[ boljanici @ 28.03.2009. 09:25 ] @
Postovani,

Molim Vas da procenite konfiguraciju koju nameravam da kupim. Molim sugestije i misljenja, a konfiguraciju nameravam koristiti pretezno za novije video igre.

Hvala svima

KONFIGURACIJA

Hard disk WD Caviar Blue 320 GB, 3 Gb/s, 16 MB Cache, 7200 RPM
Kućište i napajanje CODEGEN 6217 Black 2 x USB 2 x audio 8 cm Fan + 400W PSU
Matična ploča MSI SAM2 K9N NEO-F nF 520/1000HT/4xDDR800MHz/PCI-E/SATA II/RAID/7.1ch/GLAN
Memorijska kartica i citac TRUST CR-1350P USB 2.0 mini card reader
Procesor AMD AM2 Athlon™ 64 X2 Dual-Core 5200+ Brisbane 64 Bit 2.7GHz 2x512KB HT2000MHz 65nm 65W BOX
Memorija KINGSTON KVR 2G DDR2 800 CL5
Grafička kartica MSI ATI R4650/PCI-E 2.0/600MHz/1000MHz 512MB DDRII/128Bit/DirectX 10.1/HDMI/DVI/HDCP/HDTV/CF
[ Ha-Nocri @ 28.03.2009. 10:58 ] @
Pa ovako, moci ces igrati vecinu najnovijih igara sasvim solidno na toj konfiguraciji, ali ja bih nacinio manje izmene.

Mislim da ti je ploca najslabija karika u lancu. nForce 520 chipset je poprilicno zastareo. Gledaj da uzmes barem seriju 6.

Zatim napajanje, koje moze biti vrlo bitno za stabilnost celog sistema. Najverovatnije ce ono odradjivati sve zadatke kako treba, ali da bi bio na sigurnom ja bih ti savetovao neko brendirano od 450W pa navishe.

Zatim graficka koja je najbitnija komponenta kada su video igre u pitanju. Da povecas na ATi HD4670 recimo ili HD3870 eventualno.

To bi bilo to otprilike. Poredjao sam ti 3 stavke po prioritetu, s' tim da mislim da prvu (maticnu plocu) treba definitivno bolju da odaberes, dok su druga i treca stavka po meni (napajanje i graficka) opcione, ali svakako dobro doshle... napajanje pre graficke kao sto sam i rekao.
[ Binary Mind @ 28.03.2009. 13:18 ] @
Diplomatsko pitanje: Da li si pod a) ti birao konfiguraciju, ili je pod b) neko drugi birao za tebe ili je pod c) rec o vec gotovoj konfiguraciji u ponudi neke firme? Mislim da je odgovor pod b) ili kombinacija b) i c)

P.S. Najgore u celoj stvari je ako se radi o gotovoj konfiguraciji koju je neka od domacih firmi nazvala "GAMER", "PREDATOR", "TERMINATOR" ili nekim slicnim bombastim imenom sto je takodje vrlo moguce :P
[ boljanici @ 28.03.2009. 13:47 ] @
Birao sam ja konfiguraciju na osnovu izmene konfiguratora koje mi je ponudio ****** web shop. Hteo sam da uzmem ovo najosnovnije do 250 EUR

MOD EDIT: Nije dozvoljeno navodjenje imena domacih firmi koje se bave prodajom hardvera.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 28.03.2009. u 16:50 GMT+1]
[ Achilles82 @ 28.03.2009. 14:34 ] @
Citat:
Ha-Nocri: Pa ovako, moci ces igrati vecinu najnovijih igara sasvim solidno na toj konfiguraciji, ali ja bih nacinio manje izmene.

Mislim da ti je ploca najslabija karika u lancu. nForce 520 chipset je poprilicno zastareo. Gledaj da uzmes barem seriju 6.

Zatim napajanje, koje moze biti vrlo bitno za stabilnost celog sistema. Najverovatnije ce ono odradjivati sve zadatke kako treba, ali da bi bio na sigurnom ja bih ti savetovao neko brendirano od 450W pa navishe.

Zatim graficka koja je najbitnija komponenta kada su video igre u pitanju. Da povecas na ATi HD4670 recimo ili HD3870 eventualno.

To bi bilo to otprilike. Poredjao sam ti 3 stavke po prioritetu, s' tim da mislim da prvu (maticnu plocu) treba definitivno bolju da odaberes, dok su druga i treca stavka po meni (napajanje i graficka) opcione, ali svakako dobro doshle... napajanje pre graficke kao sto sam i rekao.



Moci ce da igra vecinu igara, ali da promeni plocu, napajanje i graficku :D

Moci ce vecinu igara, ali na minimum. Crysis nece moci ni na minimum da igra. 4650 sa ddr2 memorijom nije nikakva gaming karta. Eventualno za nekog ko samo igra world of warcraft ili counter. Novije naslove sa tom kartom ne moze da igra.


Ako je bas kratak sa kintom, neka samo nadogradi 4670 graficku kartu. Napajanje mozes, mada i taj codegen 400w ce da biti dovoljan za 4670ticu. Jedina mana tog napajanja je sto kasnije ako budes hteo da kupis bolju graficku kartu, moraces i napajanje da promenis. Takodje i plocu Biostar TA770 A2+ recimo, kosta 15 evra skuplje od te koju si ti naveo, a daleko je bolja.
[ Binary Mind @ 28.03.2009. 16:23 ] @
Realno najosnovnije konfiguracije do 250 evra nisu za igranje video igara. Mislim moze ali koliko para toliko muzike Ima dobrih saveta i u ovoj temu kao mnostvo tema koje se bave ovom tematikom tako da u svakom slucaju, za informacije koje te interesuju sto se tice nekih minimalnih konfiguracija za igre, neces biti uskracen.
[ Ha-Nocri @ 28.03.2009. 21:21 ] @
Citat:
Achilles82: Moci ce da igra vecinu igara, ali da promeni plocu, napajanje i graficku :D

Moci ce vecinu igara, ali na minimum. Crysis nece moci ni na minimum da igra. 4650 sa ddr2 memorijom nije nikakva gaming karta. Eventualno za nekog ko samo igra world of warcraft ili counter. Novije naslove sa tom kartom ne moze da igra.


Ako je bas kratak sa kintom, neka samo nadogradi 4670 graficku kartu. Napajanje mozes, mada i taj codegen 400w ce da biti dovoljan za 4670ticu. Jedina mana tog napajanja je sto kasnije ako budes hteo da kupis bolju graficku kartu, moraces i napajanje da promenis. Takodje i plocu Biostar TA770 A2+ recimo, kosta 15 evra skuplje od te koju si ti naveo, a daleko je bolja.


Ne, moci ce i sa prvobitnom, ali da bi bilo mnogo bolje samo kada bi osnazio najslabije karike, pre svega radi neke stabilnosti i jos sam poredjao te komponente po prioritetu, rekavsi da nisu obavezne, sem ploce, po mom misljenju naravno. Nadam se da sad razumes ;)

I sto svi odmah Crysis pa Crysis. A btw, moci ce Crysis da igra na minimumu sigurno, mocice i vishe, jer je igra tako i napravljena, da se moze pocerati i na low-end i high-end sistemima. Samo, koliko to ima smisla je druga prica. Crysis je samo jedna igra. Ima toliko novih koje ce moci fino da igra. CoD4 i 5, FEAR 2, Dead Space i da dalje ne nabrajam, sve dobre, a nove igre. STALKER kec itd... Naravno, nece to moci na maximumu, za 250 evra to nikada nije bilo moguce, ali covek je tu cifru naveo i ne vidim razloga da se prica o nekim high-end komponentama, vec o detaljima koji ce mu pomoci da izabere sto bolju konfiguraciju za sto manje kinte. To je valjda cilj ovog posta.
[ Achilles82 @ 29.03.2009. 11:46 ] @
Citat:
Ha-Nocri: Ne, moci ce i sa prvobitnom, ali da bi bilo mnogo bolje samo kada bi osnazio najslabije karike, pre svega radi neke stabilnosti i jos sam poredjao te komponente po prioritetu, rekavsi da nisu obavezne, sem ploce, po mom misljenju naravno. Nadam se da sad razumes ;)



Ne, crysis nece moci ni na minimum. Sa grafickom kartom koja ima ddr2 memoriju ne moze ni na minimum da igra, pogotovo na 5200+ procesoru. Znaci nece mu prelaziti na minimum vise od 15fps u 800x600, to ti garantujem.

Citat:
Ha-Nocri:
I sto svi odmah Crysis pa Crysis. A btw, moci ce Crysis da igra na minimumu sigurno, mocice i vishe, jer je igra tako i napravljena, da se moze pocerati i na low-end i high-end sistemima. Samo, koliko to ima smisla je druga prica. Crysis je samo jedna igra.


Zato sto je crysis najzahtevnija igra trenutno, i sa onom kartom nece moci uopste da je igra, ali uopste. Znaci sve na minimum 800x600, 0xAA i ima slajd show da gleda umesto da je igra.

Citat:
Ha-Nocri:
Ima toliko novih koje ce moci fino da igra. CoD4 i 5, FEAR 2, Dead Space i da dalje ne nabrajam, sve dobre, a nove igre. STALKER kec itd... Naravno, nece to moci na maximumu


Ne da nece moci na maximumu, nego ce morati na minimumu.

Citat:
Ha-Nocri:
za 250 evra to nikada nije bilo moguce


Ali za 265 evra je vec koliko toliko moguce.

Citat:
Ha-Nocri:
ali covek je tu cifru naveo i ne vidim razloga da se prica o nekim high-end komponentama


4670 nije high end komponenta, to je budzet gaming karta. 4650 je graficka za osobe kojima igrice nisu primarne, koji ne kupuju kompjuter da bi mogli da igraju igre za razliku od ovog decka, kome je svrha kupovine kompjutera igranje igrica.

Citat:
Ha-Nocri:
vec o detaljima koji ce mu pomoci da izabere sto bolju konfiguraciju za sto manje kinte. To je valjda cilj ovog posta.


Slazem se, nisam mu ni ja rekao "nemoj da uzmes 4650, uzmi GTX 295". 4650 je uzas karta za igranje (pobogu ima ddr2 memoriju), i ako nema 30 evra vise da da za malo bolju plocu i graficku, onda bolje i da ne kupuje komp sad, vec da saceka da skupi novac. Kupiti 4650 kartu da bi mogao da igras igrice je bacanje para.
[ Ha-Nocri @ 29.03.2009. 14:25 ] @
Mislim da si pobrkao neke stvari i da mislis da se ovde radi o nekoj geforce 7300gs ili slicno, a ne kartici iz najnovije ATi-jeve serije 4xxx. Memorija tu nije mnogo bitna, sto cu pokazati na par primera.

Za pocetak oko Crysis-a. Pogledaj ovaj video:
http://www.youtube.com/watch?v=HYryWviV0RI
Konfiguracija: P4 [email protected]; 2gb dual DDr400; saphire 9600xt fireblade 128mb.
Ne znam da li znas koja je kartica 9600xt i koliko je ona stara. Sve je na low naravno, senke su off, rezolucija verovatno najniza, ali ovo ne da nije slide-show nego ide skroz glatko. Uopste nisam primetio lagovanje sem na checkpoint-ima kada se desava auto-save.

Ili ovo:
http://www.youtube.com/watch?v=Us7Lw0jIH1A&feature=related
Kao sto mozes videti i senke su ukljucene na 7600GT. I u oba videa procesori su one-core.

Kao sto rekoh, Crysis je i napravljen da ga mogu igrati ljudi i sa low-end konfiguracijama i da si se malo potrudio da se informises pre nego sto nesto napises ovde i ti bi dosao do tog podatka. Ovako samo pogresno informises ljude.


Zatim nekoliko primera da bi videli kako se 4650 snalazi protiv konkurenata i ko su mu konkurenti uopste:




Sve se nalazi na ovom sajtu:
http://www.techpowerup.com/reviews/Sapphire/HD_4650_OC/1.html
... ili ovom:
http://www.madshrimps.be/vbull...mance-tested-57425/#post223129

Kartica ne zaostaje mnogo za 4670 ili 3850, pogotovo kada je ukljucen AA, a bolja je, cesto znatno, od nvidijinih 9500GT i 8600GT.



Da zakljucim, moci ce da igra najnovije naslove, samo to nece biti nista spektakularno, ali sasvim sasvim pristojno. I da, nije mu potrebno napajanje od 450W, slazem se, ovo od 400 ce biti sasvim dovoljno. Tako da ostaje ploca jedino.... a i bolje grafa je uvek dobrodosla naravno :-)
[ Achilles82 @ 29.03.2009. 15:14 ] @
Citat:
Ha-Nocri: Mislim da si pobrkao neke stvari i da mislis da se ovde radi o nekoj geforce 7300gs ili slicno, a ne kartici iz najnovije ATi-jeve serije 4xxx. Memorija tu nije mnogo bitna, sto cu pokazati na par primera.

Za pocetak oko Crysis-a. Pogledaj ovaj video:
http://www.youtube.com/watch?v=HYryWviV0RI
Konfiguracija: P4 [email protected]; 2gb dual DDr400; saphire 9600xt fireblade 128mb.
Ne znam da li znas koja je kartica 9600xt i koliko je ona stara. Sve je na low naravno, senke su off, rezolucija verovatno najniza, ali ovo ne da nije slide-show nego ide skroz glatko. Uopste nisam primetio lagovanje sem na checkpoint-ima kada se desava auto-save.



Taj youtube bull shit uopste ne uzimam kao validan dokaz. Kao prvo meni nema sta da pokazujes. Ja sam imao i brzi procesor koji hoce da uzme (x2 6000+), i brzu graficku (ati 3850 256mb), i bolji chipset (m2n-e nf 570), u 1024x768 na minimum prosek je bio 20fps. Tako da me uopste ne interesuju youtube trachevi... imas tamo i da nadjes na 3650

http://www.youtube.com/watch?v=PSwaHliMFBg

Evo na ovom klipu imas lik kako igra sa 3650 grafickom kartom, medium settings, 1185x856 rez, izmedju 25 i 40fps, sto mu nista ne verujem. Uzmi ti 3650 graficku i vidi koliko ces da imas frejmova u sekundi.


Citat:
Ha-Nocri:
Ili ovo:
http://www.youtube.com/watch?v=Us7Lw0jIH1A&feature=related
Kao sto mozes videti i senke su ukljucene na 7600GT. I u oba videa procesori su one-core.

Kao sto rekoh, Crysis je i napravljen da ga mogu igrati ljudi i sa low-end konfiguracijama i da si se malo potrudio da se informises pre nego sto nesto napises ovde i ti bi dosao do tog podatka. Ovako samo pogresno informises ljude.


Jadan onaj kome ti sklapas kompjuter, i preporucis da uzme 4650 graficku kartu zarad 15 evra ustede.


Citat:
Ha-Nocri:
Zatim nekoliko primera da bi videli kako se 4650 snalazi protiv konkurenata i ko su mu konkurenti uopste:

Sve se nalazi na ovom sajtu:
http://www.techpowerup.com/reviews/Sapphire/HD_4650_OC/1.html
... ili ovom:
http://www.madshrimps.be/vbull...mance-tested-57425/#post223129

Kartica ne zaostaje mnogo za 4670 ili 3850, pogotovo kada je ukljucen AA, a bolja je, cesto znatno, od nvidijinih 9500GT i 8600GT.



Da zakljucim, moci ce da igra najnovije naslove, samo to nece biti nista spektakularno, ali sasvim sasvim pristojno. I da, nije mu potrebno napajanje od 450W, slazem se, ovo od 400 ce biti sasvim dovoljno. Tako da ostaje ploca jedino.... a i bolje grafa je uvek dobrodosla naravno :-)



Tu se ne navodi na kojoj masini se testira. Gledao sam ja benchmarke, znam kako karta moze da radi. I video sam pristojne rezultate na guru3d, medjutim onda sam video da se graficka testira na konfiguraciji sa core i7 965 procesorom.


Ja ti garantujem, uzmi tu graficku kartu ti, i 5200+ amd procesor, i imaces katastrofa rezultate, pogotovo sto u nizim rezolucijama procesor ima znacajno vecu ulogu.


4650 graficka karta je za nekog ko uzima komp iz nekih drugih razloga, a eto tako mozda ponekad odigra counter, ili world of warcraft. Neko ko kupuje komp samo za igranje igrica, i da mu kazes "da, 4650 je odlicna", i da ga ne obavestis da za 15 evra vise moze da ima dosta bolju 4670 512mb ddr3, je po meni katastrofa.
[ Ha-Nocri @ 01.04.2009. 00:01 ] @
Citat:
Achilles82: Taj youtube bull shit uopste ne uzimam kao validan dokaz. Kao prvo meni nema sta da pokazujes. Ja sam imao i brzi procesor koji hoce da uzme (x2 6000+), i brzu graficku (ati 3850 256mb), i bolji chipset (m2n-e nf 570), u 1024x768 na minimum prosek je bio 20fps. Tako da me uopste ne interesuju youtube trachevi... imas tamo i da nadjes na 3650

http://www.youtube.com/watch?v=PSwaHliMFBg

Evo na ovom klipu imas lik kako igra sa 3650 grafickom kartom, medium settings, 1185x856 rez, izmedju 25 i 40fps, sto mu nista ne verujem. Uzmi ti 3650 graficku i vidi koliko ces da imas frejmova u sekundi.


To sto ti ne znas da koristis konzolu i preko nje iskljucis senke i dodatno tweakujes Crysis samo govori o tebi, a ne o ljudima koji su na losijoj masini pokretali tu igru glatko. Doduse, to sve izgleda jadno i bedno i ja tako nikada ne bih igrao, ali mnogi bi, i igrali su na slabim mashinama. Sta ti mislis da su oni koji su pravili Crysis idioti da u startu ogranice sebe na 5% populacije koja ima high-end konfiguracije?! Ne ide to bas tako. Uglavnom, o tome su pisali i izdavaci igre, i ljudi koji CryEngine2 znaju u detalje, ali i mnogo mnogo korisnika, ovih primera koje sam dao imas jako puno. Naravno, ima dosta onih koji preteruju, tako je uvek bilo, ali ima i onih koji to ne rade. Tvoje je samo malo da se informises pre nego sto pocnes da savetujes ljude jer se ne radi o tvojim parama.

Citat:
Achilles82: Tu se ne navodi na kojoj masini se testira. Gledao sam ja benchmarke, znam kako karta moze da radi. I video sam pristojne rezultate na guru3d, medjutim onda sam video da se graficka testira na konfiguraciji sa core i7 965 procesorom.


Opet isto, ne citas kako treba, tj. ne razumes sta je napisano. Pogledaj ponovo moj text "Zatim nekoliko primera da bi videli kako se 4650 snalazi protiv konkurenata i ko su mu konkurenti uopste". Naravno da znam da su ti testovi vrsheni na konfiguraciji sa procesorima boljim od 5200+, ali poenta tog dela mog posta je da se vidi koje su mu graficke kartice konkurenti, a ne koliko frejmova pravi, pa na osnovu toga da se zakljuci kako bi se snalazila, jer se manje vise zna kako radi hd3850 ili 8600gt. Kontas?

A i to sto toliko oskrnavi 5200+ je potpuno pogresno. Kao da se radi o ne znam, tamo nekom celeronu na 1500 MHz. Procesor je potpuno dovoljan da isprati gotovo sve nove igre, a da ne bude kochioni faktor. Ja lichno ne znam niti jednu drugu igru sem GTA 4, kojoj treba quad-core btw (verovatno zato jer je jadno portovana sa konzole), gde bi ovaj proc bio razlog da fps pada ispod granice igrivosti. Naravno, c2d e8400 recimo bi doprineo povecanju fps-a cak i u slucajevima kada proc nije 100% opterecen, ali to ne bi bilo toliko primetno. U slucajevima kada igrivost zavisi najvecim delom od procesora (kao sto rekoh samo GTA 4 za sada od onih igara koje sam ja igrao, a odigrao sam uglavnom najbolje nove igre), tu bi vec e8400 pravio znacajniju ili znacajnu razliku u odnosu na 5200+. Moram priznati da nisam istrazivao kolika bi ta razlika bila.
Naishao sam bio na jedno istrazivanje na netu o procesorima. Lik je testirao one-core i dual-core procesore sa novijim ili najnovijim igrama i zakljucak je bio da dual-core na oko 2.7GHz je dovoljan da ne bude kochioni faktor. Posto tome ima vec vishe meseci, ta granica se mozda popela malo, ali tu je. Videcemo koliko ce igara u buducnosti biti optimizovano za vise od dva jezgra. Svakako da bi bilo najbolje kada bi svi mogli da pokupujemo i7, gtx280 i DDR3, ali to na zalost nije moguce. Zato se ljudi trude da nadju balans izmedju cena i performansi, bang for the buck.

Toliko od mene za ovu raspravu. Zaista mi previse vremena oduzima pisanje ovako dugih postova, pogotovo sto zelim da pre nego sto ista ovde napishem to prvo istrazim. I tebi bi savetovao da pocnes isto da cinis da ne bi zbunjivali ljude ovde koji dodju po pomoc pogresnim informacijama.
[ boljanici @ 01.04.2009. 21:36 ] @
Hvala na sugestijama i raspravi koja mi je pomogla da odaberem konfiguraciju.Pokusao sam uvaziti vase stavove i iskustva i kupio ovo (podaci su sa Everesta):

Procesor DualCore AMD Athlon 64 X2, 2700 MHz (13.5 x 200) 5200+
Naziv matiène ploèe Asus G-SURF365 (2 PCI, 1 PCI-E x16, 2 DDR2 DIMM, Audio, Video, Gigabit LAN)
Chipset na matiènoj ploèi nVIDIA nForce 7xxx-6xx, AMD Hammer
Grafièka kartica ATI Radeon HD 3800 Series (512 MB)
3D akceleratorski èip ATI Radeon HD 3850 (RV670)
Monitor ViewSonic VA1903wm-2 [19" LCD]
Hard disk ExcelStor Technology J9250S (232 GB, IDE)
Mrežni adapter NVIDIA nForce Networking Controller

Sta mislite o konfiguraciji?
[ Binary Mind @ 02.04.2009. 13:13 ] @
To nije kompletna konfiguracija... Fale napajanje i kuciste. Ostalo je solidno za male pare, samo da vidimo sta ce da napaja tu zverku i kako ce spolja da izgleda.
[ boljanici @ 06.04.2009. 01:56 ] @
Napajanje:Foxconn Middle Tower 450
[ boljanici @ 06.04.2009. 02:09 ] @
I evo konacno sta sam kupio:

Maticna ploca: NFORCE6100 PCIe/DDR2/SATA/GLAN/5.1
Procesor: AMD Athlon64 X2 Dual Core 5200+, 2.70 GHz/1MB 64 Bit
RAM memorija: 2 GB DDR2 800MHz (2x 1 GB)
Hard disk: 250GB SATA2 8MB
Graficka kartica: ATI 3850/512/256BIT
Kuciste: Foxconn Middle Tower 450W

U principu sam zadovoljon osim sto ponekad nailazim na jedan problem. Ponekad komp nece da otvori stranicu na internetu.Posle “reload” ili “refresh” otvori bez problema. Ista stvar je sa igrom.Desi se da beskonacno dugo ucitava FarCry2. Kad restartujem komp, ucita odmah bez problema i duzeg cekanja. Ima li neko misljenje o ovome?