[ BBS @ 28.03.2009. 10:12 ] @
Racunar se nakad "podize" a nekad ne tj nije moguce doci cak ni do biosa (sto iskljucuje gresku na hardu ili samom os (win/linux)). Ako se ostavi ukljucenim u to tom nekm stanju tako da radi a nema nikakvog prikaza na monitoru i porom restartuje podigne se sasvim normalno. Nekad pak podizanje os prodje bez problema. Zna li neko u cemu bi mogaoda bude problem (kabal od napajanja je zamenjen)

Da l ije greska mozda u grafickoj ili napajanju ili cak procesoru ploci?
[ Binary Mind @ 28.03.2009. 13:32 ] @
Sistemom eliminacije izoluj kvar. Kreni od napajanja pa redom (pozeljno je da imas rezervnih komponenti za testiranje)... Tako se radi u situacijama kao sto je tvoja.
[ BBS @ 30.03.2009. 00:56 ] @
Slazem se za sistem eliminacije, zato sam i krenuo od kabla:)
Ono sto me interesuje da li je neko imao slican problem kako ne bih lutao u mraku;)
[ Binary Mind @ 30.03.2009. 12:00 ] @
Mnogo puta u praksi sam imao identicne probleme, a krivci su bili razni od napojnog kabla koga si vec eliminisao, napajanja, maticne ploce, graficke kartice, RAM-a itd. Tu nema pravila. Ides redom pa dok ne stignes do problema...
[ BBS @ 30.03.2009. 14:35 ] @
Kabal, eliminisao, hard takodje (proveren od bad sektrora plus proveren kroz dva operativna sistema plus nedolazi do biosa - ko u vicu s pandurom:)

Ostalo napajanje, graficka, memorija (ploca nadam se da nedolazi u obzir)

e sad napajanje mogu da zamenim, graficka i memorija su mi totalno nekopmatibilne da bi se to hardverski odradilo.

Postoji li bilo kakvo softverdsk oreseje koje bi omogucilo tako nesto?
[ Binary Mind @ 30.03.2009. 18:56 ] @
Kao prvo ako i zamena napajanja (probaj prvo da nadjes neko testno pre kupovanja novog) ne pomogne resenju problema, onda probaj prvo sa ciscenjem kontakata i na grafickoj kartici i na memoriji gumicom za olovke pre nego sto usledi nuzna zamena ukoliko je stvarno nesto od te dve stavke neispravno. Kako mislis da softverski resis problem pokvarene grafike ili memorije ukoliko je nesto od ovoga stvarno problem? Memoriju naravno testiraj pomocu Gold MEmeory ili memtest86+. Mozda si mislio na dijagnosticke programe pod softverskim resenjem? Naravno da i ploca moze biti problem. Prvo pre otpisivanja iste treba malo i nju ocistiti (proci AGP ili PCI-E slot i DIMM slotove nekom cetkicom zbog natalozene prljavstine), i naravno proveriti da nema nabubrelih kondenzatora, pogotovu oko napojnog dela (oko procesora), pa onda i svih ostalih delova ploce...
[ BBS @ 01.04.2009. 06:30 ] @
Na dijagnosticke programe sam mislio naravno ko sto su ova dva koja si napomenuo za memoriju. Sto se tice prasine nedavno je detaljno ociscena tako da je i prasina kao moguci uzrok eleminisana.

Da li za Gold MEmeory ili memtest86+ postoji neka opensource ili freeware alternativa? Da li postoje slicni programi i za graficku?
[ Binary Mind @ 01.04.2009. 14:38 ] @
Iskreno nemam pojma da li ima opensource alternativa za 2 dijagnosticka programa za memoriju koje sam spomenuo. Jedino njih koristim u svrhe dijagnostike RAM-a i to vise kao pomocni alat jer nisu ni oni 100% precizni u slucaju hardverske nekompatibilnosti ploce i RAM-a ili u slucaju kada neki parametri RAM-a moraju rucno da se podesavaju u BIOS-u. Sto se tice prasine, ako si detaljno ocistio da li si obrisao kontaktne povrsine na RAM-u i karticama koji ulaze u slotove gumicom ili papirnatom maramicom natopljenom medicinskim benzinom. Gumicu sam vec pomenuo, a maramica i medicinski benzin je jos bolji nacin. Ako to nisi uradio mogao bi i to da uradis cisto da ne promakne kao deo dijagnosticke procedure. Za grafiku jedino sto moze da se odradi je test u nekim benchmark programima kao 3DMark 2006 (izaberes u "Settings" opciju "loop all selected tests" i pustis da ide. Moguce je da graficka nema dobar kontakt sa slotom pa da zato nemas sliku ponekad. Zato sam i pomenuo ciscenje slota i kontakata na kartici koji idu u slot. O kakvim se uopste komponentama radi? Mogao bi da napises hardverske specifikacije racunara...
[ BBS @ 05.04.2009. 04:29 ] @
Rec je o muzejskom primerku, tacne specifikacije trenutno nemam ali znam da je rec Duronu na Chaintech ploci sa 128 sdram i Asusovoj grafickoj MX460.
[ Binary Mind @ 05.04.2009. 11:59 ] @
Pa dobro. Muzejski primerak Dijagnostika je ista za sve clone racunare. Da li si sve probao sto je predlozeno? Ako jesi moraces da nabavis rezervne komponente. Mislim da su ploca ili grafika potencijalni krivci, mada ne moram biti u pravu.