[ draganchem @ 24.03.2009. 21:55 ] @
Moze li neka pomoc oko print preview-a iz vb6 za excelov fajl? Pokusavam ali nece pa nece!
[ djpero.84 @ 04.04.2009. 17:09 ] @
1. Dodaj reference
Project -> References -> Microsoft Excel 12.0 Object Library (zavisi koji Office koristis, ovo je 2007 verzija)
2. I jedan Command button sa ovim kodom

Code:
Excel.Application.Visible = True
Excel.Application.Workbooks.Add
Excel.Application.ActiveCell.Value = "a"
Excel.Application.ActiveWorkbook.PrintPreview
[ miki987 @ 12.07.2009. 23:47 ] @
vidoh ovu temu koja je slicna onome sto ja zelim pa cu vas zamoliti da mi pomognete
ja imam neke proracuune a reultati su prikazani u tex box -vima i iste bih zeleo sacuvati u excel-u
nasao sam kod za kreiranje xls fajla ali ne i upisa u njega
moze li mi neko reci kako upisati i podesiti tacno gde ja hocu na listu papira gde ce se postaviti neki broj
p.s.nesto slicno sa ovim kodom,ali sta ako ovo "a" zelim da pomerim na nekoj drugom mestu u okviru excel-a
hvala
[ dzigilibonglica @ 13.07.2009. 10:56 ] @
Pozdrav!

Evo ti jedan moj kod, malo ga izmenjaj, ali ti to sve treba raditi...
Isto dodaj sta treba u references, imas gore sta treba. Da li je verzija 12 ili neka druga to ti zavisi od tvog Office-a. Ja ovde neki recordset iz baze prebacujem u excel, s'tim sto ga ja ubacujem u Excell template i to od 12-tog reda(stoga ono i+12, da te ne zbuni...)


Code:

Private Sub ExportExcell()

Dim RezultatExport as ADODB.Recordset
Dim i, Broj as Integer

Dim aplikacija As Excel.Application
Dim wSheet As Worksheet
Dim wBook As Workbook

On Error Resume Next
 
    Set RezultatExport = New ADODB.Recordset
    RezultatExport.CursorType = adOpenDynamic
    RezultatExport.CursorLocation = adUseClient
    RezultatExport.LockType = adLockOptimistic
    

        
    Set aplikacija = CreateObject("Excel.Application")
    Set wBook = aplikacija.Workbooks.Add(App.Path & "\Templates\Report.xlt")
    Set wSheet = aplikacija.Sheets(1)
    
    Err.Clear
    RezultatExport.Open UpitS, baza, , adCmdTable
    Broj = RezultatExport.RecordCount

    For i = 0 To Broj - 1
        If i = 0 Then
            RezultatExport.MoveFirst
        Else
            RezultatExport.MoveNext
        End If
        
        wSheet.Cells(i + 12, 1).Value = (i + 1)
        wSheet.Cells(i + 12, 2).Value = (RezultatExport.Fields.Item(0).Value)
        wSheet.Cells(i + 12, 3).Value = (RezultatExport.Fields.Item(1).Value)
        wSheet.Cells(i + 12, 4).Value = (RezultatExport.Fields.Item(2).Value)
        wSheet.Cells(i + 12, 5).Value = (RezultatExport.Fields.Item(3).Value)
        wSheet.Cells(i + 12, 6).Value = (RezultatExport.Fields.Item(4).Value)
        wSheet.Cells(i + 12, 7).Value = (RezultatExport.Fields.Item(5).Value)
        wSheet.Cells(i + 12, 8).Value = (RezultatExport.Fields.Item(6).Value)
        wSheet.Cells(i + 12, 9).Value = (RezultatExport.Fields.Item(7).Value)
        wSheet.Cells(i + 12, 10).Value = (RezultatExport.Fields.Item(8).Value)
        wSheet.Cells(i + 12, 11).Value = (RezultatExport.Fields.Item(9).Value)
        wSheet.Cells(i + 12, 12).Value = (RezultatExport.Fields.Item(10).Value)
        wSheet.Cells(i + 12, 13).Value = (RezultatExport.Fields.Item(11).Value)
        wSheet.Cells(i + 12, 14).Value = (RezultatExport.Fields.Item(13).Value)
        wSheet.Cells(i + 12, 15).Value = (RezultatExport.Fields.Item(14).Value)
        
        frmPoruka.Label4.Caption = CStr(i + 1) & "/" & CStr(Broj)
        frmPoruka.Label4.Refresh
    Next i

    If Err.Number <> 0 Then
        
        Me.Visible = True
        aplikacija.Quit
        Call MsgBox("Greska sa Excel-om", vbOKOnly)

    Else
        
        Me.Visible = True
        aplikacija.Visible = True
        aplikacija.ShowMe
        
        Set aplikacija = Nothing       'ovo je samo da se EXCELL Odkaci od programa i bude zasebno, pa tvoj program moze dalje saam da pici i radi sta treba
    End If
End Sub
[ miki987 @ 13.07.2009. 23:30 ] @
hvala ti ali cu te zamoliti da mi samo objasnis sta i kako radi, meni je recimmo od samog pocetka nejasno:

kako se export prikazuje kada nemammo umesto Private Sub ExportExcell() ono Click (dugme)

kapiram da se upisuje od 12 polja ali ne znam sta, odnsono sta pises u excel, kako definises sta ces da upisujes???Kapiram i ovo RezultatExport.Fields.Item(1).Value ali ne znam sta je to, kao neki report (!?)

jel ti nije problem da okacis taj primer (delimicno, samo pisanje u excel) bice mi lakse da provalim sta kako radi

hvala jos jednom i na ovome
[ dzigilibonglica @ 16.07.2009. 09:05 ] @
Sorry na kasnjenju, ali ja sam malo na odmoru.

Evo ovako druze: Ako hoces da ti to radi kada pritisnes neko dugme ima dva nacina da to uradis:

1) Stavis u dogadjaj Click nekog dugmeta ceo ovaj kod koji se nalazi izmedju <Private Sub ExportExcell()> i <End Sub>
2) Ostavish ovu proceduru kakva jeste, a u dogadjaju Click nekog dugmeta ubacis sledecu liniju <Call ExportExcell>


U sustini, dao sam ti primer iz jednog tekuceg projekta, ali da bih ti objasnio kako excell radi, evo ovako:


Najvaznije ti je sledece:
Code:

Dim aplikacija As Excel.Application 'definisanje objekta excell aplikacje
Dim wBook As Workbook 'Definisanje excell dokumenta
Dim wSheet As Worksheet ' Definisanje stranice-sheeta


Znaci treba ti aplikacija tipa Excell koja radi pod kontrolom VB-a, to ti je objekat aplikacija, treba ti neki dokument za Excell(wBook) i worksheet(znas da u Excell-u imas dole u levom uglu 3 sheeta)

Sada kako se ovi objekti definisu:

Code:

Set aplikacija = CreateObject("Excel.Application") 'Napravi ti excell aplikaciju u pozadini koja radi pod kontrolom VB-a
Set wBook = aplikacija.Workbooks.Add(App.Path & "\Templates\Report.xlt") 'Ova linija otvara neki Excell template
Set wSheet = aplikacija.Sheets(1)  'Ova linija podesava Focus na prvi sheet excell dokumenta


E sad napravili smo aplikaciju i ucitali neki dokument, tj napravili smo novi dokument na osnovu template-a. Ja cesto koristim ove .XLT template-ove za excell jer prvo sve lepo ispodesavam na dokumentu, ubacim logo,itd... pa samo na taj gotov sablon upisujem sta treba...Moze i da se pravi novi dokument za excell, ali je mnogo lakse kada prvo u Excell-u napravish neki template, i samo ga ucitavas(gnjavaza je iz VB-a podesavati sirinu polja, linije franica itd...)



Upis u excell:

Generalno: wSheet.Cells(BrojReda, BrojKolone).Value = VrednostKojaSeUpisuje
Moj Primer: wSheet.Cells(i + 12, 2).Value = (RezultatExport.Fields.Item(0).Value)

Dalje, da ti sve to prikaze kada lepo upisesh svoje vrednosti u Excell:
Code:

 aplikacija.Visible = True 'Excell je visible
 aplikacija.ShowMe   'Excell se sada prikaze preko tvog programa
 Set aplikacija = Nothing 'Excell se sada otkaci od tvog programa




Eto, nadam se da sada nije nejasno,Pozdrav!




[ miki987 @ 16.07.2009. 23:25 ] @
:) ali moram opet...
ovako,gotovo da sve kapiram i jasno mi je kako to funkcionise ali:
1) sta kada se dokument treba sacuvati na dugme "sacuvaj" / on ce uvek taj jedan isti prekopirati a meni je potrebno da se svaka izmena, svaki put na "sacuvaj" kreira NOVI xls koji a koji ce da se kreira tako sto ce imati promenljivu - vreme (sec) u svom imenu. Kako sam ja to zamislio i do negde uspeo srediti stvar, primer (sa komentarima koji mi prave problem):

Code:
Private Sub Command1_Click()
Dim ApExcel As Object 'To open Excel
Dim ime As String
Dim sacuvaj As Object / ovo ne radi kako sam ja zamislio
ime_fajla = Format(Date, "dd.yyyy.mm")  / ovde samo trebam ubaciti i vreme + sec
Open "C:\proba\" & ime & ".xls" For Append As #1
Set ApExcel = CreateObject("Excel.application") 'Creates an object
ApExcel.Visible = True ' So you can see Excel
ApExcel.Workbooks.Add 'Adds a new book.
ApExcel.cells(1, 1).Formula = Text1.Text 'Add Text to a Cell / ovde mogu definisati u kom polju ce koji tekst biti ispisan ali ne i njegovo formatiranje (sirenje celija, definisanje boje pozadina i t.d)
'You can use the line above, changing coordenates to go to any
'cell and you can also add Formulas
ApExcel.Range("A1:D2").BORDERS.Color = RGB(0, 0, 0) 'Use it to
'change the borders. / ovde umesto BORDERS ako upisem BACKGROUND ne funkcionise :D
ApExcel.Columns("A:AY").EntireColumn.AutoFit 'To adjust the
'column's width.
ApExcel.Selection.NumberFormat = "0" 'Adding different formats
sacuvaj.Save / ovo takodje ne radi :D
End Sub


Dakle kao sto mozes videti napredovao sam :D ali...

1) Korisnik preko comboa odabere parametre
2) Parametri (brojevi) se medjusobno mnoze,dele,sabiraju i t.d.
3) Dobijeni rezultat zajedno sa odabranim parametrima trebam na "SACUVAJ" sacuvati u xls na mestima gde ja zelim zajedno sa opcijama formatiranja (sirenje celija, definisanje boje pozadina i t.d)
4) Posle "SACUVAJ" automatski se predhodno otvoren excel dokument gasi pod imenom datum.mesec.godina.sat.minut.sekunda

Sve ovo osim SAVE-a i formatiranja umem da uradim a tvoj predlog sa sablonom mi deluje BAS ono sto mi treba ali:

1) Sablon je tamo negde u TEMP-u ???
2) Da li postoji opcija kreiranja istog a smestiti ga u zeljenom folderu a da taj sablon aplikacija vuce kao default, upise podatke i sacuva pod novim imenom ???


znam da davim ali zaista mi treba pomoc, vapim za istim na svim forumima i ne trazim gotov kod
pozdrav

[Ovu poruku je menjao miki987 dana 17.07.2009. u 00:37 GMT+1]
[ dzigilibonglica @ 17.07.2009. 17:35 ] @
Pazi procitaj moj prvi post na ovu temu, i uradi ono sa EXCELL-om bas kao sto sam ja napisao.
Tu imas da ti je sablon u App.Path & "\Templates", sto znaci "PutanjaTvogExeFajla\Templates\ImeSablona.xlt". Kakav temp, nema temp. U excelu otvoris nov dokument, i kada ga napravis, odesh na SaveAs, odaberesh ekstenziju, i snimis ga pod kojim hoces imenom gde hoces, posle ga isto tako iskopirash gde hoces(najjednostavnije, napravish dir Templates tamo gde ti je EXE tvoje aplikacije).

Kada uradish add metod u Excellu, pogledaj moj primer, on ne otvara taj xlt fajl vec ti napravi novi fajl iz njega i to xls, koji kasnije mozes da sacuvas kako hoces.


Metod je sledeci:
Code:

wBook.SaveAs ime_fajla

[ miki987 @ 18.07.2009. 00:22 ] @
druze uspeo sam napraviti ono sto sam zeleo osim opcije SAVE:
evo kako izgleda poslednja nekoliko reda bez ovoga

Code:
wBook.SaveAs ime_fajla


vec ovako

Code:
aplikacija.Visible = True 'Excell je visible
aplikacija.ShowMe   'Excell se sada prikaze preko tvog programa
Set aplikacija = Nothing 'Excell se sada otkaci od tvog programa

ime_fajla = Format(Date, "dd.yyyy.mm")
wBook.SaveAs ime_fajla = App.Path & "\Templates\" & ime_fajla & ".xls"

End Sub


ali ne funkcionise
znaci zeleo bih da svaki put kada kreira dokument od templejta isti kreira sa imenom datuma a posto sam provalio da VB ne moze direktno automatski (pozivom neke funkcije) sacuva (SAVE) dokument ostaje mi da rucno na precicu iz otvorenog EXCEL-a sejvujem ali to nije problem, ovo mi je najbitnije dakle da se ime fajla zove danasnji datum
[ dzigilibonglica @ 18.07.2009. 07:43 ] @
Vidim u cemu je problem. Ne mozes da sacuvas jer ti je obrnut redosled, odnosno otkacio si se od aplikacije, a ona radi proces SaveAs na wBook-u. Druga bitna stvar: ime_fajla mora da bude cela putanja sa sve imenom i extenzijom!

U wBook.SaveAs mora da ima samo jedna string promenjiva bez ikakvih jednakosti.

Evo ispravio sam ti, zameni onaj deo koda koji si mi postovao ovim kodom i radice sve STO %! Malu sam ti izmenu napravio kod imena fajla. Naime izbegavaj tacke u imenima fajla jer Excell nece znati koja je extenzija, glup je taj excell :)
Takodje sam ti obrnuo redosled godine,meseca i dana jer ces tako imati u folderu poredjane fajlove vremenski onako kako su nastajali.

Code:


ime_fajla = App.Path & "\Templates\" & Format$(Date, "yyyymmdd") & Format$(Time$, "HHMMSS") & ".xls"
wBook.SaveAs (ime_fajla)


aplikacija.Visible = True 'Excell je visible
aplikacija.ShowMe   'Excell se sada prikaze preko tvog programa
Set aplikacija = Nothing 'Excell se sada otkaci od tvog programa

End Sub


Javi ako si resio problem.
POZDRAV!
[ miki987 @ 18.07.2009. 18:59 ] @
haha kako je prosto kad covek vidi goov kod :DDD a veruj mi pokusavao sam sve pa cak i ovo, i dok sam citao ovu poruku vec sam se pripremao odgovoriti kako nece ali ajde da probam kad ono radi :DD ali dobro, pocetnik jesam i misli mda sada kada kapiram mogu da brzo savladam jos toga
tebi druze hvala puno, sory zbog cimanja

eh da zavoravih jel sam do sada ignorisao msg nakon otvaranja excela, ovo mi pojavljuje kao problem

Run - time error '438'
Object doesn't support this property or method

U References sam cekirao MS EXCEL 12.0 Object Library
Koristim 2007 Office ali su mi zapisi u xls-u (ako je to uopste problem)

I jos jedno usputno pitanjce, da li VB t.j. exe program moze da salje txt dokument sa nekim zapisom na FTP ali da ne proverava usern ame i pass, ili da se definise u samom prigramu ...
[ dzigilibonglica @ 19.07.2009. 12:16 ] @
Pa ne znam bas sto taj err message izbacuje, meni se to ne desava.... Moze biti da je drugacije kod razlicitih verzija office-a, ne znam stvarno.

Taj err mozes da izbegnes tako sto stavis
Code:

on error resume next


pa posle linije koja ti pravi err, stavis:
Code:

err.clear


Sa ftp-om i VB-om nisam nikada radio tako da ti tu ne mogu pomoci. Ali samo ti postavi temu ako ti je to toliko bitno, nacice se valda neko ko zna.
Pozdrav!
[ miki987 @ 04.08.2009. 22:32 ] @
dzigilibonglica moze mala pomoc oko ovog excel koda kojeg imam...zapravo radi se o gasenju - unload excel-a iz memorije-task-a.stavio sam ga na True ali on i dalje ostaje, dakle ja sam ga uspeo samo sakriti...trebaa mi nesto sto ce najpre sacuvati fajl a onda ga unlodovati iz mem. HVala i pozzz
[ Marko_L @ 05.08.2009. 09:12 ] @
Ne možeš samo da zatvoriš aplikaciju... moraš da zatvoriš sve otvorene excel objekte, a neko nepisano pravilo je da ideš od krajnjeg child objekta ka parent objektu (aplikacija). Dakle, prvo zatvoriš worksheet, pa workbook, pa aplikaciju. Ovako nešto
Code:
Set wSheet = Nothing
wBook.Close False
Set wBook = Nothing
aplikacija.Quit
Set aplikacija = Nothing

Ovo bi trebalo da reši problem.
[ miki987 @ 05.08.2009. 17:06 ] @
Marko_L Hvala, to mi je resilo problem ali delimicno, sada mi "Project1.exe" ostaje aktivan t.j. ne gasi se kada napustim program klikom na x.Znaci isto kao sa excel-om ali sada ceo program!? p.s.status pratim u task-u
[ Marko_L @ 05.08.2009. 20:34 ] @
Pa to znači da nešto nisi dobro zatvorio. Prođi kroz kod i vidi šta imaš otvoreno od objekata, pa pozatvaraj, uključujući i forme.
[ miki987 @ 06.08.2009. 16:25 ] @
vidi jedino ako te forme prave problem, ostalo mi je sve bilo ok dok nisam ubacivao forme.evo na sta sumnjam:

Code:
Private Sub Command1_Click()

masina1.Operater = login.Combo1
masina1.Pomocnik = login.Combo2
masina1.Smena = login.Combo3

masina1.Show
Me.Close
End Sub


ovo je prva forma gde radnik unosi podatke ili izabere preko combo-a i isti se kasnije prenose na drugu formu koja se zove masina1

ako on sa ovim masina1.show otvori novu a sa ovim me.hide sakrije login onda je i ne gasi i verovatno to predstavlja problem.
e sad kako odnosno kojom opcijom pozvati Me.Hide kako bi zatvorio login formu
probao sam sa Me.Close,Quit,Exit i nece
[ Marko_L @ 06.08.2009. 16:50 ] @
Code:
Unload Me
[ miki987 @ 06.08.2009. 17:13 ] @
:D medjutim probao i nece
unload me ovde funkcionise na aktivaciju dugmeta,a kako da napravim funkciju koja ce unload-ti ceo program klikom na x?
[ Marko_L @ 06.08.2009. 18:28 ] @
A zar nismo to apsolvirali ovde
http://www.elitesecurity.org/t...morije-objasnjenje-za-kod-time
Dobio si i kompletan kod kojim ćeš lepo zatvoriti aplikaciju,
[ miki987 @ 07.08.2009. 17:01 ] @
Nismo, meni je bilo glupo da se javim :D opet sa pricom "e a kako ono,kako ovo...".Ja sam onaj kod iskopirao u sve forme medjutim po gasenju programa on i dalje ostaje u memoriji.Taj kod jedino nisam postavio u prvu login formu ali sam zato postavio unload me kada se klikne na odredjeno dugme.Imam i jos jednu formu koja odbrojava 5 sec i kada dodje do nule korisnik klikom na "ok" unloduje takodje na unload me i tu formu!?
[ Marko_L @ 07.08.2009. 17:39 ] @
Pa ne stavljaš to u svakoj formi, nego staviš u Unload eventu forme koja gasi aplikaciju, tj. glavnoj formi aplikacije ili kako si već konstruisao aplikaciju. Ako to ne pomaže, onda ne znam, imaš nešto u aplikaciji što ne dozvoljava da se zatvori aplikacija, a to može biti tajmer, petlja, otvorena baza podataka, otvoren neki objekat i slično. Tako da, šta znam, napravi onu proceduru za gašenje aplikacije, a pre toga se osiguraj da si izašao iz svih petlji, stopirao tajmere i slično. Nema tu neke mudrosti.
[ miki987 @ 07.08.2009. 18:47 ] @
Druze nasao sam gresku prateci task na sledeci nacin:
Imam "login" formu koja zapravo nije logovanje vec forma gde radnik izabere svoje ime i ime pomocnika, smenu, i vreme smene odnosno kada je smena pocela i kada se zavrsava.Dakle to je pocetak a radno vreme sam definisao preko Option1 odnosno onih radiobutton-a na sledeci nacin:

Code:

Private Sub Option1_Click()
masina1.Radno_vreme = login.Option1.Caption
masina2.Radno_vreme = login.Option1.Caption
masina3.Radno_vreme = login.Option1.Caption
masina4.Radno_vreme = login.Option1.Caption
End Sub

Private Sub Option2_Click()
masina1.Radno_vreme = login.Option2.Caption
masina2.Radno_vreme = login.Option2.Caption
masina3.Radno_vreme = login.Option2.Caption
masina4.Radno_vreme = login.Option2.Caption
End Sub

Private Sub Option3_Click()
masina1.Radno_vreme = login.Option3.Caption
masina2.Radno_vreme = login.Option3.Caption
masina3.Radno_vreme = login.Option3.Caption
masina4.Radno_vreme = login.Option3.Caption
End Sub


masina1 je forma br.2 u koju se podaci koji su izabrani iz forme login prosledjuju i pojavljuju na toj formi
problem ne znam u cemu je, znam samo da kada u login formi izaberem sve opcije koje se nude (Radnik,Pomocnik,Smena) osim Radnog vremena (radiobutton-a koje ostavim prazne) forma se na X iz taska ugasi.
Ako probam da pored svih opcija i radno vreme definisem klikom na radiobutton-e onda se program (npr. forma masina1 posto ih imam 4) nece ugasiti sto znaci da je problem login forma i option1,option2 i option3 sa kodom koji sam okacio!?

E sad kako to resiti, predpostavljam da na nekki drugi nacin trebam prosledjivati te podatke a ne na ovaj iz primera
Hvala

[ Marko_L @ 07.08.2009. 19:14 ] @
Da, koristi varijable. Na taj način koji ti koristiš, ti zapravo stalno bespotrebno otvaraš login formu. Dodupe, onaj kod koji si dobio bi trebalo da reši taj problem, ali svakako pređi na varijable.
[ miki987 @ 11.08.2009. 19:25 ] @
Delimicno sam resio problem sa ovim ali mi to sada nije glavni problem, naime da li je moguce kreirati jedan excel fajl u kojem ce se smestati neki podaci svaki put u novi red, recimo sada kucam ovaj tekst pa na "save", on napravi fajl, sacuva onde gde ja hocu (uz pomoc onog sablona) i ugasim,sutra opet nesto kucam a on novi tekst ubaci u novi red t.j. prvu praznu kolonu recimo...
[ dzigilibonglica @ 11.08.2009. 23:33 ] @
A sto lepo ne predjesh na baze podataka, pa tamo lepo cuvas podatke...

Mnogo ih je jednostavnije ucitavati, pretrazivati, ukrstati.....(kada malo naucish sa bazama, ako vec nisi, a to obicno kad se uigrash ti predje u rutinu), pa posle samo kada ti treba Excell fajl to exportujesh, ovako kako sada radish sa Excel fajlovima?

Ovo sto ti sada radish je, sto bi nas narod rekao: "Pravljenje pite od g**ana"

Nije tesko,
najobicnije .mdb baze (access), mogu mnoooooooooooogo da ti olaksaju zivot, ako ne znas kako, ja cu ti rado pomoci da naucish, i to ovde, a steta je da se mucish ovako....

Uzgred, samo nastavi da ucish, i ja sam sve zivo probavao dok sam ucio, a i sad to radim!

Pozdrav!


[ miki987 @ 12.08.2009. 21:02 ] @
hehe dobar si, a jbga sta cu, mucim se ali kapiram i ucim, cak sam to sto si napisao shvatio jos dok sam pisao ovo predhodno pa tako naidjoh na jedan jako koristan primer vb-a sa accesom koji mogu da iskoristim ali eto odmah na pocetku problem...ali da najpre kazem sta mi treba-sta hocu:

1.Imam excel fajl sa 11000 imena koji se treba prelistati u narednih 3-4meseca i svakom (imenu) dodeliti status DA,NE ili MOZDA,tako da se u svakom trenutnku moze prikazivati relano - trenutno stanje statusa (koliko sa DA, sa NE ili MOZDA)

To sam najpre zamislio tako sto bih iz vb-a citao excel i prikazivao imena u textbox-ima (import) a zatim ih nanovo sejvovao u novi excel i dodeljivao im statuse :D ludo zar ne heeh.
Trazim ja tako i naidjem na ovo (attach) i provalim da acces moze da u sebe importuje excel (a ne da rucno kuskam 11000) :) i preko grid-a (ako se ne varam) prikazem sva ta imena a u textbox neki recimo,pored,dodajem status i sve tako zajedno sacuvam u bazu (acces) a iz acces-a u exce;

2.Kada god pozelim, zeleo bih imati dugme koji sve to moze da izveze u excel na onu foru koriscenja templates-a

PROBLEM:
kako da u okviru grid-a dodam nesto nalik "input text" i da tu unosom statusa (DA,NE,MOZDA) isti se definisi za to ime i cuva se u bazu?Pokusavam da u acces-u nadjem nesto ali...
p.s.koristim office 2007

[Ovu poruku je menjao miki987 dana 12.08.2009. u 22:15 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao miki987 dana 12.08.2009. u 22:15 GMT+1]
[ dzigilibonglica @ 14.08.2009. 09:52 ] @
Aj pogledacu ovo sto si poslao pa cu ti javiti
[ miki987 @ 14.08.2009. 16:01 ] @
da malo olaksam posto sam zbrljao :D

to je gotov primer acces-a i vb-a kojeg sam skinuo sa es-a, koristan je i u skoro da razumem ceo kod u njemu (bilo bi dobro da za pocetnike postoji posebna tema gde bi ljudi mogli ostavljati slicne primere) ali ono sto zelim da uradim je sledece

- Da osim tih stavki koje se nalaze u gridu postoji i jedna nalik combo-u ili input text gde mogu izabrati/uneti tekst i da se isti sejvuje u acces

- Primer poseduje unos i cuvanje text-a ali preko text input-a, dok meni treba da je u sklopu grid-a, precesljao sam int.medjutim nigde ne mogu da nadjem primer/objasnjenje kako u grid-u integrisati combo/input text

Sta sam radio:

u acces-u sam u design view/general i lookup pokusavao menjati neke od parametara, u lookup stavljao combo medjutim nista...

-Sto se tice izvoza u excel verujem da mi onaj primer od ranije moze pomoci, ali najpre da stignem do njega :D pa cu se sam snaci


I jos jedna stvar, koju sam vec pisao/pitao ranije, da li je moguce u ovom slucaju acces (u predhodnom excel) isti zakljucati kako da malo vestiji korisnik ne bi mao pristupa bazi
[ dzigilibonglica @ 14.08.2009. 16:49 ] @
Sve moze da se zakljuca, ali "malo vestiji" sve mogu da otkljucaju....

Napisacu ti ja primer za to sto ti treba, sa sve komentarima pa okaciti ovde.
[ dzigilibonglica @ 14.08.2009. 19:06 ] @
E ajde da ti ne pisem ovako napamet, zipuj i okaci ovde bazu.
Ne moras sa tvojim podacima u njoj, neka bude struktura te baze kakva jeste, a u tabelama(Tables), neka ti vrednosti polja budu neke nasumicne (Tipa: Marko Markovic, Petar Petrovic, Fred Kremenko, itd...) pa da ti napisem jedan mali primer kako to treba da radi na tvojoj konkretnoj bazi.

Isto tako mi navedi gde ti se baza nalazi u Odnosu na App.Path.

Postuj pa da ti napisem. Necu ovako naslepo da pisem kood, nece ti nicemu sluziti, a ako cu vec nesto da piskaram, makar da ti radi poso.
[ miki987 @ 14.08.2009. 19:52 ] @
ako si otvorio attach to je to, ja to imam i planiram njega da iskoristim, baza je prevelika a i ... pa ti je necu slati, evo primera kako to treba da izgleda ("izmnjeno")

znaci sve sto mi treba je da u takozvanom gridu imam dozvolu da kada kliknem na "status" mogu da izaberem preko combo-a jednu od ponudjenih opcija.excel imena (bazu) importujem preko excel-a, kao sto vidis svako ime ima jedinstveni broj po kojem bih ga trazio, kad ga nadjem kliknem na "status" odaberem ponudjeno-zeljeno i na "save" sacuvam u bazu radi kasnijeg exportovanja
[ miki987 @ 15.08.2009. 19:55 ] @
Dzigilibonglica uspeo sam napraviti combo u acces-u ali ga vb ne vidi.\
Kad bi uspeo prikazati combo u vb-u, kasnije bih taj odabrani tekst mogao pokupiti i zajedno sa ostalim tekstom,a kome inace trebam dodeliti status preko tog combo-a,sacuvati u acces bazu.Dakle problem sada je sto ne umem prikazati combo u vb sa tekstom DA,NE,MOZDA a kojeg sam defiisao u acces-u!?
[ dzigilibonglica @ 18.08.2009. 10:43 ] @
ComboBox ne pravish u Access-u , osim ako u njemu ne pravish aplikaciju, vec ga stavljash u svom programu. U VB-u postoji ADO objektni model za rad sa bazama podataka, a sa njim mozes pristupiti gotovo svakom tipu baze podataka sa kojom radish pa tako i sa Accessom.

Imas i instant resenja u VB-u, kao sto je na primer Data kontrola ali to ti ne bih preporucio da koristish, kasnije(a mozda i vec sada) ce ti trebati vishe od toga.

Elem, da ti malo pojasnim:
U ADO objektnom modelu su ti najvaznija 3 objekta:

1)Connection
2)Recordset
3)Command


1) Connection, samo ime kaze je veza sa nekom bazom podataka, u prevodu sama baza. Posto je ovo ADO, connection moze da radi sa raznim bazama i to ti dodje kao neki TopLevel objekat u ADO-u. U njemu se definishe i sam tip baze, drajver, putanje, vrsta konekcije sa bazom, itd...

2) Recordset (Skup zapisa), on moze baratati celim tabelama, ili vracati u sebe rezultate neke pretrage...itd, menjati vrednosti, brisati, dodavati....ali najvaznije je da on prestavlja neki skup zapisa

3) Command, je neka naredba bazi podataka. Tipa: bazo, uradi to i to, napravi to i to, izbrisi nesto vamo, dodaj nesto tamo....itd.

Za pocetak, dovoljno je da naucish da koristish connection objekat, odnosno da definishesh bazu na koju se kacas, i uzimash i menjash vrednosti pomocu recordsetova....

Za sve ovo jako je bitan SQL, jezik koji baze podataka razumeju, i koji sluzi u ovom slucaju kao posrednik izmdju VB-a I neke baze, a komuniciraju preko ADO objekata(Conn,Recordset, Command).


Da bi razumeo sta cu sada da ti okacim, moraz da razumesh makar osnove SQL-a, a sve ostalo je cisti VB i ADO za komunikaciju sa bazom.


Attachujem ceo primer. Primetices da je baza malo izmenjena, a program je pravljen na srpskoj latinici, tako da podesi prvo u Windowsu serbian latin for non-unicode programs, da bi sve adilo kako treba
Pozdrav!


[ miki987 @ 18.08.2009. 13:21 ] @
ok, ja sam u medjuvremenu nesto radio, tebi hvala na primeru posluzice mi itekako ali:

ovo je datagrid a ja radim sa listview-om = pitanje, da li to znacajno menja stvari i da li je moguce u listview-u otvoriti dvoklikom polje radi upisa statusa ako bar ne moze da se u listview integrise combobox

posto sam dosta razvio ovo mojei poznajem sve sta sam radio imam utisak da cu se bolje snaci, naravno uz vasu-tvoju pomoc,a do resenja problema deli me nekoliko koraka. okacicu kod

Code:
'

Public conn As New ADODB.Connection
Public rs As ADODB.Recordset

'// sadrzi index kliknutog objekta u listi
Public j As Integer

'// sadrzi vrednost kliknutog objekta
Public k As String

Dim strQuery As String

'//////////////////////////////////////////////////

Private Sub Otvori1_Click()
Dim sql As String

openconn
sql = "SELECT * FROM baza1 ORDER BY redni_broj DESC;"
Set rs = conn.Execute(sql)

If rs.EOF Then
    MsgBox "U bazi ne postoji ni jedan zapis!", vbExclamation, "Access"
    closeconn
    Exit Sub
End If

ListView1.ListItems.Clear
Do Until rs.EOF
    ListView1.ListItems.Add 1, , rs("redni_broj")
    ListView1.ListItems(1).SubItems(1) = rs("broj_dostavnice")
    ListView1.ListItems(1).SubItems(2) = rs("broj_resenja")
    ListView1.ListItems(1).SubItems(3) = rs("ime_i_prezime")
    rs.MoveNext
Loop
closeconn
End Sub

'//////////////////////////////////////////////

Private Sub Otvori2_Click()
Dim sql As String

openconn
sql = "SELECT * FROM baza2 ORDER BY redni_broj DESC;"
Set rs = conn.Execute(sql)

If rs.EOF Then
    MsgBox "U bazi ne postoji ni jedan zapis!", vbExclamation, "Access"
    closeconn
    Exit Sub
End If

ListView1.ListItems.Clear
Do Until rs.EOF
    ListView1.ListItems.Add 1, , rs("redni_broj")
    ListView1.ListItems(1).SubItems(1) = rs("broj_dostavnice")
    ListView1.ListItems(1).SubItems(2) = rs("broj_resenja")
    ListView1.ListItems(1).SubItems(3) = rs("ime_i_prezime")
    rs.MoveNext
Loop
closeconn
End Sub

'///////////////////////////////////////////

Public Sub openconn()
conn.ConnectionString = "DRIVER={Microsoft Access Driver (*.mdb)}; DBQ=" & App.Path & "\baza.mdb" & ";"
conn.Open
End Sub

'///////////////////////////////////////////

Public Sub closeconn()
conn.Close
End Sub

'///////////////////////////////////////////

Private Sub ListView1_Click()
If ListView1.ListItems.Count = 0 Then
    Exit Sub
End If

'///////////////////////////////////////////

'// index selektovanog Item-a
j = ListView1.SelectedItem.Index

'// vrednost selektovanog Item-a
k = ListView1.ListItems(j).Text
End Sub

'///////////////////////////////////////////

Private Sub Form_Load()
    strQuery = "select * from baza1 where broj_dostavnice like '%" & Text1 & "%'"
End Sub

'///////////////////////////////////////////


Public Sub Text1_Change()
    conn.Open "Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;Data Source=" & App.Path & "\baza.mdb" & ";Jet OLEDB:Database Password=MyDbPassword;"
    strQuery = "select * from baza1 where broj_dostavnice like '%" & Text1 & "%'"
    If rs.State = 1 Then rs.Close
    rs.Open strQuery, conn
    
    Do While Not rs.EOF
    ListView1.ListItems(1).SubItems(1) = rs("broj_dostavnice")
    ListView1.ListItems(1).SubItems(2) = rs("broj_resenja")
    ListView1.ListItems(1).SubItems(3) = rs("ime_i_prezime")
        ' Ovde napisi kod kojim popunjavas odredjeni red tabele
        rs.MoveNext

    Loop

End Sub


Private Sub Izlaz_Click()
Unload prva
End Sub
Private Sub Izadji_Click()
Unload prva
End Sub


kaos to vidis ja sam uspeo povezati bazu sa vb-om
zbog velikw kolicine popdataka moj vb-exe se ucitava dugo, pa sam napravio 2 table (baza1 i baza2)
sada to ucitava brze i tu nema problema (osim cirilice koja se i posle promene u control panelu ne menja, vidim samo "????")

status-e i datum_izmene sam izbacio iz upotrebe za sada jer mi predstavlja problem prilikom ucitavanja jer je vrednost 0, dok kasnije planiram nekako to da zaobidjem.datum izmene klasicnim automatskim unosom datuma a status ...(ne znam ni ja koje je najlakse resenje)

najtezi problem je search, kojeg pokusavam resiti na nacin iz koda. ne znam gde gresim, odnosno predpostavljam da je problem u
Code:
conn.Open "Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;Data Source=" & App.Path & "\baza.mdb" & ";Jet OLEDB:Database Password=MyDbPassword;"


jer dva puta otvaram isti fajl ali nemam predstavu kako da to resim.

zamislio sam da to sve radi ovako.
kada se baza ucita u listview, unesem neki broj ili ime i on mi u listview-u pronadje-osenci taj red.onda kliknem na field datum, unesem datum a zatim na field status odaberem-unesem da,ne,mozda
[ miki987 @ 04.10.2009. 20:51 ] @
dzigilibonglica mozes li mi reci da li je i kako moguce zaobici replace msg koji se javlja kada u jedan isti dokument (excel) zelim dopisati nesto!?
Situacija je sledeca, imam kod koji otvara Template excela (vizuelno resen na zeljeni nacin) ubacuje podatke u njega i kreira novi dokument sa novim nazivom.E sad, taj isti novo kreirani EXCEL kasnije zelim izmeniti na taj nacin sto cu dopisati-upisati nove stvari,uspem da ga otvorim i usnimim podakte ali se javlja ono za replace (posto je isto ime) i stare mi podatke izbrise

Dakle,sta dodati da mi svaki novi unos podataka unese - dopise a da stare podatke zadrzi pod ovim imenom xls-a (OVO_JE_ZELJENI_EXCEL_FAJL.xls)

A evo i koda:

Code:


Public Sub pozivanjeexcela()

On Error Resume Next
Dim aplikacija As Excel.Application
Dim wBook As Workbook
Dim wSheet As Worksheet 
Dim ime_fajla As String


Set aplikacija = CreateObject("Excel.Application")
Set wBook = aplikacija.Workbooks.Add(App.Path & "\Templates\Template.xlsb") 
Set wSheet = aplikacija.Sheets(1)

'+++++++++++++++++++++++++++++

'++++++++++++++++++++++++++++++

wSheet.Cells(12, 2).Value = Text2.Text 
wSheet.Cells(12, 3).Value = Text3.Text 
wSheet.Cells(12, 4).Value = Text4.Text 
wSheet.Cells(12, 5).Value = T1.Text 
wSheet.Cells(12, 6).Value = Te1.Text 
wSheet.Cells(12, 7).Value = Text5.Text
wSheet.Cells(12, 8).Value = Text1.Text 
wSheet.Cells(12, 9).Value = Ukupno
wSheet.Cells(12, 10).Value = Combo17 
wSheet.Cells(12, 11).Value = I1 
wSheet.Cells(12, 12).Value = I2
wSheet.Cells(12, 13).Value = I3 
wSheet.Cells(12, 14).Value = window
wSheet.Cells(12, 15).Value = window2


ime_fajla = App.Path & "\Excel\Ukupno\OVO_JE_ZELJENI_EXCEL_FAJL.xls"
wBook.SaveAs (ime_fajla)

aplikacija.Columns("A:AY").EntireColumn.AutoFit
aplikacija.True = True
aplikacija.ShowMe 
Set wSheet = Nothing
wBook.Close False
Set wBook = Nothing
aplikacija.Quit
Set aplikacija = Nothing
Err.Clear
End Sub
[ miki987 @ 06.10.2009. 17:21 ] @
ajde da probam da skratim i preformulisem pitanje
dakle, treba mi resenje za kod koji ce dodati tekst u vec postojeci fajl xls i u kojem vec postoje podaci a da ih ne izbrise sa tim unosom odnosno da ne uradi replace vec nesto kao edit>ubaci podatke>save
[ Marko_L @ 08.10.2009. 07:40 ] @
Prvo proveriš koji je poslednji red, pa upišeš u sledeći
Code:
Dim lLastRow As Long
lLastRow = wSheet.Range("A1").End(xlDown).Row

wSheet.Cells(lLastRow + 1, 2).Value = Text2.Text 
wSheet.Cells(lLastRow + 1, 3).Value = Text3.Text 
wSheet.Cells(lLastRow + 1, 4).Value = Text4.Text 
wSheet.Cells(lLastRow + 1, 5).Value = T1.Text 
wSheet.Cells(lLastRow + 1, 6).Value = Te1.Text 
wSheet.Cells(lLastRow + 1, 7).Value = Text5.Text
wSheet.Cells(lLastRow + 1, 8).Value = Text1.Text 
wSheet.Cells(lLastRow + 1, 9).Value = Ukupno
wSheet.Cells(lLastRow + 1, 10).Value = Combo17 
wSheet.Cells(lLastRow + 1, 11).Value = I1 
wSheet.Cells(lLastRow + 1, 12).Value = I2
wSheet.Cells(lLastRow + 1, 13).Value = I3 
wSheet.Cells(lLastRow + 1, 14).Value = window
wSheet.Cells(lLastRow + 1, 15).Value = window2


Ovo će da upisuje u prvi slobodan red.
[ miki987 @ 08.10.2009. 20:08 ] @
Milane Hvala na pomoci ali ovo mi ne moze pomoci.Evo ovako:

Imam 4 forme i one su potpuno identicne u kodovima osim u opciji koja se odnosi na cuvanje unesenih podataka sa forme u excel fajl
Razlika je samo u sledecem npr.:


FORMA1 ima ovaj kod, tako da tekst koji se unese u Text2.Text cuva se u xls na mestu celije ...Cells(2, 2)
Code:
wSheet.Cells(2, 2).Value = Text2.Text 



FORMA2 ima ovaj kod, tako da tekst koji se unese u Text2.Text cuva se u xls na mestu celije ...Cells(12, 2)
Code:
wSheet.Cells(12, 2).Value = Text2.Text 


sve to se cuva uz pomoc sledeceg koda:

Code:
ime_fajla = App.Path & "\Excel\Ukupno\OVO_JE_ZELJENI_EXCEL_FAJL.xls"
wBook.SaveAs (ime_fajla)


problem je:

kada popunim FORMA1, podaci se uredno ubace u xls na mestu ...Cells(2, 2)
ALI kada otvorim FORMA2 i podatke zelim da ubacim na mestu ..Cells(12, 2) sa te forme, on odradi unos ali tako da onaj predhodni izbrise jer me odmah nakon akcije pita "Da li zelim da dokument sa te i te putanje "Replace""

Probao sam logicnim redosledom pokusaja da
Code:
wBook.[b]SaveAs[/b] (ime_fajla)
menjam u Save, pa sam ga onda otvarao, cuvao u onaj sablon pa nanovo otvarao ali sve uzlaudno

Zelja mi je da znaci unose iz 4 formi "kokam" u jedan te isti dokument,sa istim imenom i koji se nalazi na istoj lokaciji u C:/blablabla.xls
[ Marko_L @ 08.10.2009. 21:12 ] @
Pa onda napravi globalni objekat kojem ćeš pristupati sa sve 4 forme, pa snimi tek kad završiš sa svim unosima.
[ miki987 @ 09.10.2009. 07:08 ] @
Nesto kao

Unesi FORMA1,pa predji na FORMA2 pa FORMA3 pa FORMA4 pa onda save!? Ako je tako kako da prenosim podatke iz forme u formu a da mi polja budu prazna odnosno "oslobodjena" za nove unose??? Stvarno ne umem da se snadjem a posto i nisam puno iskusan i vican programiranju cudi me da nema opcije koja ce dozvoliti editovanje excel-a odnosno varijante da otvori excel usnimi podatke i izadje iz njega?

Da dodam jos jednu stvar koja bi ti blize predstavalia sliku projekta odnosno o cemu se zapravo radi i zasto meni to treba:

Varijanta unosa podataka ranije sa ovim kodom je bila takva da svaka forma ima svoj xls, sto znaci 4 xls-a i to je funkcionisalo super sve dok na kraju meseca nismo sumirali stanje...Jurili smo po papirima jer ih je bilo 31kom za svaki dan pojedinacno po jedan A4 papir a na polovinu njih A4 nije iskoriscen sa unosima ni 5% sto je i problem odnosno razlog zbog cega zelim da sada sve to prebacim na jedan A4 i unosim podatke sa sve 4 forme na jedan list A4 papira i time prevashodno smanjim utrosak vremena na trazenju izvestaja i kolicini nepotrebnog papira
[ dzigilibonglica @ 24.10.2009. 23:59 ] @
E jbga.....


Lepo sam ti rekao da je to sa excell fajlovima pravljenje pite od go**na...

Aj sad uzmi koliko ti je vremena trebalo da završiš posao na taj način(ako si ga uopšte završio) i koliko bi ti vremena trebalo da naučiš da radiš sa bazama (naučiš ADO, i kasnije, finese su u pitanju u radu sa drugim bazama)...

I ovako samo se sve više udubljuješ u posao i sve se samo exponencijalno komplikuje za tebe samog.

Za sve ovo vreme bi više uspeo da naučiš, a
sutra će ti gazda ubaciti nekog iskusnog programera, a ti ćeš se naći u neobranom grožđu..., a ubaciće ga jer se zapetljavaš, i njegov posao će početi da trpi...

Zapamti:

Excell fajlovi su tu za laku razmenu podataka, da u njih nešto exportujesh, ili iz njih nešto Importujesh, da ih priučeni ljudi koriste kao malo napredniji kalkulator, ali,

ako želiš da napreduješ, da programiraš, i da od toga živiš, NAUČI BAZE PODATAKA.

SQL, ADO i neku bazu.... Za početak može i .MDB(Access), kasnije ćeš lako preći na nešto drugo.

Nije toliko teško...

Par dana bleneš kao tele u šarena vrata, malo probaš, pa ispravljaš greške, pa samim tim i učiš.

Ako imaš plilike, probaj odmah da radiš to što učiš na konkretnom primeru na poslu (naravno ako termini dozvoljavaju), jer tako ćeš se jedino sigurno prebaciti sa jednog na drugo (na ono bolje).


I gledaj ovako... MORAĆEŠ!!!

Ako radiš za nekog privatnika, i taj radi pos'o, znaci da ima puno prometa...., a Excell ima ogranicenje na 65000 zapisa (2003-jka), a ako mora gazda ti kupi 2007 zbog toga sto ti radish tako kako radish, pre ce platiti drugog programera...

Dalje..., na nekoliko desetina hiljada zapisa, dok nesto iscitash iz Excell-a, procice vechnost, a prosta SELECT naredba SQL-a, to odradi ko keks :)

A ukrstanje......

Da li je to uopste moguce u excell-u?

Koliko linija kooda treba da ispishesh da ne sto uradish? Koliko ti vremena treba da ih smislih pre nego sto ih ispishesh? Koliko komp-u treba da ih odradi da bi doshao do zeljenog rezultata?


Pocni sa bazam, stedish svima vreme: SEBI, i NAJVISHE SBI, kolegama i firmi...




[ Marko_L @ 25.10.2009. 05:43 ] @
Delimično si u pravu. Kažem delimično zato što Excel nije samo napredniji kalkulator. To je veoma moćan alat, pogotovo u sprezi sa VBA, ali za ono za šta je namenjen, a to su tabelarne kalkulacije. Viđao sam jako ozbiljne stvari rađene u Excelu. Ono za šta si u pravu i tu si 100% u pravu jeste da Excel nije dobar kao baza podataka, pogotovo kada se koristi kao eksterna baza podataka od strane VB-a. Za export podataka, ok, za import takođe ok... ali ako treba da služi kao sama baza podataka, onda je bolje preći na Access gde se dobija mnogo bolja kontrola nad podacima i naravno ono što je najveća prednost prave baze, mogućnost pravljenja SQL upita. Mislim, može to i sa Excel fajlovima koji se takođe mogu otvoriti pomoću JET Engine-a, ali to je onda budženje, a i zašto bi to radio kada postoji Access. Excel i Access su dve različite aplikacije sa razlogom. Što bi rekao naš narod "Right tool for the right job" :)
[ dzigilibonglica @ 25.10.2009. 09:05 ] @
Pa da.

Dobro, prenaglio sam kada sam rekao da je samo calculator....

Ali kada se covek vec bavi programiranjem, ali naovaj nacin to je onda bezveze.

Ako vec koristi VB, onaj pravi (ne VBA), mogu'nosti su vece nego recimo sam Access.

Access je ok za jednu mashinu, ali IAKO je .MDB najjednostavnija baza (uglavnom za ucenje, nikako za net), opet mogu prilicno dobre stavri da se rade sa njom preko VB-a i ADO (recimo mrezni software za nekih desetak kompova).

Kasnije kada bude trebalo da se ide van LAN-a na NET, bar si naucio ADO i SQL, pa je lako preci na nesto mocnije (MySQL Serv,MS SQL Serv,Oracle...)

I glavno zasto treba covek da nauci da radi sa bazama podataka:

Sutra ce u timu imati vishe programera, a standard je standard, svi znaju Kako nesto da upisu, razumeju tvoj kood, jer razumeju ADO i SQL.

Ili cak stavishe, programeri koji prave software u razlicitim jezicima, ali gadjaju istu bazu, pa su podaci bitni, a nacini na koje dolazish do rezultata su manje bitni, bitan je rezultat.
[ miki987 @ 27.10.2009. 07:42 ] @
Cao momci,da se razumemo oko ovih stvari, dakle kapiram ja sustinu Vase price ali vi moju ne,krenimo izpocetka.
Moj posao je marketing, sve ove stvari radim usputno, i sta god da napravim, koliko god vremena to trazilo pa izmedju ostalog i para gazda to postuje jer se opet sve radi zarad doprinosa u samoj firmi.Sto se tice licence za Office ona vec postoji.Sto se tice produktivnosti u radu do sada, pokazalo se da su moja predvidnjanja a kasnije i realizacija istog na polju izrade ovih programcica bila korisna.Danas nasi administatori koriste moj program i kada udjem kod njih u kancelariju salecu me jer ima uvek treba jos po nesto,ranije je to bilo pesacki i t.d.Da stvar bude smesnija taj program trazi i nas poslovni partner kome je disa ukratko ispricao sta taj program radi... (za nas i ne tako kompleksan)Da sumiramo, ja nisam napravio nista specijalno ali sam imao srece da nekome ko nije u ovom poslu prezentujem i "prodam" stvar a to bi mogao svako od Vas ovde a da opet bude koristan.
Sto se tice ovog programa,baza se ne pravi u EXCEL, vec se preko njega kreira report za stampu
Dakle oni su od ranije imali ogromnu bazu u excelu sa velikom kolicinom podataka od ranije, iskoriscena je za mdb i povezan sa vb-om.Vb obradjuje podatke i cuva u novu bazu a excel se osim zapetljane matematicke operacije - kallulacije koristi i za kreiranje vizuelnog dela, gde konacni izvestaj koji se stampa izgleda onako kako sam je ja graficki sredio a baza ostaje kao mdb i samim tim dostupna za sledecu obradu
Poceo sam neozbiljno sa ovim,sada sam dosta toga naucio,idem dalje sa tim t.j. ne planiram da zavrsim na ovome,ucim polako a i lepo je sve ono kada te disa potapsa po ramenu i kaze "ti si haker" :DDDD
[ dzigilibonglica @ 27.10.2009. 08:17 ] @
He,he,he..... tako sam i ja poceo...

E sad sam ja disha, i odusevljavam se sto mi klinac u firmi stavio Radmin?!!!

Meni to bilo tako genijalno, da nemash pojma! I ja njega zovem hakeru :)

BTW, nastavi da ucish, kad god imash vremena bice nesto od tebe!
[ miki987 @ 28.10.2009. 18:14 ] @
:D Hvala svima Vama pre svefa jer da niije Vas ne bi postao haker :D
pozdrav i sve cestitke vlasnicima ovog foruma,ne znam da li i koliko imaju prihoda od samog sajta ali ako nemaju podhitno neka angazuju hakere :D