[ srdjan_m @ 26.03.2009. 10:50 ] @
Da li je moguće ovo spojiti i kako ?
Kad god pokušam da se prikačim na fajl baze, javlja se obaveštenje kako je baza u upotrebi i da ne može da se uspostavi konekcija.
P.S.
Svi SQL servisi su enable-ovani.


[Ovu poruku je menjao srdjan_m dana 26.03.2009. u 12:22 GMT+1]
[ Fedya @ 26.03.2009. 11:38 ] @
Na fajl baze?

Kako pokusavas da se konektujes?
[ sparc @ 26.03.2009. 11:46 ] @
Da li pokusavas da atachujes bazu na server.
Ovo se desava jer si iskopirao fajlove za bazu sa drugog servera a da nisi spustio server
pre nego sto si iskopirao fajlove, ili ih nisi deatachovao.
Znaci ako zelis fajlove za bazu da preneses na drugi server, prvo stopiraj
server na koji je zakacena baza ili je deatachuj. Iskopiraj fajlove na drugi server, pa ih
onda atachuj. Vodi racuna da prilikom deatach procedure ne obrises fajlove.
[ Fedya @ 26.03.2009. 11:48 ] @
Koliko sam skontao iz njegove poruke on pokusava iz VB 2008 aplikacije da se konektuje. A to sto spominje "fajl baze" imam utisak nesto debelo nije uredu sa njegovim pristupom :)
[ srdjan_m @ 27.03.2009. 09:17 ] @
OK, bio sam prilicno nedorecen i nejasan sta hocu-:)
Ovako:

Baza je skinuta sa SQL servera 2000 Dev. (backup) i prebacena na SQL server 2008 standard (restore) na drugom racunaru. Postojeca aplikacija je pisana u VB6 i ona nema problema sa pristupom ni staroj ni novoj bazi. Zeleo bih slicnu aplikaciju da uradim u VB 2008 Express sa kojim, kad je u pitanju rad sa bazama podataka, uopste nisam familijaran.
Konkretno, interesuje me kako se povezati na SQL 2008 bazu iz VB 2008 Exp. aplikacije?

Kad se u VB ode na database Explorer>Add New data Source>Choose data Source nude se tri opcije (MS Access database file, MS SQL Server compact 3.5 i MS SQl server database File). Po nekoj logici (ne bezim od toga da je pogresna-:)) sam izabrao ovu trecu opciju nakon cega je potrebno izabrati fajl baze na koji zelim da se konektujem (database File name). Kad lociram zeljeni fajl u Program Files>MS SQL>.....mojaBaza.mdf konstantno dobijam poruku kako je fajl trenutno u upotrebi i tu se svaki pokusaj konekcije zavrsava.

Zamolio bih vas za savet gde gresim i kako se ovo moze uraditi na najjednostavniji nacin.

Takodje me interesuje da li se, na neki nacin (posto "regularnim putem" ne funkcionise) iz VB 2008 exp. aplikacije moze konektovati na, prethodno pomenutu SQL 2000 bazu.

Hvala puno.
[ Fedya @ 27.03.2009. 10:29 ] @
Gresis. SQL server nije Access i ne konektujes se na file nego na server (na servis koji si rekao da trci), gde se .mdf file nalazi totalno je nebitno. Isto radis bez obzira na verziju servera i u svakoj verziji .NET-a.

Osnove konekcije na bazu imas na mnogo mesta na netu (na primer dobar guide je http://www.codeproject.com/KB/database/sql_in_csharp.aspx ).

Takodje mislim da je pitanje bolje vise za .NET forum.