi rekli da postoji kod tog ADSL+ standarda mogucnost da se koristi VCL (ili koji druga skracenica, ne sjecam se dobro) broj 36 a ne 35 kao kod ostalih ADSL konekcija.??

Prvo sam bio poprilicno iznenadjen sa tim a onda su dosla pitanja za koje se ne libim zvati provajdera jer mi se obicno javljaju ljudi koji daju objasnjenja do odredjenog nivoa, kad pitas nesto van database FAQ pitanja - nemaju pojma ili mi prodaju muda pod bubrege.
- Interesuje me kako ADSL modem radi 'odvajanje' podataka tj na osnovu cega odlucuje da ce neki paketi ici klasicnom internet vezom a neki tom drugom? Napominjem da sam morao iskljuciti te opcije (to 36, ne sjecam se tacno gdje je i kako je, jer je FritzBox na njemackom pa samo nagadjam sta cemu sluzi) da bih mogao uspostaviti vezu izmedju 2 asteriska.
- Gdje se nalaze podaci o toj drugoj konekciji? Mislim je'l to nesto automatsko i korisnik nema uticaja na to ili?
- Za digitalTV su napisali da mora biti spojen na port 4 routera. Buduci da ja router spajam sa switchom od 48 portova, da li to znaci da nece raditi ako ga spojim na moj veliki switch? Tj da li dekoder uzima klasicnu adresu ili neku iz tog 'lokalnog subneta'?

Eto, nadam se da nisam previshe konfuzan. Fala.
[ optix @ 21.03.2009. 21:28 ] @
ATM koji se koristi kao transport ADSL-a od modema do DSLAM-a koristi Virtual Path i Virtual Channel identifikatore (VPI, VCI). Gledaj na to otprilike kao na VLAN u Ethernet terminologiji.
VOIP i IPTV su obicno odvojeni razlicitim vpi/vci-evima od internet servisa. Odatle privatne adrese i mogucnost garantovanog kvaliteta.

Na modemima su uglavnom bridge-ovani fizicki ethernet portovi sa odgovarajucim vpi/vci brojem tj. kanalom na ATM interfejsu. Trebalo bi da imas potpunu kontrolu nad tim, tj. koji port se kaci na koji vpi/vci...

Sto se tv-a tice, ako se na taj port moze prikaciti samo jedan dekoder - tv, onda nije neki problem, povezi ga direktno, eventualno bridge-ovanejm dva porta na switch-u (ako ima tu mogucnost), ili napravi poseban VLAN za njih, mada to moze a i ne mora da radi :)

Kod naseg Telekoma npr. vpi/vci za internet je 8/35, a za iptv 8/36 ili tako nesto.
[ misk0 @ 22.03.2009. 13:30 ] @
Hvala na odgovoru, sve znas i sve si pogodio :) I kod nas je internet na 8/35 a VoIP je bio na 8/36.

Nije mi jasno jos to kako na 'kablu' ima jos 'prostora za jedan 'kanal', tj rekli su mi da mi je zbog udaljenost od centrale na toj lokaciji moguce da imam internet samo 15Mbit/s download a ovde jos upakuju i drugi tj VoIP i digitalTV?

Osim toga, koliki je BW potreban za digitalTV? kolike je sirine taj drugi kanal?

Znas li kako taj router odvaja pakete na drugu konekciju tj na taj 8/36 kanal? NA osnovu SIP headera ili..?
[ optix @ 22.03.2009. 16:01 ] @
Bandwidth za tv zavisi od rezolucje i kodeka koji se koristi. Ovde je to MPEG4 koji jede oko 4-5Mb/s po kanalu (ne znam tacno kolika je rezolucija, nije HD). Najbolje je da pogledas na ruteru na koju ukupnu brzinu se sinhronizovao sa DSLAM-om, pa od toga oduzmes bandwidth za internet i voip. Na ruteru bi isto trebalo da ti pise koja je maksimalna teorijska brzina (u zavisnosti od udaljenosti i smetnji) koju mozes da ostvaris sa svojom adsl paricom.

Nisam siguran na sta mislis sa ovim 'prostora za jos jedan kanal'? Na ATM liniji mozes imati vise virtuelnih kanala (oznacenih sa vpi/vci), ako mislis na jos jedan tv kanal (ukupno dva) - to samo zavisi od bandwidth-a za jedan i ukupne raspolozive brzine...

Ruter ne odvaja pakete, nego sve koji dolaze sa odredjenog fizickog ethernet porta vezuje sa nekim vpi/vci-em. Npr. prva dva porta su vezana za internet (8/35), treci za voip (8/36), cetvrti za digitalTV itd. Ako imas admin pristup ruteru, trebalo bi da imas potpunu kontrolu odredjivanja koji port ce da se veze za koji vpi/vci.
[ misk0 @ 23.03.2009. 11:34 ] @
Hvala za odgovore

Citat:
optix: Ruter ne odvaja pakete, nego sve koji dolaze sa odredjenog fizickog ethernet porta vezuje sa nekim vpi/vci-em. Npr. prva dva porta su vezana za internet (8/35), treci za voip (8/36), cetvrti za digitalTV itd. Ako imas admin pristup ruteru, trebalo bi da imas potpunu kontrolu odredjivanja koji port ce da se veze za koji vpi/vci.

Pa nije bash tako ili mozda ja grijesim.
Problem je bio sto mi je SIP pakete koje je slao asterisk iza tog modema na drugu lokaciju modifikovao i mjenjao IP adresu - public za private (recimo umjesto 84.xxx.xx.xx. stavljao 10.251.20.1) dok nisam iskljucio to na routeru (nesto tipa use VPI 36 for VoIP). Dok god je to bilo ukljuceno, nisam uspio da povezem 2 asteriska.
[ optix @ 23.03.2009. 15:48 ] @
Aha, onda je ipak neki malo pametniji ruter :)