[ vladisha @ 23.03.2009. 22:37 ] @
U poslednje vreme imam problema sa SBB konekcijom.
Posle 10-tak minuta normalnog rada dolazi do prekida veze i dok ne resetujem konekciju (disable - enable konekcije) veza je u prekidu.
Pri tom uredno mi je prijavljena adresa i status modema je isti kao i kad je veza u redu ali mi je bilo koji sajt nedostupan.
Pri tome prilikom pinga Gatewaya vreme pinga toliko poraste da se desava i da mi je nepristupacan! I tako opet na po 10-tak minuta dok ne resetujem konekciju...
Resetovao sam modem i fizicki i preko njegove konfiguracione strane.

Video sam na SBB forumu da jos ljudi ima isti problem!!!

Da li ja tu jos nesto mogu da uradim ili da ZOVEM SBB.

P.S. Imam Windows Vistu, i ovaj problem mi se desavao pre oko mesec dana i prosao je posle 10-tak dana.
[ calexx @ 23.03.2009. 22:45 ] @
Da li je veza preko USB ili preko UTP? Direktno ili preko nekog rutera?
[ vladisha @ 24.03.2009. 06:53 ] @
Preko UTPa i direktno, bez rutera.
[ calexx @ 24.03.2009. 08:53 ] @
Kako ga resetuješ preko konfiguracione strane? Najbolje da zoveš podršku kada se zaglupi pa će oni da provere kakav je status. Možda nešto rade, možda je problem na tvom čvorištu, možda ti modem nije dobar a možda je i tvoj komp u pitanju. Ako možeš probaj na drugom kompu pa ćeš to da eliminišeš.
[ X Files @ 24.03.2009. 10:35 ] @
To je jedan od simptoma koji treba resavati metodom eliminacije.

Iz mog iskustva (licnog i iz komsiluka) desavalo se sledece:

1. modem nije bio u redu
Ponekad se moze proveriti tako sto se modem zakaci (onako sam, bez racunara) direktno na prvo cvoriste u stanu da bi se videlo da li lampice i nakon duzeg vremena rade kao se ocekuje.

Pojacavanje signala (u razvodnoj kutiji u ulazu) nije dalo rezultate.

Zamenom modema problem je bio resen.

2. mrezna kartica
Integrisana mrezna kartica koja je nekada radila kako treba je odjednom krenula da proizvodi te stalne Connected/Disconnected trenutke.

Ugradnjom nove, najjeftinije mrezne kartice problemi su bili reseni. E sad, da li je bas bilo do te integrisane MK ili je nesto u kombinciji sa drajveriima i OS-om, ne znam.

(U medjuvremenu USB varijanta je radila bez ispada, sto sam probao cisto kao neki test)

3. Losi spojevi na krajevima koaksijalcama.

OVO JE BIO NAJCESCI UZROK.

Naime, posto svi krenu da prikljucuju enorman broj uredjaja (TV-i, racunari, TV kartice) na SBB liniju, to podrazumeva dodatni sistem kabliranja u domacoj izvedbi.

Ono na sta skrecem paznju je vaznost ispravnog spajanja krajeva koaksijalnog kabla, gde treba voditi racuna da se centralna zica ni najmanje ne dodiruje sa zicom omotaca, pri cemu omotac treba da se dodiruje sa metalnim spojevima.

Mozda ce neko ko se bavi ozbiljnije umrezavanjem dati i detalje ili me ispraviti, a po mom iskustvu je ovako.
[ vladisha @ 24.03.2009. 19:36 ] @
Evo, prvu stvar koju sam probao je da ga povežem preko USB-a, i sve radi kako treba. Sad cu da ga nakačim na drugi računar preko mrežne kartice da vidim kako se sa njom snalazi.
Ako i to bude radilo idem da pazarim jednu mrežnu kartu... Mada, ploča mi je prilično kvalitetna i stara tek 2 meseca!

P.S. Reset radim preko 192.168.100.1\Reset
[ X Files @ 24.03.2009. 19:47 ] @
^
Pre nego se odlucis da mozda kupis mreznu karticu, ipak proveri sistem kabliranja, tj.kvalitet spojeva:
* coax (sbb) - razdelnik,
* razdelnik - coax (pc),
* coax - modem (pc)
... tj, da slucajno neka zicica omota ne dolazi u dodir sa centralnim provodnikom. Meni se desilo.
[ vladisha @ 25.03.2009. 22:13 ] @
Evo da se javim posle 24 h testiranja.

Posle svih mogucih testiranja, stvar koja mi je sredila konekciju je vracanje drivera za mreznu kartu na fabricke (Windows update!!!), tako da mi je sad Windows update na OFF. Moram priznati da mi je ovo bio jedan prvih stvarni na koju sam sumnjao(gledao sam da mi Windows update stalno stavlja neke nove drivere za mreznu karticu), ali reputacija SBB-a mi je skrenula paznju sa pravog uzroka problema i odmah sam sumnjao na njih.

Hvala na pomoci i nadam se da ce sve biti OK ubuduce.
[ X Files @ 26.03.2009. 06:27 ] @
^
Heh... Pogledaj ovde moj slucaj sa Vista Update-om:
http://www.elitesecurity.org/t339220

(to je bio kao dodatni update, pored standardnog)
[ vladisha @ 26.03.2009. 08:55 ] @
Da, da...

Od sad mu samo dajem da krpi rupe u Windowsu, nista više.